Jump to content

Sony Xperia 5 II


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εβγάλε και το DXO review

https://www.dxomark.com/sony-xperia-5-ii-camera-review-good-progress-overall-with-excellent-noise/

 

το οποίο DXO πλέον έχει χάσει κάθε ίχνος αντικειμενικότητας..

αμα δείς οι περισσότερες φώτο που συγκρίνει είναι της κακιάς ώρας και Out of focus..

Ειδικά δε το μεγαλύτερο φάουλ ειναι που δεν χρησιμοποίησε την CAMERA PRO που βγάζει κορυφαίες φώτο, αλλά την απλη Camera App.

 

Πάλι καλά και το βγάζει απο τα TOP... φαντάσου να μην τα τσέπωνε και απο τους Κινέζους....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εβγάλε και το DXO review

https://www.dxomark.com/sony-xperia-5-ii-camera-review-good-progress-overall-with-excellent-noise/

 

το οποίο DXO πλέον έχει χάσει κάθε ίχνος αντικειμενικότητας..

αμα δείς οι περισσότερες φώτο που συγκρίνει είναι της κακιάς ώρας και Out of focus..

Ειδικά δε το μεγαλύτερο φάουλ ειναι που δεν χρησιμοποίησε την CAMERA PRO που βγάζει κορυφαίες φώτο, αλλά την απλη Camera App.

 

Πάλι καλά και το βγάζει απο τα TOP... φαντάσου να μην τα τσέπωνε και απο τους Κινέζους....

 

Πάντως επειδή και εγώ το δούλεψα αρκετά σαν βασικό, ακόμα και με φλας έβγαζα θολες με το αυτόματο στα πιτσιρίκια αλλά γενικά η χρήση του auto ήταν καμιά φορά προβληματική. Γενικά δηλαδή ναι μεν έχει καλό manual αλλά κινητό είναι, πρώτα από όλα θες καλό αυτόματο. Ειδικά για όσους έχουμε παιδιά δε γίνεται να ανοίγεις manual το οποίο παρεμπιπτόντως μου έχει κρασάρει π κάμποσες φορές τόσο εδώ όσο και στη χρήση με το Xperia 1ii που δοκίμασα κάποια στιγμή και δεν ξέρω που οφείλεται.

Δε θέλω να πω ότι καλά τα λέει αλλά θα έπρεπε το αυτόματο να παίρνει το μέγιστο από το hw που φοράει το κινητό

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή και εγώ το δούλεψα αρκετά σαν βασικό, ακόμα και με φλας έβγαζα θολες με το αυτόματο στα πιτσιρίκια αλλά γενικά η χρήση του auto ήταν καμιά φορά προβληματική. Γενικά δηλαδή ναι μεν έχει καλό manual αλλά κινητό είναι, πρώτα από όλα θες καλό αυτόματο. Ειδικά για όσους έχουμε παιδιά δε γίνεται να ανοίγεις manual το οποίο παρεμπιπτόντως μου έχει κρασάρει π κάμποσες φορές τόσο εδώ όσο και στη χρήση με το Xperia 1ii που δοκίμασα κάποια στιγμή και δεν ξέρω που οφείλεται.

 

Δε θέλω να πω ότι καλά τα λέει αλλά θα έπρεπε το αυτόματο να παίρνει το μέγιστο από το hw που φοράει το κινητό

 

 

 

Κλασικά Sony από εποχή Z, πρέπει ο χρήστης να έχει όρεξη για να βγάλει ωραίες φωτό, το κινητό δε σε βοηθάει...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Κλασικά Sony από εποχή Z, πρέπει ο χρήστης να έχει όρεξη για να βγάλει ωραίες φωτό, το κινητό δε σε βοηθάει...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Το έχεις φίλος?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή και εγώ το δούλεψα αρκετά σαν βασικό, ακόμα και με φλας έβγαζα θολες με το αυτόματο στα πιτσιρίκια αλλά γενικά η χρήση του auto ήταν καμιά φορά προβληματική. Γενικά δηλαδή ναι μεν έχει καλό manual αλλά κινητό είναι, πρώτα από όλα θες καλό αυτόματο. Ειδικά για όσους έχουμε παιδιά δε γίνεται να ανοίγεις manual το οποίο παρεμπιπτόντως μου έχει κρασάρει π κάμποσες φορές τόσο εδώ όσο και στη χρήση με το Xperia 1ii που δοκίμασα κάποια στιγμή και δεν ξέρω που οφείλεται.

Δε θέλω να πω ότι καλά τα λέει αλλά θα έπρεπε το αυτόματο να παίρνει το μέγιστο από το hw που φοράει το κινητό

 

εμένα το 1ii δεν μου κράσαρε ποτέ το app της κάμερας!

όσο για το αυτόματο όλες μου οι φωτό με αυτό είναι και μάλιστα ισάξιο με άλλες συσκευές.

Για τα πιτσιρίκια σε χώρο σπιτιού, πρέπει πράγματι να μείνουν ακίνητα(κάπου το είχες γράψει πιο πάνω αν θυμάμαι)

Σε εξωτερικό χώρο έχω βγάλει και τα 2 μου παιδιά ενώ τρέχανε και πηδάγανε απίθανες φωτογραφίες με τα 20 fps όπου καμία συσκευή δεν διαθέτει ακόμα.

Το dxo φυσικά ούτε καν ασχολήθηκε με αυτά και με άλλα!

Δεν είναι τυχαίο ότι το κράζουν κάτοχοι όλων των συσκευων και για αυτό τελευταία μπαίνει στον κόπο να απαντάει σε σχόλια αναγνωστών πιο πολύ από όσο παλαιότερα.

Τέλος πάντων δεν περιμένω να μου πει κάποιος που δεν το έχει πως βγάζει φωτογραφίες η το κάθε dxo οταν είμαστε κάτοχοι και έχουμε κάνει και 2-3 συγκριτικά με άλλες ναυαρχίδες live στα χέρια μας!

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

εμένα το 1ii δεν μου κράσαρε ποτέ το app της κάμερας!

όσο για το αυτόματο όλες μου οι φωτό με αυτό είναι και μάλιστα ισάξιο με άλλες συσκευές.

Για τα πιτσιρίκια σε χώρο σπιτιού, πρέπει πράγματι να μείνουν ακίνητα(κάπου το είχες γράψει πιο πάνω αν θυμάμαι)

Σε εξωτερικό χώρο έχω βγάλει και τα 2 μου παιδιά ενώ τρέχανε και πηδάγανε απίθανες φωτογραφίες με τα 20 fps όπου καμία συσκευή δεν διαθέτει ακόμα.

Το dxo φυσικά ούτε καν ασχολήθηκε με αυτά και με άλλα!

Δεν είναι τυχαίο ότι το κράζουν κάτοχοι όλων των συσκευων και για αυτό τελευταία μπαίνει στον κόπο να απαντάει σε σχόλια αναγνωστών πιο πολύ από όσο παλαιότερα.

Τέλος πάντων δεν περιμένω να μου πει κάποιος που δεν το έχει πως βγάζει φωτογραφίες η το κάθε dxo οταν είμαστε κάτοχοι και έχουμε κάνει και 2-3 συγκριτικά με άλλες ναυαρχίδες live στα χέρια μας!

Κοίτα μες το σπίτι πάσχει σε σχέση με άλλα, αν βάλεις το 20fps οκ ίσως πιάσεις κάτι αλλά όταν το έχεις ενεργό χάνεις σε άλλες λήψεις οπότε πρέπει κάθε φορά να το βάζεις. Αυτό το point and shoot σε κάθε περίσταση δεν υπάρχει δηλαδή.

Επομένως ναι είναι καλό, ναι δίνει καλά αποτελέσματα και καλύτερα καμιά φορά αλλά όχι εύκολα πάντα.

Ίσως εκεί να υπάρχει αλήθεια στο τεστ του dx0 που απλά έκαναν μάλλον τέτοια κριτική. Τέλος πάντων το κινητό είναι καλό και αυτό αρκεί.

Όσο για το κρασάρισμα, ναι μου έχει κρασάρει στη εφαρμογή της κάμερας και το pro mode ειδικά μετά από πολλές εναλλαγές ή γρήγορο χειρισμό..δεν ξέρω γιατί αλλά μετά από επανεκκίνηση της εφαρμογής ήταν οκ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Κλασικά Sony από εποχή Z, πρέπει ο χρήστης να έχει όρεξη για να βγάλει ωραίες φωτό, το κινητό δε σε βοηθάει...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Όχι δεν είναι έτσι, είναι αρκετά κοντά στον ανταγωνισμό απλά σε μερικές περιπτώσεις αν ασχοληθείς παίρνεις εξαιρετικά αποτελέσματα ενώ σε άλλες παίρνεις λίγο χειρότερα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νίκο σε ευχαριστώ και απο εδώ για την θήκη του 10ii που μου έστειλες(off topic)

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Kανενο νεο απο το υποτιθεμενο update σε 11αρα;;; Μεσα Φλεβαρη πιανουμε κια ακομα δεν μπορουνε να διορθωσουν τα οποια bugs;;; Μας τα χαλας λιγο κυρια sony
Link to comment
Share on other sites

Για το κινητό μας έχει δοθεί στις 5 από τις 9 regions.

https://xpericheck.com/XQ-AS52

 

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πάντως δόθηκε το Α11 στα ευρωπαϊκά 5αρια. Η Sony ως συνήθως δεν αναφέρει κάπου τι κρατάει πίσω τα 5ΙΙ.
Link to comment
Share on other sites

Λογικα ναι. Παντως παιδια οταν την παρετε και εσεις πειτε μας τη γνωμη σας για το Android 11 στο 5II.

Στο 5αρι που μας ηρθε σημερα τη βρισκω αρκετα "meh".

- εχουμε αναγκαστικα 6 quick settings αντι για 9 (και δε βρισκω να αλλαζει αυτο)

- εδιωξαν το color accent που υπηρχε στο Android 10 οποτε το interface εγινε παλι γαλαζιο :(

- το menu του power button εγινε full screen και αδειο, για οποιον δεν εχει google home devices

- το conversation grouping δεν αναγνωριζει καποιες εφαρμογες, οπως πχ το instagram (τα direct messages τα βγαζει σαν απλα notifications οπως στο Android 10 δηλαδη)

- ευτυχως δεν εχω εντοπισει ακομα lags ή μειωση διαρκειας της μπαταριας αλλα ειναι νωρις ακομα

- και εχουμε πλεον gestures στους third party launchers (οπως ο nova)

 

Πειτε και εσεις αν βρισκετε την νεα εκδοση καλυτερη. Προσωπικα δεν εχω βρει κατι ενθουσιωδες, και σε συνδιασμο με το οτι τα security patches παρεμειναν στο Δεκεμβριο 2020, δε βρισκω καποιο ιδιαιτερο λογο να βιαστει κανεις για αναβαθμιση!

Link to comment
Share on other sites

ειναι πράγματι απογοητευτικό το 11

Γιατί έχεις 6 quick settings?

όταν κατεβάζεις την κουρτίνα και βγάζει τα 6 πρώτα,κάνε απο δεξιά προς αριστερά και θα έχει άλλα 6 ενεργά.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

ειναι πράγματι απογοητευτικό το 11

Γιατί έχεις 6 quick settings?

όταν κατεβάζεις την κουρτίνα και βγάζει τα 6 πρώτα,κάνε απο δεξιά προς αριστερά και θα έχει άλλα 6 ενεργά.

Ναι, πρεπει να κανω swipe left για να δω τα υπολοιπα 6, ενω πριν εμφανιζονταν κατευθειαν!..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρεπει να κανω swipe left για να δω τα υπολοιπα 6, ενω πριν εμφανιζονταν κατευθειαν!..

 

Σκέψου ότι στο σ21 έχω 12 σε κάθε καρτέλα, κάτι τέτοια είναι που σου κάνουν τη ζωή πιο εύκολη. Είναι κοντά η σονυ αλλά δεν παύει να είναι πίσω

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους σωστες μεμβρανες υδροτζελ με ακριβη διασταση και τοποθετηση ( και στραβα να μπει, την φερνεις ακριβως οπου θες). Δεν σηκωνεται στις ακρες,τυχον αερας εξαφανιζεται στο 24ωρο. Λεπτη και δεν κοβει στην ακρη οπως η αλλη που δοκιμασα η αθλια. Πολυ κοντα σε αισθηση γυαλιου. Δεν εχει αυτη την πλαστικουρα.

 

https://www.ebay.com/itm/For-Sony-Xperia-1-5-10-II-Soft-Hydrogel-Film-3D-Curved-Full-Screen-Protector-/224290183291?_trksid=p2349624.m46890.l49292

Link to comment
Share on other sites

Εσείς παιδιά κάνετε από τις ρυθμίσεις - προβολή - προφύλαξη οθόνης; Είναι χρήσιμο να το κάνουμε μια στο τόσο;

 

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την ευρωπαϊκή έκδοση firmware την ξέχασαν να μας αναβαθμίσουν

 

Xperia 5ii

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την ευρωπαϊκή έκδοση firmware την ξέχασαν να μας αναβαθμίσουν

Και τα ευρωπαικα 5αρια κατα βαση ειναι απο τα τελευταια που ενημερωνονται, συνηθως αρκετο καιρο μετα την πρωτη εμφανιση μιας νεας εκδοσης (αν θυμαμαι καλα ακομα και πανω απο μηνα) ενω καποιες φορες κανουν και skip εκδοσεις.

Δε γνωριζω αν αυτο οφειλεται σε διαφορετικες απαιτησεις της ευρωπαικης αγορας (οι εκδοσεις του Η.Β. δεν "κολλανε" συνηθως) ή σε υποστελεχωση των engineers των ευρωπαικων customizations.

 

Ωστοσο αυτη τη φορα φαινεται πως πηραμε Android 11 σχετικα νωριτερα απο περισυ που πηραμε Android 10.

Link to comment
Share on other sites

By the way, στα (απλα) 5αρια βγηκε νεα εκδοση Android 11 σημερα, με security patch Φεβρουαριου και update ~100mb, οχι ομως για τα Ευρωπαικα customizations ακομα.
Link to comment
Share on other sites

εγώ στο 1ii είμαι με android 11 και security patch Δεκεμβρίου( Μπορεί και Νοεμβρίου δεν θυμάμαι:lol: )

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia 5 II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...