Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για backup τι κανω? Ειδα μια εφαρμογη με time κατι... αλλα δεν τον πολυεψαξα...

Εαν θελω να βαλω και Win, ξερω οτι υπαρχει ερφαρμογη για να τρεχεις dualboot, αλλα θα πρεπει να φορμαρω τον σκληρο μου η οπως ειναι τρεχω το dualboot και κανει setup και Win?

Μπορω να εχω στο desktop καποιο τυπου plugin για να βλεπω καιρο etc? Ειδα το dashboard, αλλα αυτο γκριζαρει ολο το background και σου τα εμφανιζει απο πανω τα dashboard plugins... Θελω κατι που να μεινει ολη την ωρα και να κανει liveupdate...

Επίσης να σας πω οτι εβαλα κ ενα προγραμα (δεν το θυμάμαι τωρα) για να κανω sync το Windows Mobile μου... παίζει αψογα!

 

3) Windows, σωστά θελει φορμάτ ή virtual machine (vmware fusion, parallels)

 

Για BackUp, το απόλυτο εργαλείο λέγεται Time Machine. Σε συνδυασμό με ένα δίσκο USB (εγώ έχω το Time Capsule 1Tb) μπορεί να σε επαναφέρει σε οποιαδήποτε ... χρονική στιγμή !

 

Όσον αφορά τα Windows, ΟΧΙ, δε θέλει format για να κάνεις Dual Boot με Windows XP ή Vista. Τρέχεις το Boot Camp Assistant και σου χωρίζει το δίσκο σε ότι κομμάτια θέλεις, χωρίς format ! Απλά, εμπειρικά θα σου πω ότι μετά από μερικούς μήνες συμβίωσης με το OSX, θα καταργήσεις τελείως ότι έχει να κάνει με τα Windows. Εγώ στην αρχή είχα Dual Boot, αργότερα, το χρησιμοποιούσα όλο και λιγότερο, μέχρι που το κατήργησα τελείως. Μετά έφτιαξα ένα Virtual PC με Windows στο VMWare, έτσι απλά για να υπάρχει και πριν από κάποιους μήνες κατήργησα κι αυτό, μιας και μόνο χώρο έπιανε ...

 

Όσον αφορά τον καιρό στο Desktop, εγώ χρησιμοποιώ το Weather Vane ...

 

Τέλος, για Sync με WM συσκευές, υπάρχουν δύο applications. Το The Missing Sync και το SyncMate. Διαλέγεις και παίρνεις ...

 

Εχει κανεις HD media Streaming που να παιζει με το Mac?

 

Το απόλυτο εργαλείο, το οποίο δουλεύει με το iTunes, είναι το AppleTV. Βέβαια, είναι κάπως υπερτιμημένο γι΄αυτά που κάνεις, αλλά "σπάει" εύκολα και κάνει πολλά περισσότερα ... Αν θέλεις τη γνώμη μου, πάρτο από το ebay, στην έκδοση με τα 40Gb, που θα τη βρεις κοντά στα $100-$150 και βάλτο έναν μεγαλύτερο δίσκο μόνος σου. Αν θέλεις οδηγίες, εδώ είμαι.

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για BackUp, το απόλυτο εργαλείο λέγεται Time Machine. Σε συνδυασμό με ένα δίσκο USB (εγώ έχω το Time Capsule 1Tb) μπορεί να σε επαναφέρει σε οποιαδήποτε ... χρονική στιγμή !

 

Όσον αφορά τα Windows, ΟΧΙ, δε θέλει format για να κάνεις Dual Boot με Windows XP ή Vista. Τρέχεις το Boot Camp Assistant και σου χωρίζει το δίσκο σε ότι κομμάτια θέλεις, χωρίς format ! Απλά, εμπειρικά θα σου πω ότι μετά από μερικούς μήνες συμβίωσης με το OSX, θα καταργήσεις τελείως ότι έχει να κάνει με τα Windows. Εγώ στην αρχή είχα Dual Boot, αργότερα, το χρησιμοποιούσα όλο και λιγότερο, μέχρι που το κατήργησα τελείως. Μετά έφτιαξα ένα Virtual PC με Windows στο VMWare, έτσι απλά για να υπάρχει και πριν από κάποιους μήνες κατήργησα κι αυτό, μιας και μόνο χώρο έπιανε ...

 

Όσον αφορά τον καιρό στο Desktop, εγώ χρησιμοποιώ το Weather Vane ...

 

Τέλος, για Sync με WM συσκευές, υπάρχουν δύο applications. Το The Missing Sync και το SyncMate. Διαλέγεις και παίρνεις ...

 

 

 

Το απόλυτο εργαλείο, το οποίο δουλεύει με το iTunes, είναι το AppleTV. Βέβαια, είναι κάπως υπερτιμημένο γι΄αυτά που κάνεις, αλλά "σπάει" εύκολα και κάνει πολλά περισσότερα ... Αν θέλεις τη γνώμη μου, πάρτο από το ebay, στην έκδοση με τα 40Gb, που θα τη βρεις κοντά στα $100-$150 και βάλτο έναν μεγαλύτερο δίσκο μόνος σου. Αν θέλεις οδηγίες, εδώ είμαι.

 

"Ζωγράφισες...":D

Το Apple TV υποστηρίζει mkv, avi, mpg και srt για υποτίτλους?

Link to comment
Share on other sites

"Ζωγράφισες...":D

Το Apple TV υποστηρίζει mkv, avi, mpg και srt για υποτίτλους?

 

Το AppleTV υποστηρίζει ΜΟΝΟ ότι βλέπει το iTunes. Ουσιαστικά είτε συγχρονίζει είτε κάνει stream το περιεχόμενο του iTunes προς την TV σου. Αν όμως το "σπάσεις" υποστηρίζει τα πάντα !!! Όλα τα video format, όλα τα format εξωτερικών υποτίτλων κλπ κλπ ... αν χρειαστείς περισσότερες πληροφορίες, ευχαρίστως.

 

Επειδή οι καλές δουλειές πρέπει να προβάλλονται, ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω link:

 

http://www.macephemera.gr/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?450804.0

 

Ένας Έλληνας user του γειτονικού forum Macephemera έφτιαξε ένα πολύ ωραίο πρόγραμμα για Internet Radio. Δες τε το, αξίζει !!

 

Μπες τε στο forum και στηρίξτε το για να γίνει μια ακόμα ποιο ενεργή κοινότητα ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να εχω στο desktop καποιο τυπου plugin για να βλεπω καιρο etc? Ειδα το dashboard, αλλα αυτο γκριζαρει ολο το background και σου τα εμφανιζει απο πανω τα dashboard plugins... Θελω κατι που να μεινει ολη την ωρα και να κανει liveupdate...

Μπορεί να σε βολέψει αυτό

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον καιρό στο Desktop, εγώ χρησιμοποιώ το Weather Vane ...

 

πως βαζω το weatherVane στο startup μου?

Link to comment
Share on other sites

πως βαζω το weatherVane στο startup μου?

 

Πας στο System Preferences και ανοίγεις το Accounts. Επιλέγεις το account σου και πατάς το Login Items. Κάτω αριστερά το + είναι το add για να προσθέσεις κάποιο application ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Πας στο System Preferences και ανοίγεις το Accounts. Επιλέγεις το account σου και πατάς το Login Items. Κάτω αριστερά το + είναι το add για να προσθέσεις κάποιο application ...

 

thanks!!! καλα εε την εχω καταβρει με το iMAC!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι καλές δουλειές πρέπει να προβάλλονται, ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω link:

 

http://www.macephemera.gr/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?450804.0

 

Ένας Έλληνας user του γειτονικού forum Macephemera έφτιαξε ένα πολύ ωραίο πρόγραμμα για Internet Radio. Δες τε το, αξίζει !!

 

Μπες τε στο forum και στηρίξτε το για να γίνει μια ακόμα ποιο ενεργή κοινότητα ...

Αρκετά καλό, αλλά σίγουρα μπορούν να γίνουν προσθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλό, αλλά σίγουρα μπορούν να γίνουν προσθήκες.

 

Πολλές ... Ήδη τον έχουμε πρήξει τον άνθρωπο, αλλά ανταποκρίνεται πολύ - πολύ γρήγορα ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν τα MacBooks με Leopard 10.5 κάνουν hibernation;...:O

 

Τελικά με το παρακάτω προγραμματάκι το Mac κάνει hibernation όποτε θέλουμε εμείς! Εξαιρετικό και πολύ χρήσιμο...:)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, υπαρχει τροπος να βαλω mpg στο iMovie09 για editing?

Δεν μου το αναγνωριζει...:cry:

 

παιδια με το νεο μου iMac δεν πηρα dvd μαζι με το leopard... μονο ενα software update ελληνικο για mac os x 10.5

ετσι πρεπει να ειναι...?

Link to comment
Share on other sites

παιδια με το νεο μου iMac δεν πηρα dvd μαζι με το leopard... μονο ενα software update ελληνικο για mac os x 10.5

ετσι πρεπει να ειναι...?

 

Όχι. Έχει και 2 DVD με το Leopard (όχι retail). Αναζήτησε τα.

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Έχει και 2 DVD με το Leopard (όχι retail). Αναζήτησε τα.

 

οπα! εχεις δικιο, τα βρηκα...

αγορασα κ ενα εξωτερικο δισκο usb. πως το κανω φορματ ? παω απο το disk utility επιλεγω το δισκο και του λεω να κανει erase? δεν το κανει... του λεω να κανει partition? δεν το κανει...

τι κανω λαθος???

 

***EDIT

το εκανα φορματ σε FAT φορματ... τωρα δε θα μπορω να μεταφερω αρχεια παραπανω απο 4GB, οποτε τι κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

οπα! εχεις δικιο, τα βρηκα...

αγορασα κ ενα εξωτερικο δισκο usb. πως το κανω φορματ ? παω απο το disk utility επιλεγω το δισκο και του λεω να κανει erase? δεν το κανει... του λεω να κανει partition? δεν το κανει...

τι κανω λαθος???

 

***EDIT

το εκανα φορματ σε FAT φορματ... τωρα δε θα μπορω να μεταφερω αρχεια παραπανω απο 4GB, οποτε τι κανουμε?

 

ΟΚ, τα κατάφερες ...

 

Αν δε σκοπεύεις να βλέπεις το δίσκο και από PC, δεν έχεις λόγω να το ν έχεις σε FAT ... γύρνα το σε Journald και θα είσαι ΟΚ.

 

Μετά τρέχεις το Time Machine, πας στα options και εκεί επιλέγεις το συγκεκριμένο δίσκο. Το πρώτο BackUp προφανώς θα πάρει ώρες ... μετά θα κάνει BackUp ανά μια ώρα ή όποτε του πεις εσύ ... Αφού τελειώσει, κάποια στιγμή μπες στο Time Machine να δεις πόσο εντυπωσιακό είναι ... μπορείς να γυρίσεις σε όποια ημερομηνία θέλεις ... όλο το Mac σου ή οποιοδήποτε file σου ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, τα κατάφερες ...

 

Αν δε σκοπεύεις να βλέπεις το δίσκο και από PC, δεν έχεις λόγω να το ν έχεις σε FAT ... γύρνα το σε Journald και θα είσαι ΟΚ.

 

Μετά τρέχεις το Time Machine, πας στα options και εκεί επιλέγεις το συγκεκριμένο δίσκο. Το πρώτο BackUp προφανώς θα πάρει ώρες ... μετά θα κάνει BackUp ανά μια ώρα ή όποτε του πεις εσύ ... Αφού τελειώσει, κάποια στιγμή μπες στο Time Machine να δεις πόσο εντυπωσιακό είναι ... μπορείς να γυρίσεις σε όποια ημερομηνία θέλεις ... όλο το Mac σου ή οποιοδήποτε file σου ...

 

το εβαλα και παιρνει backup τωρα...

Αυτο το drive δηλαδη τωρα δεν θα μπορω να το χρησιμοποιήσω για να βαζω δεδομενα πχ. εικονεσ, mp3, etc (μονο στον mac παντα...) ῞?

Link to comment
Share on other sites

το εβαλα και παιρνει backup τωρα...

Αυτο το drive δηλαδη τωρα δεν θα μπορω να το χρησιμοποιήσω για να βαζω δεδομενα πχ. εικονεσ, mp3, etc (μονο στον mac παντα...) ῞?

 

Και βέβαια θα μπορείς. Αν ανοίξεις ένα παράθυρο Finder, στα αριστερά, στην κατηγορία Shared θα δεις ότι έχει τον εξωτερικό σου δίσκο. Τον ανοίγεις και τον βλέπεις κανονικά ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια θα μπορείς. Αν ανοίξεις ένα παράθυρο Finder, στα αριστερά, στην κατηγορία Shared θα δεις ότι έχει τον εξωτερικό σου δίσκο. Τον ανοίγεις και τον βλέπεις κανονικά ...

 

χμ... για την ωρα βλεπω εναν MyBookWorld που πηρα δικτυακο. Απο κατω εχει βεβαια ενα (none) το οποιο οταν παω να το ανοιξω μου γραφει *connection failed... πως το σβηνω αυτο?

O δισκος Time Machine θα εμφανιστει στα SHARED οταν τελειωσει να παιρνει το πρωτο backup?

Link to comment
Share on other sites

ο δίσκος usb θα σου εμφανίζεται πιο πάνω. εκεί που σου δείχνει και το idisk.

 

εκτός και αν είναι δικτύου (time capsule) = βλακία.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ο δίσκος usb θα σου εμφανίζεται πιο πάνω. εκεί που σου δείχνει και το idisk.

 

εκτός και αν είναι δικτύου (time capsule) = βλακία.

 

thanks alex, εκει ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα macbook late 2006 με δίσκο 250, θέλω να του βάλω παραπάνω, ξέρετε που μπορώ να κοιτάξω αν μπορώ;
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα macbook late 2006 με δίσκο 250, θέλω να του βάλω παραπάνω, ξέρετε που μπορώ να κοιτάξω αν μπορώ;

 

Είτε πας στην επίσημη αντιπροσωπία (δε νομίζω ότι θα στο συνιστούσε κανείς) είτε πας σε κάποιον άλλο retailer (ποιο λογική επιλογή) είτε το κάνεις μόνος σου (εγώ αυτό έκανα με τον iMac μου).

 

Αναλυτικές οδηγίες μπορείς να βρεις στο net. Δεν ξέρω ποιο ακριβώς είναι το MacBook σου αλλά πρόχειρα με ένα Google Search σου βρήκα τα κλασικά πλέον, iFixIt και TakeItAppart:

 

http://www.ifixit.com/Guide/Device/MacBook_Core_Duo

 

http://www.takeitapart.net/archives/macbook-pro/

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Thanks θα δω αν κάνει να τον πάρω, πολύ data, πολύ data :lol:
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Thanks θα δω αν κάνει να τον πάρω, πολύ data, πολύ data :lol:

 

Προσοχή !!! Δε σου έδωσε link με κατάλληλο δίσκο για το makBook σου. Αυτό νομίζω ότι θα μπορέσεις να το βρεις ... Σου έδωσε link με το πως να τον ανοίξεις ... και αυτό νομίζω είναι το δύσκολο part ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα macbook late 2006 με δίσκο 250, θέλω να του βάλω παραπάνω, ξέρετε που μπορώ να κοιτάξω αν μπορώ;

 

Εγώ έχω έναν macbook late 2006 (Σεπτέμβριος 2006), το μαύρο με 160GB δίσκο.

 

Η αναβάθμιση σε 320GB ήταν απροβλημάτιστη. Αγόρασα έναν 2.5" SATA δίσκο, έκανα Time Machine, έβαλα τον καινούριο δίσκο, και μετά restore.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...