Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να'σαι καλα φιλε μου...αυτο με το cmd και ποντικι το ηξερα αλλα δουλευει μονο σε ενα απο αυτα που εχω και βεβαια σε αυτα της apple...μαλλον δε ρωτησα σωστα...για αυτα που δεν κουνιουνται ετσι υπαρχει αλλος τροπος??

 

μολις βρηκα κατι αλλα δεν ειμαι σιγουρος...κανας εμπειρος να πει αν ισχυει...

 

Ναι ... προφανώς δουλεύει ... ο Script Editor και ο Automator κάνει θαύματα αν ξέρεις να τον δουλεύεις ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε μια εβδομάδα το mobileme μου λήγει και φτάνει η στιγμή που πρέπει να πλερώσουμε.:p

Μπορώ να αγοράσω καμιά πιο φτηνή συνδρομή από ebay και να την ενεργοποιήσω;

Είδα αυτό για παράδειγμα. http://cgi.ebay.co.uk/Apple-Mobile-Me-12-Months-5GB-sub-Family-mobileme-iPod_W0QQitemZ270363729936QQcmdZViewItemQQptZUS_Software?hash=item270363729936&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=66%3A2%7C65%3A15%7C39%3A1%7C240%3A1318

Βασικά πως γίνεται να είναι τόσο φτηνό; Μηπως παίζει καμιά απάτη που δε μπορώ να εντοπίσω;:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Σε μια εβδομάδα το mobileme μου λήγει και φτάνει η στιγμή που πρέπει να πλερώσουμε.:p

Μπορώ να αγοράσω καμιά πιο φτηνή συνδρομή από ebay και να την ενεργοποιήσω;

Είδα αυτό για παράδειγμα. http://cgi.ebay.co.uk/Apple-Mobile-Me-12-Months-5GB-sub-Family-mobileme-iPod_W0QQitemZ270363729936QQcmdZViewItemQQptZUS_Software?hash=item270363729936&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=66%3A2%7C65%3A15%7C39%3A1%7C240%3A1318

Βασικά πως γίνεται να είναι τόσο φτηνό; Μηπως παίζει καμιά απάτη που δε μπορώ να εντοπίσω;:ninja:

 

Όντως, είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό ... από την άλλη, έχεις τη σιγουριά του PayPall και του ebay και ιδιαίτερα αφού είναι τόσο χαμηλό το κόστος, νομίζω ότι αξίζει το ρίσκο ... που ουσιαστικά δεν είναι ρίσκο, μιας και νομίζω ότι άνετα μπορείς να αποζημιωθείς αν σε κοροϊδέψει ...

 

Τα φώτα σας ... θέλω κάποιο έμπειρο με scripts και Automator ...

 

Θέλω να κάνω το εξής:

 

* Να ανοίγω ένα Terminal και να γράφω:

- screen /dev/tty.usbmodemfd62

- AT+CFUN=1

- AT*E2GPSCTL=1,5,1

- AT*E2GPSNPD

* Να στέλνω "ctrl-a" και μετά "k" για να κάνω kill το παράθυρο

 

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να φτιάξω κάτι τέτοιο ????

 

Για τους περίεργους, είναι ένα κολπάκι για να ενεργοποιήσω το ενσωματωμένο GPS σε ένα Dell Inspiron Mini 9, στο οποίο έχω εγκαταστήσει Leopard ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Όντως, είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό ... από την άλλη, έχεις τη σιγουριά του PayPall και του ebay και ιδιαίτερα αφού είναι τόσο χαμηλό το κόστος, νομίζω ότι αξίζει το ρίσκο ... που ουσιαστικά δεν είναι ρίσκο, μιας και νομίζω ότι άνετα μπορείς να αποζημιωθείς αν σε κοροϊδέψει ...

Αυτό είναι family pack λέει. Εγώ αυτό χρειάζομαι;

Επίσης λέει να του στείλω τι mail θέλω για να μου ενεργοποιήσει αυτός το λογαριασμό, αλλά εγώ θέλω να κάνω ανανέωση.

Δε μας τα λέει πολύ καλά μου φαίνεται.:p

Link to comment
Share on other sites

Σε μια εβδομάδα το mobileme μου λήγει και φτάνει η στιγμή που πρέπει να πλερώσουμε.:p

Μπορώ να αγοράσω καμιά πιο φτηνή συνδρομή από ebay και να την ενεργοποιήσω;

Είδα αυτό για παράδειγμα. http://cgi.ebay.co.uk/Apple-Mobile-Me-12-Months-5GB-sub-Family-mobileme-iPod_W0QQitemZ270363729936QQcmdZViewItemQQptZUS_Software?hash=item270363729936&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=66%3A2%7C65%3A15%7C39%3A1%7C240%3A1318

Βασικά πως γίνεται να είναι τόσο φτηνό; Μηπως παίζει καμιά απάτη που δε μπορώ να εντοπίσω;:ninja:

Το συγκεκριμένο είναι τόσο φθηνό γιατί, όπως λέει, δεν είναι κανονικό account αλλά ένα από τα 5 sub-accounts ενός family pack. Οπότε το ξεχνάς το συγκεκριμένο.

 

Από την άλλη, λίγο αν ψάξεις θα βρεις mobileme accounts στις μισές τιμές τουλάχιστον, οι περισσότεροι δε σου στέλνουν άμεσα μετά την πληρωμή τον κωδικό και ξεμπερδεύεις. Εγώ εδώ και 3μιση χρόνια μέσω eBay την κάνω τη δουλειά. Ένα που βρήκα: http://cgi.ebay.co.uk/new-APPLE-mac-mobile-me-membership-for-iphone-touch-PC_W0QQitemZ220382084276QQcmdZViewItemQQptZUS_Software?hash=item220382084276&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1683%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εμένα μου κάνει εντύπωση, συνήθως ήταν δεκάδες.

 

edit: και τώρα έχει, ψάξε για mobileme έχοντας τσεκαρισμένο το worldwide

Link to comment
Share on other sites

δύο γρήγορες ερωτήσεις:

 

metastock 10 δεν παίζει να υπάρχει για mac σωστά?

 

ποιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα για vm? δλδ να τρέχω ένα πρόγραμμα και να είναι σαν να τρέχει στο Χ.

 

τέλος μπορώ να περάσω κάποιον vhd από το msft virtual pc 2007 σε κάποιο vm player των X?

 

ρωτάει φίλος που του φέρανε macbook και είναι έτοιμος να περάσει τα vista.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ για μία σύγκριση. Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει και τα 2 και κατέληξα στο Fusion.

Από virtual PC δεν έχω δοκιμάσω να περάσω. Από vmware σε parallels και το αντίστροφο ναι.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

δύο γρήγορες ερωτήσεις:

 

metastock 10 δεν παίζει να υπάρχει για mac σωστά?

 

ποιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα για vm? δλδ να τρέχω ένα πρόγραμμα και να είναι σαν να τρέχει στο Χ.

 

τέλος μπορώ να περάσω κάποιον vhd από το msft virtual pc 2007 σε κάποιο vm player των X?

 

ρωτάει φίλος που του φέρανε macbook και είναι έτοιμος να περάσει τα vista.

 

Εκτός από το ενσωματωμένο BootCamp, που βέβαια δεν είναι VM, αλλά σου επιτρέπει να τρέξεις Windows στο Mac, VM υπάρχουν αρκετά. Τα ποιο γνωστά είναι τα VMWare Fusion και Parallels Desktop, ενώ εγώ θα σου προτείνω και το FreeWare VirtualBox.

 

Όλα έχουν Utilities για να περάσεις RealPC σε Virtual αλλά και για να μετατρέψεις τόσο από BootCamp όσο και από το ένα στο άλλο ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

κάποιος άνθρωπος Νότια Προάστεια με το retail dvd?

 

για μια ώρα το θέλω.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

κάποιος άνθρωπος Νότια Προάστεια με το retail dvd?

 

για μια ώρα το θέλω.

Δάσκαλε που δίδασκες...

Link to comment
Share on other sites

πρέπει δευτέρα να είναι έτοιμο για να φύγει αγγλία. δεν ξέρω αν έκανα καλά να μην πάρει μεταχειρισμένο macbook αλλά το dellάκι.

 

πιστεύω ότι έκαμα καλά. είναι πολύ αργό για να τρέξει καλά ακόμα και τα xp.

 

κανείς?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

πρέπει δευτέρα να είναι έτοιμο για να φύγει αγγλία. δεν ξέρω αν έκανα καλά να μην πάρει μεταχειρισμένο macbook αλλά το dellάκι.

 

πιστεύω ότι έκαμα καλά. είναι πολύ αργό για να τρέξει καλά ακόμα και τα xp.

 

κανείς?

 

Μη μασάς, το Leopard το τρέχει καλύτερα από τα XP ... ειλικρινά ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

 

ποιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα για vm? δλδ να τρέχω ένα πρόγραμμα και να είναι σαν να τρέχει στο Χ.

 

 

Κατά την γνώμη μου το Vmware fusion. Ότι και να έχω εγκαταστήσει από hardware (κάμερες , bluetooth εξωτερικό κλπ) δεν έχει διαμαρτυρηθεί πότε. Με το parallels είχα κάποια μικροπροβληματάκια στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας ... θέλω κάποιο έμπειρο με scripts και Automator ...

 

Θέλω να κάνω το εξής:

 

* Να ανοίγω ένα Terminal και να γράφω:

- screen /dev/tty.usbmodemfd62

- AT+CFUN=1

- AT*E2GPSCTL=1,5,1

- AT*E2GPSNPD

* Να στέλνω "ctrl-a" και μετά "k" για να κάνω kill το παράθυρο

 

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να φτιάξω κάτι τέτοιο ????

 

Για τους περίεργους, είναι ένα κολπάκι για να ενεργοποιήσω το ενσωματωμένο GPS σε ένα Dell Inspiron Mini 9, στο οποίο έχω εγκαταστήσει Leopard ...

 

Μήπως ... κανείς ?????

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

παιδια, πριν μια βδομαδα παραλαβα αισιως απο Αγγλια το MSI Wind U100 με την μπαταρια 6-cell και τον δισκο 160 γιγα. Εγκαταστησα τα Leopard 10.5.6 και αυξησα την RAM στα 2 γιγα. Το ολο εγχειρημα κοστισε γυρω στα 330 ευρω συμπεριλαμβανομενου ανταπτορα που να μετατρεπει 3πολικη μπριζα σε 2πολικη και USB 16gb για την εγκατασταση του νεου λειτουργικου.

 

Πιστευω οτι ειναι πολυ ανωτερο απο το Dell που συζητατε με μονο αρνητικο οτι δεν λειτουργει ακομη το ενσωματωμενο μικροφονο και η καμερα, αλλα αναμενουμε ντραιβερς πολυ συντομα. Το συστηνω ανεπιφυλακτα σε οποιονδηποτε θελει το ULTIMATE netbook της αγορας. Σκοπευω συντομα να το κανω triple boot με OSX, Linux και XP. Καλο και το Dell mini 9 αλλα λογω σκληρου εγω το απορριψα ακομα και στην τιμη των 210 ευρω που το πουλανε εδω στη Σουηδια.

 

Οσο αφορα το Retail DVD των OSX εγω το κατεβασα απο τα γνωστα μαγαζακια και λειτουργει τελεια και απροβληματιστα με το MAC upgrade. Δοκιμαστε το και εσεις, ο κολπος του πιρατη κανει θαυματα ;)

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

Όλα έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Το Dellάκι υστερεί λόγω δίσκου, αλλά από την άλλη, η SSD του αφαιρεί βάρος και του προσθέτει ταχύτητα και αυτονομία.

 

Όσον αφορά το MacOSX, μην το ψάχνεις, το Dell είναι μονόδρομος. Είναι απολύτως συμβατό. Δουλεύουν τα πάντα και μάλιστα ΧΩΡΙΣ πείραγμα !!!

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

κάποιος χριστιανός με το δισκάκι των leo από αθήνα?

 

ευχαριστώ.

Γιατί δεν τα "αγοράζεις" από τα "γνωστά" μαγαζιά?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...