Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σκεφτομαι να πουλησω το Macbook Pro μου...

 

Μπήκα και γω στον ίδιο πειρασμό κάποια στιγμή. Εχω το MBP ακριβώς πριν το unibody και σκέφτηκα να το δώσω για να πάρω το MB Air, κυρίως όπως καταλαβαίνεις για λόγους φορητότητας.

 

Ωστόσο, τελικά το κράτησα παρότι είχα βρει και καλή τιμή πώλησης. Νομίζω ότι τελικά τα πλεονεκτήματα του Pro και ειδικά η matte οθόνη θα με έκαναν τελικά να το μετανιώσω αν πήγαινα στο Air παρά τη διαφορά στο βάρος.

 

Τώρα η δική σου περίπτωση είναι λιγάκι διαφορετική, γιατί ουσιαστικά πας στο ίδιο πάλι μοντέλο με καλές επιδόσεις και η διαφορά είναι στο σασί και την οθόνη. Να σου πω την αλήθεια, εγώ αν έπαιρνα τώρα, θα προτιμούσα το πιο ακριβό απλό MacBook που είναι νομίζω το καλύτερο value. Η τελική επιλογή για σένα εξαρτάται από την διαφορά τιμής που θα πληρώσεις και την οθόνη. Αν έχεις τα λεφτά και δεν σε πειράζουν οι ανακλάσεις στην οθόνη, τότε go for it!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτές είναι οι τιμές στα αεροδρόμια του UK..

 

και δικαιούμαστε εμείς τις φθηνότερες τιμές που αναγράφονται στο site της Dixons όταν φεύγουμε για Ελλάδα από UK αεροδρόμιο;;

Link to comment
Share on other sites

και δικαιούμαστε εμείς τις φθηνότερες τιμές που αναγράφονται στο site της Dixons όταν φεύγουμε για Ελλάδα από UK αεροδρόμιο;;

 

ναι φυσικά.. για ποιο λόγο να μην τις δικαιούμαστε δλδ..; Ε.Ε. είμαστε.. δοκιμασμένο 100%.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν κλείσει 5ετία ή "σκάσει" δε τον πουλάωωωωωω.

Φυσικά και τα καινούρια μοντέλα είναι πιο γρήγορα, έχουν περισσότερα πράγματα, αλλά μην ψαρώνετε από τα specs. Τη δουλειά σας την κάνετε;

Μόνο όταν σταματήσει να υποστηρίζεται από την apple σε λειτουργικά, πάρτε καινούριο.

btw, μόνο σε μένα αρέσει η glossy??????????

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

ναι φυσικά.. για ποιο λόγο να μην τις δικαιούμαστε δλδ..; Ε.Ε. είμαστε.. δοκιμασμένο 100%.

 

ακριβώς επειδή είμαστε Ε.Ε. το λέω... και επομένως δεν δικαιούμαστε αφορολόγητες αγορές. Δεν κατάλαβα αν οι τιμές της Dixons είναι με/χωρίς φόρο. Αλλά αφού λες ότι δουλεύει...

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς επειδή είμαστε Ε.Ε. το λέω... και επομένως δεν δικαιούμαστε αφορολόγητες αγορές. Δεν κατάλαβα αν οι τιμές της Dixons είναι με/χωρίς φόρο. Αλλά αφού λες ότι δουλεύει...

το πώς δουλεύει είναι το ζήτημα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς επειδή είμαστε Ε.Ε. το λέω... και επομένως δεν δικαιούμαστε αφορολόγητες αγορές. Δεν κατάλαβα αν οι τιμές της Dixons είναι με/χωρίς φόρο. Αλλά αφού λες ότι δουλεύει...

 

λέγοντας Ε.Ε. εννοώ ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα στην "εισαγωγή" του προϊόντος με τελωνεία κτλ .. όπως έχουν όσοι πετάνε προς μη Ε.Ε. προορισμούς.

Το γεγονός ότι σε μας δεν ισχύει πλέον το tax-free δεν σημαίνει ότι εκεί δεν ισχύει .. Η Αγγλία άλλωστε αν κ ανήκει Ε.Ε. το κάνει μόνο τυπικά, γιατί και δικό της νόμισμα έχει κ δικούς της κανόνες ...

Άσε που τα λόγια είναι περιττά .. οι τιμές που δείχνει είναι τελικότατες .. αυτά δλδ που θα πληρώσεις στο ταμείο, ούτε pence παραπάνω..!!!!!

Έχω πάρει κι εγώ κι αρκετοί γνωστοί από Dixons tax free - διότι υπάρχουν και τα "συμβατικά" Dixons εκτός αεροδρομίου που έχουν άλλες τιμές .. - Είναι δοκιμασμένο 100% κ με mac book (το αγόρασα για ένα φίλο).

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

- Είναι δοκιμασμένο 100% κ με mac book (το αγόρασα για ένα φίλο).

 

Τέλεια, τότε, τέλεια! Από κει λοιπόν το επόμενο μακ. Κρίμα που δεν έχει και iMac. Κάπως θα το κουβαλούσα κι αυτό! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαμε!!!!

 

http://images.macrumors.com/article/2009/06/03/044252-3591148391_96e9a3b4af.jpg

 

 

"Apple will kick off its annual Worldwide Developers Conference (WWDC) with a keynote address on Monday, June 8 at 10:00 a.m. (20:00 Ώρα Ελλάδας) A team of Apple executives, led by Philip Schiller, Apple's senior vice president of Worldwide Product Marketing, will deliver the keynote. WWDC will offer in-depth sessions on both iPhone OS 3.0, the world's most advanced mobile operating system, and Mac OS X Snow Leopard, an even more powerful and refined version of the world's best desktop operating system and the foundation for future Mac innovation."

 

"Last June, we gave developers an early look at the powerful new technologies that form the underpinnings of Mac OS X Snow Leopard," said Bertrand Serlet, Apple's senior vice president of Software Engineering. "At WWDC, we will be giving our developers a final Developer Preview release so they can see the incredible progress we've made on Snow Leopard and work with us as we move toward its final release."

 

Άντε!!

Προφανώς μαζί το dev preview του 10.6 θα δώσουν και ημερομηνία κυκλοφορίας όπως και τιμή (έτσι κάνουν πάντα).

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

αυτος ο Philip Schiller ειναι απιστευτα μπομπος....

ασε που εχει ενα υφακι λες και ειναι αγχωμενος μονιμα...

 

και επισης δεν τον χωνευω για την γνωστη του φραση...

 

᾽I ll tell you about the glossy one cause is my favourite''

 

βλακας....

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

ασε που εχει ενα υφακι λες και ειναι αγχωμενος μονιμα...

 

Τον δικαιολογώ απόλυτα. Άμα είχες τον Jobs πάνω απ'το κεφάλι σου, όχι αγχωμένος άσε μην τι θα θα ήσουν! Πάντως βλάκα δεν θα τον έλεγα...

Προτιμώ το "this is huge" του Jobs, αλλά τι να κάνουμε, θα τον δούμε το Ιούλιο να παρουσιάζει το νέο iphone μάλλον. :D

 

Edit: έχει κανείς από σας γνώση προγραμματισμού σε cocoa?

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

μου την δινει γιατι οταν τον ρωτησε ενας δημοσιογραφος ᾽᾽γιατι δεν βαλατε ματ οθονη στα νεα ΜΒΡ 15᾽᾽η απαντηση του ηταν : ᾽᾽ενα λαπτοπ μπορειτε να το μετακινησετε λιγο ωστε να μην εχετε αντανακλασεις...᾽᾽

 

ας ελεγε ειναι πολιτικη της εταιριας να γινουμε εντελως consumer σε παιδακια που παιζουν με το facebook βλεπουν ταινιες και παιζουν παιχνιδια με bootcamp και να αφηνε τις χαζες δικαιολογιες...

 

οσον αφορα το αγχος δεν το ειδα να το εχει πχ ο Tim Cook..

 

αν δεν βαλουν ματ οθονη σε τουλαχιστον τα ΜΒΡ τοτε εγω θα μεινω με αυτο το Μακ οσο παει και μετα βλεπουμε...

 

μπροστα μου εχω και το νεο MBP unibody που το πηρα να το δοκιμασω...

ειλικρινα δεν μου αρεσει καθολου....

σαν να εχεις Acer...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

έχει δίκαιο.

 

χρόνια τώρα έλεγα ότι η non-glare οθόνες του είχε και έχει η ibm-lenovo (και μέχρι πριν λίγο καιρό και η aapl) ήταν το κορυφαίο στοιχείο για ένα laptop or tablet.

 

η γυαλιστερή οθόνη που δνε βλέπεις ούτε μέσα ούτε έξω είναι απράδεκτες. δεκτό να τις βάζουν στα netbooks και στα πισί των 600ων ευρώ αλλά όχι και σε επαγγελματικά μηχανήματα όπως τα mb.

 

βέβαια κανένα fanboy δεν είναι αντικειμενικό και δεν καταλαβαίνει το σωστό ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Edit: έχει κανείς από σας γνώση προγραμματισμού σε cocoa?

 

Cocoa application is written in Objective-C.

 

Μπορώ να βοηθήσω ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Alex από εσένα δεν περίμενα κάτι καλύτερο.:p

Εν τω μεταξύ ένα netbook που έχει ο πατέρας μου έχει matte οθόνη.:shifty:

Τα περισσότερα netbooks, matte οθόνη έχουν.

Αν και όντως οι αντανακλάσεις κτλ είναι σε καλύτερη κατάσταση στις matte οθόνες, οι glossy δεν είναι και πιο ακριβές;; Όχι ότι παίζει ρόλο για κάποιον που το θέλει για συχνή μεταφορά ή χρήση κάτω από ήλιο, αλλά απλά γιατί ίσως γι'αυτό να μπήκαν οι glossy και στα "ακριβα" μοντέλα της Apple.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα netbooks, matte οθόνη έχουν.

Αν και όντως οι αντανακλάσεις κτλ είναι σε καλύτερη κατάσταση στις matte οθόνες, οι glossy δεν είναι και πιο ακριβές;; Όχι ότι παίζει ρόλο για κάποιον που το θέλει για συχνή μεταφορά ή χρήση κάτω από ήλιο, αλλά απλά γιατί ίσως γι'αυτό να μπήκαν οι glossy και στα "ακριβα" μοντέλα της Apple.

 

δεν ειναι πιο ακριβες γιατι το ΜΒΡ το 17αρι χρεωνει 45Ε να σου βαλει την ματ...

οπως και να εχει εγω εστειλα και το feedback μου εγραψα και 10 mails παραπονα και ησυχασα.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Cocoa application is written in Objective-C.

 

Μπορώ να βοηθήσω ?

 

Θα σε χρειαστώ λίαν συντόμως, ακόμα είμαι στα βασικά. Θέλω όμως τον mentor-ά μου!!!

 

 

Glossy vs. Matte

Q: I've noticed that some flat-panel LCDs have glossy screens, while others have matte screens. Is there any advantage to one versus the other?

 

A: Each screen has its advantages and disadvantages, which is why manufacturers waver between the two. Glossy screens produce an image that's generally regarded as "richer." Admittedly, that's a nebulous term, but essentially it means there is more color depth and vibrancy. On the downside, glossy screens are more susceptible to glare, reflecting light from windows and light bulbs. And they tend to show fingerprints and smudges more readily, especially when they are off.

Matte screens tend to handle glare better, due to a polarized coating over the glass that diffuses ambient light. A side effect of the matte finish is a slight blurring, reduced contrast and a narrower viewing angle.

Which is better is a matter of environment and personal preference. If the screen is in a room that's generally dark, consider a glossy finish. In a controlled environment it offers a best-case picture. But I wouldn't be too afraid of a matte finish. Most of us use our screens in mixed light where the minor qualitative difference is offset by the anti-reflective benefit.

 

Το θέμα επιλογής είναι υποκειμενικό, όπως και τα πάντα στον κόσμο τ(ι)ούτο. Προσωπικά μου αρέσουν οι glossy.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

κάπου είχα διαβάσει ότι επιβαρύνουν πιο πολύ οι glossy την όραση.

 

θα το βρω.

 

δεν είναι τυχαίο ότι ΟΛΑ τα επαγγλεματικά Lapis με αποκορύφωμα το workstation (κορυφαίο wstation των US στο έτος 2008) w700 έχει matte.

 

μην κάνετε τις glossy θεούς όταν πριν λίγο καιρό που τα mbs είχαν matte τις βρίζατε.

 

απλά χάνετε την αξιοπιστία σας.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα το αγχος δεν το ειδα να το εχει πχ ο Tim Cook..

 

αν δεν βαλουν ματ οθονη σε τουλαχιστον τα ΜΒΡ τοτε εγω θα μεινω με αυτο το Μακ οσο παει και μετα βλεπουμε...

 

μπροστα μου εχω και το νεο MBP unibody που το πηρα να το δοκιμασω...

ειλικρινα δεν μου αρεσει καθολου....

σαν να εχεις Acer...

 

Συμφωνώ μαζί σου. Ο Cook είναι βέβαια πιο κοντά στο "άκαμπτο" πρότυπο του Jobs, παρά ο πιο μεσογειακός Schiller- που μόνο marketing guru δεν θυμίζει... :)

 

Η ματ οθόνη είναι για μένα το μεγάλο μείον για να πάω σε unibody ΜΒP. Ολα τα άλλα είναι συν. Αλλά κι εγώ θα μείνω με το δικό μου, γιατί δεν χρειάζομαι "richer images", αλλά να διαβάζω κείμενα χωρίς να πάθω ραιβόκρανο! Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα συνεχιστεί αυτή η μονομανία με τις glossy οθόνες. Προχθές έκανα μια βόλτα στο Πλαίσιο και δεν είδα ούτε ΕΝΑ φορητό με matte οθόνη. Ελεος πια- όλοι παιχνίδια στα υπόγειά τους παίζουνε και γουστάρουνε τέτοιες οθόνες;;

 

Κατά τα άλλα, στο design, το unibody form είναι ό,τι ανθεκτικότερο και ομορφότερο έχει βγει σε φορητό. Ever!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Σημερα επαψε να μου λειτουργει το application greek radio....οποιο σταθμο και να επιλεξω κρασαρει...δοκιμασα επανεγκατασταση αλλα τιποτα...καμια ιδεα??:(

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...