Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο public που πήγα σήμερα είχαν το νέο Macbook στα 2.4GHz για εκθεσιακό! Πορώθηκα...το θέλω τώρα! :p
Link to comment
Share on other sites

με το καλό...

 

παιδιά μια απλή εφαρμογή που να διορθώνει το white balance,

να του δείχνουμε που είναι το λευκό!..

όχι photoshop, aperture...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Το JDK (Java Development Kit) είναι το SDK της Java για να μπορείς να γράφεις εφαρμογές.

To JVM (Virtual Machine) είναι για να τρέχεις τις εφαρμογές σε μηχανήματα που δεν έχουν το JDK. Πχ, αν γράψεις ένα πρόγραμμα στο δικό σου, ο άλλος για να το τρέξει θα χρειαστεί μόνο το JVM. Σαν τη Java που κατεβάζουμε στα Windows για να τρέχουν οι εφαρμογές στον browser δηλαδή, μόνο που το OS X το έχει έτοιμο.

 

Και τα δύο δεν είναι εφαρμογές που τρέχουν με την κλασσική έννοια που νομίζεις, γι' αυτο και δεν βγαίνουν στο Spotlight. Το JDK δουλεύει με εντολές από το Terminal (javac, java κτλ) και αυτός είναι ο απλούστερος τρόπος να προγραμματίσεις. Άνοιξε το Terminal του X11, γράψε "javac test.java" και πάτα enter. Αν σου πει πως η εντολή δεν υπάρχει η κάτι τέτοιο, σημαίνει πως δεν βλέπει το JDK, ενώ αν σου πει πως δε μπορεί να βρει το αρχείο είσαι ok και μπορείς να προγραμματίσεις κανονικά.

 

Το BlueJ Java χρησιμοποιεί, απλά το κάνει πιο "visual" για να μη μπλέκεις με command prompt, να γράφεις λιγότερο κώδικα με το χέρι, να βλέπεις και τη δομή των κλάσεων σου κτλ.

 

Τώρα για το ποιό εργαλείο θα χρησιμοποιήσεις δεν υπάρχει στάνταρ απάντηση. Για παράδειγμα οι πιο μεγάλες εφαρμογές που έφτιαξα ήταν ένας text editor (πλήρες αντίγραφο του Notepad) και ένα πρόγραμμα για καταχώρηση και ανάκτηση βαθμολογιών σε mySQL database. Το μόνο που χρειάστηκα ήταν ένας καλός text editor (notepad++, UltraEdit κτλ) για να γράψω τον κώδικα. Compile και run έκανα από το command prompt.

 

Γι' αυτό και η προσωπική μου άποψη (που μπορεί και να μην είναι σωστή), είναι να περιοριστείς στο Terminal ή στο BlueJ μέχρι να μάθεις τη γλώσσα και μόλις εξοικιωθείς να περάσεις στα υπόλοιπα. Μην μπλέξεις από τώρα με εργαλεία όπως το NetBeans γιατί είναι χαοτικά και κατά πάσα πιθανότητα θα μπερδευτείς, εκτός φυσικά αν σας το ζητήσουν στη σχολή...

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ...

Τελικά κατάφερα - με τη βοήθειά σου- να βγάλω μια άκρη εδώ πέρα.. και να περάσω την τελευταία έκδοση της java στο mac μου.. ωστόσο θα πρέπει να συμβιβαστώ λιγάκι με την ιδέα του Χ11 και να γράψω κώδικα εκεί.. μιας και για ανεξήγητο λόγο terminal δεν είχα εγκατεστημένο.. και θα πρέπει να το τσεκάρω γυρνώντας τα χριστούγεννα πια Ελλάδα.

Στη σχολή μας έχουν διδάξει με BlueJ (που έχει τα αρνητικά του, αλλά βλέπεις και το "περιβάλλον" και όλα μαζεμένα σε ένα παραθυράκι.. κ νιώθεις "σιγουριά".. ) και ξαφνικά μας λένε γράψτε το πρόγραμμα σε terminal..

Αλλά εντάξει, βρήκα τις εντολές για τον κώδικα, και τώρα το μόνο που μένει είναι να γράψω το πρόγραμμα που έχω.. :)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις drag n' drop το cd στο κουτάκι, και μόλις διαβαστεί από το Burn θα εμφανιστεί κάτω δεξιά, δίπλα στο Scan, το Save.

Το πατάς και διαλέγεις που θα αποθηκεύσεις το image σου. ;)

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. το αντεγραψα:)

 

Παίδες μια ερώτηση καθόσον γνωρίζω πονηρεύομαι:

 

Όσοι αγοράσατε το ελληνκό Macbook είτε απο rainbow,multirama,plaisio,e-shop Κλπ κλπ. Το κουτί ήταν σφραγισμένο; Το Macbook σας ήταν σε ζελατίνα ασφαλείας;

 

Ρωτάω γιατί υπήρχε μια παλιά "κακή" συνήθεια.... :X

 

και εμενα το ιδιο. ηταν μεσα σε 2 κουτια... μονο το χαρτοκουτι ηταν ανοιχτο κ μ χαν βαλει 2 cd. τ ενα με τα ελληνικα update kαι το αλλο με γραμματοσηρες. Το αγορασα απο to e-shop.

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το αγόρασα σήμερα!

Είναι τρέλα....!!!!! Το νέο μου macbook και πρώτο μου apple είναι γεγονός!!!

H θάλασσα του Πειραιά απ'όλες είναι πιο γλυκιά...
Link to comment
Share on other sites

με υγεία...

 

safari 3.2, γρήγορος και σταθερός...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το αγόρασα σήμερα!

Είναι τρέλα....!!!!! Το νέο μου macbook και πρώτο μου apple είναι γεγονός!!!

tora tha deis ti tha pei hremia kai oxi spasimo neyron opos ta pc!

 

den ksana kano fhlakh oyte me ton karvela oyte me ta pc no thanks.

 

user gia 3 xronia kai mexri na pethano!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει καταφέρει κανείς να γράψει Wii ISOs με τον Mac ?

 

Έχω δοκιμάσει με το Disk Utility του λειτουργικού, με το ToastIt, με το Burn και με το LiquidCD και ενώ όλα γράφουν κανονικά το ISO στο DVD, τελικά κανένα δεν παίζει στο Wii μου ... Μάλλον κάτι μου ξεφεύγει ...

 

Για να προλάβω σχόλια του τύπου "τα αντεγραμμένα DVDs δεν παίζουν στο Wii χωρίς ModChip" να πω ότι το Wii μου έχει εγκατεστημένο WiiKey και μέχρι πρόσφατα έχω γράψει πολλά ISOs από το PC μου με το Nero (που ευτυχώς ξεφορτώθηκα και δεν θέλω να το ξαναδώ μετά την Macεμπειρία μου ...)

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

οι τιμες που δινει αυτο το site ειναι καλες...?

 

http://www.macexperts.gr/zcn/index.php?main_page=index&cPath=1

 

ενδιαφέρομε για αυτον

 

http://www.macexperts.gr/zcn/index.php?main_page=product_info&cPath=1_8&products_id=1352

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην Μακ παρεα.

 

εγω για περιπου δυο μηνες ημουν χωρις υπολογιστη και γι αυτο το λογο δεν εμπαινα συχνα ουτε στο τοπικ για το iPhone.

 

περιμενα τα νεα φορητα οπως τοσος κοσμος...

οκ βγηκαν...

 

οταν πηγα να τα δω απο κοντα πριν απο δυο εβδομαδες αρχκα ενθουσιαστηκα...ηταν βλεπετε κλειστα...

απιστευτη ποιοτητα κατασκευης και φινιρισματος...αλλα μετα....οταν ανοιξα την οθονη...και λιγο τα επιασα...απογοητευτηκα...

 

μετα απο πολυ σκεψη και ψαξιμο τελικα πηρα ενα το Macbook Pro Penryn early 08 της υπογραφης μου στην τιμη των 1520Ε στο κουτι του καινουριο σε μαγαζι κοντα στο σπιτι που μενω Ιταλια (οχι Ελλαδα.)

στα συν που βρηκα δευτερο χερι ενα στικακι 4GB RAM και ειχα ενα 2 και τωρα τρεχει με 6GB...

 

μεγαλη η διαφορα για μενα που ειμαι μυωπας η matte οθονη...

δεν λεω οτι τα νεα δεν ειναι καλα....αλλα δεν μπορουσα να παρω glossy

στα 1100Ε σιγουρα θα αγοραζα το νεο Macbook Aluminum 2.0GHz.

αλλα στα Pro επρεπε να ειχαν βαλει και οθονη μη γυαλιστερη...

 

 

το εχω ακριβως 2 εβδομαδες...πολυ ευχαριστημενος.

 

το μονο προβληματακι ειναι που το Quicksilver δεν ανοιγει κατα την εναρξη...

 

πολυ ευχαριστημενος με το NeoOffice..το χρησιμοποιω πολυ.

 

αυριο βαζω σε Parallels 4 XP/home...

 

yannisg οι τιμες ειναι πολυ κανονικες θα ελεγα.

 

tasos wrc καλοριζικο!!!!!!!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

αυτό για την οθόνη ματ και την μυωπία, για εξήγησε λίγο,

αν μπορείς, διότι με ενδιαφέρει πολύ, πολύ...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

niko ελπιζω να βοηθησω!

 

παλια ειχα ενα Pro με glossy...ε τα πραγματα ειναι απλα...μετα απο 2 ωρες με πονουσαν λιγο τα ματια μου και αναγκαζομουν να μην κοιταζω τον υπολογιστη για 20λεπτακια μεχρι να ξεκουραστει το ματι...

 

επισης το δωματιο μου και στην Ελλαδα και Ιταλια ειναι με δυο παραθυρα και οι αντανακλασεις με ενοχλουν αφου φοραω γυαλια!

 

ετσι εδωσα το προηγουμενο μηχανημα στην αδερφη μου και τελικα περιμενα και εγω για να αγορασω ενα απο τα καινουρια μοντελα...αυτο μεχρι που ειδα απο κοντα τα νεα μοντελα...

 

να συμφωνησω οτι το πλαισιο γυρω απο την οθονη τα κανει συγγενεις του iPhone αλλα και των HP...

να συμφωνησω οτι ειναι πραγματικα πολυ καλα κατασκευασμενα αλλα επισης εχουν ελλειψεις οπως firewire mia gia to Προ...

 

το κερασακι στην τουρτα ομως ηταν οι glossy οθονες...στην Ελλαδα εχουμε πολυ ηλιο και μαλλον θα ειναι useless σε μια ομορφη μερα σε ενα ευηλιο δωματιο...

επισης εγω ασχολουμαι με την φωτογραφια εντελως ερασιτεχνικα και δεν νομιζω οτι τα νεα μοντελα ειναι και πολυ χρησιμα με αυτες τις οθονες οσον αφορα την αποδοση των χρωματων...

συν το οτι το παλιο ηταν πιο πληρες με 2 firewire συν το οτι δεν μου αρεσει το μαυρο πλαισιο γυρω απο την οθονη δεν ηθελε και πολυ...

 

ειδικα ομως για την οθονη ΕΥΤΥΧΩΣ που πηρα το μοντελο με την ματ.

αποψη μου αν δεν εχετε προβλημα με το παλιο μοντελο το οποιο θεωρω αξεπεραστο και πανεμορφο εμφανησιακα και δουλευετε πολυ με τον υπολογιστη και ασχοληστε και με την φωτογραφια τοτε το προηγουμενο μοντελο ειναι μονοδρομος....

 

προσωπικη αποψη...

 

να προσθεσω οτι πολλοι πριν το παρω μου ελεγαν για τις χαλασμενες καρτες γραφικων της Ν Vidia και για το οτι μπορει να εχω προβλημα...

 

εγω απλα να πω οτι μεχρι τωρα δεν εχω και με ενα Apple Care θα ειμαι καλυμενος και για το μελλον...

συν το οτι ολες οι καρτες γραφικων εκτος Apple Care εχουν δεχθει ενα χρονο επιπλεων εγγυηση απο την εταιρια...οποτε συνολικα 2 ετη.

 

συγνωμη αν κουρασα και μιλησα συνολικα ια το μοντελο και οχι ειδικα για το θεμα της οθονης και της ορασης...

ειμαι μυωπας απο τα 11 μου και εχω 5 βαθμους και στα δυο ματια.

προσεχω πολυ την οραση μου και φοραω αποκλειστικα γυαλια/κρυσταλλα και οχι φακους.

μπορει εγω να ειμαι λιγο ευαισθητος και καποιος αλλος να μην νιωσει κουραση η ενοχληση...

δεν αντιλεγω εξαλλου το 99% των υπολογιστων εχουν οθονες glossy.

 

εγω ομως δεν υπηρχε περιπτωση να παρω glossy.

και ετσι επελεξα αυτο το μοντελο.

 

εδω Italia που οπως καταλαβατε οι τιμες ειναι πολυ διαφορετικες πολλοι φιλοι μου δινουν πχ το Macbook Pro 2,4GHz/256 Nvidia με 20 κυκλους στην μπαταρια με ματ οθονη στα 1250Ε για 4 μηνων μηχανημα...

αν καποιος ενδιεφερεται να μου το πει να δω τι υπαρχει.

 

πολυ καλη η προσφορα στο notebooks.de...

 

ελπιζω να βοηθησα!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

@pik.: ευχαριστώ για την γρήγορη και τεκμηριωμένη απάντηση.

έχω μυωπία, αλλά δεν φοράω γυαλιά, οπότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα και πάλι ευχαριστώ.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκοπεύω να πάρω ένα macbook pro από το Λονδίνο, έχω μερικές απορίες σε ότι αφορά την εγγύηση.

 

Από όσο ξέρω με την αγορά του macbook παρέχεται εγγύηση με 90 ημέρες τηλεφωνική τεχνική υποστήριξη και 1 χρόνος δωρεάν service. Aυτό ισχύει στην Ελλάδα για macbook αγορασμένο από το εξωτερικό??? Αφενός για το τηλεφωνικό customer care της Apple στην Ελλάδα αφετέρου για service από τη Rainbow ή τη Systemgraph...:worry::cry:

 

Eπίσης αν πάρω το Apple Care θα ισχύει στην Ελλάδα (τηλεφωνικά και servive)? Πρέπει να κάνω κάποιο registration από την Aγγλία για να ισχύει?

 

Τέλος, δεν υποτίθεται πως η Ε.Ε υποχρεώνει όλες τις εταιρείες να δίνουν 24 μήνες εγγύηση?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα το MacBοοk μου από μεταπωλητή της Rainbow. Δεν μπορώ να σου απαντήσω σίγουρα λοιπόν αν ισχύει το AppleCare στην Ελλάδα.

 

Μπορώ να σου πω όμως τι συνέβη σε έναν άνθρωπο που γνώρισα πρόσφατα. Πήγε λοιπόν σε ένα απο τα Demo Centers της Rainbow και ρώτησε αν έχουν το AppleCare.

 

O πωλητής/promoter (ούτε πως χαρακτηρίζονται δεν ξέρω) της Rainbow γούρλωσε τα μάτια και απάντησε:

"Τι είναι πάλι αυτό;"

 

:rolleyes: :rolleyes:

 

Όπως καταλαβαίνεις από χλωμό έως αδύνατο να ισχύει στην Ελλάδα το AppleCare. Εδώ, άλλωστε υπάρχει γραφειοκρατεία μηνών για να πάει για service μηχάνημα αγορασμένο από εξωτερικό (αν και η εγγύηση είναι διεθνής :) ).

 

Την "90 μέρες τηλεφωνική υποστήριξη", δεν την σχολιάζω καν. Δε ρωτάς καλύτερα εδώ μέσα να σου λύσουμε τις απορίες που τυχόν σου δημιουργηθούν; Δεν υπάρχει περίπτωση να τα ξέρουν καλύτερα οι κύριοι της Rainbow από εμάς εδω :) Εκτός και αν σκέφτεσαι να παίρνεις Αγγλία για υποστήριξη, οπότε είσαι ΟΚ.

 

Για το τελευταίο που ρωτάς, ναι ισχύει. Ωστόσο η Rainbow, δηλώνει πως τα υποστηρίζει για ένα χρόνο (τρομάρα της). Αν το κυνηγήσεις νομικά, θα βρεις καααααποια στιγμή το δίκιο σου. Είσαι όμως πρόθυμος να κάνεις κάτι τέτοιο;

 

(ΥΓ: Επίσης η Apple στο εξωτερικό με κάθε MacBook που αγοράζει φοιτητής κάνει 15% έκπτωση και δίνει δώρο ένα iPod. Για πήγαινε ρώτα και εδώ στην Rainbow για παρόμοια "προνόμοια" δεις τι γέλιο θα ρίξουν...:mad:)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα το MacBοοk μου από μεταπωλητή της Rainbow. Δεν μπορώ να σου απαντήσω σίγουρα λοιπόν αν ισχύει το AppleCare στην Ελλάδα.

 

Μπορώ να σου πω όμως τι συνέβη σε έναν άνθρωπο που γνώρισα πρόσφατα. Πήγε λοιπόν σε ένα απο τα Demo Centers της Rainbow και ρώτησε αν έχουν το AppleCare.

 

O πωλητής/promoter (ούτε πως χαρακτηρίζονται δεν ξέρω) της Rainbow γούρλωσε τα μάτια και απάντησε:

"Τι είναι πάλι αυτό;"

 

Όπως καταλαβαίνεις από χλωμό έως αδύνατο να ισχύει στην Ελλάδα το AppleCare. Εδώ, άλλωστε υπάρχει γραφειοκρατεία μηνών για να πάει για service μηχάνημα αγορασμένο από εξωτερικό (αν και η εγγύηση είναι διεθνής :) ).

 

Την "90 μέρες τηλεφωνική υποστήριξη", δεν την σχολιάζω καν. Δε ρωτάς καλύτερα εδώ μέσα να σου λύσουμε τις απορίες που τυχόν σου δημιουργηθούν; Δεν υπάρχει περίπτωση να τα ξέρουν καλύτερα οι κύριοι της Rainbow από εμάς εδω :) Εκτός και αν σκέφτεσαι να παίρνεις Αγγλία για υποστήριξη, οπότε είσαι ΟΚ.

 

Για το τελευταίο που ρωτάς, ναι ισχύει. Ωστόσο η Rainbow, δηλώνει πως τα υποστηρίζει για ένα χρόνο (τρομάρα της). Αν το κυνηγήσεις νομικά, θα βρεις καααααποια στιγμή το δίκιο σου. Είσαι όμως πρόθυμος να κάνεις κάτι τέτοιο;

 

(ΥΓ: Επίσης η Apple στο εξωτερικό με κάθε MacBook που αγοράζει φοιτητής κάνει 15% έκπτωση και δίνει δώρο ένα iPod. Για πήγαινε ρώτα και εδώ στην Rainbow για παρόμοια "προνόμοια" δεις τι γέλιο θα ρίξουν...:mad:)

 

Άρα από ότι κατάλαβα αν το μηχάνημα είναι αγορασμένο από το εξωτερικό καλύπτεται μεν από εγγύηση αλλά αποστέλλεται στο εξωτερικό (από τη rainbow...:cry::X). Mάλιστα...:lol:

 

Σε ότι αφορά τη τηλεφωνική υποστήριξη αυτή γίνεται από την ίδια την Apple, δεν έχει σχέση με τη Rainbow. Γι'αυτό και άτομο το οποίο χρειάστηκε να καλέσει μου είπε πως εξυπηρετήθηκε άψογα (από όσο γνωρίζω η Αpple συνεργάζεται με ανεξάρτητη εταιρεία τηλεφωνικής εξυπηρέτησης στην Ελλάδα, και παρέχει από εδώ υποστήριξη για αρκετές χώρες, δεν έχει σχέση με το Τηλετόξο). http://www.apple.com/gr/support/

Link to comment
Share on other sites

Άρα, όσο δεν βάζει τα χεράκια της η Rainbow, γιατί αναρωτιέσαι; :p

Μια χαρά θα έχεις υποστήριξη για 90 μέρες (αν και σου επαναλαμβάνω πως εμείς θα μπορούμε να σε βοηθήσουμε το ίδιο καλα :p)

 

Έτσι κι αλλιώς τα μηχανήματα (είτε είναι αγορασμένα από Ελλάδα ή από άλλη χώρα) στέλνονται στο εξωτερικό για επισκευή. Απλά αν ΔΕΝ είναι από Rainbow και το πας σε αυτούς λέγοντας πως "εσείς είστε ο επίσημος αντιπρόσωπος, πάρτε το και φτιάξτε το μου", έχει τρελή γραφειοκρατία (π.χ. έχω ακούσει πως τσεκάρουν ακόμα και αν το serial έχει δηλωθεί σε κάποια άλλη χώρα ως κλεμμένο - αν και μεταξύ μας αυτό αν όντως ισχύει δεν είναι κακό, απλά χρονοβόρο).

 

Στο τέλος θα το κάνουν, δηλαδή θα το στείλουν και θα σου γυρίσει το μηχάνημα ΟΚ, αλλά επειδή ασχολούμαι καθημερινά με ανθρώπους που έχουν επαφή με Mac, έχω ακούσει και περιπτώσεις που το μηχάνημα άργησε 4 ολόκληρους μήνες.

 

Κινητή δυσφήμιση είναι η Rainbow (ιδιαίτερα για μια εταιρεία με τόσο καλό όνομα στο Aftersales Support όπως η Apple).

Γιατί, μεταξύ μας, όταν παίρνεις Acer λίγο-πολύ ξέρεις τι να περιμένεις (δίνεις λίγα, παίρνεις μηχάνημα μέτριο προς κακό από άποψη ποιότητας κατασκευής και aftersales support), αλλά όταν παίρνεις ένα Apple μηχάνημα περιμένεις και περισσότερα πράγματα από τον αντιπρόσωπο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα το MacBοοk μου από μεταπωλητή της Rainbow.

Και ενω ξέρεις όοολα τα παρακάτω που γράφεις, αγόρασες από μεταπωλητή της rainbow.:p

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...