Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

K εγω αυτο πιστευω τωρα που διαβαζω κατι αρθρα...

ερωτηση

1.μπορουμε να βαλουμε μονο τα xp η και τα vista?

2.πως λειτουργουμε windows αφου το πληκτρολογιο δεν εχει ctrl και το mouse εχει 1κλικ?

3.Με τα καινουρια macbook παιρνουμε το tigel λειτουργικο η το leopard που νομιζω απο μονο του κανει boot camp.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1)Ή xp ή Vista. Όποια θέλεις (και άμα μπορέσεις να βρεις τα XP πια)

2)Έχει control το πληκτρολόγιο... :confused:

 

http://gregbelldesign.com/wp-content/uploads/2007/08/new-apple-keyboard-top-view.jpg

 

και επίσης το mighty mouse έχει αριστερό-δεξί κλικ.

 

(Επειδή είδα πως παραπάνω μιλάς για Macbook Pro, να και μια photo από το keyboard του

http://www.notebookreview.com/assets/15839.jpg )

 

3)Τα καινούργια Macbook έχουν προεγκατεστημένο το Leopard. Αλλά ΜΟΝΟ τα Macbook (όχι τα Pro) για την ώρα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

K εγω αυτο πιστευω τωρα που διαβαζω κατι αρθρα...

ερωτηση

1.μπορουμε να βαλουμε μονο τα xp η και τα vista?

2.πως λειτουργουμε windows αφου το πληκτρολογιο δεν εχει ctrl και το mouse εχει 1κλικ?

3.Με τα καινουρια macbook παιρνουμε το tigel λειτουργικο η το leopard που νομιζω απο μονο του κανει boot camp.

1. Και τα 2.

2. Έχει Ctrl, το mouse έχει δεξί αν χρησιμοποιείς 2 δάκτυλα αντί για ένα (εαν το χρησιμοποιήσεις θα δεις πόσο πιο εύχρηστο είναι :))

3. Κανονικά το Leopard αλλά αν πέσεις σε μηχάνημα από στοκ με Tiger, δίνεις 10 Ε και σου δίνουν το Leopard.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μερικές ερωτήσεις για τα Mac μιας και μου έχει κολλήσει ένα Macbook Pro στο μυαλό,

μπορώ να δουλεύω στο γραφείο μου σε XP(Excel,Word Office γενικά) και να μεταφέρω τα αρχεία με στικάκι στο Mac να συνεχίζω σε Leopard, είτε με office για Mac ή ακόμη καλύτερα με κάποιο συμβατό πακέτο του Mac και μετά να τα ξανασυνεχίζω στα XP?

Τα XP δεν τα γλιτώνω γιατί μπαίνω από το σπίτι στο γραφείο και αντίστροφα με VNC ή απομακρισμένη επιφάνεια εργασίας (κυρίως όμως VNC) ή μήπως υπάρχει κάτι?

Τι γίνεται με τους φίλους και συγγενείς που έχουν Windows θα έχω πρόβλημα με Messenger και Webcam και τέτοια υπάρχουν κοινά προγράμματα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω σε αυτά που ξέρω.

Αρχεία .doc, .xls και γενικά του Office για PC δουλεύουν (ανοίγουν και μπορείς να τα επεξεργαστείς κανονικά) αν έχεις το Office για Mac και εννοείται πως μετά μπορείς να τα ξαναμεταφέρεις πίσω στο PC σου.

 

Υπάρχουν υποκατάστατα του Office (για Mac και για PC) όπως είναι το -δωρεάν- OpenOffice, αλλά είναι αρκετά κατώτερα του MS Office (το σωστό να λέγεται).

 

Υπάρχει Messenger για Mac, μην ανησυχείς ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα ευχαριστώ για την γρήγορη απάντησή σου.

Το office είναι βασικό για μένα γιατί πολλά αρχεία που ανταλλάσουμε στη εταιρία που δουλεύω είναι σε Excel και Word. Το ERP το δουλεύω μόνο στο γραφείο οπότε δεν με νοιάζει. Το μόνο που με χαλάει είναι η τιμή του office για mac περίπου 350 με 400 ευρώ. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να ρωτήσω αλλά υπάρχει περίπτωση να το βρω και δια της πλαγίας ελληνικής οδού τύπου ellinadiko και τέτοια?

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε, ποιά έκδοση θέλεις;

Με λίγα λόγια τι θες να περιλαμβάνει;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αν σου είναι τόσο απαραίτητο, βάζεις και Windows μέσω Parallels ή Boot Camp με Office Windows και τελειώνει η υπόθεση :)
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το καινούργιο Macbook Pro δεν θα έχει εγκατεστημένο τίποτα από office για Mac οπότε Upgrade δεν παίζει, βασικά Word, Excel φαντάζομαι θα μου αρκούν.
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το bootcamp εντάξη , απλά ακούω όλα αυτά ότι όλοι ξεχνάν τα windows και θα ήθελα να δώσω περίπου €2000 και να δουλεύω κιόλας σε mac και όχι σε windows με Macbook Pro, διαφορετικά θα καταλήξω σε κάνα Acer με Vista και ηρεμιστικά χάπια. Θέλω να χρησιμοποιώ ουσιαστικά τα Mac και όχι μόνο για σερφάρισμα και καμιά ταινία.
Link to comment
Share on other sites

Έχουν όλα μια trial έκδοση 30 (αν θυμάμαι καλά) ημερών του Office for Mac 2004

 

Πάντως η τιμή του Student & Teacher Office 2004 (που περιλαμβάνει Word, Excel, Powerpoint, Entourage και το MSN Messenger) είναι στα 115-120€.

 

Βέβαια, έχε υπόψιν σου ότι τέλη Ιανουαρίου βγαίνει το Office 2008 και αν πάρεις την έκδοση Student & Teacher δε θα μπορείς να "αναβαθμίσεις" σε 2008. Αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό πρόβλημα με το Office (που έχω αντιμετωπίσει εγώ τουλάχιστον) είναι ότι αν έχεις κείμενα που χρησιμοποιούν γραμματοσειρές των Windows (και ειδικά μη Unicode), θα βλέπεις κινέζικα ή κουτάκια, εκτός και αν τις εγκαταστήσεις και αυτές στο mac σου.
Link to comment
Share on other sites

Το Student Teacher προϋποθέτει να είσαι φοιτητής ή δάσκαλος ? διότι το Πανεπιστήμιο το τέλιωσα πριν καμιά δεκαετία:) και δάσκαλος δεν είμαι (οικονομολόγος). Όσον αφορά τις γραμματοσειρές κλασσικά Time New Roman αντε και κάνα Arial το πολύ. Σε ειδικές περιπτώσεις Οκ θα τρέχω XP (λέω τώρα).

Παντως το σκέφτομαι σοβαρά, μου άρεσε πολύ και το Leopard με τα παράξενα του για εμένα τον παραθυράκια.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σκέψου το καλύτερα με την ονομασία του καινούργιου πακέτου (που υπάρχει για PC): Home & Student.

 

Δεν προϋποθέτει πως είσαι μαθητής ή δάσκαλος ή κάτι τέτοιο. Απευθύνεται όμως για προσωπική και μόνο χρήση. Ακόμα πιο απλά, δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις (νόμιμα) σε μια επιχείρηση ή γενικότερα δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως εργαλείο δουλειάς σε επαγγελματικό χώρο (you get it...:p), αλλά στο προσωπικό σου μηχάνημα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ και εγώ για το σπίτι το θέλω. Άντε τα €120 max τρώγονται μιας και θα είναι και νόμιμα και θα γλιτώνεις τα παράξενα των copies.

Δεν βλέπω να την γλυτώνει ο κουμπαράς:lol:

Link to comment
Share on other sites

Σπάσ'τον, συνάδελφε.

Δε θα το μετανοιώσεις.

 

(προ ημερών έκανα format στο PC μου...άκουσον άκουσον...γιατί δε δεχόταν με τίποτα να εγκαταστήσει drivers για ένα KEYBOARD...τι να λέμε τώρα. Ακόμα και όλα τα άλλα υπερ να μην είχε, και μόνο που δεν έχει αυτά τα ενοχλητικά του PC, για μένα είναι παράδεισος)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Το ψάχνω ήδη και με βλέπω προς Γερμανία μεριά ,μεγάλωσα εκεί και θα πάω τα Χριστούγεννα στους Γονείς μου και στα αδέρφια μου.Είδα ότι το Macbook Pro στα 2,2 με 15αρα οθόνη και ίδια χαρακτηριστικά εκεί κοστίζει €1899 και εδώ €1999, άσε που στα Multirama μου είπαν πως είναι στο -30 τεμάχια και αν το παραγγείλω θα γίνω ο -31:(, για το eshop δεν ξέρω, αλλά φαντάζωμαι ότι στην Γερμανία θα βρω πιο εύκολα.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο έχε κατα νου ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει Apple Hellas, αλλά...rainbow.

 

Δεν ξέρεις ΠΟΣΕΣ φορές έχω ακούσει ανθρώπους να μου λένε για μηχανήματα Apple που αν και εντός εγγύησης η Rainbow δεν τα δέχτηκε για επισκευή με τη δικαιολογία ότι τα αγόρασαν από το εξωτερικό!!

 

Μόνο κάποιες περιπτώσεις που απείλησαν να το πάνε νομικά βρήκαν άκρη, αλλά αν είναι να πρέπει να επιστρατεύσω τον Κούγια για να βρω άκρη... κλάψτα.

 

Όπως και να 'χει, καλές αγορές :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μένω στον Άγιο Νικόλαο στην Κρήτη οπότε σε περίπτωση βλάβης το ταχυδρομείο δεν το γλιτώνω, οι δικοί μου είναι Γερμανία και έτσι στην ανάγκη το στέλνω σε αυτούς, αχρείαστη να είναι.

Ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια.

ΥΓ. κάτι έχει πάρει το αυτή μου για την Rainbow:mad:

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο, στο Γερμανικό Site της Apple υπάρχουν προϋποθέσεις για να αγοράσεις το Student and Teacher, να είσαι μαθητής ή δάσκαλος:mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα δεν ισχύει αυτό. ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο, στο Γερμανικό Site της Apple υπάρχουν προϋποθέσεις για να αγοράσεις το Student and Teacher, να είσαι μαθητής ή δάσκαλος:mad::mad:

 

Αν εννοείς εκπαιδευτική έκπτωση, η Rainblow κάνει αν θυμάμαι καλά ένα 10%. Δεν μπορώ να βρω πού το λέει, αλλά αν επικοινωνήσεις με τους ίδιους ή με κάποιον μεταπωλητή τους ή περάσεις από τα apple demo centers στην Αθήνα, θα σού πουν ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ο kalzerv μιλάει για το αν μπορεί να αγοράσει την έκδοση Student & Teacher του Office.

 

Το 10% αυτό ισχύει μόνο σε rainbow store.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Σε κατάστημα το έχω δει εκεί γύρω πάντως 115-120€.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...