Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Thanks gia tis apadiseis..

Twra thelw na rwtisw kati allo.. Prwta apo ola pou mporw na vrw elliniki grammatoseira gia na mi vromizw to forum me ta greeklish mou. Deyteron thelw na rwtisw gia enan external hard drive pou dokimasa na sindesw me to macbook pro.. Den ton anagnwrizei... O filos mou, me alla logia o idioktitis tou ext hard drive kai episis xristis windows, mou eipe oti to format tou diskou einai mono anagnwsimo apo windows... isxiei kati tetoi? Den tha eprepe to mac na anagnwrizei toulaxiston tin iparksi tou diskou?

 

Ayta apo mena kai eyxaristw prokatavolika gia tis apadiseis.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το mac θα έπρεπε να αναγνωρίζει τον δίσκο, ανεξάρτητα από το αν είναι φορμαρισμένος σε fat32 ή NTFS (απλά στην περίπτωση του NTFS δεν θα μπορείς να γράψεις σε αυτόν, μόνο να διαβάσεις).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά με το που θα τον συνδέσεις θα πρέπει να τον δει κατευθείαν. Τον συνδέεις απ'ευθείας πάνω στο laptop, έτσι δεν είναι; Αν δεν τον βλέπει μπορείς να πας στο Disk Utility που είναι στο Applications/Utilities και δες αν τον δείχνει εκεί. Εναλλακτικά πήγαινε στο μηλαράκι πάνω αριστερά, About this mac, πάτα το More Info και στο System Profiler που θα ανοίξει, στην υποκατηγορία Hardware διάλεξε το USB και δες αν τον δείχνει εκεί. Αυτά για αρχή. Πάντως, όπως και να είναι φορμαρισμένος από τα windows, θα έπρεπε τουλάχιστον να μπορούσες να τον δεις (αν είναι NTFS δεν θα μπορείς να γράψεις). Έχε υπ'όψιν σου ότι μπορεί να χρειαστεί και ένα λεπτό μέχρι να τον δει.

 

Σχετικά με τη γραμματοσειρά τώρα, δεν χρειάζεσαι!!! Αν πατήσεις μηλαράκι-κενό δεν αλλάζει σε Ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

Για δες αν στο System Preferences/International/Input menu η επιλογή Greek είναι επιλεγμένη...
Link to comment
Share on other sites

OK Tα βρήκα τα ελληνικά. Τώρα αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να συνδέει την κάμερα μου (Sony Handycam MiniDV) με το Μακ. Θέλω να μεταφέρω το βίντεο και να το γράψω σε DVD.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεσαι πρόγραμμα για τη σύνδεση (είδες τι καλά που είναι τα mac; :). Τη συνδέεις με το firewire καλώδιο και είσαι έτοιμος. Για την επεξεργασία μπορείς να χρησιμοποιήσεις το iDVD που λογικά πρέπει να έχεις ήδη εγκατεστημένο στον υπολογιστή σου (είναι κομμάτι του iLife).
Link to comment
Share on other sites

παιδια λεω να παρω το macmini..

αλλα πρωτα 8ελω να παρω μια οθονη..

τι σκριβως εισοδο πρεπει να χει για να την βλεπει ο mac?.. ΤΗΝΧ

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Το MacMini έχει πάνω του DVI οπότε δε θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα να το κάνεις να παίξει με όποια οθόνη θελήσεις. Πέραν αυτού υπάρχουν και adapters από DVI σε άλλες εξόδους (VGA πχ) ώστε να καλύπτονται και άλλες περιπτώσεις (αλλά πρέπει να τους αγοράσεις εξτρά).

 

Αν βρεις οθόνη widescreen να την προτιμήσεις

:)

Link to comment
Share on other sites

σε TFT τι να προτιμησω για το λειτουργικο?..

ποιο μακ μινι συνισταςται?..

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

To πακέτο του Mac Mini περιλαμβάνει αντάπτορα dvi to vga οπότε πρακτικά συνδέεται out of the box με οποιαδήποτε oθόνη. Άρα μη σε απασχολεί καθόλου, όποια οθόνη και να πάρεις είσαι ΟΚ, αν και μάλλον αξίζει να πάρεις μια με DVI. Εγώ πάντως το έχω συνδεδεμένο σε τηλεόραση μέσω του αντάπτορα VGA και δουλεύει άψογα. Και μια φορά που δοκίμασα να το συνδέσω σε EDTV Plasma (852x480) επίσης δούλεψε άψογα αναγνωρίζοντας μόνο του την ανάλυση.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

ωραια οποτε δουλευει και σε αυτη που εχω.. :)

ΧΡ τρεχει κανεις?..

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Αμέ! Μια χαρά. Και μέσω bootcamp και μέσω parallels. Βέβαια δεν έχω mini αλλα iMac οπότε ίσως να μην πρέπει να μιλάω :)

 

Παρ'όλα αυτά, αν μπορέσεις να πάρεις με τον Core Duo επεξεργαστή (και όχι τον Core Solo) να μη το σκεφτείς καν. Αν επιπλέον μπορέσεις να του ανεβάσεις από την αγορά και τη μνήμη του θα είσαι μια χαρά.

 

Τέλος έκανα λάθος και ο marvin έχει δίκιο, ο adaptor DVI to VGA συμπεριλαμβάνεται στο πακέτο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ψάχνω προγραμματάκι για να φτιάχνω/εκτυπώνω εξώφυλλα cd/dvd. Σε Windows χρησιμοποιούσα το Cover Xpress (ή κάπως έτσι τέλος πάντον) που υπήρχε μέσα στο πακέτο του Nero. Σε mac τί υπάρχει?
Link to comment
Share on other sites

παιδια λεω να παρω το macmini..

αλλα πρωτα 8ελω να παρω μια οθονη..

τι σκριβως εισοδο πρεπει να χει για να την βλεπει ο mac?.. ΤΗΝΧ

Αυτό που θα'πρεπε να σε απασχολεί περισσότερο είναι τα πληκτρολόγια/ποντίκια. Το mini mac (κάτοχος του οποίου είμαι και γω) δεν έχει PS/2 θύρες, αλλά μόνο USB. Οπότε αν έχεις usb ποντίκι και πληκτρολόγιο, έχει καλώς. Aν όχι, είτε θα πρέπει να αγοράσεις, είτε θα πρέπει να πάρεις ένα ανταπτοράκι που κάνει την PS/2 σε USB. Εγώ μάλιστα αγόρασα ένα ανταπτοράκι που από τη μια άκρη συνδέω σε PS2 και το πληκτρολόγιο, και το ποντίκι, και η άλλη άκρη καταλήγει σε USB. Δλδ όχι μόνο μου δίνει συμβατότητα, αλλά χρησιμοποιώ για 2 συσκευές μια USB του mac. Αν σ'ενδιαφέρει, στείλε μου pm να σου πω που θα το βρεις. Κοστίζει μόνο 6 ευρώ (πολύ φθηνότερο από ένα usb πληκτρολόγιο).

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ψάχνω προγραμματάκι για να φτιάχνω/εκτυπώνω εξώφυλλα cd/dvd. Σε Windows χρησιμοποιούσα το Cover Xpress (ή κάπως έτσι τέλος πάντον) που υπήρχε μέσα στο πακέτο του Nero. Σε mac τί υπάρχει?

Θες παραπάνω δυνατότητες από όσες δίνει το iTunes; (Στο File/Print).

Link to comment
Share on other sites

Θες παραπάνω δυνατότητες από όσες δίνει το iTunes; (Στο File/Print).

Για παράδειγμα, κατεβάζω από το cdcovers.cc ένα εξώφυλλο για ένα dvd. Στα Windows συνήθιζα ν'ανοίγω το προγραμματάκι στο πακέτο του Nero και πέταγα το την εικόνα που είχα κατεβάσει στη φόρμα του εξώφυλλου dvd, και απο κει το εκτύπωνα. Πως θα κάνω κάτι αντίστοιχο με το iTunes (είμαι νεότατος χρήστης mac και κάποια πράγματα που ίσως είναι προφανή να μην τα αντιλαμβάνομαι ακόμα).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ξέρω για DVD, το iTunes πάντως δεν το κάνει. Αν κάνεις ένα Google νομίζω ότι σίγουρα κάτι θα βρεις!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, βρήκα το SunCase στο λινκ http://www.sunprotectingfactory.com/sunCase/suncase.html

Το δοκιμασα σε μια εκτύπωση για dvd και όλα φαίνονται οκ. Είναι υπεραπλό στη χρήση, ουσιαστικά ένα drag n' drop της εικόνας κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα'πρεπε να σε απασχολεί περισσότερο είναι τα πληκτρολόγια/ποντίκια. Το mini mac (κάτοχος του οποίου είμαι και γω) δεν έχει PS/2 θύρες, αλλά μόνο USB. Οπότε αν έχεις usb ποντίκι και πληκτρολόγιο, έχει καλώς. Aν όχι, είτε θα πρέπει να αγοράσεις, είτε θα πρέπει να πάρεις ένα ανταπτοράκι που κάνει την PS/2 σε USB. Εγώ μάλιστα αγόρασα ένα ανταπτοράκι που από τη μια άκρη συνδέω σε PS2 και το πληκτρολόγιο, και το ποντίκι, και η άλλη άκρη καταλήγει σε USB. Δλδ όχι μόνο μου δίνει συμβατότητα, αλλά χρησιμοποιώ για 2 συσκευές μια USB του mac. Αν σ'ενδιαφέρει, στείλε μου pm να σου πω που θα το βρεις. Κοστίζει μόνο 6 ευρώ (πολύ φθηνότερο από ένα usb πληκτρολόγιο).

 

Νομίζω ότι αξίζει να πάρει κανείς πληκτρολόγιο της apple. Τις ούτως ή άλλως λίγες μετονομασίες από ένα windows keyboard τις συνηθίζεις, αλλά τα apple έχουν και μερικά function keys που είναι πολύ χρήσιμα. Π.χ. το Mac mini δεν έχει eject στο DVD drive του και χωρίς το πληκτρολόγιο της apple είσαι αναγκασμένος να το βγάζεις μέσω software. Και μερικά ακόμα τέτοια ζητηματάκια που εγώ θα έβρισκα ενοχλητικα.

Τα windows ποντίκια είναι μια χαρά αντιθέτως, μάλλον καλύτερα απ' ό,τι έχει η apple (επιφυλλάσσομαι για το wireless mighty mouse που δεν έχω δοκιμάσει).

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια το πληκτρολόγιο της Apple έχει 65 ευρώ! (τόσο το είδα χθες στα Fnac και έμεινα...).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν το πάρεις από το ebay που έχει 15 ευρώ και άλλα 5 τα ταχυδρομικά=20!

:)

 

Επίσης μην τυχόν είδες αν αυτό το fnac είχε φέρει το wireless mighty mouse?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...