Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γιατί το θέλω σε dvd ή έστω σε usb φλας (ΔΕΝ χωράει όμως στο 8άρι = 7.5GB μου).

 

επίσης χάλασα (προσπάθησα από ένα macbook pro uni) 2 dual layer dvds... :(

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όλα έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Το Dellάκι υστερεί λόγω δίσκου, αλλά από την άλλη, η SSD του αφαιρεί βάρος και του προσθέτει ταχύτητα και αυτονομία.

 

Όσον αφορά το MacOSX, μην το ψάχνεις, το Dell είναι μονόδρομος. Είναι απολύτως συμβατό. Δουλεύουν τα πάντα και μάλιστα ΧΩΡΙΣ πείραγμα !!!

 

Με δεδομενο τον περιορισμενο κυκλο ζωης των SSD για εμενα ειναι μειονεκτημα σκεψου μονο οτι μπορει να ξυπνησεις μια καλη πρωια και να τα 'χει παιξει. οσο αφορα το MSI δε χρειαζεται ουτε ευτο πειραγματα...ενα ντραιβερ πακ κανεις εγκατασταση και εισαι κομπλε ΕΚΤΟΣ και αν χρειαζεσαι απαραιτητα καμερα.

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομενο τον περιορισμενο κυκλο ζωης των SSD για εμενα ειναι μειονεκτημα σκεψου μονο οτι μπορει να ξυπνησεις μια καλη πρωια και να τα 'χει παιξει. οσο αφορα το MSI δε χρειαζεται ουτε ευτο πειραγματα...ενα ντραιβερ πακ κανεις εγκατασταση και εισαι κομπλε ΕΚΤΟΣ και αν χρειαζεσαι απαραιτητα καμερα.

 

Περιορισμένο κύκλο ζωής έχουν ΚΑΙ οι σκληροί δίσκοι ... και ειδικά σε ένα φορητό μηχάνημα, κινδυνεύουν και από τις μετακινήσεις, οπότε όπως και να το κάνεις είναι ποιο ευαίσθητοι ... Δεδομένο επίσης είναι ότι είναι και ποιο αργοί ...

 

Επίσης, κατά γενική ομολογία, το Dell είναι το ποιο ποιοτικό από όλα τα NetBooks που κυκλοφορούν ...

 

Όσον αφορά τη συμβατότητα των διαφόρων HardWare με το MacOSX, επιμένω, ότι το μοναδικό μηχανάκι που τρέχει OUT OF THE BOX, Mac OSX, Leopard και όχι κάποιο Hackintosh Slipstream, είναι το Dell και όλα μα όλα δουλεύουν ρολόι, χωρίς να θέλει το παραμικρό πείραγμα. Σε όλα τα άλλα μηχανάκια, συμπεριλαμβανομένου και του MSI, καταρχάς τρέχεις κάποιο Hackintosh και όχι original Leopard, με ότι σημαίνει αυτό για UpDates κλπ κλπ, δεύτερον θέλεις πειραγμένους drivers για κάποιες συσκευές σου και τέλος κάποιες άλλες συσκευές ΔΕ λειτουργούν !!!

 

Υπάρχει στο net ένα πολύ ωραίο συγκριτικό για Leopard στα NetBooks της αγοράς. Google It και θα δεις ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Περιορισμένο κύκλο ζωής έχουν ΚΑΙ οι σκληροί δίσκοι ... και ειδικά σε ένα φορητό μηχάνημα, κινδυνεύουν και από τις μετακινήσεις, οπότε όπως και να το κάνεις είναι ποιο ευαίσθητοι ... Δεδομένο επίσης είναι ότι είναι και ποιο αργοί ...

 

Επίσης, κατά γενική ομολογία, το Dell είναι το ποιο ποιοτικό από όλα τα NetBooks που κυκλοφορούν ...

 

Όσον αφορά τη συμβατότητα των διαφόρων HardWare με το MacOSX, επιμένω, ότι το μοναδικό μηχανάκι που τρέχει OUT OF THE BOX, Mac OSX, Leopard και όχι κάποιο Hackintosh Slipstream, είναι το Dell και όλα μα όλα δουλεύουν ρολόι, χωρίς να θέλει το παραμικρό πείραγμα. Σε όλα τα άλλα μηχανάκια, συμπεριλαμβανομένου και του MSI, καταρχάς τρέχεις κάποιο Hackintosh και όχι original Leopard, με ότι σημαίνει αυτό για UpDates κλπ κλπ, δεύτερον θέλεις πειραγμένους drivers για κάποιες συσκευές σου και τέλος κάποιες άλλες συσκευές ΔΕ λειτουργούν !!!

 

Υπάρχει στο net ένα πολύ ωραίο συγκριτικό για Leopard στα NetBooks της αγοράς. Google It και θα δεις ...

 

Εγω εχω την Retail εκδοση 10.5.6 αρα αυτο που λες δεν στεκει.Μη λεμε και οτι θελουμε...;)

Το ΜΣΙ τρεχει ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ retail OSX απροβληματιστα και γινεται UPDATE απευθειας απο την Apple χωρις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα. Το μονο driver που εχω ειναι 1 (για τον ηχο) κατα τα αλλα η εγκατασταση ειναι 90% vanilla (αν ξερεις τι σημαινει).

 

Οσο αφορα το review που λες λεει ΑΥΤΟ:

The short answer: get an MSI Wind, Lenovo S10, Dell Mini 9 or HP Mini 1000.

 

Με λιγα λογια:

Περνεις το μινι 9 ξεχνα DUAL BOOT...ισως και sleep αν εχεις 8αρι δισκο

Περνεις το ΜΣΙ... εδω μιλαμε για Treble BOOT 160GB, οθοναρα και πολυ καλο πληκτρολογιο πραγματα που δεν θα αποκτησεις ποτε με ενα μινι 9.

h\\p://gadgets.boingboing.net/2008/12/17/osx-netbook-compatib.html

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την Retail εκδοση 10.5.6 αρα αυτο που λες δεν στεκει.Μη λεμε και οτι θελουμε...;)

Το ΜΣΙ τρεχει ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ retail OSX απροβληματιστα και γινεται UPDATE απευθειας απο την Apple χωρις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα. Το μονο driver που εχω ειναι 1 (για τον ηχο) κατα τα αλλα η εγκατασταση ειναι 90% vanilla (αν ξερεις τι σημαινει).

 

Οσο αφορα το review που λες λεει ΑΥΤΟ:

The short answer: get an MSI Wind, Lenovo S10, Dell Mini 9 or HP Mini 1000.

 

Με λιγα λογια:

Περνεις το μινι 9 ξεχνα DUAL BOOT...ισως και sleep αν εχεις 8αρι δισκο

Περνεις το ΜΣΙ... εδω μιλαμε για Treble BOOT 160GB, οθοναρα και πολυ καλο πληκτρολογιο πραγματα που δεν θα αποκτησεις ποτε με ενα μινι 9.

h\\p://gadgets.boingboing.net/2008/12/17/osx-netbook-compatib.html

 

Μ' αρέσει που επιμένεις, ενώ εσύ ο ίδιος τα λες ... 90% vanila, πειραγμένος driver και δε δουλεύουν διάφορα ...

 

Το review έχει όλα πράσινα ΜΟΝΟ για το Dell. Όλα τα άλλα έχουν και κάποια κόκκινα. Σωστά ?

 

Ποιός σου είπε ότι το Dell δεν κάνει sleep με την original SSD ? Και βέβαια κάνει ... Επίσης, dual αλλά και triple boot γίνεται στο Dell ... ποιός σου τα είπε αυτά ? Όσον αφορά την οθόνη, επέτρεψε μου, επειδή είχα και το MSI νωρίτερα, αλλά και σύμφωνα με όλα τα reviews να επιμείνω ότι αυτή του Dell είναι καλύτερη. Το πληκτρολόγιο, έχει μεγαλύτερα πλήκτρα στο Dell, γιατί έχει μετακινήσει τα Function Keys αλλού ... τώρα το πόσο βολικό είναι το ένα ή το άλλο, νομίζω είναι υποκειμενικό !

 

Όπως σου έγραψα και στο άλλο thread, δεν ήμουν ποτέ FanBoy καμίας συσκευής. Όταν βλέπω κάτι καλύτερο, πουλάω το δικό μου και περνάω εκεί. Εεεεε όπως και να το κάνεις, το Dell, αυτή τη στιγμή είναι ένα από τα καλύτερα NetBook πουη κυκλοφορούν στην αγορά και το μόνο AllInOne αν προσθέσεις το 3G Modem αλλά και το κρυφό GPS !

 

EDIT: Μάλλον έχουμε ξεφύγει αρκετά από το θέμα το thread και μας βλέπω να μας κόβουν σύντομα ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

ένας χριστιανός με retail dvd δεν υπάρχει από Αθήνα?

 

δεν γίνεται αυτό το πράγμα με τα X. είναι ελεϊνό να είναι 7.6GB το Image (ξαπλωτό) ενώ όλες οι συσκευές 8GB και είναι πραγματικά 7.5...

 

ΕΛΕΟΣ.

 

Υ.Γ. κάποιος mod ας κόψει τον καημένο με το msi. είναι που είναι χάλι το msi ως netbook (ποιότητα...) δεν τρέχει και καλά τα OSX όπως το dell. το λένε όλα τα σάιτ αλλά ο μάστορας επιμένει...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ένας χριστιανός με retail dvd δεν υπάρχει από Αθήνα?

δεν γίνεται αυτό το πράγμα με τα X. είναι ελεϊνό να είναι 7.6GB το Image (ξαπλωτό) ενώ όλες οι συσκευές 8GB και είναι πραγματικά 7.5...

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορείς να το γράψεις σε ένα DVD ... Ένα απλό image είναι ...

 

Anyway, αν δε βιάζεσαι, στο τέλος της εβδομάδας (μάλλον Παρασκευή) θα είμαι Αθήνα οπότε κερνάς καφέ και το βλέπουμε μαζί, ή μου το στέλνεις Θεσσαλονίκη και στο γυρνάω την επόμενη ημέρα ... ή έρχεσαι, στο φτιάχνω και κερνάς και καφέ ...

 

Καταλαβαίνεις ότι θα πρέπει να τ ακαταφέρεις, αλλιώς οι λύσεις που σου προσφέρω κοστίζουν !!! :lol: Και πίνω και πολύ καφέ ... να ξέρεις !

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορείς να το γράψεις σε ένα DVD ... Ένα απλό image είναι ...

 

Δεν είναι καθόλου απλό image. Απλό cloning δεν δουλεύει (το έχω δοκιμάσει και σε retail DVD και σε upgrade DVD).

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο είναι τόσο φθηνό γιατί, όπως λέει, δεν είναι κανονικό account αλλά ένα από τα 5 sub-accounts ενός family pack. Οπότε το ξεχνάς το συγκεκριμένο.

 

Από την άλλη, λίγο αν ψάξεις θα βρεις mobileme accounts στις μισές τιμές τουλάχιστον, οι περισσότεροι δε σου στέλνουν άμεσα μετά την πληρωμή τον κωδικό και ξεμπερδεύεις. Εγώ εδώ και 3μιση χρόνια μέσω eBay την κάνω τη δουλειά. Ένα που βρήκα: http://cgi.ebay.co.uk/new-APPLE-mac-mobile-me-membership-for-iphone-touch-PC_W0QQitemZ220382084276QQcmdZViewItemQQptZUS_Software?hash=item220382084276&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1683%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318

 

stereo έχεις κανένα άλλο γιατί αυτό δεν το πρόλαβα;:(

Link to comment
Share on other sites

Ε, βάλε mobileme στο search και τσέκαρε και το worldwide, έχει αρκετά αποτελέσματα...
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. κάποιος mod ας κόψει τον καημένο με το msi. είναι που είναι χάλι το msi ως netbook (ποιότητα...) δεν τρέχει και καλά τα OSX όπως το dell. το λένε όλα τα σάιτ αλλά ο μάστορας επιμένει...

 

Off topic ΠΑΛΙ: Οσα δεν φτανει η αλεπου...:lol:

παρολα αυτα στειλε μου με ΠΜ τα σαιτ που το λενε να καταλαβω το λαθος μου (παρολο που ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν τετοια σαιτ)

 

ΤΕΛΟΣ...δεν ξαναποσταρω εδω, αν εχω κανει λαθος εγω η εσεις θα δειξει μονο ο χρονος...βαζω . :O

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

για το MSI κανένας οδηγός, κανένα review;

για το dell δεν μου άρεσε που δεν έχει επίσημη υποστήριξη το service...

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

για το MSI κανένας οδηγός, κανένα review;

για το dell δεν μου άρεσε που δεν έχει επίσημη υποστήριξη το service...

 

Για το MSI Wind, δές εδώ και εδώ πρόχειρα ...

 

Για το Dell, νομίζω ότι το service γίνεται από την επίσημη Dell Ελλάδος ... Απλά δεν το φέρνει η ίδια, αλλά κάποιος άλλος αντιπρόσωπος ... Δεν αλλάζει κάτι αυτό !

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

ok to dell. paizei telia kai akoma kai fotinotita. mazi me ilife9 ke macoffice. apla theloi ligo na elafrino ton disko.

 

thnx zografos.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ok to dell. paizei telia kai akoma kai fotinotita. mazi me ilife9 ke macoffice. apla theloi ligo na elafrino ton disko.

 

thnx zografos.

 

Τίποτα. Λοιπόν, κατέβασε το Monolingual (είναι FreeWare) για να ξηλώσεις όλες τις άλλες γλώσσες εκτώς Αγγλικών και Ελληνικών και το XSlimmer (δεν έιναι Free αλλά υπάρχει αν το ψάξεις λίγο) για να μοιώσεις τον κώδικα των apps κόβωντας ότι έχει σχέση με PPC και κρατώντας ΜΟΝΟ τα περί Intel ... Έτσι θα γλιτώσεις κάποια Gb. Επίσης, μπορείς να ξηλώσεις τους drivers των εκτυπωτών αν δεν το έκανες ήδη αλλά και κάποια άχρηστα apps, όπως τον DVD Player αλλά και άλλα ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Τα μάτια μου κάνουν πουλάκια, ή κάποιος χάκαρε το Μac-Forums??? Ή μήπως είναι απλά Πρωταπριλιά; :blink:

http://www.mac-forums.com/forums/

Πρωταπριλιαααααααααααααααααα. :lol::p

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
δεν βλεπω κινηση εδω στο τοπικ δεν εχετε προβληματα εσεις οι μηλαδες;;;;;

 

 

 

:D

 

Όχι!

:p :D

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
πότε βγήκε η 5.7?

 

δεν μου την έχει για κατέβασμα

Κι εγώ αυτό σκέφτηκα όταν είδα την υπογραφή του pik., φαντάζομαι θα έχει κάποια beta :p

Δεν έχει βγει σίγουρα η official...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...