Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στα windows τα πάντα υπάρχουν έτοιμα με τα c.racks τους και ούτε καν το σκέφτεσαι πλέον να τα χρησιμοποιήσεις, αλλά από ότι άκουσα στα macs πρέπει να αγοράζεις τα πάντα.. έτσι το σκέφτομαι και από οικονομικής άποψης το θέμα...

 

 

Ασύστολα ψεύδη... :lol::lol::X

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η ιστοσελίδα της Καθημερινής παρουσιάζεται περίεργα στο Safari. Το γράμμα "π" δεν εμφανίζεται, ενώ κάποια "Σ" γράφονται ως "Ζ".

 

Με ένα copy paste στο word ανακάλυψα ότι η συγκεκριμένη ιστοσελίδα χρησιμοποιεί γραμματοσειρά symbol η οποία πραγματικά δεν παρουσιάζει σωστά ορισμένα γράμματα. Επιχείρησα να την απενεργοποιήσω από το fontbook ώστε να αναγκάσω τον υπολογιστή να χρησιμοποιήσει κάποια άλλη, αλλά βγαίνει προειδοποίηση ότι το symbol είναι γραμματοσειρά συστήματος και η απενεργοποίηση της μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στον υπολογιστή μου.

 

Να προσθέσω ότι η κωδικοποίηση είναι Greek (ISO 8859-7) και στις προτιμήσεις του Safari επιλεγμένη γραμματοσειρά είναι η verdana η οποία στον firefox μου παρουσιάζει την ίδια σελίδα χωρίς προβλήματα.

 

Καμία ιδέα για το πως μπορώ να βλέπω την συγκεκριμένη σελίδα σωστά μέσα από το Safari;

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω αποφασίσει ακόμα, είτε θα πάω για macbook pro είτε για το iMac 20". Θα δούμε στην πορεία.. Γιατί όπως μου είπατε περιμένω τα leopard, όπως και ίσως νέες αναβαθμίσεις.. κάπου είχα διαβάσει ότι ίσως να δούμε μαύρο iMac, ή νέο face lift. Φυσικά όλα αυτά είναι φήμες..

 

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι κατά πόσο βρίσκεις software για να κάνεις τις δουλειές που θέλεις.. Δηλαδή αν θέλω να κάνω copy ένα dvd ή κάτι, υπάρχουν καλά software;

 

Στα windows τα πάντα υπάρχουν έτοιμα με τα c.racks τους και ούτε καν το σκέφτεσαι πλέον να τα χρησιμοποιήσεις, αλλά από ότι άκουσα στα macs πρέπει να αγοράζεις τα πάντα.. έτσι το σκέφτομαι και από οικονομικής άποψης το θέμα...

Καμμία σχέση πραγματικά.

Ό,τι και να χρειαστείς, θα το βρεις. Ασε που στις περισσότερες περιπτώσεις δε θα χρειαστείς καν κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Η ιστοσελίδα της Καθημερινής παρουσιάζεται περίεργα στο Safari. Το γράμμα "π" δεν εμφανίζεται, ενώ κάποια "Σ" γράφονται ως "Ζ".

 

Με ένα copy paste στο word ανακάλυψα ότι η συγκεκριμένη ιστοσελίδα χρησιμοποιεί γραμματοσειρά symbol η οποία πραγματικά δεν παρουσιάζει σωστά ορισμένα γράμματα. Επιχείρησα να την απενεργοποιήσω από το fontbook ώστε να αναγκάσω τον υπολογιστή να χρησιμοποιήσει κάποια άλλη, αλλά βγαίνει προειδοποίηση ότι το symbol είναι γραμματοσειρά συστήματος και η απενεργοποίηση της μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στον υπολογιστή μου.

 

Να προσθέσω ότι η κωδικοποίηση είναι Greek (ISO 8859-7) και στις προτιμήσεις του Safari επιλεγμένη γραμματοσειρά είναι η verdana η οποία στον firefox μου παρουσιάζει την ίδια σελίδα χωρίς προβλήματα.

 

Καμία ιδέα για το πως μπορώ να βλέπω την συγκεκριμένη σελίδα σωστά μέσα από το Safari;

Εγώ πάντος με Safari την βλέπω άψογα. Κανένα πρόβλημα. Βεβαιώσου ότι στο Encoding έχεις επιλέξει Greek (Windows).

Link to comment
Share on other sites

Μα αν και με νέα κάρτα/οθόνη και wifi οι τιμές παράμειναν οι ίδιες έτσι δεν είναι; Εξ όσον πρόσεξα δηλαδή... Θα δούμε πολλά αυτό το καλοκαίρι προβλέπω...
Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο ίδιες οι τιμές, αλλά κατά 100 Ε χαμηότερες κιόλας (τουλάχιστον σε όλα τα ευρωπαϊκά Applestores).
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος με Safari την βλέπω άψογα. Κανένα πρόβλημα. Βεβαιώσου ότι στο Encoding έχεις επιλέξει Greek (Windows).

 

To Greek windows το δοκίμασα και πάλι υπάρχει πρόβλημα. :confused:

 

Μήπως μπορεί κανείς να ανοίξει το font book, να επιλέξει την γραμματοσειρά symbol και να μου πει αν βλέπει αυτό;

http://xs216.xs.to/xs216/07232/symbolfont.png

 

Από ότι φαίνεται, η συγκεκριμένη γραμματοσειρά στο σύστημα μου δεν έχει κάποιους Ελληνικούς χαρακτήρες (π.χ. τα μικρά "ε", "μ", "π" κλπ), γιαυτό και δεν μπορεί να δείξει σωστά το κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Το MacBook Pro έχει κάρτα γραφικών της NVidia. Διορθώστε με αλλά δεν θυμάμαι άλλο μηχάνημα της Apple (τα λίγα χρόνια που την παρακολουθώ τουλάχιστον) με NVidia.

BTW είναι η 8600 GT που διαθέτει εξαιρετικό hardware acceleration για HD Video H.264 :)

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

To Greek windows το δοκίμασα και πάλι υπάρχει πρόβλημα. :confused:

 

Μήπως μπορεί κανείς να ανοίξει το font book, να επιλέξει την γραμματοσειρά symbol και να μου πει αν βλέπει αυτό;

http://xs216.xs.to/xs216/07232/symbolfont.png

 

Από ότι φαίνεται, η συγκεκριμένη γραμματοσειρά στο σύστημα μου δεν έχει κάποιους Ελληνικούς χαρακτήρες (π.χ. τα μικρά "ε", "μ", "π" κλπ), γιαυτό και δεν μπορεί να δείξει σωστά το κείμενο.

 

Το ίδιο ακριβώς βλέπω και εγώ στο δικό μου font book.

Άνοιξε Safari -> References -> Appearance και τσέκαρε τις ρυθμίσεις, δοκίμασε διάφορες αλλαγές μέχρι να βρεις τον συνδιασμό που παίζει (π.χ. εγώ έχω standard font: Times 16 & fixed-width fonts: Courier 13).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, και μετά από πολύ ψάξιμο στον θείο Γκούγλκη, διάβασα κάπου ότι θα ήταν καλή ιδέα να αντιγράψω τα ttf fonts από ένα PC στο library/ fonts του apple, πράγμα που έκανα. Ως δια μαγείας , το Safari δούλεψε κανονικότατα, αλλά ξεσκίστηκε ο firefox :lol:

 

Τέλος πάντων, μετά από αλλαγή της προεπιλεγμένης γραμματοσειράς , όλα δουλεύουν ρολόι. :D

Link to comment
Share on other sites

to pira simera

http://www.apple.com/au/macbookpro/

moni alagi pou ekana pira ton sliro stis 7200 :)

to periergo itan kathos pernouse tin paragelia "Apple australia" to imac tou kolise kai eprepe na kani restart kai tote ida to imac na fortoni windows 2000 ??? kai mou ipe oti olo to network tous einai windows ???

hero of our nation.

Noodles Romanoff and his gang won't get far!

Trust in me and you'll find that...wait, I've got it here somewhere...ummm..never mind.

Viva the revolution!

Link to comment
Share on other sites

Ντοιν!!!!!! :wacko: :wacko: :blink:

Windows 2000/????? άμα το πάρει χαμπάρι ο Alexkass χαθήκαμε...:)

C:> format /s/q

 

Καλορίζικο πάντως, σε ζηλεύω. Έπρεπε να περιμένεις λίγο να πάρεις τα κανούρια.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

ZFS on Leopard ??? Αυτό και αν είναι καλό νέο. Πρόκειται για το file system που έφτιαξε η Sun και πρόσφατα το έκανε open source. Είναι πραγματικά όλα τα λεφτά.

Πρακτικά και πολύ χονδρικά, είναι ένα καινούριο file system που καταργεί τον παραδοσιακό τρόπο που βλέπει ο υπολογιστής τους δίσκους. Βάζοντας ένα καινούριο δίσκο στο σύστημα σας, μπορείτε να τον χρησιμοποιήσετε ως Raid (Raid-Z), χωρίς να είναι ανάγκη να είναι ίδιο με αυτόν που έχετε. Τα χαρακτηριστικά του file system μπορείτε να τα δείτε εδώ.

Πραγματικά φοβερό feature από μόνο του. Ανυπομονώ να το βάλω και στο λίνουξ που "ψήνετε" σιγά-σιγά... :D

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Μιας και λέτε για fonts, sites όπως το myphone που χρησιμοποιούν Tahoma με τι γραμματοσειρά τα βλέπετε σε Safari και Firefox;

Ψάχνω τόσες μέρες να βρω ακρή και δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει και τα δείχνει με την default κι ας είναι η Tahoma κανονικά εγκατεστημένη...

Link to comment
Share on other sites

Ντοιν!!!!!! :wacko: :wacko: :blink:

Windows 2000/????? άμα το πάρει χαμπάρι ο Alexkass χαθήκαμε...:)

C:> format /s/q

 

Καλορίζικο πάντως, σε ζηλεύω. Έπρεπε να περιμένεις λίγο να πάρεις τα κανούρια.

 

to kenourgio pira(einai pio ftino apo to palio), tha to paralabo se 9 meres :))

http://www.apple.com/macbookpro/specs.html

 

me 15 kai ton pio grigoro sliro !

 

Πού μένεις και το αγόρασες από την Αυστραλία;

 

sydney

hero of our nation.

Noodles Romanoff and his gang won't get far!

Trust in me and you'll find that...wait, I've got it here somewhere...ummm..never mind.

Viva the revolution!

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω πως όταν θέλετε να κάνετε πολλαπλές παραθέσεις, μπορείτε να χρησιμοποιείτε το http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/multiquote_off.gif
Link to comment
Share on other sites

Μιας και λέτε για fonts, sites όπως το myphone που χρησιμοποιούν Tahoma με τι γραμματοσειρά τα βλέπετε σε Safari και Firefox;

Ψάχνω τόσες μέρες να βρω ακρή και δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει και τα δείχνει με την default κι ας είναι η Tahoma κανονικά εγκατεστημένη...

 

Με Verdana, αλλά αυτή είναι και η προεπιλογή μου. Προσωπικά την θεωρώ κορυφαία από άποψη αναγνωσιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, άλλο πράγμα εννοώ. Μάλλον δεν το έθεσα σωστά το ερώτημα.

Τι κάνεις όταν έχεις επιλέξει να δείχνει το κάθε site με το δικό του font, το οποίο το έχεις και εγκατεστημένο, όμως ο browser επιμένει να δείχνει τα πάντα με το default;

Link to comment
Share on other sites

hero of our nation.

Noodles Romanoff and his gang won't get far!

Trust in me and you'll find that...wait, I've got it here somewhere...ummm..never mind.

Viva the revolution!

Link to comment
Share on other sites

Πολλή ησυχία έπεσε. Δεν σας άρεσε η Λεοπάρδαλη;

 

Θα πω εγώ τη γνώμη μου αν και ψιλοάσχετος:

 

Μου άρεσαν πολύ οι αλλαγές στον Finder, τον οποίο πάντα έβρισκα υπερβολικά λιτό όντας συνηθισμένος από τον Windows Explorer. Σε συνδυασμό με το Quicklook (που αποτελεί μεγάλη βελτίωση σε σχέση με το Preview), το Cover Flow και το Spotlight και κυρίως τη μεταξύ τους συνεργασία θα έχουμε μάλλον τον πιο ευέλικτο και γρήγορο file explorer ever.

 

Τα stacks και οι διάφορες αλλαγές στο desktop ευπρόσδεκτες αλλά όχι κάτι πολύ σημαντικό.

 

Το Time Machine όπως το ξέραμε. Πολύ καλό αλλά δεν έχω καταλάβει πόσο χώρο θα δεσμεύει στο σκληρό.

Το Spaces δεν μου λέει κάτι από την παρουσίαση, ωραίο είναι αλλά δεν πιστεύω ότι θα μου χρησιμεύσει σε κάτι. Κάτι σαν Expose σε μεγαλύτερη κλίμακα θα έλεγα, αλλά δεν συνηθίζω να δουλεύω με τόσα πολλά παράθυρα ταυτόχρονα.

 

Συνολικά, νομίζω ότι θα τα δώσω τα 129 € (για την Ultimate έκδοση που είπε ο Jobs :lol:) τον Οκτώβριο.

 

Με το iLife τί γίνεται; Σαν να το έχουν ξεχάσει.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...