Jump to content

[Επίσημο] Qtek 8300 & 8310


kalantz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας παραθέτω έναν 100% επιτυχημένο τρόπο για να προγματοποιήσετε το όποιο εγχείρημά σας..

Το archive το οποίο επισυννάπτω έχει 3 folders αριθμημένα από το 1 εώς το 3

τρέχετε και ολοκληρώνετε το κάθε βήμα με τη σειρά

όταν φτάσετε στο 3 αντιγράφετε πρώτα το .cab στη συσκευή το εγκαθιστάτε και την κάνετε reboot

όταν ξανα εκκινήσει και συνδεθεί με το activesync κάντε CID remove

λογικά όταν ολοκληρώσετε και αυτό το βήμα περνάτε ό,τι ρομ θέλετε :)

 

Unlock and Remove CID

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@dpanop

εχεις pm με την ελληνικη rom σε περιπτωση που δεν στην εστειλε κανενας αλλος οσο εγω ξενυχτουσα:p

@sugardad

εκτος απο το πρωτο utillity που δεν το ξερω, αλλα φανταζομαι οτι κανει αυτοματα καποιες αλλαγες στη registy που καναμε χειροκινητα, τα υπολοιπα ειναι τα must have tools πρεπει να εχουμε σε περιπτωση που θελουμε να "πειραξουμε" το κινητο. σε μενα παντως το radio upgrade δεν δουλεψε αμεσως. μπηκα ομως σε bootloader(για οσους ενδιαφερονται, με κλειστο το κινητο κραταμε πατημενο το πληκτρο της καμερας και συνδεουμε το usb) και σε 10" εγινε η αναβαθμιση.

thanks

Link to comment
Share on other sites

sugardad thanks και απο μένα για το link του Radio, θα το τσεκάρω και εγώ και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

 

μέχρι στιγμής όλα καλά με την καινούργια ROM πάντως όπως ήδη έχω γράψει.

 

φτού φτού!

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

ποπο ξενυχτια :p

κανονικα η διαδικασια για την αναβαθμιση του radio ποια ειναι; ποιο exe τρεχουμε; συνδεδεμενο με active sync και φορτισμενο; δεδομενα χανει;

ασχετος τελειως :X :O

 

@sugardad οντως ευχαριστουμε :)

Link to comment
Share on other sites

τρέχουμε το ROMUpdateUtility.exe

Η όλη διαδικασία δεν κάνει πάνω από 1~2 λεπτά βαριά...βαριά....

οπότε φρόντισε να έχεις 50% μπαταρία

όπως ανέφερα και πιο πάνω μην ανησυχείς το update αυτό

σε καμία περίπτωση δεν επηρρεάζει αλλά και ούτε εμπλέκεται στο software part του smartphone παρα μόνο σε hardware επίπεδο.. :)

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

ERROR[208]: file open

 

αυτο βγαζει, δε μπορει να ανοιξει το αρχειο, αφου βγαλει τις οδηγιες συνδεσης, μπαταριας κλπ...:O

δεν ξερω γιατι.

Link to comment
Share on other sites

ERROR[208]: file open

 

αυτο βγαζει, δε μπορει να ανοιξει το αρχειο, αφου βγαλει τις οδηγιες συνδεσης, μπαταριας κλπ...:O

δεν ξερω γιατι.

κανε αυτό που λέω 5 post παραπάνω. κλείσε το κινητό, κράτησε πατημένο το πλήκτρο της κάμερας και σύνδεσε το usb. θα σε βγάλει σε bootloader( οθόνη με 3 χρώματα), μετά τρέξε το romupgradeutillity.exe και θα στο περάσει νεράκι..:happy:

Link to comment
Share on other sites

psybill thanks for the info.

Το έκανα όπως είπες και έγινε αμέσως απροβλημάτιστα.

 

Για την ιστορία να γράψω αναλυτικά τα Versions που έχω συναντήσει μέχρι τώρα:

 

- Μαμά ROM 1.0.13.0 της Vodafone

Radio Version 4.0.13.20_01.09.00

 

- Qtek ROM 2.0.9.0 της ACE

Radio Version 413.1.04_02.09.00

 

- Μετά την αναβάθμιση...

Radio Version 4.1.13.28_02.61.01

 

Δεν ξέρω γιατί υπάρχει η διαφορά στις τελείες στη ROM της ACE.

 

Τέλος πάντων όλα πήγαν καλά, οπότε περισσότερες πληροφορίες για αλλαγές στην συμπεριφορά (!) της συσκευής εν καιρώ.

 

Να ευχαριστήσω για μια ακόμα φορά psybill, sugardad & nikoskat μπράβο παιδιά η ομάδα πετάει.

 

sugardad τώρα που κάναμε το update δεν μας λες και που την βρήκες έτσι εγκυκλοπαιδικά;

 

Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να δούμε και μελόντικα patch σε περίπτωση που δεν βγουν καινούργιες Rom;

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα, ευχαριστω :happy: :)

η διαδικασια κρατησε τον εκπληκτικο χρονο των 25 δευτερολεπτων :p

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω έναν 100% επιτυχημένο τρόπο για να προγματοποιήσετε το όποιο εγχείρημά σας..

Το archive το οποίο επισυννάπτω έχει 3 folders αριθμημένα από το 1 εώς το 3

τρέχετε και ολοκληρώνετε το κάθε βήμα με τη σειρά

όταν φτάσετε στο 3 αντιγράφετε πρώτα το .cab στη συσκευή το εγκαθιστάτε και την κάνετε reboot

όταν ξανα εκκινήσει και συνδεθεί με το activesync κάντε CID remove

λογικά όταν ολοκληρώσετε και αυτό το βήμα περνάτε ό,τι ρομ θέλετε :)

 

Unlock and Remove CID

Τωρα εμενα καποιο απο τα 2 πρωτα εργαλεια δεν δουλεψε και ελαβα παλι μηνυμα λαθους αλλα ακολουθωντας τις οδηγιες στο http://www.modaco.com/index.php?showtopic=240179

εστρωσε!

Απλα το λεω για οποιον αλλο αντιμετωπισει προβλημα με μια απο τις εφαρμογες.

Δ.

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους καταφερα χαρη στη βοηθεια σας να εχω παλι κινητο και με την καινουρια εκδοση της ACE και με το radio κλπ. Να στε καλα ολοι ρε παιδια!

 

Επισης επειδη βλεπω μεγαλο ενδιαφερον για χαρτες σε αυτο το forum, να πω οτι η mobile version του Microsoft Autoroute (που διανεμεται μαζι με την κανονικη εκδοση για pc) δουλευει αψογα στο κινητο μας. Ομοιως και το Tomtom το 5.2, αλλα εχει κανεις αναλυτικους χαρτες Αθηνας για το Tomtom?..

 

Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση, οταν ερχεται μηνυμα συμβαινει σε ολους να πρεπει να τελειωσει ο ηχος ή το τραγουδι για να σταματησει τελειως να χτυπαει; γιατι αλλιως δε σταματαει, ακομα κι αν εχεις διαβασει το μηνυμα, συνεχιζει να παιζει. οποτε δε μπορουμε να εχουμε μεγαλο ηχο. υπαρχει καποιος τροπος και δεν τον εχω δει; :O

thanks και παλι :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι και είναι σπαστικό

το 8080 το 8010 και το 8020 δεν είχαν αυτό το κουσουρι...

στην αρχή νομιζα πως ήταν κουσουρι της ρομ της βοντα

αλλά και οι άλλες ρομ δεν πάνε δυστυχώς πίσω....

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

@ nikoskat μηπως μπορεις να την ανεβασεις καπου την a2dp γιατι θελει registration?

Εχεις ακουσει για τιποτα παρατραγουδα για το a2dp?

Link to comment
Share on other sites

@ nikoskat μηπως μπορεις να την ανεβασεις καπου την a2dp γιατι θελει registration?

Εχεις ακουσει για τιποτα παρατραγουδα για το a2dp?

σου'στειλα πμ ;)

για το Α2DP εγω ξερω οτι θελει χακιες...οχι απλα αυτη τη ρομ. δεν το εχω δοκιμασει παντως :)

Link to comment
Share on other sites

Kalhmera se olous,

 

egkatesthsa kai egw ex8es ayth th rom se mh ace 8310 kai ola kala ws twra ola kala,omws na para8esw kati:

 

eixa katebasei apo thn ace mia rom stis 27/07/06 me to idio onoma arxeioy, kai den ekatse " TO_BP_EUR_2090_253221_020900_Ship.exe_GR1.0.5.exe"

ayth pou anebasate, thn katebasate twra?

It&C My Company Dpt
Link to comment
Share on other sites

Paides epeidi exw xasei arketes syzhthseis sto forum twra teleytaia...8a h8ela kapoios na mou pei poia einia h kalyterh rom gia update(den exw syskeyh apo ACE) kai ti tool 8a xreiastw gia ena plhreis update!!!Thanks

 

Edit : Polla thanks sto Psybill gia ti boh8eia :up: !!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να δώσει κάποιος πληροφορίες για το radio update?

Πώς γίνεται και τί κερδίζεις με το update?

Link to comment
Share on other sites

Mia selida pisw exei oles tis info...

 

sugardad:

Λοιπόν το Radio Upgrade δεν θέλει κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία ή backup

μιας και το μοναδικό update που κάνει είναι πάνω στο Firmware του Radio Module δεν έχει να κάνει τπτ με το software..

Απλά τρέχετε το update και ακολουθείτε τις οδηγίες (όπως πάντα) και αυτό ήταν όλο..

 

Τώρα επί του ζουμιού της υπόθεσης σχετικά με το τι κερδίζουμε...

καλύτερη αποκριση σε σήμα και πιο aggressive roaming strength

επίσης μη ξεχνάμε πως αναπόσπαστο κομμάτι του radio είναι τόσο το BT όσο και το WiFi

Πιο συγκεκριμένα η απόσταση του ΒΤ σε A2DP θεωρητικά διπλασιάζεται από την ήδη υπάρχουσα

μερικές ασυμβατότητες με ΒΤ hardware, τηλέφωνα, laptop εξαλείφονται όπως επίσης και η απόσταση και ισχύς σήματος

Για το WiFi σημαντική αύξηση της ποιότητας και της Ισχύος του σήματος

και το roaming agressiveness σε περιβάλλοντα με πολύ "θόρυβο" ή και πολλές συσκευές που μιλάνε μεταξύ τους..

Α, ναι και σαν αποτέλεσμα έχει επίσης την καλύτερη διαχείρηση ισχύος=Longer Batt Life(!)

Link to comment
Share on other sites

HELp

Έχω το v1240 και έκανα όλα τα παραπάνω αλλά το τηλέφωνο τώρα ούτε ανοίγει

μόνο σε σε bootloader μπαίνει.Το... σκότωσα??

Link to comment
Share on other sites

HELp

Έχω το v1240 και έκανα όλα τα παραπάνω αλλά το τηλέφωνο τώρα ούτε ανοίγει

μόνο σε σε bootloader μπαίνει.Το... σκότωσα??

 

Kalhspera, an exeis th dikh tou rom, mpes ston bootloader kai egkatasthse thn apo ekei, meta xanakane ta parapanw, giati mallon den ekanes kati..

It&C My Company Dpt
Link to comment
Share on other sites

λίγο υπομονή στα παιδιά που μου έχουν στείλει pm να διαβάσω και τι έχετε γράψει εδώ μέσα και θα απαντήσω το συντομότερο.:)
Link to comment
Share on other sites

αχχχχχχχχχχ

οριστε! αυθεντική Voda rom (δεν είναι cloppyrighted ουτε τζουρνεμένη) οπότε καλοί μου mods και admins μην τη σβήσετε...

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...