Jump to content

[Επίσημο] Qtek 8300 & 8310


kalantz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

By the way μετά το Application Unlock το TomTom δουλεύει ξανά μια χαρά, οπότε μην πανικοβληθείτε αν αντιμετωπίσετε κάποια προβλήματα με το νέο Comunication Manager και την ενεργοποίηση του Bluetooth από το TomTom.

 

Application Unlock και όλα λύνονται!

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δε θυμαμαι τωρα αλλα νομιζω δε χρειαστηκε καν unlock γιατι οντως οι τιμες της registry ηταν ηδη ετσι. και μενα μου ειχε φανει περιεργο γιατι παντου διαβαζα για unlock και το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν αυτο.

το keylock σου δουλευει; :O

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα πρώτοαγοράσει το κινητό μου φάνηκε απαράδεκτο το ότι δεν είχε αυτόματη λειτουργία για keylock. Έψαξα λοιπόν και βρήκα το auto keylock το εγκατέστησα, πολύ σύντομα όμως σταμάτησα να το χρησιμοποιώ αφού συνήθισα όταν θέλω να το κλειδώσω να κρατάω πατημένο το πλήκτρο τερματισμού της κλήσης (κόκκινο ακουστικό) για δυο δευτερόλεπτα και να κλειδώνει η συσκευή.

 

Δεν λέω, συμφωνώ και πιστεύω εξίσου ότι είναι ιδιαίτερα χρήσιμο το auto keylock και συνεχίζω να επιμένω ότι θα πρέπει να υπάρχει ενσωματωμένη λειτουργία στις επερχόμενες εκδόσεις των Windows ειδικά για Smartphones όπως το δικό μας (με keypad δηλαδή).

 

Από εκεί και πέρα αποφεύγω διακριτικά να... προκαλώ την τύχη μου και επειδή έχω ακούσει από παντού παράπονα για ταυτόχρονη λειτουργία SMS160 και auto keylock, λέω να μην το ζορίσω το θέμα και να μην το εγκαταστήσω το auto keylock.

 

Ποιος ξέρει, ίσως σε επόμενες εκδόσεις να λυθούν και αυτά τα προβλήματα...

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

στο φορουμ της qtek λενε οτι δεν υπαρχει λογος να βγει καινουργια αναβαθμιση αφου δεν εχει καποιο προβλημα η υπαρχουσα...καλο; :p
Link to comment
Share on other sites

Τι ψάχνεις ρε φίλε ελληνάρες είναι και αυτοί όπως και εμείς και το σκεπτικό τους είναι ¨τι να πειράξουμε τώρα που δουλεύουν όλα κουτσά στραβά, άστο καλύτερα μην χαλάσει τίποτα άλλο και ψαχνόμαστε¨.

 

Παρεπιπτώντος θα ήθελα να προσθέσω και κάτι άλλο πολύ σημαντικό που πρόσεξα ότι φτιάχτηκε και στην αναφορά παράδοσης πλέον εκτός απο το νούμερο του τηλεφώνου που αναγραφόταν με την παλιά ROM τώρα αναγράφεται και το όνομα του παραλήπτη (όπως προκύπτει απο τον τηλεφωνικό κατάλογο) μέσα σε παρένθεση.

 

Είναι να απορεί κάποιος πως έλειπαν τόσο σημαντικά πράγματα, αλλά τι να γίνει, ευτυχώς να λέμε που διορθώθηκαν και να μην είμαστε μόνο γκρινιάρηδες!

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

εχει κανει κανεις overclock; στα ποσα το πηγατε αν ναι και τι αποτελεσματα ειχε; θετικα, αρνητικα...
Link to comment
Share on other sites

εχει κανει κανεις overclock; στα ποσα το πηγατε αν ναι και τι αποτελεσματα ειχε; θετικα, αρνητικα...

θετικότατα! Κατέβασε το Tornado Powercontrol, άστο να τρέχει από πίσω, και ρύθμισε στη registry(στις ρυθμίσεις του προγράμματος δεν πάει πάνω από 228) την ταχύτητα που θες. Εγώ έχω βάλει 240(πραγματική 260).

Link to comment
Share on other sites

Telika to kinito einai kalo? To rotao epeidi ap'oti diavazo edo, o kathenas exei kapoio provlima, kati den leitourgei sosta. Mipos den aksizei na to paro?
Link to comment
Share on other sites

Telika to kinito einai kalo? To rotao epeidi ap'oti diavazo edo, o kathenas exei kapoio provlima, kati den leitourgei sosta. Mipos den aksizei na to paro?

Το κινητό είναι τέλειο! Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Δεν ξέρω σε ποιά προβλήματα αναφέρεσαι πάντως...

 

Εγώ δεν θα σου συνιστούσα να το πάρεις γιατί το HTC Mteor είναι καλύτερο... Είναι 3G και έχει 300 επεξεργαστή...

Link to comment
Share on other sites

ναι, απο το site της qtek ειναι. εγω σημερα το αγορασα και εχει ηδη αυτη την αναβαθμιση. γενικα δεν εχω τα προβληματα που αναφερετε. υπαρχει μεσα το sms160 αλλα δεν το χρειαστηκα, δε με χρεωσε διπλο μηνυμα...τι να πω. με κεφαλαια βεβαια τα γραμματα, αλλιως οταν ειναι μικρα για 1" λεει οτι εχεις 70 χαρακτηρες αλλα αλλαζει αμεσως.

 

Που την βρήκες την 2.0.9.0; Έχεις Qtek 8310 αγορασμένο απο Ελλάδα και την κατέβασες απο το Site;

 

Ομολογώ ότι είναι ένας απο τους λόγους για τους οποίους θα έκανα Upgrate στην ROM κατευθείαν μόλις σηγουρευόμουνα ότι μπορεί να λυθεί το θέμα!

 

Και εγω την 2.0.9.0 έχω από το καλοκαίρι κατεβασμένη από το site, αλλά πάλι 70 χαρακτήρες στέλνει στα ελληνικά , ό,τι και να κάνεις...

Όσο για το comm manager kai to tomtom μια χαρα δουλεύουν

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχω το i clip 1 bt handsfree της i-tech και δεν ξερω αν γινεται να ακουσω απο αυτο μουσικη?Σε καποια φαση κατι ειχε παθει το κιν.και ακουσα απο εκει μουσικη για αρκετη ωρα αλλα μετα απο ενα soft reset δεν εχω καταφερει να ξανακουσω...

Τα φωτα σας....

εχω την 2.0.9.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχω το i clip 1 bt handsfree της i-tech και δεν ξερω αν γινεται να ακουσω απο αυτο μουσικη?Σε καποια φαση κατι ειχε παθει το κιν.και ακουσα απο εκει μουσικη για αρκετη ωρα αλλα μετα απο ενα soft reset δεν εχω καταφερει να ξανακουσω...

Τα φωτα σας....

εχω την 2.0.9.0

αν εννοεις A2DP...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=263735 ;)

Και εγω την 2.0.9.0 έχω από το καλοκαίρι κατεβασμένη από το site, αλλά πάλι 70 χαρακτήρες στέλνει στα ελληνικά , ό,τι και να κάνεις...

Όσο για το comm manager kai to tomtom μια χαρα δουλεύουν

αναφορά παράβασης

online τώρα!

απάντηση με παράθεση...

εχεις τη rom της qtek;
Link to comment
Share on other sites

Παίδες,

 

Πολύ μεγάλη έλειψη για το 8310 στην αγορά!

Παίζει κάτι? Μέσω Cosmote περιμένω 2,5 εβδομάδες κ με πάνε για 1 ακόμη!

Μήπως καταργείται? Έχει κανείς καμιά πληροφόρηση?

Link to comment
Share on other sites

Μη μου λετε τετοια παιδια! Θα αυτοκτονησω! Τωρα που το ψηνω να το παρω???

Εχω κ@αυλωσει με το wifi αν ειναι ετσι οπως νομιζω! ΕΙναι τσαμπε? Νετ κανονικα? Ειμαι ανιδεος σε αυτο το θεμα! Πειτε κανα λινκ να μαθω και εγω τιποτα! giarlos is back μετα απο μεγαλο χρονικο διαστημα!!! Τυχερουληδες! :Ρ

Link to comment
Share on other sites

edit 2: μπορει καποιος να ανεβασει το αρχειο \windows\call.gif; υπαρχει στη registry αλλα δεν το βλεπω και χαλαει μαλλον απο αυτο η εικονα στις εισερχομενες κλησεις και δεν καταλαβαινω τι δειχνει.

please, οποιος μπορει...ειναι αναγκη. και επισης το wireless home.xml απο το φακελο application data\home\ γιατι το'σβησα καταλαθος :O

 

edit:

@thanks psybill ;)

 

να ξερετε οτι η εικονα που εμφανιζεται οταν σας καλουν υπαρχει στο κλειδι HKLM\software\microsoft\shell\rai\:callalert\BKbitmapfile. εκει βαζετε οτι θελετε με ακριβη φυσικα τη διαδρομη και μετα απο restart εμφανιζει αυτη πλεον τη φωτο σαν background οταν σας καλουν. αν το σβησετε τελειως(την τιμη του κλειδιου, οχι ολοκληρο το κλειδι) θα ειναι λευκο το φοντο απλα. :)

 

@giarlos, αν και το βρηκες, ναι μπαινεις τσαμπα αρκει να ειναι και ελευθερο το δικτυο. καποιοι εχουν κωδικο και καποιοι χρεωνουν, οπως τα starbucks.

εγω πριν λιγες μερες ακουγα ραδιο και σερφαρα ταυτοχρονα :p

Link to comment
Share on other sites

Τα starbucks χρεωνουν??? Δηλαδη? Πως γινετε αυτο?

απλα εχουν κωδικο και για να σου τον δωσουν πρεπει να παρεις μια καρτα...6 ευρω οι 2 ωρες :X.

ειναι σαν τις καρτες κινητης τηλεφωνιας. αναγνωριζει η βαση δεδομενων της φορθνετ τον κωδικο της καρτας και σε αφηνει. αλλα υπαρχουν και αλλου δωρεαν,οπως στο συνταγμα ;)

Link to comment
Share on other sites

δλδ η φορθνετ οπου εχει καλυψει πρεπει να πληρωνεις???
Link to comment
Share on other sites

δλδ η φορθνετ οπου εχει καλυψει πρεπει να πληρωνεις???

συνηθως ναι, αλλα μη σκας...υπαρχουν κι αλλου πορτοκαλιες που κανουν μανταρινια :p

καλυτερα να συνεχισουμε εδω ομως http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=123193

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα μεγάλο (τεράστιο ίσως) + στην ROM της ACE!

 

Στα μηνύματα που έρχονται ως αναφορά από τον πάροχο για εισερχόμενες κλήσεις που έγιναν κατά την διάρκεια που το κινητό ήταν εκτός δικτύου (ή κλειστό), υπάρχει πλέον κανονικά ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ! Εκτός δηλαδή από το νούμερο του τηλεφώνου υπάρχει και τον όνομα μέσα σε παρένθεση, βασισμένο πάντα στον τηλεφωνικό μας κατάλογο.

 

Πολύ απλό θα μου πείτε, αλλά με βλέπετε τόσο εντυπωσιασμένο γιατί εκτός του ότι η προηγούμενη ROM δεν διέθετε τέτοιες πολυτέλειες, είχα παρακολουθήσει εδώ και καιρό την προσπάθεια ενός παιδιού στο Forum να φτιάξει τέτοιο προγραμματάκι για WM Smartphones πράγμα το οποίο σημάνει ότι αυτή η έλλειψη υπήρχε σε πολλά μοντέλα.

 

Εύγε λοιπόν, οι εκπλήξεις συνεχίζονται και προς το παρών είναι ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΣ!

 

Ένα μπράβο από εμένα στην ACE (δεν είχα άλλο Smartphone στο παρελθόν για να έχω παιδευτεί μαζί τους) που με έχει εντυπωσιάσει αρκετά με αυτή τη ROM.

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

βεβαια απο Δεκεμβριο η vodafone θα το εχει δωρεαν αυτο, σαν εξελιξη της υπαρχουσας ειδοποιησης κλησεων. θα στελνει μηνυμα με αποστολεα το ατομο που σε πηρε τηλεφωνο.

 

ομως αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως αναγνωριζει οτι ειναι τετοιο μηνυμα αφου ειναι συνηθισμενο sms. αν στειλεις ενα μηνυμα απο αλλο νουμερο γραφοντας μεσα και καποιο νουμερο που εχεις στις επαφες δε θα το εμφανισει.

Link to comment
Share on other sites

Μολις ειδα οτι το κινητακι σημερα ως δια μαγειας εξαφανιστηκε απο το site του πλαισιου! Δεν πιστευω να γινει καμια μ@λ@κι@ και να σταματησουν την διαθεση του! Ξερετε τιποτα για διαθεσιμοτητα της συσκευης καπου κοντα μου? Εχω φαει σκαλωμα! Το θελω ΤΩΡΑ!
Link to comment
Share on other sites

Μολις ειδα οτι το κινητακι σημερα ως δια μαγειας εξαφανιστηκε απο το site του πλαισιου! Δεν πιστευω να γινει καμια μ@λ@κι@ και να σταματησουν την διαθεση του! Ξερετε τιποτα για διαθεσιμοτητα της συσκευης καπου κοντα μου? Εχω φαει σκαλωμα! Το θελω ΤΩΡΑ!

rota sto germano. emena mou eipan oti irthe stin apothiki tous tin triti. simera tetarti perimeno na me paroun til. mporeis na to paraggeileis kai apo to site tou germanou.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

 

Συν-αρρωστοι επειδη εχω μπερδευτει αγριως με το thread για τo sms160, την καινουρια rom κλπ, μπορει καποιος να μου απαντησει με σαφηνεια στην παρακατω απορια;

 

Εχω το v1240, οποτε δεν ειναι version της ACE κλπ οπως καταλαβαινετε. Υπαρχει τελικα rom που μπορω να βαλω και να δουλευει κανονικα και να υποστηριζει 160 χαρακτηρες στα sms; Ή μονο για εκδοσεις του 8310 της ACE ισχυει; Και αν ναι μπορει καποιος να μου τη στειλει με ενα pm;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων. Οπως ξερετε ειναι το σημαντικο πραγματικα προβλημα της συσκευης, οποτε αν λυθει νομιζω μετα αλλαζει τελειως η αποψη μου για την επιλογη μου!

 

Καλο μεσημερι,

Δ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...