Jump to content

[Επίσημο] Qtek 8300 & 8310


kalantz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

de moy les nikoskat, poso to pires to kinito? ego psaxno edo kai meres kai den to vrisko poythena,para mono sto germano. i timi pou mou eipan einai 408 euro sketi syskeyi kai 260 sto cosmote 240.

to exei kai sto e-shop 385, alla ekei den mporeis na to pareis me syndesi.

415 απο πλαισιο. ειχα κανει κρατηση γιατι η αληθεια ειναι οτι δεν υπηρχε. αλλα αν παρεις τηλεφωνο θα μπορεσουν να δουν σε ποιο καταστημα εχουν, αν εχουν και να το κρατησεις να το παρεις. :)

 

@Innersense, δεν εχω βαλει το ΤΟΜΤΟΜ αλλα ο Communication manager δουλευει μια χαρα, κανενα προβλημα. επισης δε μου συνεβει η αλλαγη των αριθμητικων shortcuts με λατινικα γραμματα. να ειμαι τυχερος; δεν ξερω...:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μπα μάλον δεν είσαι εσύ ο τυχερός απλά... είμαι εγώ ο γκαντέμης

 

μόλις ολοκλήρωσα την αναβάθμιση της ROM [με την 2.0.9.0 απο το αρχείο 200624819AKU2_8310_2090_253221_020900_Ship.exe] -με την ψυχή στο στόμα γιατί μου έβγαζε κάτι errors όταν πήγενα να αλλάξω το CID, τελικά πήγαν όλα καλά τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι έκπληκτος διαπίστωσα ότι η Rom που έβαλα ενώ έχει ελληνικά Regional Settings και Interface, δεν γράφει ελληνικά!

 

Τι να πω, ίσως να είμαι ζαλισμένος ακόμα... τι γκαντέμης θεέ μου!

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχου καθολου στις γλωσσες γραφης τα ελληνικα;

 

η rom που εχω κατεβασει εγω παντως λεγεται ετσι TO_BP_EUR_2090_253221_020900_Ship.exe_GR1.0.5.exe (ναι εχει δυο exe το ονομα)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ περίεργο!

 

Ενώ στα settings στα πεδία Laguage/Γλώσα επιτρέπει Greek/Ελληνικά και Regional Settings Greek/Ελληνικά το κινητό δεν γράφει πουθενά ελληνικά, ούτε στα μηνύματα ούτε στα Contacts!

 

Εκανα ένα search με το όνομα του αρχείου που έδωσες και δεν το βρίσκω πουθενα!

 

Αν είναι εύκολο ανέβασε το στο Rapidshear και στείλε μου το Link με pm.

 

Εμείς που έχουμε V1240 απο τη Vodafone δεν μπορούμε να γραφτούμε στο Forum της Qtek γιατί το IMEI δεν αναγνωρίζεται απο την ACE

 

Please θα με σώσεις και θα δείς ότι πολύ σύντομα θα το ζητήσουν και άλλοι!

 

Γαμώτο όλη την ιστορία γι αυτό το πράγμα την έκανα, τι γκαντέμης που είμαι!

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ περίεργο!

 

Ενώ στα settings στα πεδία Laguage/Γλώσα επιτρέπει Greek/Ελληνικά και Regional Settings Greek/Ελληνικά το κινητό δεν γράφει πουθενά ελληνικά, ούτε στα μηνύματα ούτε στα Contacts!

 

Εκανα ένα search με το όνομα του αρχείου που έδωσες και δεν το βρίσκω πουθενα!

 

Αν είναι εύκολο ανέβασε το στο Rapidshear και στείλε μου το Link με pm.

 

Εμείς που έχουμε V1240 απο τη Vodafone δεν μπορούμε να γραφτούμε στο Forum της Qtek γιατί το IMEI δεν αναγνωρίζεται απο την ACE

 

Please θα με σώσεις και θα δείς ότι πολύ σύντομα θα το ζητήσουν και άλλοι!

 

Γαμώτο όλη την ιστορία γι αυτό το πράγμα την έκανα, τι γκαντέμης που είμαι!

μηπως τα εχεις μπερδεψει λιγο???

εβαλες τη ρομ που σου εστειλα? για να γραψεις ελληνικα δεν εχει σημασια τι εχεις στα regional settings. απλα πατησε παρατεταμενα το πληκτρο με το αστερακι να σου βγαλει το μενου και απο το Τ9 θα επιλεξεις ελληνικα. μετα θα μπορεις να γραψεις ειτε με Τ9 ειτε με abc.

τη ρομ που σου λεει ο nikoskat δεν μπορεις να τη βαλεις γιατι ειναι κλειδωμενη...

Link to comment
Share on other sites

ακριβως, πρεπει να το επιλεξεις απο τις επιλογες γραφης εκει που γραφεις, οχι στις γενικες ρυθμισεις. πιστευω θα υπαρχει. αν οχι, θα την ανεβασω ευχαριστως :)

 

για να αποθηκευονται τα αρχεια στην καρτα και οχι στη μνημη τηλεφωνου απο εισερχομενες συνδεσεις υπαρχει κανενα registry tweak;

Link to comment
Share on other sites

άκυρο έχεις δίκιο psybill ελληνικά επιλέγεις όπως ακριβώς το είπες απλά το είχα ξεχάσει. Δήλωσα άλλωστε και ζαλισμένος απο την όλη διαδικασία.

 

Παρόλα αυτά με το που γράψω έναν ελληνικό χαρακτήρα το μήνυμα γυρνάει αυτόματα στους 70 χαρακτήρες όπως και στις παλιές ROM.

 

Αυτό σημαίνει ότι σύμφωνα με τα λεγόμενα του nikoskat η ACE έχει βγάλει Fix δικό της για το πρόβλημα; Οι ROM της ACE δεν μπένουν ακόμα και με σπασμένο CID (λόγω IMEI; )

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

άκυρο έχεις δίκιο psybill ελληνικά επιλέγεις όπως ακριβώς το είπες απλά το είχα ξεχάσει. Δήλωσα άλλωστε και ζαλισμένος απο την όλη διαδικασία.

 

Παρόλα αυτά με το που γράψω έναν ελληνικό χαρακτήρα το μήνυμα γυρνάει αυτόματα στους 70 χαρακτήρες όπως και στις παλιές ROM.

 

Αυτό σημαίνει ότι σύμφωνα με τα λεγόμενα του nikoskat η ACE έχει βγάλει Fix δικό της για το πρόβλημα; Οι ROM της ACE δεν μπένουν ακόμα και με σπασμένο CID (λόγω IMEI; )

σε αυτη τη ρομ γραφεις 70 χαρακτηρες ανα sms. μονο με ρομ της ace hellas μπορεις να γραψεις με 160, αλλα αυτη δεν μπορεις να τη βαλεις οτι και να κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι σύμφωνα με τα λεγόμενα του nikoskat η ACE έχει βγάλει Fix δικό της για το πρόβλημα;
ισως κατι τετοιο συμβαινει...:O

την ανεβαζω, οποιος θελει pm...

 

εχει γεμισει ηδη η rom απο τα homescreens και δε θα'χω χωρο για κανενα αρχειο απο bt..δεν εχει βγει κατι απ'οτι εχω δει, ετσι;

Link to comment
Share on other sites

nikoskat σε ευχαριστώ πολύ

 

ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, δεν υπάρχει τρόπος να γίνει extract της ¨διορθωμένης εφαρμογής¨ για τα sms;

 

Εμείς δηλαδή υποτίθεται ότι πρέπει να περιμένουμε την υποστήριξη της Ελληνικής Vodafone η οποία φυσικά δεν θα έρθει ποτέ;

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

χμμ έχουμε και λέμε...

 

η ROM εγκαταστάθηκε!

 

Δεν ξέρω πως δεν ξέρω γιατί, μη με ρωτάτε τίποτα

 

Η εφαρμογή για τα SMS δουλεύει μετατρέποντας αυτόματα τα γράμματα σε κεφαλαία και όπως είπε ο nikoskat δίνει κατευθείαν 160 χαρακτήρες.

 

Ευχαριστώ για μια ακόμα φορά!

 

Περισσότερες πληροφορίες σύντομα...

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

θελουμε και εμεισ αυτη την τελικη και θρυλικη πλεον ROM νικο θα σε παρακαλουσα να μας κατευθυνησ στον δεσμο να την καταβασουμε και εμεις
Link to comment
Share on other sites

θελουμε και εμεισ αυτη την τελικη και θρυλικη πλεον ROM νικο θα σε παρακαλουσα να μας κατευθυνησ στον δεσμο να την καταβασουμε και εμεις
πολυ ευχαριστως αλλα αυριο γιατι τωρα μπηκα απο το κινητο :D

αν θελει κι ο Innersence να σου τη δωσει, δεν ειναι δικη μου αλλωστε :p

Link to comment
Share on other sites

αν θελει κι ο Innersence να σου τη δωσει, δεν ειναι δικη μου αλλωστε :p

 

Με την άδεια σου, τακτοποίησα εγώ το θέμα με το σχετικό pm...

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

μου κάνει εντύπωση πάντως παιδιά πως δουλεύει η rom της ace σε μη-ace συσκευή. δεν μπήκα στον κόπο να την δοκιμάσω ποτέ (αν και έχω πρόσβαση στο site της ace λόγω ppc) στο 8310 γιατί μέχρι τώρα άλλα ίσχυαν. είχα κάνει δοκιμές με παλιότερα smartphone που είχα. η rom μπαίνει κανονικά αλλά μετά το τηλέφωνο κάνει επαναλαμβανόμενα restart.

και τώρα πάντως δεν το βλέπω να την δοκιμάζω. μου αρκεί που γράφει ελληνικά απο τη μάνα του και όχι όπως παλιά με το interkey....

Link to comment
Share on other sites

Με την άδεια σου, τακτοποίησα εγώ το θέμα με το σχετικό pm...

ok ;)

χαιρομαι που βοηθησα :)

 

να ρωτησω κατι εγω, οταν με καλουν η οθονη ή μαυριζει, ή εμφανιζει τις γραμμες δυο φορες τη μια πανω στην αλλη με αποτελεσμα να μη διακρινεις ποιος σε καλει ευκολα...ποια εφαρμογη να φταιει; :O

επισης δε γινεται εγκατασταση το sprite backup, resource files missing λεει ή καπως ετσι. και το automatick keylock αφου πατησω οκ βγαζει σφαλμα(31) στο keyboard hook...:worry:

Link to comment
Share on other sites

τι να πω μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα πρόβλημα αν και δεν πρόλαβα να σχοληθώ με την εγκατάσταση προγραμμάτων απο την στιγμή που έκανα restore στον τηλεφωνικό κατάλογο και στα μηνύματα.

 

πάντως η αλήθεια είναι ότι τα προβληματάκια που αναφέρει ο nikoskat με προβληματίζουν αν και δεν έχω έρθει αντιμέτωπος ακόμα με αυτά.

 

Να σημειωθεί ότι το SMS160 μπορεί ανα πάσα στιγμή να ενεργοποιηθεί ή να απενεργοποιηθεί απο σχετική εφαρμογή στα Accesories/SMS160 στην περίπτωση για παράδειγμα που θέλει να στείλει κάποιος μήνυμα 70 χαρακτήρων με μικρά γράμματα.

 

Επίσης έχει προεγατεστημένο το SmartFilter σε απόλυτα Εξεληνισμένη έκδοση (δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ), ενώ υπάρχει και η επιλογή στα Accesories/Clear Storage για Hard Reset και το γράφω αυτό γιατί απο την ROM της Vodafone απουσίαζε και έψαχνα πως να κάνω Hard Reset με τον συνδιασμό των πλήκτρων κατά την εκίνηση του τηλεφώνου.

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

για το keylock κατι αλλο φταιει, το εχει γραψει και καποιος στο σχετικο φορουμ της εφαρμογης, αλλα δεν καταλαβα τι εκανε ακριβως. ετρεχε ενα session και το εκλεισε...και πως βλεπουμε ποια sessions τρεχουν;;:confused:
Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνω τραγικό λάθος, νομίζω ότι φταίει η εφαρμογή της ace για τα sms. και οι δυο εφαρμογές επεμβαίνουν στον keyboard driver, οπότε ή μια θα τρέχει ή η αλλη. δεν κόβω και το κεφάλι μου γιατί δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να δω rom της ace.

για τα proceses μπορείς να κατεβάσεις τον binarys SP Task Manager. εκτός από κλασικός task manager για να κλείνει τις εφαρμογές, μπορεί να δει και processes σε δέυτερο και τρίτο επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνω τραγικό λάθος, νομίζω ότι φταίει η εφαρμογή της ace για τα sms. και οι δυο εφαρμογές επεμβαίνουν στον keyboard driver, οπότε ή μια θα τρέχει ή η αλλη. δεν κόβω και το κεφάλι μου γιατί δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να δω rom της ace.

για τα proceses μπορείς να κατεβάσεις τον binarys SP Task Manager. εκτός από κλασικός task manager για να κλείνει τις εφαρμογές, μπορεί να δει και processes σε δέυτερο και τρίτο επίπεδο.

ευχαριστω πολυ, θα το κοιταξω :)

για το sprite γραψε λαθος Innersence, εγω εκανα λαθος :)

 

edit: ολα καλα με το keylock, σκοτωσα 2 processes που ειχαν key στο ονομα τους και δουλεψε :)

αλλα δεν καιει μπαταρια;

 

edit 2: μπορει καποιος να ανεβασει το αρχειο \windows\call.gif; υπαρχει στη registry αλλα δεν το βλεπω και χαλαει μαλλον απο αυτο η εικονα στις εισερχομενες κλησεις και δεν καταλαβαινω τι δειχνει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όντως σαν να μου φαίνεται ότι την ψιλιτσιμπάει την μπαταρία...

 

Σημαντικό μειονέκτημα αυτό για μένα γιατί κάνω ταξίδια με μηχανή χρησιμοποιώντας το GPS. Έχω πάρει και extra battery pack για αυτό το σκοπό αλλά το ζητούμενο είναι η όσον το δυνατόν καλύτερη διαχείριση της ενέργειας και όχι η επιβάρυνση της...

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

@forest, πηγαινε στο κινητο εναρξη>activesync>μενου>συνδεσεις>συγχρον. υπολογιστων μεσω της συνδεσης: 'USB

επισης, μενου>προσθ. προελ. διακομιστη>και σβησε αν εχει κατι(αν σβηνεται)

και μενου>επιλογες>τικαρε τις επαφες.

 

στο pc ανοιξε το activesync>file>connection settings>τικαρε το allow usb connections και this computer is connected to: automatic

 

επισης δε χρειαζεται outlouk express, απλα το microsoft outlouk που ειχε στο cd, οπως ειπες. :)

Link to comment
Share on other sites

αν κλεισετε το keysms.exe για να τρεξει το keylock, τοτε τα μηνυματα παρ'ολο που εμφανιζονται ελληνικα και σε 160 χαρακτηρες/ενα μηνυμα, στελνονται ιερογλυφικα...οποτε αναγκαστικα απεγκαθιστουμε το keylock για να δουλεψουν και το ξανατρεχουμε ή κανουμε restart καλυτερα με το shortcut μεσα στο start menu. ολα αυτα με τη rom της ACE.
Link to comment
Share on other sites

miltosT ως Software Navigator χρησιμοποιώ το TomTom 5.20 αν αυτό ενοείς. To GPS μου είναι αυτό της υπογραφής. Την έκδοση του Route 66 για Smartphones δεν την έχω βρεί πουθενά σωστή. Αν έχεις βρει κάτι στείλε μου pm να δω αν μπορώ να σε βοηθήσω.

 

Θα ήθελα να σημειώσω για όσους έχουν σχετικές γνώσεις ένα σημείο που μου έκανε εντύπωση. Όσοι έχουν ασχοληθεί με το Application Unlock έχουν προσέξει ότι πρέπει να ακολουθήσουμε τις παρακάτω οδηγίες.

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\Security\Policies\Policies\00001017 = 128

-> Change the value data from 128 to 144

 

HKEY_LOCAL_MACHINE \Security\Policies\Policies

-> Add new value "0000101b": Dword = 1

 

Στην ROM 2.0.9.0 της QTEK αυτά ισχύουν κανονικά.

 

Στην ROM 1.0.13.0 της Vodafone που είχε το κινητό όταν το αγόρασα το KEY 00001017 είχε τιμή 148 (αντί του Default 128 της 2.0.9.0)

 

και το KEY 0000101b υπήρχε κανονικά έχοντας την τιμή 1!

 

Μπορεί να βγάλει κανέις κάποιο συμπέρασμα απο αυτά;

 

Εμένα μου έκαναν εντύπωση πάντως οι διαφορές...

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...