Jump to content

[Επίσημο] Qtek 8300 & 8310


kalantz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά αφού κανείς δεν απαντάει σε 2 ποστ που έκανα πριν τελικά διάβασα και τις 62 σελίδες του συγκεκριμένου θέματος (οοο ναι μου πείρε 3 ώρες περίπου)

και τελικά όντως κάποιος απορίες μου λύθηκαν.

Το πρόβλημα είναι ότι πολλά παλαιότερα post έχουν links που δεν δουλεύουν ποια.

Θα παρακαλούσα θερμά να με βοηθήσει κάποιος.

Έχω το V1240 , ακόμα δεν έχω πάρει μνήμη.

Μέχρι τώρα έχω εγκαταστήσει 3 free εφαρμογές (clearview,grid toggle,regedit)

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Για ποιο λόγο να κάνω unlock το v1240 και να βάλω άλλη rom.

2) Κάποιος καλός άνθρωπος ας μου στείλει ένα pm για το πως θα βάλω εφαρμογές (facade κτλ κτλ) free ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ.! Δεν βλέπετε η αρχική μου οθόνη με τα θέματα που έχω! Είδα κάτι τρελλά screenshots εδώ, από άλλα παιδιά, αλλά θέλουν και άλλες εφαρμογές δηλαδή πρέπει να δώσω 40-50 ευρώ για να κάνω το homepage τόσο όμορφο και λειτουργικό?????????

Αυτά για αρχή ελπίζω στο 3 post μου να πάρω επιτέλους απαντήσεις για να αρχίσω μετά να δοκιμάζω και τα πιο advance πραγματάκια...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά αφού κανείς δεν απαντάει σε 2 ποστ που έκανα πριν τελικά διάβασα και τις 62 σελίδες του συγκεκριμένου θέματος (οοο ναι μου πείρε 3 ώρες περίπου)

και τελικά όντως κάποιος απορίες μου λύθηκαν.

Το πρόβλημα είναι ότι πολλά παλαιότερα post έχουν links που δεν δουλεύουν ποια.

Θα παρακαλούσα θερμά να με βοηθήσει κάποιος.

Έχω το V1240 , ακόμα δεν έχω πάρει μνήμη.

Μέχρι τώρα έχω εγκαταστήσει 3 free εφαρμογές (clearview,grid toggle,regedit)

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Για ποιο λόγο να κάνω unlock το v1240 και να βάλω άλλη rom.

2) Κάποιος καλός άνθρωπος ας μου στείλει ένα pm για το πως θα βάλω εφαρμογές (facade κτλ κτλ) free ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ.! Δεν βλέπετε η αρχική μου οθόνη με τα θέματα που έχω! Είδα κάτι τρελλά screenshots εδώ, από άλλα παιδιά, αλλά θέλουν και άλλες εφαρμογές δηλαδή πρέπει να δώσω 40-50 ευρώ για να κάνω το homepage τόσο όμορφο και λειτουργικό?????????

Αυτά για αρχή ελπίζω στο 3 post μου να πάρω επιτέλους απαντήσεις για να αρχίσω μετά να δοκιμάζω και τα πιο advance πραγματάκια...

Ευχαριστώ.

1) Πρέπει να το κάνεις unlock για να μπορείς να περνάς εφαρμογές τρίτων.

2) Άμα κάνεις μία επίσκεψη στο http://www.ipmart-forum.com θα βρεις ότι θες

Link to comment
Share on other sites

Παιδες γεια σας , επειδη παω στρατο σε μια εβδομαδα ηθελα να ρωτησω αμα δουλευει το MSN MESSENGER στο 8310! μην το αγορασω αδικα!

 

με bluetooth handsfree δουλευει καλα η εχει τιποτα ψιλοπροβλημτα?

 

ευχαριστω! Μη με "γραψετε" γιατι φευγω δε μια εβδομαδα!!

__________________kostas ntinos______________
Link to comment
Share on other sites

@kostas ntinos:

H version PocketMSN που έχει προεγκατεστημένη, ΔΕΝ υποστηρίζει όμως συνομιλία με ήχο...

Eimai fantastikos..
Link to comment
Share on other sites

λοιπον,

το να εχω στα χερια μου το 8310(v1240) δεν ηταν δικη μου επιλογη απλοσ το αφεντικο μου ηθελε ενα ακριβο τηλ και αγορασε το v1240 της βοντα....

ομως δεν τα καταφερε με αποτελεσμα να μου το κανει πασα......προσεξτε μετα απο 4 μηνες περιπου

Δεν με πειραζει, μου αρεσει το κινητο για πολλους λογους το θεμα ειναι οτι το εχω τωρα τρεις μερες και ελληνικα καθολου (sms kai katalogo)...μετα απο thlefonikh επικοινωνια με την βοντα που μου ειπαν ελληνικα δεν υπαρχουν απογοητευτικα λιγο .. διαβαζοντας ομως το τοπικ καταλαβα οτι ελληνικα γραφετε... και οχι μονο εσεισ που εχετε παρει το τηλ απο την qtek αλλα και οι συνδρομητεσ τησ βοντα....... παρακαλω για οδηγιεσ και για πατεντες....

εχω διαβασει τα τοπικ για navigator για λεξικα κτλ ...ελληνικα πως θα βαλω...

 

 

 

ευχαριστω προκαταβολικα

 

Μια χαρα ελληνικα εχει.Βαλε regional settings Greek και θα εχεις παντου Ελληνικα. Βεβαια sms μεχρι 70 χαρακτηρες ;)

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα το 8310 πριν 2 μερες και τα εχω βρει δυσκολα:O

Αφου περασα 2 μερες προσπαθωντας να το μάθω, έχω κολλήσει σε 2 πραγματακια:

 

1)δεν ξερω πως γινεται να αποθηκευσω ενα SMS στην καρτα SIM

 

2)το media player παιζει αρχεια divx;μηπως χρειαζεται να κατεβασω καποιο plugin;

 

3)προσπαθησα να περασω στην καρτα μνημη του κινητου μου ενα αρχειο divx-150ΜΒ (για να δοκιμασω αν παιζει) αλλα δυστυχως δεν μπορω να το περασω.ενω ξεκιναει το copy και η μπαρα ανεβαινει (παρα πολυ αργα) σταματαει και ξεκιναει απο την αρχη.με αλλα αρχεια βιντεο η αντιγραφη γινεται κανονικα.

Για να μεταφέρω τα αρχεία χρησιμοποιώ το software του cd που περιέχεται

Link to comment
Share on other sites

Kaloudia gia tous filous tou forum. Kanalia TV apo Internet. Dystixws to tilephono mas den einai 3G alla ixou toulaxiston exoume. To Savvato tha eimai se ena gamo kai den mporw na dw ton agwna (oute kai radio exoume)

Copy paste to link ston Internet Explorer.

(NET)

Mms://209.190.26.230/netg?sid=B8DDDDF1-6856-452C-A8E5-6873C2C41853-1-3766

 

klp........

 

Προσπάθησα να το δώ στο smartphone αλλά μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα που βλέπετε στην εικόνα.

 

Τι είδους ρυθμίσεις ασφαλείας είναι αυτές πάλι και πως θα βάλω εκεί χέρι; (ανεξάρτητα από το αν θα δω τελικά τηλεόραση από το qtek)

 

το τηλέφωνο είναι ξεκλείδωτο και έχει τρέξει δεκάδες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποια VoIP εφαρμογή για το μοντελάκι? ( που να παίζει με WiFi )

 

Λοιπόν,

Εχω δοκιμάσει τις Skype, Woize, Barablu. (όλα http://www....com)

Υπάρχει και μια άλλη που δεν χρειάζεται WiFi ούτε 3G ούτε GPRS:wacko: αλλά αξίζει να τη δείτε.

Είναι η mig33 (http://www.mig33.com).

 

Σχετικά με το κόστος κλήσης:

Καλύτερη απόλες μου φάνηκε η Skype.

Φθηνότερη η Barablu, αλλά ασταθής.

Ακριβότερη αλλά σταθερή η Woize.

 

Η barablu όμως, νομίζω ότι ειναι η μόνη που μεταφέρει και video live!! (μη χαίρεστε πολύ, μόνο λήψη κάνει αλλά και αυτό δεν είναι λίγο. Είμαστε μάλλον ένα βήμα πρίν από την εκπομπή). Με ΄λίγα λόγια μπορεί να πίνετε τον καφε σας κάπου στο εξωτερικό και να βλέπετε στο qtek σας live τον φίλο/η σας.

 

Η skype όντως είναι μόνο για ppc και θέλει τεχνάσματα για να δουλέψει. Επειδή χρειάζεται "ποντίκι" το πρόβλημα θα σας το λύσει το sphelper.

 

Όλες αυτές οι εφαρμογές (εφόσον έχετε WiFi κάλυψη) εννοείτε ότι μιλάνε δωρεάν μεταξύ τους.

Π.χ ο ένας είναι στο ένα καφέ της τάδε πόλης και ο άλλος σε κάποιο άλλο σημείο. Από τη στιγμή που είναι online μιλάνε μεταξύ τους απεριόριστα και δωρεάν. :D

 

Υ.Γ. Ξεκλιδώστε τα Wifi σας να πέρνουμε τσάμπα τηλέφωνα! Δε βαρεθήκατε να μας αρμέγουν?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να βοηθήσει και εμενα;

 

Από το Αυγουστο συμβαίνει μερικές φορές και στα καλά καθούμενα να σβήνει η οθόνη χωρίς λόγο. Μαυρίζει δηλαδή και δεν ανάβει με τίποτε παρα μονο με τυφλή επανεκίνηση. :(

 

Κάποιος που να του έχει συμβεί? Ποιός ξέρει την αιτία και τη λύση; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα και εγώ το εν λόγω κινητό. Το προηγούμενο ήταν το s100 αλλά ακόμα δεν έχω βγάλει συμπέρασμα για το πιο είναι καλύτερο.Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μπορώ να λάβω αρχειάκια μέσω Bluetooth. Κάποια ρύθμιση είναι αλλά δεν μπορώ να την βρω :ninja: . Πόσο κοστίζουν οι κάρτες? Πρέπει να προσέξω κάτι στην επιλογή?
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να βοηθήσει και εμενα;

 

Από το Αυγουστο συμβαίνει μερικές φορές και στα καλά καθούμενα να σβήνει η οθόνη χωρίς λόγο. Μαυρίζει δηλαδή και δεν ανάβει με τίποτε παρα μονο με τυφλή επανεκίνηση. :(

 

Κάποιος που να του έχει συμβεί? Ποιός ξέρει την αιτία και τη λύση; :worry:

Σε μένα το έκανε όταν είχα το agile messenger μέσα...

Κοίταξέ το..

Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα και εγώ το εν λόγω κινητό. Το προηγούμενο ήταν το s100 αλλά ακόμα δεν έχω βγάλει συμπέρασμα για το πιο είναι καλύτερο.Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μπορώ να λάβω αρχειάκια μέσω Bluetooth. Κάποια ρύθμιση είναι αλλά δεν μπορώ να την βρω :ninja: . Πόσο κοστίζουν οι κάρτες? Πρέπει να προσέξω κάτι στην επιλογή?

Πρέπει να ενεργοποιήσεις τις υπέρυθρες.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ενεργοποιήσεις τις υπέρυθρες.

 

Έλα; :X Γι' αυτό μου έχει σπάσει τα νεύρα το bt τόσο καιρό;

Link to comment
Share on other sites

χμμμ, για να λάβουμε δηλαδή απο Bluetooth πρέπει να ενεργοποιήσουμε πριν ΚΑΙ την υπέρυθρη λήψη;

 

Κοίτα να δεις που χρειάζεται και Tutorial για να λάβουμε απο Bluetooth.

 

Η αλήθεια είναι ότι μου έχει τύχει κάποιες φορές να μην λαμβάνει, όπως επίσης μου έχει τύχει και ΑΦΟΥ λάβω αρχείο απο Bluetooth να παρουσιάσει το πρόβλημα των Shortcut στο menu (απο 1,2,3... γίνονται Α,Β,C...) και γι αυτό καλού κακού να έχετε πάντα το διορθωτικό patch μαζί σας σε περίπτωση που είσαστε έξω...

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω και το 9100 και το 8310, όταν πήρα το 8310 το ήξερα εξαρχής ότι θα υπήρχε τέτοιο πρόβλημα λόγω του ότι και στο 9100 έτσι είναι.

 

Δεν είναι ακριβώς πρόβλημα απλά όταν ενεργοποιείς της υπέρυθρες ενεργοποιείται και το OBEX. Λογικά το έχουν κλειστό by default για λόγους ασφαλείας.. (Αλλά δεν θα με χάλαγε να υπήρχε άλλη επιλογή στις ρυθμίσεις του ΒΤ για το ΟΒΕΧ...

Link to comment
Share on other sites

exei mia ry8mish stis syndeseis>metavivash .

ekei exei epilogh energopoihsh lhpshs eiserxomenwn metadosewn.

apo kei k pera den antimetwpisa kanena provlhma me to bluetooth na parw toulaxiston an e3aireseis oti to bt prepei na einai ANAKALYPSIMO kai oxi ENERGO.:!:

epishs eixa provlhma kapoies fores me to BT sto filemanager p exei,alla evala ton resco explorer kai sw8hka ..

Για να κατεβάσετε όλες τις τελευταίες εφαρμογές Symbian,Uiq,Palm,Pocket-Pc,Java και N-Gage Games :

Link to comment
Share on other sites

oute bluetooth epairna prin to energopoihsw :confused:

Για να κατεβάσετε όλες τις τελευταίες εφαρμογές Symbian,Uiq,Palm,Pocket-Pc,Java και N-Gage Games :

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μια βοήθεια please:

Έχω πρόβλημα με τα themes. Συγκεκριμένα έχω δοκιμάσει με 2 (DashboardX & Panorama Clock) αλλά και στα 2 έχω πρόβλημα με το ρολογάκι που μου εμφανίζει πάνω αριστερά , μου το εμφανίζει σε άσπρο φόντο.

Επίσης στο Panorama Clock μου κόβει πάνω δεξιά στην ημερ/νία το 2006 δηλαδή στο Πέμπτη Νοέμβριος 09 , 2006 μου κόβει το 6!

Κάτι πρέπει να παίζει με το RJtime plugin αλλά δεν ξέρω πως να το διορθώσω.

Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν μπορώ να στείλω ΜΜΣ. Μετά από hard reset πέρασα τις παρακάτω ρυθμίσεις αλλά τίποτα.

 

Έναρξη-ρυθμίσεις-συνδέσεις-GPRS-Δημιουργία- Vodafone mms

Σύνδεση με : Aσφαλές δίκτυο Wap

Σημείο πρόσβαση : mms.vodafone.net

Όνομα χρήστη : user

κωδικός : pass

Πρωτεύον DNS : 0.0.0.0

Δευτερεύον DNS : 0.0.0.0

Διεύθυνση IP : 213.249.019.049

-------------------------------------

 

Μηνύματα - mms - μενού - επιλογές - επιλογές λογαριασμού - mms - μενού - Ρυθμίσεις mmsc

 

Διεύθυνση URL mmsc : http://mms.vodafone.gr

Πύλη ΙP : 213.249.019.049

Θύρα : 9201

Σύνδεση μέσω : Ασφαλές δίκτυο WAP

Μέγ.μέγεθος αποστολής: 100kb

Έκδοση wap: 1.2

 

-------------------------------------------------------

 

Μπορεί κάποιος να κοιτάξει τις δικές του ρυθμίσεις να μου πει τι κάνω λάθος?

Έχω κάνει restart (γιατί μερικές φορές με τα mms κολλάει) αλλά τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

φιλε diliger13 στο πρωτο σου προβλημα με τα themes δεν μπορω να σε βοηθησω και πολυ. βλεπεις εγω εχω κολλησει με το clarity theme (που δεν εχει RJtime plugin) και δεν ασχολουμαι με κανενα αλλο. δοκιμασε παντως να αλλαξεις τον τροπο εμφανισης της ημερομηνιας και της ωρας απο τα regional settings μηπως αλλαξει κατι. οσο για τα mms, βγαλε απο τις πρωτες ρυθμισεις το username, pass και ip address. τα υπολοιπα φαινονται σωστα.
Link to comment
Share on other sites

Έίμαι καινούργιος με τι κιητό :cry: και είμαι στο ψάξιμο.Εγκατέστησα ένα αρχειάκι cab νομίζω και τώρα ότι πρόγραμμα βάζω μπαίνει στην μνήμη του κινητού και όχι στην κάρτα.Τι να αλλάξω?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εφώ έχω πάρει το V 1240 και αντιμετοπίζω τα εξής παράξενα

1)Το active synch κωλάει στην αρχή εκεί που λέει ανάκτηση ρυθμήσεων(υπόψιν όλα είναι σωστά σεταρισμένα βάση της Microsoft)

2)Δεν υπάρχει πουθενά στο μενού της συσκευής επαναφορά(hard reset)

το οποίο θα με βοηθούσε στο συνχρονισμό σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά με το τηλέφωνο και όχι με το active synch.

Θα το εκτιμούσα ιδιεταίρως αν κάποιος γνωρίζει κάτι για τις ιδιετερώτητες(λόγω vodafone) του συγκεκριμένου μοντέλου κυρίως αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για hard reset όπως π.χ. στα symbian με το *#7370#.

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...