Jump to content

επιλογη τηλεορασης


dreamer12
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια θελω να αγορασω μια τηλεοραση για την μητερα μου .εχω 3 μερες περιθωριο για την αγορα. θα ειναι 32' και επειδη απο τοσες ιντσες δεν εχω αποψη , ηθελα να μου πειτε αν ειστε ακτοχοι τοσο μικρων τηελορασεων την εμπειρια σας απο την μαρκα που επιλεξατε.

ειχαμε μια δανεικη απο την αδερφη μου ,ηταν lg 5 χρονων,ειχε αγοραστει αποτι εμαθα περιπου 200 ευρω.ειχε καλη εικονα αλλα καηκαν οι λαμπες λεντ τωρα και εχει μονο ηχο. 80+ φπα μου ειπαν απο σερβις ,που σημαινει παμε για καινουρια.

 

τωρα ειμαι λιγο δυσπιστος ξανα για lg. θα μου πειτε 200 ευρω για 5 χρονια καλα ηταν.ναι αλλα δεν ειχε πολλες ωρες χρησης.δεν θεωρω οτι για το ονομα της επρεπε να κρατησει μονο τοσο.

 

παρολαυτα εχω τις εξης επιλογες με ενα γρηγορο ψαξιμο και θα ηθελα την γνωμη σας οσο αμμεσα γινεται. δεν χρειαζονται και πολλα χαρακτηριστικα.βασικα το μονο που ειχαμε προβλημα στην προηγουμενη ηταν οτι ενα φλασακι με ενα ταξιδι που εχει μεσα το επειζε σε ενα τετραγωνο στο κεντρο ενω σε εμενα στην μεγαλη το παιζει σε πληρη οθονη.αυτο δεν ξερω γιατι.μαλλον δεν ειχε καποιο χαρακτηριστικο να το στηριξει.αν γνωριζετε ποιο ειναι αυτο ,μπορειτε να το αναφερετε για να το δω στα σπεκς.

θα αγορασω μονο απο θεσσαλονικη και απο καταστημα στο οποιο υπαρχει αποθεμα για να μην μου πασαρουν εκθεσιακη.ευχαριστω.

 

εδω τα μοντελλα που ειμαι αναμεσα:

 

https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/188952-jvc-lt32k383-32

 

https://e-xydas.gr/led/28tk420v-pz/lg/5VbZ4JgUDIYWJAL

 

https://e-xydas.gr/led/32hd4150/telefunken/BrKEI8x7qvXInCd

 

https://e-xydas.gr/led/32hd10/winstar/AjNc86XpER5RFLG

 

https://www.skroutz.gr/s/16739444/Sharp-32HI3122E.html

 

https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/211488-united-un3239le-32

 

https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/208552-f-u-fl32109-32

 

https://www.public.gr/product/tileoraseis/tileoraseis/tileorasi-32-arielli-32dn9nd7-smart-tv-hd-ready/prod10501638pp/

 

https://www.public.gr/product/tileoraseis/tileoraseis/tileorasi-32-kydos-led-hd-ready-k32nh22cd/prod9700977pp/

Link to comment
Share on other sites

...

θα αγορασω ... απο καταστημα στο οποιο υπαρχει αποθεμα για να μην μου πασαρουν εκθεσιακη.ευχαριστω.

...

 

Θα σταθώ σε αυτό και θα ρωτήσω, πως μπορεί να είναι κάποια τηλεόραση εκθεσιακή και να είναι μέσα στο κουτί της κλειστή;

Link to comment
Share on other sites

Tι budget διαθετεις περιπου?Aπ το να παρεις καποια μαρκα μ'εκαψες αμφιβολου ποιοτητας με 100 € που μπορει πανω στον χρονο να αρχισει να βγαζει προβληματα καλυτερα να δωσεις λιγα παραπανω και να παρεις καποια πιο γνωστη μαρκα οπως Samsung,Sharp ή Panasonic
Link to comment
Share on other sites

@thodoris85 η ερωτηση σου ,σε ποιο σημειο του ποστ μου αναφερεται? εγραψα εγω κατι τετοιο? λοιπον επειδη δεν καταλαβες τι λεω,οταν πας να αγορασεις καποια προσφορα μπορει να ειναι γιατι ειναι τελαυταια κομματια εκθεσιακα.αν το παρεις μεσω ιντερνετ,ονλαιν αγορα,αυτο δεν το ξερεις.καποιοι το αναγραφουν καποιοι αλλοι οχι,οι περισοτεροι.και αγοραζεις μια μεταχειρισμενη τηλεοραση που εκαιγε ολη μερα στην εκθεση.αυτο ισχυει για ολα τα ηλεκτρονικα. αν πας ομως απο το καταστημα βλεπεις αν ειναι εκθεσιακη η' οχι.

 

@NetSurfer_g7 μεχρι 150 διαθετει η μητερα μου.δεν θελει ουτε pvr,smart tv, κλ.π καλουδια μονο να εχει καλη εικονα και ηχο.α και να παιζει αυτο το φλασακι με το ταξιδι σε ολη την οθονη.

τωρα κοιτα ολα σχετικα ειναι με τις μαρκες πλεον στις τηλεορασεις.εκανα μια ερευνα στο ιντερνετ και πραγματικα εχασα οτι ηξερα.ολες οι εταιρειες πλεον εκτος samsung,lg ,κατασκευαζονται απο την τουρκικη vestel σε διαφορα εργοστασια της τουρκιας και της ευρωπης ακομα και στο μοναχο.ολες ομως.τα εξαρτηματα δε ερχονται απο διαφορες βιοτεχνιες απο ασια,κορεα,κινα.α και η sony κατσκευαζει και σε ενα εργοστασιο φασον στην ισπανια.ειχα παρει μια απο εκεινο κατακσευης και κρατησε μονο 5 χρονια.

τωρα οσον αφορα το καλη μαρκα ,ειδα οπως ειπα και την lg,sony.και οι τεραστιες μαρκες αλλα κρατησαν απο 5 χρονια.η πρωτη 32 και η αλλη 38' .η πρωτη φλατ sony 38' 1500 ευρω το 2006,τωρα θα ειχε κανα 300αρι.και λεμε τωρα 1500 ευρω για 5 χρονια. επισης αν δω κριτικες ακομα και απο αυτες τις εταιρειες υπαρχουν κομματια που χαλανε ακομα και στον πρωτο χρονο.

οποτε για μενα σιγουρα το ονομα οσον αφορα την αντοχη δεν λεει τιποτα,το θεμα ειναι σε τι κομματι θα τυχεις,εχω μια samsung 10 χρονια τωρα μια χαρα.ομως αλλοι δεν τους κρατησε.

γιαυτο ρωταω για εμπειρια καποιος.

Link to comment
Share on other sites

@dreamer12

Ό,τι έγραψα το έγραψα χωρίς ειρωνεία και παρεξήγηση. Μια απλή ερώτηση ήταν.

Δε μου έχει τύχει ποτέ να κάνω αγορά (όχι για τηλεόραση συγκεκριμένα, μιας κι εγώ τώρα κοίταγα σιγά-σιγά για τηλεόραση και γι αυτό ρώτησα) και να μου πουλήσουν μεταχειρισμένη/εκθεσιακή.

 

Κάτι τέτοιο έχει ο Καρώνης και κάποια άλλα τέτοια μαγαζιά.

Από αυτά τα μαγαζιά όμως ξέρεις τι αγοράζεις (αν είναι εκθεσιακό κτλ). Αν δεν το αναφέρουν (δε ξέρω κι εγώ για τι είδους μαγαζιά μιλάμε σε αυτήν την περίπτωση ~ που τα βρίσκεις κτλ) και το αγοράσεις online έχεις 14 μέρες για την επιστροφή

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

@thodoris85 ok,κανενα προβλημα,παρεξηγησα εγω.

ακομα και ο κωτσοβολος παλαιοτερα το εκανε.τωρα νομιζω οτι το γραφει οτι ειναι εκθεσιακο.καποιοι ομως ακομα το παιζουν εξυπνοι,εχει τυχει σε αλλους και σε μαγαζια του σκρουτζ.το θεμα ειναι οτι το κλεινουν ξανα κανονικα με τις ταινιες του και δεν καταλαβαινεις τιποτα .περνουν οι 14 μερες και ,μηνες και μετα κοντα στην εγγυηση η' λιγο μετα βγαινει καποιο θεμα και μετα ψαχνεσαι. οι εμποροι δεν ειναι αγγελικα πλασμενοι.

 

μαλλον απο you.gr θα ψωνισω ονλαιν γιατι εχει καλες τιμες σαυτες που ψαχνω.

Link to comment
Share on other sites

οι περισσότερες τηλεοράσεις που έβαλες είναι "φασον" της vestel , ουσιαστικά είναι η ιδια τηλεόραση με διαφορετική επωνυμία

 

η lg που έχεις είναι ανώτερη από όλες αλλά απο την την στιγμή που δε θέλεις να την φτιάξεις , πάρε την πιο φθηνή και από το κατάστημα που με το μικρότερο αντίτιμο θα σου δώσει 5ετη εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

@thodoris85 ok,κανενα προβλημα,παρεξηγησα εγω.

ακομα και ο κωτσοβολος παλαιοτερα το εκανε.τωρα νομιζω οτι το γραφει οτι ειναι εκθεσιακο.καποιοι ομως ακομα το παιζουν εξυπνοι,εχει τυχει σε αλλους και σε μαγαζια του σκρουτζ.το θεμα ειναι οτι το κλεινουν ξανα κανονικα με τις ταινιες του και δεν καταλαβαινεις τιποτα .περνουν οι 14 μερες και ,μηνες και μετα κοντα στην εγγυηση η' λιγο μετα βγαινει καποιο θεμα και μετα ψαχνεσαι. οι εμποροι δεν ειναι αγγελικα πλασμενοι.

 

μαλλον απο you.gr θα ψωνισω ονλαιν γιατι εχει καλες τιμες σαυτες που ψαχνω.

 

Καλά ο Κωτσόβολος παλιά στο έκανε και όταν πήγαινες ο ίδιος να το πάρεις. Την μια φορά ήταν για δώρο και του λέω δεν θα ξεφτιλιστουμε πήγαινε και φέρε κούτα, την δεύτερη τους είχα πει ότι εφόσον δεν έχει κούτα θα ρίξει την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

οι περισσότερες τηλεοράσεις που έβαλες είναι "φασον" της vestel , ουσιαστικά είναι η ιδια τηλεόραση με διαφορετική επωνυμία

 

η lg που έχεις είναι ανώτερη από όλες αλλά απο την την στιγμή που δε θέλεις να την φτιάξεις , πάρε την πιο φθηνή και από το κατάστημα που με το μικρότερο αντίτιμο θα σου δώσει 5ετη εγγύηση

...και η Sharp φασον είναι;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι

Sharp , Toshiba , Philips , Panasonic , Hitachi ,jvc κ.λ. κατασκευάζονται από την vestel

 

https://www.badcaps.net/forum/showthread.php?t=46703

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά ο Κωτσόβολος παλιά στο έκανε και όταν πήγαινες ο ίδιος να το πάρεις. Την μια φορά ήταν για δώρο και του λέω δεν θα ξεφτιλιστουμε πήγαινε και φέρε κούτα, την δεύτερη τους είχα πει ότι εφόσον δεν έχει κούτα θα ρίξει την τιμή.

 

εκει τουλαχιστον το εβλεπες αφου ηταν τελευταιο κομματι.

ονλαιν δεν το ελεγε και στο εστελνε πακετο για καινουριο.

 

Ναι

Sharp , Toshiba , Philips , Panasonic , Hitachi ,jvc κ.λ. κατασκευάζονται από την vestel

 

https://www.badcaps.net/forum/showthread.php?t=46703

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ακριβως ,και εγω αυτο λινκ ειχα βρει και το διαπιστωσα.κριμα ,πανε οι καλες εποχες,ουσιαστικα αν δεν θες την φασον πρεπει να πας μονο σε 2,samsung ,lg. που ειναι πολυ καλες επιλογες,δεν λεω,αλλα γιατι να εχεις μονο 2 καλες? α και ειναι και η sony που ομως μετα οτι επαθα δεν την εμπιστευομαι και εχει και χαλια σερβις.εμενα μου αρεσαν παρα πολυ οι Philips αλλα μετα που εγιναν κινεζοι χαλια μαυρα.

 

οι περισσότερες τηλεοράσεις που έβαλες είναι "φασον" της vestel , ουσιαστικά είναι η ιδια τηλεόραση με διαφορετική επωνυμία

 

η lg που έχεις είναι ανώτερη από όλες αλλά απο την την στιγμή που δε θέλεις να την φτιάξεις , πάρε την πιο φθηνή και από το κατάστημα που με το μικρότερο αντίτιμο θα σου δώσει 5ετη εγγύηση

 

οκ,αφου εισαι απο θεσσαλονικη,θλεω να σε ρωτησω: εγω θελω να την φτιαξω αλλα δεν ξερω μαστορα και δεν ξερω τι κοστιζει εκτος αντιπροσωπειας να αλλαξω τα λεντ.αν ειναι ιδια τιμη τοτε δεν το συζηταω.αν κοστιζε ολο κανα 50αρικο τοτε θα την εφτιαχνα.αν ξερεις καποιον τεχνικο στειλε μου κανα τηλεφωνο να ρωτησω.

 

5ετη εγγυηση? ξερω οτι πανευρωπαικα ισχυει 2ετη. υπαρχει καποιος καταστηματαρχης που καλυπτει ο ιδιος αλλα 3 χρονια? γιατι η αντιπροσωπεια δινει 2 ετη.και μαλιστα τα καταστηματα το αναγραφουν ρητως οτι μετα την αγορα για οτι προκυψει ,σχεση εχει μονο η αντιπροσωπεια οχι το καταστημα,εκει απευθυνομαστε.

 

βασικα εκαναν ενα λαθος εχω βαλει στην lg 28αρα .αυτη ειναι που ενδιαφερομαι 32''.: https://www.you.gr/tileorasi-ichos/tileoraseis-ana-brand/oles-oi-tileoraseis/tileorasi-lg-32-hd-ready-tv-dvb-t2-32lk510b-me-dor?source=referrals

 

λεω να την παρω απο το συγκεκριμενο καταστημα γιατι δεν εχει μεταφορικα.οποτε βγαινει πιο φθηνα απο ολα.

Edited by dreamer12
Link to comment
Share on other sites

λοιπον η τηλεοραση ηρθε,πολυ καλη εικονα αλλα..δεν πιανει ερτ..κεραια η' τανερ φταινε συμφωνα με επισημο σερβις απο τηλεφωνο.ο πωλητης λεει οτι ειναι σιγουρα θεμα ρυθμισης κεραιας.ενω στην παλια lg τα επιανε κανονικα.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον η τηλεοραση ηρθε,πολυ καλη εικονα αλλα..δεν πιανει ερτ..κεραια η' τανερ φταινε συμφωνα με επισημο σερβις απο τηλεφωνο.ο πωλητης λεει οτι ειναι σιγουρα θεμα ρυθμισης κεραιας.ενω στην παλια lg τα επιανε κανονικα.

Tuner εννοεις μηπως?Αμα εχει ελατωματικο tuner οφειλουν να την αντικαταστησουν ή να την επισκευασουν δωρεαν εφοσον ειναι καινουρια κι παρουσιασε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ε ναι ελληνιστι αυτο εννοω.το ξερω το ιδιο μου ειπε το επισημο σερβις.ελλατωματικο δεν ειναι ,γιατι πιανει τα αλλα μια χαρα,με την ερτ εχει θεμα.αλλα τωρα καινουρια τηλεοραση να ανοιχτει? απο την αλλη ο πωλητης ..ο κυριος ξυδας ,απο αυτον την πηρα ,ναναι καλα που την εφερε γρηγορα και την εστησε δωρεαν κιολας,μου ειπε οτι αν θελω να μου φερει αλλη στα ιδια χρηματα.ομως απο την πειρα του το κανουν κιαλλες.τι θα γινει θα αλλαζουμε τηλεορασεις για την κωλοερτ?

 

οποτε θα δοκιμασω πρωτα με ηλεκτρολογο τι θα μου πει γιατι οι περισοτεροι τεχνικοι τηλεορασεων και ο πωλητης μου συστησαν να ψαχτω με την κεραια.ειναι θεμα ευαισθησιας η' μη της συσκευης σχετικα με το σημα της ερτ,οποτε πρεπει να δουμε την κεραια να ενισχυσουμε το σημα,για να μην ανοιγουμε την τηλεοραση.δεν ξερω πως, αν εχει καποιος εμπειρια ας πει τι πρεπει να γινει.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί σου την πούλησε αφού ήξερε ότι και άλλες έχουν το ίδιο θέμα τον ρώτησες?

 

δεν ξερει ποιες εχουν θεμα με την ερτ.απλα οτι το κανουν κιαλλες τηλεορασεις.ειναι και ο συνδυασμος τηελορασης κεραιας περιοχης.ο ηλεκτρολογος μου τα ειπε αυτα.ακομα και ενα καλωδιο η' μια πριζα.οποτε ενας πωλητης δεν γνωριζει ποιο μοντελλο εχει θεμα.μπορει η ιδια τηλεοραση σε αλλη περιοχη η' αλλη κεραια να μην εχει θεμα.χαρακτηριστικα οσον αφορα τις τηλεορασεις ,μου ειπε οτι βλεπεις κατι φθηνες μαρκες f&u να πιανουν και τις γνωστες να μην μπορουν.και σε εμας πρωτη φορα συμβαινει στην ευρυτερη οικογενια μετα απο 10 τηλεορασεις να συμβαινει αν και ειχαμε ακουσει απο αλλους γιαυτο το θεμα.

 

λοιπον συμβουλευτηκα τον ηλεκτρολογο και μου ειπε οτι κατα πασα πιθανοτητα φταιει το τουνερ που δεν ειναι πολυ ευαισθητο σε σχεση με αλλα και ετσι θελει ενα κλικ ενισχυση με την βοηθεια ενος ενισχυτη κεραιας για να παισει ερτ.κοστιζει ενα 25 ευαρω.εγω παλι πηγα και πηρα μια κεραια με ενισχυτη και δεν εκανε τιποτα,παρα μονο να πιασει και αλλα καναλια εκτος ερτ.θεωρησα οτι ειναι το ιδιο πραγμα ο ενισχυτης κεραιας με την ενισχυμενη κεραια που εχει και ενα ενισχυτη.αλλα δεν ειναι.γιατι, αλλο πραγμα ο ενισχυτης ιστου και αλλο ο ενισχυτης γραμμης.

 

οποτε γυρισα πισω την κεραια και θα παρω εναν ενισχυτη κεραιας με 17 ευρω.ειναι πιο φθηνος αλλα μου ειπαν οτι εφοσον το προβλημα ειναι μονο για ερτ δεν χρειαζεται πιο ακριβο με περισοτερα ντεισμπελ και να δωσω 10 ευρω παραπανω.

 

σκεφθηκα να αλλαξω την τηλεοραση αλλα μετα δεν ξερω αν και η αλλη θα εχει το ιδιο τουνερ με θεμα για την ερτ.ασε που σαυτα τα χρημα δεν υπαρχει τοσο καλη μαρκα.θα επαιρνα υποδεεστερη.οποτε λεω καλυτερα την ιδια που εχιε πολυ καλη εικονα στα λεφτα της και να μου μεινει και ο ενισχυτης ,που μπορει καποτε να ξαναχρειαστει.

 

φιλε που ρωτας για 55'' σαυτα τα χρηματα βγηκαν και βγαινουν αποεδω και περα που μπαινουμε σε εκπτωσεις καλα μοντελλα σε lg ,samsung,sony.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...