Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Για πέταμα η συσκευή ούτε τηλέφωνο δεν μπορώ να πάρω, κάθε μισή ώρα επανεκκίνηση θέλει, κρίμα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

παρακολουθω το νήμα από την αρχή.

2 φορές ακύρωσα σχόλιο μου. λέω αντε...

 

Υπάρχει περίπτωση κάποιες παρτίδες να είναι refurbished?

δλδ, καποια κομματια που επεστράφησαν λόγω καποιου θεματος, εντος DOA, τα τραβήξαν ενα φορμάτ ή ένα φλασάρισμα εργοστασιακής και τα σπρώξαν σε σκρουτζ?

 

Δεν είναι λογικά τετοια προβλήματα...

..................................................

Και δεν μπορεις να τα πεις και προβλήματα λόγω ελλειψης γνώσεων ας πουμε για ένα μέλος του φορουμ με 2000+μνμ (οχι ότι αυτό είναι κριτηριο).

 

Εδω σε custom rom με φλασαρισμα με philz και δεν αντιμετώπισα τέτοια θεματα ποτε, όταν άλλος καθαριζε internal, αλλος οχι, αλλος επανεφερε απο titanium αρχεια συστηματος και αλλα τετοια.

Οχι όπως εδω που γίνεται μεσω ΟΤΑ. Δεν έχει λογική το ¨δεν εκατσε καλά η ρομ¨

 

(δεν ψέγω αυτό που λες Γιωργο. Ισα-ισα)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

παρακολουθω το νήμα από την αρχή.

2 φορές ακύρωσα σχόλιο μου. λέω αντε...

 

Υπάρχει περίπτωση κάποιες παρτίδες να είναι refurbished?

δλδ, καποια κομματια που επεστράφησαν λόγω καποιου θεματος, εντος DOA, τα τραβήξαν ενα φορμάτ ή ένα φλασάρισμα εργοστασιακής και τα σπρώξαν σε σκρουτζ?

 

Δεν είναι λογικά τετοια προβλήματα...

..................................................

Και δεν μπορεις να τα πεις και προβλήματα λόγω ελλειψης γνώσεων ας πουμε για ένα μέλος του φορουμ με 2000+μνμ (οχι ότι αυτό είναι κριτηριο)

 

Πολλά σενάρια έχουν ακουστεί για -ορισμένες- (κυρίως στα Xiaomi αναφέρομαι όπου και γνωρίζω) παρτίδες. Είναι όμως σενάρια, και επουδενί δε θα γίνω συνωμοσιολόγος. Ναι, κι αυτό που γράφεις έχει ακουστεί, όπως και άλλα σενάρια, ως προς την παραγωγή τους, σε συσκευές που έρχονται σε συγκεκριμένους μεταπωλητές (και όχι σε όλους).

 

Για να το πω και λίγο διαφορετικά. Ούτε γκουρού είμαι, ούτε τίποτα. Έχω παρατηρήσει τόσο στο νήμα εδώ, όσο και στου Redmi Note 4X που παρακολουθώ απο το 2017, ότι συσκευές που ήρθαν απευθείας απο Κίνα έχουν λιγότερα θέματα, σε σχέση με αυτά απο σκρούτζ. Το νήμα του Redmi Note 4X, έχει 1100 σελίδες οπότε είναι αδύνατο να διαβαστεί, όμως κάποιος που το έχει παρακολουθήσει, θα διαπιστώσει το ίδιο.

 

Το Mido το είχα φέρει απο Κίνα όπως και το Redmi Note 9 pro. Και πάντα είχε τα λιγότερα bugs, και τα λιγότερα θέματα λογισμικού και hw σε σχέση με άλλα παιδιά. Τυχαίο; ναι, ενδεχομένως. Συνωμοσιολογικό; ναι, και αυτό μπορεί.

Εγώ δε λέω ότι είναι έτσι. Απλά κάνω περιγραφή των γεγονότων.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα ξεκίνησαν όταν αναβάθμισαν σε 11.0.3 eu, από εκεί και πέρα δεν κόβω το κεφάλι μου ότι δεν είναι και θέμα αισθητήρα προβληματικός δλδ,αν και τον τέσταρα μέσω του cit και δείχνει να λειτουργεί κανονικά, αλλά πρακτικά έχοντας αυτό το πρόβλημα το τηλέφωνο είναι άχρηστο.Δεν δουλεύει το ξεκλείδωμα προσώπου ούτε το double tap,αν ξεκλειδώσω με δαχτυλικο θα πρέπει να πατήσω το volume up,ενώ αν πάω να πάρω τηλέφωνο καληνύχτα μαυρίζει η οθόνη και δεν πατιεται τίποτα.Ελπιζω απλά να μην πρόκειται για ελαττωματική παρτίδα proximity sensor και ότι θα διορθωθεί με update (λέμε τώρα).

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα να ζητήσω τη βοήθειά σας παιδιά.

Είμαι με τον Opera browser, και κολλάει συχνά. Για να ξεκολλήσει, πρέπει να πατήσω το home και να μπω πάλι ξανά μέσα.

Θεωρώ, ότι δεν είναι θέμα του browser, και αυτό γιατί στο νήμα του Mi 8, τα παιδιά έχουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αλλά με τον Chrome.

 

Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πολύ ενοχλητικό bug στην eu 11.0.3 κάθε φορά που ενεργοποιώ το τηλέφωνο με το δαχτυλικο μου εμφανίζεται το μήνυμα μην καλύπτετε την περιοχή των ακουστικών, για να φύγει πρέπει να πατήσεις το volume up,και το ξεκλείδωμα προσώπου δεν λειτουργεί καν μόλις φωτίσει η οθόνη κλειδώνει αυτόματα η συσκευή ξανά, μιλάμε για τραγικά bug που θυμίζουν παιδική χαρά.Υπαρχει κάποιος τρόπος να μην εμφανίζεται αυτό το μήνυμα συνέχεια;

Οπότε όσοι έχετε την 11.0.2 eu καλύτερα να περιμένετε την επόμενη έκδοση.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

καλημέρα

μόλις απέκτησα και εγώ το κινητάκι

 

2 θέματα που δεν ανακάλυψα ακόμα

1. ίσως πείραξα κάτι στις ρυθμίσεις και όταν καλώ κάποιον, μαυρίζει η οθόνη

2. μου βγάζει μήνυμα όταν ανοίγω την οθόνη "μην καλύπτετε την περιοχή των ακουστικών" και πρέπει να πατήσω vol up για να φύγει

 

μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

 

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα,

Και εμένα με eu 11.0.3 βγάζει και τα δυο bug όπως και σε μιας φίλης μου επίσης. Δεν έχουμε τζαμάκι μόνο τη μεμβράνη που είχε. Ελπίζω ότι με αναβάθμιση θα φύγουν..

Edited by chryssa33
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για κάντε calibration στον proximity sensor όσοι έχετε αυτό το bug

Πάμε ρυθμίσεις--->σχετικά με το τηλέφωνο----->όλα τα χαρακτηριστικά

Πάμε κάτω κάτω μετά εκεί που λέει kernel version πατάμε εκεί μέχρι να μας ανοίξει το cit(άσπρο μενού) μόλις ανοίξει πατάμε δεξιά πάνω στις τρεις τελιτσες και διαλέγουμε calibration proximity sensor.

Περνάμε το χέρι μας μια φορά πάνω στον αισθητήρα μόλις αλλάξει η τιμή από 0 σε 5 πατάμε οκ θα πρέπει να σας βγάλει calibration success ή κάτι τέτοιο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα να ζητήσω τη βοήθειά σας παιδιά.

Είμαι με τον Opera browser, και κολλάει συχνά. Για να ξεκολλήσει, πρέπει να πατήσω το home και να μπω πάλι ξανά μέσα.

Θεωρώ, ότι δεν είναι θέμα του browser, και αυτό γιατί στο νήμα του Mi 8, τα παιδιά έχουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αλλά με τον Chrome.

 

Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα;

 

Ναι, αραιά και που σε coolpad f1.

Βάλε tugabrowser και θα με θυμηθείς

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα να ζητήσω τη βοήθειά σας παιδιά.

Είμαι με τον Opera browser, και κολλάει συχνά. Για να ξεκολλήσει, πρέπει να πατήσω το home και να μπω πάλι ξανά μέσα.

Θεωρώ, ότι δεν είναι θέμα του browser, και αυτό γιατί στο νήμα του Mi 8, τα παιδιά έχουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αλλά με τον Chrome.

 

Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Φίλε μου καλησπέρα, αυτό το πρόβλημα το κάνει ώρες-ώρες και σε μένα ο Opera browser. Έχω το Redmi Note 8 Pro και τείνω να πιστέψω ότι δεν φταίει το κινητό, αλλά browser και εξηγούμαι...

Το πρόβλημα έχει ως εξής: πατάμε παραδείγματος χάρη να φορτώσει μία σελίδα, φτάνει μέχρι το 60% της φόρτωσης και σταματάει, κολλάει εκεί για αρκετή ώρα και πρέπει να περιμένεις κάποια δευτερόλεπτα για να φορτώσει μετά την υπόλοιπη σελίδα...

Εαν την ίδια ώρα όμως δοκιμάσω με Chrome browser δεν υπάρχει αυτό το θέμα.

Μου το έχει κάνει επανειλημμένα και στο Redmi 5 plus που είναι το δεύτερο κινητό μου και στο Redmi Note 8 Pro κι εγώ πιστεύω είναι θέμα του browser.

Και είναι ο αγαπημένος μου για πάρα πολλούς λόγους!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα, αυτό το πρόβλημα το κάνει ώρες-ώρες και σε μένα ο Opera browser. Έχω το Redmi Note 8 Pro και τείνω να πιστέψω ότι δεν φταίει το κινητό, αλλά browser και εξηγούμαι...

Το πρόβλημα έχει ως εξής: πατάμε παραδείγματος χάρη να φορτώσει μία σελίδα, φτάνει μέχρι το 60% της φόρτωσης και σταματάει, κολλάει εκεί για αρκετή ώρα και πρέπει να περιμένεις κάποια δευτερόλεπτα για να φορτώσει μετά την υπόλοιπη σελίδα...

Εαν την ίδια ώρα όμως δοκιμάσω με Chrome browser δεν υπάρχει αυτό το θέμα.

Μου το έχει κάνει επανειλημμένα και στο Redmi 5 plus που είναι το δεύτερο κινητό μου και στο Redmi Note 8 Pro κι εγώ πιστεύω είναι θέμα του browser.

Και είναι ο αγαπημένος μου για πάρα πολλούς λόγους!

 

Καλησπέρα φίλε μου και σε εσένα! Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Ναι όντως μπορεί να ευθύνεται και ο browser για αυτό!

Σου κάνει και freeze; εμένα δεν είναι ότι αργεί να φορτώσει (σπάνια το έχω αυτό), αλλά παγώνει η οθόνη εντελώς, δεν κινείται τίποτα δηλαδή.

 

Θεωρώ ότι ναι, θέλει δοκιμή και με άλλον browser, απλά επηρεάστηκα απο τα παιδιά στο νήμα του Mi 8, και θεώρησα ότι δεν είναι θέμα browser, αλλά ίσως να μην είναι κι έτσι. Κι εμένα είναι ο αγαπημένος μου browser και δεν σκοπεύω να αλλάξω, όμως έχει καταντήσει κουραστικό. Σε άλλες μου συσκευές γιατί δεν το κάνει όμως; τον έχω συγχρονίσει σε όλες μου τις συσκευές.

Θέλει δοκιμή.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για κάντε calibration στον proximity sensor όσοι έχετε αυτό το bug

Πάμε ρυθμίσεις--->σχετικά με το τηλέφωνο----->όλα τα χαρακτηριστικά

Πάμε κάτω κάτω μετά εκεί που λέει kernel version πατάμε εκεί μέχρι να μας ανοίξει το cit(άσπρο μενού) μόλις ανοίξει πατάμε δεξιά πάνω στις τρεις τελιτσες και διαλέγουμε calibration proximity sensor.

Περνάμε το χέρι μας μια φορά πάνω στον αισθητήρα μόλις αλλάξει η τιμή από 0 σε 5 πατάμε οκ θα πρέπει να σας βγάλει calibration success ή κάτι τέτοιο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστούμε πολύ! Θα το κάνω να δω τι γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το μαύρισμα της οθόνης όταν μιλάς, αυτό όταν έχεις το κινητό στο αυτί είναι πολύ απαραίτητο, και φεύγει όταν απομακρύνεις τη συσκευή απο το αυτί σου. Εδώ στο Redmi Note 4, παρακαλουσαμε να λειτουργεί σωστά κατά τη διάρκεια της κλήσης, γιατί παίρναμε τηλέφωνο και πατιούνταν πλήκτρα και έβαζε τον συνομιλητή σε αναμονή, έκλεινε τη γραμμή, και άλλα καλούδια. Εδώ φαίνεται να λειτουργεί σωστά. Τουλάχιστον σε εμένα. Αυτό δεν απενεργοποιείται.

Σωστά λειτουργεί, αλλά όχι όλες τις φορές.

Υπάρχουν φορές που ενώ το απομακρύνεις από το αυτί, εξακολουθεί να είμαι μαύρη η οθόνη με αποτέλεσμα να μην μπορείς να τερματίσεις μια κλήση, να βάλεις ανοιχτή ακρόαση ή να ενεργοποιήσεις το πληκτρολόγιο.

Δε συμβαίνει συχνά, αλλά συμβαίνει.

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, βεβαίως μετά χαράς να σε βοηθήσουμε, αυτό που γνωρίζουμε κι εμείς.

Καταρχάς έχει θέμα ο αισθητήρας εγγύτητάς σου.

Επίσης, επειδή φαίνεται σαν να μη γνωρίζεις τι είναι αυτός (κανείς δεν ήξερε).

Ο εν λόγω αισθητήρας προστατεύει την οθόνη σου απο ακουσιες κινήσεις, οι οποίες μπορούν να κάνουν άλλες ενέργειες απο αυτές που εσύ επιθυμείς.

 

Όταν λοιπόν για παράδειγμα έχεις το κινητό στην τσέπη σου, και πατηθεί η οθόνη αφής και αρχίσει το τηλέφωνό σου και κάνει απο μόνο του πχ κλήσεις, εδώ έρχεται ο αισθητήρας εγγύτητας να σε προστατέψει.

 

Τα προβλήματα με εσένα είναι δύο. Θεωρώ ότι έχεις τζαμάκι στο κινητό σου, και έτσι αυτό δημιουργεί μια υπερευαισθησία στον αισθητήρα εγγύτητας, δηλαδή τον κάνει να λειτουργεί πιο πολύ απο όσο χρειάζεται, με αποτέλεσμα να σου βγάζει συνεχώς το μήνυμα αυτό, να μην καλύπτεις την περιοχή των ακουστικών. (Μήπως έχεις το τζαμάκι με το χρωματιστό πλαίσιο (πχ μαύρο) περιμετρικά; )

Σε αυτό ευθύνεται και η Xiaomi, όπου εγώ θεωρώ, ότι -ας περιοριστώ στην άποψή μου στη σειρά Redmi- έχει υπερευαίσθητους τους αισθητήρες εγγύτητας στις συσκευές της, ίσως σε αυτό ευθύνεται και η θέση που είναι τοποθετημένοι, δε γνωρίζω.

 

Εσύ λοιπόν τι θα κάνεις φίλε μου: Ρυθμίσεις->Οθόνη κλειδώματος, scroll down->Και απενεργοποιείς τη λειτουργία τσέπης.

 

Όσο αφορά το μαύρισμα της οθόνης όταν μιλάς, αυτό όταν έχεις το κινητό στο αυτί είναι πολύ απαραίτητο, και φεύγει όταν απομακρύνεις τη συσκευή απο το αυτί σου. Εδώ στο Redmi Note 4, παρακαλουσαμε να λειτουργεί σωστά κατά τη διάρκεια της κλήσης, γιατί παίρναμε τηλέφωνο και πατιούνταν πλήκτρα και έβαζε τον συνομιλητή σε αναμονή, έκλεινε τη γραμμή, και άλλα καλούδια. Εδώ φαίνεται να λειτουργεί σωστά. Τουλάχιστον σε εμένα. Αυτό δεν απενεργοποιείται.

Ευχαριστώ για την απάντηση

 

Τζαμάκι, ή μάλλον ζελατίνα έχω την εργοστασιακή

 

Το μαύρισμα της οθόνης δε γίνεται όταν το βάζω στο αυτί

Με καλούν και το έχω αφημένο στο γραφείο στο μισό μέτρο από το κεφάλι μου και σβήνει η οθόνη

Δεν προλαβαίνω καν να πατήσω την ανοιχτή ακρόαση. Οπότε μετά αναγκαστικά το βάζω στο αυτί μου για να ακούσω τον συνομιλητή

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπόν για κάντε calibration στον proximity sensor όσοι έχετε αυτό το bug

Πάμε ρυθμίσεις--->σχετικά με το τηλέφωνο----->όλα τα χαρακτηριστικά

Πάμε κάτω κάτω μετά εκεί που λέει kernel version πατάμε εκεί μέχρι να μας ανοίξει το cit(άσπρο μενού) μόλις ανοίξει πατάμε δεξιά πάνω στις τρεις τελιτσες και διαλέγουμε calibration proximity sensor.

Περνάμε το χέρι μας μια φορά πάνω στον αισθητήρα μόλις αλλάξει η τιμή από 0 σε 5 πατάμε οκ θα πρέπει να σας βγάλει calibration success ή κάτι τέτοιο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

έχεις δίκιο μάλλον

φαίνεται ότι δούλεψε μετά από αυτό και δε μου έβγαλε το μήνυμα μέχρι τώρα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως γενικά βλέπω ότι παρόλο που το κινητό τα σπάει, δεν έχει τύχει της αποδοχής του rn7 και του rn8 pro.

Θα μου πεις είναι φρέσκο ακόμα, αλλά και πάλι.

Στο ίδιο χρονικό διάστημα από την ημερομηνία κυκλοφορίας τους, τα προαναφερθέντα κινητά είχαν δείξει ότι θα γινόντουσαν ανάρπαστα.

Τεσπα.....κουβέντα να γίνεται.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως γενικά βλέπω ότι παρόλο που το κινητό τα σπάει, δεν έχει τύχει της αποδοχής του rn7 και του rn8 pro.

Θα μου πεις είναι φρέσκο ακόμα, αλλά και πάλι.

Στο ίδιο χρονικό διάστημα από την ημερομηνία κυκλοφορίας τους, τα προαναφερθέντα κινητά είχαν δείξει ότι θα γινόντουσαν ανάρπαστα.

Τεσπα.....κουβέντα να γίνεται.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

Ήταν τα πρώτα Redmi με 48 και 64mp αντίστοιχα, ίσως γι αυτό!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πάντως γενικά βλέπω ότι παρόλο που το κινητό τα σπάει, δεν έχει τύχει της αποδοχής του rn7 και του rn8 pro.

Θα μου πεις είναι φρέσκο ακόμα, αλλά και πάλι.

Στο ίδιο χρονικό διάστημα από την ημερομηνία κυκλοφορίας τους, τα προαναφερθέντα κινητά είχαν δείξει ότι θα γινόντουσαν ανάρπαστα.

Τεσπα.....κουβέντα να γίνεται.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

 

Ισχύει αυτό που λες. Φαντάζομαι το "μπέρδεμα" με το 9s αλλά και το γεγονός πως και οι δυο συσκευες (rn7, rn8 pro) παραμένουν τιμιότατες, κανει και τον κόσμο πιο επιλεκτικό στις αγορές του. Μεσολάβησε κι ένας κορονοϊός εξάλλου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αν και έψαξα σε προηγούμενα ποστ, δεν βρήκα πολλά για το πρόβλημα με το WiFi. Αυτό που μου συμβαίνει είναι το εξής. Όταν το κινητό είναι σε αναμονή, είναι σαν να χάνει την πρόσβασή του στο ίντερνετ. Δεν λαμβάνει μέιλ και ειδοποήσεις ή τις λαμβάνει πολύ αργότερα. Αν ξεκλειδώσω τη συσκευή, τότε έρχονται όλα μαζί, μαζικά, σαν να «βρήκε» πρόσβαση στο ίντερνετ και να τα λαμβάνει όλα ταυτόχρονα. Όπως καταλαβαίνετε, είναι κάτι πολύ προβληματικό, αφού μπορεί να λαμβάνω μέιλ και ειδοποιήσεις όταν το κινητό είναι σε κατάσταση αναμονής και εγώ να τα δω πολύ αργότερα. Αν βάλω την επιλογή η οθόνη να μην απενεργοποιείται ποτέ, δεν υπάρχει θέμα. Αλλά προφανώς δεν μπορώ να το κάνω αυτό λόγω μπαταρίας και οθόνης. Δοκίμασα να βάλω εφαρμογή που να ξυπνάει την CPU, όταν η οθόνη είναι κλειστή, πάλι δεν λειτούργησε. Είμαι στην ευρωπαϊκή 11.0.3. χειροκίνητα. Το ίδιο πρόβλημα είχα και στην 11.0.1. Τα φώτα σας παρακαλώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,στην περιήγηση με τον Chrome αν κάνω scroll down αλλά πατήσω ελαφρώς παρατεταμένα στην οθόνη(κατεύθυνση προς τα κάτω) κάνει ανανέωση (refresh) της σελίδας.Μπορώ να αλλάξω τη συντόμευση αυτή λοιπόν;

Επιπλέον όταν είμαι στο μενού της κλήσης ενός αριθμού ,εμφανίζεται από κάτω και η δυνατότητα κλήσης με viber.Θα ήθελα να την αφαιρέσω αυτή τη δυνατότητακαθώς αν θέλω να καλέσω viber ,θα μπω στην ίδια την εφαρμογή,Απέρριψα την άδεια του viber σε επαφές και τηλέφωνο και έτσι αφαιρέθηκε η επισήμανση για κλήση μέσω viber όταν είμαι στο προαναφερόμενο μενού ΑΛΛΑ

με την απόρριψη άδειας του viber για τις επαφές δεν εμφανίζονται αυτές μέσα στην εφαρμογή.Υπάρχει λύση ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,στην περιήγηση με τον Chrome αν κάνω scroll down αλλά πατήσω ελαφρώς παρατεταμένα στην οθόνη(κατεύθυνση προς τα κάτω) κάνει ανανέωση (refresh) της σελίδας.Μπορώ να αλλάξω τη συντόμευση αυτή λοιπόν;

Επιπλέον όταν είμαι στο μενού της κλήσης ενός αριθμού ,εμφανίζεται από κάτω και η δυνατότητα κλήσης με viber.Θα ήθελα να την αφαιρέσω αυτή τη δυνατότητακαθώς αν θέλω να καλέσω viber ,θα μπω στην ίδια την εφαρμογή,Απέρριψα την άδεια του viber σε επαφές και τηλέφωνο και έτσι αφαιρέθηκε η επισήμανση για κλήση μέσω viber όταν είμαι στο προαναφερόμενο μενού ΑΛΛΑ

με την απόρριψη άδειας του viber για τις επαφές δεν εμφανίζονται αυτές μέσα στην εφαρμογή.Υπάρχει λύση ;

 

Με καλή διάθεση για όλα υπάρχουν λύσεις! :)

Εκεί μέσα στο μενού της επαφής, πάνω δεξιά, έχει τρεις κάθετες κουκίδες. Επιλέγεις την πρώτη επιλογή: Προβολή συνδεδεμένων επαφών->Αποσύνδεση.

Και δώσε ξανά τις άδειες που αφαίρεσες ώστε να σου εμφανιστούν εκ νέου στο viber.

 

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

50119912386_66c413263d_b.jpg

 

Όπως φαίνεται και στο screenshot, η πρώτη επιλογή επάνω είναι (προβολή συνδεδεμένων επαφών), αυτή επιλέγεις και κάνεις την αποσύνδεση. Οπως βλέπεις, στο μενού της επαφής, υπάρχει η επιλογή για viber. Μετά απο αυτή την ενέργεια, αυτή εξαφανίζεται.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οχι όπως εδω που γίνεται μεσω ΟΤΑ. Δεν έχει λογική το ¨δεν εκατσε καλά η ρομ¨

 

δεν μπορώ να παρακολουθήσω ιδιαίτερα το νήμα ... φαντάσου έχω από χτες την συσκευή και εδώ και καμιά βδομάδα θήκη/τζάμι και ακόμα δεν έχω ανοίξει κανένα κουτί ..... αλλάααααα ......... μια χαρά λογική έχει το "δεν έκατσε καλά η ρομ"

εσύ φλάσαρες συνέχεια full rom και για αυτό δεν είχες ποτέ τέτοια προβλήματα :)

 

όταν είμαι σε beta/εβδομαδιαία κλπ πάντα κατεβάζω ολόκληρη την rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα σε όλους τους κατόχους 9 pro. Έχω αποφασίσει να πάρω το 9 pro στη γυναίκα μου και αναρωτιέμαι. Εγώ παρακολουθώ το νήμα και γενικότερα το forum, άσχετα αν δεν έχω ενεργή παρουσία, κάποιος απλός καταναλωτής με τα προβλήματα του wi fi και κάποια άλλα τι θα έκανε θα έτρεχε στο service; Θέλω να καταλήξω στο εξής, τελικά η Xiaomi δεν είναι εταιρία που μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη οτι το πήρα το έβγαλα από το κουτί και δουλεύει άντε και με μια αναβάθμιση θα στρώσει, θέλει το ψαγμένο καλιμπραρισμά του οπωσδήποτε και αυτό με προβληματίζει για την αξιοπιστία της εταιρίας.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα σε όλους τους κατόχους 9 pro. Έχω αποφασίσει να πάρω το 9 pro στη γυναίκα μου και αναρωτιέμαι. Εγώ παρακολουθώ το νήμα και γενικότερα το forum, άσχετα αν δεν έχω ενεργή παρουσία, κάποιος απλός καταναλωτής με τα προβλήματα του wi fi και κάποια άλλα τι θα έκανε θα έτρεχε στο service; Θέλω να καταλήξω στο εξής, τελικά η Xiaomi δεν είναι εταιρία που μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη οτι το πήρα το έβγαλα από το κουτί και δουλεύει άντε και με μια αναβάθμιση θα στρώσει, θέλει το ψαγμένο καλιμπραρισμά του οπωσδήποτε και αυτό με προβληματίζει για την αξιοπιστία της εταιρίας.

 

Καλησπέρα φίλε μου.

Εάν ανατρέξεις σε όλες τις σελίδες του νήματος, δεν έχει αναφερθεί για το WiFi πρόβλημα. Αυτό είχε αναφερθεί στο νήμα του 9S. Τα δύο κινητά χρησιμοποιούν διαφορετικό λογισμικό. Πλέον και στο 9S δε γνωρίζω εάν έχει κάποιος χρήστης πρόβλημα, αλλά ούτε εκεί πλέον αναφέρεται αυτό.

Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με το 9 Pro.

 

2 μέλη εδώ, έχουν αναφέρει διακοπή στο σήμα κινητής όταν αυτό χάνεται, μετά δεν επανέρχεται, παραμένει κομμένο, αλλά δεν έχει αναφερθεί και αυτό ως εκτεταμένο πρόβλημα, σε σημείο να γυρίσουν τις συσκευές πίσω, αλλά ως κάτι παροδικό/σπάνιο.

 

Το MiUi είναι μακράν το πιο πολύπλοκο λειτουργικό.

Σε κάποια σημεία (εφαρμογές) για να έχεις ειδοποιήσεις θα χρειαστεί κανείς να δώσει άδειες, που βρίσκονται μέσα στο μενού, αλλά αυτά δεν είναι πράγματα για τον μέσο χρήστη. Επουδενί δε σε αποθαρρύνω, οφείλω να είμαι ειλικρινής.

 

Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

 

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...