Jump to content

iPhone SE 2 (2020)


kremmydass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ

Ο αντικαταστάτης ήρθε

Έκανα κάποιες πρώτες ρυθμίσεις.Περισσότερα σύντομα

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο σχόλιο

Εξαιρετική διαχείριση ενέργειας.

Set up as new και κατέβασμα από την αρχή εφαρμογών και αρχείων (και μουσικής) και έχει χάσει μόνο το 15%

Βέβαια είναι σχετικά νωρίς αλλά μου έχει κάνει τρελή εντύπωση

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο σχόλιο

Εξαιρετική διαχείριση ενέργειας.

Set up as new και κατέβασμα από την αρχή εφαρμογών και αρχείων (και μουσικής) και έχει χάσει μόνο το 15%

Βέβαια είναι σχετικά νωρίς αλλά μου έχει κάνει τρελή εντύπωση

 

Χοντρικά το βλέπω σχεδόν +20-30% στην μπαταρία από το 8άρι και άσε τι λένε...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι. Σε τεστ που χρησιμοποιούν πολλούς πόρους του συστήματος πάντως φαίνεται κακή η μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Οι οθόνες της Apple δεν ήταν ποτέ απλές lcd,επομένως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι οθόνες της Apple δεν ήταν ποτέ απλές lcd,επομένως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας

 

Τι εννοείς? Ασχέτου πιασάρικης εμπορικής ονομασίας απλές lcd είναι...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? Ασχέτου πιασάρικης εμπορικής ονομασίας απλές lcd είναι...

 

 

Ναι ναι, ίδιες οι lcd της Apple με της xiaomi, τι να λέμε τώρα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, ίδιες οι lcd της Apple με της xiaomi, τι να λέμε τώρα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ρε παιδιά την τεχνολογία της οθόνης εννοώ όχι την απόδοση....

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά το βλέπω σχεδόν +20-30% στην μπαταρία από το 8άρι και άσε τι λένε...

 

10-13-15% κάποια τεστ που είδα παραπάνω από το iPhone 8

Ούτε μια ώρα οθόνης δηλαδή παραπάνω

Και πάλι όμως καλά είναι

Περνάει τις 5 ώρες οθόνης όποτε τα πάει περίφημα θα έλεγα για συσκευή με τέτοιο επεξεργαστή, αυτήν την μπαταρία και αυτό το πάχος

 

Σίγουρα κάτι xiaomi βγάζουν 8-9-10 ώρες οθόνης αλλά στο θέμα πάχος αυτονόητο είναι να νομίζεις πω κρατάς τούβλο

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδιά την τεχνολογία της οθόνης εννοώ όχι την απόδοση....

 

Πάρε τεχνολογία οθόνης amoled του xiaomi 8x και του Samsung S20 ultra και μετά θα καταλάβεις και ποιες είναι οι διάφορες μεταξύ των lcd

 

Να τονίσω ότι έβαλα δίπλα δίπλα το iPhone 11 με το iPhone XS Max και δεν έβρισκα διαφορες

Ήταν κάτω του 10% η διαφορά στην απόδοση και αυτό αν τα βάλεις δίπλα δίπλα να αναπαράγουν το ίδιο περιεχόμενο

Δεν με ενδιαφέρει τι τεχνολογία βασικής κατασκευής βρίσκεται πίσω αλλά το θέμα είναι ότι αυτό που φτάνει στο ανθρώπινο μάτι είναι 95% ίδιο με τις συσκευές δίπλα δίπλα

 

Άρα το ήδη πολύ καλό πάνελ του iPhone 8 μια χαρά είναι για το se 2020 και την κατηγορία αυτής της συσκευή

Εάν είχε amoled δεν θα ξεκινούσαμε με τιμή 499€ αλλά σίγουρα 599+ όποτε ποιος ο λόγος να πάρεις αυτό και όχι το iPhone 11?

 

Τουλάχιστον η Apple στα τμήματα marketing κάνει πολύ καλά την δουλειά και έκανε προφανώς μεγάλες έρευνες για να έβγαλε συσκευή σε αυτήν την κατηγορία τιμής

 

Όσο κι αν μας φαίνεται παράξενο πως μπορεί να παρουσιάσει ρόδες με 600€ σίγουρα για να είναι στις πρώτες εταιρείες στον κόσμο πάει να πει ότι εκεί μέσα κάτι κάνουν καλά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα στην Apple αν πάρεις τα features με την ονομαστική τους αξία,προφανώς και θα τα θεωρείς σκουπίδια.Το θέμα είναι πως η πραγματικότητα διαφέρει πολύ από αυτό που βλέπεις.Μεγάλο παράδειγμα που μπορώ να σου δώσω είναι η μπροστά κάμερα του iPhone se.Άκουγες 1,2mp και έλεγες θα φαίνομαι καθόλου ή θα είναι μόνο pixels και παρόλα αυτά η μπροστινή ήταν 10 φορές καλύτερη από το galaxy j7 που υποτίθεται πως είχε 13αρα μπροστινή

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Χρήση μετά από την πρώτη φόρτιση

5 ώρες screen on time μέχρι το 20%.

Τώρα το έχω σε low power mode και θα σας πω το σύνολο μέχρι το 10%.

Η χρήση περιείχε και δεδομένα και WiFi,είχε FaceTime,Zoom παιχνίδια και βίντεο στο YouTube,insta(μάλιστα το FaceTime ήταν με data από λάθος :-p)

Αρκετά ικανοποιημένος μπορώ να πω.

(Η μέτρηση έγινε με χρονόμετρο το οποίο άνοιγα κάθε φορά που χρησιμοποίησα το κινητό το αποτέλεσμα μπορεί να διαφέρει σε +-10 λεπτά)

(Φωτεινότητα 50% και σε κάποιες φάσεις 70%)

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Χρήση μετά από την πρώτη φόρτιση

5 ώρες screen on time μέχρι το 20%.

Τώρα το έχω σε low power mode και θα σας πω το σύνολο μέχρι το 10%.

Η χρήση περιείχε και δεδομένα και WiFi,είχε FaceTime,Zoom παιχνίδια και βίντεο στο YouTube,insta(μάλιστα το FaceTime ήταν με data από λάθος :-p)

Αρκετά ικανοποιημένος μπορώ να πω.

(Η μέτρηση έγινε με χρονόμετρο το οποίο άνοιγα κάθε φορά που χρησιμοποίησα το κινητό το αποτέλεσμα μπορεί να διαφέρει σε +-10 λεπτά)

(Φωτεινότητα 50% και σε κάποιες φάσεις 70%)

 

Άρα όπως τα είπα πριν σε σχέση με το 8άρι. Αρκετά παραπάνω από το +10%. Μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Χρήση μετά από την πρώτη φόρτιση

5 ώρες screen on time μέχρι το 20%.

Τώρα το έχω σε low power mode και θα σας πω το σύνολο μέχρι το 10%.

Η χρήση περιείχε και δεδομένα και WiFi,είχε FaceTime,Zoom παιχνίδια και βίντεο στο YouTube,insta(μάλιστα το FaceTime ήταν με data από λάθος :-p)

Αρκετά ικανοποιημένος μπορώ να πω.

(Η μέτρηση έγινε με χρονόμετρο το οποίο άνοιγα κάθε φορά που χρησιμοποίησα το κινητό το αποτέλεσμα μπορεί να διαφέρει σε +-10 λεπτά)

(Φωτεινότητα 50% και σε κάποιες φάσεις 70%)

——

Final result 5:30 ώρες.Που σημαίνει πως μόλις στρώσει η μπαταρία εγώ θα έχω γύρω στις 7 ώρες με 7:30 (το υπολογίζω με βάση την εμπειρία μου από το πρώτο se που στην αρχή μου έβγαζε το πολύ 4 ώρες και μετά έφτανα μέχρι και 6ωρες σε μέτρια χρήση)

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

——

Final result 5:30 ώρες.Που σημαίνει πως μόλις στρώσει η μπαταρία εγώ θα έχω γύρω στις 7 ώρες με 7:30 (το υπολογίζω με βάση την εμπειρία μου από το πρώτο se που στην αρχή μου έβγαζε το πολύ 4 ώρες και μετά έφτανα μέχρι και 6ωρες σε μέτρια χρήση)

 

 

Ενδιαφέρον αποτέλεσμα

Κανε μια μέτρηση και μετά από μια εβδομάδα που θα έχει μάθει τη χρήση σου το λειτουργικό

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα όπως τα είπα πριν σε σχέση με το 8άρι. Αρκετά παραπάνω από το +10%. Μια χαρά!

 

Εξαιρετικά τα είπες.

Εσένα πως σου φαίνεται μέχρι στιγμής ;

(Ρωτάω γιατί είδα πως το έκανες set up)

Εμένα σε θέματα χρήσης εφαρμογών η εμπειρία είναι παρόμοια με το πρώτο se (μην ξεχνάτε πως ο Α9 σε 4 ίντσες είναι ακόμα τερατάκι) αλλά εκεί που είναι killer είναι στην gpu (έπαιξα asphalt run,το οποίο δεν έχει και από τα πιο βαριά γραφικά εκεί έξω,και πραγματικά έμεινα άναυδος)

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αλυσίδα που να έχει διαθέσιμο το 64αρι? Λευκό ή μαύρο δεν με νοιάζει απλά το θέλω σήμερα για δώρο
s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

παιδια η θηκη του iphone8 ταιριαζει στο se2020;

 

Ναι,ταιριάζει!

Και εγώ spigen που είχε φτιαχτεί για το iphone8 έχω σαν θήκη

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά τα είπες.

Εσένα πως σου φαίνεται μέχρι στιγμής ;

(Ρωτάω γιατί είδα πως το έκανες set up)

Εμένα σε θέματα χρήσης εφαρμογών η εμπειρία είναι παρόμοια με το πρώτο se (μην ξεχνάτε πως ο Α9 σε 4 ίντσες είναι ακόμα τερατάκι) αλλά εκεί που είναι killer είναι στην gpu (έπαιξα asphalt run,το οποίο δεν έχει και από τα πιο βαριά γραφικά εκεί έξω,και πραγματικά έμεινα άναυδος)

 

Κοίτα παιχνίδια δεν παίζω οπότε και δεν μπορώ να εκτιμήσω τις πραγματικές δυνατότητες της gpu που είναι και το δυνατό σημείο του A13. Σε καθημερινή χρήση (κλήσεις, Wi-Fi, 4G, email κ.τ.λ.) είναι πραγματικά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ και ΤΑΧΥΤΑΤΟ. Για την μπαταρία τα είπαμε. Κάμερα άριστη και επιβεβαιώνω τα reviews στο internet πως πολύ δύσκολα διακρίνεις διαφορές σε σχέση με την σειρά 11. Πραγματικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την overall εμπειρία μου και είιναι πραγματικά η συσκευή που με καλύπτει σήμερα και πιστεύω και για τα επόμενα 1-2 χρόνια. Να τονίσω ότι είμαι απαιτητικός χρήστης (πλην games) και έχουν περάσει σχεδόν όλες οι σειρές της Apple από τα χέρια μου...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα παιχνίδια δεν παίζω οπότε και δεν μπορώ να εκτιμήσω τις πραγματικές δυνατότητες της gpu που είναι και το δυνατό σημείο του A13. Σε καθημερινή χρήση (κλήσεις, Wi-Fi, 4G, email κ.τ.λ.) είναι πραγματικά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ και ΤΑΧΥΤΑΤΟ. Για την μπαταρία τα είπαμε. Κάμερα άριστη και επιβεβαιώνω τα reviews στο internet πως πολύ δύσκολα διακρίνεις διαφορές σε σχέση με την σειρά 11. Πραγματικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την overall εμπειρία μου και είιναι πραγματικά η συσκευή που με καλύπτει σήμερα και πιστεύω και για τα επόμενα 1-2 χρόνια. Να τονίσω ότι είμαι απαιτητικός χρήστης (πλην games) και έχουν περάσει σχεδόν όλες οι σειρές της Apple από τα χέρια μου...

 

Η πίσω κάμερα είναι στην κυριολεξία καταπληκτική και έχω μείνει άφωνος από την ακρίβεια του portrait mode.Η μπροστινή είναι καλή αλλά σε low light το χάνει λίγο

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε και ένα δείγμα βίντεο 1080p 60fps (μου φαίνεται πως το YouTube έχει κάνει υπερβολικό compression και το βίντεο έχει χάσει την έντονη λεπτομέρεια του).

Το βίντεο το ανέβασα κυρίως για να δείτε την εξαιρετική σταθεροποίησή του (είχα αρκετά έντονο βηματισμό)

Θα το ανεβάσω μέσω we transfer ή one drive για την ακριβή μορφή του βίντεο

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

παιδια η θηκη του iphone8 ταιριαζει στο se2020;

 

νομίζω ταιριάζει,εκτός από την τρύπα αν υπάρχει του μήλου στην πλάτη που είναι πιο κεντρικά

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάρτε και ένα δείγμα βίντεο 1080p 60fps (μου φαίνεται πως το YouTube έχει κάνει υπερβολικό compression και το βίντεο έχει χάσει την έντονη λεπτομέρεια του).

Το βίντεο το ανέβασα κυρίως για να δείτε την εξαιρετική σταθεροποίησή του (είχα αρκετά έντονο βηματισμό)

Θα το ανεβάσω μέσω we transfer ή one drive για την ακριβή μορφή του βίντεο

 

φοβερή οπτική σταθεροποίηση. δεν είχα ποτε ois σε κινητό μου για δεν έδινα πολλά χρήματα σε κινητό σε αντίθεση με τα ipad. αυτό θα είναι το πρώτο μου. υπολογίζω να το πάρω αργά το φθινόπωρο μαζί με το νέο ipad pro 11

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Πάρτε και ένα δείγμα βίντεο 1080p 60fps (μου φαίνεται πως το YouTube έχει κάνει υπερβολικό compression και το βίντεο έχει χάσει την έντονη λεπτομέρεια του).

Το βίντεο το ανέβασα κυρίως για να δείτε την εξαιρετική σταθεροποίησή του (είχα αρκετά έντονο βηματισμό)

Θα το ανεβάσω μέσω we transfer ή one drive για την ακριβή μορφή του βίντεο

 

Ίδιες ακριβώς διαστάσεις έχει η συσκευή

Μόνο όπως είπες το σήμα της Apple είναι πιο κάτω και αυτό επηρεάζει μόνο τις θήκες με την τρύπα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE 2 (2020)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...