Jump to content

Destinator PN


angel1979
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερωτηση να κανω

Στο PN θα μπορουμε να χρησιμοποιησουμε τους χαρτες απο το Destinator3 η θα περιμενουμε παλι ανανεωσεις?

Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια ερωτηση να κανω

Στο PN θα μπορουμε να χρησιμοποιησουμε τους χαρτες απο το Destinator3 η θα περιμενουμε παλι ανανεωσεις?

 

Η Εκδοση PN χρησιμοποιει τους χαρτες του D3. :O

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους φίλους του forum.

Θα ήθελα να κάνω καθότι άσχετος μερικές ερωτήσεις που με ενα πρώτο search δεν κατάφερα να βρώ απαντήσεις, μιας και έχω αποφασίσει να αγοράσω σύστημα πλοήγησης και με βάση τα posts είδα οτι θεωρείτε καλύτερο και πιο ακριβές για την Ελλάδα το Destinator:

 

Ποιό θεωρείτε οτι είναι το καλύτερο hardware για το destinator (εννοώ σε ποιό τρέχει πιο γρήγορα χωρίς κολλήματα τόσο το 3 όσο και η νέα έκδοση (και να έχει μεγάλη οθόνη υψηλής ανάλυσης) ανεξαρτήτως κόστους.

 

Αν στο hardware που θα αγοράσω θα πρέπει να πάρω την απλή έκδοση ή αυτή με το bluetooth GPS.

 

Προτείνετε Destinator + hardware πακέττο ή ξεχωριστά?

 

Σας ευχαριστώ και συγνώμη αν κάποιες απο τις ερωτήσεις μου έχουν ήδη απαντηθεί.

 

Φιλικά

Γιάννης

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Nαι εχεις δικιο, μιλας για τους χάρτες της Navteq αλλα δεν το καταλαβα οπως το εγραψες και νομιζα οτι μιλούσες για αυτούς της NGI.

 

 

Κάνε ενα copy ολο τον φάκελο Destinatorapps apo thn main memory στην Storage Card και κοιτα να δεις αν θα σου δουλέψει απο εκει μέσα διαφορετικα ανοιξε τον resco registry και πηγαινε στο κλειδι ΗΚey_Local_Machine\Software\Apps\DestinatorApps και αλλαξε το path στα κλειδια instaldir & instldir απο\DestinatorApps\Destinator σε \Storage Card\DestinatorApps\Destinator

Ολά θα δουλευουν μια χαρα στην νέα έκδοση

 

====================================================

 

2 Destinators (Desinatort3 & DestinatorPN) in One Device

===================================================

 

Λοιπόν για να σου δουλέψουν και οι 2 εκδόσεις θα πρέπει να έχεις προηγουμενη εμπειρια και οπωσδηποτε να εχεις παρει backup !!

 

1. Κανεις copy ολον τον φάκελο destinator που βρισκετε στο Desttinatorapps στην main memory στον Φάκελο DestinatorApps Destinator της Storage Card

 

2. Κανεις move τους χάρτες GreeceE και GreeceG στον φάκελο DestinatorApps στη Storage Card

 

3.Κανεις Delete όλα τα αρχεια και τους φακέλους απο τον φάκελο Destinatorapps της main memory πλην του φακέλου activation

 

4. Στήνεις το Destinator3 απο την κονσόλα στην Μain memory (χωρις τους χάρτες)

 

3. Αποσυμπιέζεις το main3-pn-sd.zip, το κάνεις copy στην συσκευή σου, και το κανεις ιmport στην registry με τον resco file explorer

 

5. Με τον resco file explorer πας \Storage Card\DestinatorApps Destinator\Destinator\destinator.exe και to κανεις shortcut το start menu της συσκευής σου με το όνομα DESTINATOR ΡΝ

 

6. Με τον resco file explorer πας

DestinatorApps Destinator\Destinator\destinator.exe και to κανεις shortcut το start menu της συσκευής σου με το όνομα και το DESTINATOR3

 

Enjoy :cool:

 

Δε χρειάζεται τίποτα από όλα αυτά..

Όπως έχεις στημένο το Destinator 3 εγκαθιστάς το PN..

Δυστυχώς (Χωρίς μετατροπή του cab) εγκαθίσταται στη Main Memory στη θέση του 3.

Φτιάχνεις ένα καινούριο folder στην SD και κάνεις copy όλο το καινούριο directory εκεί που θέλεις.. Είσαι έτοιμος με το PN. Απλά φτιάχνεις το shortcut στη νέα τοποθεσία..

Πας στο folder του 3 και κάνεις copy paste (ΑΠΟ ΤΟ 3) το folder Activation στη main memory στη θέση

DestinatorApps\Destinator\Common

 

Καλά navigations

(το PN έχει από τη μάνα του ελληνικά και οι χάρτες της ngi δουλεύουν καλά και στο PN)

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται τίποτα από όλα αυτά..

Όπως έχεις στημένο το Destinator 3 εγκαθιστάς το PN..

Δυστυχώς (Χωρίς μετατροπή του cab) εγκαθίσταται στη Main Memory στη θέση του 3.

Φτιάχνεις ένα καινούριο folder στην SD και κάνεις copy όλο το καινούριο directory εκεί που θέλεις.. Είσαι έτοιμος με το PN. Απλά φτιάχνεις το shortcut στη νέα τοποθεσία..

Το δοκιμασα όπως το λες αλλα μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες.

Το cab πως το πειράζεις ποιο εργαλειο χρησιμοποιείς?

Γιατι να φτιαξεις καινουριο folder. Το PN by default εχει ήδη φτιάξει οχι ενα αλλα 3 directory στην Storage Card.

Το κανεις copy ή move? Εαν το κανεις move ολο το destinatorApps στην Storage παιζει μια χαρα χωρις τροποποιησεις στην registry..

 

 

Πας στο folder του 3 και κάνεις copy paste (ΑΠΟ ΤΟ 3) το folder Activation στη main memory στη θέση

DestinatorApps\Destinator\Common Καλά navigations

Που θα βρεις το folder του 3 ? Δεν εχει στηθεί απο επάνω του το PN (εκτος και αν εχεις πειράξει το cab να στησει το pn στην storage και οχι στην main memory)

 

(το PN έχει από τη μάνα του ελληνικά και οι χάρτες της ngi δουλεύουν καλά και στο PN)

Απο που το αγόρασες και έχεις του χάρτες της NGI !!! H ΝGI δεν το έχει βγάλει ακόμα στην κυκλοφορία και απο οτι μας λένε θα την βγάλει τον Σεπτέμβριο !

Μηπως μπερδεύεσε με αυτούς της Navteq τουλάχιστον η Ευρωπαική Oficcial έκδοση χρησιμοποεί αυτους και μονο αυτούς και μάλιστα ήδη εχουν εκφρασθεί παραπονα για αυτό επειδή ειναι πολλοί παλιοί σε σχέση με αυτούς της NGI.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα όπως το λες αλλα μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες.

Το cab πως το πειράζεις ποιο εργαλειο χρησιμοποιείς?

Γιατι να φτιαξεις καινουριο folder. Το PN by default εχει ήδη φτιάξει οχι ενα αλλα 3 directory στην Storage Card.

Το κανεις copy ή move? Εαν το κανεις move ολο το destinatorApps στην Storage παιζει μια χαρα χωρις τροποποιησεις στην registry..

 

 

Που θα βρεις το folder του 3 ? Δεν εχει στηθεί απο επάνω του το PN (εκτος και αν εχεις πειράξει το cab να στησει το pn στην storage και οχι στην main memory)

 

 

Απο που το αγόρασες και έχεις του χάρτες της NGI !!! H ΝGI δεν το έχει βγάλει ακόμα στην κυκλοφορία και απο οτι μας λένε θα την βγάλει τον Σεπτέμβριο !

Μηπως μπερδεύεσε με αυτούς της Navteq τουλάχιστον η Ευρωπαική Oficcial έκδοση χρησιμοποεί αυτους και μονο αυτούς και μάλιστα ήδη εχουν εκφρασθεί παραπονα για αυτό επειδή ειναι πολλοί παλιοί σε σχέση με αυτούς της NGI.

 

Εαν κατά την εγκατάσταση επιλέξεις Storage Card το πρόγραμμα θα εγκατασταθεί στη Main Memory παρόλο που θα φτιάξει Directories στην SD. Αυτό έχει σχέση με το cab file που δεν αφήνει περιθώριο για εγκατάσταση στο Install Dir αλλά στο default folder.

To Pn δε χρειάζεται μεταβολή στη Registry, κάνεις move σε ένα οποιοδήποτε folder.. Ακόμα και το folder Μου να σου στείλω χωρίς Installation θα τρέχει κανονικά (το δοκίμασα μεταξύ του 4700 μου που έκανα installation και του s100)..

 

Το folder του 3 , εφόσον το έχεις στην SD δε θα πειραχθεί..

Θα πειραχθεί μόνο το folder του Activation που χρειάζεται για να τρέξει το 3 κανονικά.. Υπάρχει περίπτωση να πειραχθεί το registry του 3, οπότε να χρειάζεται μια μικρή μεταβολή στο folder της registry HKLM\Software\Apps\DestinatorApps

 

Όσο για τους χάρτες της Ngi δοκίμασα τους χάρτες του 3..

Το format είναι ίδιο, αλλά οι χάρτες θέλουν callibration. Φυσικά και δεν τους μπέρδεψα με της Navteq (δεν μπερδεύονται-της NGI είναι απείρως καλύτεροι :p )

Οι χάρτες δε δουλεύουν καλά..Σε πολλά σημεία σε βγάζει εκτός δρόμου ή σε γειτονικούς δρόμους.. Θέλουν callibration, αλλά για πειραματισμό είναι ok..

Link to comment
Share on other sites

Εαν κατά την εγκατάσταση επιλέξεις Storage Card το πρόγραμμα θα εγκατασταθεί στη Main Memory παρόλο που θα φτιάξει Directories στην SD. Αυτό έχει σχέση με το cab file που δεν αφήνει περιθώριο για εγκατάσταση στο Install Dir αλλά στο default folder.

To Pn δε χρειάζεται μεταβολή στη Registry, κάνεις move σε ένα οποιοδήποτε folder.. Ακόμα και το folder Μου να σου στείλω χωρίς Installation θα τρέχει κανονικά (το δοκίμασα μεταξύ του 4700 μου που έκανα installation και του s100)..

 

Το folder του 3 , εφόσον το έχεις στην SD δε θα πειραχθεί..

Θα πειραχθεί μόνο το folder του Activation που χρειάζεται για να τρέξει το 3 κανονικά.. Υπάρχει περίπτωση να πειραχθεί το registry του 3, οπότε να χρειάζεται μια μικρή μεταβολή στο folder της registry HKLM\Software\Apps\DestinatorApps

 

Όσο για τους χάρτες της Ngi δοκίμασα τους χάρτες του 3..

Το format είναι ίδιο, αλλά οι χάρτες θέλουν callibration. Φυσικά και δεν τους μπέρδεψα με της Navteq (δεν μπερδεύονται-της NGI είναι απείρως καλύτεροι :p )

Οι χάρτες δε δουλεύουν καλά..Σε πολλά σημεία σε βγάζει εκτός δρόμου ή σε γειτονικούς δρόμους.. Θέλουν callibration, αλλά για πειραματισμό είναι ok..

 

 

Πως δοκιμασες τους χαρτες του 3 αφου θελουν activation με το PN μηπως κανεις καμια μαμουνιά :cool: και για αυτό σου βγαζουν προβλημα :lol: ?

BTW Οι χαρτες της ΝGI παιζουν μια χαρα αρκει να τους έχεις ξεκλειδώσει μαλιστα ειναι ακριβώς ιδιοι με αυτους του 3 που λες και δεν υπαρχει κανενα προβλημα περισοτερα μπορουν να μας που τα παιδια της NGI o zeppelin kai o maxim που τους τεσταρουν ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι μαμουνιά έκανα προφανώς, γιατί πως αλλιώς θα γινόταν από τη στιγμή που η ngi δεν τους έχει βγάλει στο εμπόριο?

Οι χάρτες παίζουν κανονικά αλλά είνα decallibrated, φεύγουν δηλαδή συχνά εκτός δρόμου ή σε άλλο δρόμο..

Λες να φταίει η μαμουνιά; Αν ήταν ok οι χάρτες γιατί να μη βγάζανε αμέσως το upgrade?

Αν φταίει η μαμουνιά πάντως να δοκιμάσουμε άλλη μαμουνιά..

Link to comment
Share on other sites

Ναι μαμουνιά έκανα προφανώς, γιατί πως αλλιώς θα γινόταν από τη στιγμή που η ngi δεν τους έχει βγάλει στο εμπόριο?

Οι χάρτες παίζουν κανονικά αλλά είνα decallibrated, φεύγουν δηλαδή συχνά εκτός δρόμου ή σε άλλο δρόμο..

Λες να φταίει η μαμουνιά; Αν ήταν ok οι χάρτες γιατί να μη βγάζανε αμέσως το upgrade?

Αν φταίει η μαμουνιά πάντως να δοκιμάσουμε άλλη μαμουνιά..

 

H μαμουνιά φταιει για το decallibration των χαρτών 1000 % :D το ξέρω απο πρώτο χερι και σε διαβεβαιώ οτι δεν ειναι το προβλημα οι χαρτες :cool: .

 

Οσο για το upgrade μαλλον καθαροί λόγοι μαρκετινγκ αλλα και συνεχες τεσταρισμα δρομων , συσκευών και υπαρχόντων χαρτών να ειναι καποιοι απο τους λογους τησ καθυστερησης , επισης μπορει να περιμενουν ενα αναμενομενο bugfix της official ευρωπαικής έκδοσης που εχει να κανει με την αστοχία των POI Alerts (speed cameras, rantar klp). Ασε που συνηθίζεται το Φθινόπωρο πολλες εταιρίες να βγαουν τις νεες εκδοσεις τους .. :lol:

Ποιος ξερει :confused: αλλα ξανα λεω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΧΑΡΤΕΣ !! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα αυτή η πληροφορία Minotavrs.. Μέχρι να βγάλει η ngi την επίσημη έκδοση θα ψάξω να βρω κανέναν άλλο τρόπο για να test-άρουμε τη νέα έκδοση..
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα αυτή η πληροφορία Minotavrs.. Μέχρι να βγάλει η ngi την επίσημη έκδοση θα ψάξω να βρω κανέναν άλλο τρόπο για να test-άρουμε τη νέα έκδοση..

Να εισαι καλά :)

Πάντως το νέο PN αξίζει και με το παραπάνω τα χρήματα του. ;)

Είναι ένα από τα λίγα προγράμματα από Ελληνική εταιρία που κινείται σε Ευρωπαϊκά πρότυπα και σέβεται τον πελάτη και το ξαναλέω - και ας γίνομαι γραφικός- οτι δεν τον βλέπει σαν υποψήφιο θύμα μην διστάσετε να το αγοράσετε τουλάχιστον τέτοιες προσπάθειες πρέπει να επικροτούνται ,μήπως επιτέλους ξυπνήσουν και οι άλλοι της Ελληνικής αγοράς και προσφέρουν αν όχι το ίδιο support τουλάχιστον παραπλήσιο. Τα ωφέλη απο την αγορά του προγράμματος είναι πολλαπλά και θα τα δείτε και μόνοι σας σε βάθος χρόνου, ποια είναι μερικά από αυτά, σίγουρη και απρόσκοπτη πλοήγηση , όχι άλλα memory leaks και decalibrations, άμεση ενημέρωση χαρτών ,διόρθωση τυχών bugfix και ενημερώσεων της εφαρμογής αλλά πάνω από όλα το ξαναλέω και επιμένω σε αυτό , πολύ καλό Support (εδώ μέχρι και κεραία από ΜΙΟ δόθηκε αν θυμάμαι καλά σε χρήστη που την έσπασε εντελώς δωρεάν) !!! :cool:

Το να κάνουμε καποια test :cool: πριν το αγορασουμε δεν ειναι κακό το εχω κανει πολλές φορές και θα το ξανακάνω :lol: .το κακό ομως ειναι οτι πολλές φορες σχηματίζουμε λανθασμενη εντύπωση και δεν παιρνουμε το 100% απο τις δυνατότητες του προγραμματος ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά.Όλα τα bt gps receiver που πωλούνται στην αγόρα είναι κατάληλα χρηση με το destinator pn; :geek:

 

Όσα υποστηρίζουν NMEA και SiRF δηλαδή το 99% των GPS της αγοράς (αν εξαιρέσεις κάποια με εντελώς δικό τους πρωτόκολλο (π.χ. Garmin)).

Link to comment
Share on other sites

Όσα υποστηρίζουν NMEA και SiRF δηλαδή το 99% των GPS της αγοράς (αν εξαιρέσεις κάποια με εντελώς δικό τους πρωτόκολλο (π.χ. Garmin)).

Ανάμεσα σε αυτά,NMEA και SiRF,είναι κάποιο καλύτερο ή τα ίδια;

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλά :)

Πάντως το νέο PN αξίζει και με το παραπάνω τα χρήματα του. ;)

Είναι ένα από τα λίγα προγράμματα από Ελληνική εταιρία που κινείται σε Ευρωπαϊκά πρότυπα και σέβεται τον πελάτη και το ξαναλέω - και ας γίνομαι γραφικός- οτι δεν τον βλέπει σαν υποψήφιο θύμα μην διστάσετε να το αγοράσετε τουλάχιστον τέτοιες προσπάθειες πρέπει να επικροτούνται ,μήπως επιτέλους ξυπνήσουν και οι άλλοι της Ελληνικής αγοράς και προσφέρουν αν όχι το ίδιο support τουλάχιστον παραπλήσιο. Τα ωφέλη απο την αγορά του προγράμματος είναι πολλαπλά και θα τα δείτε και μόνοι σας σε βάθος χρόνου, ποια είναι μερικά από αυτά, σίγουρη και απρόσκοπτη πλοήγηση , όχι άλλα memory leaks και decalibrations, άμεση ενημέρωση χαρτών ,διόρθωση τυχών bugfix και ενημερώσεων της εφαρμογής αλλά πάνω από όλα το ξαναλέω και επιμένω σε αυτό , πολύ καλό Support (εδώ μέχρι και κεραία από ΜΙΟ δόθηκε αν θυμάμαι καλά σε χρήστη που την έσπασε εντελώς δωρεάν) !!! :cool:

Το να κάνουμε καποια test :cool: πριν το αγορασουμε δεν ειναι κακό το εχω κανει πολλές φορές και θα το ξανακάνω :lol: .το κακό ομως ειναι οτι πολλές φορες σχηματίζουμε λανθασμενη εντύπωση και δεν παιρνουμε το 100% απο τις δυνατότητες του προγραμματος ;)

 

Λοιπόν, μιας και έχω λίγο χρόνο αυτές τις μέρες έκανα μερικές δοκιμές..

Να τονίσω πως όλα αυτά είναι για beta test του Destinator PN , λόγω της περιέργειας μου να δω πως είναι και αν πλησιάζει (όπως λένε πολλοί) σε αυτήν την έκδοση το TomTom .. Προσωπικά θα το αγοράσω αμέσως μόλις κυκλοφορήσει θέλοντας να ενισχύσω μια τόσο καλή εταιρεία όπως η ngi..

Έκανα μια home made "μαμουνιά" και έκανα δοκιμές τόσο με τους χάρτες της ngi όσο και της Navigon.. Τόσο το πρόγραμμα όσο και το dll ήταν ίδια έκδοση 5.065 (όχι 5.080).. Νομίζω πως το πρόβλημα είναι συνδυασμός κάποιου "bug" του προγράμματος, ρύθμισης των χαρτών και ρύθμισης του gps hardware..

Έχοντας βρει πληροφορίες στο net πως σε χάρτες του Israel που είναι μια αντίστοιχη περίπτωση με αυτούς της ngi (θέλουν ξεχωριστό activation), το πρόβλημα αναπαράγεται και σε εκδόσεις που έχουν ενεργοποιηθεί κανονικά και νόμιμα,

νομίζω πως το πρόβλημα εντοπίζεται σε ένα 'bug" του προγράμματος. Σε περιοχές με κακό σήμα το σήμα σου όπως είναι φυσικό μπορεί να πέφτει εκτός δρόμου..Τα προγράμματα πλοήγησης όπως το Destinator φροντίζουν να σε δείχνουν όμως εντός του δρόμου που υποθέτουν πως βρίσκεσαι..Αν κατά την πορεία λοιπόν πέσεις σε περιοχή με ασθενές σήμα (και έχεις και μεγάλη ταχύτητα) θα βρεθεί το στίγμα σου εκτός δρόμου και τότε μπορεί το Destinator να σε τοποθετήσει σε κάποιο γειτονικό δρόμο.. Το πρόβλημα όμως είναι πως στη συνέχεια όταν επανέλθει το σήμα δε διορθώνει (όπως στο 3) να σε βάλει στο σωστό δρόμο, αλλά συνεχίζει να δείχνει την πορεία σου σε κάποιο δρόμο , συνήθως παράλληλο..Αυτό γίνεται μόνο κατά την πλοήγηση.Αν πατήσεις ακύρωση διαδρομής, σε ξαναφέρνει στο στίγμα σου, και αν κάνεις reroute πλέον συνεχίζει κανονικά.. Επίσης αν ξεκινήσεις να κάνεις πλοήγηση από κάποιο σημείο στο κέντρο με κακό στίγμα , τότε μπορεί να θεωρήσει ότι ξεκινάς από άλλο σημείο και πλέον συνεχίζει να διορθώνει επαναφέροντας σε σε λάθος δρόμο συνεχώς..

Το περίεργο είναι πως εμφανίζεται σε συγκεκριμένα σημεία με μεγάλη συχνότητα , γι'αυτό πιστεύω πως είναι θέμα ρύθμισης των χαρτών..

Τέλος να πω πως παίζει ρόλο και το hardware..Προφανώς όσο πιο καλό στίγμα δίνει ένα gps, τόσο λιγότερο χρειάζεται η προσέγγιση που κάνει το πρόγραμμα..

Επίσης έχουν σημασία και οι ρυθμίσεις του gps..

Αν κάνω λάθος σε αυτές τις υποθέσεις ας με διορθώσει κάποιος από την ngi..

 

(PS: Μη στέλνετε pm με ερωτήσεις του στυλ που θα βρώ το PN? Δεν πρόκειται να διαδώσω παράνομο υλικό.. Όποιος θέλει να κάνει beta test, όπως εγώ, ξέρει που θα το βρει. Επίσης το home made υλικό θα μείνει μόνο στο ppc Μου μέχρι να κυκλοφορήσει επίσημα το PN Και να το αγοράσω..Μετά θα γίνει delete)

Link to comment
Share on other sites

Kalimera sas,

 

Όλα καλά και ωραία με το νεο Destinator, απο τιμή όμως ξέρουμε που θα παίζει ?.

 

Θέλω να το αγοράσω και ελπίζω να μην είναι πολύ ακριβό.

 

Εάν ξέρετε κάτι πείτε μου....

 

Είμαι νέος στο χώρο και έχω δεί το πρόγραμμα μόνο από το internet.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μιας και έχω λίγο χρόνο αυτές τις μέρες έκανα μερικές δοκιμές..

Να τονίσω πως όλα αυτά είναι για beta test του Destinator PN , λόγω της περιέργειας μου να δω πως είναι και αν πλησιάζει (όπως λένε πολλοί) σε αυτήν την έκδοση το TomTom .. Προσωπικά θα το αγοράσω αμέσως μόλις κυκλοφορήσει θέλοντας να ενισχύσω μια τόσο καλή εταιρεία όπως η ngi..

Έκανα μια home made "μαμουνιά" και έκανα δοκιμές τόσο με τους χάρτες της ngi όσο και της Navigon.. Τόσο το πρόγραμμα όσο και το dll ήταν ίδια έκδοση 5.065 (όχι 5.080).. Νομίζω πως το πρόβλημα είναι συνδυασμός κάποιου "bug" του προγράμματος, ρύθμισης των χαρτών και ρύθμισης του gps hardware..

Έχοντας βρει πληροφορίες στο net πως σε χάρτες του Israel που είναι μια αντίστοιχη περίπτωση με αυτούς της ngi (θέλουν ξεχωριστό activation), το πρόβλημα αναπαράγεται και σε εκδόσεις που έχουν ενεργοποιηθεί κανονικά και νόμιμα,

νομίζω πως το πρόβλημα εντοπίζεται σε ένα 'bug" του προγράμματος. Σε περιοχές με κακό σήμα το σήμα σου όπως είναι φυσικό μπορεί να πέφτει εκτός δρόμου..Τα προγράμματα πλοήγησης όπως το Destinator φροντίζουν να σε δείχνουν όμως εντός του δρόμου που υποθέτουν πως βρίσκεσαι..Αν κατά την πορεία λοιπόν πέσεις σε περιοχή με ασθενές σήμα (και έχεις και μεγάλη ταχύτητα) θα βρεθεί το στίγμα σου εκτός δρόμου και τότε μπορεί το Destinator να σε τοποθετήσει σε κάποιο γειτονικό δρόμο.. Το πρόβλημα όμως είναι πως στη συνέχεια όταν επανέλθει το σήμα δε διορθώνει (όπως στο 3) να σε βάλει στο σωστό δρόμο, αλλά συνεχίζει να δείχνει την πορεία σου σε κάποιο δρόμο , συνήθως παράλληλο..Αυτό γίνεται μόνο κατά την πλοήγηση.Αν πατήσεις ακύρωση διαδρομής, σε ξαναφέρνει στο στίγμα σου, και αν κάνεις reroute πλέον συνεχίζει κανονικά.. Επίσης αν ξεκινήσεις να κάνεις πλοήγηση από κάποιο σημείο στο κέντρο με κακό στίγμα , τότε μπορεί να θεωρήσει ότι ξεκινάς από άλλο σημείο και πλέον συνεχίζει να διορθώνει επαναφέροντας σε σε λάθος δρόμο συνεχώς..

Το περίεργο είναι πως εμφανίζεται σε συγκεκριμένα σημεία με μεγάλη συχνότητα , γι'αυτό πιστεύω πως είναι θέμα ρύθμισης των χαρτών..

Τέλος να πω πως παίζει ρόλο και το hardware..Προφανώς όσο πιο καλό στίγμα δίνει ένα gps, τόσο λιγότερο χρειάζεται η προσέγγιση που κάνει το πρόγραμμα..

 

Se poio mhxanaki to foras egw panw sto MIO Xwris keraia exwterikh me megisth lispsi 6 doriforon pote den mou exei xasei tous xartes to PN !! Afto to eixa pathei mia fora pou perigrafeis me to destinator3 //

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα σε αυτά,NMEA και SiRF,είναι κάποιο καλύτερο ή τα ίδια;

 

Το NMEA στέλνει τα δεδομένα σε ASCII μορφή ενώ το SiRF σε binary. Επίσης το SiRF έχει και κάποιες επιπλέον εντολές για ενεργοποίηση χαρακτηριστικών του gps. Το default baud rate για το SiRF είναι 38400 ενώ για το NMEA 4800. Το SiRF παίζει μόνο με chipsets της ομόνυμης εταιρείας ενώ το NMEA είναι universal.

Με λίγα λόγια αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις SiRF κάντο. Πάντως δεν υποστηρίζουν όλα τα προγράμματα SiRF.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μιας και έχω λίγο χρόνο αυτές τις μέρες έκανα μερικές δοκιμές..

Να τονίσω πως όλα αυτά είναι για beta test του Destinator PN , λόγω της περιέργειας μου να δω πως είναι και αν πλησιάζει (όπως λένε πολλοί) σε αυτήν την έκδοση το TomTom .. Προσωπικά θα το αγοράσω αμέσως μόλις κυκλοφορήσει θέλοντας να ενισχύσω μια τόσο καλή εταιρεία όπως η ngi..

Έκανα μια home made "μαμουνιά" και έκανα δοκιμές τόσο με τους χάρτες της ngi όσο και της Navigon.. Τόσο το πρόγραμμα όσο και το dll ήταν ίδια έκδοση 5.065 (όχι 5.080).. Νομίζω πως το πρόβλημα είναι συνδυασμός κάποιου "bug" του προγράμματος, ρύθμισης των χαρτών και ρύθμισης του gps hardware..

Έχοντας βρει πληροφορίες στο net πως σε χάρτες του Israel που είναι μια αντίστοιχη περίπτωση με αυτούς της ngi (θέλουν ξεχωριστό activation), το πρόβλημα αναπαράγεται και σε εκδόσεις που έχουν ενεργοποιηθεί κανονικά και νόμιμα,

νομίζω πως το πρόβλημα εντοπίζεται σε ένα 'bug" του προγράμματος. Σε περιοχές με κακό σήμα το σήμα σου όπως είναι φυσικό μπορεί να πέφτει εκτός δρόμου..Τα προγράμματα πλοήγησης όπως το Destinator φροντίζουν να σε δείχνουν όμως εντός του δρόμου που υποθέτουν πως βρίσκεσαι..Αν κατά την πορεία λοιπόν πέσεις σε περιοχή με ασθενές σήμα (και έχεις και μεγάλη ταχύτητα) θα βρεθεί το στίγμα σου εκτός δρόμου και τότε μπορεί το Destinator να σε τοποθετήσει σε κάποιο γειτονικό δρόμο.. Το πρόβλημα όμως είναι πως στη συνέχεια όταν επανέλθει το σήμα δε διορθώνει (όπως στο 3) να σε βάλει στο σωστό δρόμο, αλλά συνεχίζει να δείχνει την πορεία σου σε κάποιο δρόμο , συνήθως παράλληλο..Αυτό γίνεται μόνο κατά την πλοήγηση.Αν πατήσεις ακύρωση διαδρομής, σε ξαναφέρνει στο στίγμα σου, και αν κάνεις reroute πλέον συνεχίζει κανονικά.. Επίσης αν ξεκινήσεις να κάνεις πλοήγηση από κάποιο σημείο στο κέντρο με κακό στίγμα , τότε μπορεί να θεωρήσει ότι ξεκινάς από άλλο σημείο και πλέον συνεχίζει να διορθώνει επαναφέροντας σε σε λάθος δρόμο συνεχώς..

Το περίεργο είναι πως εμφανίζεται σε συγκεκριμένα σημεία με μεγάλη συχνότητα , γι'αυτό πιστεύω πως είναι θέμα ρύθμισης των χαρτών..

Τέλος να πω πως παίζει ρόλο και το hardware..Προφανώς όσο πιο καλό στίγμα δίνει ένα gps, τόσο λιγότερο χρειάζεται η προσέγγιση που κάνει το πρόγραμμα..

Επίσης έχουν σημασία και οι ρυθμίσεις του gps..

Αν κάνω λάθος σε αυτές τις υποθέσεις ας με διορθώσει κάποιος από την ngi..

 

(PS: Μη στέλνετε pm με ερωτήσεις του στυλ που θα βρώ το PN? Δεν πρόκειται να διαδώσω παράνομο υλικό.. Όποιος θέλει να κάνει beta test, όπως εγώ, ξέρει που θα το βρει. Επίσης το home made υλικό θα μείνει μόνο στο ppc Μου μέχρι να κυκλοφορήσει επίσημα το PN Και να το αγοράσω..Μετά θα γίνει delete)

 

Εγώ πάντως φίλε kplr δεν έχω παρατηρήσει το πρόβλημα που αναφέρεις. Πάντως σε μερικές σπα***νες εκδόσεις του PN που κυκλοφορούν σε διάφορα sites και στο μουλάρι έχει αναφερθεί αυτό το φαινόμενο.

 

Υ.Γ. Εννοείς τον χάρτη της NavTeq έτσι ; (Όχι της Navigon)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως φίλε kplr δεν έχω παρατηρήσει το πρόβλημα που αναφέρεις. Πάντως σε μερικές σπα***νες εκδόσεις του PN που κυκλοφορούν σε διάφορα sites και στο μουλάρι έχει αναφερθεί αυτό το φαινόμενο.

 

Υ.Γ. Εννοείς τον χάρτη της NavTeq έτσι ; (Όχι της Navigon)

To έχει δοκιμάσει κανείς στο dell x50v;

Ένας χαμός, ένα πάρτυ με ούζα έγινε χθές στο Ppc μου! :D

Κολλούσε η συσκευή και δεν μπορούσα να πατήσω τίποτα. Δε χρειάζεται να αναφέρω το μπέρδεμα μεταξύ αρχείων του 3 και του PN.

Η απογοήτευση ήταν τόσο μεγάλη που σβήστηκε κάθε φάκελος που είχε τη λέξη destinator! :p

Link to comment
Share on other sites

To έχει δοκιμάσει κανείς στο dell x50v;

Ένας χαμός, ένα πάρτυ με ούζα έγινε χθές στο Ppc μου! :D

Κολλούσε η συσκευή και δεν μπορούσα να πατήσω τίποτα. Δε χρειάζεται να αναφέρω το μπέρδεμα μεταξύ αρχείων του 3 και του PN.

Η απογοήτευση ήταν τόσο μεγάλη που σβήστηκε κάθε φάκελος που είχε τη λέξη destinator! :p

Γεια χαρα Johner .Το PN δουλευει μια χαρα με το Dell X50v χωρις το 3 ομως.

Link to comment
Share on other sites

@ssarl : Ναι ,sorry Navteq..

@Minotavrs : Έχω το globalsat bt-308 με εξωτερική κεραία που δουλεύει σε Sirf baud rate 38400..Απ'ότι κατάλαβα το κάνει σε συγκεκριμένα gps hardware πολύ πιο συχνά..Στο bt-308 σε NMEA το κάνει πολύ πιο συχνά..

Αν θέλετε να δοκιμάσετε , αν περνάτε από εκεί, μου το έχει κάνει 2/2 φορές ανεβαίνοντας τη Συγγρού μετά το Intercontinental..Με έχει πάει σε διπλανό δρόμο και έχει συνεχίσει από εκεί μετά μέχρι τη ν Αμαλίας όπου επανήλθε..Αυτό έχει γίνει και σε άλλα σημεία, αλλά ξαναπαιρνόντας δεν το έκανε (προφανώς θα έχει σχέση με την ένταση σήματος).. Στο Destinator 3 δε μου το είχε κάνει ποτέ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...