Jump to content

[S20 series] Η εμπειρία σας με την μπαταρία


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ και επαυξάνω αλλά του μέσου χρήστη δεν του έχει διαφημιστει το Android έτσι. Άρα μιλάμε για εξαπάτηση, άρα πάλι δεν φταίει ο "μέσος χρήστης". Και όταν λέμε μέσος χρήστης μην τους θεωρούμε πλεμπα , απλά είναι άνθρωποι που ή απλά δεν έχουν κλίση στο αντικείμενο ( τους αρέσει το ψάρεμα πχ και εκεί είναι άπιαστοι) ή απλά δεν τους ενδιαφέρει. Καλώς η κακώς η SAMSUNG δεν είναι πια για enthusiastic (βλέπε OnePlus) και αυτό ξεκίνησε από όταν έβαλε το Knox. Άρα κάπου πρέπει να την κατατάξουμε και η κατάταξη της είναι απέναντι στην Apple. Εκεί ο μέσος χρήστης έχει ακριβώς την ίδια εμπειρία χρήσης με τον enthousiastic. Δυστυχώς η Samsung δεν το έχει καταφέρει αυτό ακόμα και αυτό όχι μόνο στις ναυαρχίδες της αλλά και στο mid-range της. Samsungνακιας είμαι , ειχα σχεδόν όλα τα μοντέλα s, πλήρως ικανοποιημένος από την αντιπροσωπεία της (αν και τελευταία κάνει νερα) αλλά φέτος είναι η πρώτη φορά που μου περνάει από το μυαλό να αλλάξω εταιρεία και αυτό λόγω διαφόρων πολιτικών της εταιρείας ( διαφορετικόι επεξεργαστές, μη παγκόσμια εγγύηση) όπως και η μη τήρηση των δεσμεύσεων της για ένα κινητό των 1400 ευρώ παρακαλώ. Τώρα το τι θα πάρω και αν θα πάρω κάτι άλλο σίγουρα δεν θα είναι iOS.

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

 

Οπως θα διάβασες και από άλλους, δεν έχει κανένας πρόβλημα. Οπότε το θέμα δεν είναι με τον μέσο ή τον οποιονδήποτε χρήστη αλλά με την συσκευή σου. Ξεκίνα λοιπόν με ένα hard reset Και στήσιμο απο την αρχή και μετά service. Αν πάλι δεν στρώσει τότε θα φταίει η Samsung.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 524
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οπως θα διάβασες και από άλλους, δεν έχει κανένας πρόβλημα. Οπότε το θέμα δεν είναι με τον μέσο ή τον οποιονδήποτε χρήστη αλλά με την συσκευή σου. Ξεκίνα λοιπόν με ένα hard reset Και στήσιμο απο την αρχή και μετά service. Αν πάλι δεν στρώσει τότε θα φταίει η Samsung.
Δεν είναι δικια μου η συσκευή με το πρόβλημα. Εγώ άλλωστε έχω πολύ καλές αυτονομίες και Ναυσικά είπα ότι κάτι φταίει στον φίλο με το πρόβλημα. Κουβέντα γενική κάνω που πηγε λίγο off topic , λόγο κλεισούρας.

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δικια μου η συσκευή με το πρόβλημα. Εγώ άλλωστε έχω πολύ καλές αυτονομίες και Ναυσικά είπα ότι κάτι φταίει στον φίλο με το πρόβλημα. Κουβέντα γενική κάνω που πηγε λίγο off topic , λόγο κλεισούρας.

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

edit Sorry, σε έκανα παραθεση κατα λαθος σε μπέρδεψα με τον omorfonio , στον οποιον απαντάω ουσιαστικά, οποτε τροποποιω την απάντηση ..

 

 

Τα προβλήματα στα κινητά δεν πάνε με την τιμή. Δηλ παίρνεις ένα κινητό των 500€ και είναι περίπου άριστο σε όσα κάνει, αυτό δε σημαίνει ότι πληρώνοντας 1500€, θα πάρεις 3 φορές άριστο κινητό.. :lol:

Το πιθανότερο είναι να συναντήσεις αρκετά προβλήματα ( τα οποία δε θα συναντουσες στο φθηνότερο), ακριβώς γιατί στο ακριβο έχεις καινοτομίες αιχμής.

Πχ ζουμ σε τόσο μικρή συσκευή με τοσα αλλά πράγματα κλπ.

Αν δεν θες προβλήματα, περιμένεις και δεν παίρνεις πρώτος.

Έτσι, διαβάζεις τη γνώμη των άλλων και αποφασίζεις, διορθώνονται προβλήματα οπότε δεν τα βλέπεις ποτέ, αγοράζεις φθηνότερα.

Τωρα αν είσαι enthusiast, και θες day 1, αυτοματα έχεις αποδεχθεί τα παραπάνω και δε μπαίνεις να φωνάξεις με το πρώτο πρόβλημα.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

τι να πω παιδια... 7 μερες doa εχει.... ξερω τι θα βαλω μεσα στο κινητο...... εχω κανει και hard reset... δεν εχω μεταφερει κανενα backup...... απλα μπορει να αφησω στην ακρη την συσκευη και να τρωει απο 10 εως 20% σε περιπου 6-12 ωρες...... αυτο επισης συμβενει και χωρις να εχω βαλει καποιο app στην συσκευη μου.....

 

οσο για το doa.... τωρα τα καταστηματα θα ειναι κλειστα....... αρα δεν μπορω να κανω κατι....... θα μιλησω με την samsung.... μιας και εχει πολυ καλο service..... για μενα το DOA στην Ελλαδα ειναι χαζομαρα.... θα γινει ενας ελενχος και απλα θα σου πουνε μια χαρα ειναι η συσκευη και τα σχετικα...... οπως και να εχει 2 χρονια εγγυηση εχει η συσκευη αν εχει προβλημα θα το δουν στο service... για την ωρα θα το αφησω οπως εχει... μιας και πρεπει να ειμαστε ολοι σε καραντινα..... υπο αλλες συνθηκες θα ειχα φυγει χθες να το παω στο καταστημα αλλα οπως ειπα ακρη δεν βγαζεις......

Link to comment
Share on other sites

τι να πω παιδια... 7 μερες doa εχει.... ξερω τι θα βαλω μεσα στο κινητο...... εχω κανει και hard reset... δεν εχω μεταφερει κανενα backup...... απλα μπορει να αφησω στην ακρη την συσκευη και να τρωει απο 10 εως 20% σε περιπου 6-12 ωρες...... αυτο επισης συμβενει και χωρις να εχω βαλει καποιο app στην συσκευη μου.....

 

οσο για το doa.... τωρα τα καταστηματα θα ειναι κλειστα....... αρα δεν μπορω να κανω κατι....... θα μιλησω με την samsung.... μιας και εχει πολυ καλο service..... για μενα το DOA στην Ελλαδα ειναι χαζομαρα.... θα γινει ενας ελενχος και απλα θα σου πουνε μια χαρα ειναι η συσκευη και τα σχετικα...... οπως και να εχει 2 χρονια εγγυηση εχει η συσκευη αν εχει προβλημα θα το δουν στο service... για την ωρα θα το αφησω οπως εχει... μιας και πρεπει να ειμαστε ολοι σε καραντινα..... υπο αλλες συνθηκες θα ειχα φυγει χθες να το παω στο καταστημα αλλα οπως ειπα ακρη δεν βγαζεις......

 

Λογικα αν μιλησεις με το service της samsung και δουν το τηλεφωνο (τους το στειλεις πριν το 7ημερο) και επιβεβαιωσουν το προβλημα τοτε οταν ανοιξουν τα καταστηματα θα μπορει να κινηθει η διαδικασια του DOA. Ή να την κανουν απευθειας απ το service.

Παντως δεν ειναι λογικο να χανει τοσο.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω παιδια... 7 μερες doa εχει.... ξερω τι θα βαλω μεσα στο κινητο...... εχω κανει και hard reset... δεν εχω μεταφερει κανενα backup...... απλα μπορει να αφησω στην ακρη την συσκευη και να τρωει απο 10 εως 20% σε περιπου 6-12 ωρες...... αυτο επισης συμβενει και χωρις να εχω βαλει καποιο app στην συσκευη μου.....

 

οσο για το doa.... τωρα τα καταστηματα θα ειναι κλειστα....... αρα δεν μπορω να κανω κατι....... θα μιλησω με την samsung.... μιας και εχει πολυ καλο service..... για μενα το DOA στην Ελλαδα ειναι χαζομαρα.... θα γινει ενας ελενχος και απλα θα σου πουνε μια χαρα ειναι η συσκευη και τα σχετικα...... οπως και να εχει 2 χρονια εγγυηση εχει η συσκευη αν εχει προβλημα θα το δουν στο service... για την ωρα θα το αφησω οπως εχει... μιας και πρεπει να ειμαστε ολοι σε καραντινα..... υπο αλλες συνθηκες θα ειχα φυγει χθες να το παω στο καταστημα αλλα οπως ειπα ακρη δεν βγαζεις......

Αν ειναι οπως τα λες, κατι προβλημα εχει η συσκευή . Ζητα αλλη..

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι οπως τα λες, κατι προβλημα εχει η συσκευή . Ζητα αλλη..
το πλαίσιο με το που το δει θα κανει ελενχο και θα πει ολα ειναι οκ... πως θα αποδείξω αυτο το drain; να βγάλω φωτογραφίες; επίσης εχω καλη εμπειρία απο το service της Samsung... πιο παλια που ειχα το s6 edge και ειχε προβλήματα με την μπαταρία μεσα σε 3 μέρες έκτος οτι μου αλλάξαν την μπαταριά μου έφτιαξαν και αλλα πράγματά που δεν τα ανέφερα καν... ειχε σπάσει η πίσω μεριά και αλλαξαν ολο το πισω μερος της συσκευής επίσης μου αλλάξαν και το ηχείο πραγματικα πηρα ενα τηλέφωνο σαν καινούργιο... γιαυτο και θα μιλήσουμε αυριο με την Samsung να δω τι μπορεί να γίνει... αυτη την στιγμη την συσκευή την εχω στήσει απο την αρχη χωρίς backup φυσικά και ακομα δεν εχω περάσει καμια εφαρμογή.. και πραγματικά ακομα και τωρα εχει drain.... ελπίζω να βρω άκρη... ειναι πραγματικά εκπληκτική συσκευή.... αλλα μαλλον ειμαι τοσο άτυχος που ίσως έπεσα σε ελαττωματική παρτίδα... συμβαίνουν αυτα οπως και να εχει. Edited by omorfonios
Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομία και σε μένα είναι ετσι κι ετσι.

Την μέρα θα την βγάλει βέβαια.

Ενεργό πάντα Bluetooth,2 συσκευές μόνιμα συνδεδεμένες,galaxy watch και bluetooth.

Δεδομένα και wifi πάντα ανοιχτά.

Συγχρονισμός κλειστός.

Εφαρμογή για emails my mail πού έρχεται ειδοποίησή αν έχω κάτι.

2 κάρτες ενεργές.

Θέση κλειστή.

60Hz η οθόνη.

Εφαρμογές γύρω στις 90.

Περίπου 2 ώρες συνομιλία καθημερινά.

 

Για κανένα απολύτως λόγο δε φτάνει την αυτονομία του p30 pro πού είχα για λίγο καιρό.εκείνο βαρουσε 9ωρα ανοικτή οθόνη για χαβαλέ με τα ίδια πράγματά πού έχω και στο s20+,εφαρμογές και ρυθμίσεις,καρμπόν κατάσταση ακριβώς,αλλά ουδεμία σχέση στην αυτονομία οι 2 αυτές συσκευές.

Βέβαια το παρόν κινητό έχει λάβει μόλις 1 αναβάθμιση,οπότε είναι και πολύ νωρίς.

Σημασία όμως έχει να μην ακολουθούμε κανένα εγχειρίδιο για να κερδίζουμε αντε 1 ωρα παραπάνω οθόνης απενεργοποιώντας το ένα και το άλλο,η τις αυτόματες ενημερώσεις.δεν έχει νόημά.

Μιλάμε για μία μπαταριά 4500...

Ας ελπίσουμε οτι θα διορθωθεί.

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομία και σε μένα είναι ετσι κι ετσι.

Την μέρα θα την βγάλει βέβαια.

Ενεργό πάντα Bluetooth,2 συσκευές μόνιμα συνδεδεμένες,galaxy watch και bluetooth.

Δεδομένα και wifi πάντα ανοιχτά.

Συγχρονισμός κλειστός.

Εφαρμογή για emails my mail πού έρχεται ειδοποίησή αν έχω κάτι.

2 κάρτες ενεργές.

Θέση κλειστή.

60Hz η οθόνη.

Εφαρμογές γύρω στις 90.

Περίπου 2 ώρες συνομιλία καθημερινά.

 

Για κανένα απολύτως λόγο δε φτάνει την αυτονομία του p30 pro πού είχα για λίγο καιρό.εκείνο βαρουσε 9ωρα ανοικτή οθόνη για χαβαλέ με τα ίδια πράγματά πού έχω και στο s20+,εφαρμογές και ρυθμίσεις,καρμπόν κατάσταση ακριβώς,αλλά ουδεμία σχέση στην αυτονομία οι 2 αυτές συσκευές.

Βέβαια το παρόν κινητό έχει λάβει μόλις 1 αναβάθμιση,οπότε είναι και πολύ νωρίς.

Σημασία όμως έχει να μην ακολουθούμε κανένα εγχειρίδιο για να κερδίζουμε αντε 1 ωρα παραπάνω οθόνης απενεργοποιώντας το ένα και το άλλο,η τις αυτόματες ενημερώσεις.δεν έχει νόημά.

Μιλάμε για μία μπαταριά 4500...

Ας ελπίσουμε οτι θα διορθωθεί.

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μετά το εκπληκτικό s7 edge η Samsung τα έχει κάνει μαντάρα στην απόδοση της μπαταρίας και πιστεύω πλέον ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ο επεξεργαστής,δεν μπορεί να πιάσει τους snapdragon o exynos συν το λογισμικό που έχει πολλά futures που τρέχουν από πίσω,θα συμφωνήσω ότι οι συσκευές θα πρέπει να έχουν σταθερή και καλή απόδοση out of the box, δηλαδή τα iPhone γιατί δεν χρειάζονται πείραγμα;τα Huawei γιατί έχουν πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας παρόλο που και εκεί έχουν θέμα στο stand by;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ με το s10 lite, snapdragon 855, 4500 μπαταρία, βαράω έως 11ωρα..

Εχω κόψει services, δεν έχω Bluetooth ανοιχτα κλπ. Αλλά και τίποτα να μη κόψω, κάτω από 8-9 ώρες οθόνη την ημέρα με τίποτα.. Σαμσουνγκ είναι και αυτό, Android 10 έχει, οθονη 6.7.. Ανέβασα και φωτο με 1 ώρα και 40 λεπτά οθόνη και υπόλοιπο 90% ... :) Το οποίο το θεωρώ περίπου απίστευτο. Δεν το έχω ξαναδεί σε κανένα κινητό.

Η μεγαλύτερη διαφορά που βλέπω είναι ότι έχει snapdragon. Α και είναι μονίμως ψυγείο.. Έχω και microsd 128αρα..

Άρα υπάρχουν και samsung που πάνε καλά σε αυτονομία.. Αν και γενικά όλα μου τα κινητά, σαμσουνγκ τα περισσότερα, καλά πηγαίνανε σε σχέση με την μπαταρία του. Το νοτε 8 για τη μικρή του μπαταρία καλά πήγαινε, εβγαζα 5:30 ώρες. Όταν ήταν καινούργια έως και 6. Με κλειστά service και εκει. Με 3300 μπαταρία μια χαρά το έλεγες.

Προσωπικά αυτά που κόβω, ητε τα κόψω ητε όχι για μένα είναι ακριβώς το ίδιο, δε θα τα χρησιμοποιησω έτσι και αλλιώς, διαφορετικά δε θα τα έκοβα. Αλλά δεν αφορά το μέσο χρήστη που δε θα πρέπει να καταφεύγει σε τέτοιες λύσεις σίγουρα.

Στήσιμο εντελώς απ την αρχή χωρίς να μεταφέρω τίποτα από data.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ με το s10 lite, snapdragon 855, 4500 μπαταρία, βαράω έως 11ωρα..

Εχω κόψει services, δεν έχω Bluetooth ανοιχτα κλπ. Αλλά και τίποτα να μη κόψω, κάτω από 8-9 ώρες οθόνη την ημέρα με τίποτα.. Σαμσουνγκ είναι και αυτό, Android 10 έχει, οθονη 6.7.. Ανέβασα και φωτο με 1 ώρα και 40 λεπτά οθόνη και υπόλοιπο 90% ... :) Το οποίο το θεωρώ περίπου απίστευτο. Δεν το έχω ξαναδεί σε κανένα κινητό.

Η μεγαλύτερη διαφορά που βλέπω είναι ότι έχει snapdragon. Α και είναι μονίμως ψυγείο.. Έχω και microsd 128αρα..

Άρα υπάρχουν και samsung που πάνε καλά σε αυτονομία.. Αν και γενικά όλα μου τα κινητά, σαμσουνγκ τα περισσότερα, καλά πηγαίνανε σε σχέση με την μπαταρία του. Το νοτε 8 για τη μικρή του μπαταρία καλά πήγαινε, εβγαζα 5:30 ώρες. Όταν ήταν καινούργια έως και 6. Με κλειστά service και εκει. Με 3300 μπαταρία μια χαρά το έλεγες.

Προσωπικά αυτά που κόβω, ητε τα κόψω ητε όχι για μένα είναι ακριβώς το ίδιο, δε θα τα χρησιμοποιησω έτσι και αλλιώς, διαφορετικά δε θα τα έκοβα. Αλλά δεν αφορά το μέσο χρήστη που δε θα πρέπει να καταφεύγει σε τέτοιες λύσεις σίγουρα.

Στήσιμο εντελώς απ την αρχή χωρίς να μεταφέρω τίποτα από data.

 

με οθονη fhd native ειναι πολυ λογικο να εχεις τετοια επιδοση, και σιγουρα ο snap βοηθαει. Μακαρι να ειχαμε μικροτερη αναλυση και εμεις, τσαμπα καταναλωση η 2κ. Κατα τα αλλα παιζουν πολλα ρολο, για να εβγαζες 5:30 ωρες με νοτε 8 πχ σημαινει οτι κανεις στησιμο και χρηση που δεν κανουν πολλοι και αρα και με το s10 lite βγαζεις παραπανω απο αλλους.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

τι να πω παιδια... 7 μερες doa εχει.... ξερω τι θα βαλω μεσα στο κινητο...... εχω κανει και hard reset... δεν εχω μεταφερει κανενα backup...... απλα μπορει να αφησω στην ακρη την συσκευη και να τρωει απο 10 εως 20% σε περιπου 6-12 ωρες...... αυτο επισης συμβενει και χωρις να εχω βαλει καποιο app στην συσκευη μου.....

 

οσο για το doa.... τωρα τα καταστηματα θα ειναι κλειστα....... αρα δεν μπορω να κανω κατι....... θα μιλησω με την samsung.... μιας και εχει πολυ καλο service..... για μενα το DOA στην Ελλαδα ειναι χαζομαρα.... θα γινει ενας ελενχος και απλα θα σου πουνε μια χαρα ειναι η συσκευη και τα σχετικα...... οπως και να εχει 2 χρονια εγγυηση εχει η συσκευη αν εχει προβλημα θα το δουν στο service... για την ωρα θα το αφησω οπως εχει... μιας και πρεπει να ειμαστε ολοι σε καραντινα..... υπο αλλες συνθηκες θα ειχα φυγει χθες να το παω στο καταστημα αλλα οπως ειπα ακρη δεν βγαζεις......

 

δεν εχει νοημα να πας για doa πλαισιο, αφου η smartec ειναι τοπ, πας εκει. ετσι και αλλιως και αυτοι εκει θα το στειλουν. Εφοσον θεωρεις οτι εχει προβλημα μην χανεις χρονο, πηγαινε το και τελος.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

με οθονη fhd native ειναι πολυ λογικο να εχεις τετοια επιδοση, και σιγουρα ο snap βοηθαει. Μακαρι να ειχαμε μικροτερη αναλυση και εμεις, τσαμπα καταναλωση η 2κ. Κατα τα αλλα παιζουν πολλα ρολο, για να εβγαζες 5:30 ωρες με νοτε 8 πχ σημαινει οτι κανεις στησιμο και χρηση που δεν κανουν πολλοι και αρα και με το s10 lite βγαζεις παραπανω απο αλλους.

Κάποτε είχα ποσταρει στο xda 8 ωρες οθονης με το note 8.. :lol:

Ηταν ειδική χρήση όμως και το ανέφερα. Διάβασμα στην εφαρμογή xda που έχει μαύρο background.. Για το s10 lite είναι κανονικη χρήση.

Ναι την ανάλυση την θυμήθηκα αφού ποσταρα. Υπάρχει και αυτό.. Ήταν ένας ακόμα λόγος που πηγα στο s10 lite αφού τα δικά μου μάτια δεν βλέπουν την διαφορά στην ανάλυση, ενώ και το νοτε το ειχα σε χαμηλότερη ανάλυση μόνιμα. Ίσως ο συνδυασμός όλων αυτών πετυχαίνει καλύτερη αυτονομία σε σχέση με τη σειρά 20.

Οποτε θα πρέπει καθενας να σταθμιστεί τη τον ενδιαφέρει περισσότερο και να κάνει την αντίστοιχη επιλογή. Κανένα δεν έχει μόνο συν, όλα έχουν και συν και πλην, ανεξάρτητως τιμής.

Επισης όσο προσθέτεις εφαρμογές η αυτονομία πέφτει. Αυτό το 1h: 40 min με 90% υπόλοιπο δεν το ξανάειδα..

Αν όμως δώσεις βαρύτητα στην κάμερα, πας καρφί στη σειρά 20. Μπορεί για την ωρα να έχει τα θεματακια του αλλά λογικά θα βελτιωθεί πολύ με update με τέτοιο κορυφαίο hardware που έχει στην κάμερα.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα ποσταρει στο xda 8 ωρες οθονης με το note 8.. :lol:

Ηταν ειδική χρήση όμως και το ανέφερα. Διάβασμα στην εφαρμογή xda που έχει μαύρο background.. Για το s10 lite είναι κανονικη χρήση.

Ναι την ανάλυση την θυμήθηκα αφού ποσταρα. Υπάρχει και αυτό.. Ήταν ένας ακόμα λόγος που πηγα στο s10 lite αφού τα δικά μου μάτια δεν βλέπουν την διαφορά στην ανάλυση, ενώ και το νοτε το ειχα σε χαμηλότερη ανάλυση μόνιμα. Ίσως ο συνδυασμός όλων αυτών πετυχαίνει καλύτερη αυτονομία σε σχέση με τη σειρά 20.

Οποτε θα πρέπει καθενας να σταθμιστεί τη τον ενδιαφέρει περισσότερο και να κάνει την αντίστοιχη επιλογή. Κανένα δεν έχει μόνο συν, όλα έχουν και συν και πλην, ανεξάρτητως τιμής.

Επισης όσο προσθέτεις εφαρμογές η αυτονομία πέφτει. Αυτό το 1h: 40 min με 90% υπόλοιπο δεν το ξανάειδα..

Αν όμως δώσεις βαρύτητα στην κάμερα, πας καρφί στη σειρά 20. Μπορεί για την ωρα να έχει τα θεματακια του αλλά λογικά θα βελτιωθεί πολύ με update με τέτοιο κορυφαίο hardware που έχει στην κάμερα.

 

χεχε, σιγουρα μπορεις να πιασεις τρομερους χρονους με καθε συσκευη, αν κανεις ειδικη χρηση. το θεμα ειναι με τη στανταρ χρηση του καθενος να συγκρινεις. Εγω πχ με το s20 ultra βγαζω προς το παρον λιγο κατω απο s10 plus. Θεωρω οτι μπορει και καλυτερα. Απο αναμονη σκιζει, αλλα σε χρηση τρωει πιο ευκολα. Βεβαια αλλο να λιωνεις οθονη αλλο κλησεις. Η οθονη ειναι ενεργοβορο κομματι, οι κλησεις δεν ειναι, οσο καις με σ10 σε κλησεις καις και με το ultra.. ενω η οθονη, 1 ωρα χρησης με σ10 εχει μικροτερη καταναλωση απο Ultra. Αρα το τελικο αποτελεσμα μπορει να διαφερει πολυ. Αν δεν μας ειχαν αλλαξει τα στατιστικα θα ειχα εικονα πιο σωστη.

Πχ χθες εβγαλα 2 μερες χρησης, με 5,5-6 ωρες οθονη (δε σημειωση ακριβως τις ωρες προχθες το βραδυ), ομιλια δεν ξερω αλλα στο 2ημερο σιγουρα πανω απο 2 ωρες, 2,5 ωρες χρηση sports tracker, και ενα 40% 4g.

Δεν ειναι τοπ αλλα ειναι καλη επιδοση.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

φιλε omorfonios, το Ultra εχεις?

Το 5G το εκλεισες ή ψαχνει σημα ολη μερα?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

φιλε omorfonios, το Ultra εχεις?

 

Το 5G το εκλεισες ή ψαχνει σημα ολη μερα?

to ultra ναι το εχω κανει hard reset και το άφησα στην άκρη χωρίς να εχω περάσει τπτ μεσα ολα κλειστά σε aeroplane mode και έχασε 10% σε standby μεσα σε 9 ωρες ειναι νορμαλ αυτο;

 

καλα εννοείτε πως το πρώτο πράγμα που έκανα είναι να κλείσω το 5G χαχα

 

μια άλλη ερώτηση άκυρη... απο την ωρα που έκανα το hard reset οταν παω ρυθμίσεις-εφαρμογες δεν μου εμφανίζει πάνω τον αριθμό τον εφαρμογών μου... πριν κανω το hard reset εγραφε κανονικά... τι φαση αυτό τώρα; το εμφανίζει μετα απο 1-2 μέρες? δεν ειχα δωσει πριν σημασία...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δεν εχει νοημα να πας για doa πλαισιο, αφου η smartec ειναι τοπ, πας εκει. ετσι και αλλιως και αυτοι εκει θα το στειλουν. Εφοσον θεωρεις οτι εχει προβλημα μην χανεις χρονο, πηγαινε το και τελος.
θα το παω αλλά αυτή την στιγμή δύσκολο... με την κατάσταση που επικρατεί με την επιδημία... για την ωρα το αφήνω οπως έχει θα το δουλέψω κανονικά της επόμενες ημέρες και θα το δώ αν προσαρμοστεί η μπαταρία απο της επόμενες ημέρες.. στο xda που εριξα μια ματιά το αναφέρουν και αλλα άτομα το συγκεκριμένο drain ίσως εχει να κανει με κάποιες παρτίδες πχ να εχει διαφορετικη firmware δεν ξέρω αν ισχύει αυτο... πάντως μου πρότεινε ενας φίλος να περάσω την firmwares ξανα η να περιμένω update... η αυτόνομια πάντως που έχει τωρα ειναι χειρότερη απο το s6 edge που ειχα πρίν κάτι χρόνια...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα παλαιο nexus 5x μόνιμα στο αμαξι μόνο για Android auto, με tasker script, να κλείνει τα πάντα (flight mode) όταν η μηχανή σβήσει.

3-4 χρόνια μπαταρία και με κλειστά τα πάντα δε χάνει πάνω από 5% (που λέει ο λόγος, με την super Light rom που του έχω βάλει γύρω στο 1% χάνει αν θυμάμαι καλά) , άρα το 10% δεν το λες φυσιολογικό με κλειστά τα πάντα. Γύρω στο 1-2%

θα ήταν το φυσιολογικό αν μιλάμε για flight mode, ειδικά για καινούρια μπαταρία. Αλλά υπάρχει περίπτωση αυτό που γραφαν στο xda να ισχύει. Βασικά έμπλεξες με την πανδημία γιατί αν σου κατσουν.

Στο note 8 custom rom χάνει 2% όλο το βράδυ με ανοιχτά τα πάντα.. (Το s10 lite πάει λίγο χειρότερα με original rom γύρω στο 3%, όλα ανοιχτά ομως).

τέτοια προβλήματα σε καινούργιο ακριβό κινητό, η αντικατάσταση επιβάλλεται.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα παλαιο nexus 5x μόνιμα στο αμαξι μόνο για Android auto, με tasker script, να κλείνει τα πάντα (flight mode) όταν η μηχανή σβήσει.

3-4 χρόνια μπαταρία και με κλειστά τα πάντα δε χάνει πάνω από 5% (που λέει ο λόγος, με την super Light rom που του έχω βάλει γύρω στο 1% χάνει αν θυμάμαι καλά) , άρα το 10% δεν το λες φυσιολογικό με κλειστά τα πάντα. Γύρω στο 1-2%

θα ήταν το φυσιολογικό αν μιλάμε για flight mode, ειδικά για καινούρια μπαταρία. Αλλά υπάρχει περίπτωση αυτό που γραφαν στο xda να ισχύει. Βασικά έμπλεξες με την πανδημία γιατί αν σου κατσουν.

Στο note 8 custom rom χάνει 2% όλο το βράδυ με ανοιχτά τα πάντα.. (Το s10 lite πάει λίγο χειρότερα με original rom γύρω στο 3%, όλα ανοιχτά ομως).

τέτοια προβλήματα σε καινούργιο ακριβό κινητό, η αντικατάσταση επιβάλλεται.

 

Απο την εμπειρια μου εδω μεσα, αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι στα 10 τετοια περιστατικα, τα 9 ηταν απο λαθος στησιμο/κομμενη σιμ/επαναφορα μπακ απ κλπ κλπ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Απο την εμπειρια μου εδω μεσα, αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι στα 10 τετοια περιστατικα, τα 9 ηταν απο λαθος στησιμο/κομμενη σιμ/επαναφορα μπακ απ κλπ κλπ.

Και εγω αυτό ακριβώς έχω παρατηρήσει. Αλλά ο φίλος παραπάνω λέει έκανε hard reset, fly mode, καινούργιο κινητό, το ultra αν καταλαβα καλά με 5000 μπαταρία (όσο μεγαλύτερη η μπαταρία τόσο καλυτερο το standby). Με αυτά τα δεδομένα μόνο φυσιολογικό δεν το λες.

Link to comment
Share on other sites

to ultra ναι το εχω κανει hard reset και το άφησα στην άκρη χωρίς να εχω περάσει τπτ μεσα ολα κλειστά σε aeroplane mode και έχασε 10% σε standby μεσα σε 9 ωρες ειναι νορμαλ αυτο;

 

καλα εννοείτε πως το πρώτο πράγμα που έκανα είναι να κλείσω το 5G χαχα

 

μια άλλη ερώτηση άκυρη... απο την ωρα που έκανα το hard reset οταν παω ρυθμίσεις-εφαρμογες δεν μου εμφανίζει πάνω τον αριθμό τον εφαρμογών μου... πριν κανω το hard reset εγραφε κανονικά... τι φαση αυτό τώρα; το εμφανίζει μετα απο 1-2 μέρες? δεν ειχα δωσει πριν σημασία...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θα το παω αλλά αυτή την στιγμή δύσκολο... με την κατάσταση που επικρατεί με την επιδημία... για την ωρα το αφήνω οπως έχει θα το δουλέψω κανονικά της επόμενες ημέρες και θα το δώ αν προσαρμοστεί η μπαταρία απο της επόμενες ημέρες.. στο xda που εριξα μια ματιά το αναφέρουν και αλλα άτομα το συγκεκριμένο drain ίσως εχει να κανει με κάποιες παρτίδες πχ να εχει διαφορετικη firmware δεν ξέρω αν ισχύει αυτο... πάντως μου πρότεινε ενας φίλος να περάσω την firmwares ξανα η να περιμένω update... η αυτόνομια πάντως που έχει τωρα ειναι χειρότερη απο το s6 edge που ειχα πρίν κάτι χρόνια...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γιατί κανείς το ίδιο ρε φίλε σε κάθε συσκευή που πέρνεις .....αν την περνεις δηλαδή .γιατι βάζεις άτομα να ψάχνουν να σου βρουν λύση και καλά σε πρόβληματα ;και εδώ και στο Iphonehellas κανείς πάντα το ίδιο .αλλα προβλήματα δεν έχεις να ασχοληθείς;

Edited by lazman
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

φιλε omorfonios, το Ultra εχεις?

Το 5G το εκλεισες ή ψαχνει σημα ολη μερα?

 

Που υπάρχει το 5g βρε παιδιά? Εμένα μέχρι 4g έχει. Μήπως επειδή έχω wind?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Που υπάρχει το 5g βρε παιδιά? Εμένα μέχρι 4g έχει. Μήπως επειδή έχω wind?

 

 

 

Μάλλον ήταν ψαρωτική η ερώτηση :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ήταν ψαρωτική η ερώτηση :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Ο άλλος απάντησε ότι το έκλεισε.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος απάντησε ότι το έκλεισε.....

 

 

 

Για να μη μπερδέψω κόσμο, δεν έχω το τηλέφωνο, ας μας πει κάποιος αν έχει επιλογή 5G στο μενού

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες είστε σοβαροί ? Τι πετάτε ότι σας έρθει ? Φυσικά και έχει 5g τo ultra, στις ρυθμίσεις για επιλογή δικτύων είναι με 5g/4g κλπ... Που σημαίνει ότι ψάχνει.. Το πας στο 4g/3g κλπ

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S20 series] Η εμπειρία σας με την μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...