Jump to content

Samsung Galaxy Note 10 Lite


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέτρια και τα δύο.

 

Δε νομίζω πως θα δεις ιδιαίτερηαναβάθμιση σε σχέση με το 8

 

Στάλθηκε από το GM1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 291
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συναδελφος στην εργασια το πηρε απο skroutz 450ε.--->>> https://www.skroutz.gr/s/21517871/Samsung-Galaxy-Note-10-Lite-6GB-128GB.html

 

Η συσκευη ειναι αψογη με καλη διαχειριση μπαταριας.Πολυ καλη καμερα μερα νυχτα το Spen σταθερη αξια μηδεν προβληματα .

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφος στην εργασια το πηρε απο skroutz 450ε.--->>> https://www.skroutz.gr/s/21517871/Samsung-Galaxy-Note-10-Lite-6GB-128GB.html

 

Η συσκευη ειναι αψογη με καλη διαχειριση μπαταριας.Πολυ καλη καμερα μερα νυχτα το Spen σταθερη αξια μηδεν προβληματα .

Video?

 

Στάλθηκε από το GM1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Aναζητω το Note 10 Lite

Αν καποιος ενδιαφερεται για πώληση ας στειλει ΠΜ

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι πριν από λίγες ημέρες που σε ρώτησα μίλαγες για μέτρια κάμερα βίντεο και μπαταρία τι σε έκανε να αλλάξεις γνωμη;

Ρωτάω σοβαρά και όχι ειρωνικά για να μην παρεξηγηθώ

Link to comment
Share on other sites

Πενακι

Φτηνότερο από γνήσιο ΝΟΤΕ

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά αγόρασα το κινητό προχθές.

Σε σχέση με το απλό note 10 για εμένα υπερτερεί στο μέγεθος της οθόνης και στην μπαταρία.

 

Κατά τα λοιπά τα μείον του γνωστά.

Πλαστικό πίσω (προσωπικά βάζω θήκη).

Παλιός επεξεργαστής (προσωπικά δεν παίζω πολύ βαριά παιχνίδια).

Όχι στερεοφωνικός ήχος (μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτόν).

Έλλειψη πιστοποίησης για νερά και σκόνη (αυτό μου λείπει).

Λίγο χειρότερη ανάλυση οθόνης.

 

Από εκεί και πέρα όμως το κινητό είναι εξαιρετικά γρήγορο, με μεγάλη και πολύ καλή οθόνη με ωραία (πιο φυσικά χρώματα).

Την κάμερα δεν την πολυδοκιμασα αλλά σε λήψεις εσωτερικού χώρου τράβηξε καλύτερες φώτο από το note 8.

 

Η μπαταρία υποστηρίζει γρήγορη φόρτιση. 30 λεπτά έκανε για το 50%.

Απόδοση είναι νωρίς ακόμη. Στον πρώτο κύκλο έβγαλε περίπου 6 και κατι ώρες οθόνη με τα πάντα ανοικτά (δεδομένα, wi fi, Bluetooth μόνιμα συνδεδεμένο με το smartwach, gps) οπότε για εμένα είναι οκ.

 

Σε σχέση με το note 10+ έχει audio jack ( με εξυπηρετεί πολύ), ραδιόφωνο και τα πλήκτρα στα δεξιά.

Επίσης το πληκτρολόγιο παίρνει τους τόνους με τον κλασικό τρόπο.

 

Και τι κυριότερο έχει το πενάκι με όλα τα καλούδια που έχουν και τα ακριβότερα μοντέλα

 

Όσοι δεν χρησιμοποιούν το πενάκι δεν έχουν λόγο να πάρουν τη συσκευή, αν όμως το χρησιμοποιούν και δεν θέλουν ή δεν μπορούν να δώσουν τα παραπάνω χρήματα για το note 10+ είναι ξεκάθαρα πολύ καλή και τίμια επιλογή και μακάρι η εταιρεία να το συνεχίσει και στα επόμενα note.

 

Άσχετο με την συσκευή η εφαρμογή aod notify είναι σούπερ και λειτουργεί άψογα. Απορώ πως η ίδια η samsung δεν σκέφτηκε να έχει κάτι παρόμοιο ως επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα το κινητό προχθές.

 

Σε σχέση με το απλό note 10 για εμένα υπερτερεί στο μέγεθος της οθόνης και στην μπαταρία.

 

 

 

Κατά τα λοιπά τα μείον του γνωστά.

 

Πλαστικό πίσω (προσωπικά βάζω θήκη).

 

Παλιός επεξεργαστής (προσωπικά δεν παίζω πολύ βαριά παιχνίδια).

 

Όχι στερεοφωνικός ήχος (μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτόν).

 

Έλλειψη πιστοποίησης για νερά και σκόνη (αυτό μου λείπει).

 

Λίγο χειρότερη ανάλυση οθόνης.

 

 

 

Από εκεί και πέρα όμως το κινητό είναι εξαιρετικά γρήγορο, με μεγάλη και πολύ καλή οθόνη με ωραία (πιο φυσικά χρώματα).

 

Την κάμερα δεν την πολυδοκιμασα αλλά σε λήψεις εσωτερικού χώρου τράβηξε καλύτερες φώτο από το note 8.

 

 

 

Η μπαταρία υποστηρίζει γρήγορη φόρτιση. 30 λεπτά έκανε για το 50%.

 

Απόδοση είναι νωρίς ακόμη. Στον πρώτο κύκλο έβγαλε περίπου 6 και κατι ώρες οθόνη με τα πάντα ανοικτά (δεδομένα, wi fi, Bluetooth μόνιμα συνδεδεμένο με το smartwach, gps) οπότε για εμένα είναι οκ.

 

 

 

Σε σχέση με το note 10+ έχει audio jack ( με εξυπηρετεί πολύ), ραδιόφωνο και τα πλήκτρα στα δεξιά.

 

Επίσης το πληκτρολόγιο παίρνει τους τόνους με τον κλασικό τρόπο.

 

 

 

Και τι κυριότερο έχει το πενάκι με όλα τα καλούδια που έχουν και τα ακριβότερα μοντέλα

 

 

 

Όσοι δεν χρησιμοποιούν το πενάκι δεν έχουν λόγο να πάρουν τη συσκευή, αν όμως το χρησιμοποιούν και δεν θέλουν ή δεν μπορούν να δώσουν τα παραπάνω χρήματα για το note 10+ είναι ξεκάθαρα πολύ καλή και τίμια επιλογή και μακάρι η εταιρεία να το συνεχίσει και στα επόμενα note.

 

 

 

Άσχετο με την συσκευή η εφαρμογή aod notify είναι σούπερ και λειτουργεί άψογα. Απορώ πως η ίδια η samsung δεν σκέφτηκε να έχει κάτι παρόμοιο ως επιλογή.

1. Συγχαρητήρια

2. Κάμερα και βίντεο σκοτάδι;

3. Από που αγόρασες;

4. Αυτονομία;

5. Ποιότητα σήματος;

6. Χωράει στο χέρι;

7. Zεστενεται ευκολα?

Sent from my RMX1931 using Tapatalk

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

1. Συγχαρητήρια

2. Κάμερα και βίντεο σκοτάδι;

3. Από που αγόρασες;

4. Αυτονομία;

5. Ποιότητα σήματος;

6. Χωράει στο χέρι;

7. Zεστενεται ευκολα?

Sent from my RMX1931 using Tapatalk

 

Αγοράστηκε από μεγάλο κατάστημα που είχα μια ειδική προσφορά και επιπλέον χωρίς ΦΠΑ.

Κάμερα και βίντεο στο σκοτάδι δεν έχω δοκιμάσει ακόμη

Αυτονομία έγραψα ήδη.

Ποιότητα σήματος και ήχος συνομιλητή μια χαρά

Στο δικό μου χέρι χωράει. Έμενα άλλωστε μου αρέσουν οι μεγάλες οθόνες. Και κλήση μπορώ να κάνω με το ένα χέρι. Εσύ μπορείς να πας να το δεις γιατί γούστα είναι αυτά.

Δεν θα έλεγα ότι ζεσταίνεται εύκολα.

 

Εσύ από ποιο κινητό θες να μεταβείς; Είχες ποτέ note;

 

Επαναλαμβάνω προφανώς το note 10 + υπερτερεί αλλά έχει 500 ευρώ παραπάνω επίσημα και 300 στο skroutz.

Στο note 10 δεν θα πήγαινα ούτως ή άλλως λόγω μεγέθους αλλά και μπαταρίας

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

 

ΝΟΤΕ δεν είχα ποτέ.

 

Θα πήγαινα μόνο για το πενάκι.

 

και δε θα ήθελα ποτέ να δώσω 700€.

 

Βέβαια θέλω να έχει πολύ καλή αυτόνομια και πολύ καλή κάμερα και σήμα σε μεγάλη οθόνη

 

 

 

Πόσο σας ήρθε τελική τιμή;

 

 

Έχω Realme X2 pro.

 

 

 

Sent from my RMX1931 using Tapatalk

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Αυτονομία και κάμερα είναι και λίγο θέμα αναγκών του καθενός.

Σίγουρα στην κάμερα δεν είναι top υπάρχουν ακριβότερα και καλύτερα μοντέλα αλλα όσες έβγαλα ημέρα σε εσωτερικό χώρο και εξωτερικό είναι πολύ καλές.

Το πενακι αξίζει με χίλια.

Αν το θες λοιπόν και αφού θες μεγάλη οθονη και αυτονομία ξεχνάς το note 10.

Το plus κοστίζει πολύ παραπάνω οπότε αν θες πενακι πας στο lite για εμένα.

Edited by stama
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω

 

 

Πες μας αν θες βραδυνές φωτογραφίες και βίντεο

 

Sent from my RMX1931 using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως απ'όσα reviews είδα, οι βραδινές λήψεις δεν είναι καλές. Και αν συνυπολογίσουμε την έλλειψη αδιαβροχοποίησης, την έλλειψη ασύρματης φόρτισης, τον παλιό επεξεργαστή, την επιλογή υλικών(το πλαστικό πίσω μέρος δηλαδή) και γενικά όλα όσα δίνει(αλλά κυρίως αυτά που ΔΕΝ δίνει) θεωρώ την τιμή του υψηλή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτονομία και κάμερα είναι και λίγο θέμα αναγκών του καθενός.

Σίγουρα στην κάμερα δεν είναι top υπάρχουν ακριβότερα και καλύτερα μοντέλα αλλα όσες έβγαλα ημέρα σε εσωτερικό χώρο και εξωτερικό είναι πολύ καλές.

Το πενακι αξίζει με χίλια.

Αν το θες λοιπόν και αφού θες μεγάλη οθονη και αυτονομία ξεχνάς το note 10.

Το plus κοστίζει πολύ παραπάνω οπότε αν θες πενακι πας στο lite για εμένα.

 

Το s-pen έχει τις ίδιες λειτουργίες με τα μεγάλα του αδέρφια? Δηλαδή μετατρέπει το χειρόγραφο κείμενο σε ψηφιακό κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε το πενάκι κάνει τα πάντα όπως τα μεγάλα του αδερφια. Μετατρέπει κείμενα, σχεδιάζει, μεταφράζει, μεγενθύνει, έχει τις εντολές χωρίς επαφή δηλαδή βγάζει φώτο και εναλλάσσεις κάμερες με το κουμπί του s pen , αλλάζει σελίδες στον browser. Το μόνο που δεν κάνει είναι οι ίδιες εντολές χωρίς επαφή με απλές κινήσεις; τις κάνει όμως με το κουμπί και χωρίς επαφή πάλι. Λεπτομέρεια πολύ μικρή και αδιάφορη για εμενα.

Επίσης για τα υπόλοιπα που λες ξεχνάς ότι η συσκευή τιμολογήθηκε 500 ευρώ φθηνότερα από το note 10+, όχι 200. Οπότε λογικό είναι να έχει κάνει παραχωρήσεις. Την αδισβραχοποιηση την ήθελα πάντως. Όσο ακριβό είναι το note 10 και το 10+ το ίδιο ακριβό είναι και το lite.

Φώτο ή βίντεο σε πάρα πολύ δύσκολες συνθήκες βραδινές δεν έχω βγάλει αλλά όσες και όσα έχω βγάλει στην καθημερινότητα μου είναι πολύ καλές-ά.

Επιπλέον έρχεται με το android 10 και λογικά θα πάρει μια μεγάλη αναβάθμιση παραπάνω. Για το απλο το ξαναπα. Προσωπικά λόγω μεγέθους και μπαταρίας δεν μου κάνει.

Σίγουρα το plus. ειναι η ναυαρχίδα και το lite η medium range αλλα για εμένα είναι value for money. Όποιος έχει τα παραπάνω λεφτά πάει στο plus

Edited by stama
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω όλα αυτά που αναφέρεις, και μέχρι ενός σημείου να καταλάβω τις όποιες υποχωρήσεις... Άλλωστε μια χαρά θα κάνει κάποιος την δουλειά του και ας έχει παλιό επεξεργαστή, ας είναι το πίσω μέρος πλαστικό(άλλωστε όλοι βάζουμε θήκη πλέον), ας μην έχει αδιαβροχοποιηση(δεν χρειάζεται έτσι κι αλλιώς να βουτάμε στο νερό μαζί του), ας μην έχει ασύρματη φόρτιση(τόσα χρόνια όλοι με καλώδιο φορτίζαμε), ας έχει λίγο υποδεέστερη οθόνη σε σχέση με τα μεγάλα του αδέρφια(παρόλα αυτά παραμένει μια ωραία οθόνη), ας μην έχει stereo ήχο και γενικά μπορεί κάποιος να συνυπάρξει με όλες τις ελλείψεις που έχει, οι οποίες στην τελική μπορεί να μην είναι τραγικές αλλά εμένα προσωπικά με κάνει να αναρωτιέμαι για ποιο λόγο να δώσω 500€???(τιμή διαδικτυακού μαγαζιού). Μόνο και μόνο επειδή έχει(ευτυχώς) όλα το features του s-pen? Για εμένα όχι... Δεν αρκεί αυτό για την συγκεκριμένη τιμή. Αν θέλει κάποιος οπωσδήποτε το πενάκι επειδή είναι εργαλείο για εκείνον, ας δώσει 150€ παραπάνω(ξέρω είναι σημαντικό ποσό) και ας πάρει το σαφώς πιο ολοκληρωμένο note 10(το 10+ όντως δεν συγκρίνεται σε τιμή). Αν θέλει απλά να ξέρει οτι έχει πενάκι και να το χρησιμοποιεί για καμιά περικοπή εικόνας, ας κοιτάξει κάποια άλλη, πιο ολοκληρωμένη συσκευή σε αυτό το ποσό.

Υ.Γ. Αντικειμενικά ούτε το απλό note 10 αξίζει για 650€, αλλά συγκριτικά με το lite είναι πιο ολοκληρωμένη πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα για να το κλείνουμε ο, τι ανάγκες έχει ο καθένας.

Εμένα το note 10 δεν μου κάνει λόγω μεγέθους και μπαταρίας. Το lite έχει μεγαλύτερη οθόνη, καλύτερη μπαταρία, εχει sd card, εχει θύρα ακουστικών, ραδιόφωνο που δεν έχει το note 10 και προσωπικά με βολεύουν. Έρχεται επίσης είπαμε με android 10.

Άλλος το προτιμά για το stereo ήχο, την ασύρματη φόρτιση, το γυαλί πίσω κλπ.

Στην τελική καλό είναι που υπάρχουν πολλές επιλογές.

Για το πενάκι θα διαφωνήσω. Όσα κανει δεν μπορεί να τα κάνει στο ελάχιστο ΚΑΜΙΑ άλλη συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και καμία συσκευή δεν μπορεί να κάνει αυτά που κάνει ένα Note. Όποιος είχε Note το ξέρει καλά. Αλλά την περικοπή μιας φωτο(που έθεσα σαν παράδειγμα πριν) μπορείς να την κάνεις και με το χέρι. Όταν ανέφερα για κάποια άλλη ανώτερη συσκευή αναφερόμουν κατασκευαστικά και από θέμα λειτουργιών και μόνο... όχι για το S-pen. Και ναι, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο να υπάρχει ποικιλία επιλογών ακόμα και εντός της σειράς Note.

Άλλωστε ο λόγος που πιστεύω πως λάνσαρε το lite η Samsung, είναι για τον παραδοσιακό επαγγελματία που θέλει ένα οικονομικό Note με όλα τα features του s-pen(γι΄αυτό και σε ρώτησα εάν τα έχει όλα) ο οποίος έχει μάθει στην επέκταση μνήμης, στο audio jack, στο ραδιόφωνο και δεν τον νοιάζει η χρονολογία ή η αρχιτεκτονική του επεξεργαστή ή το υλικό της κατασκευής. Ο καθημερινός χρήστης που θέλει καμεράρες για τα social media , καλύτερο επεξεργαστή για παιχνίδια, δεν τον ενδιαφέρουν το ραδιόφωνο και η θύρα ακουστικών επειδή έχει μάθει στα ασύρματα και στο online music, και το s-pen δεν του είναι εργαλείο, θα κοιτάξει κάτι άλλο(S10 lite για παράδειγμα).

Πάνω κάτω την ίδια άποψη έχουμε, αλλά εμένα προσωπικά η ένστασή μου για την συσκευή έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο στην τιμή.

Edited by Panos_Oro
Link to comment
Share on other sites

Και σε αυτό συμφωνήσαμε. Όλες οι συσκευές δυστυχώς είναι υπερτιμημενες .Σκέψου από ποια τιμή ξεκίνησε η σειρά note και που έχει εκτοξευτεί.
Link to comment
Share on other sites

Θα σου δώσω ένα δικό μου παράδειγμα. Τέλη του '15 πήρα από Αυστραλία το Note 5 περίπου στα 500Ε. Και είχε 4gb ram, Gorilla glass 4 εμπρός πίσω, nfc, ασύρματη και ταχεία φόρτιση στα 15W, αισθητήρα δαχτυλικών αποτυπωμάτων και όλα αυτά πρίν 5 χρόνια. Στην Ευρώπη δεν εισήχθη ποτέ αλλά και να εισαγόταν πόσο παραπάνω να είχε? 100-200Ε? για 600-700Ε έπαιρνες πραγματικά ότι πιο άρτιο υπήρχε σε συσκευή τότε. Τώρα, ή θα δώσεις χιλιάρικο και παραπάνω για όλα αυτά ή θα συμβιβαστείς με λιγότερα....

Δυστυχώς είναι η τάση της εποχής στην Samsung!

Anyway... Καλορίζικο κι όλας το κινητό σου. απροβλημάτιστο να είναι και να το χαρείς!

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικό να έχει άριστη μπαταρία και καλή νυκτερινή φωτογραφία και βίντεο

 

 

Sent from my RMX1931 using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Σημαντικό να έχει άριστη μπαταρία και καλή νυκτερινή φωτογραφία και βίντεο

 

 

Sent from my RMX1931 using Tapatalk

 

Σχετικά είναι φίλε μου όλα. Κάποιος μπορεί να δουλεύει σε γραφέιο και να έχει φορτιστή δίπλα του και να μην τον νοιάζει.

Και να μην τραβάει φωτο ή βίντειο με το κινητό του ή να έχει κάμερα.

 

Πάντως το κινητό, όπως έγραψα με όλα ανοικτά (μόνιμα συνδεδεμένο με smartwatch, wi fi και δεδομένα gps, συγχρονισμο με 4 λογαριασμούς, aod notify) άνετα ξεπερνά τις 6 ώρες οθόνη.. Για samsung είναι μια χαρά.

 

Νυχτερινές φώτο και βίντεο δεν έχω δοκιμάσει επαρκώς ακόμη.

Θα ενημερώσω σχετικά

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικό να έχει άριστη μπαταρία και καλή νυκτερινή φωτογραφία και βίντεο

 

 

Sent from my RMX1931 using Tapatalk

 

Σχετικά και τα δύο... Ειδικά η μπαταρία έχει να κάνει ξεκάθαρα με τον τρόπο λειτουργίας της συσκευής. Εγώ π.χ δεν ασχολούμαι με social media ούτε παίζω παιχνίδια. Άρα εξοικονομώ αρκετό ποσοστό μπαταρίας σε σχέση με κάποιον άλλον που είναι όλη την ώρα σε intsta, fb και παίζει αρκετή ώρα κάποιο παιχνίδι.

Οι κάμερες και πάλι είναι κάτι το υποκειμενικό. Μπορείς να δεις στο youtube πολλά video που δείχνουν τις ικανότητες των καμερών και μάλιστα σε πολλά από αυτά θα δεις και συγκριτικά με άλλες συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το αγορασα

 

 

 

Ένα καλο midranger με S.pen.

 

Ακριβό για.......650€.

 

Στα 470€ τρώγεται....

 

 

Αξιόλογη οθόνη.

 

Το S.pen αξίζει πολύ.

 

 

Aρκετά γρήγορο, αλλά πιο αργό από συσκευή με Snapdragon 855+ που επίσης έχω.

 

Αν ζόριστει ζεσταίνεται.

 

Αυτονομία για πρώτη φορτιση όχι κάτι εντυπωσιακο.Τη μέρα τη βγάζει.

 

 

Κάμερα μέτρια προς καλή.

 

Συνοπτικά ένα καλό midranger με πενάκι.

 

Αν δε θες πενάκι,

σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν σαφώς πολύ ανώτερες συσκευές.

Αν θες πενάκι στα 470€ είναι μονόδρομος

 

Στάλθηκε από το SM-N770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10 Lite

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...