Jump to content

+/- 3ων modem/router


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι μεταξύ των:

1.USR 9105

2.Intracom Jetspeed 520i

3.Alcatel speedtouch 530i

 

Είδα οι τιμές είναι παρόμοιες. Κλείνω προς το USR αλλά επειδή δεν νιώθω άνετα με την εξ'αποστάσεως αγορά (και με το flashαρισμα που θα πρέπει να κάνω για να δουλέψει σε ISDN), ίσως διαλέξω κάποιο από τα άλλα 2.

Ενδιαφέρομαι για σύνδεση μόνο 1 Η/Υ. Παρακαλώ όποιον γνωρίζει να αναφέρει πλεονεκτήματα και κυρίως μειονεκτήματα για το καθένα. (πχ firewall, ταυτόχρονες συνδέσεις κτλ).

Link to comment
Share on other sites

έχω το 530ι περίπου ένα χρόνο και μπορώ να σου πω οτι αν και δεν έχω πέσει με τα μούτρα να του πετάξω τα μάτια, δουλέυει απρόσκοπτα και χωρίς επιτήρηση από την ημέρα που το πήρα. Γίνονται όλα και με web αλλά και με telnet.
Link to comment
Share on other sites

Εχω το 9106, δε ξερω τι διαφορες εχει απο το 9105, αλλα εχω μεινει πολυ ευχαριστιμενος και το firewall που εχει δεν αφηνει να περασει τιποτα ανεπιθυμητο

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Το 9106 από το 9105 νομίζω ότι έχουν διαφορά μονο το wireless. Κατα τ' άλλα είναι ίδια.

Jetspeed 520i δε θα στο προτεινα. Καλύτερα το 9105.:)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω με το 9105 ειμαι απολυτα ευχαριστημενος, απο αποδοση, λειτουργια, ρυθμισεις, και γενικα σε ολα. Εαν για καποιο λογο δεν μπορεις να το παρεις τοτε παρε το Alcatel, μακρια απο το Jetspeed .

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε ότι έχουν firewall τι ακριβώς εννοούμε; Από τι μας προστατεύουν; Από την περίπτωση να θελήσει κάποιος να επιτεθεί και να αποκτήσει πρόσβαση στον Η/Υ μας, ή λειτουργεί και σαν το software firewall, μπλοκάροντας προγράμματα/popups/cookies κτλ; :stupid:

Επίσης, δε βλέπω κανέναν να αναφέρει αν κάποιο από τα παραπάνω μπορεί να αντιμετωπίσει πρόβλημα όταν έχουμε πολλές συνδέσεις ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε ότι έχουν firewall τι ακριβώς εννοούμε; Από τι μας προστατεύουν; Από την περίπτωση να θελήσει κάποιος να επιτεθεί και να αποκτήσει πρόσβαση στον Η/Υ μας, ή λειτουργεί και σαν το software firewall, μπλοκάροντας προγράμματα/popups/cookies κτλ; :stupid:

Επίσης, δε βλέπω κανέναν να αναφέρει αν κάποιο από τα παραπάνω μπορεί να αντιμετωπίσει πρόβλημα όταν έχουμε πολλές συνδέσεις ταυτόχρονα.

 

Βασικα ειναι ενα πιο Advanced software firewall. δυσκολοτερα μπαινει καποιος στο δικτυο σου. popups de mplokarei παντως.

 

Πολλες συνδεσεις? Τι εννοεις? Πολλα PC μου μοιραζονται τη συνδεση? Εμενα το ρεκορ μου με το 9106 ηταν 2 pc me ethernet cards kai αλλα δυο με wirelles και δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Πολλες συνδεσεις? Τι εννοεις? Πολλα PC μου μοιραζονται τη συνδεση? Εμενα το ρεκορ μου με το 9106 ηταν 2 pc me ethernet cards kai αλλα δυο με wirelles και δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα

 

Εννοώ σχετικά με p2p προγράμματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Το Ιντρακόμ είναι αισχρό.

Το Αλκατέλ έχει μια χαρά επιδόσεις, αλλά ο 9105 είναι καλύτερος και σε αυτές αλλά και έχει και 4 θύρες δικτύου, και το firewall.

Τώρα το τι κάνει το firewall, κόβει τα πάντα όπως θα τα έκοβε ένα κορυφαίο software firewall, αλλά χωρίς να επιβαρύνεται καθόλου ο υπολογιστής (η δουλειά γίνεται από τον 9105) με μόνη διαφορά ότι όσα ports ρυθμίσεις να ανοίξει θα τα ανοίξει για κάθε πρόγραμμα, ενώ ένα software firewall μπορεί να τα ανοίξει για κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα μόνο. Γενικά είναι πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

to jetspeed ta paizei me panw apo 50 syndeseis.

Lagarei poly akoma kai to chat, h mia aplh selida html 50KB.

To USR dokimasmeno kai me 100 syndeseis paei poly kalytera.

 

Για το speedtouch της alcatel, έχεις ακούσει τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Eγώ δεν γράφω για ότι ακούω αλλά για ότι εχω δει και έχω δουλέψει.

Δυστυχώς το speedtouch δεν το έχω δουλέψει.

 

:p :p :p Anyway! Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! ;)

 

Και κάτι άλλο. Το USR 9105 έχει θύρα για σύνδεση μέσω USB;

Επίσης, είναι εύκολη η διαδικασία μετατροπής του για γραμμή ISDN;

Link to comment
Share on other sites

:p :p :p Anyway! Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! ;)

 

Και κάτι άλλο. Το USR 9105 έχει θύρα για σύνδεση μέσω USB;

Επίσης, είναι εύκολη η διαδικασία μετατροπής του για γραμμή ISDN;

1. Κατά 99% όχι. Δεν είμαι Αθήνα να το τσεκάρω αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος...

2. Έτσι λένε όσοι το κάνανε. Κανείς δεν αντιμετώπισε πρόβλημα, αλλά δε θα με κυνηγάς μετά αν κάτι πάει στραβά ε;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

:p :p :p Anyway! Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! ;)

 

Και κάτι άλλο. Το USR 9105 έχει θύρα για σύνδεση μέσω USB;

Επίσης, είναι εύκολη η διαδικασία μετατροπής του για γραμμή ISDN;

Οχι δεν διαθέτει USB θύρα σύνδεσης με τον υπολογιστή. Καλύτερα δηλαδή γιατί είναι άχρηστη εντελώς. Η διαδικασία μετατροπής είναι σε ISDN είναι σχετικά εύκολη, το μόνο που χρειάζεται είναι ενα flash του firmware με την κατάλληλη έκδοση. Λεπτομέρειες δεν γνωρίζω γιατί δε μου χρειάστηκε αλλά καλύτερα να κοιτάξεις εδώ για οποιες απορίες έχεις καθώς και για οδηγίες για την μετατροπή.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω διάφορα και έχω μπλεχτεί. Θέλω μόλις ανοίγει ο Η/Υ να μπαίνει στο internet (σαν να ήταν σε δίκτυο). Αυτό γίνεται μόνο αν τον συνδέσω στο modem με ethernet; Αν συνδεθεί μέσω USB, θα πρέπει να κάνω την ίδια διαδικασία που κάνω και τώρα (με PSTN) για να συνδεθώ;
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω διάφορα και έχω μπλεχτεί. Θέλω μόλις ανοίγει ο Η/Υ να μπαίνει στο internet (σαν να ήταν σε δίκτυο). Αυτό γίνεται μόνο αν τον συνδέσω στο modem με ethernet; Αν συνδεθεί μέσω USB, θα πρέπει να κάνω την ίδια διαδικασία που κάνω και τώρα (με PSTN) για να συνδεθώ;

Έτσι ακριβώς.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω διάφορα και έχω μπλεχτεί. Θέλω μόλις ανοίγει ο Η/Υ να μπαίνει στο internet (σαν να ήταν σε δίκτυο). Αυτό γίνεται μόνο αν τον συνδέσω στο modem με ethernet; Αν συνδεθεί μέσω USB, θα πρέπει να κάνω την ίδια διαδικασία που κάνω και τώρα (με PSTN) για να συνδεθώ;

 

 

Επειδη το ειχα ψαξει, δε θελεις να μπαινεις με USB.... H ethernet ( ακομα και αν δεν εχεις κανει 9 ευρω ) εχει πολλα πλεονεκτηματα. Oso gia to USR kai ta p2p πεταει.....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι σίγουρο ότι αν συνδεθώ με USB θα πρέπει κάθε φορά να κάνω τη διαδικασία της κλήσης; Σε κάποια σελίδα (ψάχνω να τη ξαναβρώ) είδα να αναφέρει ότι ακόμα και αν συνδεθώ με USB, μπορώ να επιλέξω σύνδεση σε LAN. Αυτό δε σημαίνει ότι με το που ανοίγει ο Η/Υ θα βλέπει αμέσως internet; Όχι πως θα συνδέομαι με USB, αλλά για να λύσω την απορία.

 

Και μια (ελπίζω όχι χαζή) ερώτηση: Αν συνδεθούν 2 Η/Υ πάνω στον USR 9105, θα μπορούν να επικοινωνούν μεταξύ τους (μπορώ δηλαδή να φτιάξω και δίκτυο; )

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι σίγουρο ότι αν συνδεθώ με USB θα πρέπει κάθε φορά να κάνω τη διαδικασία της κλήσης; Σε κάποια σελίδα (ψάχνω να τη ξαναβρώ) είδα να αναφέρει ότι ακόμα και αν συνδεθώ με USB, μπορώ να επιλέξω σύνδεση σε LAN. Αυτό δε σημαίνει ότι με το που ανοίγει ο Η/Υ θα βλέπει αμέσως internet; Όχι πως θα συνδέομαι με USB, αλλά για να λύσω την απορία.

 

Και μια (ελπίζω όχι χαζή) ερώτηση: Αν συνδεθούν 2 Η/Υ πάνω στον USR 9105, θα μπορούν να επικοινωνούν μεταξύ τους (μπορώ δηλαδή να φτιάξω και δίκτυο; )

Oι απαντήσεις και στα δύο είναι ναι.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

USB με συνδεση LAN?[ρωτη φορα το ακουω...πως γινεται τουτο ρε παιδια?

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
USB με συνδεση LAN?[ρωτη φορα το ακουω...πως γινεται τουτο ρε παιδια?

 

Απλά ο driver του modem κάνει εξομείωση θύρας LAN. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Επίσης υπάρχουν συσκευές που τις συνδέεις σε USB και από την άλλη μεριά έχουν θύρα δικτύου. Τώρα για το παιδί που ρωτάει για τους router:

1) το u.s. robotics δεν το έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου αλλά ακούω πολύ καλά λόγια.

2) ΜΑΚΡΙΑ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ από το intracom jetspeed γιατί πήγα μια φορά να το ρυθμίσω σε έναν φίλο μου και μου άλλαξε τα φώτα. Τόσο δύσκολο web interface δεν έχω πετύχει ποτέ. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα, γενικά είναι ένα μπ......ο . Διάβασε λίγο καλύτερα το myphone και κυρίως το http://www.adslgr.com/ και θα καταλάβεις περί τίνος πρόκειται.

3) Το Alcatel 530i το έχω στην Ηγουμενίτσα για την adsl που έχω εκεί. Κανένα πρόβλημα με τις ταχύτητες. Πάντα κατεβάζω και ανεβάσω στις μέγιστες ταχύτητες που δίνει η γραμμή μου. Το νέο firmware αλλάζει τελείως το μενού του. Εμφανισιακά είναι πολύ ωραίο αλλά δυσκολότερο στον χειρισμό από το προηγούμενο firmware. Εννοείται ότι αν δεν θέλεις δεν το αναβαθμίζεις. Το προτείνω ανεπιφύλακτα. Επίσης και η τιμή του είναι πολύ καλή για όσα προσφέρει.

 

Το Siemens XPRESSLINK όμως που έχω εδώ στην Αθήνα (συγκεκριμένα στην περιοχή της Βούλας) είναι απλά κορυφαίο. Το πήρα πέρσι το καλοκαίρι, ήταν το ακριβότερο που είχε ο ΟΤΕ. Το μόνο του μειονέκτημα είναι ότι δεν έχει μενού διαχείρισης και κατά συνέπεια δεν μπορείς να δεις σε τι ταχύτητες κλειδώνει με το κέντρο γιατί είναι ΜΟΝΟ modem και όχι router. Από ποιότητα όμως είναι τρομερό.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...