Jump to content

Apple iTunes


MIB
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άμα έχεις τσεκαρισμένο το Manually Sync Songs, τότε η απάντηση είναι όχι, άμα διαγράψεις κάτι από το PC δε χάνεται και από το iPod.

 

Φανταζομαι το ιδιο ισχυει και με τα βιντεο ετσι???

Σε ευχαριστω πολυ!!!

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 84
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Κατ' αρχήν συγνώμη αν υπάρχει παρόμοιο τόπικ, αλλά έψαξα και δεν βρήκα κάτι.

 

Τώρα τελευταία άρχισα να χρησιμοποιώ το itunes λόγω του ότι πήρα ipod. Έχω όμως μια απορία... Δεν υπάρχει προσωρινή λίστα ναπαραγωγής αντίστοιχη με αυτήν του Windows Media Player? Δηλαδή άμα θέλω να ακούσω 2-3 συγκεκριμένα κομμάτια πρέπει να περιμένω τα τελειώσει το ένα και να κάνω κλικ στο επόμενο? Προσέξτε, δεν μιλώ για playlist, ούτε για το library... Νομίζω όσοι δούλεψαν το itunes καταλαμβαίνουν τί θέλω να πω...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κατ' αρχήν συγνώμη αν υπάρχει παρόμοιο τόπικ, αλλά έψαξα και δεν βρήκα κάτι.

 

Τώρα τελευταία άρχισα να χρησιμοποιώ το itunes λόγω του ότι πήρα ipod. Έχω όμως μια απορία... Δεν υπάρχει προσωρινή λίστα ναπαραγωγής αντίστοιχη με αυτήν του Windows Media Player? Δηλαδή άμα θέλω να ακούσω 2-3 συγκεκριμένα κομμάτια πρέπει να περιμένω τα τελειώσει το ένα και να κάνω κλικ στο επόμενο? Προσέξτε, δεν μιλώ για playlist, ούτε για το library... Νομίζω όσοι δούλεψαν το itunes καταλαμβαίνουν τί θέλω να πω...

 

Ευχαριστώ

Οχι...

Απλά πέρνεις τα κομμάτια που θες να ακούσεις και τα βάζεις σε μία καινούργια playlist και έτσι τά έχεις πάντα εκεί...:)

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει Party Shuffle όπως το 7? Εκεί μπορείς να κάνεις αυτό που λες, αν λείπει από το 8 ίσως δε θέλω να κάνω update. :)

And now all I do is sit in my darkened room

And on occasion break my silence to howl at the moon

To curse every nerve and neuron in my brain

That won't stop the pain I'm feeling

And let me stop thinking...

Link to comment
Share on other sites

Και πως γίνεται στην party shuffle (υπάρχει και στην 8); Αν κάνεις δεξί κλικ και επιλέξεις play next in party shuffle, το παίζει επιτόπου αντί να περιμένει να τελειώσει το προηγούμενο πρώτα.
Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό που λες, αλλά μόλις αρχίζεις να παίζεις κομμάτι στο Party Shuffle όταν πατήσεις Play Next In Party Shuffle θα το βάλει επόμενο στη λίστα χωρίς να διακόψει. Αυτό που λες ότι το παίζει επιτόπου γίνεται αν εκείνη τη στιγμή είσαι σε κάποια άλλη playlist ή στη γενική βιβλιοθήκη. Συν τοις άλλοις μπορείς να πατήσεις Add To Party Shuffle (οπότε θα μπει στο τέλος της λίστας αυτής) και στη συνέχεια να τα αναδιοργανώσεις όπως θες.

And now all I do is sit in my darkened room

And on occasion break my silence to howl at the moon

To curse every nerve and neuron in my brain

That won't stop the pain I'm feeling

And let me stop thinking...

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω τη λογική αυτού. Κανονικά ΔΕ θα έπρεπε να διακόπτει αλλά να το βάζει στην party shuffle και μόλις τελειώσει το κομμάτι που ακούς να σε πετάει στην party shuffle και να αρχίζει αυτό. Και μόλις τελειώσεις με τα προσωρινά κομμάτια που θες να ακούσεις, να γυρίζεις χειροκίνητα στην playlist/library που ήσουν πριν.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τώρα με το party shuffle κάτι γίνεται. Δεν είναι αυτό το σπαστικό που περίγραψα πιο πάνω. Μια απορία ακόμα... Το party shuffle δεν μπορώ να το αδειάσω και να βάλω μέσα μόνο 2-3 κομμάτια? Κάθε φορά που σβήνω αυτά που έχει προσθέτει καινούρια από μόνο του...
Link to comment
Share on other sites

Βάλε 0 στο πεδίο "Display upcoming songs". Κάτω από την playlist βρίσκεται.
Link to comment
Share on other sites

Βάλε 0 στο πεδίο "Display upcoming songs". Κάτω από την playlist βρίσκεται.

 

 

Ωραία!!! Για άλλη μια φορά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω τη λογική αυτού. Κανονικά ΔΕ θα έπρεπε να διακόπτει αλλά να το βάζει στην party shuffle και μόλις τελειώσει το κομμάτι που ακούς να σε πετάει στην party shuffle και να αρχίζει αυτό. Και μόλις τελειώσεις με τα προσωρινά κομμάτια που θες να ακούσεις, να γυρίζεις χειροκίνητα στην playlist/library που ήσουν πριν.

 

Καταλαβαίνω τι λες, έτσι είναι και η λογική του Winamp με το queue αν θυμάμαι καλά, αλλά το iTunes έτσι λειτουργεί με τις playlist, σαν να είναι διαφορετικές οντότητες και δεν τις ανακατεύει. Σταματάει τη μία και σε πάει στην άλλη.

 

The_Godfather

 

Επίσης μπορείς να δεις, ότι αν έχεις δικές σου playlist (π.χ. μία με μόνο Ελληνικά) μπορείς να βάλεις το Party Shuffle να αντλεί τραγούδια από εκεί ώστε να μην σου βάζει μέσα άλλα που πιθανόν δε θες ν'ακούσεις εκείνη τη στιγμή. Είναι καλό εργαλείο για τυχαία αναπαραγωγή, αν δε θες να κάτσεις να διαλέξεις ένα-ένα τα τραγούδια που θ'ακούς για κάποιο διάστημα, το βάζεις να παίζει τυχαία από κάποια λίστα που θες, και μπορείς να το τσεκάρεις ώστε αν ρίξει μέσα στο Shuffle κάποιο κομμάτι που δε θες να το αφαιρέσεις.

And now all I do is sit in my darkened room

And on occasion break my silence to howl at the moon

To curse every nerve and neuron in my brain

That won't stop the pain I'm feeling

And let me stop thinking...

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι λες, έτσι είναι και η λογική του Winamp με το queue αν θυμάμαι καλά
To οποίο winamp υποστηρίζει κανονικά το ipod (και πολλά άλλα mp3 players), είναι πιο ελαφρύ από το itunes, κάνει πολύ περισσότερα πράγματα και δεν βάζει 300 services. Αν ο λόγος που χρησιμοποιείς το itunes είναι επειδή έχεις ipod (και όχι λόγω του store π.χ.) τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις το winamp.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα Services ειδικά που λες εδώ μου κάθεται! Τουλάχιστον 2-3 άσχετα υπο-προγράμματα έχω απενεργοποιήσει από το Startup, κάτι iTunes Helper, iPod Service και δεν ξέρω γω τι άλλο. Προσωπικά το χρησιμοποιώ γιατί μου αρέσει η ταξινόμησή του με τα album, τα εξώφυλλα κλπ. Αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στα τελευταία Winamp (είχα μείνει σε αρκετά παλιά version) θα γυρίσω σ'αυτό πάρ'αυτα. :)

And now all I do is sit in my darkened room

And on occasion break my silence to howl at the moon

To curse every nerve and neuron in my brain

That won't stop the pain I'm feeling

And let me stop thinking...

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι λες, έτσι είναι και η λογική του Winamp με το queue αν θυμάμαι καλά, αλλά το iTunes έτσι λειτουργεί με τις playlist, σαν να είναι διαφορετικές οντότητες και δεν τις ανακατεύει. Σταματάει τη μία και σε πάει στην άλλη.

 

The_Godfather

 

Επίσης μπορείς να δεις, ότι αν έχεις δικές σου playlist (π.χ. μία με μόνο Ελληνικά) μπορείς να βάλεις το Party Shuffle να αντλεί τραγούδια από εκεί ώστε να μην σου βάζει μέσα άλλα που πιθανόν δε θες ν'ακούσεις εκείνη τη στιγμή. Είναι καλό εργαλείο για τυχαία αναπαραγωγή, αν δε θες να κάτσεις να διαλέξεις ένα-ένα τα τραγούδια που θ'ακούς για κάποιο διάστημα, το βάζεις να παίζει τυχαία από κάποια λίστα που θες, και μπορείς να το τσεκάρεις ώστε αν ρίξει μέσα στο Shuffle κάποιο κομμάτι που δε θες να το αφαιρέσεις.

Μα δε ζήτησα να τις ανακατέψει, αλλά ακριβώς αυτό που είπες: Να σταματάει τη μια και να με πηγαίνει στην άλλη. Το δεύτερο που λες είναι καλή λύση, αλλά η party shuffle παίρνει μέχρι 100 κομμάτια. Οπότε αυτόματα αχρηστεύεται αν παίζεις με μεγάλες playlist.

 

Bloat-ξεbloat το iTunes, δε συγκρίνεται σε ευκολία ταξινόμησης, tagging και αναζήτησης κομματιών. Χρησιμοποιούσα Winamp από το 1999 μέχρι το 2006 και ποτέ δεν κατάφερα να δουλέψω αποδοτικά με την media library του. Sorry, αλλά δεν ξαναγυρίζω πίσω.

 

Σχετικά άρθρα:

Slimming down the bloated iTunes 8 installer

http://blog.gadodia.net/i-positively-hate-itunes :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα Services ειδικά που λες εδώ μου κάθεται! Τουλάχιστον 2-3 άσχετα υπο-προγράμματα έχω απενεργοποιήσει από το Startup, κάτι iTunes Helper, iPod Service και δεν ξέρω γω τι άλλο. Προσωπικά το χρησιμοποιώ γιατί μου αρέσει η ταξινόμησή του με τα album, τα εξώφυλλα κλπ. Αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στα τελευταία Winamp (είχα μείνει σε αρκετά παλιά version) θα γυρίσω σ'αυτό πάρ'αυτα. :)
Δεν ξέρω τι ακριβώς μπορεί να χρειάζεσαι, αλλά το winamp έχει αναλυτικό library.

Bloat-ξεbloat το iTunes, δε συγκρίνεται σε ευκολία ταξινόμησης, tagging και αναζήτησης κομματιών. Χρησιμοποιούσα Winamp από το 1999 μέχρι το 2006 και ποτέ δεν κατάφερα να δουλέψω αποδοτικά με την media library του. Sorry, αλλά δεν ξαναγυρίζω πίσω.
Δεν ξέρω πόσο έχει αλλάξει το itunes από τότε που το χρησιμοποιούσα και δεν πιστεύω ότι υπάρχουν θεαματικές αλλαγές. Αν δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο λοιπόν, το library που έχει υπολείπεται από αυτό του winamp. Τι βολεύει τον καθένα, είναι άλλο θέμα βέβαια. Όσο για το tagging, επίσης δεν ξέρω τι ισχύει τώρα, αλλά πρέπει να έχουν γίνει κοσμογονικές αλλαγές για να φτάσει τις δυνατότητες του tag&rename που είναι απαραίτητο εργαλείο για όποιον ασχολείται πολύ με ID3 tags. Ούτε θέλω να θυμάμαι τι είχα τραβήξει με το itunes (και έχω ξαναγράψει εδώ στο computing) όταν πέτυχα album που είχε tags σε κάποια ξεχασμένα πεδία.
Link to comment
Share on other sites

Σε δυνατότητες μάλλον υστερεί, όμως κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά δύσχρηστη με τόσα παράθυρα και επιλογές.

Σχετικά με το tagging, σαφώς και δεν πρόκειται να φτάσει στα επίπεδα του tag & rename. Και δε χρειάζεται κιόλας, αφού πρόκειται για player κυρίως. Οι δυνατότητες που έχει είναι αρκετές για τον μέσο χρήστη και με το mass editing μπορείς να taggάρεις εύκολα ολόκληρα albums.

Τέλος πάντων, δεν έχουν νόημα τέτοια vs αφού όπως είπες το θέμα είναι το τι βολεύει τον καθένα τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι εδω το καταλληλο θεμα....Μου χαθηκε στο itunes τα στατιστηκα απτο ipod δηλαδη η οθονη που εδειχνε το restore k to update κ το τι περιχει...ξερει κανεις τι το επιασε??
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 8 months later...
Εκανα αναβαθμιση στην τελευταια εκδοση και εχασα ολες τις playlists σε 2 pc....Προσπαθω να ξαναπερασω ενα back up της library αλλα δεν γινεται κατι.Τι μπορω να κανω?Ειχα πολες λιστες και δε γινεται να τις φτιαξω ολες απο την αρχη:O
iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Ξετσεκαρω ορισμένα τραγούδια, αλλά τα συνχρονιζει πάλι με το iPod touch κανονικό. Τι δεν παει καλά;

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πρόβλημα: Έχω δημιουργημένη μία Playlist με χριστουγεννιάτικα κομμάτια, από διάφορα albums (5 συγκεκριμένα) και πολλούς διαφορετικούς καλλιτέχνες. Την έχω στο Shuffle και στο Repeat All, αλλά μόλις τελειώσει το πρώτο τραγούδι (όχι το πρώτο στη σειρά, οποιοδήποτε και αν πατήσω να παίξει), σταματάει και δεν παίζει τα υπόλοιπα...

 

:what:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τα έχεις κάνει untick όλα

 

Nope, βρήκα που είναι το πρόβλημα, αλλά δεν ξέρω πως να το λύσω. Έχω ticked το Skip when shuffling σε όλα, γιατί δεν θέλω όταν κάνω shuffle τα τραγούδια να μου πετάει ένα χριστουγεννιάτικο στο άσχετο.

 

Αυτό όμως χαλάει την ιστορία στην Playlist, δεν τα παίζει Shuffled, αλλά μόνο με τη σειρά. Καμία ιδέα για να παρακάμψουμε το πρόβλημα;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

παιδιά,εγώ πέρασα παλι τα κομμάτια του itunes στο κινητό.. βλέπω μέσα καποια τραγούδια (τικαρισμένα κανονικά) αλλά δε περνιούνται στο IPhone...απο τα 5000 τραγουδια μπορει να μου λειπουν καποια,δε ξερω ποσα..αλλα μερικα που τα εψαχνα ενω υπηρχαν στο itunes δεν υπήρχαν στη συσκευή.. επίσης μερικά άλλα έχουν πάρει 5 αστέρια "βαθμολογία" και όσο και αν προσπαθώ να τα αφαιρέσω απο το itunes ή τη συσκευή δε μπορώ (ΦΥΣΙΚΑ,και δε τα βαθμολόγησα εγώ)

 

τι γινεται εδώ;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...