Jump to content

VRadio - Η ελληνική εφαρμογή ραδιοφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το VRadio είναι μια δωρεάν εφαρμογή ραδιοφώνων η οποία σας δίνει πρόσβαση σε δεκάδες χιλιάδες σταθμούς στο διαδίκτυο.

 

Ακούστε σταθμούς από όλη την Ελλάδα, την Κύπρο καθώς και πολλές άλλες χώρες του κόσμου.

 

Περιηγηθείτε σε εκατοντάδες είδη μουσικής και ανακαλύψτε σταθμούς που ίσως να μην γνωρίζατε.

 

Η εφαρμογή λειτουργεί με WiFi καθώς και με δεδομένα κινητής τηλεφωνίας.

 

Υποστηρίζει 8 γλώσσες: Ελληνικά, Αγγλικά, Γαλλικά, Ιταλικά, Γερμανικά, Ισπανικά, Πολωνικά και Τσέχικα

 

Μπορείτε να την βρείτε και να την κατεβάσετε από το App Store ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο:

 

https://apps.apple.com/us/app/vradio-online-radio-recorder/id1490171722

 

Σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να σας αρέσει.

 

http://akouradio.com/iosscreen1.png

http://akouradio.com/iosscreen2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Δεν υπάρχει πια η εφαρμογή στο AppStore?

 

Όταν πατάω το σύνδεσμο με οδηγεί στο US Store και μετά μου λέει ότι η εφαρογή δεν είναι διαθέσιμη για κατέβασμα.

Edited by iganiats
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πια η εφαρμογή στο AppStore?

 

Όταν πατάω το σύνδεσμο με οδηγεί στο US Store και μετά μου λέει ότι η εφαρογή δεν είναι διαθέσιμη για κατέβασμα.

 

Έχει κατέβει προσωρινά από την Apple και πιθανότατα θα ξαναγίνει διαθέσιμη του χρόνου (2021).

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική εφαρμογή με μόνο μια μικρή παρατήρηση:εάν μπορεί να γίνει με κάποιο τρόπο,επιλογή της ποιότητας ληψης,κυρίως προς τα κάτω,ώστε να υπάρχει μικρότερη κατανάλωση στα δεδομένα από τον πάροχο!
Link to comment
Share on other sites

Έχει κατέβει προσωρινά από την Apple και πιθανότατα θα ξαναγίνει διαθέσιμη του χρόνου (2021).

 

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.

Μακάρι να επανέλθει εντός του 2020.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική εφαρμογή με μόνο μια μικρή παρατήρηση:εάν μπορεί να γίνει με κάποιο τρόπο,επιλογή της ποιότητας ληψης,κυρίως προς τα κάτω,ώστε να υπάρχει μικρότερη κατανάλωση στα δεδομένα από τον πάροχο!

 

Υπάρχει αυτή η δυνατότητα αλλά πρέπει ο εκάστοτε σταθμός να το υποστηρίζει και η πλειοψηφία των ελληνικών σταθμών δεν το κάνουν αυτό. Μπορείτε να αλλάξετε την ποιότητα της ροής, πηγαίνοντας στον σταθμό που παίζει και πατώντας στην ένδειξη για το format/bitrate (π.χ. MP3 128K). Εκεί μπορείτε να επιλέξετε οποιαδήποτε από τις προσφερόμενες ροές.

 

Επίσης μπορείτε να ταξινομήσετε τις λίστες σταθμών ανά λιγότερα δεδομένα, για να βρείτε σταθμούς που καταναλώνουν λιγότερα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Υπάρχει κάτι νεότερο σχετικά με το πότε θα γίνει και πάλι, διαθέσιμο στο Ελληνικό appstore?

 

Δεν έχει αλλάξει κάτι. Κάποια στιγμή εντός του 2021 θα επιστρέψει. Είναι μετέωρο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Καλησπέρα

 

Τελικά δεν επέστρεψε σωστά?να την περιμένουμε?

 

Η εφαρμογή θα επιστρέψει προς το τέλος του έτους, με το πιο πιθανό παράθυρο κυκλοφορίας να είναι ο Σεπτέμβριος-Οκτώβριος. Δυστυχώς θα περιέχει μόνο ένα μικρό κομμάτι των σταθμών που υπάρχουν στην εφαρμογή για Android. Αυτήν την στιγμή υπάρχουν μόνο 1274 σταθμοί που έχουν δώσει υπογεγραμμένη συγκατάθεση για να βρίσκονται μέσα στην εφαρμογή για Apple συσκευές. Ελπίζω μέχρι την κυκλοφορία να είναι αρκετοί παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 26/5/2021 at 9:07 ΠΜ, john24g said:

 

Η εφαρμογή θα επιστρέψει προς το τέλος του έτους, με το πιο πιθανό παράθυρο κυκλοφορίας να είναι ο Σεπτέμβριος-Οκτώβριος. Δυστυχώς θα περιέχει μόνο ένα μικρό κομμάτι των σταθμών που υπάρχουν στην εφαρμογή για Android. Αυτήν την στιγμή υπάρχουν μόνο 1274 σταθμοί που έχουν δώσει υπογεγραμμένη συγκατάθεση για να βρίσκονται μέσα στην εφαρμογή για Apple συσκευές. Ελπίζω μέχρι την κυκλοφορία να είναι αρκετοί παραπάνω.

Kanena neo gia ios ??

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμιστηκε η εφαρμογή αλλά πια έχει πολύ λιγότερους σταθμούς (ειδικά στην Αθήνα)και για μένα προσωπικά δεν είναι λειτουργική και πρακτική . Ελπίζω να διορθωθεί σύντομα.

5DFFB120-E991-4E55-A4BE-855B0E9FA8B0.jpeg

Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2021 at 11:05 ΠΜ, koutsis said:

Kanena neo gia ios ??

 

35 minutes ago, chocbhed_6630 said:

Αναβαθμιστηκε η εφαρμογή αλλά πια έχει πολύ λιγότερους σταθμούς (ειδικά στην Αθήνα)και για μένα προσωπικά δεν είναι λειτουργική και πρακτική . Ελπίζω να διορθωθεί σύντομα.

Η εφαρμογή για iOS είναι και πάλι διαθέσιμη στο App Store. Όπως είχα ενημερώσει πριν λίγους μήνες σε αυτό το thread, οι περισσότεροι σταθμοί λείπουν καθώς η Apple απαιτεί έγγραφη, υπογεγραμμένη άδεια από κάθε σταθμό που υπάρχει μέσα. Η πλειοψηφία των σταθμών δεν απαντάει καν στα μηνύματa, πόσο μάλλον να κάτσει να μπεί στην διαδικασία να υπογράψει. Υπάρχουν φυσικά και οι εξαιρέσεις τις οποίες θα βρείτε μέσα.

Μην περιμένετε θαύματα, δεν υπάρχει περίπτωση να προστεθούν όλοι οι σταθμοί. Ένα 30-40% όμως είναι εφικτό στο μέλλον.

Όπως προτείνω σε όλους, χρησιμοποιήστε άλλες εφαρμογές ραδιοφώνων που δεν έχουν τέτοιους περιορισμούς. Είναι γεμάτο το store από τέτοιες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, john24g said:

 

Η εφαρμογή για iOS είναι και πάλι διαθέσιμη στο App Store. Όπως είχα ενημερώσει πριν λίγους μήνες σε αυτό το thread, οι περισσότεροι σταθμοί λείπουν καθώς η Apple απαιτεί έγγραφη, υπογεγραμμένη άδεια από κάθε σταθμό που υπάρχει μέσα. Η πλειοψηφία των σταθμών δεν απαντάει καν στα μηνύματa, πόσο μάλλον να κάτσει να μπεί στην διαδικασία να υπογράψει. Υπάρχουν φυσικά και οι εξαιρέσεις τις οποίες θα βρείτε μέσα.

Μην περιμένετε θαύματα, δεν υπάρχει περίπτωση να προστεθούν όλοι οι σταθμοί. Ένα 30-40% όμως είναι εφικτό στο μέλλον.

Όπως προτείνω σε όλους, χρησιμοποιήστε άλλες εφαρμογές ραδιοφώνων που δεν έχουν τέτοιους περιορισμούς. Είναι γεμάτο το store από τέτοιες εφαρμογές.

Ποια άλλη εφαρμογή θεωρείς εξίσου καλή με τη δική σου;  εγώ πάντως βολευτηκα με το vradio. Πλήρωσα κιόλας για την premium έκδοση!

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, koutsis said:

Ποια άλλη εφαρμογή θεωρείς εξίσου καλή με τη δική σου;  εγώ πάντως βολευτηκα με το vradio. Πλήρωσα κιόλας για την premium έκδοση!

Από ορισμένες δοκιμές που έχω κάνει έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότερες γνωστές εφαρμογές ραδιοφώνου είναι καλές στο iOS. Δεν έχω ξεχωρίσει κάποια. Είναι περισσότερο θέμα γούστου και του τι ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, john24g said:

Από ορισμένες δοκιμές που έχω κάνει έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότερες γνωστές εφαρμογές ραδιοφώνου είναι καλές στο iOS. Δεν έχω ξεχωρίσει κάποια. Είναι περισσότερο θέμα γούστου και του τι ψάχνεις.

Ξαφνικά πριν μια ώρα χάθηκαν όλοι οι σταθμοί!

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γραψεί παραπάνω, η νέα έκδοση δεν περιέχει όλους τους σταθμούς αλλά μόνο ένα περιορισμένο εύρος.

Όποιος δεν θέλει να χάσει τους σταθμούς που είχε ως τώρα στην εφαρμογή, να ΜΗΝ κάνει αναβάθμιση στην νέα έκδοση.

Να παραμείνει σε αυτή που έχει εγκατεστημένη.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, john24g said:

Όπως έχω γραψεί παραπάνω, η νέα έκδοση δεν περιέχει όλους τους σταθμούς αλλά μόνο ένα περιορισμένο εύρος.

Όποιος δεν θέλει να χάσει τους σταθμούς που είχε ως τώρα στην εφαρμογή, να ΜΗΝ κάνει αναβάθμιση στην νέα έκδοση.

Να παραμείνει σε αυτή που έχει εγκατεστημένη.

Τώρα είναι αργά! Έπρεπε να μας το πεις πριν την αναβάθμιση!

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πεί από τον Μάιο σε αυτό εδώ το thread.

On 26/5/2021 at 11:07 ΠΜ, john24g said:

Η εφαρμογή θα επιστρέψει προς το τέλος του έτους, με το πιο πιθανό παράθυρο κυκλοφορίας να είναι ο Σεπτέμβριος-Οκτώβριος. Δυστυχώς θα περιέχει μόνο ένα μικρό κομμάτι των σταθμών που υπάρχουν στην εφαρμογή για Android. Αυτήν την στιγμή υπάρχουν μόνο 1274 σταθμοί που έχουν δώσει υπογεγραμμένη συγκατάθεση για να βρίσκονται μέσα στην εφαρμογή για Apple συσκευές. Ελπίζω μέχρι την κυκλοφορία να είναι αρκετοί παραπάνω.

Ίσως να μην επικοινωνήθηκε σωστά σχετικά με την ενημέρωση, γι' αυτό και πρόσθεσα το παρακάτω. Για κάποιους ίσως να μην είναι αργά.

1 hour ago, john24g said:

Όπως έχω γραψεί παραπάνω, η νέα έκδοση δεν περιέχει όλους τους σταθμούς αλλά μόνο ένα περιορισμένο εύρος.

Όποιος δεν θέλει να χάσει τους σταθμούς που είχε ως τώρα στην εφαρμογή, να ΜΗΝ κάνει αναβάθμιση στην νέα έκδοση.

Να παραμείνει σε αυτή που έχει εγκατεστημένη.

Δυστυχώς έπρεπε οπωσδήποτε να υπάρξει νέα έκδοση καθώς δεν υπήρχε τρόπος να πεις στην εφαρμογή να μην κατεβάζει όλους τους σταθμούς. Δεν θα μου την ενέκριναν ποτέ από την Apple άμα δεν άλλαζε ο κώδικας. Επίσης υπήρχε ήδη update που πρόσθετε υποστήριξη για το chromecast και έπρεπε να γίνει διαθέσιμο.

Αντιλαμβάνομαι τα προβλήματα που δημιουργεί όλη αυτή η κατάσταση, ωστόσο είμαι με δεμένα τα χέρια και δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.

Προτείνω (ξανά) να πάτε σε άλλες εφαρμογές έως ότου υπάρξει κάποια αισθητή βελτίωση στον κατάλογο των σταθμών.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, john24g said:

Το είχα πεί από τον Μάιο σε αυτό εδώ το thread.

Ίσως να μην επικοινωνήθηκε σωστά σχετικά με την ενημέρωση, γι' αυτό και πρόσθεσα το παρακάτω. Για κάποιους ίσως να μην είναι αργά.

Δυστυχώς έπρεπε οπωσδήποτε να υπάρξει νέα έκδοση καθώς δεν υπήρχε τρόπος να πεις στην εφαρμογή να μην κατεβάζει όλους τους σταθμούς. Δεν θα μου την ενέκριναν ποτέ από την Apple άμα δεν άλλαζε ο κώδικας. Επίσης υπήρχε ήδη update που πρόσθετε υποστήριξη για το chromecast και έπρεπε να γίνει διαθέσιμο.

Αντιλαμβάνομαι τα προβλήματα που δημιουργεί όλη αυτή η κατάσταση, ωστόσο είμαι με δεμένα τα χέρια και δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.

Προτείνω (ξανά) να πάτε σε άλλες εφαρμογές έως ότου υπάρξει κάποια αισθητή βελτίωση στον κατάλογο των σταθμών.

Κρίμα γιατί η δική σου ήταν η μόνη που είχε σταθμούς από όλο τον κόσμο! Αν πας σε γνωστές τύπου tune in radio και my tuner σε περιορίζει ανάλογα με τη χώρα που είσαι να ακούς μόνο τους σταθμούς της χώρας σου. Επίσης αν πας σε ελληνικές εφαρμογές έχουν μόνο τους ελληνικούς σταθμούς. Δεν έχω βρει ακόμα κάποια που να είχε τα πάντα όπως η δική σου...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα γιατί η δική σου ήταν η μόνη που είχε σταθμούς από όλο τον κόσμο! Αν πας σε γνωστές τύπου tune in radio και my tuner σε περιορίζει ανάλογα με τη χώρα που είσαι να ακούς μόνο τους σταθμούς της χώρας σου. Επίσης αν πας σε ελληνικές εφαρμογές έχουν μόνο τους ελληνικούς σταθμούς. Δεν έχω βρει ακόμα κάποια που να είχε τα πάντα όπως η δική σου...

Για δοκίμασε το Garden Radio.

https://apps.apple.com/gr/app/radio-garden-live/id1339670993

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, bill_viper said:


Για δοκίμασε το Garden Radio.

https://apps.apple.com/gr/app/radio-garden-live/id1339670993

Όντως πολύ καλό αλλά δεν μπορείς να αλλάξεις τους σταθμούς με forward και back ενώ το κινητό είναι κλειδωμένο ούτε από το Bluetooth! Πρέπει να ξεκλειδώνεις το κινητό και να μπαίνεις στην εφαρμογή για να αλλάξεις σταθμ.

Δεν βολεύει καθόλου αυτό μιας και εγώ θέλω να αλλάζω τους αγαπημένους σταθμούς από το Bluetooth στο αυτοκίνητο και δεν μπορώ κάθε φορά που θέλω να αλλάξω σταθμό να ανοίγω την εφαρμογή!

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...