Jump to content

Λυπητερές ιστορίες (Τρακαρίσματα κ.λ.π.)


Hunter
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει αλλά γνωρίζω υπεύθυνα περιστατικό όπου παράνομα παρκαρισμένα αυτοκίνητα δεν αποζημιώθηκαν από τρακάρισμα με την αιτιολογία ότι ήταν παράνομα... (συγκεκριμένα στρατιωτικό όχημα χτύπησε 3 αυτοκίνητα παράνομα σταθμευμένα τα οποία δεν αποζημιώθηκαν)...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 222
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το να μην αποζημιωθηκαν με την αιτιολογια οτι ηταν παρανομα δεν παιζει... Αυτα που περιγραψαμε παραπανω ειναι οτι οριζει ο ΚΟΚ και μπορεις να το επιβεβαιωσεις σε οποιοδηποτε αστυνομικο τμημα!

Δεν αμφισβητο το οτι μπορει να μην αποζημιωθηκαν, αλλα την αιτιολογια που περιγραφεις!! Ενδεχετε να ειχε σχεση με το οτι το οχημα ηταν στρατιωτικο που σημαινει οτι ηταν ασφαλισμενο απο το κρατος! Και οπου μπαινει στην μεση το κρατος τα πραγματα ειναι απο τραγικα ως τραγικοτατα...

 

Παντως αυτο που ισχυει ειναι οτι τροχαιες παραβασεις οπως παρανομο παρκαρισμα, υπαρξη κοτσαδορου χωρις να υπαρχει καποιο τρειλερ απο πισω, bull bars κλπ ναι μεν τιμωρουνται απο την τροχαια αλλα δεν εχουν καμια σχεση με το γεγονος εφοσον το χτυπημενο αυτοκινητο ειναι παρκαρισμενο! ;)

Επιβεβαιωμενο απο την τροχαια...

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς τα παιδιά έχουν δίκιο.

ο άλλος ήταν σταματημένος-παρκαρισμένος κ έπεσες επάνω του,άρα πληρώνεις εσύ τις ζημιές κ ο άλλος το παράνομο παρκάρισμα;)

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Το να μην αποζημιωθηκαν με την αιτιολογια οτι ηταν παρανομα δεν παιζει... Αυτα που περιγραψαμε παραπανω ειναι οτι οριζει ο ΚΟΚ και μπορεις να το επιβεβαιωσεις σε οποιοδηποτε αστυνομικο τμημα!

Δεν αμφισβητο το οτι μπορει να μην αποζημιωθηκαν, αλλα την αιτιολογια που περιγραφεις!! Ενδεχετε να ειχε σχεση με το οτι το οχημα ηταν στρατιωτικο που σημαινει οτι ηταν ασφαλισμενο απο το κρατος! Και οπου μπαινει στην μεση το κρατος τα πραγματα ειναι απο τραγικα ως τραγικοτατα...

 

Παντως αυτο που ισχυει ειναι οτι τροχαιες παραβασεις οπως παρανομο παρκαρισμα, υπαρξη κοτσαδορου χωρις να υπαρχει καποιο τρειλερ απο πισω, bull bars κλπ ναι μεν τιμωρουνται απο την τροχαια αλλα δεν εχουν καμια σχεση με το γεγονος εφοσον το χτυπημενο αυτοκινητο ειναι παρκαρισμενο! ;)

Επιβεβαιωμενο απο την τροχαια...

 

Δεν αντιλέγω. Στη συγκεκριμένη περίπτωση η Τροχαία είχε γράψει ότι φταίει ο οδηγός του στρατιωτικού οχήματος αλλά στη συνέχεια έγινε ΕΔΕ και η κατάληξη ήταν ότι σύμφωνα με τον ΚΟΚ τα παράνομα σταθμευμένα οχήματα δεν δικαιούταν αποζημίωση και κατά συνέπεια δεν αποζημιώθηκαν...

Link to comment
Share on other sites

Λαθος ειναι αυτο... Καμια σχεση με τον ΚΟΚ!

Το παρκαρισμενο αυτοκινητο αποζημιωνεται παντα.. Ειτε ειναι νομιμως παρκαρισμενο ειτε παρανομως!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω ούτε διαφωνώ με κανέναν. Απλά αναφέρω ένα επιβεβαιωμένο περιστατικό το οποίο περιγράφει μια εξέλιξη διαφορετική από αυτό που περιγράφεται παραπάνω...
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω ούτε διαφωνώ με κανέναν. Απλά αναφέρω ένα επιβεβαιωμένο περιστατικό το οποίο περιγράφει μια εξέλιξη διαφορετική από αυτό που περιγράφεται παραπάνω...

 

Η διαφορά στην περίπτωση αυτή ήταν το γεγονός ότι επρόκειτο για στρατιωτικό όχημα = Ελληνικό Δημόσιο.

Έχετε προσπαθήσει να αποζημιωθείτε για ζημία από όχημα του Ελληνικού Δημοσίου;:lol: :lol:

Ξέρετε ότι τα οχήματα του Ελληνικού Δημοσίου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΑ...;:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια καλησπερα,πριν απο δυο μερες τρακαρα με ενα πουλμαν,βρισκομουν στην Ακτη Μιαουλη κ ηθελα να στριψω.οπως ελπιζω να βλεπεται στην λιγο αχαρη εικονα,εγω ειμαι το Β κ το πουλμαν το Α.Το φαναρι κοκκινο κ ο χωρος μπροστα μου λιγος για να μπορεσω να ελιχθω κ να μπω μπροστα απο το πουλμαν (ασε που ηταν κ η διαβαση πεζων πιο μπροστα).Μπροστα μου ηταν αλλο αυτοκινητο,οποτε για να μπορεσω να στριψω βαζω το αυτοκινητο διαγωνια μπροστα απο το πουλμαν οσο ηταν δυνατο κ με φλας αναμενο,πιστευοντας πως ο οδηγος του πουλμαν θα περιμενε να φυγω απο μπροστα του πριν ξεκινησει.Δυστυχως ο τυπος κοιταγε μαλλον τ'αστερια κ παρολο που ημουν διαγωνια μπροστα του ΞΕΚΙΝΗΣΕ!Μου εβαλε μεσα ολη την πισω δεξια πορτα και το φτερο.Αρνηθηκε ομως να παρει ευθυνη κ να πει οτι δε με ειδε γιατι ειπε οτι του ειχα μπει απο αριστερα.Ο τυπος δεν ειχε καν διπλωμα μαζι του κ εφαγε κ προστιμο.Το μονο που με απασχολει ειναι αν η ασφαλεια θα με καλυψει.(Ηρθε τροχαια κ εμπ/νας κ συμπληρωσαμε εντυπο ΦΔ)

σορρυ για τη μεγαλη αφηγηση αλλα οτι ιδεες λαβω ειναι καλο...

 

http://img234.imageshack.us/img234/2658/atyxhmatn8.jpg

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,πριν απο δυο μερες τρακαρα με ενα πουλμαν,βρισκομουν στην Ακτη Μιαουλη κ ηθελα να στριψω.οπως ελπιζω να βλεπεται στην λιγο αχαρη εικονα,εγω ειμαι το Β κ το πουλμαν το Α.Το φαναρι κοκκινο κ ο χωρος μπροστα μου λιγος για να μπορεσω να ελιχθω κ να μπω μπροστα απο το πουλμαν (ασε που ηταν κ η διαβαση πεζων πιο μπροστα).Μπροστα μου ηταν αλλο αυτοκινητο,οποτε για να μπορεσω να στριψω βαζω το αυτοκινητο διαγωνια μπροστα απο το πουλμαν οσο ηταν δυνατο κ με φλας αναμενο,πιστευοντας πως ο οδηγος του πουλμαν θα περιμενε να φυγω απο μπροστα του πριν ξεκινησει.Δυστυχως ο τυπος κοιταγε μαλλον τ'αστερια κ παρολο που ημουν διαγωνια μπροστα του ΞΕΚΙΝΗΣΕ!Μου εβαλε μεσα ολη την πισω δεξια πορτα και το φτερο.Αρνηθηκε ομως να παρει ευθυνη κ να πει οτι δε με ειδε γιατι ειπε οτι του ειχα μπει απο δεξια.Ο τυπος δεν ειχε καν διπλωμα μαζι του κ εφαγε κ προστιμο.Το μονο που με απασχολει ειναι αν η ασφαλεια θα με καλυψει.(Ηρθε τροχαια κ εμπ/νας κ συμπληρωσαμε εντυπο ΦΔ)

σορρυ για τη μεγαλη αφηγηση αλλα οτι ιδεες λαβω ειναι καλο...

 

http://img234.imageshack.us/img234/2658/atyxhmatn8.jpg

 

 

Απο την περιγραφή σου αλλά και απο το σχεδιάγραμα που βλέπω,δυστυχώς μάλλον δύσκολα θα πάρεις θετική δήλωση.

Μπορεί να είχες βγάλει φλας,αλλά η χρήση του είναι απλα για να προειδοποιεί τους άλλους οδηγούς για την αλλαγή κατεύθυνσής σου.

Επίσης και το όχημα σου δεν είναι ολόκληρο μπροστά απο το πούλμαν αλλά ενα μέρος του,οπότε ο οδηγός του μπορεί να ισχυριστεί οτι έκανες σφήνα κτλ.Αυτό μόνο που δεν κατάλαβα απο την περιγραφή σου,είναι ο ισχυρισμός του οτι μπήκες απο δεξιά;Στο σχήμα σου δείχνει να μπαίνεις απο αριστερά.

Πάντως σου εύχομαι ολα να πάνε καλά και καλά ξεμπερδέματα.;)

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Απο την περιγραφή σου αλλά και απο το σχεδιάγραμα που βλέπω,δυστυχώς μάλλον δύσκολα θα πάρεις θετική δήλωση.

Μπορεί να είχες βγάλει φλας,αλλά η χρήση του είναι απλα για να προειδοποιεί τους άλλους οδηγούς για την αλλαγή κατεύθυνσής σου.

Επίσης και το όχημα σου δεν είναι ολόκληρο μπροστά απο το πούλμαν αλλά ενα μέρος του,οπότε ο οδηγός του μπορεί να ισχυριστεί οτι έκανες σφήνα κτλ.Αυτό μόνο που δεν κατάλαβα απο την περιγραφή σου,είναι ο ισχυρισμός του οτι μπήκες απο δεξιά;Στο σχήμα σου δείχνει να μπαίνεις απο αριστερά.

Πάντως σου εύχομαι ολα να πάνε καλά και καλά ξεμπερδέματα.;)

 

σορρυ λαθος διατυπωση,το διορθωσα,thanks,κ εγω ελπιζω να ξεμπερδεψω καπως πιο ευκολα...Στη δηλωση παντως δεχτηκε οτι ημουν σε σταση με το μισο αυτοκινητο μπροστα του.Απλα ρωτησα μηπως ειχε συμβει κατι παρομοιο κ σε καποιο αλλο μελος...Αλλα οπως μου πανε με πουλμαν κ ταξι δεν τα βαζεις...

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Οπως σας ειπα και παραπανω προχθες τράκαρα με το μηχανάκι..δεν έφτεγα εγώ..θα έρθει να δει το μηχανάκι εμπειρογνώμονας..υπαρχει περιπτωση να μου πει για κάποια πλαστικά πχ "μια γρατζουνια είναι δεν τ'αλλάζουμε!"???

Debugging is twice as hard as writing the code in the first place. Therefore, if you write the code as cleverly as possible, you are, by definition, not smart enough to debug it.

 

— Brian W. Kernighan and P. J. Plauger in The Elements of Programming Style.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τι να πω ρε παιδια που ακομα δεν εχει βγει πορισμα απο την ασφαλεια??

Με βλεπω για δικαστηρια...

Κατηραμενο Πουλμαν:angry:

Αν παντως η γρατσουνια που λες ηταν απο το ατυχημα που ειχες θα σε καλυψει λογικα,αρκει φυσικα να μην ειναι τελειως αμελητεα κ επιφανειακη(δηλαδη να πλησιαζεις στον ποντο για να τη δεις)

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Αν βγηκε ζωντανη απο κει μεσα τοτε τι να πω:confused: ας παει ν'αναψει κερι και να ευχαριστισει το θεο που την εσωσε...
iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

Ας ελπισουμε πως κ η συνοδηγος ειναι καλα,ειναι να μη σου συμβει ρε παιδια...τι να λεμε.Βασικα οταν βλεπω κατι τετοια με πιανει η καρδια μου,ειδικα με ατομα μικρα ηλικιακα αστα να πανε.Κριμα.

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αντε γεια καλε μου φιλε λυπαμαι που εγινε με αυτον τον τροπο αλλα ο αλβανος δεν σεβαστηκε ουτε τα λεφτα που σου εριξα ουτε το ονομα σου καλο ταξιδι και να θυμασε οπως σου ειχα πει θα γινεις ο βασιλιας

 

*απο σημερα το απογευμα το 200sx μου δεν υπαρχει πια 27.563 μονο σε aftermarket πηγαν χαμενα στην εθνικη οδο επειδη ενας αλβανος την ειδε σουμαχερ και νομιζε οτι στα 200 με ενα πουντο(ειρωνια ε?...)θα σταματαγε στα διοδα....(επεσε με σχετικα λιγα επανω μου αλλα μου το πηρε τοσο πλαγια που εφυγε σχεδον ολη με μερια)

κριμα..:cry:

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ήρθε;

Δεν κατάλαβες;; Παρα λίγο ο Χάρος :devil:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ουτε χαρος ουτε τιποτα προλαβα ευτηχως να παω δεξια πριν ερθει καρφωτα σε μενα και πηρε πισω αριστερο φτερο πορτα μπροστα φτερο εσπασε ο θολος η αναρτηση εσπασε οπως και το ημιαξονιο που το μαλακισμενο βρηκε επανω στην τουρμπινα :(
Link to comment
Share on other sites

για να ειμαστε σαφεις, δηλαδη, τρακαρες, αλλα ευτυχως την εβγαλες καθαρη...

ολα καλα και μια χαρουλα (αλεξιου)!

να εισαι καλα να παρεις αλλο και καλυτερο...

:)

Link to comment
Share on other sites

ναι αμε τι να σου πω εγω δεν θα ειχα παθει τιποτα ετσι και αλλιως διοτι δεν ηρθε με τοση φορα για να με ριξει και εμενα απλως το θεμα ειναι οτι χαθηκε ενα κομματι απο την καρδια ρε συ :( ειναι δυσκολο να το δω μετα το μισο κατεστραμενο και να μην μπορω να σωσω τιποτα
Link to comment
Share on other sites

αν εσυ νιωθεις ετσι εγω τοτε τι να πω που παραμονη πρωτοχρονιας μου εκλεψαν το αυτοκινητο που το ειχα 1 μηνα?ουτε που το χαρηκα ουτε τιποτα συν του οτι εκανα "μαυρη πρωτοχρονια".το μονο που σκεφτομαι οτι τουλαχιστον ειμαι καλά.αυτοκινητα θα περασουν πολλα απο τη ζωη μου ...και τη δική σου...εσύ κι εγώ ομως δεν ξαναγινομαστε
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...