Jump to content

Πρόβληματα netmod-pc


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια εγω καθε φορα που μπαινω ιντερνετ με πεταει καθε δεκαλεπτο εξω!και πριν απο λιγες μερες εσβησαν τα λαμπακια για κανα πενταλεπτο.Τι ειναι αυτο?????
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 103
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καθε φορα που μπαινω ιντερνετ με πεταει καθε δεκαλεπτο εξω!

Τι ISP?

 

και πριν απο λιγες μερες εσβησαν τα λαμπακια για κανα πενταλεπτο.Τι ειναι αυτο?????

Δεν κουμπώνει καλά η μπρίζα του ρεύματος :p

(Αν συνεχιστούν τα προβλήματα, πάρε ένα άλλο ΝΤ και δες αν υπάρχει διαφορά)

http://i3.photobucket.com/albums/y54/agrelaphon/fujikura1_foto_sm.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας μου συγχωρεθεί η ελαφρώς off topic ερώτηση....αλλά επειδή θέλω να αντικαταστήσω το αρχαίο μου νετμοντ με το πιό εξελιγμένο με USB θύρα, να ρωτήσω η είσοδος του με την τηλεφωνική γραμμή γίνεται με τηλεφωνικό καλώδιο μέσω βύσματος RJ11 ή απλό δίγραμμο χαλκού, όπως στο δικό μου....

 

Ευχαριστώ για την απάντηση... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος christ-k (11 Δεκ. 2004 , 18:41)

 

Παιδιά ας μου συγχωρεθεί η ελαφρώς off topic ερώτηση....αλλά επειδή θέλω να αντικαταστήσω το αρχαίο μου νετμοντ με το πιό εξελιγμένο με USB θύρα, να ρωτήσω η είσοδος του με την τηλεφωνική γραμμή γίνεται με τηλεφωνικό καλώδιο μέσω βύσματος RJ11 ή απλό δίγραμμο χαλκού, όπως στο δικό μου....

 

Ευχαριστώ για την απάντηση... :)

 

 

RJ11 φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τελευταία αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα... Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει...

 

Είναι η τρίτη φορά μέσα σε ένα μήνα που μου χαλάει η γραμμή του ΟΤΕ και παίρνω στις βλάβες ΟΤΕ για να μου την διορθώσουν... Αυτή τη φορά θα τα ακούσω πάλι...Μου είχε πει την τελευταία φορά ο τεχνικός του ΟΤΕ ότι το πρόβλημα που πέφτει το δίκτυο στη γραμμή μου είναι από μένα και ότι έχω κάτι λάθος στις συνδέσεις μου. Τι λάθος να έχω ρε παιδιά; Τον ρώτησα δεν ήξερε. Απλά μου είπε ότι θα μου ξανασυμβεί αν δεν άλλαζα κάτι. Όντως έτσι κι έγινε. Ευτυχώς αυτή τη φορά χάλασε μόνο η μία από τις δύο γραμμές της ISDN σύνδεσης και έτσι μπορώ και σας γράφω :)

 

Να δώσω μερικά στοιχεία. Έχω σύνδεση ISDN, με USB το συνδέω (αν και δεν χρησιμοποιώ το modem στο ιντερνετ, λέτε να το απεγκαταστήσω; Γιατί ακούω διάφορα στο φόρουμ εδώ για προβλήματα με το μόντεμ της Ιντρακόμ).

 

Ρώτησε και ένας άλλος φίλος. Οι αποστάσεις παίζουν ρόλο;Έχω ασύρματο σταθερό που είναι κοντά στο Netmod. Παίζει κάποιο ρόλο αυτό;Μήπως ενοχλεί; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Siga mh to xalas k epithdes!Exoun ypoxrewsh na sto ftiaxnoyn!Mh masas k rikstoys kana bineliki giati toys xreiazetai......
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Don_VitoCorleone (16 Δεκ. 2004 , 05:01)

 

Siga mh to xalas k epithdes!Exoun ypoxrewsh na sto ftiaxnoyn!Mh masas k rikstoys kana bineliki giati toys xreiazetai......

 

 

Μα είναι θρασύτατοι αυτοί οι τεχνικοί του ΟΤΕ... Την τελευταία φορά που ήρθε όταν είχα πρόβλημα με ενοχλητικό θόρυβο στη γραμμή μου είπε ότι θέλει αλλαγή το Netmod. Με παρακάλεσε όμως επειδή δεν το είχε μαζί του να κατέβω κι εγώ μαζί του, να πάμε στο αυτοκίνητό του για να μού δώσει το καινούριο Netmod...Βαριόταν μου είπε και ότι έχει πολύ δουλειά για να επέστρεφε μόνος του πάλι...

 

Αμ το άλλο που μου είπαν... "Φίλε από σένα είναι το πρόβλημα, η γραμμή από μας έρχεται κανονικά, στο κουτί σου κάτι κάνεις και την χαλάς" Μα τι κάνω επέμενα ο καημένος... "Δεν ξέρω κοίτα εκεί τις συνδέσεις σου,θα σου ξανασυμβεί να ξέρεις..." Και με ύφος κιόλας. Πράγματι μου ξανασυνέβη χθες,πήρα στις βλάβες αλλά μέχρι το βράδυ δεν με ενημερώσαν (όπως μου είπαν από το 121) και άνοιξα μόνος το Netmod, το έκανα ένα reset και επανήλθε κανονικότατα!!

 

Εγώ συμπεραίνω ότι πρέπει να είναι προβληματικά αυτά. Απόσα διαβάζω και από σας αυτό βλέπω. Έβγαλα και το USB αφού ούτως ή άλλως PSTN σύνδεση έχω και έτσι δεν το χρειάζομαι... Τώρα όταν χρειαστώ ISDN θα κάνω την προσευχή μου μην ξαναχαλάσει η γραμμή... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

An to pezei aftos mourh peksto k esy mourh,emena toylaxisto de boroun giati exw xronia ISDN kai exw faei sth mapa oles tis ekdoseis twn netmod.Ksanalew mh masas,ise pelaths k exeis dikio,kai thn allh fora mh kateveis kan mazi toy,na sou to ferei aftos k na sou pei k efxaristw na peis.

 

Oso gia to reset.......e kala twra to kapaki ine axreiasto,ena reset thn hmera to giatro (OTEtzh sth sigekrimenh periptwsh) ton kanei pera ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Don_VitoCorleone (17 Δεκ. 2004 , 03:49)

 

Oso gia to reset.......e kala twra to kapaki ine axreiasto,ena reset thn hmera to giatro (OTEtzh sth sigekrimenh periptwsh) ton kanei pera ;)

 

 

:lol: :lol: Α κατάλαβα! Κι εγώ το έμαθα μετά από 10 μήνες χρήσης ISDN το reset του Netmod!!Αν γνωρίζει κάποιος πάντως ας μας παραθέσει link για τους τελευταίους drivers του Netmod. Και ας εξηγήσει πώς γίνεται η εγκατάσταση γιατί είναι λίγο περίεργη. Θέλει να είναι κλειστό νομίζω όταν το εντοπίζει η αυτόματη ανίχνευση, κάτι περίεργα... :worry:

Link to comment
Share on other sites

απο τη σελίδα http://netmod.intracom.gr/software/greece_sw.htm

 

θα κατεβάσεις τους drivers που αντιστοιχούν στο μοντέλο που έχεις (3.81 η τελευταία έκδοση).

 

μετά από τη σελίδα http://netmod.intracom.gr/installation/engl_conf-man.htm

 

θα κατέβασεις το netmod configuration manager και μέσω αυτού θα εγκαταστήσεις τους drivers (3.81 που λέγαμε).

 

Αν έχεις κανένα πρόβληαμ εδώ είμαστε........

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Ρε παιδια εμενα απο τοτε που εβαλα την 3,81 δεν μου εχει παρουσιασει κανενα προβλημα(συνδεδεμενο σε σειριακη) τωρα που βγηκε η 3,83 να την περασω ή να μην πειραξω???εχει δοκιμασει κανεις την 3,83 ειναι καλη???
Link to comment
Share on other sites

έχει παρα πολλά!!ποιο απ όλα να κατεβάσω??από που βλέπω ποια έκδοση έχω??

em_seven boithame ligo re!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εμενα απο τοτε που εβαλα την 3,81 δεν μου εχει παρουσιασει κανενα προβλημα(συνδεδεμενο σε σειριακη) τωρα που βγηκε η 3,83 να την περασω ή να μην πειραξω???εχει δοκιμασει κανεις την 3,83 ειναι καλη???

Το πρόβλημα που αναφέρεις είναι ότι σου έκλεινε η σύνδεση κάθε 10΄ και σου αναβόσβηναν τα φωτάκια?

 

Σου είχε βγάλει κάποιο άλλο πρόβλημα συνδεδεμένο σε σειριακή?

 

Αν ναι μπορείς να μου πεις τι?

 

Thanks:)

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που αναφέρεις είναι ότι σου έκλεινε η σύνδεση κάθε 10΄ και σου αναβόσβηναν τα φωτάκια?

 

Σου είχε βγάλει κάποιο άλλο πρόβλημα συνδεδεμένο σε σειριακή?

 

Αν ναι μπορείς να μου πεις τι?

 

Thanks:)

Κανενα προβλημα δεν αναφερω,αντιθετως λεω πως οταν το συνδεσα με τη σειριακη δεν υπηρξε κανενα προβλημα ουτε κολλημα(αν εχεις προβληματα με την USB συνδεσε το στην σειριακη ;) ).

kostakiss: πηγαινε εδω και κατεβασε το Configuration Manager μολις το ανοιξεις θα δεις ποια εκδοση εχεις μετα πηγαινε εδω και κατεβασε την εκδοση 3,83.Μολις τη κατεβασεις περασε την με το Configuration Manager,ελπιζω να βοηθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εμενα απο τοτε που εβαλα την 3,81 δεν μου εχει παρουσιασει κανενα προβλημα(συνδεδεμενο σε σειριακη) τωρα που βγηκε η 3,83 να την περασω ή να μην πειραξω???εχει δοκιμασει κανεις την 3,83 ειναι καλη???

 

Εγώ την φοράω εδώ και μερικές μέρες κ είναι μια χαρά! :)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα δεν αναφερω,αντιθετως λεω πως οταν το συνδεσα με τη σειριακη δεν υπηρξε κανενα προβλημα ουτε κολλημα(αν εχεις προβληματα με την USB συνδεσε το στην σειριακη ;) ).

 

Εγώ σου έλεγα για post που είχες κάνει ποιο παλιά και νόμιζα ότι ήταν απο την σειριακή γιατί και σε εμένα, στις μια απο τις 2 συνδέσεις του internet που έχω, όταν η μια γραμμή είναι στο internet και η άλλη γραμμή μιλάει τα φωτάκια του μοντεμ αναβοσβήνουν λες και πέρνουν εκείνη την στιγμή ρεύμα και φυσικά και η σύνδεση και το τηλέφωνο χάνονται.

 

Αν όμως η μια γραμμή είναι στο net και η άλλη δεν μιλάει τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα?

 

Α ναι, και netmode είναι συνδεδεμένο σε σειριακή θύρα.

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου έλεγα για post που είχες κάνει ποιο παλιά και νόμιζα ότι ήταν απο την σειριακή γιατί και σε εμένα, στις μια απο τις 2 συνδέσεις του internet που έχω, όταν η μια γραμμή είναι στο internet και η άλλη γραμμή μιλάει τα φωτάκια του μοντεμ αναβοσβήνουν λες και πέρνουν εκείνη την στιγμή ρεύμα και φυσικά και η σύνδεση και το τηλέφωνο χάνονται.

 

Αν όμως η μια γραμμή είναι στο net και η άλλη δεν μιλάει τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα?

 

Α ναι, και netmode είναι συνδεδεμένο σε σειριακή θύρα.

 

Λες για τα B1 - B2 ...;εάν εννοείς αυτά έτσι πρέπει να γίνεται όταν ανοίγει η γραμμή, να αναβοσβήνουν.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Λες για τα B1 - B2 ...;εάν εννοείς αυτά έτσι πρέπει να γίνεται όταν ανοίγει η γραμμή, να αναβοσβήνουν.

Ναι γιαυτά λέω.

 

Αλλά δεν είναι πρόβλημα να κλείνει και να ξαναανοίγουν οι γραμμές όταν η μία είναι στο internet και η άλλη γραμμή μιλάει?;)

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ναι γιαυτά λέω.

 

Αλλά δεν είναι πρόβλημα να κλείνει και να ξαναανοίγουν οι γραμμές όταν η μία είναι στο internet και η άλλη γραμμή μιλάει?;)

Φιλε μαλλον θα πρεπει να εχει προβλημα το μοντεμ σου,πας για αλλο...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μαλλον θα πρεπει να εχει προβλημα το μοντεμ σου,πας για αλλο...

To περίεργο είναι ότι το κάνει μόνο με μια σύνδεση αυτό.

 

2 χρόνια+ που το έχω δεν έχω παρατηρήσει άλλο πρόβλημα και μιας και σε λιγότερο απο 2 μήνες θα ξαναενεργοποιηθεί η adsl + ότι η με σύνδεση που έχει πρόβλημα την έχω ως "ασφαλείας" και δεν μπαίνω αρκετά συχνά αξίζει να το αλλάξω?

Τι λέτε?

 

Ευχαριστώ και Χρόνια πολλά!

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Κάλεσε το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ (ένας τριψήφιος αριθμός αλλά δεν τον θυμάμαι).Θα σου κλείσουν ραντεβού και θα 'ρθουν σπίτι σου.

Ανέφερε τους το πρόβλημα και ζήτα αντικατάσταση του netmod.

Βέβαια μπορεί να φταίει κ κάτι στην γραμμή σου, μην το αποκλείεις...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...