Jump to content

Πρόβληματα netmod-pc


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ SITE ΣΑΣ. ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΚΑΝΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΜΟΥ PSTN ΣΕ ISDN ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΗ ΙSDN DYN 128KBPS.ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΗΜΕΡΕΣ OΜΩΣ ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ: ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΣΙΤΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΜΟΥ ΓΡΑΜΜΗ, ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ, ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ, ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΛΕΠΤΑ Η ΣΥΝΔΕΣΗ ΔΙΑΚΟΠΤΕΤΑI...ΑΚΟΜΑ ΕΝΩ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΔΕΜΕΝΟΣ,Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΡΑΜΜΗ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΟΤΑΝ ΕΠΕΙΤΑ ΚΛΕΙΝΩ ΤΟ NETMODE(ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΠΡΙΖΑ) ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΩ ΜΕ ΤΟ ΜΟDEM ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΜΟΥ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΗΝ PSTN DOYLEΥΩ KANONIKA, ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΞΩ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ?ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ.. :!: :'(
ΟΠΟΙΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΣΥΛΛΟΓΑΤΑΙ, ΣΥΛΛΟΓΑΤΑΙ ....ΚΑΛΑ!!!:!:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 103
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αφού συνδέεσαι κανονικά με PSTN, το πιθανότερο είναι να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο σετάρισμα του netmod ως modem. Χρησιμοποιείς της RS232 ή τη θύρα USB του netmod;
Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ την θύρα USB και τα εχω πει στον ΟΤΕ αλλά ως συνήθως ακόμα τον περιμένω να έρθει...Καμιά άλλη λύση παιδιά???
ΟΠΟΙΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΣΥΛΛΟΓΑΤΑΙ, ΣΥΛΛΟΓΑΤΑΙ ....ΚΑΛΑ!!!:!:
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΗ ΣΕΙΡΙΑΚΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΥΡΑ ΓΙΑ ΣΕΙΡΙΑΚΗ, ΕΧΩ LAPTOP KAI EΧΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ USB...SOMETHING ELSE???
ΟΠΟΙΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΣΥΛΛΟΓΑΤΑΙ, ΣΥΛΛΟΓΑΤΑΙ ....ΚΑΛΑ!!!:!:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον spigi

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΗ ΣΕΙΡΙΑΚΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΥΡΑ ΓΙΑ ΣΕΙΡΙΑΚΗ, ΕΧΩ LAPTOP KAI EΧΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ USB...SOMETHING ELSE???

 

 

Προμήθεια ενός isdn modem ίσως; Εκτός κι αν οι τεχνικοί του ΟΤΕ βρουν άλλη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον spigi

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΗ ΣΕΙΡΙΑΚΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΥΡΑ ΓΙΑ ΣΕΙΡΙΑΚΗ, ΕΧΩ LAPTOP KAI EΧΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ USB...SOMETHING ELSE???

 

 

Κατέβασμα νέων drivers ή/και firmware του netmod, απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση των drivers ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες μπας και δουλέψει. Πιο πολύ η Intracom μπορεί να σε βοηθήσει. Ο ΟΤΕ καλώς ή κακώς δεν γνωρίζει και ως εκ τούτου πρόκειται να ασχοληθεί με το πρόβλημα στο USB.

 

Αν δεν καταφέρεις τίποτε άλλο, αγοράζεις ένα ISDN TA όπως σου προτείνει ο manoz και καθαρίζεις...

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

OK ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ISDN MODEM ΝΑ ΠΑΡΩ, ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΑΡΩ, ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟ ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ...
ΟΠΟΙΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΣΥΛΛΟΓΑΤΑΙ, ΣΥΛΛΟΓΑΤΑΙ ....ΚΑΛΑ!!!:!:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον spigi

 

OK ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ISDN MODEM ΝΑ ΠΑΡΩ, ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΑΡΩ, ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟ ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ...

 

 

Καλά και φθηνά θεωρούνται τα Tornado, δεν τα έχω χρησιμοποιήσει όμως, οπότε κάνε ότι νομίζεις ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εμενα μου εχει σπασει τα νευρα με ενα προβλημα που επαναλαμβανεται..

εκει που ειμαι συνδεδεμενος και ολα καλα ξαφνικα σταματαει προφανως να στελνει δεδομενα και κολλαει δεν ανοιγει καμια σελιδα!

Βγαινω αναγκαστικα και ξαναμπαινω και ξανα ολα καλα!

Το κανει αρκετα συχνα..

Sorry που το συνεχιζω το τοπικ απλα δεν θελω να ανοιγω καινουριο!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον elteo

 

Εμενα μου εχει σπασει τα νευρα με ενα προβλημα που επαναλαμβανεται..

εκει που ειμαι συνδεδεμενος και ολα καλα ξαφνικα σταματαει προφανως να στελνει δεδομενα και κολλαει δεν ανοιγει καμια σελιδα!

Βγαινω αναγκαστικα και ξαναμπαινω και ξανα ολα καλα!

Το κανει αρκετα συχνα..

Sorry που το συνεχιζω το τοπικ απλα δεν θελω να ανοιγω καινουριο!

 

 

Εμένα το κάνει αυτό όταν το παραζορίζω με πολλά downloads. (p.x. Bit torrent, Kazaa Lite κλπ). Σε 10 λεπτά το πολύ το Netmod θα έχει κρεμάσει. Είχε 10 μήνες να το κάνει αυτό και τώρα ξανάρχισε... Παγώνει η σύνδεση, κολλάει το Netmod και δεν κατεβάζει τίποτα. Και όχι μόνο αυτό αλλά σταματάνε να δουλεύουν και τα τηλέφωνα του σπιτιού (δεν δέχομαι κλήσεις και αν προσπαθήσω εγώ να καλέσω, όλοι οι αριθμοί βγαίνουν λάθος... :blink: ) Μετά για να επανέλθει το Netmod σε κανονική κατάσταση θέλει reset.

 

Εννοείται ότι πέρασα τελευταίο firmware και drivers, αλλά πάλι τα ίδια. Τελικά ξέθαψα από ένα συρτάρι ένα ISDN Terminal Adapter 128Κ που είχα αγοράσει κάποτε, το σύνδεσα και βρήκα την ησυχία μου, σταμάτησαν όλα τα προβλήματα. Ούτε κολλήματα ούτε τίποτα. Είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις νομίζω, δίνεις λίγα λεφτά μεν, αλλά ξεχνάς μια για πάντα τα κοκκαλώματα του Κόκκαλ-mod. :blink:

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον elteo

 

Εμενα μου εχει σπασει τα νευρα με ενα προβλημα που επαναλαμβανεται..

εκει που ειμαι συνδεδεμενος και ολα καλα ξαφνικα σταματαει προφανως να στελνει δεδομενα και κολλαει δεν ανοιγει καμια σελιδα!

Βγαινω αναγκαστικα και ξαναμπαινω και ξανα ολα καλα!

Το κανει αρκετα συχνα..

Sorry που το συνεχιζω το τοπικ απλα δεν θελω να ανοιγω καινουριο!

 

 

same here...και η ειρωνία είναι ότι το έκανε μόλις τώρα την ώρα που πήγα να απαντήσω εδώ...πολύ σπαστικό λέμε...4 disconnect-connect έκανα.. :(

Link to comment
Share on other sites

Πόσο τυχερός νιώθω που 2 χρόνια με το USB δεν είχα κανένα πρόβλημα!!! Μήπως τελικά φταίει το κέντρο του ΟΤΕ στο οποίο ανήκει το netmod που κολλάει ( :stupid: ) , ή απλώς εγώ είμαι τόσο κ***φαρδος;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον elteo

 

Εμενα μου εχει σπασει τα νευρα με ενα προβλημα που επαναλαμβανεται..

εκει που ειμαι συνδεδεμενος και ολα καλα ξαφνικα σταματαει προφανως να στελνει δεδομενα και κολλαει δεν ανοιγει καμια σελιδα!

Βγαινω αναγκαστικα και ξαναμπαινω και ξανα ολα καλα!

Το κανει αρκετα συχνα..

Sorry που το συνεχιζω το τοπικ απλα δεν θελω να ανοιγω καινουριο!

 

Και εμένα μου το έκανε αυτό πριν γίνει η αντικατάσταση, μην ξεχνάς οτι πολλά netmod εχουν βγει προβληματικά, πάρε και κανένα τηλέφωνο στον ΟΤΕ να τους πεις το πρόβλημα, ή μπες στη σελίδα της INTRACOM να κάνεις up date to software...
ΟΠΟΙΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΣΥΛΛΟΓΑΤΑΙ, ΣΥΛΛΟΓΑΤΑΙ ....ΚΑΛΑ!!!:!:
Link to comment
Share on other sites

Eγώ ρε παιδιά έχω το εξείς πρόβλημα.

Ενώ συνδέομαι μια χαρα στο internet σε άσχετες ώρες δεν μου ανοίγει καμιά σελίδα και κολλάει το modem και δεν μπορώ να το κλείσω.

Επίσης αν το βάλω μέσω συριακής μου βγάζει το μηνυμα:

Σφάλμα υλικού στο modem!

 

Tι μπορώ να κάνω εγώ?

Λέτε με ένα restart να επανέλθει?

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Nikos_s3

 

same here...και η ειρωνία είναι ότι το έκανε μόλις τώρα την ώρα που πήγα να απαντήσω εδώ...πολύ σπαστικό λέμε...4 disconnect-connect έκανα.. :(

 

 

ρε γμτ..το περίεργο-σπαστικό που θέλω να το γράψω εδώ και καιρό αλλά περίμενα να σιγουρευτώ περισσότερο είναι ότι 9 στις 10 φορές που κολάει γίνετραι την ώρα που είμαι στο myphone.. :'(

τι μπορεί να φταίει...μήπως δεν είναι πρόβλημα του netmod...?? Msk..?? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Jim87

 

Eγώ ρε παιδιά έχω το εξείς πρόβλημα.

Ενώ συνδέομαι μια χαρα στο internet σε άσχετες ώρες δεν μου ανοίγει καμιά σελίδα και κολλάει το modem και δεν μπορώ να το κλείσω.

Επίσης αν το βάλω μέσω συριακής μου βγάζει το μηνυμα:

Σφάλμα υλικού στο modem!

 

Tι μπορώ να κάνω εγώ?

Λέτε με ένα restart να επανέλθει?

 

 

Με restart σίγουρα ξεκολλάει το Netmod από αυτά τα κολλήματα. Όσο για τη σειριακή, θα πρέπει να εγκαταστήσεις ξεχωριστούς drivers αν το συνδέσεις σε αυτή. Δεν δουλεύει με τους USB drivers ενώ το έχεις στη σειριακή θύρα :) Απλά θα του κάνεις επανεγκατάσταση από τον φάκελο όπου έχεις αποθηκευμένους τους drivers και αυτό θα επιλέξει αυτόματα τους σωστούς. Έτσι πλέον θα το δεις στο Control Panel των modems όχι σαν Netmod USB αλλά σαν σκέτο Netmod

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Paidia teleiose to apofasisa den paei allo ekana pano apo 15 connect/disconnect gia na mpo sto internet. Kai me reset parakalo. Loipon peite moy poio montem na pao n'agoraso ayrio, kathos episis na rotiso kai kati allo...

Ean balo to isdn modem sto pc to netmod tha eksakoloytho na to xrisimopoio? Tin tilefonikh moy syskeyh poy tha tin exo syndedemeni? Sto neo modem 'h sto netmod? Apla eimai ligo mperdemenos sxetika me tin syndesmologia.

 

Apantiste oso pio syntoma ginete.. SOS!!!

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Brika ena modem sto plaisio, ean to exei kapoios as moy pei tin gnomi toy. Min agoraso kamia patata :wacko:

 

TORNADO ISDN TOR-TAKGR128-PB ΕΣΩΤ. ΤΙΜΗ : € 23.50

 

Episis apo to infoshop:

 

MICROCOM INTERNAL PCI ISDN 128K ΤΙΜΗ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ: € 39,09

CRYPTO ISDN 128K PCI INTERNAL ΤΙΜΗ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ: € 39,57

 

Oles oi parapano times einai xoris FPA :eek: .

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Nikos_s3

 

ρε γμτ..το περίεργο-σπαστικό που θέλω να το γράψω εδώ και καιρό αλλά περίμενα να σιγουρευτώ περισσότερο είναι ότι 9 στις 10 φορές που κολάει γίνετραι την ώρα που είμαι στο myphone.. :'(

τι μπορεί να φταίει...μήπως δεν είναι πρόβλημα του netmod...?? Msk..?? :worry:

 

 

σερφάρω σχεδόν τρεις ώρες στο δίκτυο και δεν έχω κανένα πρόβλημα...με το μπήκα στο myphone άρχισαν τα κολλήματα και τα αναγκαστικά disconnect-connect... :wacko: :confused:

τι γίνεται γμτ..?? :worry: :'(

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

 

Με restart σίγουρα ξεκολλάει το Netmod από αυτά τα κολλήματα. Όσο για τη σειριακή, θα πρέπει να εγκαταστήσεις ξεχωριστούς drivers αν το συνδέσεις σε αυτή. Δεν δουλεύει με τους USB drivers ενώ το έχεις στη σειριακή θύρα :) Απλά θα του κάνεις επανεγκατάσταση από τον φάκελο όπου έχεις αποθηκευμένους τους drivers και αυτό θα επιλέξει αυτόματα τους σωστούς. Έτσι πλέον θα το δεις στο Control Panel των modems όχι σαν Netmod USB αλλά σαν σκέτο Netmod

 

 

Οχι.Χρησιμοποιώ τους drivers για usb τώρα που το έχω μέσω usb.Το έκανα reset και συνεχίζει να κολλάει και να μην μου δείχνει σελίδες. :mad:

Όταν το βάζω σειριακη του αλλάζω drivers.

Με βλέπω να αλλάζω σύντομα.

 

Υ.Γ:Απ'ότι είδα μου έχει εγκαταστήσει capi drivers για τη θύρα usb.

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον elteo

 

Εμενα μου εχει σπασει τα νευρα με ενα προβλημα που επαναλαμβανεται..

εκει που ειμαι συνδεδεμενος και ολα καλα ξαφνικα σταματαει προφανως να στελνει δεδομενα και κολλαει δεν ανοιγει καμια σελιδα!

Βγαινω αναγκαστικα και ξαναμπαινω και ξανα ολα καλα!

Το κανει αρκετα συχνα..

Sorry που το συνεχιζω το τοπικ απλα δεν θελω να ανοιγω καινουριο!

 

 

Για δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την αναμονή κλήσης, είχα το ίδιο πρόβλημα και σε μένα δούλεψε. Έδωσα #43# και στις δύο αναλογικές θύρες.

Link to comment
Share on other sites

Telika auto me to pagoma selidwn kai to kollima vlepo to exoume polloi. Emena eidika prin apo 2-3 endomades me neuriaze toso pou empaina me to palio mou modem kai tin pstn syndesi.

 

 

Για δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την αναμονή κλήσης, είχα το ίδιο πρόβλημα και σε μένα δούλεψε. Έδωσα #43# και στις δύο αναλογικές θύρες.

 

Stis 2 to prwi as poume ti sxesi mporei na exei i anamoni klisis? Tha mou peis to dokimazoume ki an katsei ekatse. ;)

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...