Jump to content

Η Πεθερόπληκτη!


penyV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! Μισώ την πεθερά μου και θέλω να τη δείρω!

Είναι μια στρίγγλα που δεν συμπαθεί ούτε τα έντερα της και τσακώνεται με όοολο τον κόσμο. Της φταίνε όλοι (ο άντρας της, τα παιδιά της, η μάνα της, η διπλανή, η από πάνω, ο μπακάλης...) οι άλλοι και φυσικά νομίζει ότι είναι μία ήσυχη γυναίκα που κοιτάει τη δουλειά της και την οικογένεια της και απλά όλοι οι άλλοι την μπλέκουν!

Μέγα λάθος, ανακατεύεται παντού και σπέρνει τον πανικό και τη διχόνοια γύρω της. Ναι, νομίζω ότι διχόνοια είναι το μεσαίο όνομά της! :mad:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/46291Ttribal843755.gif

Yesterday

Love was such an easy game to play

Now I need a place to hide away

Oh, I believe in yesterday

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 495
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! Μισώ την πεθερά μου και θέλω να τη δείρω!

Είναι μια στρίγγλα που δεν συμπαθεί ούτε τα έντερα της και τσακώνεται με όοολο τον κόσμο. Της φταίνε όλοι (ο άντρας της, τα παιδιά της, η μάνα της, η διπλανή, η από πάνω, ο μπακάλης...) οι άλλοι και φυσικά νομίζει ότι είναι μία ήσυχη γυναίκα που κοιτάει τη δουλειά της και την οικογένεια της και απλά όλοι οι άλλοι την μπλέκουν!

Μέγα λάθος, ανακατεύεται παντού και σπέρνει τον πανικό και τη διχόνοια γύρω της. Ναι, νομίζω ότι διχόνοια είναι το μεσαίο όνομά της! :mad:

:lol: :lol: :lol:

Sorry που γελαω αλλα το ποστ σου ειναι φοβερο!!!

Περα απο την πλακα τωρα θα επρεπε να υπαρχει ειδικος νομος για τις πεθερες! :D

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/8090sunnlogoheader1.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να υπάρχει νόμος όπως λες που μετά την ενηλικίωση των παιδιών οι γονείς να απομακρύνονται ή μετά το γάμο των παιδιών του κάθε εμπλοκή στην ζωή τους να διώκεται ποινικά

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/46291Ttribal843755.gif

Yesterday

Love was such an easy game to play

Now I need a place to hide away

Oh, I believe in yesterday

Link to comment
Share on other sites

κουκλα μου ομοιοπαθης και εγω ελα εδω να πουμε το πονο μας....

να σου πω εγω τι εχω τραβηξει να παθεις πλακα και να τα κανε μονο σε μενα θα ενιωθα οτι εχω εγω το προβλημα ακριβως τα ιδια πραγματα εχει κανει και στην αλλη νυφη της οποτε μιλαμε για μεγαιρα...... αλλα για τα ματια του κοσμου αγια........

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

κουκλα μου ομοιοπαθης και εγω ελα εδω να πουμε το πονο μας....

να σου πω εγω τι εχω τραβηξει να παθεις πλακα και να τα κανε μονο σε μενα θα ενιωθα οτι εχω εγω το προβλημα ακριβως τα ιδια πραγματα εχει κανει και στην αλλη νυφη της οποτε μιλαμε για μεγαιρα...... αλλα για τα ματια του κοσμου αγια........

Δεν το πιστεύω!! Υπάρχει και άλλο τέρας στη γη?

Η δικιά μου δεν υπολογίζει αν είσαι νύφη, γαμπρός, αδελφός κουνιάδος. Ακόμα και η μάνα της κακιά είναι (όταν τη συμφέρει βέβαια) αλλά κατά τα άλλα χρυσή γυναίκα. Ο κόσμος με ζηλεύει που έχω τέτοια υπέροχη πεθερά

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/46291Ttribal843755.gif

Yesterday

Love was such an easy game to play

Now I need a place to hide away

Oh, I believe in yesterday

Link to comment
Share on other sites

Πλακα έχετε... :p :lol:

Θες την πεθερά μου να δεις τι πλάκα έχει????

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/46291Ttribal843755.gif

Yesterday

Love was such an easy game to play

Now I need a place to hide away

Oh, I believe in yesterday

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστεύω!! Υπάρχει και άλλο τέρας στη γη?

Η δικιά μου δεν υπολογίζει αν είσαι νύφη, γαμπρός, αδελφός κουνιάδος. Ακόμα και η μάνα της κακιά είναι (όταν τη συμφέρει βέβαια) αλλά κατά τα άλλα χρυσή γυναίκα. Ο κόσμος με ζηλεύει που έχω τέτοια υπέροχη πεθερά

μια απο τα ιδια εχει μαλωσει με τη μανα της,τη γυναικα του αδελφου της τα δυο της αδελφια με τις δυο νυφες της αλλα στο κοσμο χρυση γυναικα!!!!!!!

πιστεψε υπαρχουν πολλες οι οποιες υποφερουν απο αυτα τα τερατα!!!!!!!!!!

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που με πληγώνεις, θέλω να φύγω μακριά...

 

Πολλές φορές μια κακιά πεθερά είναι υπεύθυνη για ένα διαζύγιο ή ένα βασανιστικό γάμο. Η δική σας πεθερά έφτασε στο σημείο να απειλεί τον γάμο σας;

 

Εκείνο όμως που έχει αξία είναι τα δούμε τι είναι εκείνο που σπρώχνει μια πεθερά ή κάποιον άλλον συγγενή να παρεμβαίνει στη ζωή του ζευγαριού ή μια νύφη ή γαμπρό να αντιδρούν έντονα σε κάθε τέτοια παρεμβολή.

 

Πρέπει να τονισθεί από την αρχή κάτι που δεν το ξέρουν αρκετοί νέοι άντρες ή γυναίκες, ότι δηλαδή δεν είναι εύκολο για τους γονείς και ιδιαίτερα για μια μητέρα να μην αναμειχθούν στη ζωή του παιδιού τους που έχει ήδη παντρευτεί. Αυτό γιατί μέχρι πριν λίγο ήταν και συνεχίζει φυσικά να είναι το αγαπημένο τους παιδί, που αποτελούσε το κέντρο της προσοχής και της φροντίδας.

 

Από τους πιο βασικούς ψυχολογικούς παράγοντες που παίζουν πρωταρχικό ρόλο στη διαμάχη ανάμεσα στη νύφη και στην πεθερά είναι η επιδίωξη ή η διατήρηση της κυριαρχίας, η προβολή της προσωπικής αξίας, το συναίσθημα της ιδιοκτησίας και ο φόβος της ανασφάλειας.

 

Για χρόνια ολόκληρα υποβλήθηκαν οι ίδιοι σε θυσίες για να το βοηθήσουν να «προκόψει» και να μην στερηθεί τίποτε στη ζωή. Για χρόνια πολλά το συμβούλευαν, του έδιναν οδηγίες ή και το διέταζαν. Πως είναι δυνατό ξαφνικά να παύσουν να ενδιαφέρονται γι αυτό; Οι ίδιοι συνεχίζουν να το νιώθουν δικό τους παιδί, να το αγαπούν όπως πριν.

 

Πίσω από την επιθυμία ή την τάση να παρεμβαίνει κρύβεται συχνά η αντίληψή της ότι ο παντρεμένος γιος ή κόρη της συνεχίζει να είναι δικό της παιδί και δεν μπορεί να συνειδητοποιήσει ότι αυτός ανήκει τώρα σε κάποιον άλλον. Συνεχίζει να πιστεύει ότι το πεδίο της επιρροής της επεκτείνεται μέχρις εκεί.

 

Από την άλλη πλευρά ο γαμπρός ή πιο συχνά η νύφη νιώθει ότι η πεθερά ή ο πεθερός με την παρεμβολή τους εισχωρούν σε πεδία της δικής τους κυριαρχίας. Η πεθερά θεωρεί το γιο της δικό της παιδί, ενώ η νύφη τον θεωρεί δικό της άντρα. Δύο άτομα διεκδικούν κυριαρχία πάνω σ� έναν τρίτο. Η πεθερά αισθάνεται ότι η νύφη προσπαθεί ν� απομακρύνει το γιο της από κοντά της, ενώ η νύφη φοβάται ότι η πεθερά προσπαθεί να τον κρατήσει κοντά της. Αυτό κάνει και την μία και την άλλη να αρχίσουν "πόλεμο" με σκοπό να κρατήσουν ή να αποκτήσουν ότι η καθεμιά θεωρεί δικό της και πεδίο δικής της κυριαρχίας.

 

Όμως και στις δύο περιπτώσεις μεγάλο ρόλο παίζει και η ανασφάλεια που νιώθουν και η μια και η άλλη. Όταν μια νύφη ή πεθερά δεν νιώθει ανασφάλεια και γι αυτό δεν αισθάνεται την ανάγκη να στηριχθεί σε κάποιον άλλο, τα πράγματα εξελίσσονται πολύ πιο ομαλά.

 

Όταν όμως η μητέρα νιώθει μέσα της ανασφάλεια και για να αισθανθεί ασφαλής προσπαθεί να κρατήσει το γιο κοντά της κι από την άλλη πλευρά η νύφη επειδή κι εκείνη νιώθει μέσα της ανασφάλεια, πανικοβάλλεται στη σκέψη ότι ο άντρας της φροντίζει περισσότερο τη μητέρα του παρά εκείνη, τότε τα πράγματα δεν εξελίσσονται καθόλου καλά.

 

Εδώ πρέπει να τονιστεί ότι η ανασφάλεια ενός ατόμου και στη συγκεκριμένη περίπτωση της νύφης ή πεθεράς, επιτείνεται όταν η στάση του άντρα δεν είναι σαφής αλλά αμφιταλαντευόμενη ή αμφίρροπη.

 

Τέλος το συναίσθημα ότι μειώνεται η προσωπική τους αξία, επειδή απορρίπτεται από το γαμπρό ή πιο συχνά από τη νύφη, η συμβουλή ή η προσφορά τους, δημιουργεί άσχημα συναισθήματα σε αρκετούς γονείς. Αυτό γιατί λίγοι γονείς είναι αρκετά ταπεινοί, σε σημείο να μην νιώσουν άσχημα ή να μην αντιδράσουν αν θιγεί αυτό που θεωρούν προσωπική τους αξία.

 

Το ίδιο φυσικά συμβαίνει κι από την πλευρά του γαμπρού ή της νύφης. Έτσι η πεθερά νιώθει ότι θίγεται η αξιοπρέπειά της από την αρνητική ή εχθρική στάση της νύφης απέναντί της και η νύφη επαναστατεί ενάντια στην πεθερά της επειδή νιώθει ότι προσπαθεί να μειώσει την αξία της σαν άτομο με τις παρεμβολές και τις συμβουλές της.

 

Αυτοί είναι οι κυριότεροι παράγοντες που επηρεάζουν και δημιουργούν συχνά προβλήματα στα νέα ζευγάρια σε σχέση με τους στενούς συγγενείς. Η προσπάθεια για την αποφυγή τους σίγουρα θα φέρει θετικά αποτελέσματα και στις δύο πλευρές.

 

Για το copyright Greek Christian portal

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

στο καπη να την πατε εγω ετσι εχω πει στην νυν πεθερα μου οτι ετσι και αρχισει τα προβληματα εγω και η κορη της θα την βαλαμου σε κανα καπη χωρις αρκουδισιο
Link to comment
Share on other sites

της φερομαι αψογα με το σεις και με το σας παντα με το χαμογελο και ας βραζω απο μεσα μου ομως αυτη δε σεβεται τιποτα οτι και να της κανεις δεν θα το εκτιμησει απλα θα βρει οποιονδηποτε τροπο να σου τη πει με το χειροτερο τροπο χαλωντας σου τη διαθεση και πολλες φορες προκαλοντας καυγαδες στο ζευγαρι απο το πουθενα και χωρις καποιο σοβαρο λογο!!!!
http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω PenyV και όλους/όλες τις άλλες!! Βλέπω την μάνα μου με την πεθερά της(γιαγιά μου) και καταλαβαίνω τι τραβάς!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κι εγώ νόμιζα ότι είχα πέσει σε μια από τις 7 θανάσιμες πεθερές, μέχρι που παντρεύτηκα με τον άντρα μου και τα πράγματα αλλάξαν 180 μοίρες! Έγινε από τους καλύτερους ανθρώπους που έχω γνωρίσει. Έχω ακούσει βέβαια και κάτι ανάλογες ιστορίες που καταλήξαν σε σφαγές, αλλά ελπίζω να γλυτώσω...
...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο από την πεθερά μου (εκτός του ότι επιμένει να με μπουκώνει και έχω γίνει σαν zodiac...)

 

Δεν μας γράφεις ποια είναι η αντίδραση του άντρα σου σε όλα αυτά γιατι αν τον έχεις σύμμαχό σου, όλα μπορούν να πάνε καλύτερα στην συνέχεια. Δεν εννοώ να βελτιωθεί η συμπεριφορά της (μην ονειρεύεσαι ;) ) αλλά να μάθεις να την αγνοείς και να μην την αφήνετε να μπαινει στην ζωή σας

..and you'll never walk alone...
Link to comment
Share on other sites

της φερομαι αψογα με το σεις και με το σας παντα με το χαμογελο και ας βραζω απο μεσα μου ομως αυτη δε σεβεται τιποτα οτι και να της κανεις δεν θα το εκτιμησει απλα θα βρει οποιονδηποτε τροπο να σου τη πει με το χειροτερο τροπο χαλωντας σου τη διαθεση και πολλες φορες προκαλοντας καυγαδες στο ζευγαρι απο το πουθενα και χωρις καποιο σοβαρο λογο!!!!

και εγώ το ίδιο, πάντα να την ευχαριστήσω να της κάνω τα χατίρια και άλλα διάφορα καπρίτσια και ποτέ δεν είναι ευχαριστημένη και πάντα κάτι δεν είναι καλό, την βαρέθηκα.

Για χάρη της έβγαλα το σκουλαρίκι από τη μύτη, αλλά τώρα θα την εκδικηθώ: θα ξανανοίξω την τρύπα, θα κάνω tattoo και θα την κάνω να λέει τι καλά που ήμουν πριν μια χαρά άνθρωπος!! Θα της παω κόντρα μέχρι να σκάσει ειδικά τώρα που είναι δίπλα μου και η αγάπη μου δεν με σταματάει τίποτα.

 

ΑΑΑ!!! Θα στείλω το story στις θανάσιμες πεθερές

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/46291Ttribal843755.gif

Yesterday

Love was such an easy game to play

Now I need a place to hide away

Oh, I believe in yesterday

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο από την πεθερά μου (εκτός του ότι επιμένει να με μπουκώνει και έχω γίνει σαν zodiac...)

 

Δεν μας γράφεις ποια είναι η αντίδραση του άντρα σου σε όλα αυτά γιατι αν τον έχεις σύμμαχό σου, όλα μπορούν να πάνε καλύτερα στην συνέχεια. Δεν εννοώ να βελτιωθεί η συμπεριφορά της (μην ονειρεύεσαι ;) ) αλλά να μάθεις να την αγνοείς και να μην την αφήνετε να μπαινει στην ζωή σας

Ευτυχώς ξύπνησε και τώρα είμαστε μαζί στον αγώνα που κάνω για να έχουμε ήρεμη προσωπική ζωη. Όταν επιτέλους θα πάμε σε δικό μας σπίτι η πόρτα θα κλείνει και θα μένουν όλοι απ'έξω, εκεί μέσα μπαίνει μόνο όποιος θέλουμε εγώ και ο άντρας μου.

Παρεμπιπτόντως είναι αρραβωνιασμένη, όχι παντρεμένη!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/46291Ttribal843755.gif

Yesterday

Love was such an easy game to play

Now I need a place to hide away

Oh, I believe in yesterday

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που φταίει στην συγκεκρειμένη περίπτωση δεν είναι άλλος από τον... σύζυγο! :geek:

Αυτός μπορεί(;) να την βάλει στην θέση της και να της εξηγήσει τα όριά της. Η νύφη γίνεται "κακιά" αν κάνει κάτι ανάλογο... :rocket:

Αν τώρα η "μαμά" έχει τον κανακάρη της του χεριού της. θα αλωνίζει... :cry: :fool: :scared: :vava: :whip:

I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

Αυτός που φταίει στην συγκεκρειμένη περίπτωση δεν είναι άλλος από τον... σύζυγο! :geek:

Αυτός μπορεί(;) να την βάλει στην θέση της και να της εξηγήσει τα όριά της. Η νύφη γίνεται "κακιά" αν κάνει κάτι ανάλογο... :rocket:

Αν τώρα η "μαμά" έχει τον κανακάρη της του χεριού της. θα αλωνίζει... :cry: :fool: :scared: :vava: :whip:

 

 

ΣΩΣΤΟΣ!!!!

 

Παρτε μετρα:whip: ...γιατι μονο προβληματα θα εχετε....:(

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που φταίει στην συγκεκρειμένη περίπτωση δεν είναι άλλος από τον... σύζυγο! :geek:

Αυτός μπορεί(;) να την βάλει στην θέση της και να της εξηγήσει τα όριά της. Η νύφη γίνεται "κακιά" αν κάνει κάτι ανάλογο... :rocket:

Αν τώρα η "μαμά" έχει τον κανακάρη της του χεριού της. θα αλωνίζει... :cry: :fool: :scared: :vava: :whip:

Συμφωνώ απόλυτα. Το κακό είναι ότι και μια ζωή ολόκληρη να είσαι παντρεμένος πάλι ξένο και κακό σε βγάζουν είτε είσαι νύφη είτε γαμπρός (γιατί δεν έχουν μόνο οι νύφες παρατράγουδα, έχουν και οι γαμπροί)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/46291Ttribal843755.gif

Yesterday

Love was such an easy game to play

Now I need a place to hide away

Oh, I believe in yesterday

Link to comment
Share on other sites

κουκλα μου ομοιοπαθης και εγω ελα εδω να πουμε το πονο μας....

να σου πω εγω τι εχω τραβηξει να παθεις πλακα και να τα κανε μονο σε μενα θα ενιωθα οτι εχω εγω το προβλημα ακριβως τα ιδια πραγματα εχει κανει και στην αλλη νυφη της οποτε μιλαμε για μεγαιρα...... αλλα για τα ματια του κοσμου αγια........

Περιμένω να μου πεις ιστορίες φρίκης και να σου πω και εγώ να σου βγουν τα μάτια!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/46291Ttribal843755.gif

Yesterday

Love was such an easy game to play

Now I need a place to hide away

Oh, I believe in yesterday

Link to comment
Share on other sites

σε βλεπουν σαν εισβολεα που μπηκες στη ηρεμη οικογενεια τους να ταραξεις τα νερα...

οτι το αγαπημενο τους παιδι(αγορι ή κοριτσι) δειχνει ενδιαφερον και δενεται με καποιο ξενο ατομο και αποκοπτετε κατα καποιο τροπο απο αυτους...

δραμα η υποθεση ασε οποιος δε το ζησει δε μπορει να καταλαβει τι μαρτυριο ειναι αυτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να μου πεις ιστορίες φρίκης και να σου πω και εγώ να σου βγουν τα μάτια!!

απο οτι διαβασα παραπανω εσυ μπορεσες και αρραβωνιαστηκες εμεις εδω και ενα χρονο προσπαθουμε και βρισκει διαφορες προφασεις για να το αναβαλλει οχι οτι δε με θελει ΦΥΣΙΚΑ με νοιωθει ηδη σαν παιδι της "λεει" και οτι με βλεπει σαν μελος της οικογενειας..... αλλαααααααααααααααα μου εχει βγαλει τον αδοξαστο!!!!!!

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

σε βλεπουν σαν εισβολεα που μπηκες στη ηρεμη οικογενεια τους να ταραξεις τα νερα...

οτι το αγαπημενο τους παιδι(αγορι ή κοριτσι) δειχνει ενδιαφερον και δενεται με καποιο ξενο ατομο και αποκοπτετε κατα καποιο τροπο απο αυτους...

δραμα η υποθεση ασε οποιος δε το ζησει δε μπορει να καταλαβει τι μαρτυριο ειναι αυτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εγώ έχω πρόβλημα και με τον μπαμπά μου, αλλά όχι τίποτα σοβαρό όπως με τη "πεθερούλα" μου. Ο μπαμπάς μου ως μοναχοπαίδι και κόρη μου έχει τρομερή αδυναμία με αποτέλεσμα όποιος με πλησίαζε να γινόταν εχθρός του γιατί του έκλεβαν το κοριτσάκι! Με τον ? (δεν θέλω να πω όνομα) που πάμε σοβαρά έχει σκυλιάσει λίγο αλλά δεν μου έχει πει ποτέ τίποτα. Είναι αυτό που λες ότι τους κλέβουν το παιδί τους αλλά δεν μπορούν να καταλάβουν ότι αλλιώς αγαπάς τους γονείς σου και αλλιώς τον άντρα σου

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/46291Ttribal843755.gif

Yesterday

Love was such an easy game to play

Now I need a place to hide away

Oh, I believe in yesterday

Link to comment
Share on other sites

popo telika polu megalo zori prepei na travate ..

emena doksa to 8eo mia xara gynaika einai h pe8era mou..glukhtath,eygenikotath,sa mama mou....lete na allaksei?:p

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...