Jump to content

Κινητό με επιδόσεις Mi9 σε μικρότερο μέγεθος


DevotedAngel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Αυτό που ψάχνω είναι κινητό με επιδόσεις ανάλογες του Xiaomi Mi 9, το οποίο με υπερκαλύπτει σε όλους τους τομείς, ωστόσο με μικρότερες διαστάσεις. Δε θέλω κάτι αρκετά υποδεέστερο και θα αντικαταστήσει ένα Xiaomi Mi 5, οπότε το μέγεθος του τελευταίου είναι μια καλή βάση.

 

Μέχρι στιγμής έχω βρει μόνο το Mi 9 SE, το οποίο είναι ένα χιλιοστό μεγαλύτερο στις πλευρές από το Mi 5, και είναι σε ανεκτό μέγεθος, αλλά υστερεί σε όλους τους τομείς από το Mi 9. Υστερεί σε CPU και GPU, υστερεί στην κάμερα καθώς δεν έχει laser AF, όπως επίσης και ελαφρώς χειρότερους αισθητήρες πίσω από τον τηλεφακό και τον ευρυγώνιο. Ακόμη έρχεται με Gorilla Glass 5, αντί για 6, με ότι συνεπάγεται για την αντοχή της οθόνης. Σίγουρα πάντως το deal breaker είναι το SoC.

 

Από τιμή δε θέλω να ξεφύγω από τα 350€. Υπάρχει κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα ή πρέπει να συμβιβαστώ με το Mi 9 SE; Επίσης αν πάω πιο πάνω σε χρήματα τι υπάρχει; Το Galaxy s10e μόνο;

Edited by DevotedAngel
Link to comment
Share on other sites

To p30 ειναι επισης μια καλη λυση πριν φτασεις στο s10e

 

Το έχω δει απλά είναι πιο μεγάλο από τα δύο αυτά και χιλιοστό χιλιοστό αρχίζει και μεγαλώνει και φτάνει στο μέγεθος το Mi 9. Θέλω κάτι ελαφρώς πιο συμμαζεμένο.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει απλά είναι πιο μεγάλο από τα δύο αυτά και χιλιοστό χιλιοστό αρχίζει και μεγαλώνει και φτάνει στο μέγεθος το Mi 9. Θέλω κάτι ελαφρώς πιο συμμαζεμένο.
Δεν υπάρχει αυτό που ζητάς στα λεφτά που ζητάς μετά πάμε iphone 8, τπτ αλλο δεν υπάρχει και 1000 να ανέβεις
Link to comment
Share on other sites

Xperia xz2 για πολλη καλη καμερα,οθονη και σβελταδα!Θα παρει και την αντροιντ 10!

 

Το XZ2 είναι αρκετά μεγαλύτερο σε σύγκριση με το Mi 9 SE. Λογικά το compact λες.

 

xiaomi mi 6

 

Αν είναι το Mi 6, γιατί να μην κρατήσω το Mi 5 για αυτή τη χρήση; :p

 

Δηλαδή οι Ασιάτες κατασκευαστές δεν έχουν τίποτα με specs φετινής ναυαρχίδας, αλλά πάνω κάτω στις διαστάσεις του Mi 9 SE (που ουσιαστικά οι διαστάσεις του είναι αυτές του Mi5s, Mi6 κλπ), ή αλλιώς ένα Mi9 SE με snapdragon 855; Δε με πειράζει αν δεν κυκλοφορεί Ευρώπη, αρκεί να είναι αξιόλογος ο κατασκευαστής στην Ασία. Πχ. οppo και τα subbrand της μου κάνουν, realme κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το mi6 είναι αρκετά ανώτερη συσκευή από το mi5 (soc, κάμερα, δαχτυλικο). Τώρα το αν αξίζει η μετάβαση άλλη ιστορία.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το mi6 είναι αρκετά ανώτερη συσκευή από το mi5 (soc, κάμερα, δαχτυλικο). Τώρα το αν αξίζει η μετάβαση άλλη ιστορία.

 

Στα 390 που το είδα στο skroutz δεν αξίζει. Αν το έβρισκε κάποιος στα 200-250 τότε να το σκεφτόταν.

 

Αλλιώς στην παραπάνω τιμή καλύτερα να πας σε κάτι πιο νέο και ας είναι λίγο πιο μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σίγουρα πάντως το deal breaker είναι το SoC.

 

Από περιέργεια, αλλά γιατί το SoC είναι dealbraker; Έχω χρησιμοποιήσει αρκετά κινητό με τον παραπλήσιο 720 και από ταχύτητα σε καθημερινή χρήση είναι μια χαρα, τεράστια διαφορά σε σχέση με το Mi5. Ακόμα και Fortnite παίζει.

 

Κατά τα άλλα με τις προδιαγραφές σου μόνο το Xperia 5 μπορώ να σκεφτώ αλλά με αρκετό κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μεγαλο το xz2 απλα λιγο βαρυ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παντως πολυ μικροτερο του mi9.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...