Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα βγάλεις το πίσω κάλυμα της συσκευής, είτε είναι κουμπωτό είτε βιδωτό, και θα δείς την πλακέτα και κάποιες καλωδιοταινίες (κάμερα, οθόνη, touch) θα δείς ποιά είναι η καλωδιοταινία της οθόνης και γράφει κάποιο κωδικό περίπου σαν και αυτόν "06ww 1232 5185L FPC-1 REV:3" κάθε κατασκευαστής έχει τα δικά του. Θα τον googlαρεις και θα σου εμφανίσει αποτελέσματα στο ebay alibaba κτλ.

Μπορεί να χρειαστεί να ξεκουμπώσεις την καλωδιοταινία απο την πλακέτα, πρόσεχε μην χαλάσει το κλίπ που κουμπώνει το flex στην πλακέτα.

Αν θές ψάξε στο google πώς ξεκουμπώνει η καλωδιοταινία, γιατι άν χαλάσεις το κούμπωμα μετά άστα να πάνε.

Πάντως ρώτα εκέι που σου είπαν για επισκευή 50€ αν πουλάνε μόνο την οθόνη και πόσο, μπορεί να σε συμφέρει και απο Ελλάδα.

 

οκ ευχαριστω...θα επανελθω

 

ποιο απο τα 2.....πανω ή κατω πιστευεις οτι ειναι?

Edited by Tearstios
Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται μάλλον είναι η πλατιά, κάτω δίπλα στο ηχείο, Ξεκόλησε το ηχείο προσεκτικά (είναι με βενζινόκολλα αν το τραβήξεις με προσοχή σιγά σιγά θα βγεί) να έχεις πρόσβαση και γράψε τα νούμερα στο google, αν σου εμφανίσει οθόνη είναι αυτό αν σου εμφανίσει το digitizer είναι η πάνω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα μπορώ να πάρω το παρακάτω tablet στα 90€ εννοείται καινούργιο από το κατάστημα, αξίζει τα λεφτά του ;

Η χρήση του θα είναι κυρίως για σερφάριμα, κανένα παιχνίδι, Facebook κτλ.

http://www.electroniki.gr/electroniki/el_gr/computing/tablet/xpad-mini-quad-core-7-85-ips.php

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!! εχω ενα tablet archos 10.1 ιντσες και δεν παιζει καθολου τα βιντεο απο το you tube!!! για ποιο λογο? μπορει καποιος να με βοηθησει?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

θα ξαναγραψω παλι το ιδιο σε περιπτωση που καποιος μπορει να με βοηθησει. πως μπορω να κανω το google play store να δουλεψει στο tablet f&u etb1065;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το Ainol Novo 7 Venus έχει θεωρητικά 16GB χώρο έτσι ; Μείον ότι πιάνει το λειτουργικό λογικά θα του μένουν περίπου 10-11GB σωστά ;

Σε αυτό το χώρο δεν μπορούμε να βάλουμε εφαρμογές, παιχνίδια κτλ, πρέπει ντε και καλά να αγοράσουμε και κάρτα μνήμης για να βάζουμε εκεί ;

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Το Ainol Novo 7 Venus έχει θεωρητικά 16GB χώρο έτσι ; Μείον ότι πιάνει το λειτουργικό λογικά θα του μένουν περίπου 10-11GB σωστά ;

Σε αυτό το χώρο δεν μπορούμε να βάλουμε εφαρμογές, παιχνίδια κτλ, πρέπει ντε και καλά να αγοράσουμε και κάρτα μνήμης για να βάζουμε εκεί ;

 

για ποιο λογο να μην μπορει να αποθηκευσεις εφαρμογες εφοσον εχεις χωρο;;;

στο κινητο που εχεις εβαλες καρτα μνημης για να αποθηκευσεις εφαρμογες;;;

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο να μην μπορει να αποθηκευσεις εφαρμογες εφοσον εχεις χωρο;;;

στο κινητο που εχεις εβαλες καρτα μνημης για να αποθηκευσεις εφαρμογες;;;

 

Γιατί τα πιο πολλά κινέζικα ενώ έχουν πολύ εσωτερικό χώρο αφήνουν ΠΟΛΎ ΛΊΓΟ για εγκατάσταση εφαρμογών! Είναι γνωστό αυτό και γιαυτό ρωτάει το παιδί φαντάζομαι

το ζοπο που είχε 32gb άφηνε 1.46 για εφαρμογές. Το Huawei honor 3c που έχω τώρα με 8gb μείον το λειτουργικό τα υπόλοιπα περίπου 5 τα αφήνει ΌΛΑ για εφαρμογές. Δηλαδή η Huawei αφήνει ότι περισσέψει όλο για εφαρμογές, η ζοπο όχι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα πιο πολλά κινέζικα ενώ έχουν πολύ εσωτερικό χώρο αφήνουν ΠΟΛΎ ΛΊΓΟ για εγκατάσταση εφαρμογών! Είναι γνωστό αυτό και γιαυτό ρωτάει το παιδί φαντάζομαι

 

οκ δεν το ηξερα.....οποτε ας απαντησει καποιος που εχει το συγκεκριμενο ταμπλετ

Link to comment
Share on other sites

οκ δεν το ηξερα.....οποτε ας απαντησει καποιος που εχει το συγκεκριμενο ταμπλετ

 

Ακριβώς.πρέπει μόνο ένας που το έχει να απαντήσει γιατί ακόμα και κινητά της ίδιας εταιρείας μπορεί να αφήνουν διαφορετικό χώρο ελεύθερο για εφαρμογές.αν και συνήθως κάθε εταιρία για όλα τα κινητά της το ίδιο κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα πιο πολλά κινέζικα ενώ έχουν πολύ εσωτερικό χώρο αφήνουν ΠΟΛΎ ΛΊΓΟ για εγκατάσταση εφαρμογών! Είναι γνωστό αυτό και γιαυτό ρωτάει το παιδί φαντάζομαι

το ζοπο που είχε 32gb άφηνε 1.46 για εφαρμογές. Το Huawei honor 3c που έχω τώρα με 8gb μείον το λειτουργικό τα υπόλοιπα περίπου 5 τα αφήνει ΌΛΑ για εφαρμογές. Δηλαδή η Huawei αφήνει ότι περισσέψει όλο για εφαρμογές, η ζοπο όχι.

Αυτός είναι ακριβώς ο λόγος για τον οποίο έκανα την ερώτηση. Εάν ισχύει, υπάρχει τρόπος να αλλάξει ;

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ακριβώς ο λόγος για τον οποίο έκανα την ερώτηση. Εάν ισχύει, υπάρχει τρόπος να αλλάξει ;

 

Μπλέκει πολύ το πράγμα μετά.θέλει το λεγόμενο ρουτ, και μετά για το συγκεκριμένο ταμπλετ εάν υπάρχει τρόπος να μεγαλώσει ο εσωτερικός χώρος για εφαρμογές.Θα σου πει μόνο κάποιος που το έχει στο ανάλογο thread.

Link to comment
Share on other sites

Το Ainol Novo 7 Venus έχει θεωρητικά 16GB χώρο έτσι ; Μείον ότι πιάνει το λειτουργικό λογικά θα του μένουν περίπου 10-11GB σωστά ;

Σε αυτό το χώρο δεν μπορούμε να βάλουμε εφαρμογές, παιχνίδια κτλ, πρέπει ντε και καλά να αγοράσουμε και κάρτα μνήμης για να βάζουμε εκεί ;

 

Γιατί τα πιο πολλά κινέζικα ενώ έχουν πολύ εσωτερικό χώρο αφήνουν ΠΟΛΎ ΛΊΓΟ για εγκατάσταση εφαρμογών! Είναι γνωστό αυτό και γιαυτό ρωτάει το παιδί φαντάζομαι

 

Δεν είναι θέμα των Kινέζων αλλά του android. Στην εξωτερική SD δεν αποθηκεύονται εφαρμογές. Οπότε αν αγοράσεις μια κάρτα μνήμης θα την έχεις μόνο για δεδομένα (μουσική, ταινίες, βιβλία, κλπ)

Μπορείς να κάνεις χώρο μεταφέροντας εφαρμογές από τον χώρο εφαρμογών συστήματος στην εσωτερική SD (nand flash) με την εντολή settings/apps/<επιλέγμένη εφαρμογή>/move to SD

Ρίξε μια ματιά σε αυτό και σε αυτό για να καταλάβεις τι γίνεται στο android με το μέγεθος του χώρου εφαρμογών-συστήματος.

Edited by PANKAN
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα των Kινέζων αλλά του android. Στην εξωτερική SD δεν αποθηκεύονται εφαρμογές. Οπότε αν αγοράσεις μια κάρτα μνήμης θα την έχεις μόνο για δεδομένα (μουσική, ταινίες, βιβλία, κλπ)

Μπορείς να κάνεις χώρο μεταφέροντας εφαρμογές από τον χώρο εφαρμογών συστήματος στην εσωτερική SD (nand flash) με την εντολή settings/apps//move to SD

Ρίξε μια ματιά σε αυτό και σε αυτό για να καταλάβεις τι γίνεται στο android με το μέγεθος του χώρου εφαρμογών-συστήματος.

Δεν κατάλαβες τι συζητάμε....

 

Ξέρω πολύ καλά τι συμβαίνει στο android....

Αν είναι θέμα android τότε πως το εξηγείς ότι Samsung,HTC, Huawei και πολλές άλλες ΓΝΩΣΤΈΣ μάρκες αφήνουν ΌΛΟ τον υπόλοιπο ΕΣΩΤΕΡΙΚΌ χώρο ελεύθερο για εγκατάσταση ΕΦΑΡΜΟΓΏΝ ενώ πολλές νέες ΑΓΝΩΣΤΕΣ μάρκες από πχ τα 32 γιγα αφήνουν μόνο 1.46 ???η ταμπλετ από τα 32 μόνο τα 2;;; Asus tablet 16 gb αφήνει περίπου τα 12 ΚΑΙ για εφαρμογές ΚΑΙ για δικά μου αρχεία! Το ίδιο και το Huawei κινητό μου.Το ζοπο ΓΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΈΣ από τα 32( περίπου 27 ελεύθερα) άφηνε 1.46 περίπου! Γιατί δεν άφηνε ΚΑΙ τα 27 να τα κάνω ότι θέλω;;

Άρα είναι θέμα ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΏΝ και όχι android.

Θέμα android, σωστά, είναι ότι δεν αφήνει να εγκατασταθούν εφαρμογές στην κάρτα μνήμης.

Αλλά για το ερώτημα του φίλου μάλλον δεν το διάβασες καλά όπως και το άλλο παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Q2 εδώ και 2 μέρες, γενικά ευχαριστημένος από την αγορά.

Θα ήθελα μια βοήθεια για root, έχω κάνει την αναβάθμιση σε 4.4.2 , έγινε αρχικα το root με το προγραμμα vroot, αλλά όταν του κάνω επανεκκίνηση μετά το root δεν δουλεύει. Έχετε καμιά λύση?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες τι συζητάμε....

 

Ξέρω πολύ καλά τι συμβαίνει στο android....

Αν είναι θέμα android τότε πως το εξηγείς ότι Samsung,HTC, Huawei και πολλές άλλες ΓΝΩΣΤΈΣ μάρκες αφήνουν ΌΛΟ τον υπόλοιπο ΕΣΩΤΕΡΙΚΌ χώρο ελεύθερο για εγκατάσταση ΕΦΑΡΜΟΓΏΝ ενώ πολλές νέες ΑΓΝΩΣΤΕΣ μάρκες από πχ τα 32 γιγα αφήνουν μόνο 1.46 ???η ταμπλετ από τα 32 μόνο τα 2;;; Asus tablet 16 gb αφήνει περίπου τα 12 ΚΑΙ για εφαρμογές ΚΑΙ για δικά μου αρχεία! Το ίδιο και το Huawei κινητό μου.Το ζοπο ΓΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΈΣ από τα 32( περίπου 27 ελεύθερα) άφηνε 1.46 περίπου! Γιατί δεν άφηνε ΚΑΙ τα 27 να τα κάνω ότι θέλω;;

Άρα είναι θέμα ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΏΝ και όχι android.

Θέμα android, σωστά, είναι ότι δεν αφήνει να εγκατασταθούν εφαρμογές στην κάρτα μνήμης.

Αλλά για το ερώτημα του φίλου μάλλον δεν το διάβασες καλά όπως και το άλλο παιδί...

 

Αυτό είναι το πρόβλημα

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες τι συζητάμε....

 

Ξέρω πολύ καλά τι συμβαίνει στο android....

Αν είναι θέμα android τότε πως το εξηγείς ότι Samsung,HTC, Huawei και πολλές άλλες ΓΝΩΣΤΈΣ μάρκες αφήνουν ΌΛΟ τον υπόλοιπο ΕΣΩΤΕΡΙΚΌ χώρο ελεύθερο για εγκατάσταση ΕΦΑΡΜΟΓΏΝ ενώ πολλές νέες ΑΓΝΩΣΤΕΣ μάρκες από πχ τα 32 γιγα αφήνουν μόνο 1.46 ???η ταμπλετ από τα 32 μόνο τα 2;;; Asus tablet 16 gb αφήνει περίπου τα 12 ΚΑΙ για εφαρμογές ΚΑΙ για δικά μου αρχεία! Το ίδιο και το Huawei κινητό μου.Το ζοπο ΓΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΈΣ από τα 32( περίπου 27 ελεύθερα) άφηνε 1.46 περίπου! Γιατί δεν άφηνε ΚΑΙ τα 27 να τα κάνω ότι θέλω;;

Άρα είναι θέμα ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΏΝ και όχι android.

Θέμα android, σωστά, είναι ότι δεν αφήνει να εγκατασταθούν εφαρμογές στην κάρτα μνήμης.

Αλλά για το ερώτημα του φίλου μάλλον δεν το διάβασες καλά όπως και το άλλο παιδί...

Καλά, πριν απαντήσεις έριξες καμιά ματιά στα λινκ που έδωσα; Λες ότι κάπου κάνει λάθος αυτός που τα γράφει;

Και θα σου ξαναπώ ότι μπορείς να μεταφέρεις εφαρμογές από το system partition στην εσωτερική SD οπότε ο περιορισμός που αναφέρεις στην ουσία δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, πριν απαντήσεις έριξες καμιά ματιά στα λινκ που έδωσα; Λες ότι κάπου κάνει λάθος αυτός που τα γράφει;

Και θα σου ξαναπώ ότι μπορείς να μεταφέρεις εφαρμογές από το system partition στην εσωτερική SD οπότε ο περιορισμός που αναφέρεις στην ουσία δεν ισχύει.

 

Μήπως το τελευταίο που προτείνεις προϋποθέτει ρουτ; γιατί καταρχήν μιλάμε για μαμά κινητά.όχι πειραγμενα..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το τελευταίο που προτείνεις προϋποθέτει ρουτ; γιατί καταρχήν μιλάμε για μαμά κινητά.όχι πειραγμενα..

Εδώ να σου πω δεν θυμάμαι (γιατί την έχω ρουταρισμένη την ταμπλέτα), αλλά δεν νομίζω κιόλας γιατί η μεταφορά γίνεται με μια εντολή στο στάνταρ μενού του android.

Μπορείς πολύ εύκολα να το τσεκάρεις αν πας από τα settings στην επιλογή Apps. Διάλεξε και μπες σε μια εφαρμογή και αν έχει ενεργή την επιλογή "move to sd" τότε γίνεται. Υπάρχουν βέβαια κάποιες πολύ λίγες εφαρμογές που τρέχουν μόνο από το system partition και εκεί η επιλογή move to sd θα είναι ανενεργή.

Κι αν δεν θέλεις να το κάνεις ένα-ένα από τα settings, υπάρχουν στο google play και πλήθος εφαρμογών του τύπου "move to sd" για να κάνεις μαζικά τη δουλειά. Και δεν νομίζω να θέλουν ρουτ.

Edited by PANKAN
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα οκ με το Ainol ο χώρος που σου δίνει για παιχνίδια και εφαρμογές είναι υπερ αρκετός, πάνω από 10GB.
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πρόσφατα ειχα παραγγείλει 4 tablet απο geekbuing για φίλους πάντα ένα ένα για περίπτωση μην τυχό και πιασει τελωνειο.. Επέλεξα αυτό το καταστημα γιατι στη policy μέσα εγραφε ότι αν ειναι DOA κατα την παραλαβή πληρώνουν και τα μεταφορικα τα δικά μας για επιστροφή. Ηρθαν τα δυο απο αυτα με πρόβλημα το ένα δεν ανοιγε καθόλου οσο και αν το φόρτιζα και το αλλο ειχε μία γραμμή στην touch screen καμένη. Αφού επικοινώνησα με την aftersales μου ειπανε να τα στείλω και τα δυο το ενα μαλιστα το εστειλα την 22/4/14 και το αλλο αργότερα γιατι εφτασε ποιο αργα 28/4/14. Τα εστειλα αφού πρώτα οπως μου ειπανε ελεγξα μήπως γίνεται με τιποτα αλλαγή firmware και μάλιστα μου διαβεβαίωσαν οτι αυτοί φέρουν την ευθύνη για brick ... Α προτεραίοτητα και tracking number ok τα πήρα και τους τα έστειλα. Μου ειπαν μολις παραλαβουν θα μου κάνουν refund. Πρωτα ομως τους εστειλα και τις αποδείξεις των ταχυδρομικών εξόδων και μου επεστρεψαν με partial refund τα ποσα 20δολαρια περιπου 15 ευρω το καθενα δηλαδη. Εγώ ομως ανοιξα και dispute και στις δύο γιατι απο τοτε που τα ειχα παραγγείλει ειχα περασε για το καθενα κοντα στις 40 και μερες...Μάλιστα το ενα το εκανα και claim. Βεβαια αρνούνται να πληρωσουν οπως γραφουν γιατι δεν παρελαβαν ακομα...Εμενα μου πανε απο τα το ταχυδρομείο οτι με Α προτεραιότητα φτανουν εκει στις 7 με 10 μερες...Απο 22/4 που εφυγε το πρωτο δέμα δεν το βλεπω πουθενα ακομα στα site των tracking system 17 track και 4px....Υπαρχει καποιο αλλο???? Που κοιτάτε ίσως εχει φτάσει και δεν μπορω να το δω εγω.

Ενα αλλο που θελω να ρωτήσω οταν εκανα το claim στην φόρμα δεν μπορεις να βαλεις ολο το ποσο αλλα επειδή εγινε partial refund λογω των ταχυδρομικών 20 δολαρια το paypal σου λεει οτι μπορεις να ζητήσεις το ποσό που εμεινε πχ 216 δολαρια μειον τα 20 196...ναι αλλα εγω θελω ολο το ποσο των 216...τι γινεται??? σε αυτό ???? Ενω αυτοι δεν εχουν αρνηθεί οτι θα γινει επιστροφή....φυσικα στην paypal απαντούν αρνητικα και στο dispute και στο claim (για το πρώτο , για το δευτερο ειναι ακομα στο dispute δεν εχω κανει claim)...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θελω να παρω ενα φθηνο tablet που να εχει ομως κανονικα play store απο ebay ξερει να μου πει κανεις ?

βρηκα αυτο εδω http://www.ebay.com/itm/7-Android-4-2-8GB-1-5GHz-Capacitive-Touch-Screen-Tablet-PC-WiFi-3G-Dual-Camera-/261395817975?pt=US_Tablets&hash=item3cdc67a5f7

Ξερει κανεις να μου πει αν αξιζει ?

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε στο http://intmail.183.com.cn/.Περιπου 2 βδομαδες κανει να φτασει απλα καθηστερουν οι κινεζοι να πανε να τα παραλαβουν.Καλη τυχη φιλαρακι.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...