Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας

Σε επιστροφή προϊόντος σε Κίνα (75€) ξέχασα να γράψω ότι είναι δώρο και χαμηλής αξίας . Πιστεύεται πως θα υπάρξει πρόβλημα στο τελωνείο ;

 

Αν το έστειλες με ελτα, δεν θα έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι το έστειλα με ΕΛΤΑ με συστημένο επιστολικό φάκελο .Σκέφτομαι μήπως προκύψει πρόβλημα από την πλευρά των κινέζων,γιατί η εισαγωγή γίνεται εκεί
Link to comment
Share on other sites

Ναι το έστειλα με ΕΛΤΑ με συστημένο επιστολικό φάκελο .Σκέφτομαι μήπως προκύψει πρόβλημα από την πλευρά των κινέζων,γιατί η εισαγωγή γίνεται εκεί

 

Δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας, εκτός αν έχεις γράψει στο φάκελο με τεράστια γράμματα την πραγματική αξία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας, εκτός αν έχεις γράψει στο φάκελο με τεράστια γράμματα την πραγματική αξία.

:)Οχι βέβαια ! Ευχαριστώ για την πληροφορία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πριν λίγους μήνες, φέτος, αγόρασα ένα tablet της Lenovo, το οποίο σήμερα για κάποιο χάλασε. Συγκεκριμένα, την ώρα που πάτησα να ανοίξουν οι φωτογραφίες, κοκκίνησε η οθόνη και το έκλεισα μήπως επανέλθει. Αυτό ήταν...δεν ξαναάνοιξε. Το βάζω στην πρίζα αλλά δε δείχνει σημάδια φόρτισης. Το πρόβλημα είναι ότι έχω μέσα φωτογραφίες που δεν είχα αποθηκεύσει.

Υπάρχει τρόπος να πάρω backup από την εσωτερική του μνήμη;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πριν λίγους μήνες, φέτος, αγόρασα ένα tablet της Lenovo, το οποίο σήμερα για κάποιο χάλασε. Συγκεκριμένα, την ώρα που πάτησα να ανοίξουν οι φωτογραφίες, κοκκίνησε η οθόνη και το έκλεισα μήπως επανέλθει. Αυτό ήταν...δεν ξαναάνοιξε. Το βάζω στην πρίζα αλλά δε δείχνει σημάδια φόρτισης. Το πρόβλημα είναι ότι έχω μέσα φωτογραφίες που δεν είχα αποθηκεύσει.

Υπάρχει τρόπος να πάρω backup από την εσωτερική του μνήμη;

 

Ευχαριστώ.

 

Ποιο μοντέλο είναι;

Ο φορτιστής σου σίγουρα είναι εντάξει;

 

Σε κάθε περίπτωση εάν δεν ξεκινήσει, δεν υπάρχει τρόπος να πάρεις τα δεδομένα της εσωτερικής flash μνήμης.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους.

Παρέλαβα ένα tablet 7'' με Allwinner A23 dual core... αυτα τα tablet του κιλου.

Πως μπορω να βρω τι ROM έχει ? Κ οταν τη βρω, μπορω να το rootαρω ?

Θελω να του κανω downgrade στο 4.2.2.

Καμια ιδεα ?

 

Θα σου πρότεινα να μην το πειράξεις ...

Edited by evansarmor
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ποιο μοντέλο είναι;

Ο φορτιστής σου σίγουρα είναι εντάξει;

 

Σε κάθε περίπτωση εάν δεν ξεκινήσει, δεν υπάρχει τρόπος να πάρεις τα δεδομένα της εσωτερικής flash μνήμης.

 

Είναι το Α3000 νομίζω, αυτό που έδινε ο Κωτσόβολος στα 99 ευρώ που γινόταν και τηλέφωνο με αναβάθμιση.

Εγώ δεν το πείραξα, και η χρήση που του έκανα ήταν πολύ ήπια. Για να καταλάβεις χρησιμοποιούσα μόνο το Calendar (ε... και κανένα Jewels Saga που και που). Απλά δεν καταλαβαίνω πώς το έπαθε ξαφνικά.

Το σύνδεσα και στον υπολογιστή με USB, αλλά δεν είδα πάλι καμιά απόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το Α3000 νομίζω, αυτό που έδινε ο Κωτσόβολος στα 99 ευρώ που γινόταν και τηλέφωνο με αναβάθμιση.

Εγώ δεν το πείραξα, και η χρήση που του έκανα ήταν πολύ ήπια. Για να καταλάβεις χρησιμοποιούσα μόνο το Calendar (ε... και κανένα Jewels Saga που και που). Απλά δεν καταλαβαίνω πώς το έπαθε ξαφνικά.

Το σύνδεσα και στον υπολογιστή με USB, αλλά δεν είδα πάλι καμιά απόκριση.

 

Παίδες είναι ΟΚ, δόξα τω Θεώ! Πάτησα το Reset και επανήλθε. Είχε μπλοκάρει. Δε μπορέσαμε να βρούμε το πρόβλημα (μπορεί να είναι και αστοχία υλικού από ό,τι μου είπαν). Κάνω backup...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό έχω κάνει χειροκίνητα update σε 4.4 Kikat επίσημη εκδοσή,αναρωτιέμαι μήπως δώσουν και το 5.0 Lollipop και μας τρελάνουν

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=52659&stc=1&d=1416127257

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα την προσφορά των carefour τάμπλετ 1065 της f&u Δεν μπορώ να ανοίξω αρχείο xl,word ,pdf αν δεν συνδεθώ με τομ ίντερνετ.Το κατεβάζω δηλαδή και μόταν θελήσω να το ανοίξω πρέπει να συνδεθώ ενώ υπάρχει στα αρχεία μου.Είναι το κιτ-κατ 4.4 και στο play store βρήκα το max office που δεν τα ανο΄λιγει χωρίς σύνδεση.Μετέφερα με στικλακι αρχεία από το λάπτοπ και μπάλι δεν τα άνοιγε , εκτός από ένα pdf που ήταν οδηγίγες χρήσης. Δεν έχω βρεί λύση ακόμη, φανταστείτε πως ένα κινητό samsung galaxy pocket του 2012 με 2.1 android τα ανοίγει κανονικά χωρίς σύνδεση Αν κάποιος έχσει κάτι υπόψιν ?
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα μια μέγα πατάτα σαν νέος χρήστης Tablet...Πείρα ένα Tablet κλώνος του Samsung N9106 από Κίνα και χρειάστηκε να το κάνω flash για να μπει το σωστό firmware.

Το firmware μου το έστειλε ο κατασκευαστής αλλά κάτι κόλλησε στην εγκατάσταση με το SP Flash tools και τώρα το Tablet δεν ανοίγει καθόλου!

Δεν κάτι ούτε ρεσέτ ούτε καν φορτίζει η μπαταρία!

Ο Κινέζος λέει να το στείλω πίσω αλλά θέλω να το αποφύγω!

Υπάρχει κάποιο κόλπο?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και εγώ να στείλω 2 tablet στην κίνα για αλλαγή.:cry:

Από ότι διαβάζω εδώ ο ποιο σίγουρος τρόπος είναι elta συστημένο, οπότε έτσι θα το κάνω και εγώ.

Μήπως ξέρετε πόσο θα κοστίσει το πακετάκι καμια 800ρια γραμμάρια και πως θα παρακολουθώ το tracking όταν βγει από Ελλάδα?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και εγώ να στείλω 2 tablet στην κίνα για αλλαγή.:cry:

Από ότι διαβάζω εδώ ο ποιο σίγουρος τρόπος είναι elta συστημένο, οπότε έτσι θα το κάνω και εγώ.

Μήπως ξέρετε πόσο θα κοστίσει το πακετάκι καμια 800ρια γραμμάρια και πως θα παρακολουθώ το tracking όταν βγει από Ελλάδα?

Ευχαριστώ!

Με ελτά συστημένο ως επιστολή όχι ως δέμα και ως 1κιλό γύρω στα 15€ και σε καμιά 15αριά μέρες λογικά θα φτάσει. Ζύγισε το πριν πας όμως γιατί αν είναι 1001 γραμμάρια πάει σαν 2 κιλά με 23+ ευρώ. Κανονικά από το site των elta το παρακολουθείς

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Με ελτά συστημένο ως επιστολή όχι ως δέμα και ως 1κιλό γύρω στα 15€ και σε καμιά 15αριά μέρες λογικά θα φτάσει. Ζύγισε το πριν πας όμως γιατί αν είναι 1001 γραμμάρια πάει σαν 2 κιλά με 23+ ευρώ. Κανονικά από το site των elta το παρακολουθείς

 

Έχω κολλήσει λίγο με αυτό το θέμα...τι ακριβός θεωρούν δέμα στα ΕΛΤΑ; από κάποιον όγκο και άνω ή ανάλογα το βάρος;

Link to comment
Share on other sites

Έχω κολλήσει λίγο με αυτό το θέμα...τι ακριβός θεωρούν δέμα στα ΕΛΤΑ; από κάποιον όγκο και άνω ή ανάλογα το βάρος;

 

Τελικά πήγε πάνω από κιλό και χρέωσαν 27,50.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά . ψάχνω το firmware από αυτό το tablet! έχει κανείς ιδέα από που μπορώ να το βρω ? έψαξα στο google αλλά δεν μπορώ βρω τίποτα .

 

link από το tablet http://www.e-shop.gr/serioux-lighstorm-x-smo9qc-7-hd-quad-core-12ghz-8gb-wifi-android-42-black-p-PER.902444

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω, λοιπόν, αυτό το tablet ( ARCHOS 101 platinum ) μια εβδομάδα ή δύο . Και όλα ήταν πολύ καλα με αυτό , χωρίς προβλήματα . Και τις τελευταίες ώρες , δεν μπορώ να ανοίξω οποιοδήποτε λινκ σε οποιοδήποτε πρόγραμμα περιήγησης ( ακόμα και αν η σύνδεση είναι από το facebook , ακόμη και αν είναι από μια απλή αναζήτηση στο Google σε οποιοδήποτε πρόγραμμα περιήγησης - έχω chrome και το Mozilla αυτή τη στιγμή - ) .. ανοίγει μια ιστοσελίδα adfoc.us αντί για την τοποθεσία που θέλω, που λέει κάτι για να μικρύνεις λινκ και να κερδίσοεις χρήματα , και επάνω δεξιά "να περιμένετε 6 δευτερόλεπτα" και στη συνέχεια να πατησεις το skip , το οποίο όταν το κάνω αυτό ανοίγει μια τυχαία σελίδα ή μια εφαρμογή του Google Play ( τυχαία app ) .

Οι εφαρμογές που είχα : Facebook , Messenger , Spotify , farm heroes , candy crash , Bejeweled , Avast , το Google Chrome και οι εφαρμογές που ήταν προ -εγκατεστημένες , όπως το Gmail , YouTube , Google κλπ πράγματα ( αυτά ήταν τα apps που είχα όταν το πρόβλημα Προέκυψε ) .

Προσπάθησα CCleaner και σάρωση για ιούς , όλα ήταν καθαρα και οκ. Το πρόβλημα συνεχίζεται , γι 'αυτό έκανα επαναφορα σε εργοστασιακές ρυθμίσεις ( και ό, τι είχε, διεγραφει , δεν είχα κάτι που ήθελα να κρατήσει έτσι κι αλλιώς) . Διαγράφονται τα πάντα και εγώ έβαλα Google ACC και το wifi μου από την αρχή . Και κατεβασα Avast και το facebook μόνο . ( συν το προεγκατεστημένο υλικό , το Gmail , και Google Play προγραμματα που έχει μέσα για μουσική, βιβλία, ταινίες κλπ) Στη συνέχεια, άνοιξα chrome και έψαξα ένα τυχαίο πράγμα ( βαφές μαλλιών ) και κλικ σε μια ιστοσελίδα που ξέρω είναι μια αξιόπιστη . Ακόμα, το ίδιο πρόβλημα . Προσπάθησα mozilla , το ίδιο και εκεί . Προσπάθησε το clean master , ακόμα . Και δεν έχω πραγματικά κατεβάσει κάτι που θα θεωρουντο επικινδυνο η περιεργο (πχ app απο εξωτερικο παραγοντα κι οχι απο play) από το διαδίκτυο ή το Google Play στο tablet μου , μονο apps που πολλοί άνθρωποι χρησιμοποιούν και ( νομίζω) είναι αξιόπιστες .

Λοιπόν, τι πρέπει να κάνω ; Υπάρχει κάτι που μπορώ να το φτιάξω μόνος μου ;

Ή θα έπρεπε να το πάω για σέρβις χωρίς να δοκιμάσω οτιδήποτε ; :!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

Αν φλασαρετε μια επισημη ROM με τα καταληλα εργαλεια(δεν ξερω ποια ειναι) πιστευω θα ειστε κομπλε.

Επισης αν μπειτε σε custom recovery και κανετε ολα τα wipes, συμπεριλαμβανομενου και του system, και περασετε μια custom ROM παλι θα ειστε καλα.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος δεν έχει καμμία αξιολόγηση, ο δεύτερος έχει καλή ...

Η απόφαση δική σου. :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Αν φλασαρετε μια επισημη ROM με τα καταληλα εργαλεια(δεν ξερω ποια ειναι) πιστευω θα ειστε κομπλε.

Επισης αν μπειτε σε custom recovery και κανετε ολα τα wipes, συμπεριλαμβανομενου και του system, και περασετε μια custom ROM παλι θα ειστε καλα.

Μια απλή ερώτηση :

Σε no name tablet που δε μπορώ να βρώ ROM από τον κατασκευαστή, πως μπορώ να κάνω "format" και να ξαναεγκαταστήσω μια εκδοση android που με βολεύει ?

Τα παιδιά είναι... χαρά ! :hypno:

iPhone 6

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...