Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ποιο firmware είχες;

 

το superoneclick δεν κάνει για android 4 και νεότερο. με το http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460 θα το ρουτάρεις

 

...αυτό δεν είναι ακριβές...ουσιαστικά εγώ κατέφυγα σε μια Modded έκδοση του SuperOneClick (SuperOneClickv2.3.3-ShortFuse+icestage) δεδομένου ότι με "Root_with_Restore_by_Bin4ry" δεν γινόταν σωστά το Root (ελλιπή SU και busybox) σε RK3066 tablet όχι από τα γνωστά και υποστηριζόμενα (ΜΑΝΤΑ MID801)...απλά το επισημαίνω για την περίπτωση που αντιμετωπίσετε παρόμοιο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια γεια σας ...θα ηθελα καποιος να με βοηθησει...εχω ενα κινεζικο ταμπλετ superpad 6 με λογισμικο android 4.0 με την οθονη 10.2 προσπαθω να το συνδεσω με καλωδιο hdmi σε τηλεοραση lg αλλα δεν μου εμφανιζει καν συνδεση....βρηκα απο το you tube ενα βιντεακι που πατας το menu για καποια δευτερολεπτα και επειτα γινεται η συνδεση αλλα ματαια τιποτε...μηπως ξερει καποιος τι αλλο μπορω να κανω και αν υπαρχει λυση; σας ευχαριστω.....
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας.

 

αγορασα ενα tablet μαρκας nurvo 10.1'' χωρις bleutooth.

 

υπαρχει εξωτερικο gps για tablet και που μπορω να το βρω?

 

πως βαζω το λειτουργικο jelly bean?

 

οποιος φιλος γνωριζει ας απαντησει.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έψαξα πρόσφατα να σου πω ότι είναι περίπου αδύνατον να συνδέσεις ένα usb gps σε ταμπλέτα android γιατί δεν υπάρχουν drivers.

Η λύση που επιλέγουν οι περισσότεροι είναι να πάρουν ένα bluetooth gps. Αλλά η δική σου ταμπλέτα δεν έχει bluetooth οπότε ξέχνα το.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μια ερώτηση (βασικά πολλές ερωτήσεις! :p ). Τα πληκτρολόγια που κυκλοφορούν στο εμπόριο για ταμπλέτες (βασικά με ενδιαφέρει να πάρω μια θήκη-πληκτρολόγιο) είναι plug & play; Δηλαδή απλά τα συνδέεις και λειτουργούν αμέσως έτσι; Εϊναι συμβατά με όλες τις συσκευές; Όταν πας να γράψεις με αυτά θα εμφανίζεται στην οθόνη και το capaψitive πληκτρολόγιο στην οθόνη ή όχι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον φίλο/φίλη απαντήσει! :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μια ερώτηση (βασικά πολλές ερωτήσεις! :p ). Τα πληκτρολόγια που κυκλοφορούν στο εμπόριο για ταμπλέτες (βασικά με ενδιαφέρει να πάρω μια θήκη-πληκτρολόγιο) είναι plug & play; Δηλαδή απλά τα συνδέεις και λειτουργούν αμέσως έτσι;
ναι

Εϊναι συμβατά με όλες τις συσκευές;
με όλες όσες υποστηρίζου USB host/ OTG

Όταν πας να γράψεις με αυτά θα εμφανίζεται στην οθόνη και το capaψitive πληκτρολόγιο στην οθόνη ή όχι;
όχι
Link to comment
Share on other sites

@kosmasdel: επίσης να σου πω οτι είνια σχεδόν απίθανο να βρεις πληκτρολόγιο με διπλούς χαρακτήρες (και Αγγλικά και Ελληνικά, όπως αυτά του pc), οπότε θα πρέπει να ξερεις καλή πληκτρολόγηση/ αντιστοίχηση για να βολευτείς....

έχω πάρει ένα για τον αδελφό μου που τελικά δεν τον βόλεψε για αυτό το λόγο (πάει ψάχνοντας για κάποιους Ελληνικούς χαρακτήρες) και επιπλέον στα περισσότερα τα πλήκτρα εφάπτονται με την οθόνη όταν τα κλείσεις, μου φαίνεται λίγο ριψοκύνδυνο...

Link to comment
Share on other sites

@kosmasdel: επίσης να σου πω οτι είνια σχεδόν απίθανο να βρεις πληκτρολόγιο με διπλούς χαρακτήρες (και Αγγλικά και Ελληνικά, όπως αυτά του pc), οπότε θα πρέπει να ξερεις καλή πληκτρολόγηση/ αντιστοίχηση για να βολευτείς....

έχω πάρει ένα για τον αδελφό μου που τελικά δεν τον βόλεψε για αυτό το λόγο (πάει ψάχνοντας για κάποιους Ελληνικούς χαρακτήρες) και επιπλέον στα περισσότερα τα πλήκτρα εφάπτονται με την οθόνη όταν τα κλείσεις, μου φαίνεται λίγο ριψοκύνδυνο...

Αυτό με τους διπλούς χαρακτήρες αν η αντιστοίχιση είναι η ίδια όπως σε όλα τα πληκτρολόγια δε θα έχω πρόβλημα. Το ότι θα εφάπτεται με την οθόνη το έχω σκεφτεί και εγώ σαν πρόβλημα. Ίσως πάρω μια απλή θήκη τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους! θα ήθελα παρακαλώ την βοήθεια σας σαν πρωτάρης που είμαι.

1. Θέλω να πάρω το Sanei N10, quad core με 2gb μνήμη. Είναι καλό?

2. Δεν ξέρω πως να ζητήσω να μου το στείλουν για να αποφύγω τους τελωνειακούς δασμούς. Με απλό ταχυδρομείο ή και με ΕMS την γλυτώνω? να το δηλώσω σαν gift ή με μικρή αξία?

Κάποιοος που έχει εμπειρία ας μου πεί παρακαλώ. Έχω μπερδευτεί. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα πληκτρολόγια που κυκλοφορούν στο εμπόριο για ταμπλέτες (βασικά με ενδιαφέρει να πάρω μια θήκη-πληκτρολόγιο) είναι plug & play; Δηλαδή απλά τα συνδέεις και λειτουργούν αμέσως έτσι;

 

ναι

 

όχι

Απ' ότι διαβάζω, αν θέλεις Ελληνικά θέλεις κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

όχι

Απ' ότι διαβάζω, αν θέλεις Ελληνικά θέλεις κι αυτό.

Δεν χρειάζεται πλέον να πληρώσει, γιατί ένα παληκάρι έφτιαξε το Ελληνικό HW Πληκτρολόγιο.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τους διπλούς χαρακτήρες αν η αντιστοίχιση είναι η ίδια όπως σε όλα τα πληκτρολόγια δε θα έχω πρόβλημα. Το ότι θα εφάπτεται με την οθόνη το έχω σκεφτεί και εγώ σαν πρόβλημα. Ίσως πάρω μια απλή θήκη τελικά.
εχω δουλεψει θηκη με πληκτρολόγιο, και παρόλο που τα πλήκτρα ακουμπάνε στην οθόνη, δεν ειναι πρόβλημα, δεν ειναι τίποτα σκληρό αιχμηρό για να ανησυχείς.

Καλησπέρα σε ολους! θα ήθελα παρακαλώ την βοήθεια σας σαν πρωτάρης που είμαι.

1. Θέλω να πάρω το Sanei N10, quad core με 2gb μνήμη. Είναι καλό?

2. Δεν ξέρω πως να ζητήσω να μου το στείλουν για να αποφύγω τους τελωνειακούς δασμούς. Με απλό ταχυδρομείο ή και με ΕMS την γλυτώνω? να το δηλώσω σαν gift ή με μικρή αξία?

Κάποιοος που έχει εμπειρία ας μου πεί παρακαλώ. Έχω μπερδευτεί. Ευχαριστώ

πάρε το διπύρηνο N10 καλύτερα, μακρυά απ το τετραπύρηνο. επέλεξε ταχυδρομείο ή ems και δεν θα χεις να φοβάσε τίποτα. τα υπόλοιπα τα κάνουν μόνοι τους οι κινέζοι

όχι

Απ' ότι διαβάζω, αν θέλεις Ελληνικά θέλεις κι αυτό.

τι όχι; φυσικά και είναι plug n play, την πρώτη φορά θα ρυθμίσεις τις γλώσσες που θες κ τέλος
Link to comment
Share on other sites

πάρε το διπύρηνο N10 καλύτερα, μακρυά απ το τετραπύρηνο. επέλεξε ταχυδρομείο ή ems και δεν θα χεις να φοβάσε τίποτα. τα υπόλοιπα τα κάνουν μόνοι τους οι κινέζοι

 

γιατί όχι τετραπύρηνο? τι προβλήματα βγάζουν?

Link to comment
Share on other sites

τι όχι; φυσικά και είναι plug n play, την πρώτη φορά θα ρυθμίσεις τις γλώσσες που θες κ τέλος
Μπορείς να αλλάξεις γλώσσα από το πληκτρολόγιο; Να βάλεις τόνους, κλπ;
Link to comment
Share on other sites

και κατι άλλο. τα stickakia ιντερνετ της vodafone δουλεύουν στα tablet ή πρεπει να πάρεις αυτό που αναφέρουν αυτοί? έχει δοκιμάσει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

και κατι άλλο. τα stickakia ιντερνετ της vodafone δουλεύουν στα tablet ή πρεπει να πάρεις αυτό που αναφέρουν αυτοί? έχει δοκιμάσει κανείς?

 

...έχω δοκιμάσει Vodafone Mobile Broadband USB Stick (Huawei K3772) και δούλεψε σε RK3066 tablet (JB 4.1.1, Kernel 3.0.8+)...επειδή όμως χρειάζεται μια διαδικασία για να αναγνωριστεί σωστά εφόσον τρέχει αυτόματα CD mount ή/και SD card, πρέπει πρώτα να απενεργοποιηθεί (μέσω Linux, Windows, κλπ.) και επίσης εφόσον το σύστημα το αναγνωρίσει πιθανόν να πρέπει να σεταριστεί το κατάλληλο APN για Vodafone...για να αποφύγω όλα αυτά, απλά εγκατέστησα το PPP Widget που φαίνεται ότι βοηθά στο να αναγνωριστούν τα περισσότερα USB sticks χωρίς τα ενδιάμεσα στάδια που προανέφερα...

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

γιατί όχι τετραπύρηνο? τι προβλήματα βγάζουν?

το τετραπύρηνο έχει επεξεργαστή freescale και γραφικά vivante. O Qualcomm MSM8625 του διπύρηνου με τον Adreno 203 είναι σαφώς πιο αξιόπιστα chipset, και με υποστήριξη. Τα άλλα που έβαλαν στο τετραπύρηνο για να ρίξουν το κόστος και αν πουν απλά ότι ειναι τετραπύρηνο (και να δελεάσουν άτομα που δεν έχουν γνώσεις) είναι «ανύπαρκτα»

Μπορείς να αλλάξεις γλώσσα από το πληκτρολόγιο; Να βάλεις τόνους, κλπ;

φυσικά ρε συ. δες στη μέση του βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=zRYac8OeXk4

Link to comment
Share on other sites

το τετραπύρηνο έχει επεξεργαστή freescale και γραφικά vivante. O Qualcomm MSM8625 του διπύρηνου με τον Adreno 203 είναι σαφώς πιο αξιόπιστα chipset, και με υποστήριξη. Τα άλλα που έβαλαν στο τετραπύρηνο για να ρίξουν το κόστος και αν πουν απλά ότι ειναι τετραπύρηνο (και να δελεάσουν άτομα που δεν έχουν γνώσεις) είναι «ανύπαρκτα»

 

το samsung tab 10,1 έχει τετραπύρηνο επισης, αυτό που λέω έχει allwinner me 2gb ram. με το 1gb έχει τον freescale.

http://www.aliexpress.com/item/wholesale-Sanei-N10-Quad-Core-A31-Android-4-1-Tablet-PC-10-1-IPS-Capacitive-2G/796261203.html

αλλα για να το λες κάτι θα ξέρεις παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

το samsung tab 10,1 έχει τετραπύρηνο επισης, αυτό που λέω έχει allwinner me 2gb ram. με το 1gb έχει τον freescale.

http://www.aliexpress.com/item/wholesale-Sanei-N10-Quad-Core-A31-Android-4-1-Tablet-PC-10-1-IPS-Capacitive-2G/796261203.html

αλλα για να το λες κάτι θα ξέρεις παραπάνω.

πού κολλάει το samsung?!

Το Allwinner A31 είναι καλό. Το Freescale για πέταμα. Επομένως αν θες το παραπάνω, δεν διαφωνώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αλλάξεις γλώσσα από το πληκτρολόγιο; Να βάλεις τόνους, κλπ;

 

Στα δύο, που είπαμε πιο πάνω, μπορείς.

 

φυσικά ρε συ. δες στη μέση του βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=zRYac8OeXk4

 

Είδα το βίντεο και είδα ότι αλλάξες γλώσσα πατώντας ctrl-space. Αυτό από που βγήκε; Όχι από το Android φυσικά. Έχει drivers το πληκτρολόγιιο που εγκαθίστανται μόλις το συνδέσεις;

Και οι τόνοι; Δεν πιστεύω να εννοείς ότι έχει τόνους με κάποιου είδους πολλαπλή επιλογή αλά android;

Δεν έχω δουλέψει ποτέ τέτοιο πληκτρολόγιο και αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να δουλεύει σωστά χωρίς το ανάλογο λογισμικό. Κι αν υπάρχει αυτό το λογισμικό είτε ενσωματωμένο στο android είτε σε μορφή drivers, τότε γιατί έχω διαβάσει ένα κάρο ποσταρίσματα (μη τα ψάχω τώρα) που διάφοροι αναρωτιώνται πως δουλεύουν τα Ελληνικά με αυτά τα πληκτρολόγια; Και η απάντηση που παίρνουν πάντα, είναι ότι μια λύση είναι το προγραμματάκι που έδωσα.

Με μπερδέψατε.

Link to comment
Share on other sites

Είδα το βίντεο και είδα ότι αλλάξες γλώσσα πατώντας ctrl-space. Αυτό από που βγήκε; Όχι από το Android φυσικά. Έχει drivers το πληκτρολόγιιο που εγκαθίστανται μόλις το συνδέσεις;

Και οι τόνοι; Δεν πιστεύω να εννοείς ότι έχει τόνους με κάποιου είδους πολλαπλή επιλογή αλά android;

Δεν έχω δουλέψει ποτέ τέτοιο πληκτρολόγιο και αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να δουλεύει σωστά χωρίς το ανάλογο λογισμικό. Κι αν υπάρχει αυτό το λογισμικό είτε ενσωματωμένο στο android είτε σε μορφή drivers, τότε γιατί έχω διαβάσει ένα κάρο ποσταρίσματα (μη τα ψάχω τώρα) που διάφοροι αναρωτιώνται πως δουλεύουν τα Ελληνικά με αυτά τα πληκτρολόγια; Και η απάντηση που παίρνουν πάντα, είναι ότι μια λύση είναι το προγραμματάκι που έδωσα.

Με μπερδέψατε.

Το Android έχει εγγενή υποστήριξη εξωτερικού πληκτρολογίου.

Το θέμα είναι ότι στα κινέζικα, συνήθως, δεν έχει την ελληνική γλώσσα, για το πληκτρολόγιο.

Αυτό το λύνουμε με τις εφαρμογές που είπαμε.Η πρώτη είναι ξεχωριστή εφαρμογή και η δεύτερη ενσωματώνει τα ελληνικά στο εξωτερικό πληκτρολόγιο android.

Και τα δύο γράφουν, κανονικά, με τόνους και έχουν συνδιασμούς πλήκτρων για αλλαγή γλώσσας.

Link to comment
Share on other sites

Το Android έχει εγγενή υποστήριξη εξωτερικού πληκτρολογίου.

Το θέμα είναι ότι στα κινέζικα, συνήθως, δεν έχει την ελληνική γλώσσα, για το πληκτρολόγιο.

Αυτό το λύνουμε με τις εφαρμογές που είπαμε.Η πρώτη είναι ξεχωριστή εφαρμογή και η δεύτερη ενσωματώνει τα ελληνικά στο εξωτερικό πληκτρολόγιο android.

Και τα δύο γράφουν, κανονικά, με τόνους και έχουν συνδιασμούς πλήκτρων για αλλαγή γλώσσας.

Με το τσιγκέλι σας τα βγάζω.

Δηλαδή τα εξωτερικά πληκτρολόγια είναι plug & play αν θες να γράψεις ...κινέζικα.

Αν θέλεις να γράψεις Ελληνικά χρειάζεσαι ένα από τα 2 παραπάνω προγραμματάκια. Σωστά τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Με το τσιγκέλι σας τα βγάζω.

Δηλαδή τα εξωτερικά πληκτρολόγια είναι plug & play αν θες να γράψεις ...κινέζικα.

Αν θέλεις να γράψεις Ελληνικά χρειάζεσαι ένα από τα 2 παραπάνω προγραμματάκια. Σωστά τώρα;

Ναι. Είναι plug & play

Όχι μόνο κινέζικα.Έχει πολλές γλώσσες, αλλά συνήθως, δεν έχει τα ελληνικά και γι'αυτό χρειάζεται το πρόγραμμα.

Ένα στικ android M808 που πήρα για την τηλεόραση έχει ΚΑΙ ελληνικά, οπότε είναι θέμα firmware.

Link to comment
Share on other sites

Με το τσιγκέλι σας τα βγάζω.

Δηλαδή τα εξωτερικά πληκτρολόγια είναι plug & play αν θες να γράψεις ...κινέζικα.

Αν θέλεις να γράψεις Ελληνικά χρειάζεσαι ένα από τα 2 παραπάνω προγραμματάκια. Σωστά τώρα;

plug n play σημαίνει ότι το πληκτρολόγιο το συνδέεις, κι αυτόματα αναγνωρίζεται απ το λειτουργικό και λειτουργεί.

Και έτσι είναι. Και βάζεις την ελληνική γλώσσα στις γλώσσες του android με αυτό, και προφανώς επιλέγεις και ποιες γλώσσες θες απ τις ρυθμίσεις hw πληκτρολογίου του android. Μετα, το συνδεεις, κι ετοιμο

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...