Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλα θα τα γράψεις κάτω+ δεξιά στο πακέτο σου. Από το zhezhang01 έως και το τηλέφωνο που σου έγραψαν. Όλο αυτό είναι η διεύθυνση του παραλήπτη. Μιλάμε για δεδομένα και έκταση Κίνας όχι για Ελλάδα τώρα . Έτσι το έστειλα και εγώ και σε περίπου 20 ημέρες μου έστειλε μήνυμα το Geek ότι το παρέλαβαν. Καλή αποστολή και κουράγιο για μετά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όλα θα τα γράψεις κάτω+ δεξιά στο πακέτο σου. Από το zhezhang01 έως και το τηλέφωνο που σου έγραψαν. Όλο αυτό είναι η διεύθυνση του παραλήπτη. Μιλάμε για δεδομένα και έκταση Κίνας όχι για Ελλάδα τώρα . Έτσι το έστειλα και εγώ και σε περίπου 20 ημέρες μου έστειλε μήνυμα το Geek ότι το παρέλαβαν. Καλή αποστολή και κουράγιο για μετά.

 

Κουράγιο εννοείς την αναμονή ή θα έχω κι άλλα τρελά, πχ ερωτήσεις, ψέματα οτι το τάμπλετ ειναι χτυπημένο και οτι φταίω εγώ για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο εννοείς την αναμονή ή θα έχω κι άλλα τρελά, πχ ερωτήσεις, ψέματα οτι το τάμπλετ ειναι χτυπημένο και οτι φταίω εγώ για αυτό?

 

Βασικά το κουράγιο είναι για την αναμονή. Προσωπικά δεν μπορώ να πώ για τα άλλα , γιατί ακόμα είμαι σε φάση επισκευής κινητού που έχω στείλει πίσω στο geek, από αρχές Απριλίου. Από το chat που έχω κάνει μαζί τους μέχρι τώρα για το θέμα, είναι συνέχεια καθυσηχαστικοί κ βολικοί. Στο τέλος θα δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο εννοείς την αναμονή ή θα έχω κι άλλα τρελά, πχ ερωτήσεις, ψέματα οτι το τάμπλετ ειναι χτυπημένο και οτι φταίω εγώ για αυτό?

 

Καλησπέρα κ απο μένα, λογικά αφου δεν έχεις κανει τίποτα στο τάμπλετ δεν θα έχεις πρόβλημα. Το θέμα είναι η αναμονη για το refund μιας και ακόμα και να δεις οτι έφτασε, πιθανόν για κάποιες μέρες να βγάζει address unknown (γιατι πολύ απλα το ταχυδρομείο όπως μου είπαν κ εμενα περιμένει να έρθουν να τα πάρουν). Μεχρι να το παραλάβουν και να το δούν δεν κάνουν refund, αλλα κ εσύ όπως στη δική μου περίπτωση δεν βγαίνεις απο την προστασία του PayPal. Την τελευταία μέρα του dispute (45 ημέρες απο την αγορά) το γυρνάς σε claim και περιμένεις το paypal να μιλήσει με τον πωλητη. Εκτός απροόπτου παίρνεις τα χρήματα σου και τέλος. Στη δικιά μου περίπτωση τέλειωσε το 45 ήμερο και μετα το claim πήρα τα χρήματα. Για σιγουριά όπως έχουν γράψει η συμφορουμίτες, βγάζεις φωτο το πακέτο και την απόδειξη αποστολής των ΕΛΤΑ και μιλάς πάντα μεσω paypal με τον πωλητή για να υπάρχει το ιστορικό αν φτάσεις σε περίπτωση claim. Πάρε το δικό μου πακέτο ως παράδειγμα: http://i60.tinypic.com/qz2edw.jpg Αν έχεις αλλη απορία και μπορώ να βοηθήσω μου λες :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι της αποψης οταν παραλαμβανεις ελλατωματικο προιον (οχι να εβγαλε προβλημα στην πορεια) να το επιστρεφεις για full refund και οχι να το στελνεις πισω για αλλαγη/επισκευη.

 

Στην καλυτερη των περιπτώσεων θα παρεις πισω μετα απο πολυ καιρο ενα επισκευασμενο ταμπλετ ενω εσυ εχεις πληρωσει για καινουργιο ενω σε καθε περιπτωση θα εχεις βγει απο την προστασια του paypal και αν στην 2η παραλαβη το ταμπλετ εχει προβλημα εισαι στο ελεος των καταστηματων.

 

Φυσικα geek & BIC ειναι καλα μαγαζια αλλα εγω δεν θα το επαιρνα το ρισκο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο μένα, λογικά αφου δεν έχεις κανει τίποτα στο τάμπλετ δεν θα έχεις πρόβλημα. Το θέμα είναι η αναμονη για το refund μιας και ακόμα και να δεις οτι έφτασε, πιθανόν για κάποιες μέρες να βγάζει address unknown (γιατι πολύ απλα το ταχυδρομείο όπως μου είπαν κ εμενα περιμένει να έρθουν να τα πάρουν). Μεχρι να το παραλάβουν και να το δούν δεν κάνουν refund, αλλα κ εσύ όπως στη δική μου περίπτωση δεν βγαίνεις απο την προστασία του PayPal. Την τελευταία μέρα του dispute (45 ημέρες απο την αγορά) το γυρνάς σε claim και περιμένεις το paypal να μιλήσει με τον πωλητη. Εκτός απροόπτου παίρνεις τα χρήματα σου και τέλος. Στη δικιά μου περίπτωση τέλειωσε το 45 ήμερο και μετα το claim πήρα τα χρήματα. Για σιγουριά όπως έχουν γράψει η συμφορουμίτες, βγάζεις φωτο το πακέτο και την απόδειξη αποστολής των ΕΛΤΑ και μιλάς πάντα μεσω paypal με τον πωλητή για να υπάρχει το ιστορικό αν φτάσεις σε περίπτωση claim. Πάρε το δικό μου πακέτο ως παράδειγμα: http://i60.tinypic.com/qz2edw.jpg Αν έχεις αλλη απορία και μπορώ να βοηθήσω μου λες :)

φίλε εγω οταν διαπιστωσα το προβλημα ημουν ηδη εκτος 45ημερου γιατι το γαμ***ταμπλετ αργησε να φτάσει..ημουν απλα εντός DOA...ΕΙμαι ειδη στο ελεος του geekbuying...Όσο για την επισκευη που λες, θεωρώ οτι το ταμπλετ θα το αντικαταστήσουν, δε θα το επισκευασουν...Το θέμα ειναι οτι θα αργησουν πάαρα πολυ, εκτος κι αν με το που εντοπισουν το πρόβλημα, πακετάρουν ενα καινουριο και μου το στείλουν...Εσυ τι αγόρασες απο geek και σου βγήκε ελαττωματικό?Απο τη μέρα που το παρέλαβαν μέχρι και σήμερα, ακόμα το επισκευάζουν?

Link to comment
Share on other sites

κ εγώ απο geek ενα ταμπλέτακι cube το U55gt. Τη δέυτερη μέρα παπαλα το backlight.. μου είπαν για software update, επισκευή κλπ κλπ αλλά επέμενα στο refund. Να πώ την αμαρτία μου είδα οτι το ταμπλετάκι ίσως να ήταν ολίγον used (μπορεί και repaired) αλλά είπα δε βαριέσαι.. Τέσπα αφού τα κακάρωσε την δεύτερη μέρα, δεν σκέφτηκα καν την επισκευή και το έστειλα πισω με μοναδική απάιτηση το refund. Δεν αργησε να φτάσει, (28/4 το έστειλα) αλλά πέρασαν και 4 μέρες για να το παραλάβουν. Στο διάστημα αυτό πέρασα σε claim μιας και τέλειωσε το 45ημερο και μιλώντας με Paypal πήρα το refund. Το κρίμα είναι οτι παρόλο που το Geek φαίνεται καλό μαγαζί, το τί θα παραλάβεις είναι Lotto και έτσι πάντα πρεπει να κρατάς την πισινή του Paypal (αν σου χαλάσει στο 45ημερο). τώρα μιας κ είσαι εκτός paypal αφου είναι σωστοί, αν ζητήσεις refund πρέπει να στο δώσουν. Εμένα στο email πάντως μου είχαν πει αρχικά να το στείλω σκέτο (λογω βαρους και κοστους αποστολής) αλλα οταν είπα οτι θέλω μόνο refund, μου απάντησαν οτι πρέπει να στείλω τα πάντα πίσω. Το βάρος ήταν κάτω απο 1kg οπότο το κόστος ήταν 15 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

κ εγώ απο geek ενα ταμπλέτακι cube το U55gt. Τη δέυτερη μέρα παπαλα το backlight.. μου είπαν για software update, επισκευή κλπ κλπ αλλά επέμενα στο refund. Να πώ την αμαρτία μου είδα οτι το ταμπλετάκι ίσως να ήταν ολίγον used (μπορεί και repaired) αλλά είπα δε βαριέσαι.. Τέσπα αφού τα κακάρωσε την δεύτερη μέρα, δεν σκέφτηκα καν την επισκευή και το έστειλα πισω με μοναδική απάιτηση το refund. Δεν αργησε να φτάσει, (28/4 το έστειλα) αλλά πέρασαν και 4 μέρες για να το παραλάβουν. Στο διάστημα αυτό πέρασα σε claim μιας και τέλειωσε το 45ημερο και μιλώντας με Paypal πήρα το refund. Το κρίμα είναι οτι παρόλο που το Geek φαίνεται καλό μαγαζί, το τί θα παραλάβεις είναι Lotto και έτσι πάντα πρεπει να κρατάς την πισινή του Paypal (αν σου χαλάσει στο 45ημερο). τώρα μιας κ είσαι εκτός paypal αφου είναι σωστοί, αν ζητήσεις refund πρέπει να στο δώσουν. Εμένα στο email πάντως μου είχαν πει αρχικά να το στείλω σκέτο (λογω βαρους και κοστους αποστολής) αλλα οταν είπα οτι θέλω μόνο refund, μου απάντησαν οτι πρέπει να στείλω τα πάντα πίσω. Το βάρος ήταν κάτω απο 1kg οπότο το κόστος ήταν 15 ευρώ.

 

οχι εγω δε θελω rufund για το λογο οτι εχω παρει και πολλά αξεσουαρ αξίας 20 ευρώ, ασε που θελω ενα ταμπλετ κιολας.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω ενα ταμπλετ F&U και εχω ξεχασει το μοτιβο , οποτε αποφασησα να κανω reset factory defaults. Παταω Power + Hold up και εμφανιζει το android σαν πεθαμενο οποτε ψαχνω τον συνδιασμο για να μπει στο recovery mode...καποια βοηθεια?
Link to comment
Share on other sites

Μου δημιουργηθηκε μια απορια απο την συναλλαγη με τα Ελτα.

 

Εσεις αυτα που ζητησατε κατ υποδειξη του καταστηματος τα δεχθηκαν;

Αξια κατω των 20$ και δηλωση σαν δωρο;

kabbat zin @ google
Link to comment
Share on other sites

Μου δημιουργηθηκε μια απορια απο την συναλλαγη με τα Ελτα.

 

Εσεις αυτα που ζητησατε κατ υποδειξη του καταστηματος τα δεχθηκαν;

Αξια κατω των 20$ και δηλωση σαν δωρο;

 

φίλε μολις θυμήθηκα οτι δεν τα ζητησα καν...Θα έχω προβλημα λετε? (μιλαω για το πακέτο που εστειλα πίσω στην Κίνα)

Link to comment
Share on other sites

Μου δημιουργηθηκε μια απορια απο την συναλλαγη με τα Ελτα.

 

Εσεις αυτα που ζητησατε κατ υποδειξη του καταστηματος τα δεχθηκαν;

Αξια κατω των 20$ και δηλωση σαν δωρο;

 

Στο υποκατάστημα ΕΛΤΑ απο το οποίο έστειλα εγώ το πακέτο, έγραψα μόνο ότι το στέλνω ως gift, όταν είπα στην υπάλληλο να βάλουμε κ αξία 20$, αυτή μου είπε ότι δεν γίνεται και δώρο κ αξία, κ έτσι το έστειλα μόνο σαν gift ( άντε βγάλε άκρη τώρα με τους υπαλλήλους). Πάντως οι Κινέζοι το παρέλαβαν χωρίς πρόβλημα-μπλέξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Την δηλωση την κανετε εσεις (και εχετε και την αναλογη ευθηνη) οποτε δεν ειναι θεμα των ΕΛΤΑ τι θα γραψεις η οχι.

Εγω γραφω σε ολα defective electronic device και αξια 10$.

Link to comment
Share on other sites

Την δηλωση την κανετε εσεις (και εχετε και την αναλογη ευθηνη) οποτε δεν ειναι θεμα των ΕΛΤΑ τι θα γραψεις η οχι.

Εγω γραφω σε ολα defective electronic device και αξια 10$.

 

Μα κ εγώ αυτό ήξερα, αλλά η "ευλογημένη" υπάλληλος ήταν απόλυτη κ δεν το δεχόταν να γραφούν μαζί gift κ αξία 20$:blink: Τεσπα, πήγε καλώς! Άλλη φορά - χτύπα ξύλο - θα ακολουθήσω τον τρόπο σου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους :) Το λοιπόν ταλαιπωρίας συνέχεια: Δεύτερο ταμπλετάκι απο το Geek (Cube και τα δυο) που αναγκάστηκα να επιστρέψω. Και τα δυο DOA. Στο πρώτο δεν είχα πρόβλημα με το refund, όπως έχω αναφέρει στο thread. Στο δεύτερο που έστειλα πριν κοντά ενα μήνα τωρα, το geekbuying αρχισε τα πανηγυράκια.. Αφου περάσαμε την αναμονή μεχρι να φτάσει (και το γνωστό πλέον address not found μεχρι να πάει ο κινέζος να παραλάβει απο το ταχυδρομείο) σήμερα μου ήρθε ενα ωραίο email που λέει ναι το παραλάβαμε το στείλαμε εργοσάσιο και θα σας αφαιρέσουμε 18 δολλαρια restocking fee γιατι είχε γρατζουνιές στο πίσω μέρος. Απο το τάμπλετ να φανταστείτε δεν αφαίρεσα καν την πίσω ζελατίνα. Έπαιξε μια μέρα με flickering και μετα ψόφησε το backlight. Προφανώς και μου έστειλαν κακό κομμάτι η μεταχειρισμενο-επισκευασμένο. Η πλάκα της υπόθεσης ειναι οτι ζητάνε fee για τάμπλετ DOA (εδω γελάνε). Θεωρούσα το Geekbuying "σοβαρό" κινέζικο μαγαζι.. μάλλον δεν είναι ετσι.. 2 στα 2 σε χαλασμένα προιόντα και τωρα το πανηγυρι με τις γρατζουνιές και κουραφέξαλα... Α! στο email τους λένε εεε μπορέις να κλείσεις το PayPal dispute για να σε πληρώσουμε? Αλλιώς λενε δεν γίνεται.. Ρε αμ δε.. Claim και στα μούτρα σας. Εχω στείλει φωτογραφίες κλπ στο PayPal και μου απάντησαν οτι τσεκάρουν το tracking και οτι θα με πληρώσουν αυτοί. Τωρα αυτή είναι κοινή τακτική των κινεζομάγαζων η το Geekbuying εχεί αρχίσει να κάνει τον πολύ κινέζο? Ξέρω εννοείται οτι η κινέζικη αγορά είναι Lotto αλλά ας κρατάμε εστω τα προσχήματα.. Προσωπικά λέω προσοχή πλεον στο Geekbuying, γιατι έχω 2 στα 2 μαπές. Τωρα μπορεί να έτυχε απλα οφείλω να το αναφέρω..
Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο DOA.

Αναφερεις DOA, και πως αναλαμβανουν αυτοι το κοστος επιστροφης.

Αυτο ισχυει γενικα η σε καποια καταστηματα; Πως το τσεκαρουμε;

 

Την δηλωση την κανετε εσεις (και εχετε και την αναλογη ευθηνη) οποτε δεν ειναι θεμα των ΕΛΤΑ τι θα γραψεις η οχι.

Εγω γραφω σε ολα defective electronic device και αξια 10$.

Ειναι ευκολο να το διευκρινισεις;

Δηλωνουμε και ο υπαλληλος καταχωρει ή ζηταμε καποια φορμα που συμπληρωνουμε και την κολλαμε πανω στο φακελο;

 

Ευχαριστω.

kabbat zin @ google
Link to comment
Share on other sites

Αναφερεις DOA, και πως αναλαμβανουν αυτοι το κοστος επιστροφης.

Αυτο ισχυει γενικα η σε καποια καταστηματα; Πως το τσεκαρουμε;

 

Ειναι ευκολο να το διευκρινισεις;

Δηλωνουμε και ο υπαλληλος καταχωρει ή ζηταμε καποια φορμα που συμπληρωνουμε και την κολλαμε πανω στο φακελο;

 

Ευχαριστω.

 

Γενικά πρέπει να τσεκάρεις το disclaimer του εκάστοτε καταστήματος. Σε κάποια καταστήματα λένε οτι θα σου επιστρέψουν και τα έξοδα αποστολής. Κάτι τέτοιο δεν γίνεται στην τελική, σε πολλές περιπτώσεις όμως ισως να καταφέρεις να πάρεις κανα εκπτωτικό κουπόνι. Εδω φαντάσου μιλάμε για DOA και μου λένε παραμύθια για γρατζουνιες.. Πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι για τέτοια σε συναλλαγές με κινέζικα καταστήματα. Ισχύουν όλα και τίποτα :P

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ευκολο να το διευκρινισεις;

Δηλωνουμε και ο υπαλληλος καταχωρει ή ζηταμε καποια φορμα που συμπληρωνουμε και την κολλαμε πανω στο φακελο;

 

Ευχαριστω.

 

Ειναι μια φορμα πρασινη που συμπληρωνεις ,ενα αυτοκολητο ουσιαστικα 10εκΧ15εκ ,ισως το εχετε δει και στα δεματα που παραλαμβανετε.

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα 15/5/2014 από geekbuying από την μέρα αποστολής συνολικά 10 μέρες κάλος χρόνος.

Σχετικά με το tablet,ξεκινάω με το εξής για τα λεφτά του και αυτά που προσφέρει είναι μια χαρά,για να πω την αλήθεια την πρώτη μέρα το ζόρισα αρκετά και η μπαταριά σε λιγότερο από 2 ώρες τελείωσε όπως και ζεστάθηκε πολύ ένα lag το είχε άλλα λογικό μου φαίνεται,στα θετικά,η οθόνη είναι πάρα πολύ καλή,η εμβελια του wi-fi είναι καλή,δουλεύει απροβλημάτιστα σε σερφάρισμα ταινίες και παιχνίδια όπως και με το usb otg σε κανονική χρήση η μπαταριά είναι καλύτερη σε σχέση με την πρώτη μέρα,χρόνος φόρτισης 1 ώρα και 30 λεπτά περίπου,αυτές είναι οι εντυπώσεις μου σε γενικές γραμμές αξίζει σε αυτά τα χρήματα δεν πιστεύω να υπάρχει κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Χτες βγήκε ΟΤΑ update, όσοι έχετε το προηγούμενο firmware με την online αναβάθμιση, κάντε το, πήρε καμιά χιλιαρίτσα στο Antutu και φαίνεται να δουλεύει πιό ανάλαφρα...
Link to comment
Share on other sites

και 2 βίντεο ένα με Antutu,το άλλο χρήση usb otg camble παίζοντας HD ταινία για να δείτε την ποιότητα οθόνης

https://www.youtube.com/watch?v=9X_ugUDNYGg

https://www.youtube.com/watch?v=vjqCwMHo3zs

Edited by tollisth
Link to comment
Share on other sites

Οι κινέζοι τελικά μου έφτιαξαν το κινητό

και ενώ τους είπα την τοποθεσία που είμαι

για να το στείλουν εκεί το έστειλαν στην

τοποθεσία του αρχικού αγοραστή.

(το κινητό το είχα αγοράσει από κάποιον εντός

Ελλάδας ο οποίος το είχε αγοράσει από το κατάστημα)

 

Έστειλα μήνυμα σε αυτόν από τον οποίο το είχα

αγοράσει(είναι μέλος του myphone) αλλά δεν έχω

πάρει απάντηση !ακόμα!

Σε περίπτωση που δεν καταφέρω να συνεννοηθώ

(δεν μου απαντάει)

τι άλλο μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα εχω διαβασει γενικα το thread , το προβλημα μου ειναι οτι αγορασα ενα ταμπλετ ελλαττωματικο , ανοιξα dispute στο paypal, μου απαντησε ο πωλητης οτι θεει να δει ενα video το ανεβασα στο youtube και απο εκει και περα εχουν περασει 5 μερες και δεν εχει απαντησει .

το αλλο θεμα ειναι οτι δεν βλεπω πουθενα την διευθυνση paypal του pandawill παρα μονο τo paypal mail του (pandawill.com@gmail.com) για να το στειλω χωρις να περιμενω την απαντηση του

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα εχω διαβασει γενικα το thread , το προβλημα μου ειναι οτι αγορασα ενα ταμπλετ ελλαττωματικο , ανοιξα dispute στο paypal, μου απαντησε ο πωλητης οτι θεει να δει ενα video το ανεβασα στο youtube και απο εκει και περα εχουν περασει 5 μερες και δεν εχει απαντησει .

το αλλο θεμα ειναι οτι δεν βλεπω πουθενα την διευθυνση paypal του pandawill παρα μονο τo paypal mail του (pandawill.com@gmail.com) για να το στειλω χωρις να περιμενω την απαντηση του

 

To paypal mail του pandawill είναι customerservice@pandawill.com Τουλάχιστον στις δικές μου αγορές, αυτό το email μου έχει δώσει η paypal ως το email που έστειλα τα χρήματα:

"Charge will appear on your credit card statement as "PAYPAL *WWWPANDAWIL"

Payment sent to customerservice@pandawill.com"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ψαχνω για tablet κλώνο ipad. Εχετε κατι να προτείνετε; Edited by geokostas
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...