Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εκεί που όλα ήταν καλά με το ταμπλετάκι (N80 IPS) εδώ και 7 μήνες, ξαφνικά ούτε ανοίγει, ούτε φορτίζει.... Έχω δοκιμάσει reset, αλλά τίποτα. Καμιά ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα για φιλο μου το pipo M9

ηρθε σημερα σε πολυ καλη συσκευασια ΑΛΛΑ...

μολις το ανοιξε στο κεντρο της οθονης εχει ενα πραγμα σαν εχουν σπασει τα πιξελ .

ανοιγει κανονικα το ταμπλετ αλλα ακριβως στο κεντρο περιπου 7cm επι 3cm εχει ενα σαν συννεφο.π.χ.βλεπεις μια φωτογραφια μαυρη σε εκεινο το σημειο γινετε πιο μαυρη.

ηταν τοσο καλα συσκευασμενο που πιστευω οτι τη ζημια την ειχε απο πριν και δεν το επαθε απο χτυπημα στο δρομο.

καμια ιδεα?τι μπορουμε να κανουμε?

εχει εγγυηση?

το πηρα απο εδω http://www.aliexpress.com/item/Presell-Latest-Pipo-M9-RK3188-Quad-Core-Tablet-PC-10-1-IPS-II-Screen-2G-RAM/753100787.html

ευχαριστω

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που όλα ήταν καλά με το ταμπλετάκι (N80 IPS) εδώ και 7 μήνες, ξαφνικά ούτε ανοίγει, ούτε φορτίζει.... Έχω δοκιμάσει reset, αλλά τίποτα. Καμιά ιδέα?

 

Πως εκανες reset αφου δεν ανοιγει?

Μηπως τα εχει παιξει ο φορτιστης και το ταμπλετ εχει "ξεζουμιστει" και για αυτο δεν ανοιγει?

Link to comment
Share on other sites

Πως εκανες reset αφου δεν ανοιγει?

Μηπως τα εχει παιξει ο φορτιστης και το ταμπλετ εχει "ξεζουμιστει" και για αυτο δεν ανοιγει?

 

Hard reset έκανα, από το κουμπί που έχει η συσκευή και το δοκίμασα όταν η συσκευή πλέον δεν άνοιγε, αλλά χωρίς αποτέλεσμα....

Αυτο με τον φορτιστή το σκέφτηκα, αλλά όταν το συνδέω, το ταμπλετ ζεσταίνεται, σαν να φορτίζει.... Είναι και δύσκολο να βρω ίδιο βύσμα σε άλλο φορτιστή...

Link to comment
Share on other sites

Οταν το βαζεις στην φορτιση πρεπει καθε φορα που του πατας στιγμιαια το power να σου δειχνει το γραφημα της φορτισεις.Στο βγαζει εσενα?

Αυτο το ειχα παθει με ενα Yuandao n90 II (ειναι η ιδια εταιρεια) και το προβλημα ειχε λυθει μυστηριωδως οταν το αφησα για παρα πολλες μερες σε αχρησια και μετα του κοτσαρα τον φορτιστη και φορτισε κανονικα και δουλεψε αψογα.

Καπου το ειχα διαβασει αυτο και παραδοξος πετυχε.

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη σας γι' αυτό; Window N90

 

Ψάχνω 9-10' σε αυτά τα λεφτά μαξ και δεν μπορώ να βρω κάτι που να μην έχει προβλήματα.

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Οταν το βαζεις στην φορτιση πρεπει καθε φορα που του πατας στιγμιαια το power να σου δειχνει το γραφημα της φορτισεις.Στο βγαζει εσενα?

Αυτο το ειχα παθει με ενα Yuandao n90 II (ειναι η ιδια εταιρεια) και το προβλημα ειχε λυθει μυστηριωδως οταν το αφησα για παρα πολλες μερες σε αχρησια και μετα του κοτσαρα τον φορτιστη και φορτισε κανονικα και δουλεψε αψογα.

Καπου το ειχα διαβασει αυτο και παραδοξος πετυχε.

 

Όταν δούλευε κανονικά και το έβαζα για φόρτιση, με power μου έβαζε το γράφημα. Τώρα δεν ανταποκρίνεται... Θα το αφήσω και θα δοκιμάσω σε κάνα 2 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλου tablet ployer momo19 εδω και μερικες μερες σταματησε να δουλευει το touch της οθονης... ενω με mouse δουλευει

το tablet κανονικα.... λογικα εχει χαλασει το touch screen digitzer... και ρωταω τι συμφαιρει καλυτερα να το στειλω πισω στην εγγυηση που εχει ακομα 10 μηνες πληρωνοντας τα μεταφορικα και περιμενε πανω απο 1 μηνα η να παρω ενα καινουριο με 30 ευρω και να το αλλαξουμε να τελειωνουμε... και σε λιγοτερο χρονο...

 

τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.Αγόρασα ένα tablet bitmore tab810 android.Αμέσως παράγγειλα και μια θήκη από το ebay που περιέχει πληκτρολόγιο και γραφίδα.Δεν βλέπει όμως κανένα από τα 2.Το πληκτρολόγιο το τσέκαρα στο pc μου και δουλεύει μια χαρά.Υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω ταμπλετ με 4:3 οθονη και μεγαλη αναλυση για pdf reading και serfing. Υπαρχει κατι αξιολογο?
Υπάρχουν δεκάδες 9.7" (4:3) με τεράστια ανάλυση 2048x1536. Σε τι κόστος θες;

 

Φιλου tablet ployer momo19 εδω και μερικες μερες σταματησε να δουλευει το touch της οθονης... ενω με mouse δουλευει

το tablet κανονικα.... λογικα εχει χαλασει το touch screen digitzer... και ρωταω τι συμφαιρει καλυτερα να το στειλω πισω στην εγγυηση που εχει ακομα 10 μηνες πληρωνοντας τα μεταφορικα και περιμενε πανω απο 1 μηνα η να παρω ενα καινουριο με 30 ευρω και να το αλλαξουμε να τελειωνουμε... και σε λιγοτερο χρονο...

 

τι προτεινετε?

πάρε digitizer κι άλλαξέ το εσύ ή καποιος που χει γνωσεις
Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη σας γι' αυτό; Window N90

 

Ψάχνω 9-10' σε αυτά τα λεφτά μαξ και δεν μπορώ να βρω κάτι που να μην έχει προβλήματα.

Αυτό έχω ματιάσει κι εγώ...

Παρότι δεν έχει οδηγίες στα αγγλικά και δεν προτιμάται γενικότερα σε σχέση με Pipo/Cube, ωστόσο είναι φθηνότερο από τα Pipo και φαίνεται να έχει λιγότερα προβλήματα από τα Cube.

 

Επίσης o darkrickpr που βγάζει τις GlassROM έχει επαινέσει την Vido ως εταιρεία που τα εργοστασιακά της firmware είναι προσεγμένα και σταθερά...

Βέβαια κανείς θα θέλει αγγλικά, πρόσβαση διαχειριστή και απεγκατάσταση των κινεζικών προγραμμάτων

 

Γι αυτήν την ταμπλέτα μπορεις να παρακολουθείς τί λέγεται και τί διατίθεται στους δύο παρακάτω συνδέσμους

http://www.slatedroid.com/forum/674-97rq-n90fhd/

http://www.arctablet.com/blog/forum/yuandao-vido-tablets/

 

Στον ακόλουθο σύνδεσμο θα βρεις το νεότερο εργοστασιακό firmware με πρόσβαση root και χωρίς τις κινεζικες εφαρμογές

http://www.arctablet.com/blog/forum/yuandao-vido-tablets/rom-vido-yuandao-n90-fhd-n90fhdrk-tablet-root-android-4-2-2-custom-firmware-release-20130820/

 

Δεν τα έχω δοκιμάσω όμως για να σου πώ υπέρ και κατά...έχω μπλεχτεί κι εγώ με ακυρωμένες παραγγελίες και dispute και περιμένω επιστροφή χρημάτων για να αγοράσω από banggood ή merimobiles.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμενη μαρκα (Vido/Window/Yuandao εχει 3 ονοματα ,σαν εγκληματιας :lol: ) ειναι η πιο αξιοπιστη ,καλυτερη και απο την πιπο ,ειδικα σε ποιοτητα κατασκευης και σε αξιοπιστια ειναι μακραν μπροστα.

Εχει ενα μικρο θεμα με το μαρκετινγκ αλλα ποιος νοιαζεται?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή τα δύο πιο φτηνά καταστήματα που έχουν το N90 FHDRK είναι το

- Banggood: με το κουπόνι "bgatab" η τιμή του πέφτει στα 151,25€

- Merimobiles: όπου με το κουπόνι "MOE" η τιμή του διαμορφώνεται στα 154,32€

 

Πολύ μικρή διαφορά για να πει κανείς ότι θα αποφασίσει βάσει διαφοράς τιμής...ρωτάω εδώ για τη προτίμησή σας μεταξύ των δύο καταστημάτων ως προς την after sales εξυπηρέτηση.

Έχω διαβάσει αντιφατικά πράγματα και για τα δύο μαγαζιά....

Το Merimobiles μου εμπνέει λίγο περισσότερη εμπιστοσύνη, επειδή φροντίζει να έχει πάντα κάποιον στο chat, ανεξάρτητα από την ζώνη ώρας και μου έχει απαντήσει σε mail ακο΄μη και κυριακή μεσημερι...

Το Banggood μου αρέσει περισσότερο το κατάστημά τους, η πρόσβαση σε πληροφορίες για κουπόνια με την εγγραφή κτλ, αλλά στο chat σπάνια θα τους βρω ακόμη και στις ώρες που θα έπρεπε. Τους έχω στείλει δύο ερωτήματα μέχρι στιγμής, έχουν απαντήσει μόνο στο ένα...

Όσον αφορά τις αγορές από Κίνα, το μισό παιχνίδι παίζεται στην επικοινωνία...με την κατάρρευση στην επικοινωνία αρχίζει το άγχος και τα νεύρα...βέβαια το ότι ένα κατάστημα φροντίζει να έχει κάποιον διαθέσιμο για εξυπηρέτηση σε ζώνες ώρας των αγοραστών του, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι η τεχνική εξυπηρέτηση είναι καλή (γρήγορη επισκευή, αποτελεσματική)

 

Βοηθήστε παρακαλώ κατατίθοντας γνώμες στον παραπάνω σύνδεσμο, εδώ δλδ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4961852#post4961852

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω ματιάσει κι εγώ...

Παρότι δεν έχει οδηγίες στα αγγλικά και δεν προτιμάται γενικότερα σε σχέση με Pipo/Cube, ωστόσο είναι φθηνότερο από τα Pipo και φαίνεται να έχει λιγότερα προβλήματα από τα Cube.

 

Επίσης o darkrickpr που βγάζει τις GlassROM έχει επαινέσει την Vido ως εταιρεία που τα εργοστασιακά της firmware είναι προσεγμένα και σταθερά...

Βέβαια κανείς θα θέλει αγγλικά, πρόσβαση διαχειριστή και απεγκατάσταση των κινεζικών προγραμμάτων

 

Γι αυτήν την ταμπλέτα μπορεις να παρακολουθείς τί λέγεται και τί διατίθεται στους δύο παρακάτω συνδέσμους

http://www.slatedroid.com/forum/674-97rq-n90fhd/

http://www.arctablet.com/blog/forum/yuandao-vido-tablets/

 

Πάνω που είχα αποφασίσει γι' αυτό, διάβασα ένα review ότι γενικά λόγω retina ο RK3188 σέρνεται. Και άρχισα να το σκέφτομαι. Και έτσι όπως έψαχνα, βρήκα αυτό Onda v971 quad core. Η τιμή είναι 134€ και σίγουρα με κανένα κουπονάκι θα πέσει στα 125€. Είναι ικανοποιητική η διαφορά στη τιμή από το Vido και δε ξέρω πλέον τι να κάνω

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Ο RΚ3188 στην Cube U9GTV μου, βγάζει 19.000 Antutu στην full ανάλυση και 19.500 στην 1600x1200. Δεν σέρνεται καθόλου...

 

Επίσης για να ξεμπερδευτείτε, Cube U9GTV, Visture V97HD, Vido/Window/Yuandao N90FHDRK και Dragon touch D97, είναι όλες η ίδια ταμπλετα με διαφορετική στάμπα εταιρίας, ίδιο hardware, παίρνουν κοινές ROM (πχ εγώ φοράω αυτήν της Dragon touch που θεωρείται η καλυτερη 4.2.2), απλά αλλάζουν ελαφρά τα πίσω καπάκια στην κάθεμία. Διαλεχτε όποια βρείτε φτηνότερη και σας κάνει κλικ.

Edited by Asterisd
Link to comment
Share on other sites

Ο RΚ3188 στην Cube U9GTV μου, βγάζει 19.000 Antutu στην full ανάλυση και 19.500 στην 1600x1200. Δεν σέρνεται καθόλου...

 

Επίσης για να ξεμπερδευτείτε, Cube U9GTV, Visture V97HD, Vido/Window/Yuandao N90FHDRK και Dragon touch D97, είναι όλες η ίδια ταμπλετα με διαφορετική στάμπα εταιρίας, ίδιο hardware, παίρνουν κοινές ROM (πχ εγώ φοράω αυτήν της Dragon touch που θεωρείται η καλυτερη 4.2.2), απλά αλλάζουν ελαφρά τα πίσω καπάκια στην κάθεμία. Διαλεχτε όποια βρείτε φτηνότερη και σας κάνει κλικ.

Οι ROM μπορεί να είναι συμβατές, αλλά δεν σημαίνει πως δεν έχουν διαφορές hardware..διαφορετικές ταμπλε΄τες της ίδιας εταιρείας μπορεί να ανταποκρίνονται διαφορετικά στο ίδιο firmware...

Είχα διαβάσει μήνυμα του darkrickpr που επεσήμαινε ότι μικρές διαφορές στο hardware μεταξύ των εταιρειών συντελούν σε διαφορτικές αποκρίσεις της ταμπλέτας στο firmware.

 

Εν γένει το hardware είναι συμβατό...ότι είναι ακριβώς ίδιο, δεν νομίζω...εδώ από την ίδια εταιρεία υπάρχουν διαφορές από σειρά σε σειρά παραγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω που είχα αποφασίσει γι' αυτό, διάβασα ένα review ότι γενικά λόγω retina ο RK3188 σέρνεται. Και άρχισα να το σκέφτομαι. Και έτσι όπως έψαχνα, βρήκα αυτό Onda v971 quad core. Η τιμή είναι 134€ και σίγουρα με κανένα κουπονάκι θα πέσει στα 125€. Είναι ικανοποιητική η διαφορά στη τιμή από το Vido και δε ξέρω πλέον τι να κάνω

Ο RK3188 δεν σέρνεται, ειδικά με τα νέα firmware...απλά η υψηλή ανάλυση οθόνης μπορεί να συντελεί σε μειωμενες επιδόσεις...

...γι αυτό και αρκετές εταιρείες βγάζουν το ίδιο hardware με διαφορετική, χαμηλότερης ανάλυσης οθόνη, γι αυτούς που ικανοποιούνται με αναλύσεις έως 1280 και θέλουν καλύτερες επιδόσεις στα παιχνίδια, λιγόερο lagαρισμα

 

Εγώ είχα αποφασίσει να αγοράσω την N90 FHDRK από το merimobiles, αλλα τώρα που επικοινώνησα μού είπαν πως δεν έχουν διαθεσιμότητα και δεν ξέρουν πότε θα έχουν πάλι, γιατί εξαρτάται από τον κατασκευαστή/προμηθευτή τους...

Οπότε banggood αν υπάρχει διαθεσιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ο RK3188 δεν σέρνεται, ειδικά με τα νέα firmware...απλά η υψηλή ανάλυση οθόνης μπορεί να συντελεί σε μειωμενες επιδόσεις...

...γι αυτό και αρκετές εταιρείες βγάζουν το ίδιο hardware με διαφορετική, χαμηλότερης ανάλυσης οθόνη, γι αυτούς που ικανοποιούνται με αναλύσεις έως 1280 και θέλουν καλύτερες επιδόσεις στα παιχνίδια, λιγόερο lagαρισμα

 

Εγώ είχα αποφασίσει να αγοράσω την N90 FHDRK από το merimobiles, αλλα τώρα που επικοινώνησα μού είπαν πως δεν έχουν διαθεσιμότητα και δεν ξέρουν πότε θα έχουν πάλι, γιατί εξαρτάται από τον κατασκευαστή/προμηθευτή τους...

Οπότε banggood αν υπάρχει διαθεσιμότητα.

 

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. Διάβασα σήμερα ένα review για το συγκεκριμένο πως όταν άνοιγε pdf και άλλαζε σελίδες, το lag ήταν απίστευτο. Γι' αυτό με έβαλε σε σκέψεις ενώ δεν είχα τέτοιο θέμα.

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Οι ROM μπορεί να είναι συμβατές, αλλά δεν σημαίνει πως δεν έχουν διαφορές hardware..διαφορετικές ταμπλε΄τες της ίδιας εταιρείας μπορεί να ανταποκρίνονται διαφορετικά στο ίδιο firmware...

Είχα διαβάσει μήνυμα του darkrickpr που επεσήμαινε ότι μικρές διαφορές στο hardware μεταξύ των εταιρειών συντελούν σε διαφορτικές αποκρίσεις της ταμπλέτας στο firmware.

 

Εν γένει το hardware είναι συμβατό...ότι είναι ακριβώς ίδιο, δεν νομίζω...εδώ από την ίδια εταιρεία υπάρχουν διαφορές από σειρά σε σειρά παραγωγής.

Στις συγκεκριμένες συσκευές, οι εταιρίες παίρνουν ακριβώς την ίδια πλακέτα απ το εργοστάσιο οεμ. Μπορει να χουν πχ διαφορετικές οθόνες, ηχεία, κουμπιά μικρόφωνα καμερες μπαταρίες κλπ, αλλά η πλακέτα είναι η ίδια. το ίδιο συνέβαινε και με τα παλιά διπύρηνα 9.7" 2048x1536 tablet, είχα το chuwi v99 me rom του huyndai x900 πάλι του darkrickpr. απλά καποιοι κατασκευαστές υλοποιούν καλύτερα firmwares

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...