Jump to content

Xiaomi Mi 9 Lite


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατέβασε από εδώ https://www.cyanogenmods.org/mi-cc9-mi-9-lite-google-camera/

την 6.2 (GCam 6.2 for Mi CC9 / Mi 9 Lite)

Εμένα μου δουλεύει άψογα...

Σε ευχαριστώ. Αυτή τρέχει κανονικά. Θα την δοκιμάσω κάποια στιγμή. Πάντως άλλη 6 άρα που είχα την νύχτα έβγαζε λάθος χρώματα σε σχέση με την stock. Η 7 άρα να υποθέσω δεν τρέχει καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα μετά την MIUI 12 με το ρολοι gear s3 οπως περιεγραψα παραπάνω. Δεν στέλνει μηνύματα στο ρολόι από τα sms που λαμβάνω, viber, messanger, viber. Εμφανίζει τις κλήσεις και μηνύματα απο ειδήσεις κλπ καθώς εμφανίζει και απο gmail. Το θέμα είναι ότι πρέπει οποσδήποτε να βρώ τρόπο να διαβάζω sms στο ρολόι μου. Εγκατέστησα άλλα προγράμματα sms στο κινητό. Το αστείο είναι ότι δεν λαμβάνω καν τα sms στο mi 9 lite (έχω κάνει το 3rd party προεπιλογή) αλλά μόνο όταν κάνω ξανά προεπιλογή το της google το λαμβάνω και εμφανίζεται και στο 3rd party! Δουλέυετε κάποιο αξιόπιστο εναλακτικό πρόγραμμα για sms ώστε να τεστάρω ότι λαμβάνω και εαν είμαι τυχερός να έρχεται και στο ρολόι? Πραγματικά όλο αυτό μου έχει σπάσει τα νευρά και χάνω χρόνο για κάτι που απλά δούλευε απροβλημάτιστα πριν την αναβάθμιση...
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Αυτή τρέχει κανονικά. Θα την δοκιμάσω κάποια στιγμή. Πάντως άλλη 6 άρα που είχα την νύχτα έβγαζε λάθος χρώματα σε σχέση με την stock. Η 7 άρα να υποθέσω δεν τρέχει καθόλου

Στα χρώματα παίρνει κάποιες ρυθμίσεις αν και η στοκ κατά την γνώμη μου είναι πιό κοντά στην πραγματικότητα,όσο γιά την 7 ότι και αν έχω δοκιμάσει λαγκάρει....

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω πρόβλημα μετά την MIUI 12 με το ρολοι gear s3 οπως περιεγραψα παραπάνω. Δεν στέλνει μηνύματα στο ρολόι από τα sms που λαμβάνω, viber, messanger, viber. Εμφανίζει τις κλήσεις και μηνύματα απο ειδήσεις κλπ καθώς εμφανίζει και απο gmail. Το θέμα είναι ότι πρέπει οποσδήποτε να βρώ τρόπο να διαβάζω sms στο ρολόι μου. Εγκατέστησα άλλα προγράμματα sms στο κινητό. Το αστείο είναι ότι δεν λαμβάνω καν τα sms στο mi 9 lite (έχω κάνει το 3rd party προεπιλογή) αλλά μόνο όταν κάνω ξανά προεπιλογή το της google το λαμβάνω και εμφανίζεται και στο 3rd party! Δουλέυετε κάποιο αξιόπιστο εναλακτικό πρόγραμμα για sms ώστε να τεστάρω ότι λαμβάνω και εαν είμαι τυχερός να έρχεται και στο ρολόι? Πραγματικά όλο αυτό μου έχει σπάσει τα νευρά και χάνω χρόνο για κάτι που απλά δούλευε απροβλημάτιστα πριν την αναβάθμιση...

Δοκίμασε chomp ή textra μπας και...

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Δοκίμασε chomp ή textra μπας και...

Με το chomp δουλεύει. Και περνώ και τα στέλνει στο ρολόι. Τι μόνο θέμα είναι ότι ελληνικά στελνει μόνο 70 χαρακτήρες. Κάποια λύση? Σε ευχαριστώ θέρμα για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Δοκίμασε chomp ή textra μπας και...

Με το chomp δουλεύει. Και περνώ και τα στέλνει στο ρολόι. Τι μόνο θέμα είναι ότι ελληνικά στελνει μόνο 70 χαρακτήρες. Κάποια λύση? Σε ευχαριστώ θέρμα για την βοηθεια

Πας στις ρυθμίσεις του chomp =>sms και τσεκάρεις το Strip accents.. και θα έχεις 160 χαρακτήρες:)

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έγινε η αναβάθμιση στην 12 χρησιμοποιώ την πλήρη οθόνη που δεν έχεις τα κουμπιά κάτω αλλά είναι με χειρονομίες τα πίσω μπρος. Το θέμα που υπάρχει είναι πως όταν είμαι στο Viber πχ και κλειδώσω το κινητό χωρίς να βγω από την εφαρμογή άσχετα αν είναι ανοιχτό το πληκτρολόγιο ή όχι όταν το ξεκλειδώσω βλέπω αυτό και για να κλείσει πρέπει να παω σε πεδίο που ανοίγει το πληκτρολόγιο και να επιστρέψω στην αρχική οθόνη ας πούμε ώστε να μην το κάνει ξανά. Έχουμε καμία λύση? Θα γυρίσω σε κουμπιά σήμερα και όχι πλήρη οθόνη να δω αν το κάνει επίσης και εκεί..

f3dffd3b305818921fee0c31ce4c5973.jpg

 

Αν πατήσω όμως πχ τέρμα αριστερά ανοίγει η εφαρμογή του τηλεφώνου παραδίπλα οι επαφές κλπ δεν είναι ότι είναι ανοιχτό το πληκτρολόγιο και πατάω και πληκτρολογεί στον αέρα.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GiannisSma
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια ώρα χρήσης με κουμπιά πάλι το ίδιο κάνει το πληκτρολόγιο αλλά διαφορετικά. Το βγάζει στην lockscreen και όχι στην οθόνη μόλις το ξεκλειδώσω ενώ πριν δεν το έβγαζε στην lockscreen αλλά όταν το ξεκλειδωνα.bdebb1a454d9b8397b1eca106bb6947d.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θες και εσύ ένα Hard reset...
Υπάρχει κάπου κάποιος ελληνικός οδηγός για root και flash custom rom?

 

Το σκέφτομαι ότι αν είναι να κάνω reset ας αξίζει τον κόπο να γίνει μια φορά και τέλος. Γιατί συμβαίνει και το παρακάτω με την μπαταρία το οποίο δεν βλέπω να στρώνει..

 

Δεν έχω ανοίξει καθόλου χάρτες κλπ σήμερα και έχει χρησιμοποιηθεί το gps αρκετές φορές, επίσης για το σήμα μόνο που πήγα στο σούπερ μάρκετ δεν είχε καλό εκεί όποτε οκ για τα πορτοκαλί σημεία. Αλλά όπως βλέπετε δεν συνάδει το πότε είναι ξύπνια η συσκευή με το πότε είναι ανοιχτή η οθόνη.

8f0bde2436fe155e0bb3591a8ba62848.jpg6dbb0a87028ce59bac4be67f56bae3cd.jpg

 

Επειδή γενικά αυτό συμβαίνει και από τα play services και δεν μπορώ να κόψω δικαιώματα σκέφτομαι την custom rom όπου έχω συνηθίσει και τόσα χρόνια να κόβω δικαιώματα από συγκεκριμένες εφαρμογές όπως πχ η φωτογραφία που βάζω.8555388b9f9d69ee21b1a120d3f9fecb.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τόσο χάλια αυτό το update??

Εγω δηλαδή να κάνω το σταυρό μου πριν το κάνω το 12αρι??

 

Εν το μεταξύ δεν το έχω διαθέσιμο σαν update..μου εμφανίζει μόνο το 11.0.3 Global που είμαι.

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

Τόσο χάλια αυτό το update??

Εγω δηλαδή να κάνω το σταυρό μου πριν το κάνω το 12αρι??

 

Εν το μεταξύ δεν το έχω διαθέσιμο σαν update..μου εμφανίζει μόνο το 11.0.3 Global που είμαι.

Οχι ρε μιά χαρά είναι...πολύ καλύτερο από το 11 , τώρα αν σου τύχει είναι άλλο θέμα. Υπομονή θα σου έρθει κάποια ώρα!!

Link to comment
Share on other sites

Τόσο χάλια αυτό το update??

Εγω δηλαδή να κάνω το σταυρό μου πριν το κάνω το 12αρι??

 

Εν το μεταξύ δεν το έχω διαθέσιμο σαν update..μου εμφανίζει μόνο το 11.0.3 Global που είμαι.

 

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Όπως η 11 παίζει, ίσως λίγο καλύτερα και με πιο όμορφο menu. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ελάχιστη μείωση στη φωτεινότητα, αλλά δεν με πειράζει ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο χάλια αυτό το update??

 

Εγω δηλαδή να κάνω το σταυρό μου πριν το κάνω το 12αρι??

 

 

 

Εν το μεταξύ δεν το έχω διαθέσιμο σαν update..μου εμφανίζει μόνο το 11.0.3 Global που είμαι.

Το ότι μπορεί να τύχει κάποιο bug σε κάποιον δεν σημαίνει ότι είναι κακό το update.

 

Εμένα αυτό με το πληκτρολόγιο δεν με ενοχλεί και τόσο απλά το ανέφερα μήπως και έχει τύχει σε κάποιον άλλο και έχει να προτείνει κάτι.

 

Σχετικά με την μπαταρία επίσης για τον ίδιο λόγο το ανέφερα.

 

Όταν σου έρθει λοιπόν θα ξέρεις πάνω κάτω τι μπορεί να παρουσιαστεί από bugs και να είσαι προετοιμασμένος ότι ίσως να χρειαστεί να κάνεις reset.

 

ΥΓ: Πέρα από τα παραπάνω που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ είχα αναφέρει και κάποια άλλα μικρά τα οποία πιο πολύ κολλήματα δικά μου είναι παρά bugs. Επί ευκαιρίας να πω ότι το άνοιγμα τον εφαρμογών έχει βελτιωθεί προφανώς γιατί έχουν δημιουργηθεί νέα cashe files της κάθε εφαρμογή ενώ όταν το είχα αναφέρει την μέρα του update να είχε γίνει και delete cashe όποτε γι'αυτό και να είχα εκείνο το delay. Την ταχύτητα του scroll την συνήθισα πλέον. Η φωτεινότητα δεν άλλαξε κάτι είναι λίγο μειούμενη σε σχέση με την 11.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντος μέχρι στιγμής έχει κάτσει μια χαρά η 12 . Είναι πολύ πιο γρήγορο το κινητό και δουλεύει πολύ καλύτερα το δακτυλικό. Άρα δεν ευθύνονταν το τζαμάκι. Στις τραπεζικές εφαρμογές alpha και εθνικής πραγματικά βγάζει θαυμαστικό αλλά δουλεύει κανονικά.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by simosthe
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μόλις ήρθε ένα update στο δικό μου, η 12.0.3.0 QFCMIXM.....

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Την κατέβασα το βράδυ. Ελπίζω να λύνει το πρόβλημα με το ρολόι…
Ποιο πρόβλημα;;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Παιδιά θέλω να κάνω μια ερώτηση. Έχει κανένας σας θέμα με τα Bluetooth? Χάνω στιγμιαία το σήμα μου σε πολλές συσκευές και είναι ενοχλητικό όταν ακούς μουσική να σου κάνει συνέχεια διακοπές. Το κάνει επίσης και στις γυναίκας μου την ίδια συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Στο αυτοκίνητο μου το κάνει πιο σπάνια αλλά το κάνει και εκεί. Αλλά με τα Bluetooth ακουστικά μου το κάνει συνέχεια. Σκέφτηκα μήπως φταίνε τα ακουστικά και αγόρασα καινούρια τα οποία παρέλαβα προχθές και το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό. Ανά 2 λεπτά χανόταν η σύνδεση
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...