Jump to content

Alcatel 1S 2019


atillas24
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είδα ότι δεν υπάρχει θέμα για το συγκεκριμένο κινητό και είπα να δημιουργήσω ένα.

Το αγόρασα σήμερα για τη γυναίκα μου και της το έστησα. Πολύ τίμιο κινητό για τα λεφτά του. Πήρα την έκδοση 3/32 στα 95€. Υπάρχει και έκδοση 4/64 που ξεκινάει από 110€. Τιμές χώμα για αυτά που προσφέρει! Το μόνο αρνητικό, ακόμα και για αυτή τη τιμή, είναι οι κάμερες. Μέτριες στη καλύτερη.

Όποιος άλλος έχει εμπειρία με το εν λόγω κινητό ας προσθέσει.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

το πήρα σημερα για την κόρη μου και εντυπωσιάστηκα πολύ γρηγορο και σίγουρα για τα λεφτα του ειναι κορυφη.

απο αυτά που ειδα εχει καλη οθονη με εντονα χρωματα ενω κατεβαζε νεα εκδοση ταυτόχρονα εκανε update από το store και εγω browsing δεν καταλαβα καποιο κόλλημα με εντυπωσίασε και δυνατό ηχείο. δεν εχω δει ακομα φωτο και κλησεις αλλα επιμενω οτι ειναι το κορυφαιο VFM κινητο στην κατηγορία του

Link to comment
Share on other sites

gtse said:
το πήρα σημερα για την κόρη μου και εντυπωσιάστηκα πολύ γρηγορο και σίγουρα για τα λεφτα του ειναι κορυφη.

απο αυτά που ειδα εχει καλη οθονη με εντονα χρωματα ενω κατεβαζε νεα εκδοση ταυτόχρονα εκανε update από το store και εγω browsing δεν καταλαβα καποιο κόλλημα με εντυπωσίασε και δυνατό ηχείο. δεν εχω δει ακομα φωτο και κλησεις αλλα επιμενω οτι ειναι το κορυφαιο VFM κινητο στην κατηγορία του

 

Στη κατηγορία κινητών "κάτω από 100€" είναι μακράν η καλύτερη επιλογή.

Το ηχείο είναι όντως πολύ καλό.

Στις κλήσεις με ανοιχτή ακρόαση ο συνομιλητής από την άλλη άκρη δύσκολα ακούει.

Η κάμερα είναι πραγματικά μέτρια προς κακή

Το enjoyUI είναι αρκετά stock και smooth και η οθόνη πολύ καλή

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Στη κατηγορία κινητών "κάτω από 100€" είναι μακράν η καλύτερη επιλογή.

Το ηχείο είναι όντως πολύ καλό.

Στις κλήσεις με ανοιχτή ακρόαση ο συνομιλητής από την άλλη άκρη δύσκολα ακούει.

Η κάμερα είναι πραγματικά μέτρια προς κακή

Το enjoyUI είναι αρκετά stock και smooth καινή οθόνη πολύ καλή

 

Στην ανοιχτή ακρόαση και εγώ με το alcatel idol 4 έχω το ίδιο θέμα. Δεν με ακούνε καθαρά. Στις φωτογραφίες δοκίμασες να βάλεις στις ρυθμίσεις 13mp και όχι στα 16mp μέσω λογισμικού; Στο you tube που είδα δείγματα της φωτογραφικής μέρα ήταν αρκετά καλά τα αποτελέσματα πάντως.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Στην ανοιχτή ακρόαση και εγώ με το alcatel idol 4 έχω το ίδιο θέμα. Δεν με ακούνε καθαρά. Στις φωτογραφίες δοκίμασες να βάλεις στις ρυθμίσεις 13mp και όχι στα 16mp μέσω λογισμικού; Στο you tube που είδα δείγματα της φωτογραφικής μέρα ήταν αρκετά καλά τα αποτελέσματα πάντως.

 

Το είχα παρατηρήσει και από το Alcatel idol 5 που είχα ότι αν ρύθμιζα τη φωτογραφική στα 16mp μέσω software, όπου την έστελνα δε μπορούσε ο άλλος να το ανοίξει το αρχείο οπότε πλέον δε το πειράζω και το έχω αφήσει στα 13mp. Πάντως, με καλό φωτισμό βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες. Στο χαμηλό αρχίζει και ζορίζεται. Και όταν λέω χαμηλό εννοώ απογευματάκι.

Επίσης το UI είναι πλέον πιο stock, κάτι που με εξέπληξε ευχάριστα...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία πως τα πάει;

 

Πολύ καλά!! Με μέτρια προς "δυνατή" χρήση βγάζει άνετα μια μέρα, μπορεί και 1,5...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

εχετε βρει τρόπο ωστε να μην ανοίγουν οι φωτογραφίες από το εγαρμογη photos της google αλλά απο άλλη εφαρμογή?

μπαινοντας στην καμερα εαν τραβιξεις φωτο και πατησεις κατω δεξια για να την δεις σου ανοιγει μονο απο την εφαρμογη της google χωρις να σου δινει την δυνατότητα να αλλαξει

Link to comment
Share on other sites

εχετε βρει τρόπο ωστε να μην ανοίγουν οι φωτογραφίες από το εγαρμογη photos της google αλλά απο άλλη εφαρμογή?

μπαινοντας στην καμερα εαν τραβιξεις φωτο και πατησεις κατω δεξια για να την δεις σου ανοιγει μονο απο την εφαρμογη της google χωρις να σου δινει την δυνατότητα να αλλαξει

 

Δοκίμασε, αφού εγκαταστήσεις την εφαρμογή που θες και απενεργοποιήσεις τη Google photos, να πας μέσα από το μενού "εφαρμογές και ειδοποιήσεις" και να βάλεις τη καινούργια εφαρμογή "άνοιγμα από προεπιλογή"

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε, αφού εγκαταστήσεις την εφαρμογή που θες και απενεργοποιήσεις τη Google photos, να πας μέσα από το μενού "εφαρμογές και ειδοποιήσεις" και να βάλεις τη καινούργια εφαρμογή "άνοιγμα από προεπιλογή"

 

μεσα απο την καινουρια εφαρμογή το ορίζεις αυτό?

Link to comment
Share on other sites

μεσα απο την καινουρια εφαρμογή το ορίζεις αυτό?

 

Αφού εγκαταστήσεις την εφαρμογή θα πας στις ρυθμίσεις και θα μπεις εκεί που λέει "εφαρμογές και ειδοποιήσεις". Εκεί θα ψάξεις να βρεις την καινούργια εφαρμογή. Αφού μπεις μέσα, θα σου έχει κάποιες έξτρα ρυθμίσεις. Ίσως εκεί βγάλεις άκρη. Πάντως καλό θα ήταν να την απενεργοποιήσεις τη Google photos

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικά, πάντως, με το Idol 5, ο αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων του 1s δεν είναι το ίδιο καλός... Και πιο αργός και με σφάλματα

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα και εγώ για πρόχειρο μιας που μου έφαγαν το p30 pro..πολύ τίμιο κινητακι..στο 100αρικο παίζει μόνο του με διαφορά από κάτι xiaomi κτλ..η κάμερα εντάξει την μέρα είναι ικανοποιητική,βραδυ χάλι μαύρο...βέβαια προέρχομαι και από ναυαρχίδα

 

Στάλθηκε από το 5024D_EEA μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα και εγώ για πρόχειρο μιας που μου έφαγαν το p30 pro..πολύ τίμιο κινητακι..στο 100αρικο παίζει μόνο του με διαφορά από κάτι xiaomi κτλ..η κάμερα εντάξει την μέρα είναι ικανοποιητική,βραδυ χάλι μαύρο...βέβαια προέρχομαι και από ναυαρχίδα

 

Στάλθηκε από το 5024D_EEA μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν είναι ότι προέρχεσαι από ναυαρχίδα, οι φωτό σε ελάχιστα χαμηλό φωτισμό είναι χάλια!! Κατά τα άλλα πολύ τίμιο κινητό για τα λεφτά του. Βασικά ό,τι καλύτερο μπορεί να αγοράσει κάποιος μέχρι 100€

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το είδα από κοντά και μου άρεσε πολύ σαν εμφάνιση και ποιότητα κατασκευής! Μέσα στο κουτί είχε καμιά θήκη ή μεμβράνη οθόνης όπως τα προηγούμενα μοντέλα της Alcatel;

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Το είδα από κοντά και μου άρεσε πολύ σαν εμφάνιση και ποιότητα κατασκευής! Μέσα στο κουτί είχε καμιά θήκη ή μεμβράνη οθόνης όπως τα προηγούμενα μοντέλα της Alcatel;

 

όχι δεν εχει κατι απο τα δυο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόλις έκανε μια αναβάθμιση (γύρω στα 600mb). Μάλλον security update είναι καθώς δε βλέπω άλλη αλλαγή εκτός του ότι το επίπεδο ασφάλειας άλλαξε σε 5 Σεπτεμβρίου 2019 και ο αριθμός δομής σε 01009...

Ευχάριστη έκπληξη από την Alcatel. Ομολογώ δε το περίμενα...

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έχω το κινητό μερικές μέρες στα χέρια μου. Είναι εξαιρετικό στα 89€ χωρίς ανταγωνισμό πραγματικά! Γρήγορο, χωρίς κολλήματα, οθόνη φωτεινή με καλές γωνίες θέασης. Ακαριαίο ξεκλείδωμα με δαχτυλικο αποτύπωμα αλλά και με το πρόσωπο! Μπαταρία αν και 3000mah την βγάζει την μέρα. Η φώτο με καλό φωτισμό είναι καλές. Έχω την έκδοση 3/32GB. Μπράβο στην Alcatel για άλλη μια φορά! Μοναδικό μείον στο κινητό το ηχείο που δεν έχει μπάσο καθόλου.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό μερικές μέρες στα χέρια μου. Είναι εξαιρετικό στα 89€ χωρίς ανταγωνισμό πραγματικά! Γρήγορο, χωρίς κολλήματα, οθόνη φωτεινή με καλές γωνίες θέασης. Ακαριαίο ξεκλείδωμα με δαχτυλικο αποτύπωμα αλλά και με το πρόσωπο! Μπαταρία αν και 3000mah την βγάζει την μέρα. Η φώτο με καλό φωτισμό είναι καλές. Έχω την έκδοση 3/32GB. Μπράβο στην Alcatel για άλλη μια φορά! Μοναδικό μείον στο κινητό το ηχείο που δεν έχει μπάσο καθόλου.

 

Κι όμως, το ηχείο του Alcatel είναι πιο δυνατό από του Xiaomi Mi A2 lite που έχω. Επίσης, για κάποιο λόγο και η οθόνη του μου φαίνεται καλύτερη ενώ έχει 296 ppi έναντι των 439 του Xiaomi. Μπράβο στην Alcatel/TCL

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μόλις έκανε μια αναβάθμιση γύρω στα 440ΜΒ. Δε ξέρω τι άλλαξε, το επίπεδο ασφάλειας είναι 5 Νοεμβρίου 2019 και η έκδοση 9 - 01009... :confused::confused:

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα πριν λίγες μέρες για την κόρη (4/64). Δεν έχω άποψη σαν κινητό, καθώς δεν το χρησιμοποιεί με sim κάρτα, αλλά σε γενικές γραμμές είναι εξαιρετικό. Ήδη πήρε 2 αναβαθμίσεις, με security patch Νοεμβρίου. Καλή οθόνη, με καλή ανταπόκριση και γωνίες θέασης. Σβέλτος επεξεργαστής. Δυνατό ηχείο. Όμορφο σαν κινητό. Η κάμερα απλώς αξιοπρεπής, αλλά λογικό βάσει τιμής.

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά παρατήρησα κάτι. Δε ξέρω αν είναι γενικό χαρακτηριστικό των dual SIM κινητών αλλά μου έκανε εντύπωση. Από τη στιγμή που το πήρε η γυναίκα μου είχε μέσα 2 κάρτες (Wind στη θέση 1, Cosmote στη θέση 2). Με τη wind είχε άψογο σήμα ενώ με τη Cosmote μέτριο προς αδύναμο. Της βγάζω τη Wind και στη θέση της (θέση 1 δηλαδή) μεταφέρω τη Cosmote και της άφησα με μια κάρτα SIM. Έκτοτε το σήμα της Cosmote άλλαξε εντελώς! Σχεδόν φουλ σήμα. :confused::confused::confused:

 

ΥΓ: για το σήμα αναφέρομαι στο σπίτι μου. Εκεί είχε το πρόβλημα. Εκτός σπιτιού είχε φουλ σήμα και στις 2 SIM

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ίσως η μία θέση υποστηρίζει 3G & 4G ενώ η άλλη θέση μόνο 3G και η cosmote να έχει κακό σήμα 3G στην περιοχή σου.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel 1S 2019

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...