Jump to content

Πως θα το "δει" ως 200GB και οχι 137GB??


Livas_D
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρα!

Αγορασα εναν σκληρο δικσο τις WD 200GB 7200rpm IDE

και εχω ακομα εναν σκληρο με λειτουργικο XP Pro EN (χωρις Service Pack γιατι ειναι κοπια)....και εβαλα και τον δευτερο σκληρο μου σαν Slave μαζι με τον πρωτο και μου το αναγνωριζει μονο σαν 137GB...!

πηγα να κατεβασω το σχετικο patch που εχει βγαλει η microsoft αλλα θελει service pack και service pack σε κοπια λειτουργικο δεν μπαινουν...!

καμια λυση υπαρχει τιποτα?

 

 

Αν παρω απο τον ξαδερφο μου τα XP PRO EN με Service Pack (ειναι γνησια) θα μπορω να τα κανω εγκατασταση στο δικο μου μηχανημα? η θα βγαλει τιποτα προβλημα με τους κωδικους και τετοια?

γινεται ετσι?

Ειχα να σου πω πολλα μα δε μιλσουσα.Ηξερα τη θεση μου καλα και υποχωρουσα. Ενιωσα να χανομαι αλλα χαμογελουσα. Επαιξα το ρολο μου καλα και αδιαφορουσα.Ακουγα για αλλον να μιλας και συμφωνουσα. Παραλιγο να εκλαιγα κι ομως γελουσα. Γιατι δεν μπορουσα να σου πω το ποσο σ'αγαπησα και ποσο σ'αγαπω...!!!

 

 

~~~~!~~~~Livas_D~~~~!~~~~

Link to comment
Share on other sites

1.Εισαι σιγουρος οτι δεν μπαινει service pack 1/2 σε μη αυθεντικο λειτουργικο; Εγω μια χαρα εχω Service pack 2, σε δυο διαφορετικα pc που εχω εγκαταστησει windows...

 

2. Δοκιμασε να κατεβασεις το Data Lifeguard της Western Digital και να δοκιμασεις μεσω αυτου.

Δεν θυμαμαι τι ακριβως ειχα κανει (μαλλον ειχα παει στο Set up your hard drive )αλλα εγω μεσω αυτου τα ειχα καταφερει. Αν θυμηθω τι ακριβως εκανα ή βρω παραπανω πληροφοριες θα τροποποισησω μετα το Post μου. :)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις service pack 2 (δεν είμαι σίγουρος αν λύνετε και με το 1) θα τον δει 200gb....

 

Αφού λες ότι δεν σου πέρνει τα service pack δοκίμασε στο net να βρεις ένα κλειδί για τα service pack

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

1.Εισαι σιγουρος οτι δεν μπαινει service pack 1/2 σε μη αυθεντικο λειτουργικο; Εγω μια χαρα εχω Service pack 2, σε δυο διαφορετικα pc που εχω εγκαταστησει windows...

 

2. Δοκιμασε να κατεβασεις το Data Lifeguard της Western Digital και να δοκιμασεις μεσω αυτου.

Δεν θυμαμαι τι ακριβως ειχα κανει (μαλλον ειχα παει στο Set up your hard drive )αλλα εγω μεσω αυτου τα ειχα καταφερει. Αν θυμηθω τι ακριβως εκανα ή βρω παραπανω πληροφοριες θα τροποποισησω μετα το Post μου. :)

 

Φιλε,το κατεβασα το προγραμματακι αλλα ακρη δεν εβγαλα...δοκιμασα τα παντα και παλι τα ιδια...!

δηλαδη αν παω να παρω τα service pack 1 η 2 ? θα δουλεψουν κανωνικα?

και πιο προτειμοτερο ειναι να βαλω SP 1 η SP2 ?

Ειχα να σου πω πολλα μα δε μιλσουσα.Ηξερα τη θεση μου καλα και υποχωρουσα. Ενιωσα να χανομαι αλλα χαμογελουσα. Επαιξα το ρολο μου καλα και αδιαφορουσα.Ακουγα για αλλον να μιλας και συμφωνουσα. Παραλιγο να εκλαιγα κι ομως γελουσα. Γιατι δεν μπορουσα να σου πω το ποσο σ'αγαπησα και ποσο σ'αγαπω...!!!

 

 

~~~~!~~~~Livas_D~~~~!~~~~

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις service pack 2 (δεν είμαι σίγουρος αν λύνετε και με το 1) θα τον δει 200gb....

 

Αφού λες ότι δεν σου πέρνει τα service pack δοκίμασε στο net να βρεις ένα κλειδί για τα service pack

 

δηλαδη αν βαλω τα SP 2 θα τα τρεχει κανωνικα ,χωρις προβληματα και ετσι ε?!!!

 

δεν ξερω παλια που ειχα κοπια τα XP ειχα πανω τα SP1 και δουλευε κανωνικα το μηχανημα...αλλα μετα τα ειχα δοσει καπου το σιντακι και δεν θυμαμαι που,και πηγα τα αντεγραψα απο ενα μαγαζι...και αυτα που μου εγραψε SP δεν εμπαιναν...!!!!

 

Και οσο για να ψαξω στο νετ...για κλειδει..τι ακριβως πρεπει να ψαξω???

Ειχα να σου πω πολλα μα δε μιλσουσα.Ηξερα τη θεση μου καλα και υποχωρουσα. Ενιωσα να χανομαι αλλα χαμογελουσα. Επαιξα το ρολο μου καλα και αδιαφορουσα.Ακουγα για αλλον να μιλας και συμφωνουσα. Παραλιγο να εκλαιγα κι ομως γελουσα. Γιατι δεν μπορουσα να σου πω το ποσο σ'αγαπησα και ποσο σ'αγαπω...!!!

 

 

~~~~!~~~~Livas_D~~~~!~~~~

Link to comment
Share on other sites

1.Εισαι σιγουρος οτι δεν μπαινει service pack 1/2 σε μη αυθεντικο λειτουργικο; Εγω μια χαρα εχω Service pack 2, σε δυο διαφορετικα pc που εχω εγκαταστησει windows...

 

Σίγουρα δε μπαίνει σε κόπια κανένα SP. Βασικά, η Microsoft ξέρει ποια κλειδιά είναι πειρατικά και τα έχει μπλοκάρει. Βρες ένα αυθεντικό κλειδι. Μπορεί να έτυχες στην περίπτωση και να έχεις αυθεντικό κλειδί! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό με τα keys, αλλά δεν θα το συζητήσουμε εδώ. Καλύτερα βρες κάποιο cd με το λειτουργικό που έχει το SP2 ενσωματωμένο και δεν χρειάζεται να το εγκαταστήσεις μετά το setup του λειτουργικού.
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε αν θες και αυτα τα δυο αρθρα που βρηκα απο το support της Western Digital και δες μηπως σε βοηθησουν (ιδιαιτερα το 2ο αν εχεις motherboard με Intel chipset, δοκιμασε το Intel Application Accelerator) :

*Πρωτο αρθρο

*Δευτερο αρθρο

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

κ εγω εχω αγορασει τον ιδιο ακριβως δισκο και μου εδειχνε τα 127 GB μονο. το προβλημα ομως το ελυσα μονο με το data lifeguard της WD. ειχα βαλει μεχρι και service pack 2 (αυθεντικο.... :lol: ) αλλα δεν τα εβλεπε. Ειναι απλο προγραμματακι, θα το εγκαταστησεις στα windows που εχεις στον παλιο σου δισκο και θα κανεις setup hard drive. Ακομη εχει την επιλογη να σου αντιγραψει τα windows απο τον παλιο σου δισκο, στον καινουριο σου 200αρη. Εγω ετσι εκανα, αρα ειναι και δοκιμασμενο και στο συνιστω. ;)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που πήρα τον ίδιο δίσκο γιατί δεν έχω πρόβλημα; Και το BIOS και τα Windows XP SP2 και το Linux βλέπουν κανονικά και τα 200 GB του δίσκου.
Link to comment
Share on other sites

Kai emena ta idia kolpa mou ekane otan ton pira ton WD250GB, kai brika ta xamena GB me to Partition Magic 8.0 .

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...