Jump to content

ZTE R341


Germak
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ολοι οι κατοχοι του Nubia M2 εχουμε το προβλημα οτι οι εφαρμογες μας κλεινουν

και δεν μας ερχονται οι ειδοποιησεις ποτε παρα μονο αν ξανα ανοιξουμε την εφαρμογη.

Αυτο μπορει να λυθει αν κανουμε τις εφαρμογες που θελουμε να μας ερχοντοι

αμεσα οι ειδοποιησεις απο user apps σε system apps.

Στο android οταν ο χρηστης εγκαθιστα μια εφαρμογη αυτη εγκαθισταται ως

user app.Ολες οι εφαρμογες που υπαρχουν στην rom και ερχονται με αυτη ειναι

system apps.

 

Πως το κανουμε ομως αυτο.

Πρωτα απ ολα θελουμε δικαιωματα root και θα εγκαταστησουμε γιαυτο το Magisk.

εδω ο οδηγος.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=465040

 

Ανοιγουμε λοιπον το Magisk μετα την εγκατασταση και παταμε τις τρεις παυλες πανω αριστερα.

Παμε στο downloads και κατεβαζουμε το Busybox for Android NDK και το εγκαθιστουμε.

Κατεβαζουμε το app system app mover v1.7.3.apk

https://mega.nz/#!o3pXVKzS!6DOd7Eg4AiBya1boXV4Un6oATky_Xs3QgiWaMJKTi3k

και το εγκαθιστουμε.Μολις το ανοιξουμε τικαρουμε και τα τρια κουτακια που εχει.

Οι εφαρμογες με κοκκινο ειναι οι system apps και οι αλλες που δεν εχουν χρωμα ειναι user apps

Πατωντας πανω σε μια εφαρμογη μας ρωταει αν θελουμε να την κανουμε user η system app

αναλογα με το τι ηταν πριν.

 

Με αυτον τον τροπο και στη rom που εφτιαξα egv αλλα και σε οποια αλλη θελετε εσεις

μπορειται να αφερεσετε η να προσθεσετε οποια εφαρμογη θελετε αν δεν σας δουλευει

η δεν σας αρεσει.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΩΣ system apps ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΑΣΧΗΜΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

Μπορει το κινητο να κολαει ,να καταναλωνει πολλα δεδομενα,να καταναλωνει πολυ μπαταρια κ.ο.κ

 

Ελπιζω να βοηθησα.Αν ναι πειτε ενα ευχαριστω.Οτι χρειαστειτε εδω ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, με εσωσες,θέλω να βάλω το always on σαν system app και δεν ήξερα τον τρόπο, ευχαριστώ ξανα
Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,έχω το A9 pro,SM-A9100 και του έχω βάλει port rom από το A910F.Περνάω μέσω t.w.r.p. το Magisk,κάνει κανονικά την εγκατάσταση καθώς και τα άλλα δύο που προανέφερες.Κατεβάζω το always on και απο το playstore αλλά και από εξωτερικό λινκ αλλά δε δέχεται κανένα από τα δύο να τα μετατρέψει σε system app..

Καμιά ιδέα..??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,έχω το A9 pro,SM-A9100 και του έχω βάλει port rom από το A910F.Περνάω μέσω t.w.r.p. το Magisk,κάνει κανονικά την εγκατάσταση καθώς και τα άλλα δύο που προανέφερες.Κατεβάζω το always on και απο το playstore αλλά και από εξωτερικό λινκ αλλά δε δέχεται κανένα από τα δύο να τα μετατρέψει σε system app..

Καμιά ιδέα..??

 

ποια εφαρμογη ποιανου δημιουργου απ ολες,αν ειναι να την τεσταρω να σου πω

σε εμενα παντως δουλευει μια χαρα

Screenshot_2018-03-05-21-39-05.png

Edited by Germak
Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι δοκιμάζω κι άλλες εφαρμογές,όπως viber,whatspp και δε περνάει καμία..λες να φταίει η ρομ..??

 

αν εχεις εγκαταστησει busybox κια εχεις ακολουθησει τα βηματα που εχω γραψει σωστα

και παλι δεν στο κανει τοτε μαλον ειναι θεμα rom.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Germak, ακολούθησα όλες τις οδηγίες και φόρτωσα την 2.10 με επιτυχία. Ο μόνος λόγος που μπήκα στην διαδικασία είναι να διορθωθεί το πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις των apps. Όπως και ο φίλος απο πάνω ετσι και εγώ δοκίμασα το Viber ως system app αλλα δεν δουλεύει καν. Με το που καλεί κάποιος απλά ανάβει η οθόνη και αυτο. Και όταν μπαινω στο app να δω αναπάντητες απλα κρασαρει το viber. Τελικά δεν υπάρχει καμία σωτηρία να δουλεύουν οι ειδοποιήσεις στο κιν μας.
Link to comment
Share on other sites

Με την 2.10 rom δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια εφαρμογή system app.πλεον.

Όλες οι εφαρμογές τρέχουν κανονικα και όλες οι ιδοποιησεις έρχονται κανονικοτατα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημέρα,

προσπαθώ να κάνω ενημερωση λογισμικου για το κινητο, μου εμφανιζει για αρκετη ώρα το μήνυμα "Έλεγχος ενημερώσεων σε εξέλιξη" και κατόπιν εμφανίζει συνέχεια μήνυμα "Σφάλμα δικτύου, παρακαλώ προσπαθήστε αργότερα!"

Αν εκεί πατήσω "Άκυρο" τότε μου δίνει και επιλογή να κάνω "Ενημέρωση εκτός δικτύου" όπου ψάχνει στην SD

Το έκανε και σε δεύτερη ίδια συσκευή ενώ λειτουργούν κανονικά στο internet.

 

Υπάρχει τρόπος να λυθεί το παραπάνώ ή αν προσπαθήσω να τη περάσω χειροκίνητα πού μπορώ να βρω τα EU firmware;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στο παραπάνω τηλέφωνο μου έσπασε στο πίσω κάλυμμα το σημείο που ήταν οι προεξοχές για να πατάς τα κουμπιά. Πού μπορώ να βρω ένα άλλο κάλυμμα. Οπου και να ψάχνω βλέπω μόνο για θήκες που μπαίνουν πάνω από το κάλυμμα αλλά πουθενά δε βρήκα κάλυμμα

Δηλ. θέλω αυτό https://www.maxbhi.com/back-panel-cover-for-zte-blade-a452-black.html

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδιά καλησπέρα, έχω το συγκεκριμένο κινητό 2 χρόνια σχεδόν το είχα πάρει από το media markt, πολύ καλό κινητό η μπαταρία του κρατάει μια μέρα άνετα, δυνατό ηχείο, μια μέρα όμως η οθόνη έγινε άσπρη είχε ανάψει όλο το κινητό έκαιγε παντού και δεν έδειχνε τίποτα, ήρθα σπίτι η μπαταρία είχε τελειώσει το έβαλα φόρτισε και ξανά πήρε μπρος, από τότε έχει ένα θέμα ότι καίει λίγο όταν έχω ανοιχτό το wi fi ή τα δεδομένα ανοιχτά, επίσης ένα άλλο ποιο σοβαρό που με κάνει είναι ότι γυρνάει πίσω στην αρχική οθόνη και ζητάει τους κωδικούς της σιμ δεν σβήνει ούτε επανεκκίνηση κάνει γιατί βλέπω ότι στην κατάσταση τηλεφώνου δεν μηδενίζει ο χρόνος αναμονής, αυτό τώρα το κάνει συνέχεια ενώ έχω το κινητό πάνω στο γραφείο ή στην τσέπη πάω να το ανοίξω και βλέπω ότι είναι στην οθόνη με της σιμ και ζητάει τα πινς να ανοίξει. Το πήγα το στείλανε αντιπροσωπεια μου αλλάξανε τον διακόπτη ον οφ ο οποίος είχε θέμα άλλα το πρόβλημα αυτό με της σιμ παραμένει υπάρχει περίπτωση να είναι η μπαταρία το πρόβλημα; ή ο επεξεργαστής να έχει θέμα; η εγγύηση του λήγει τον Οκτώβρη άλλα αυτοί εκεί στην αντιπροσωπεια δεν βλέπω να κάνουν κάτι, επίσης με είπανε να κάνω και επαναφορά στις εργοαστασιακες ρυθμίσεις το έκανα και αυτό και πάλι τα ίδια
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπερα παιδες εχω το ZTE Blade A460 της telcel και θελω να περασω ελληνικο stock rom διοτι με το ηδη υπαρχων δεν εχει ελληνικο μενου και δεν υποστηριζει ελληνικες sim (αγγλικα πορτογαλλικα και ισπανικα).

Τι προγραμματα θα χρειαστω και αν ειναι ευκολο τη διαδικασια.Εχω βασικες γνωσεις περι φλασαρισματος σε android.

ευχαριστω εκ τω προτερων! :cool:

Στοιχεια συσκευης:

Blade A460 telcel

Qualcomm tech inc MSM8909

Android version 5.1

Kernel version 3.10.49

Build Number TEL_MX_BLADEA460V1.0.0

Hardware version P809A20.H01

Edited by Ambassador84
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

https://www.e-shop.gr/kinito-zte-r341-black-gr-p-TEL.091156

 

Ξέρει κανείς αν έχει ενεργό πορτακι; Δηλαδή να απαντά κλήσεις και να κλείνει κλήσεις;

Υπάρχει πουθενά ελληνικό manual;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade 460

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...