Jump to content

Όλα για τα κράνη


gregorisvas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To κακό στην όλη φάση,είναι ότι μερικοί δεν καταλαβαίνουν τον λόγο που φοράμε το κράνος.Δεν το φοράμε για τους μπάτσους και την κλήση,αλλά για εμάς,για να σωσουμε τον εαυτό μας σε κάποιο ατύχημα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 150
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

ego dn sou eipa oti dn prepei na forame kranos. me mhxani exo pesei 4 fores se 13 xronia. panta forousa kranos. apla emena dn mou aresh to oti sto epivaloun.

kai epeidh pianeis kati ateleies tis amerikis k tis ksefournizeis tha sou po oti dn yparxei to teleio kratos. sthn germania enan filo mou ton grapsane epeidh dn forouse zonh. to koryfaio einai oti htan parkarismenos k akouge tragoudia. emena me grapsane sthn agiou dimitriou giati evgala to kranos prin sviso to mixanaki. ante vgale akri tora. kai ayto pou me peirazei pio polu einai oti ta mploka vgainoun mono otan xreiazete h astynomia esoda. prin tis giortes ton xristougenon k to pasxa ginete enas orgasmos apo mploka. tote einai p pairnoun ta dora.

 

Και εννοειται αφου εχει γινει καποιο σοβαρο ατυχημα βλεπουμε μπατσους στους δρομους.

Link to comment
Share on other sites

To κακό στην όλη φάση,είναι ότι μερικοί δεν καταλαβαίνουν τον λόγο που φοράμε το κράνος.Δεν το φοράμε για τους μπάτσους και την κλήση,αλλά για εμάς,για να σωσουμε τον εαυτό μας σε κάποιο ατύχημα.

 

Σωστο αλλα οχι ολοκληρωμενο.

Κρανος φοραμε κυριως για να μην προκαλεσουμε εμεις καποιο ατυχημα.Και κατ' επεκταση σκοτωθουμε και τραυματισουμε/σκοτωσουμε και κανεναν αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Nαι έχεις δίκιο,το είπα κάπως πιο γενικά ;)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γιασας σημερα αγορασα ενα κρανος krazy με το γυαλι μπροστα 75ε το αγρασα ακριβα η καλα να και μια φωτο http://www.imageshack.gr/files/elry8q8f9p70gv6qf3p7_thumb.jpg"]http://www.imageshack.gr/files/elry8q8f9p70gv6qf3p7_thumb.jpg[/url]

ευχαριστω

[sIGPIC][/sIGPIC]

My bikepics member

http://www.bikepics.com/members/akis236/

Tα παντα για τα scooter

http://greekscooters.50.forumer.com

Link to comment
Share on other sites

Άφησέ το να πέσει από 1-2 μέτρα ύψος. Εάν γίνει κομμάτια τότε μάλλον τσάμπα λεφτά εδωσες:D. Χωρίς περεξήγηση απλώς αστειεύομαι. Και εγώ με κράνος των 60 ευρώ κυκλοφορώ:p
Link to comment
Share on other sites

Άφησέ το να πέσει από 1-2 μέτρα ύψος. Εάν γίνει κομμάτια τότε μάλλον τσάμπα λεφτά εδωσες:D. Χωρίς περεξήγηση απλώς αστειεύομαι. Και εγώ με κράνος των 60 ευρώ κυκλοφορώ:p

 

Οι περισσότεροι με των 60 ευρώ κυκλοφορούμε.

Από Carrefour-Praktiker. :)

Πάντως αν ήξερα για το Nolan που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω θα τα έδινα τα 50 ευρώ επιπλέον.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα προτιμουσα ενα κρανος με καλη ποιοτητα,με ολες τις προδιαγραφες.κατα την γνωμη μου ενα κρανος τον 150€ ειναι καλο!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάπου είχα διαβάσει ένα πολύ καλό....

 

"Κοστολογείς περισσότερο το κράνος από το κεφάλι σου;"

 

Σίγουρα συμφωνώ ότι η τιμή δεν κάνει το κράνος. Αλλά τουλάχιστον πριν προχωρήσουμε σε μία αγορά ας ψάξουμε και λίγο στο νετ για κρανάκια σχετικά φθηνά και με τις απαραίτητες προδιαγραφές.

 

Υ.Γ: Α και μην ξεχνιόμαστε: ποτέ από Ελλάδα! Είπαμε κράνος να πάρουμε.....όχι να μας πιάσουν τον κ.....ο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει ένα πολύ καλό....

 

"Κοστολογείς περισσότερο το κράνος από το κεφάλι σου;"

 

Σίγουρα συμφωνώ ότι η τιμή δεν κάνει το κράνος. Αλλά τουλάχιστον πριν προχωρήσουμε σε μία αγορά ας ψάξουμε και λίγο στο νετ για κρανάκια σχετικά φθηνά και με τις απαραίτητες προδιαγραφές.

 

Υ.Γ: Α και μην ξεχνιόμαστε: ποτέ από Ελλάδα! Είπαμε κράνος να πάρουμε.....όχι να μας πιάσουν τον κ.....ο!!!!

 

Ειναι πολυ σωστο να κανεις ερευνα αγορας πριν να το αγορασεις αλλα αυτο το ειπε το παιδι μονο και μονο για να δειξει οτι καποιοι αγοραζουν κρανος για να αποφευγουν κλησεις και οχι για προστασια του ξεφαλιου τους.Για παραδειγμα εχει πολλα ατομα που κυκλοφορουν με κρανη των 20 ευρω.Παντως εγω για κρανος παω παντα στον επισημο αντιπροσωπο και εχει πολυ καλες τιμες.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Γεια σας παιδιά!

 

σκέφτομαι να πάρω αυτό το κράνος MT BLADE SV RACELINE

http://www.motorshop.gr/p.KRANOS-BLADE-SV-RACELINE-MT.1013174.html

για σκουτεροβόλτες ως συνεπιβάτης!

 

τι γνώμες έχετε??

Maybe I'll hold my breath and jump right in
Link to comment
Share on other sites

Να το πάρεις. Έχω το ίδιο. Είναι ελαφρύ και σχετικα αθόρυβο σε μεσαίες ταχύτητες. Εαν σκοπευεις να ταξιδέψεις με ταχύτητες άνω των 140-150 παρατεταμένα είναι θορυβώδες.
Link to comment
Share on other sites

Μη κάνετε τσιγκουνιές στα κράνη παιδιά.

Γενικά να έχετε ως μπούσουλα πως για καλό κράνος πάμε στα 150+++ ευρώ.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Άφησέ το να πέσει από 1-2 μέτρα ύψος. Εάν γίνει κομμάτια τότε μάλλον τσάμπα λεφτά εδωσες:D. Χωρίς περεξήγηση απλώς αστειεύομαι. Και εγώ με κράνος των 60 ευρώ κυκλοφορώ:p

 

Το κράνος όταν πέσει (σε μια σύγκρουση εννοείται, όχι να το αφήσεις κάτω) ΠΡΕΠΕΙ να σπάσει. Αυτή είναι η δουλειά του. Να σπάσει και να απορροφήσει το σοκ της σύγκρουσης. Αν ήταν από άθραυστο - άκαμπτο υλικό, η δύναμη της σύγκρουσης θα μεταφερόταν στο κρανίο του οδηγού με θανάσιμα αποτελέσματα. Αν δηλαδή μετά από σύγκρουση ένα κράνος σπάσει ή γίνει κομμάτια δεν σημαίνει ότι είναι άχρηστο αλλά μάλλον το ακριβώς αντίθετο. έτσι ή αλλιώς όλα τα κράνη για μια και μόνο φορά-χρήση προορίζονται, δεν είναι σκοπός να ξαναχρησιμοποιηθεί μετά ώστε να έχει νόημα να μην πάθει ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το κράνος όταν πέσει (σε μια σύγκρουση εννοείται, όχι να το αφήσεις κάτω) ΠΡΕΠΕΙ να σπάσει. Αυτή είναι η δουλειά του. Να σπάσει και να απορροφήσει το σοκ της σύγκρουσης. Αν ήταν από άθραυστο - άκαμπτο υλικό, η δύναμη της σύγκρουσης θα μεταφερόταν στο κρανίο του οδηγού με θανάσιμα αποτελέσματα. Αν δηλαδή μετά από σύγκρουση ένα κράνος σπάσει ή γίνει κομμάτια δεν σημαίνει ότι είναι άχρηστο αλλά μάλλον το ακριβώς αντίθετο. έτσι ή αλλιώς όλα τα κράνη για μια και μόνο φορά-χρήση προορίζονται, δεν είναι σκοπός να ξαναχρησιμοποιηθεί μετά ώστε να έχει νόημα να μην πάθει ζημιά.

Τι λες φιλε μου που το ακουσες αυτο. Αν σπασει το κρανος τοτε θα σπασει και το κεφαλι σου αφου το αντικειμενο που θα σε χτυπησει θα περασει και στο εσωτερικο. Τα μεσα υλικα ειναι που αποροφουν την κρουση. Μπορει να ραγισει ναι αλλα οχι και να σπασει. Ειδες κανα σπασμενο κρανος στα motogp? Μη λεμε ανακριβειες

Link to comment
Share on other sites

Τι λες φιλε μου που το ακουσες αυτο. Αν σπασει το κρανος τοτε θα σπασει και το κεφαλι σου αφου το αντικειμενο που θα σε χτυπησει θα περασει και στο εσωτερικο. Τα μεσα υλικα ειναι που αποροφουν την κρουση. Μπορει να ραγισει ναι αλλα οχι και να σπασει. Ειδες κανα σπασμενο κρανος στα motogp? Μη λεμε ανακριβειες

 

Συμφωνώ απόλυτα, μην λέτε ανακρίβειες λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα, μην λέτε ανακρίβειες λοιπόν.

 

Φίλε είσαι διχασμένη προσωπικότητα;Σε διαψεύδει και λες ότι συμφωνεις και μαλώνεις τον εαυτό σου οτι λες ανακρίβιες; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είσαι διχασμένη προσωπικότητα;Σε διαψεύδει και λες ότι συμφωνεις και μαλώνεις τον εαυτό σου οτι λες ανακρίβιες; :wacko:

 

Αυτός μιλάει για τον εαυτό του στο πρώτο πληθυντικό και... ΕΓΩ είμαι διχασμένη προσωπικότητα; :p :lol:

 

Δεν βλέπω πώς ακριβώς με διαψεύδει από την ώρα που λέει ακριβώς τα ίδια πράγματα με άλλα λόγια. ;) Μην πιάνεστε από μία λέξη για να προκαλέσετε τρικυμία σε ένα φλιτζάνι.

Link to comment
Share on other sites

Σε κανενα σημειο δεν ειπα οτι πρεπει να σπασει το κρανος οπως εσυ. Αν σπασει θα σπασει και η κεφαλα σου.

Οταν ειπα μη λεμε ανακριβειες εννοουσα εσενα αλλα πρεπει να το διορθωσω γιατι κανεις οτι δε καταλαβαινεις.

Επειδη δεν το γνωριζεις το θεμα κρανος μη λες ανακριβειες λοιπον.:D

Edited by takpanos
Link to comment
Share on other sites

Σε κανενα σημειο δεν ειπα οτι πρεπει να σπασει το κρανος οπως εσυ. Αν σπασει θα σπασει και η κεφαλα σου.

Οταν ειπα μη λεμε ανακριβειες εννοουσα εσενα αλλα πρεπει να το διορθωσω γιατι κανεις οτι δε καταλαβαινεις.

Επειδη δεν το γνωριζεις το θεμα κρανος μη λες ανακριβειες λοιπον.:D

 

Ο σκοπός του κράνους είναι να απορροφήσει την ενέργεια της σύγκρουσης. Δεν είναι να μην σπάσει ποτέ, αν ήταν έτσι δεν θα φτιάχνονταν από πλαστικά κι ανθρακονήματα αλλά από συμπαγές τιτάνιο ή κάτι αντίστοιχο τέτοιο. Αν δεν σπάσει, τουλάχιστον πρέπει να παραμορφωθεί ελεγχόμενα, πάντα με την ίδια λογική. Αυτό που λες είναι ένας μύθος που προσωπικά τον θυμάμαι ήδη από τη δεκαετία του '80 όταν και έλεγε ο ένας με τον άλλο «το δικό μου κράνος είναι καλύτερο - δεν σπάει με τίποτα» μα αν δεν σπάσει τότε είναι που θα πας αδιάβαστος γιατί όλη η ενέργεια θα μεταφερθεί «στην κεφάλα σου» και θα πας να κάνεις παρέα με τον Άγιο Πέτρο ακόμα κι αν η ίδια η «κεφάλα» δεν σπάσει. Μερικοί ακόμα και σήμερα αρνούνται να μάθουν. Δεν πειράζει όμως, έμαθαν οι κατασκευαστές κρανών αντί για αυτούς, οπότε ότι και να λέω εγώ (που δεν το γνωρίζω το θέμα και λέω ανακρίβειες :rolleyes: ) μικρή σημασία έχει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνουμε σε ενα πραγμα μονο: οτι ο σκοπος του κρανους ειναι να απορροφησει την ενεργεια της συγκρουσης. Σ αυτο που διαφωνουμε ειναι οταν σε μερικα ποστ πιο πανω λες χαρακτηριστικα "το κρανος ΠΡΕΠΕΙ να σπασει. Αυτη ειναι η δουλεια του. Να σπασει και να απορροφησει το σοκ της συγκρουσης"

Οχι φιλε μου δεν ειναι ετσι. Κανενας κατασκευαστης δεν το λεει αυτο πουθενα οτι πρεπει να σπασει. Αυτα ειναι δικα σου συμπερασματα. Γνωμη σου γνωμη μου και ο καθενας κρινεται

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνουμε σε ενα πραγμα μονο: οτι ο σκοπος του κρανους ειναι να απορροφησει την ενεργεια της συγκρουσης. Σ αυτο που διαφωνουμε ειναι οταν σε μερικα ποστ πιο πανω λες χαρακτηριστικα "το κρανος ΠΡΕΠΕΙ να σπασει. Αυτη ειναι η δουλεια του. Να σπασει και να απορροφησει το σοκ της συγκρουσης"

Οχι φιλε μου δεν ειναι ετσι. Κανενας κατασκευαστης δεν το λεει αυτο πουθενα οτι πρεπει να σπασει. Αυτα ειναι δικα σου συμπερασματα. Γνωμη σου γνωμη μου και ο καθενας κρινεται

 

Μα για αυτό είπα ότι πιάνεσαι από μία λέξη και φέρνεις την καταστροφή για να πεις τελικά το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια. Δεν σ' αρέσει το «σπάσει»; ΟΚ, πες ότι δεν το είπα ποτέ. Το νόημα όμως δεν αλλάζει. Απορρόφηση ενέργειας από μία σύγκρουση μπορεί να συνεπάγεται μόνο ένα πράγμα κι αυτό είναι παραμόρφωση του σχήματος του κράνους, είτε έτσι (σπάσιμο) είτε αλλιώς (λύγισμα προς τα μέσα). Η ουσία δηλαδή δεν είναι το κράνος να είναι «άσπαστό» ή «άκαμπτο» αλλά το ακριβώς αντίθετο. Και για αυτόν τον λόγο όλοι οι κατασκευαστές συνιστούν μετά από σύγκρουση το κράνος να αντικαθίσταται ακόμα κι αν φαινομενικά δεν έχει προφανές πρόβλημα (σπάσιμο, ράγισμα).

 

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο άλλαξε και όλη η κατασκευαστική φιλοσοφία την αυτοκινητοβιομηχανία, παλαιότερα τα αμαξώματα φτιάχνονταν υπερβολικά γερά, ακριβώς διότι επικρατούσε η άποψη ότι αν ήταν γερό θα άντεχε και παραπάνω. Συνεχόμενα κρας τεστ αλλά και θανάτοι οδηγών παρόλο που φορούσαν ζώνες, έδειξε ότι ισχύει το ακριβώς αντίθετο, το αμάξωμα πρέπει να διαλύεται (τσαλακώνετα) για να απορροφάει την σύγκρουση, όχι το ανάποδο. Κι όμως σήμερα πολλοί πιστεύουν ακόμα ότι αυτό είναι λάθος με την γνωστή κλισέ φράση «μα είναι ψεύτικο, δεν το φτιάχνουν όπως παλιά, σπάει αμέσως». That's the whole idea.

Edited by alx1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...