Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Poco launcher για μενα ειναι no2 πισω απο την paid app nova launcher. Οσοι σας την σπαει ο launcher του ΜΙ Α3, καντε μια δοκιμη... χαοτικη η διαφορα εμπειριας χρησης...

 

Επισης να πω οτι εσβησα κ ξαναπερασα τα δαχτυλικα αποτυπωματα στο κινητο της κοπελας μου. χαοτικη η διαφορα στο ποσο γρηγορα κ αξιοπιστα ξεκλειδωνει σε σχεση με πριν 2 update.. πριν επιανε σχεδον μια στις 2 φορες κ εκανε ωρα για να το διαβασει. τωρα σε ταχυτητα ειναι ενα κλικ κατω απο το mi9t pro μου και σε ακριβεια ειναι 9 στις 10 φορες πιθανοτητα να το διαβασει.

Link to comment
Share on other sites

Επισης να πω οτι εσβησα κ ξαναπερασα τα δαχτυλικα αποτυπωματα στο κινητο της κοπελας μου. χαοτικη η διαφορα στο ποσο γρηγορα κ αξιοπιστα ξεκλειδωνει σε σχεση με πριν 2 update.. πριν επιανε σχεδον μια στις 2 φορες κ εκανε ωρα για να το διαβασει. τωρα σε ταχυτητα ειναι ενα κλικ κατω απο το mi9t pro μου και σε ακριβεια ειναι 9 στις 10 φορες πιθανοτητα να το διαβασει.

 

Βασικα με το καιρο μαθαινεις να το πατας με ενα συγκεκριμενο τροπο. Οποτε αν τα ξαναπερασεις αργότερα θα δεις βελτίωση. Αυτο ειναι κανονας στα in display fp.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα με το καιρο μαθαινεις να το πατας με ενα συγκεκριμενο τροπο. Οποτε αν τα ξαναπερασεις αργότερα θα δεις βελτίωση. Αυτο ειναι κανονας στα in display fp.

Δεν θα το λεγα.. κ ο λογος που ειμαι αυτης της αποψης ειναι οτι εχω το mi9t pro και εχω αμεση συγκριση. στο mi9t pro 2η μερα χρησης το εχεις μαθει (1η μερα εχεις θεμα επειδη το δαχτυλο παει στην πλατη για να ξεκλειδωσεις απο συνηθεια! χαχαχα). κ ουδεποτε ειχα θεμα.. ενω στο mi a3, περα του οτι ειναι εμφανεστατα αρκετα πιο αργο, κανει μπαμ οτι ειναι χειροτερη υλοποιηση/παλιοτερης γενειας. κ η διαφορα στην χρηση φανηκε αμεσα, αφου σβηστηκαν κ περαστηκαν ξανα. οποτε, για μενα, δεν ειναι οτι εμαθα να το παταω σωστα αλλα ότι εχει γινει βελτιωση του δαχτυλικου αποτυπωματος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το λεγα.. κ ο λογος που ειμαι αυτης της αποψης ειναι οτι εχω το mi9t pro και εχω αμεση συγκριση. στο mi9t pro 2η μερα χρησης το εχεις μαθει (1η μερα εχεις θεμα επειδη το δαχτυλο παει στην πλατη για να ξεκλειδωσεις απο συνηθεια! χαχαχα). κ ουδεποτε ειχα θεμα.. ενω στο mi a3, περα του οτι ειναι εμφανεστατα αρκετα πιο αργο, κανει μπαμ οτι ειναι χειροτερη υλοποιηση/παλιοτερης γενειας. κ η διαφορα στην χρηση φανηκε αμεσα, αφου σβηστηκαν κ περαστηκαν ξανα. οποτε, για μενα, δεν ειναι οτι εμαθα να το παταω σωστα αλλα ότι εχει γινει βελτιωση του δαχτυλικου αποτυπωματος.

 

Τα ειχατε ποτε ξαναπερασει; Αν ναι, μετα απο πόσες μερες;

 

Εγω απλά λεω οτι σε ολες μα ολες τις συσκευες, με το καιρο μαθαινεις να το βαζεις το δαχτυλο με συγκεκριμενο τροπο και οποτε καλο ειναι να τα ξαναπερνας μετα απο 2-3 βδομαδες χρησης. Και αυτο στο λεω εγω που αλλαζω ανα 2 μηνες συσκευη :P

 

Εμπειρικα εχω δει οτι βοηθαει το να τα ξαναπερασεις μετα απο κάποιο διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

κατοχος του MI A3 4/128GB και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλό κινητό. Ένα θέμα που έχω είναι όταν ενεργοποιώ την "Εξοικονόμηση μπαταρίας" τα μηνύματα σε email/viber κάνουν πολλές ώρες να μου έρθουν ή ακόμη και να φύγουν προς τον παραλήπτη.

καμιά ιδέα κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Μα στο γράφει ότι οι εφαρμογές θα περιορίσουν την λειτουργία τους, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ποιος ο λόγος να ενεργοποιηθεί η εξοικονόμηση ενέργειας; τι θα κερδίσεις; το τηλέφωνο έχει επική μπαταρία.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μα στο γράφει ότι οι εφαρμογές θα περιορίσουν την λειτουργία τους, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ποιος ο λόγος να ενεργοποιηθεί η εξοικονόμηση ενέργειας; τι θα κερδίσεις; το τηλέφωνο έχει επική μπαταρία.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ειναι τρομακτικα απλο.

Αυτο που κρατας στα χερια σου ειναι ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.

Δεν ειναι κινητος υπολογιστης.

Με την ενοια αυτη πρεπει να κρατει μπαταρια αν δεν μπορεις να φορτισεις εισαι καπου εξω,για να μπορει να δεχτει κληση η να κανεις κληση αναγκης η sms.

Αυτο ειναι το νοημα της εξοικωνομησης ενεργειας σε μια συσκευη που ονομαζεται ΤΗΛΕΦΩΝΟ.

Edited by papsr6
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το καταλαβαίνω καλό είναι να υπάρχει, αλλά μην έχουμε απαιτήσεις να δουλεύουν όλα σωστά με την εξοικονόμηση.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το καταλαβαίνω καλό είναι να υπάρχει, αλλά μην έχουμε απαιτήσεις να δουλεύουν όλα σωστά με την εξοικονόμηση.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτο ακριβως σου ειπα.

Πολυ σωστα δουλευει.

Αν δουλευε οπως λες με ολες τις εφαρμογες δεν θα υπηρχε καμια εξοικονομηση ενργειας.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τρομακτικα απλο.

Αυτο που κρατας στα χερια σου ειναι ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.

Δεν ειναι κινητος υπολογιστης.

Με την ενοια αυτη πρεπει να κρατει μπαταρια αν δεν μπορεις να φορτισεις εισαι καπου εξω,για να μπορει να δεχτει κληση η να κανεις κληση αναγκης η sms.

Αυτο ειναι το νοημα της εξοικωνομησης ενεργειας σε μια συσκευη που ονομαζεται ΤΗΛΕΦΩΝΟ.

 

Εμενα μου βγαζε ανετα δύο μέρες οταν το ειχα χωρίς εξοικονόμηση και μάλιστα περίσσευε ενα 20-30%. Μου φαίνεται απίστευτο σε κάποιον να μην βγάζει ολόκληρη ημέρα. Τωρα αν με τη χρήση σου ζορίζεσαι πάω πάσο :)

Link to comment
Share on other sites

κατοχος του MI A3 4/128GB και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλό κινητό. Ένα θέμα που έχω είναι όταν ενεργοποιώ την "Εξοικονόμηση μπαταρίας" τα μηνύματα σε email/viber κάνουν πολλές ώρες να μου έρθουν ή ακόμη και να φύγουν προς τον παραλήπτη.

καμιά ιδέα κανείς?

 

https://www.helpforsmartphone.com/public/en/xiaomi/mi-a3/android-9-0/guides/14/Extend-battery-life-Xiaomi-Mi-A3

 

13 Turn Battery Saver on

Enabling Battery Saver mode will make the phone slightly more slow and the screen less bright.

Note: This action will disable your Internet connection and turn off Internet based services when the screen is off.

 

(εκτός αν εννοείς οτι δεν παίρνει/στέλνει ενώ έχει ενεργή την οθόνη)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου βγαζε ανετα δύο μέρες οταν το ειχα χωρίς εξοικονόμηση και μάλιστα περίσσευε ενα 20-30%. Μου φαίνεται απίστευτο σε κάποιον να μην βγάζει ολόκληρη ημέρα. Τωρα αν με τη χρήση σου ζορίζεσαι πάω πάσο :)

 

Μην τα λες εμενα.

Εξηγησαν στον φιλο οτι αν φτασει σε σημειο να θελει εξοικονομηση ενργειας υπαρχει τους λογους που ειπα.

Δεν ειπα οτι μου βγαζει μια μερα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.helpforsmartphone.com/public/en/xiaomi/mi-a3/android-9-0/guides/14/Extend-battery-life-Xiaomi-Mi-A3

 

13 Turn Battery Saver on

Enabling Battery Saver mode will make the phone slightly more slow and the screen less bright.

Note: This action will disable your Internet connection and turn off Internet based services when the screen is off.

 

(εκτός αν εννοείς οτι δεν παίρνει/στέλνει ενώ έχει ενεργή την οθόνη)

Η λογικη του φιλου ειναι απο οτι καταλαβα....να τρωω τα παντα μεχρι να σκασω και να αδυνατιζω.

Link to comment
Share on other sites

Μην τα λες εμενα.

Εξηγησαν στον φιλο οτι αν φτασει σε σημειο να θελει εξοικονομηση ενργειας υπαρχει τους λογους που ειπα.

Δεν ειπα οτι μου βγαζει μια μερα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η λογικη του φιλου ειναι απο οτι καταλαβα....να τρωω τα παντα μεχρι να σκασω και να αδυνατιζω.

 

Τοτε παει για τον αλλο φιλο :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι όταν βάζω το κινητό σε airplane mode, το tile του GPS δε σβήνει. Θυμάμαι παλιότερα ότι έσβηνε σε όσες συσκευές είχα.
:D
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το MiPCSuite βλεπω δεν δουλευει με το κινητο μας...Ξερει κανεις τιποτα? Edited by billmes1981

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το MiPCSuite βλεπω δεν δουλευει με το κινητο μας...Ξερει κανεις τιποτα?

 

Απο τι διαβασα δεν υποστηριζει το κινητο...

 

https://mipcsuite.com/

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει πιο πολύ λεπτομέρεια με λίγο παραπάνω θορυβο

 

Εχω βάλει την τελευταία έκδοση με clean ρυθμίσεις του Αντρέα που είχε δώσει παραπάνω για την xcam

https://gofile.io/?c=S61dAs

https://mega.nz/#!hgRxgaLJ!xHQUfYkvCMTOVngTcS7Tz4mMDxGmju4VaoMezHIKYzU

 

Δοκιμασε κι αυτο το xml στην xcam

Edited by LORD_DRAKE
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά για τους gcamistes, από κάποια πρώτα τεσταρίσματα που έκανα, φαίνεται οτι η urnyx 2.2 έχει βελτιωθεί το awb σε σχέση με 1.5-1.9. Οταν λεω βελτιωθεί, εννοώ ότι πλησιάζει περισσότερο την θερμότητα της hyper. Δεν ξερω αν η βελτίωση ήρθε από τη 2.0-2.1 μιας και εκεινη την περίοδο έπηζα και το χα αφήσει λιγο το "αθλημα".

 

Οι δοκιμές έγιναν σε 1+7, που από τις δοκιμές που έχουμε κάνει με το Βαγγελη και την πρότερη εμπειρία μου με α3, από άποψη ρυθμίσεων σε gcam ειναι παρόμοια. Οπότε λογικά θα επηρεάζει και τις δικές σας συσκευές.

 

Περισσότερα θα ξερω με σιγουρια όταν νυχτώσει. Φαινεται πολυ promising το pixel 3 (τουλάχιστον για τα γουστα μου :p )

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμάσει διαφορες gcam και σε όλες παρουσιαζεται προβλημα στο night sight αν γυρισω το κινητο σε landscape.

στις άλλες λειτουργίες το landscape λειτουργει απροβλημάτιστα.

 

υπάρχει κάποια λυση;

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμάσει διαφορες gcam και σε όλες παρουσιαζεται προβλημα στο night sight αν γυρισω το κινητο σε landscape.

στις άλλες λειτουργίες το landscape λειτουργει απροβλημάτιστα.

 

υπάρχει κάποια λυση;

 

Οταν λες διάφορες; Ποιες; Αν θυμαμαι καλα, όταν το είχα, με την xcam δεν ειχε θεμα το night sight στο α3.

 

Κατα τα αλλα, δεν θα συνιστούσα night sight σε κινητό χωρίς ois εκτός αν παιζεις με τρίποδα (ή στηριξη της συσκευής). Διαφορετικά, τις περισσότερες φορές θα καταλήγεις με χειρότερο αποτέλεσμα απ' ότι με hdr+ enhanced.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να τραβήξουμε video 60 fps χωρις προβλήματα, κολλήματα, εστίασης; Με κάποια άλλη εφαρμογή έστω;

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε κι αυτο το xml στην xcam

 

εδω οι καλες δοκιμες

49473717567_f488f18151_c.jpghyper babis by Vag Man, on Flickr

 

49473498626_bf6f426900_c.jpgurn 2.2 by Vag Man, on Flickr

 

49473499016_fa9b21393a_c.jpghyper clean by Vag Man, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

@punisher24

Είναι πραγματικά καλή.... επίσης φαίνεται πολύ φυσικό το αποτέλεσμα..

Η hypercam είναι Port της Gcam?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...