Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πήρα το τηλέφωνο για την κόρη μου μετά από αρκετό ψάξιμο!

Μου φάνηκε μια χαρά το κινητό πολύ όμορφο σίγουρα η οθόνη παρόλο 720p είναι μια χαρά !

Η κάμερα από όσο είδα είναι πολύ καλή και selfie φοβερή πραγματικά

αρκετά καλύτερη από το note9 μου!!

Αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι android 1 συσκευή ακόμα δεν έχει android 10!! Εδω το πρώτο pixel έχει android 10 εδώ και 4 μήνες!!

Τέλος πάντων πιστεύω είναι πολύ καλή συσκευή!

Το πήρα από fox box στα 162 ευρώ με δύο χρόνια εγγύηση από infoquest !! Πολύ καλό και αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη πάντως είναι ενοχλητική αν πας να διαβάσεις κάνα PDF με πυκνό κείμενο

Αλλά σε γενικές γραμμές παλεύεται η ανάλυση

 

Δεν είναι πάντως η ιδανική περίπτωση

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις έχω δίπλα δίπλα το note 8 και το redmi 7

Διαβάζω τα ίδια site, πιο πολύ στο μυαλό είναι η διαφορά στην ανάλυση παρά στην πραγματικότητα, και φυσικά ποιότητα χρωμάτων και contrast στην amoled είναι στη φωτός μπροστά, όπως και η γωνία θέασης

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι εφαρμογές με ξεκλείδωμα με αποτύπωμα eurobank και ibank εθνικής σα να ανοίγει αρκετά πιο γρήγορα το ξεκλείδωμα

 

Ναι ισχύει αυτό, στην εφαρμογή της eurobank και της άλφα δουλεύει πιο καλά από ότι στο ξεκλείδωμα του ίδιου του κινητού

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα μόλις έχω δίπλα δίπλα το note 8 και το redmi 7

Διαβάζω τα ίδια site, πιο πολύ στο μυαλό είναι η διαφορά στην ανάλυση παρά στην πραγματικότητα, και φυσικά ποιότητα χρωμάτων και contrast στην amoled είναι στη φωτός μπροστά, όπως και η γωνία θέασης

 

Εγώ μιλάω για πυκνό μικρό κείμενο, στα περισσότερα site δεν έχεις θέμα, όμως άλλα πράγματα που σε προηγούμενα κινητά τα διάβαζα χωρίς ζουμ πλέον θέλω ζουμ

Πχ άνοιξε μια φορολογική δήλωση και πες μου αν μπορείς να διαβάσεις στο Α3 χωρίς να ζουμαρεις, ενώ στο οποιοδήποτε άλλο κινητό με 1080p οθόνη δεν έχεις θέμα

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει αυτό, στην εφαρμογή της eurobank και της άλφα δουλεύει πιο καλά από ότι στο ξεκλείδωμα του ίδιου του κινητού

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εγώ μιλάω για πυκνό μικρό κείμενο, στα περισσότερα site δεν έχεις θέμα, όμως άλλα πράγματα που σε προηγούμενα κινητά τα διάβαζα χωρίς ζουμ πλέον θέλω ζουμ

Πχ άνοιξε μια φορολογική δήλωση και πες μου αν μπορείς να διαβάσεις στο Α3 χωρίς να ζουμαρεις, ενώ στο οποιοδήποτε άλλο κινητό με 1080p οθόνη δεν έχεις θέμα

 

Μην ζηταμε τα παντα απο ενα κινητο των 150€.

Σκεφτειτε οτι στο κ30 για να κατεβασει τιμη εβαλε μια LCD.

Προτιμω μια οθονη super amoled 720p παρα μια 1080p lcd

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια ips ακόμα και ιδια αναλυση να ειναι, εχει πάντα καλυτερη οξύτητα. Για αυτο και θα δεις αρκετό κόσμο που ειναι fan των ips. Άσε που οι ips εχουν καλυτερο λευκό.

 

Θέλω να πω ότι το τι οθονη προτιμας είναι καθαρα γούστο. Amoled δεν σημαινει απαραίτητα και καλύτερη. Θεμα γουστου καθαρά ειναι τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια ips ακόμα και ιδια αναλυση να ειναι, εχει πάντα καλυτερη οξύτητα. Για αυτο και θα δεις αρκετό κόσμο που ειναι fan των ips. Άσε που οι ips εχουν καλυτερο λευκό.

 

Θέλω να πω ότι το τι οθονη προτιμας είναι καθαρα γούστο. Amoled δεν σημαινει απαραίτητα και καλύτερη. Θεμα γουστου καθαρά ειναι τα πράγματα.

 

 

Φυσικα ειναι θεμα γουστου.

Εγραψα «προτιμω» εγω δηλαδη.

Τελος δεν εγραψα amoled αλλα super amoled.

Ολα τα πραγματα απο την φυση τους εχουν αρνητικα και θετικα αυτο ειναι σιγουρο.

Για μενα οι super amoled εχουν περισσοτερα θετικα.

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ την ανάλυση ήθελα να επισημάνω. Ότι ακόμα και 720p ips να βάλεις έχει καλύτερη οξύτητα. Απλά, συνήθως οι ips που είναι 720p έχουν γενικότερα τόσο κακή ποιότητα που δεν έχει νόημα ούτε καν να το σκεφτείς.
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ την ανάλυση ήθελα να επισημάνω. Ότι ακόμα και 720p ips να βάλεις έχει καλύτερη οξύτητα. Απλά, συνήθως οι ips που είναι 720p έχουν γενικότερα τόσο κακή ποιότητα που δεν έχει νόημα ούτε καν να το σκεφτείς.

 

Συνφωνω σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια παιδια. Εχω αγοράσει το κινητό για την γυναίκα μου και καποιες φορές εκει που μιλάει φαίνεται σαν να ανοίγει η οθόνη και πατάει διαφορα με το μάγουλο της. Αντιμετωπίζει καποιος άλλος το συγκεκριμένο προβλημα; ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το SM-A750FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας εχω μια νεα αν θελετε. Περαν της 7.2 που ειχα στησει, εστησα και μια νεα για 6.1. Λιγο πιο φυσικο αποτελεσμα απο 7.2, ιδανικη για μερα ή πρόσωπα. Θα την ανεβασω του χρονου... :p

Πάντως από την 7.2 δεν έχω μείνει το ίδιο ευχαριστημένος σε σχέση τις 6.x στις selfie χαμηλού φωτισμού, πέφτει πολύ noise reduction, φαίνονται σαν ζωγραφιστές.

Mi A3 με EvolutionX 7.5

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από την 7.2 δεν έχω μείνει το ίδιο ευχαριστημένος σε σχέση τις 6.x στις selfie χαμηλού φωτισμού, πέφτει πολύ noise reduction, φαίνονται σαν ζωγραφιστές.

 

Για αυτο και εχω γραψει να εχετε και τις 2. Η μια για προσωπα και η αλλη για νυχτερινα τοπια. Μπαίνουν παράλληλα.

 

Η ρυθμιση που χω κανει με το wavelet χανει στις "λεπτες" λεπτομέριες όπως προσωπα και γκαζόν. Ομως ειναι πολυ καλυτερο σε τοπια αφου κατά μέσο όρο διατηρεί περισσοτερη λεπτομέρια με χαμηλότερο θόρυβο.

 

Αυτη που σετάρω τωρα ειναι για να αντικαταστήσει την xcam.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολους!

 

Μετα απο ψαξιμο καποιων μηνων κατεληξα στο Α3.Ειχα το Mi 4c και ηθελα ενα κινητο απλα να ειναι εστω και λιγο καλυτερο απο αυτο που ειχα,κυριως στη καμερα.Χθες λοιπον παρελαβα το κινητο και κατευθειαν τραβηξα 2-3 φωτο.Τις εβαλα στο πισι στη 37αρα Samsung και προσγειωθηκα αποτομα.Λιγοτερη λεπτομερεια,χαλια το HDR, περισσοτερ χαλαει παρα διρθωνει και γενικα την ημερα σαφως κατωτερο απο το mi 4c.Επειδη εινα παραεισαγωγη παιζει να εχει καμμια μυστηρια ρομ;Απλα γραφει android 9,στις πληροφοριες για το τηλεφωνο. Αλλα αφου το πρωι ηρθε μια ενημερωση περιπου στο 1γιγα λογικα δε θα ειναι η official;

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολους!

 

Μετα απο ψαξιμο καποιων μηνων κατεληξα στο Α3.Ειχα το Mi 4c και ηθελα ενα κινητο απλα να ειναι εστω και λιγο καλυτερο απο αυτο που ειχα,κυριως στη καμερα.Χθες λοιπον παρελαβα το κινητο και κατευθειαν τραβηξα 2-3 φωτο.Τις εβαλα στο πισι στη 37αρα Samsung και προσγειωθηκα αποτομα.Λιγοτερη λεπτομερεια,χαλια το HDR, περισσοτερ χαλαει παρα διρθωνει και γενικα την ημερα σαφως κατωτερο απο το mi 4c.Επειδη εινα παραεισαγωγη παιζει να εχει καμμια μυστηρια ρομ;Απλα γραφει android 9,στις πληροφοριες για το τηλεφωνο. Αλλα αφου το πρωι ηρθε μια ενημερωση περιπου στο 1γιγα λογικα δε θα ειναι η official;

 

Καλή Χρονιά!

Βάλε τις gcam που λέμε παραπάνω και θα δεις μεγάλη διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα 1-2 gcam.Τιποτα ουσιαστικο δεν εγινε.Κατι δε παει καλα σιγουρα.Ειναι θεμα software πιστευω, επειδη με τις gcam εξαφανιζεται το -πως να το πω- το 'ghosting'.Δηλαδη στα δεντρα οταν εχουν φοντο τον ουρανο υπαρχει συχνα απο πισω κατι ασπρο σα σκια οπως οταν βγαινει στις φωτο με HDR ενα κινουμενο αντικειμενο.Γενικα περα απο την ελλειψη λεπτομερειας το hdr φτιαχνει λιγο την εικονα στα σκοτεινα σημεια,αλλα τα φωτεινα τα χαλαει.Με το mi 4c στις φωτο στα 30 τοσο μετρα οι πινακιδες των αυτοκινητων διαβαζονται ανετα ενω στο α3 με το ζορι.Επιπεδο Redmi 7a.Εβαλα τη Snap camera και δεν μου εμφανιζει ολες τις ρυθμισεις που εχει η εφαρμογη.Σ'ενα κινητο των 45 ευρω που εχω μπορω και ρυθμιζω φωτεινοτητα και κοντραστ.Ειναι θεμα android one;
Link to comment
Share on other sites

Βάλε αυτήν

https://t.me/hellasmobiles/40607

 

Έχω προτείνει και μια άλλη παλαιότερα (xcam), αλλά νομίζω ότι αυτή τα πάει καλύτερα.

 

Η παλαιότερη είναι εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7931709#

 

Καλή Χρονιά!

Υπάρχουν ρυθμίσεις για την GCam_7.2.010_Urnyx05-v1.5 ?

(Είμαι με την MGC_6.1.021_Arnova_xcam_mi9_v8, κάπως μπέρδεμα οι ρυθμίσεις, διαλέγω τον IMX 586 στην επιλογή HDR+ ?)

Ευχαριστώ για το χρόνο και τη διάθεσή σου να μοιράζεσαι tips για τα gcam mods.

Edited by ichor
Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά!

Υπάρχουν ρυθμίσεις για την GCam_7.2.010_Urnyx05-v1.5 ?

Ευχαριστώ για το χρόνο και τις συμβουλές σου!

 

Καλη χρονια!

 

Αν ανοιξεις το πρωτο link θα δεις οτι ειναι οι ρυθμίσεις για την gcam που λες :)

 

Η πρωτη ειναι καλυτερη για νυχτερινες τοπία. Η δεύτερη (xcam) καλυτερη για πρόσωπα.

Συντομα θα ανεβει link για αντικαταστάτη της xcam.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εβαλα 1-2 gcam.Τιποτα ουσιαστικο δεν εγινε.Κατι δε παει καλα σιγουρα.Ειναι θεμα software πιστευω, επειδη με τις gcam εξαφανιζεται το -πως να το πω- το 'ghosting'.Δηλαδη στα δεντρα οταν εχουν φοντο τον ουρανο υπαρχει συχνα απο πισω κατι ασπρο σα σκια οπως οταν βγαινει στις φωτο με HDR ενα κινουμενο αντικειμενο.Γενικα περα απο την ελλειψη λεπτομερειας το hdr φτιαχνει λιγο την εικονα στα σκοτεινα σημεια,αλλα τα φωτεινα τα χαλαει.Με το mi 4c στις φωτο στα 30 τοσο μετρα οι πινακιδες των αυτοκινητων διαβαζονται ανετα ενω στο α3 με το ζορι.Επιπεδο Redmi 7a.Εβαλα τη Snap camera και δεν μου εμφανιζει ολες τις ρυθμισεις που εχει η εφαρμογη.Σ'ενα κινητο των 45 ευρω που εχω μπορω και ρυθμιζω φωτεινοτητα και κοντραστ.Ειναι θεμα android one;

 

Ανεβασε δειγματα με το θεμα που λες. Ισως ετσι μπορέσουμε να καταλάβουμε καλύτερα τι εννοεις.

Mήπως εννοείς halo effect? Όπως την εικόνα που βαζω παρακάτω;

Γενικά στη στοκ μην βαζεις hdr... έχει ήδη καλό dynamic range και το hdr μάλλον το τραβάει από τα μαλλιά.

 

Κατα τα άλλα η κάμερα είναι πολύ ανώτερη από εποχές mi4c (ειδικά νύχτα).

Εχεις περάσει τις gcam με τις ρυθμίσεις μου;

 

hdr-halo.jpg

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα μια απο αυτες.Το δυναμικο ευρος βελτιωθηκε θεαματικα,ομως ειναι μια ετσι μια αλλιως. Δεν βλεπω να εχουν γενικα οι gcam σταθερη συμπεριφορα.Εκτος απο αυτο το θεμα ειναι οτι με βαση αυτα που διαβαζα,οτι εχει τον αισθητηρα της σονυ τον 586 που εχουν και καποιες ναυαρχιδες, οτι σκοτωνει γενικα στις φωτο ημερας,περιμενα να το 'ταπωσει' το 4c για πλακα.Αντι γι'αυτο βλεπω οτι συμβαινει το αντιθετο.Οπως ειπα στα 30-40 μετρα φαινονται ανετα οι πινακιδες ενω στο Α3 με το ζορι.Σαν το redmi 7a.Γενικα οι εικονα του 4c ειναι ποιο φυσικη.Μολις βρω ευκαιρια θα στειλω καποια screenshots.Θα προσπαθησω μαλλον γιατι οσες φορες προσπαθησα στο παρελθον δεν τα καταφερα.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα μια απο αυτες.Το δυναμικο ευρος βελτιωθηκε θεαματικα,ομως ειναι μια ετσι μια αλλιως. Δεν βλεπω να εχουν γενικα οι gcam σταθερη συμπεριφορα.Εκτος απο αυτο το θεμα ειναι οτι με βαση αυτα που διαβαζα,οτι εχει τον αισθητηρα της σονυ τον 586 που εχουν και καποιες ναυαρχιδες, οτι σκοτωνει γενικα στις φωτο ημερας,περιμενα να το 'ταπωσει' το 4c για πλακα.Αντι γι'αυτο βλεπω οτι συμβαινει το αντιθετο.Οπως ειπα στα 30-40 μετρα φαινονται ανετα οι πινακιδες ενω στο Α3 με το ζορι.Σαν το redmi 7a.Γενικα οι εικονα του 4c ειναι ποιο φυσικη.Μολις βρω ευκαιρια θα στειλω καποια screenshots.Θα προσπαθησω μαλλον γιατι οσες φορες προσπαθησα στο παρελθον δεν τα καταφερα.

 

Βρε φιλε μηπως σε μπερδευει η αναλυση της οθονης?

Ειναι δυνατον ολος ο πλανητης να θεωρει την καμερα το Α3 καλη και εσυ να την βγαζεις αχρηστη σε σχεση μαλιστα με ενα τηλεφωνο αρχαιο οπως το 4c?

Δεν θεωρω πανακεια τα πλασεμπο των καταναλαωτων αλλα ειναι πολλα τα χρονια της εξελιξης για να θεωρησω τοσο χαλια διαφορα με ενα παλιο τηλεφωνο σαν αυτο που συγκρινεις.ακομα και το app της xiaomi της καμερας αποδεδειγμενα εχει βελτιωθει απο τοτε που εβγαινε το 4c.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βγει κάνα update και να φτιάξει

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο φίλος αναφέρει ότι μετέφερε την εικόνα σε τηλεόραση και συγκρίνε οχι μεσα απ' την οθόνη του mi a3

Link to comment
Share on other sites

Γενικα οι εικονα του 4c ειναι ποιο φυσικη.

 

Εδώ παιζει να χεις δικιο. Πλεον οι καμερες των κινητων έχουν πολυ επεξεργασία.

 

Τραβα τοτε μονο με στοκ και κλειστο το hdr. Μην σου πω να γυρισεις στο pro mode (αλλα ασε στο αυτοματο τις ρυθμισεις). Εκει εχει την λιγοτερη επεξεργασία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αντι γι'αυτο βλεπω οτι συμβαινει το αντιθετο.Οπως ειπα στα 30-40 μετρα φαινονται ανετα οι πινακιδες ενω στο Α3 με το ζορι.

 

Ωπα τωρα σε πιασα. Βρε μηπως βλεπεις τη διαφορα σε dof? Λογω μεγαλυτερου αισθητηρα αν εστιασεις κοντα το βαθος βγαινει πιο θολο σε σχεση με παλαιότερα κινητα. Ενω αν εστιασεις μακρυα, οτι ειναι στα 2 μετρα θα ειναι λιγο πιο θολο.

 

Για δοκιμασε να βγαλεις κατι κοντινο και με τα 2.

 

Βασικα το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να ανεβασεις κανενα συγκριτικο να δουμε (σε υψηλη αναλυση, πχ μεσω google photos link)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βγει κάνα update και να φτιάξει

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο φίλος αναφέρει ότι μετέφερε την εικόνα σε τηλεόραση και συγκρίνε οχι μεσα απ' την οθόνη του mi a3

 

Α συγνωμη δεν το προσεξα αυτο.

Παντως εριξα μια ματια στα χαρακτηριστικα του 4c και ειναι σχεδον ιδια με το note 4x που ειχα.

Το note 4χ με το Α3 ειναι μακραν πισω αρα και το 4c.

Ισως τα οπτικα θελω του φιλου να ειναι κατι αλλο απο τα θελω των υπολοιπων η εχει καποιο θεμα λογισμικο του.

Τι να πω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...