Jump to content

Xiaomi Mi 9T


vagelis33
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι να το κάνεις να έρθει επίσημα, για να πληρώσεις κανένα κατοσταρικο καπέλο, μια χαρά το αγοράζουμε από skroutz - Κίνα, προτίμησε να φέρει το πιο δυνατό για μεγαλύτερο κέρδος, αν σκεφτείς ότι το αγοράζει κάτω από 250€ και το πουλάει 500. Όλα για το κέρδος, πολλά τηλέφωνα xiaomi θα μπορούσε να είχε φέρει προφανώς δεν τις συμφέρει.

 

Φιλε δεν ειναι αυτος ο λογος που φερνει μονο το pro,και προφανως δεν εξηγείται στο παρων νημα.

Στο αλλο σκελος να βαλεις και τον παραγωντα οτιμ καποιοι θελουν και την επισημη εγγυηση 2 ετων και για αυτο και θα δωσουν το 100ρικο.

Επιλογες πολλες λοιπον,

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα, χτές πρώτη μέρα αρκετά θετικές εντυπώσεις από το τηλέφωνο,ήρθα από huawei,ήθελα πολύ ν δοκιμάσω επιτέλους ένα xiaomi. Ακόμα δε έκανα ούτε πρώτη φόρτιση για να βγάλω συμπεράσματα. Το μόνο που με χάλασε, και πάλι Όχι τρελά ,είναι ότι έβαλα ένα τζαμακι nillkin κ το δακτυλικό μάλλον δεν πιάνει πάντα καλά. Μάλλον θα πρέπει να βρώ πιο λεπτό στρώμα. Έχετε κάτι να προτείνετε;

Καλησπέρα. Εγώ έβαλα αυτό το τζαμάκι και η ανταπόκριση του δακτυλικού είναι καλή

https://www.aliexpress.com/item/4000055492726.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4b204c4dsIOkUT

Ότι αφορά το gel προστατευτικό που έβαλε ο φίλος μας πιστεύω ότι μετά από λίγο καιρό θα κιτρινίσει όπως παθαίνουμε με θήκες σιλικόνης. Μακάρι να κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν ειναι αυτος ο λογος που φερνει μονο το pro,και προφανως δεν εξηγείται στο παρων νημα.

Στο αλλο σκελος να βαλεις και τον παραγωντα οτιμ καποιοι θελουν και την επισημη εγγυηση 2 ετων και για αυτο και θα δωσουν το 100ρικο.

Επιλογες πολλες λοιπον,

 

Γιατί αυτή τη στιγμή τι εγγύηση έχει; 2 έτη δεν είναι υποχρεωμένοι να δώσουν; παίζει ρόλο από ππυ είναι; έτσι κ αλλιώς με το ιμει μπορεί να δει κάποιος από που είναι το τηλ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αυτή τη στιγμή τι εγγύηση έχει; 2 έτη δεν είναι υποχρεωμένοι να δώσουν; παίζει ρόλο από ππυ είναι; έτσι κ αλλιώς με το ιμει μπορεί να δει κάποιος από που είναι το τηλ

 

Μελος απο το 2008 στο παρων φορα και ρωτας τετοια πραματα σχετικα με την εγγυηση.....?

Αδιαβαστος.:)

Αυτα μονο σε σαμ και χουα και μονο ενα ειναι αγορασμενοα απο ευρωπη και εννοειται απο επισημο διανομεα τους.....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα

Σας παρακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό. Θέλω α πάρω το mi 9t, ήμουν σχεδόν έτοιμος. Τ τα ένας φίλος πήρε το Samsung galaxy a 70. Συγκριτικά με τις δύο συσκευές έχετε κάτι να πείτε? Είδα κάτι στο YouTube δεν με διαφωτισε όμως.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα

Σας παρακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό. Θέλω α πάρω το mi 9t, ήμουν σχεδόν έτοιμος. Τ τα ένας φίλος πήρε το Samsung galaxy a 70. Συγκριτικά με τις δύο συσκευές έχετε κάτι να πείτε? Είδα κάτι στο YouTube δεν με διαφωτισε όμως.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλυτερα να ρωτησεις στο καταλληλο νημα.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μελος απο το 2008 στο παρων φορα και ρωτας τετοια πραματα σχετικα με την εγγυηση.....?

Αδιαβαστος.:)

Αυτα μονο σε σαμ και χουα και μονο ενα ειναι αγορασμενοα απο ευρωπη και εννοειται απο επισημο διανομεα τους.....

 

Μπορεί να είμαι χρόνια μέλος αλλά στο συγκεκριμένο θέμα επικρατεί μια ασάφεια, και δεν μπορώ να καταλάβω αν σε καλύπτει το κατάστημα ή η ίδια η Xiaomi, και για πόσο διάστημα. Πάραυτα δεν το πήρα αρνητικά και συνέχισα και το αγόρασα, γιατί ήθελα να δουλέψω τα κινητά της. Αγορασμένο από καλό μαγαζί στο Σκρουτζ το πήρα

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι 2ετη εγγύηση έχουν μόνο όσα έχουν έρθει από infoquest, τα υπόλοιπα από Σκρουτζ έχουν εγγύηση από το κατάστημα
Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι 2ετη εγγύηση έχουν μόνο όσα έχουν έρθει από infoquest, τα υπόλοιπα από Σκρουτζ έχουν εγγύηση από το κατάστημα

 

Με καλυψες φιλε.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο ποιο είναι δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Ψάξε η άνοιξε νέο θέμα φίλε στο επιλογή συσκευής.....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο team...εχω την εξής ερώτησή στο always on display οταν εχω ειδοποίηση του messenger μου δείχνει το εικονίδιο του messenger οταν εδω από οποιασδήποτε αλλη εφαρμογή δεν μουβτο δείχνει... Ειναι καποια ρύθμιση? Η το επιλέγει το λογισμικό??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο team...εχω την εξής ερώτησή στο always on display οταν εχω ειδοποίηση του messenger μου δείχνει το εικονίδιο του messenger οταν εδω από οποιασδήποτε αλλη εφαρμογή δεν μουβτο δείχνει... Ειναι καποια ρύθμιση? Η το επιλέγει το λογισμικό??

 

https://forum.xda-developers.com/Mi-9/help/display-notifications-aod-t3943399

 

Καλησπέρα, δες εδώ μήπως σε βοηθήσει κάπως κ πες μας

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω και δεν βρίσκω πουθενά στις ρυθμίσεις τουMi 9t μου την επιλογή για ενεργοποίηση volte.

Άσχετα από το αν ο πάροχος μου το υποστηρίζει ή όχι γενικά ή ειδικά δεν θα έπρεπε κάπου στις ρυθμίσεις να υπάρχει να τικαρω την επιλογή;

Θυμάμαι ότι κάπου υπήρχε αλλά πλέον δεν το βρίσκω με τίποτα

Έχει κανείς κάποια ιδεα;

Η συσκευή είναι από banggood global και χωρίς να πειραχτεί bootloader κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις -> Κάρτες sim και κινητα δίκτυα -> Επιλέγεις πάνω πάνω την sim που θες και μετά ενεργοποιείς τη χρήση Volte
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις -> Κάρτες sim και κινητα δίκτυα -> Επιλέγεις πάνω πάνω την sim που θες και μετά ενεργοποιείς τη χρήση Volte

Αυτό ακριβώς φοβόμουν. Σε εμένα δεν εμφανίζεται η επιλογή που αναφέρεις φίλε.επισυναπτω και σκρινσοτ

6dd7019949221c7d214f7f6c9312b586.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς φοβόμουν. Σε εμένα δεν εμφανίζεται η επιλογή που αναφέρεις φίλε.επισυναπτω και σκρινσοτ

6dd7019949221c7d214f7f6c9312b586.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πρέπει να τα κάνεις disable με τις κατάλληλες εντολές στον dialer

VoLTE: *#*#86583#*#*

VoWiFi: *#*#869434#*#*

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τα κάνεις disable με τις κατάλληλες εντολές στον dialer

VoLTE: *#*#86583#*#*

VoWiFi: *#*#869434#*#*

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ πολύ φίλε.

Αυτό ήταν λύθηκε το ζήτημα

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω η επερχόμενη αναβάθμιση να διορθώσει τα κακως κειμενα του software γιατι τετοιο χαλι δεν εχω συναντήσει σε καινούργια συσκευη.

Σημερα μου εκανε ένα τρελο που ομοιο του δεν μου εχει συμβει στο παρελθόν

Σε μερα πολύ ξεκούραστη για την συσκευη , με μολις δυο ωρες ενεργής οθόνης και μια κληση ενός λεπτού, ως το απόγευμα η μπαταρια ειχε πέσει στο 35% ( κανονικα 35% φτανει το βραδυ της δευτερης μερας με σοβαρη χρηση).

Εκανα επανεκκίνηση καθως ένιωσα την συσκευή ζεστη και καπου εκεί σταματησε η κατηφόρα.

Πως και γιατι άγνωστο.

Προχθές αυθαίρετα ενώ ενημέρωνε τις εφαρμογες της miui κατεβασε 3-4 άκυρες χωρις να με ρωτησει ( φυσικα τις εβγαλα)

Καποιες φορες που με καλουν και εχω το κινητο στην τσεπη η οθονη δεν αναβει και πρέπει να βρω τροπο η με το Power button η με διπλο tab να ξυπνήσω την οθονη.

Ακομα και το πιο απλο όπως είναι το swipe down για να δω τις ειδοποιήσεις δεν το πιανει σωστα και αρκετες φορες το καταλαβαίνει ως κινηση προς αριστερά η δεξια.

Πρεπει να κανω swipe καθετα με το χάρακα για να είναι σίγουρο το κατέβασμα της notification.

Τι στην ευχη κανουν τοσα χρονια με αυτην την miui δεν εχω καταλάβει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν συμβαινει και σε καποιον αλλον αλλα σε εμενα δεν ανοιγει καθολου τις διπλοτυπες εφαρμογες π.χ αν θελω να εχω δευτερο λογαριασμου απο ιδια τραπεζα ,viber, facebook ,κλπ ενω εγκαθιστω την διπλοτυπη εφαρμογη με το που παω να την ανοιξω μου βγαζει το μηνυμα (αδεια δεν εγκριθηκε) αν εχει συμβει σε καποιον πως το εχετε αντιμετωπισει
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Κάτοχος κανά μήνα του κινητού, αν έχει παρακαλώ πολύ κάποιος την καλοσύνη να μου απαντήσει μερικές ερωτήσεις σχετικά με το κινητό.

 

1. Αυτό το gcam που στο καλό το βρίσκουμε? Έχει κάποιος ένα λινκ? Αφού το περάσω στο κινητό, απλά το τρέχω ή θέλει ξεκλειδώματα, root ή όπως αλλιώς λέγεται? Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν είναι διαθέσιμο στο store?

 

2.Αυτό το πράγμα με τις ειδοποιήσεις..Ενώ ρυθμίζω την ένταση της ειδοποίησης (με κόπο) να είναι στην χαμηλότερη δυνατή ένταση, αυτή ακούγεται λες και είναι στο 40% του max. Διορθώνεται κάπως αυτό?

 

3. Βάζω 3 ξυπνητήρια το πρωί, πατάω snooze 1-2 φορές μέχρι να σηκωθώ, εν τέλει όταν σηκώνομαι κλείνω επιτόπου τα ξυπνητήρια, αλλά αυτά συνεχίζουν να βαράνε μερικές φορές ακόμα, σα να μην έχει καταλάβει ότι τα έχω κλείσει, σαν να έχει κρατήσει το snooze που πάτησα μερικά λεπτά πριν.

 

4. Αν κάποιος κάτοχος έχει δοκιμάσει να βγάλει βίντεο από live συναυλία, η ηχογράφηση αν κάνει το κλασσικό άθλιο σφύριγμα που έκαναν παλιά τα κινέζικα και πως του φαίνεται η ποιότητα ηχογράφησης. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, γιαυτό και ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

3. Βάζω 3 ξυπνητήρια το πρωί, πατάω snooze 1-2 φορές μέχρι να σηκωθώ, εν τέλει όταν σηκώνομαι κλείνω επιτόπου τα ξυπνητήρια, αλλά αυτά συνεχίζουν να βαράνε μερικές φορές ακόμα, σα να μην έχει καταλάβει ότι τα έχω κλείσει, σαν να έχει κρατήσει το snooze που πάτησα μερικά λεπτά πριν.

 

 

 

 

Για να κλείσει το ξυπνητήρι πρέπει να κάνεις swipe από κάτω ως πάνω στην οθόνη.

Και εγώ βάζω ένα ξυπνητήρι με εντολή να χτυπάει κάθε μισή ώρα.

Αν κάνω μόνο tab στον κύκλο θα ξανα χτυπήσει.

Αν κάνω swipe από κάτω ακυρώνεται

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω η επερχόμενη αναβάθμιση να διορθώσει τα κακως κειμενα του software γιατι τετοιο χαλι δεν εχω συναντήσει σε καινούργια συσκευη.

Σημερα μου εκανε ένα τρελο που ομοιο του δεν μου εχει συμβει στο παρελθόν

Σε μερα πολύ ξεκούραστη για την συσκευη , με μολις δυο ωρες ενεργής οθόνης και μια κληση ενός λεπτού, ως το απόγευμα η μπαταρια ειχε πέσει στο 35% ( κανονικα 35% φτανει το βραδυ της δευτερης μερας με σοβαρη χρηση).

Εκανα επανεκκίνηση καθως ένιωσα την συσκευή ζεστη και καπου εκεί σταματησε η κατηφόρα.

Πως και γιατι άγνωστο.

Προχθές αυθαίρετα ενώ ενημέρωνε τις εφαρμογες της miui κατεβασε 3-4 άκυρες χωρις να με ρωτησει ( φυσικα τις εβγαλα)

Καποιες φορες που με καλουν και εχω το κινητο στην τσεπη η οθονη δεν αναβει και πρέπει να βρω τροπο η με το Power button η με διπλο tab να ξυπνήσω την οθονη.

Ακομα και το πιο απλο όπως είναι το swipe down για να δω τις ειδοποιήσεις δεν το πιανει σωστα και αρκετες φορες το καταλαβαίνει ως κινηση προς αριστερά η δεξια.

Πρεπει να κανω swipe καθετα με το χάρακα για να είναι σίγουρο το κατέβασμα της notification.

Τι στην ευχη κανουν τοσα χρονια με αυτην την miui δεν εχω καταλάβει;

 

Με Nova Launcher και σχετικές ρυθμίσεις στις κινήσεις δεν έχω κανένα πρόβλημα, δουλεύει αλάνθαστα και χωρίς παραξενιές.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω κατι για το συγκεκριμενο κινητο. καταρχιν το εχει παρει κανενα ατομο ?βλεπω η τιμη του ειναι παρα πολυ καλη σε αυτα που δινει το τηλεφωνο.

 

σχετικα τωρα με την αγαγνωριση προσωπου το χιαομι mi9t εμφανιζει η μαλλον βγαζει μια μικρη καμερα .δηλαδη αν θελω να ανοιγει το κινητο πρεπει παντα να πεταγεται αυτη η καμερα ? δεν υπαρχει ρυθμιση να μην ανοιγοκλεινει οταν θελω να χρησιμοποιω το face id ?

Link to comment
Share on other sites

Η selfie camera του κινητού είναι μόνο αυτή που πετάγεται. Επομένως ναι, κάθε φορά που που θα πρέπει να κάνει αναγνώριση προσώπου πρέπει να βγαίνει η camera, να κάνει την αναγνώριση και μετά να ξανακρύβεται.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...