Jump to content

Xiaomi Mi 9T Pro


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,έχει κάνει κάποιος αλλαγή μπαταρίας να μου πει αν είδε διάφορα ;επίσης ξέρει κάποιος τι μπαταρία βάζουν συνήθως; Επειδή ψήνομαι να του κάνω ένα φρεσκάρισμα αλλά με αγχώνει το γεγονός ότι κάποιος θα ανοίξει το κινητό μου και θα του κάνει κάποιο σημάδι η θα μου βάλει μια μουφα μπαταρία γιατι 1.5 χρόνο τώρα είναι πένα. επίσης τι τιμές παίζουν ;στα Χανιά μου ζητάνε 35 ευρώ .
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα για κατεστραμενες μου μοιαζουν. αν ειναι φωτογραφιες που ειναι ανεβασμενες στο google photos, σβησε τα data της εφαρμογης για να ξανασυγχρονισουν-εμφανιστουν στο κινητο για να δεις αν ειναι η μικρογραφια damaged.

Όταν τις ανοίγω δεν είναι καταστραμμένες ..είναι φωτό που έχω κατεβάσει από Google photos που τις έχω συγχρονισμενες.. δοκιμάζω να κάνω αυτό που γράφεις

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου ετυχε ενα περιεργο προβλημα. Ενω ημουν συνδεδεμενος στο wifi της δουλειας, ξαφνικα με πεταει και δεν ξανασυνδεεται. Μου εβγαζε συνεχεια οτι ειναι λαθος ο κωδικος απο εκει και περα. Ο κωδικος ομως δεν ειχε αλλαξει και το δοκιμασαμε και με το κινητο συναδελφου και δουλευε κανονικα.(Το laptop μου εμπαινε κανονικα) Δοκιμασα επισης και απο το guest της δουλειας και παλι εβγαζε το ιδιο πραγμα.

Δοκιμασα restart το κινητο, forget - ξεforget το network αλλα τιποτα.

Μονο εγω ειχα αυτο το προβλημα.

Σε ολα τα αλλα wifi μπαινει κανονικα. (Σπιτι - γειτονα - wifi spot)

Εχει κανεις καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου ετυχε ενα περιεργο προβλημα. Ενω ημουν συνδεδεμενος στο wifi της δουλειας, ξαφνικα με πεταει και δεν ξανασυνδεεται. Μου εβγαζε συνεχεια οτι ειναι λαθος ο κωδικος απο εκει και περα. Ο κωδικος ομως δεν ειχε αλλαξει και το δοκιμασαμε και με το κινητο συναδελφου και δουλευε κανονικα.(Το laptop μου εμπαινε κανονικα) Δοκιμασα επισης και απο το guest της δουλειας και παλι εβγαζε το ιδιο πραγμα.

Δοκιμασα restart το κινητο, forget - ξεforget το network αλλα τιποτα.

Μονο εγω ειχα αυτο το προβλημα.

Σε ολα τα αλλα wifi μπαινει κανονικα. (Σπιτι - γειτονα - wifi spot)

Εχει κανεις καμια ιδεα?

 

Να εχει φαει καποιο ban ή καποιο σκάλωμα η mac adress σου στο ρουτερ της δουλειας το σκεφτηκες;

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου ετυχε ενα περιεργο προβλημα. Ενω ημουν συνδεδεμενος στο wifi της δουλειας, ξαφνικα με πεταει και δεν ξανασυνδεεται. Μου εβγαζε συνεχεια οτι ειναι λαθος ο κωδικος απο εκει και περα. Ο κωδικος ομως δεν ειχε αλλαξει και το δοκιμασαμε και με το κινητο συναδελφου και δουλευε κανονικα.(Το laptop μου εμπαινε κανονικα) Δοκιμασα επισης και απο το guest της δουλειας και παλι εβγαζε το ιδιο πραγμα.

 

Δοκιμασα restart το κινητο, forget - ξεforget το network αλλα τιποτα.

 

Μονο εγω ειχα αυτο το προβλημα.

 

Σε ολα τα αλλα wifi μπαινει κανονικα. (Σπιτι - γειτονα - wifi spot)

 

Εχει κανεις καμια ιδεα?

μπορεί να σε πετάει το ρούτερ έξω λόγω πολλών συνδέσεων,αν μπορείς κάνε του μια επανεκινηση
Link to comment
Share on other sites

Να εχει φαει καποιο ban ή καποιο σκάλωμα η mac adress σου στο ρουτερ της δουλειας το σκεφτηκες;

 

Για ban δεν νομιζω, δεν υπαρχει καποιος λογος. Μονο εφαρμογες της δουλειας χρησιμοποιω, ετσι και αλλιως εχει firewall και κοβει ενα σωρο πραγμα.

Το σκαλωμα με την mac adress μπορω να το ελεγξω καπως?

 

μπορεί να σε πετάει το ρούτερ έξω λόγω πολλών συνδέσεων,αν μπορείς κάνε του μια επανεκινηση

 

Ουτε αυτο ειναι πιθανο μαλλον γιατι μπαινουμε σε συγκεκριμενη συνδεση για τεχνικους. Αυτο θα μπορουσε πχ να το κανει στο guest.

Δυστυχως δεν εχω προσβαση στα δικτυα - ρουτερ τους. (επιχειρηση με πανω απο 300 ατομα που εχουν προσβαση στο δικτυο με κινητα, λαπτοπ κτλ)

Edited by yanniliki
Link to comment
Share on other sites

και άλλοι αν ψάξεις θα έχουν πρόβλημα

μπορείς να κάνεις ένα reset όλων των wifi δικτύων και επανεκκίνηση και τσεκαρε το πάλι,το ότι είσαι σε επιχείρηση δεν σημαίνει ότι δέχεται άπειρες συνδέσεις το ρούτερ η σε κάποιες συνδέσεις μπορεί να δίνει προτεραιότητα ,βέβαια αυτά ρυθμιζονται από μέσα η αν κατεβάζεις αρχεία είδαν ότι έχεις πολύ traffic και σε πέταξαν έξω ....πολλά μπορούν να συμβούν σε τέτοιες περιπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ρωτουσα τους τεχνικους του δικτυου παντως. απο την στιγμη που δεν εχει κανενα προβλημα παρα μονο με το συγκεκριμενο μονο, στα ξαφνικα, κατι παιζε με μπλοκαρισμα που εφαγες απο το ρουτερ/δικτυο, και οχι θεμα συσκευης.
Link to comment
Share on other sites

και άλλοι αν ψάξεις θα έχουν πρόβλημα

μπορείς να κάνεις ένα reset όλων των wifi δικτύων και επανεκκίνηση και τσεκαρε το πάλι,το ότι είσαι σε επιχείρηση δεν σημαίνει ότι δέχεται άπειρες συνδέσεις το ρούτερ η σε κάποιες συνδέσεις μπορεί να δίνει προτεραιότητα ,βέβαια αυτά ρυθμιζονται από μέσα η αν κατεβάζεις αρχεία είδαν ότι έχεις πολύ traffic και σε πέταξαν έξω ....πολλά μπορούν να συμβούν σε τέτοιες περιπτώσεις

 

Εννοειται δεν μπορω να βαλω χερι στις εγκαταστασεις τους. Το μονο που μπορω να κανω ειναι να παω στο IT τμημα τους και να το αναφερω.

Στο κινητο μονο Slack χρησιμοποιω για επικοινωνια με τα αλλα μελη. Ολη την δουλεια με το λαπτοπ την κανω και αν ετρωγε κατι ban για traffic θα ηταν αυτο ( πραγμα που δεν νομιζω γιατι οπως ειπα μπαινω σε δικτυο για τεχνικους οποτε δεν εχουμε περιορισμους)

Πιστευετε δηλαδη οτι δεν ειναι θεμα του κινητου? Αυτο με ανησυχησε εμενα πιο πολυ.

 

Εγω θα ρωτουσα τους τεχνικους του δικτυου παντως. απο την στιγμη που δεν εχει κανενα προβλημα παρα μονο με το συγκεκριμενο μονο, στα ξαφνικα, κατι παιζε με μπλοκαρισμα που εφαγες απο το ρουτερ/δικτυο, και οχι θεμα συσκευης.

 

Δυστυχως αυτο πρεπει να γινει την Δευτερα. Το κακο ειναι οτι δουλευω εκει αυριο και δεν εχει καν σημα για να χρησιμοποιησω 4G. Αν γινει κατι επειγον, βραστα.

Αυτο θα ηθελα να ξεκαθαρισω πρωτα. Να δω οτι δεν εφαγε το κινητο σκαλωμα στα καλα καθουμενα και δεν μπαινει.

Edited by yanniliki
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται δεν μπορω να βαλω χερι στις εγκαταστασεις τους. Το μονο που μπορω να κανω ειναι να παω στο IT τμημα τους και να το αναφερω.

Στο κινητο μονο Slack χρησιμοποιω για επικοινωνια με τα αλλα μελη. Ολη την δουλεια με το λαπτοπ την κανω και αν ετρωγε κατι ban για traffic θα ηταν αυτο ( πραγμα που δεν νομιζω γιατι οπως ειπα μπαινω σε δικτυο για τεχνικους οποτε δεν εχουμε περιορισμους)

Πιστευετε δηλαδη οτι δεν ειναι θεμα του κινητου? Αυτο με ανησυχησε εμενα πιο πολυ.

 

 

 

Δυστυχως αυτο πρεπει να γινει την Δευτερα. Το κακο ειναι οτι δουλευω εκει αυριο και δεν εχει καν σημα για να χρησιμοποιησω 4G. Αν γινει κατι επειγον, βραστα.

Αυτο θα ηθελα να ξεκαθαρισω πρωτα. Να δω οτι δεν εφαγε το κινητο σκαλωμα στα καλα καθουμενα και δεν μπαινει.

 

Μου εχει τυχει με οικιακο δικτυο, να θελει επανεκκινηση το ρουτερ για να μπορεσω να συνδεθω. Οπως ολοι, εικασιες κανουμε. Αλλα απο την δικη μου εμπειρια το συμπερασμα που εχω ειναι οτι ειναι θεμα δικτυου το οτι δεν μπορεις να συνδεθεις. Θα πιστευα οτι ηταν σκαλωμα του κινητου αν ειχες το προβλημα κ σε άλλα δικτυα. που απ οτι ειπες, δεν εχεις.

Link to comment
Share on other sites

όσοι έχετε κάποια Κρίσταλ κλιαρ θήκη όπως την spigen αφού την επλυνα και την εξυσα με διάφορα από χλωρίνη ξύδι πράσινα σαπούνια κτλ γιατί σιχαινομουν να την πιάσω και προκοπή δεν είδα η λύση ήρθε με ρολ σκόνη και συρματάκι καλής ποιότητας όπως σανιτας να μη χαράζει

επανήλθε στο 90% όπως ήτανε καινούργια

εντυπωσιακό!!!

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό το άρθρο το κινητό μας μπορεί να πάρει την miui 13 αλλά ίσως και όχι. Λέτε να ισχύει ότι δεν θα την πάρουμε;

 

https://midealss.com/blog/2021/01/01/842/

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό το άρθρο το κινητό μας μπορεί να πάρει την miui 13 αλλά ίσως και όχι. Λέτε να ισχύει ότι δεν θα την πάρουμε;

 

https://midealss.com/blog/2021/01/01/842/

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η λιστα ειναι ηλιθια. εχει στις συσκευες που θα παρουν την miui13 το redmi k20 pro που ειναι η κινεζικη εκδοση του κινητου μας κ δεν εχει το δικό μας. καμία απολυτως λογική.

 

miui update παιρνει η πλειονότητα των κινητων. το δυσκολο ειναι στο android update.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου ετυχε ενα περιεργο προβλημα. Ενω ημουν συνδεδεμενος στο wifi της δουλειας, ξαφνικα με πεταει και δεν ξανασυνδεεται. Μου εβγαζε συνεχεια οτι ειναι λαθος ο κωδικος απο εκει και περα. Ο κωδικος ομως δεν ειχε αλλαξει και το δοκιμασαμε και με το κινητο συναδελφου και δουλευε κανονικα.(Το laptop μου εμπαινε κανονικα) Δοκιμασα επισης και απο το guest της δουλειας και παλι εβγαζε το ιδιο πραγμα.

Δοκιμασα restart το κινητο, forget - ξεforget το network αλλα τιποτα.

Μονο εγω ειχα αυτο το προβλημα.

Σε ολα τα αλλα wifi μπαινει κανονικα. (Σπιτι - γειτονα - wifi spot)

Εχει κανεις καμια ιδεα?

 

Λοιπον, πηγα σημερα στους ΙΤαδες και μου ειπαν οτι εγινε αυτοματο ban της συσκευης μου απο το δικτυο επειδη υπηρχε καποια ''υποπτη'' κινηση. Παραπανω λεπτομεριες δεν μου ειπαν, εγω κατι περιεργο δεν εκανα απ οσο θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, πηγα σημερα στους ΙΤαδες και μου ειπαν οτι εγινε αυτοματο ban της συσκευης μου απο το δικτυο επειδη υπηρχε καποια ''υποπτη'' κινηση. Παραπανω λεπτομεριες δεν μου ειπαν, εγω κατι περιεργο δεν εκανα απ οσο θυμαμαι.
εγώ στο ειπα δεν στο ειπα? χαχά
Link to comment
Share on other sites

Για να ετοιμαζομαστε σιγα σιγα να παιρνουμε σειρα.

 

168443525_262083788928348_5769965168182527394_n.png?_nc_cat=101&ccb=1-3&_nc_sid=ae9488&_nc_ohc=tQ9fH_WTDWwAX96oaA4&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=e82fb10fff23102df85da15ca5af32c5&oe=608DF983

 

edit. διαβαζω εδω οτι παιζει το beta testing να μην ειναι για το miui12.5 ΑΛΛΑ για miui12 με android11.

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι αυτό κι εμείς με mi 10T & pro την 11 πήραμε πρώτα τον προηγούμενο μήνα και τώρα αναμένεται το miui 12.5

Λογικά στην σειρά mi 9, 9T Μάιο Ιούνιο το κόβω.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

όχι ότι θα την περάσω αν δεν βγει επίσημα στο update και πάλι θα το σκεφτώ....τώρα που ξαφνικά δουλεύουν οι ειδοποιήσεις,αλλά ισχύει τα χουν κάνει λίγο μαντάρα

βασικά περιμένω security patch τώρα τον Απρίλιο τα άλλα δεν με αφορούν

ότι δουλεύει δεν το πειράζουμε .... χαχά!!!

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι αυτό κι εμείς με mi 10T & pro την 11 πήραμε πρώτα τον προηγούμενο μήνα και τώρα αναμένεται το miui 12.5

 

Λογικά στην σειρά mi 9, 9T Μάιο Ιούνιο το κόβω.

εσείς δεν ήσασταν στο πρώτο κύμα και ακόμα αναμένεται να την πάρετε?α καλά κρασιά για μας τότε,για official stable καλά είπα Σεπτέμβριο και να δουμε
Link to comment
Share on other sites

όχι ότι θα την περάσω αν δεν βγει επίσημα στο update και πάλι θα το σκεφτώ....τώρα που ξαφνικά δουλεύουν οι ειδοποιήσεις,αλλά ισχύει τα χουν κάνει λίγο μαντάρα

βασικά περιμένω security patch τώρα τον Απρίλιο τα άλλα δεν με αφορούν

ότι δουλεύει δεν το πειράζουμε .... χαχά!!!

 

χαχαχα! δεν εχεις αδικο. εγω θα την περασω πρωτος πρωτος αφου βεβαιωθω πρωτα οτι δεν μπρικαρει (εχει φοβηθει το ματι μου με περιπτωσεις σαν το Α3) επειδη εξακολουθω να εχω προβλημα με τα chat heads του fb messenger. Μου φριζαρει το κινητο οταν ειναι ενεργοποιημενα τα chat heads.

Link to comment
Share on other sites

@akalos

Δεν ήθελα να γράψω καλοκαίρι, αλλά εκεί το βλέπω, τώρα θα είναι αρχές, μέσα ή τέλη θα δείξει... ;) :)

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

τωρα το Μάιο τελειώνει αν δεν κάνω λάθος η εγγύηση και μάλλον αν δεν βαρεθω θα του περάσω καμία aosip,evolution κτλ,αρκεί να περνάει to Play Protect

και ας πάει να πνίγει η σιαομι

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα! δεν εχεις αδικο. εγω θα την περασω πρωτος πρωτος αφου βεβαιωθω πρωτα οτι δεν μπρικαρει (εχει φοβηθει το ματι μου με περιπτωσεις σαν το Α3) επειδη εξακολουθω να εχω προβλημα με τα chat heads του fb messenger. Μου φριζαρει το κινητο οταν ειναι ενεργοποιημενα τα chat heads.
θα φτιάξει απ' μόνο του έτσι χωρίς λόγο

δεν μου λες το safetynet test το περνάει

εμένα όχι

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.freeandroidtools.safetynettest

edit: το πέρασε τελικά ...παράξενο... lol

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...