Jump to content

Xiaomi Mi 9T Pro


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

+1. Αυτό ετοιμαζόμουν να γράψω. Υπάρχει και άλλος τρόπος, να κατεβάσει ο φίλος μας χειροκίνητα την rom (εφόσον υπάρχει επίσημα, πρέπει να ελέγξω που και εάν είναι ανεβασμένη), και να την κατεβάσει ως zip στον υπολογιστή ή το κινητό του και όχι μέσω του updater, και να την περάσει χειροκίνητα.

 

Εάν ενδιαφέρει αυτή η μέθοδος τον φίλο, μπορεί να με ενημερώσει.

 

Ευχαριστώ.

 

Έγινε και restart router και συσκευής με καμία τύχη.

Επίσης με σύνδεση σε άλλο δίκτυο δεν λύνεται το πρόβλημα.

 

Ναι φίλε σε παρακαλώ αν βρεις την επίσημη ρομ θα δοκιμάσω χειροκίνητα.

 

Αλλιώς πάω για factory reset.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε και restart router και συσκευής με καμία τύχη.

Επίσης με σύνδεση σε άλλο δίκτυο δεν λύνεται το πρόβλημα.

 

Ναι φίλε σε παρακαλώ αν βρεις την επίσημη ρομ θα δοκιμάσω χειροκίνητα.

 

Αλλιώς πάω για factory reset.

 

Θέλω να μου πεις ακριβώς, ή να ανεβάσεις screenshot (το προτιμώ-εάν μπορείς βέβαια) με την έκδοση MiUi που είσαι. Εάν θες, και δεν έχεις άλλον updater, χρησιμοποίησε αυτόν εδώ.

Ρυθμίσεις->Σχετικά με το τηλέφωνο->MiUi έκδοση.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδες αν ειναι ευκολο, καποιος να μου προτεινει ποια gcam να δοκιμασω στο κινητο μας. με ενδιαφερουν οι νυχτερινες ληψεις κ astrophotography να δοκιμασω.:happy:
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μου πεις ακριβώς, ή να ανεβάσεις screenshot (το προτιμώ-εάν μπορείς βέβαια) με την έκδοση MiUi που είσαι. Εάν θες, και δεν έχεις άλλον updater, χρησιμοποίησε αυτόν εδώ.

Ρυθμίσεις->Σχετικά με το τηλέφωνο->MiUi έκδοση.

 

https://photos.app.goo.gl/uTt55LEc9qJSGGXs8

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 

Εδώ σου έχω τη νέα σου rom, επίσημη απο το mi.com την κατέβασα, και την έκανα upload στο mega για να μπορώ να την ανεβάσω εδώ, οπότε όλη η δουλειά είναι δική μου, μην ανησυχείς ότι το βρήκα κάπου ξεκάρφωτα και το ανέβασα.

 

Έπειτα, θα την εγκαταστήσεις χειροκίνητα, με τη μέθοδο απο τον οδηγό εδώ

(μέσα στον οδηγό, δίνω οδηγίες λήψης για rom άλλου κινητού, εσύ δε θα κατεβάσεις τίποτα άλλο , παρά μόνο το αρχείο mega επάνω της δικής σου rom).

Θα ακολουθήσεις απευθείας το βήμα 3. του οδηγού.

Τη rom δε χρειάζεται να την κάνεις unzip.

Μη ξεχάσεις να πάρεις backup απο mi cloud και Google πριν ξεκινήσεις (αν και κανονικά θέλει στήσιμο απο την αρχή), αλλά για συντομία προτείνω backup.

 

Και όταν τελειώσεις, ενημέρωσέ με πώς τα πήγες.

 

Ευχαριστώ.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδες αν ειναι ευκολο, καποιος να μου προτεινει ποια gcam να δοκιμασω στο κινητο μας. με ενδιαφερουν οι νυχτερινες ληψεις κ astrophotography να δοκιμασω.:happy:
Δες το ποστ 3181 την Gcam που αναφέρει ο vag74.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δες το ποστ 3181 την Gcam που αναφέρει ο vag74.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ευχαριστωωωω!! καλο θα ηταν να εχουμε ενα συγκεντρωτικο ποστ με ολα τα χρησιμα που κατα καιρους ποσταρονται εδω.

Link to comment
Share on other sites

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog1196/

 

https://drive.google.com/file/d/118wjY1BkcJ-DfkM1M2fWL2kEq56acgZO/view?usp=drivesdk

 

https://drive.google.com/file/d/11FIQJb6oBRQlz3u4sBwUlQfZx_uOxHKG/view?usp=drivesdk

 

Το πρώτο xml είναι για όλες τις συνθήκες και το δεύτερο για selfie, δουλεύουν όλες οι κάμερες και η σταθεροποίηση στο video, περιμένω τα σχόλια σου όταν την δοκιμάσεις και αν μπορείς να ανεβάσεις ένα συγκριτικό με την στοκ.

 

Η δική μου άποψη είναι ότι είναι πολύ ανώτερη η gcam σε όλες τις συνθήκες και είναι κοντά σε ποιότητα με τις σημερινές ναυαρχίδες

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

καλημερα, ειναι ιδανικη για νυχτερινες ληψεις ή υπαρχει καποια καλυτερη ή καποιο καλυτερο xml;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!

Μετά το update σε miui 12 έγινε εκ νέου εγκατάσταση κάποιων εφαρμογών της xiaomi που δεν θέλω.

mi browser pro

calendar

mi mover

 

Mε το Bloatware removal tool δεν μπορώ να τις αφαιρέσω και από ότι έψαξα δεν βλέπω να έχει γίνει κάποιο update στο εργαλείο. Είναι στην version 1.0.0

Δεν είμαι και δεν νομίζω πως θέλω να γίνω root.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να τις απεγκαταστήσω;

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!

Μετά το update σε miui 12 έγινε εκ νέου εγκατάσταση κάποιων εφαρμογών της xiaomi που δεν θέλω.

mi browser pro

calendar

mi mover

 

Mε το Bloatware removal tool δεν μπορώ να τις αφαιρέσω και από ότι έψαξα δεν βλέπω να έχει γίνει κάποιο update στο εργαλείο. Είναι στην version 1.0.0

Δεν είμαι και δεν νομίζω πως θέλω να γίνω root.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να τις απεγκαταστήσω;

 

Ευχαριστώ!!

 

Καλημέρα! Δοκίμασες το παρακάτω? https://github.com/Szaki/XiaomiADBFastbootTools

 

όπως και επίσης μέσω cmd με adb commands ,https://www.fonearena.com/blog/275578/how-to-uninstall-apps-on-xiaomi-without-root.html

 

p.s

 

μπροστά από την εντολή συμπληρώνουμε adb shell πχ adb shell pm uninstall –k ––user 0 com.android.browser

Edited by specguard
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Δοκίμασες το παρακάτω? https://github.com/Szaki/XiaomiADBFastbootTools

 

όπως και επίσης μέσω cmd με adb commands ,https://www.fonearena.com/blog/275578/how-to-uninstall-apps-on-xiaomi-without-root.html

 

p.s

 

μπροστά από την εντολή συμπληρώνουμε adb shell πχ adb shell pm uninstall –k ––user 0 com.android.browser

 

Όχι.. δεν τα ήξερα!

Θα δοκιμάσω.

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ σου έχω τη νέα σου rom, επίσημη απο το mi.com την κατέβασα, και την έκανα upload στο mega για να μπορώ να την ανεβάσω εδώ, οπότε όλη η δουλειά είναι δική μου, μην ανησυχείς ότι το βρήκα κάπου ξεκάρφωτα και το ανέβασα.

 

Έπειτα, θα την εγκαταστήσεις χειροκίνητα, με τη μέθοδο απο τον οδηγό εδώ

(μέσα στον οδηγό, δίνω οδηγίες λήψης για rom άλλου κινητού, εσύ δε θα κατεβάσεις τίποτα άλλο , παρά μόνο το αρχείο mega επάνω της δικής σου rom).

Θα ακολουθήσεις απευθείας το βήμα 3. του οδηγού.

Τη rom δε χρειάζεται να την κάνεις unzip.

Μη ξεχάσεις να πάρεις backup απο mi cloud και Google πριν ξεκινήσεις (αν και κανονικά θέλει στήσιμο απο την αρχή), αλλά για συντομία προτείνω backup.

 

Και όταν τελειώσεις, ενημέρωσέ με πώς τα πήγες.

 

Ευχαριστώ.

 

Έλα φιλε ολοκλήρωσα την εγκατάσταση με τη ρομ που μου έστειλες και όλα ειναι ΟΚ.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Το degoo δίνει 100gb.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το εχεις φιλε μου, το θεωρεις αξιοπιστο?

Link to comment
Share on other sites

Το έχω. Αλλά για αξιόπιστο? Ρίξε μια ματιά εδώ.

 

https://www.techradar.com/reviews/degoo

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το έχω. Αλλά για αξιόπιστο? Ρίξε μια ματιά εδώ.

 

https://www.techradar.com/reviews/degoo

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε ευχαριστω παρα πολυ καλημερα !

Link to comment
Share on other sites

Δες το ποστ 3181 την Gcam που αναφέρει ο vag74.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εκανα μια μικρη δοκιμη χθες και οντως βγαζει πολυ καλυτερα αποτελεσματα με ελαχιστο θορυβο σε σχεση με την στοκ σε βραδινες φωτο. σε ημερησιες δεν ειδα καμια ουσιαστικη διαφορα, αναλογη με τις νυχτερινες, χωρις να κανω εκτενη δοκιμη ομως.

 

στα κολληματα που ειχα παλιοτερα, εχω ενεργοποιησει τα παντα κ δεν μου κολλαει. μονο οταν ενεργοποιω τα chat heads του fb messenger γαμιεται το συμπαν σε freezes...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια μικρη δοκιμη χθες και οντως βγαζει πολυ καλυτερα αποτελεσματα με ελαχιστο θορυβο σε σχεση με την στοκ σε βραδινες φωτο. σε ημερησιες δεν ειδα καμια ουσιαστικη διαφορα, αναλογη με τις νυχτερινες, χωρις να κανω εκτενη δοκιμη ομως.

 

 

 

στα κολληματα που ειχα παλιοτερα, εχω ενεργοποιησει τα παντα κ δεν μου κολλαει. μονο οταν ενεργοποιω τα chat heads του fb messenger γαμιεται το συμπαν σε freezes...:mad:

Δοκίμασε ημερήσιες με πρόσωπα και θα δεις και εκεί τεράστια διαφορά

 

Στάλθηκε από το Huawei P30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε ημερήσιες με πρόσωπα και θα δεις και εκεί τεράστια διαφορά

 

Στάλθηκε από το Huawei P30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Tα xml μπορω να τα εναλλασω απλα πατωντας στο μαυρο κενο;

Link to comment
Share on other sites

Tα xml μπορω να τα εναλλασω απλα πατωντας στο μαυρο κενο;

 

Ακριβώς. Εναλλακτικά, μπορείς να τα περνάς χειροκίνητα (με copy paste) στο μενού της εφαρμογής της κάμερας, στο xml configuration Settings, κάνοντας χειροκίνητα και το ανάλογο save φυσικά.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πως γινετε να βαλω να παιζει το YouTube και το mxplayer στο παρασκηνιο με κλειστη την οθονη ? Οποτε κλεινω την οθονη, κλεινει και η εφαρμογη, δεν λειτουργει. Ειναι stock το τηλεφωνο .
Link to comment
Share on other sites

Για το YouTube που ξέρω δεν σε αφήνει η εφαρμογή. Πρέπει να πληρώσεις την premium. Δεν είναι θέμα συσκευής.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Για το YouTube που ξέρω δεν σε αφήνει η εφαρμογή. Πρέπει να πληρώσεις την premium. Δεν είναι θέμα συσκευής.

 

Αρα δεν υπαρχει κανενα κολπο που θα βοηθουσε δηλαδη. Ευχαριστω φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Πως γινετε να βαλω να παιζει το YouTube και το mxplayer στο παρασκηνιο με κλειστη την οθονη ? Οποτε κλεινω την οθονη, κλεινει και η εφαρμογη, δεν λειτουργει. Ειναι stock το τηλεφωνο .

 

Ψάξε στο Google το YouTube Vanced για αυτό που ζητάς. Όλο και κάτι θα βρεις...

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο Google το YouTube Vanced για αυτό που ζητάς. Όλο και κάτι θα βρεις...

 

Προσπαθω να το εγκαταστησω και μου λεει οτι εχω ενεργοποιησει το MIUI-Optimisations , πως το αποενεργοποιω ? Πρεπει να παω στο developer options? ΠΟυ το βρισκω?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να το εγκαταστησω και μου λεει οτι εχω ενεργοποιησει το MIUI-Optimisations , πως το αποενεργοποιω ? Πρεπει να παω στο developer options? ΠΟυ το βρισκω?

 

Δεν σε αφηνει καν να γινει εγκατασταση το apk ή αφου γινει η εγκατασταση εχεις το προβλημα;

 

Γενικα για να μην κλεινει μια εφαρμογη οταν ειναι στο παρασκηνιο, πατας παρατεταμενα πανω στην εφαρμογη που θες κ επιλεγεις "πληροφοριες εφαρμογης".

 

κατεβαινεις λιγο κ εχει το "εξοικονομηση μπαταριας". εκει επιλεγεις το "χωρις περιορισμους". Επισης καλο θα ηταν να κλειδωσεις στην μνημη (αυτο με το λουκετακι), στο "προσφατες εφαρμογες".

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...