Jump to content

[OnePlus 7 Pro] Τροποποιήσεις - Βελτιώσεις - ROM-Mod-Tweaks


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρέπει αφαιρέσεις Revonate και xXx όπως και αφαίρεση substratum themes πριν προχωρήσεις σε αναβάθμιση.

 

Ακόλουθα τη διαδικασία μέσω Magisk για αναβάθμιση rom είναι πιο γρήγορο και απλό τρόπο.

Post 72 5η σελίδα.

 

Και μετά εγκατάσταση από αρχή νέα Revonate,xXx και substratum themes.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Καλημέρα.

Σε ευχαριστώ πολύ αλεξ.

Θα το κάνω από βδομάδα που θα έχω χρόνο!

 

The power of Oneplus 7 Pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 579
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με τελευταία renovate ice πλέον διαθέσιμο η εμφάνιση καιρού σε ambient display όπως και επιλογή edge lighting να αναβοσβήνει συνέχεια σε περίπτωση λάβουμε ειδοποίηση έως ανοίξουμε οθόνη η διαβάσουμε το μήνυμα.:up:

 

Διαθέσιμο προ το παρών μόνο σε telegram

 

86b310694c14e83f7276e47d40432d7c.jpgb5570a622a6209a41b69de61514dd5e6.jpg

9b2d27d7ac7933c74f1e80f6b6c5cbc9.jpg

 

Sent from my MI MIX 3 using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

εμενα υπολειτουργει παντως το ice τωρα τελευταια.. Πολλα bugs..

Και δεν μπορω να καταλαβω και γιατι..

μαλλον παει για uninstall γιατι εχει αρχισει και να μου την δινει ο τυπος, τα λεφτα που ζηταει για το ξεκλειδωμα της εφαρμογης ειναι υπερβολικα..

 

Δεν εχω κανενα κομπλεξ, εφαρμογες που αξιζουν τις πληρωνω αλλα υπαρχει ενα οριο μεχρι 6 ευρω.

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

εμενα υπολειτουργει παντως το ice τωρα τελευταια.. Πολλα bugs..

Και δεν μπορω να καταλαβω και γιατι..

μαλλον παει για uninstall γιατι εχει αρχισει και να μου την δινει ο τυπος, τα λεφτα που ζηταει για το ξεκλειδωμα της εφαρμογης ειναι υπερβολικα..

 

Δεν εχω κανενα κομπλεξ, εφαρμογες που αξιζουν τις πληρωνω αλλα υπαρχει ενα οριο μεχρι 6 ευρω.

Εγώ την έχω καταβρει με την revovate από το καλοκαίρι που αγόρασα και τις 3 άδειες για να έχω lifetime subscription.

 

Δεν έχω αντιμετωπίσει θέματα και χρησιμοποιώ μπόλικα features ενσωματώνει και δουλεύουν κανονικά.

 

Παιδευτικα μόνο εχθές με εμφάνιση καιρού σε ambient display μιας και απείχα από stock rom μεγάλο διάστημα και είχα χάσει επεισόδια αλλά στο τέλος όλα καλά με την βοήθεια των χρηστών σε telegram.

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος..

Εγω εχω κανει debloat τον καιρο και δεν ασχοληθηκα..

Αλλα το ambient display, μια δουλευει μια δεν δουλευει..

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αν ξεκλειδώσω τον bootloader και τον κλειδώσω μελλοντικά ξανά,το widevine level θα γυρίσει από L3 πάλι σε L1;
Link to comment
Share on other sites

Και dual boot λειτουργία σε op7p πλέον εφικτό.

https://www.xda-developers.com/unofficial-twrp-enables-true-dual-boot-oneplus-7-pro-5g/

 

Sent from my MIX 3 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεκλειδώσω τον bootloader και τον κλειδώσω μελλοντικά ξανά,το widevine level θα γυρίσει από L3 πάλι σε L1;
Καλημέρα.

Ναι φίλε μου!

 

The power of Oneplus 7 Pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αλεξ. Ελπίζω να είσαι καλά.

Στα δια ταύτα.

Τωρα είμαι με την τελευταία stable, xXx_NoLimits και renovate Ace rom.

Επίσης έχω smurfkernel.

Αξίζει να βάλω κάποια aosp rom σαν την evolution x, blissrom, havoc os κτλ?

Εάν ναι γιατί.

Σε ευχαριστώ πολύ

 

The power of Oneplus 7 Pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αλεξ. Ελπίζω να είσαι καλά.

Στα δια ταύτα.

Τωρα είμαι με την τελευταία stable, xXx_NoLimits και renovate Ace rom.

Επίσης έχω smurfkernel.

Αξίζει να βάλω κάποια aosp rom σαν την evolution x, blissrom, havoc os κτλ?

Εάν ναι γιατί.

Σε ευχαριστώ πολύ

 

The power of Oneplus 7 Pro be with you

 

Όχι Γιάννη δεν έχει νόημα πας σε custom rom όταν έχεις xXx και renovate ice.

 

Σε custom πας μόνο αν γουστάρεις aod, αν θες λίγη παραπάνω παραμετροποίηση που όμως επουσιωδη για το 90% χρηστών που έχουν ήδη xXx και renovate η αν θες πλήρη συμβατότητα με substratum themes στα πάντα πχ κάποια θέματα δεν δουλεύουν σε όλες τις διαθέσιμες επιλογές σε OOS οπως σε stock η AOSP Android πχ k klock η flowdor η statbar pack theme.

 

Επίσης σε OOS δεν παίζουν qs tile gradient theming.

 

Επίσης σε custom έχεις πάντα up to date security patch ενώ σε OOS είναι συνεχώς από 1 έως 3 μήνες διαφορά.

 

Αν δεν σε ενδιαφέρουν αυτά μένεις σε OOS.

 

Εγώ επειδή παίζω μπάλα με αυτά μένω με custom rom σχεδόν αποκλειστικά.

 

Αν πάντως μεταβείς σε custom θεωρώ evo, bliss, crDroid κατά σειρά τις καλύτερες, Havoc έχει μείνει πίσω.

 

Τώρα κάτι omni treskmod η paranoid είναι φτωχές από customization, personalization αρκετά φτωχότερες από OOS όταν έχεις εννοείται xXx και renovate.

 

Αυτά.

 

Sent from my MI MIX 3 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι Γιάννη δεν έχει νόημα πας σε custom rom όταν έχεις xXx και renovate ice.

 

Σε custom πας μόνο αν γουστάρεις aod, αν θες λίγη παραπάνω παραμετροποίηση που όμως επουσιωδη για το 90% χρηστών που έχουν ήδη xXx και renovate η αν θες πλήρη συμβατότητα με substratum themes στα πάντα πχ κάποια θέματα δεν δουλεύουν σε όλες τις διαθέσιμες επιλογές σε OOS οπως σε stock η AOSP Android πχ k klock η flowdor η statbar pack theme.

 

Επίσης σε OOS δεν παίζουν qs tile gradient theming.

 

Επίσης σε custom έχεις πάντα up to date security patch ενώ σε OOS είναι συνεχώς από 1 έως 3 μήνες διαφορά.

 

Αν δεν σε ενδιαφέρουν αυτά μένεις σε OOS.

 

Εγώ επειδή παίζω μπάλα με αυτά μένω με custom rom σχεδόν αποκλειστικά.

 

Αν πάντως μεταβείς σε custom θεωρώ evo, bliss, crDroid κατά σειρά τις καλύτερες, Havoc έχει μείνει πίσω.

 

Τώρα κάτι omni treskmod η paranoid είναι φτωχές από customization, personalization αρκετά φτωχότερες από OOS όταν έχεις εννοείται xXx και renovate.

 

Αυτά.

 

Sent from my MI MIX 3 using Tapatalk

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Οι συγκεκριμένες ρομ έχουν κάποια τρανταχτά bugs?

Πχ κάτι έχω διαβάσει για flickering στο αποτύπωμα.

Ισχύει αυτό?

Σε ευχαριστώ και πάλι.

 

The power of Oneplus 7 Pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Οι συγκεκριμένες ρομ έχουν κάποια τρανταχτά bugs?

Πχ κάτι έχω διαβάσει για flickering στο αποτύπωμα.

Ισχύει αυτό?

Σε ευχαριστώ και πάλι.

 

The power of Oneplus 7 Pro be with you

Κοίτα αν σε ενδιαφέρει το αποτύπωμα η stock camera να δουλευει όπως σε stock rom μένεις σε OOS ξεκάθαρα.

Οχι ότι το αποτύπωμα είναι κακό η μέτριο σε custom rom απλά έχει το bug αλλού λιγότερο αλλού περισσότερο να φωτίζει παραπάνω κατά το touch και αρκετούς τους ενοχλεί, αλλιώς σε αξιοπιστία είναι εφάμιλλο με stock rom.

 

Πάντως σε custom rom έχεις στα θετικά άπλετο customization με fingerprint icon επίσης έχω δει και επιλογή από σβηστεί οθόνη εντελώς, ούτε ambient display να έχει ανάψει από πριν ούτε τίποτα, να δουλεύει το αποτύπωμα όπως δουλεύει και σε Samsung, το τελευταίο το θεωρώ σημαντικό συν.

 

Άλλα τρανταχτά bug δεν έχουν το μόνο που παρατηρείται τελευταίο μήνα ότι αν φοράς Bluetooth ακουστικά και μιλάς είτε εσύ δεν θα ακούς είτε ο συνομιλητής, λύνεται όμως 100% με μια επιλογή που ενεργοποιείς από developer Mode.

 

Αλλιως έχω δει και καλύτερη αυτόνομια από stock rom, η και καλύτερο ram management και από smooth βουτηρο κανονικά.

 

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν σε ενδιαφέρει το αποτύπωμα η stock camera να δουλευει όπως σε stock rom μένεις σε OOS ξεκάθαρα.

Οχι ότι το αποτύπωμα είναι κακό η μέτριο σε custom rom απλά έχει το bug αλλού λιγότερο αλλού περισσότερο να φωτίζει παραπάνω κατά το touch και αρκετούς τους ενοχλεί, αλλιώς σε αξιοπιστία είναι εφάμιλλο με stock rom.

 

Πάντως σε custom rom έχεις στα θετικά άπλετο customization με fingerprint icon επίσης έχω δει και επιλογή από σβηστεί οθόνη εντελώς, ούτε ambient display να έχει ανάψει από πριν ούτε τίποτα, να δουλεύει το αποτύπωμα όπως δουλεύει και σε Samsung, το τελευταίο το θεωρώ σημαντικό συν.

 

Άλλα τρανταχτά bug δεν έχουν το μόνο που παρατηρείται τελευταίο μήνα ότι αν φοράς Bluetooth ακουστικά και μιλάς είτε εσύ δεν θα ακούς είτε ο συνομιλητής, λύνεται όμως 100% με μια επιλογή που ενεργοποιείς από developer Mode.

 

Αλλιως έχω δει και καλύτερη αυτόνομια από stock rom, η και καλύτερο ram management και από smooth βουτηρο κανονικά.

 

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

 

Στοκ καμερα δουλεύω μόνο στο βίντεο πουθενά αλλού.

Customization άπλετο έχεις και στο oos με opfpcontrol.

H aod δεν με ενδιαφέρει πάντα με tap το έχω.

Οπότε με βλέπω να μένω σε oos.

Σε ευχαριστώ πολύ αλέξ για τις πληροφορίες.!!

 

The power of Oneplus 7 Pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω renovate ice σε beta θα έχω πολλές bugs (οκ καταλαβαίνω ότι όλες οι beta δεν είναι το ίδιο, αλλά ρωτάω αν το έχει δοκιμάσει κανείς).

Επίσης, έχετε βάλει σε oos κανένα module (προφανώς) σε magisk για αλλαγή γραμματοσειρών. Και αν ναι, είναι σταθερό ή θα μου δημιουργεί προβλήματα;

Πάντως, ενθουσιάστηκα πολύ με την renovate ice στην παραμετροποίηση. Πραγματικά δεν το περίμενα.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω renovate ice σε beta θα έχω πολλές bugs (οκ καταλαβαίνω ότι όλες οι beta δεν είναι το ίδιο, αλλά ρωτάω αν το έχει δοκιμάσει κανείς).

 

Επίσης, έχετε βάλει σε oos κανένα module (προφανώς) σε magisk για αλλαγή γραμματοσειρών. Και αν ναι, είναι σταθερό ή θα μου δημιουργεί προβλήματα;

 

Πάντως, ενθουσιάστηκα πολύ με την renovate ice στην παραμετροποίηση. Πραγματικά δεν το περίμενα.

Υπάρχει ένα magisk module για γραμματοσειρές. Font changer νομίζω λέγεται. Απλά θέλει και μια terminal εφαρμογή για να του περάσεις τα fonts.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω renovate ice σε beta θα έχω πολλές bugs (οκ καταλαβαίνω ότι όλες οι beta δεν είναι το ίδιο, αλλά ρωτάω αν το έχει δοκιμάσει κανείς).

 

Επίσης, έχετε βάλει σε oos κανένα module (προφανώς) σε magisk για αλλαγή γραμματοσειρών. Και αν ναι, είναι σταθερό ή θα μου δημιουργεί προβλήματα;

 

Πάντως, ενθουσιάστηκα πολύ με την renovate ice στην παραμετροποίηση. Πραγματικά δεν το περίμενα.

Η renovate δεν παίζει μπάλα σε open beta μόνο stable OOS.

 

Όντως είναι τρομερή σε customization ο developer κάνει τρομερή δουλειά και έχει στα σκαριά επιπλέον features ενσωματώσει

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα magisk module για γραμματοσειρές. Font changer νομίζω λέγεται. Απλά θέλει και μια terminal εφαρμογή για να του περάσεις τα fonts.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι κάτι είδα, οπότε θα τη δοκιμάσω όταν βάλω ξανά OOS. Ευχαριστώ πολύ

Η renovate δεν παίζει μπάλα σε open beta μόνο stable OOS.

 

Όντως είναι τρομερή σε customization ο developer κάνει τρομερή δουλειά και έχει στα σκαριά επιπλέον features ενσωματώσει

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

Ναι, το ξέρω ότι δεν υποστηρίζει beta, αλλά εγώ αν τη βάλω σε beta, το πολύ πολύ να μη λειτουργούν κάποιες καστομιές, σωστά; Υπάρχει πιθανότητα να μου κρασάρει το σύστημα; Το επιχείρησες ποτέ;

 

Τώρα evolution 4.1 έχω και μου αρέσει πολύ η παραμετροποίηση που έχει, αλλά πολύ μπαταρία καταναλώνει, ειδικά σε αδράνεια. Το γράφω γιατί το είχες επισημάνει και εσύ παλιότερα. Επειδή δοκιμάζεις customs ποια άλλη ρομ είναι στο επίπεδο παραμετροποίησης της evolution X;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

 

Ναι, το ξέρω ότι δεν υποστηρίζει beta, αλλά εγώ αν τη βάλω σε beta, το πολύ πολύ να μη λειτουργούν κάποιες καστομιές, σωστά; Υπάρχει πιθανότητα να μου κρασάρει το σύστημα; Το επιχείρησες ποτέ;

 

 

 

Τώρα evolution 4.1 έχω και μου αρέσει πολύ η παραμετροποίηση που έχει, αλλά πολύ μπαταρία καταναλώνει, ειδικά σε αδράνεια. Το γράφω γιατί το είχες επισημάνει και εσύ παλιότερα. Επειδή δοκιμάζεις customs ποια άλλη ρομ είναι στο επίπεδο παραμετροποίησης της evolution X;

 

Bootloop θα έχεις αν επιχειρήσεις βάλεις renovate σε open beta.

Μην το επιχειρήσεις.

 

Όσον αφορά Evo διαπίστωσα ότι αν είχα battery drain όταν είχα στο On τα παρακάτω 2,απο τη στιγμή τα έβαλα στο off σταμάτησε το battery drain.

 

cd97c4889cda2c38481c54bcbed0d152.jpg

 

 

Το ίδιο συνέβαινε σε όλες τις άλλες rom απλά εκεί σε μικρότερο βαθμό από ότι evo.

 

Την Evo την θεωρώ τελευταίο μήνα την καλύτερη rom σε όλες τις παραμέτρους.

 

Τώρα η αμέσως επόμενη που έχει εφάμιλλο πλούτο features /customization είναι η Bliss απλά η τελευταία χάνει σε vibration σε σημαντικό βαθμό είναι μέτριο επιεικώς και λίγο και σε φωτεινότητα.

 

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τα αποεπέλεξα αυτά που πρότεινες, πάντως ήταν σε διαφορετικό μέρος από το system settings που είδα στο screenshots σου. Ειδικά το sensor block per-package είναι και καλά να σου εξοικονομεί μπαταρία και αυτό σου κατανάλωνε περισσότερο;

 

Α ναι; Τόσα πολλά προβλήματα δημιουργεί η renovate ice σε beta. Πάντως μικρό το κακό γιατί θα την έβαζα στην αρχή όταν θα ρύθμιζα τη ρομ, οπότε το πολύ πολύ να τη φλάσαρα ξανά. Και πολύ καλό θα ήταν αν έπαιζε σε οποιαδήποτε άλλη ρομ. Θα έβαζες renovate και δε θα ασχολούσουν για παραμετροποιήσεις.

 

Γενικά η renovate μου λείπει πολύ στο 6Τ. Είχα πριν λίγο καιρό stable και στα δύο και το 7προ με τη renovate ήταν μέρα με τη νύχτα σε ομορφιά σε σχέση με το 6Τ χωρίς renovate.

 

Τέλος, βλέπω horizon lights να βάζουν σε custom roms και για το 6Τ. Πώς και δεν έχει βγει κάποιο πρόγραμμα να διαχειρίζεται το horizon lights (χρώμα, διάρκεια, πόσες φορές να αναβοσβήνει κλπ), κάτι αντίστοιχο με το lightflow για notifications led;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Τα αποεπέλεξα αυτά που πρότεινες, πάντως ήταν σε διαφορετικό μέρος από το system settings που είδα στο screenshots σου. Ειδικά το sensor block per-package είναι και καλά να σου εξοικονομεί μπαταρία και αυτό σου κατανάλωνε περισσότερο;

 

 

 

Α ναι; Τόσα πολλά προβλήματα δημιουργεί η renovate ice σε beta. Πάντως μικρό το κακό γιατί θα την έβαζα στην αρχή όταν θα ρύθμιζα τη ρομ, οπότε το πολύ πολύ να τη φλάσαρα ξανά. Και πολύ καλό θα ήταν αν έπαιζε σε οποιαδήποτε άλλη ρομ. Θα έβαζες renovate και δε θα ασχολούσουν για παραμετροποιήσεις.

 

 

 

Γενικά η renovate μου λείπει πολύ στο 6Τ. Είχα πριν λίγο καιρό stable και στα δύο και το 7προ με τη renovate ήταν μέρα με τη νύχτα σε ομορφιά σε σχέση με το 6Τ χωρίς renovate.

 

 

 

Τέλος, βλέπω horizon lights να βάζουν σε custom roms και για το 6Τ. Πώς και δεν έχει βγει κάποιο πρόγραμμα να διαχειρίζεται το horizon lights (χρώμα, διάρκεια, πόσες φορές να αναβοσβήνει κλπ), κάτι αντίστοιχο με το lightflow για notifications led;

 

Ακριβώς και καλα βοηθούν σε κάτι αλλά στην πράξη μεγαλύτερη ζημιά κάνουν άρα πουλο.

Όχι τυχαία η OP αφαίρεσε το pocket detection απο πολλές OP συσκευές.

 

Το Renovate είναι ασυμβατο με open beta γενικά,ο developer αποκλειστικά αφιερώνει χρόνο ανάπτυξης τού βασιζομενο σε stable μόνο.

 

Άρα η stable βάζεις η δεν βάζεις Renovate καν,δεν είναι ότι κάποια features δεν θα δουλεύει σε open beta,αλλά δεν θα μπουταρει καν η συσκευή σου.

 

Δυστυχώς μόνο σε OOS παίζει πχ αυτό που μου λείπει από αυτήν είναι το full screen mode per app που απουσιάζει απ όσες rom έχω δουλέψει,σε Pie custom rom υπήρχε σε 10 σε καμία έως τώρα.

 

Σε Bliss έχει αυτες τις επιλογές για horizon light.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς και καλα βοηθούν σε κάτι αλλά στην πράξη μεγαλύτερη ζημιά κάνουν άρα πουλο.

Όχι τυχαία η OP αφαίρεσε το pocket detection απο πολλές OP συσκευές.

 

Το Renovate είναι ασυμβατο με open beta γενικά,ο developer αποκλειστικά αφιερώνει χρόνο ανάπτυξης τού βασιζομενο σε stable μόνο.

 

Άρα η stable βάζεις η δεν βάζεις Renovate καν,δεν είναι ότι κάποια features δεν θα δουλεύει σε open beta,αλλά δεν θα μπουταρει καν η συσκευή σου.

 

Δυστυχώς μόνο σε OOS παίζει πχ αυτό που μου λείπει από αυτήν είναι το full screen mode per app που απουσιάζει απ όσες rom έχω δουλέψει,σε Pie custom rom υπήρχε σε 10 σε καμία έως τώρα.

 

Σε Bliss έχει αυτες τις επιλογές για horizon light.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Δηλαδή από ό,τι κατάλαβα δεν είναι μόνο θέμα της evolution αλλά γενικά σε όλες τις ρομ έχει μεγαλύτερη κατανάλωση. Πάντως από την ώρα που τα έκλεισα βλέπω μειωμένη κατανάλωση. Καλά αυτοί δεν το βλέπουν να τις έχουν ανενεργές και μόνο αυτός που θέλει να τις ενεργοποιεί;

 

Όσο για τη renovate, τόσο μεγάλες διαφορές έχουν οι betas από τις σταθερές εκδόσεις και δεν μπουτάρει καν το σύστημα; Δεν είναι ότι δε σε πιστεύω αλλά πραγματικά μου φάνηκε περίεργο.

 

Το full screen mode per app μήπως λειτουργεί και σε 10 αλλά όταν δε χρησιμοποιείς gestures και χρησιμοποιείς τα κουμπιά; Γιατί κάτι σαν να είχα δει να εξαφανίζεται η επιλογή όταν χρησιμοποιούσα gestures αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

 

Στο 6Τ έχω paranoid και το horizon light αναβοσβήνει 3 φορές σε κάθε ειδοποίηση αλλά χωρίς δυνατότητες παραμετροποίησης και χρησιμοποιεί το accent color.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από ό,τι κατάλαβα δεν είναι μόνο θέμα της evolution αλλά γενικά σε όλες τις ρομ έχει μεγαλύτερη κατανάλωση. Πάντως από την ώρα που τα έκλεισα βλέπω μειωμένη κατανάλωση. Καλά αυτοί δεν το βλέπουν να τις έχουν ανενεργές και μόνο αυτός που θέλει να τις ενεργοποιεί;

 

 

 

Όσο για τη renovate, τόσο μεγάλες διαφορές έχουν οι betas από τις σταθερές εκδόσεις και δεν μπουτάρει καν το σύστημα; Δεν είναι ότι δε σε πιστεύω αλλά πραγματικά μου φάνηκε περίεργο.

 

 

 

Το full screen mode per app μήπως λειτουργεί και σε 10 αλλά όταν δε χρησιμοποιείς gestures και χρησιμοποιείς τα κουμπιά; Γιατί κάτι σαν να είχα δει να εξαφανίζεται η επιλογή όταν χρησιμοποιούσα gestures αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

 

 

 

Στο 6Τ έχω paranoid και το horizon light αναβοσβήνει 3 φορές σε κάθε ειδοποίηση αλλά χωρίς δυνατότητες παραμετροποίησης και χρησιμοποιεί το accent color.

Ο ίδιος ο developer έχει δηλώσει ότι δεν θέλει να υποστηρίξει beta OOS, και εδώ που τα λέμε έχει ένα δίκαιο φαντάσου να τροποποιεί κάθε λίγο και λιγάκι τη renovate να ταιριάζει με open beta όπου εδώ δεν μιλάμε για ένα απλό module η theme αλλά στην ουσία για κάτι που πλησιάζει το επίπεδο μιας rom στην ουσία όπου προσθέτει /τροποποιεί πλήθος παραγόντων σε stock rom.

 

Αυτό προϋποθέτει πολύ χρόνο και κόπο άλλωστε.

 

Ούτε και OnePlus φημίζεται για το φιλικό τρόπο της απέναντί στους developers, πόσες φορές έχω δει τρικλοποδιές να βάζει σε substratum θεματα στην μια OOS build να δουλεύουν στην επόμενη όχι.

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ο ίδιος ο developer έχει δηλώσει ότι δεν θέλει να υποστηρίξει beta OOS, και εδώ που τα λέμε έχει ένα δίκαιο φαντάσου να τροποποιεί κάθε λίγο και λιγάκι τη renovate να ταιριάζει με open beta όπου εδώ δεν μιλάμε για ένα απλό module η theme αλλά στην ουσία για κάτι που πλησιάζει το επίπεδο μιας rom στην ουσία όπου προσθέτει /τροποποιεί πλήθος παραγόντων σε stock rom.

 

Αυτό προϋποθέτει πολύ χρόνο και κόπο άλλωστε.

 

Ούτε και OnePlus φημίζεται για το φιλικό τρόπο της απέναντί στους developers, πόσες φορές έχω δει τρικλοποδιές να βάζει σε substratum θεματα στην μια OOS build να δουλεύουν στην επόμενη όχι.

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

Μπήκα τώρα και κοιτούσα τι έλεγε ο developer στην παρουσίαση της ρομ και από τη στιγμή που υπάρχουν τέτοια ασυμβατότητες με την beta που προκαλεί boot loop καλά κάνει και μένει στη stable. Σε επόμενη stable θα τη βάλω ξανά.

 

Για αυτό που γράφεις στην τελευταία σου παράγραφο, για τις τρικλοποδιές θεωρώ ότι είναι μια προδιαγεγραμμένη διαδρομή. Ασχολούμαι με roms από τα Windows 6 μετά 6.1 κλπ και μετά μεταπήδησα στο Android και τα περισσότερα κινητά μου ήταν Nexus, (τυχαία λόγω προσφοράς το πρώτο μου Nexus της Samsung, το Nexus S). Παρατήρησα ότι τα Nexus τα χρησιμοποιούσαν οι εταιρείες για να γίνουν πιο πολύ γνωστές μέσω της Google και μετά όταν έπιαναν την καλή άρχιζαν τους περιορισμούς. Knox η Samsung, άλλοι θέλουν επικοινωνία με mail, οπότε έμειναν τα Pixel που είναι πολύ ακριβά και χωρίς εγγύηση στην Ελλάδα και η Oneplus. Όσο για την OnePlus, τη βλέπω σε λίγο καιρό να μην αναγνωρίζει εγγύηση σε ρουταρισμένη συσκευή και θα αρχίζει και αυτή να κλειδώνει πράγματα, όπως αναφέρεις και εσύ ότι δεν είναι φιλική. Τώρα δεν είναι φιλική, στις πρώτες συσκευές μια χαρά φιλική ήταν.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Τι θα γίνει αν βάλω stable 10.3.2 και renovate που είναι μέχρι 10.3.1; Να υποθέσω ότι η χχχ δεν έχει πρόβλημα ε;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Τι θα γίνει αν βάλω stable 10.3.2 και renovate που είναι μέχρι 10.3.1; Να υποθέσω ότι η χχχ δεν έχει πρόβλημα ε;

 

Μην βάλεις την τρέχουσα για 10.3.1 θα έχεις bootloop.

 

Περίμενε λίγες ημέρες να βγει η 10.0.5 eu build διότι βάση eu build ο developer αναβαθμίζει την renovate πάντα αφου eu συσκευή έχει αγοράσει και την προσαρμόζει και σε global μετά.

 

xXx πάντα παίζει σε όλες τις OOS build!!

 

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 7 Pro] Τροποποιήσεις - Βελτιώσεις - ROM-Mod-Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...