Jump to content

[OnePlus 7 Pro] Τροποποιήσεις - Βελτιώσεις - ROM-Mod-Tweaks


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την μαύρη μπάρα εννοείς κάτω από το πληκτρολόγιο??

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Έτσι όπως το έγραψα, εχεις τα δίκια σου και εσύ. Δονηση ήθελα να γράψω. Τελικά την αφαίρεσα από τις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου και όλα καλά.

 

Όντως η μπάρα/κενό από κάτω τι ρόλο βαράει;

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 579
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έτσι όπως το έγραψα, εχεις τα δίκια σου και εσύ. Δονηση ήθελα να γράψω. Τελικά την αφαίρεσα από τις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου και όλα καλά.

 

Όντως η μπάρα/κενό από κάτω τι ρόλο βαράει;

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κάτι για πιο ευκολία στην πληκτρολογηση διάβασα σαν τα iPhone.

Τελικά από πάνω την πέρασες χωρίς wipe κτλ?

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι για πιο ευκολία στην πληκτρολογηση διάβασα σαν τα iPhone.

Τελικά από πάνω την πέρασες χωρίς wipe κτλ?

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Ναι από πάνω. Μετά μπήκα σε stock recovery και έκανα και ένα wipe cache απλά. Λειτουργεί άψογα μέχρι στιγμής σε ότι και αν δούλεψα. Η κάμερα επίσης βελτιώθηκε πέρα από τις νέες προσθήκες.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι από πάνω. Μετά μπήκα σε stock recovery και έκανα και ένα wipe cache απλά. Λειτουργεί άψογα μέχρι στιγμής σε ότι και αν δούλεψα. Η κάμερα επίσης βελτιώθηκε πέρα από τις νέες προσθήκες.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ωραία έτσι όπως τα λες.

Clean install όταν βγει η stable.

Αυτό που με χάλασε πολύ είναι το γκρι background στα tiles σε συνδιασμο με τις μαύρες ειδοποίησεις.

Πολύ μα πολύ καλός συνδιασμος...

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία έτσι όπως τα λες.

Clean install όταν βγει η stable.

Αυτό που με χάλασε πολύ είναι το γκρι background στα tiles σε συνδιασμο με τις μαύρες ειδοποίησεις.

Πολύ μα πολύ καλός συνδιασμος...

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Προς το παρόν το δουλεύω με το λευκό φόντο. Εννοείς όταν χρησιμοποιείς τον "πολύχρωμο τόνο";

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν το δουλεύω με το λευκό φόντο. Εννοείς όταν χρησιμοποιείς τον "πολύχρωμο τόνο";

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι όχι. Θέμα σκούρο φόντο και τόνος σκούρο.

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι. Θέμα σκούρο φόντο και τόνος σκούρο.

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Εντάξει, δεν το βρίσκω τόσο τραγικό. Νομίζω η κουρτίνα ποτέ δεν ήταν πλήρως μαύρη. Πάντα σκούρο γκρι ήταν στο σκούρο φόντο. Εκτός εάν εννοείς το γκρι φόντο στο περίγραμμα των tiles.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν το βρίσκω τόσο τραγικό. Νομίζω η κουρτίνα ποτέ δεν ήταν πλήρως μαύρη. Πάντα σκούρο γκρι ήταν στο σκούρο φόντο. Εκτός εάν εννοείς το γκρι φόντο στο περίγραμμα των tiles.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι την κουρτίνα εννοώ. Ναι πάντα γκρι ήταν απλά τώρα που έκαναν τις ειδοποιήσεις μαύρες έπρεπε και την κουρτίνα....

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εσείς που βάλατε Android 10, μπορείτε να ποσταρετε ένα screenshot με τις ρυθμίσεις σε πολύχρωμο φόντο (colorful theme) για να τεσταρω κάτι ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εσείς που βάλατε Android 10, μπορείτε να ποσταρετε ένα screenshot με τις ρυθμίσεις σε πολύχρωμο φόντο (colorful theme) για να τεσταρω κάτι ?
Εδώ είσαι Μαρία.bfa69c30ac7a1418156cc2eb77b7b880.jpg

 

3a1b0362b662cc4b5dd49684c0ae418f.jpg

 

Επιτέλους κατάφερα να το κάνω και root. Χωρίς twrp όμως. Απλά με boot img και magisk manager.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Βάιε, αυτό ακριβώς ήθελα! Τι λέει το Android 10? Παρατήρησες πτώση στην μπαταρία όπως συνήθως συμβαίνει στις πρώτες εκδόσεις, ή η OnePlus βελτιώθηκε σε αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Βάιε, αυτό ακριβώς ήθελα! Τι λέει το Android 10? Παρατήρησες πτώση στην μπαταρία όπως συνήθως συμβαίνει στις πρώτες εκδόσεις, ή η OnePlus βελτιώθηκε σε αυτό?
Δεν το έχω τσεκαρει ακόμη Μαρία. Απόψε θα το φόρτισω πρώτη μέρα με την 10αρα και υποθέτω ότι θέλει δύο τρεις φορές ακόμα για να βγάλω συμπεράσματα.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα και εγώ και μου φαίνεται καλή στα πρώτα λεπτά χρήσης. Ένα πρόβλημα που έχω είναι ότι κάτω από το SwiftKey έχει ένα κενό που δεν έχει κάποια λογική. Το έχετε και εσείς αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα και εγώ και μου φαίνεται καλή στα πρώτα λεπτά χρήσης. Ένα πρόβλημα που έχω είναι ότι κάτω από το SwiftKey έχει ένα κενό που δεν έχει κάποια λογική. Το έχετε και εσείς αυτό;
Ναι. Και στο gboard υπάρχει αυτό το κενό/μπάρα.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Και στο gboard υπάρχει αυτό το κενό/μπάρα.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επίσης διαπίστωσα ότι στις ρυθμίσεις του SwiftKey, δεν μπορώ πλέον να μικρυνω το μέγεθος του πληκτρολογίου στο μέγεθος που το είχα πριν. Για να εξηγήσω, έκανα επαναφορά το μέγεθος και το μεγάλωσε αρκετά. Στη συνέχεια προσπάθησα να το επαναφέρω στο μέγεθος που το είχα πριν αλλά δεν με αφήνει. Πάει μέχρι ένα σημείο και σταμάτα.

 

Διόρθωση: λύθηκε με μια επανεκκίνηση

Edited by livadaki
Link to comment
Share on other sites

Ωραία έτσι όπως τα λες.

Clean install όταν βγει η stable.

Αυτό που με χάλασε πολύ είναι το γκρι background στα tiles σε συνδιασμο με τις μαύρες ειδοποίησεις.

Πολύ μα πολύ καλός συνδιασμος...

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Έχω πολλές αμφιβολίες αν το κάνουν ουδέποτε μαύρο το background σε notification center /quick setting.

 

Γενικά είναι ολίγων κακογουστοι:p

 

Ας είναι καλά το substratum η άλλες custom rom που έχουν μπόλικη παραμετροποίηση σε Quick setting /notification center.

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολλές αμφιβολίες αν το κάνουν ουδέποτε μαύρο το background σε notification center /quick setting.

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

Με χίλια ζόρια κρατιέμαι μην ξεκλείδωσω και μπω πάλι στο παιχνίδι των custom rom...

Απλα κουράστηκα δεν έχω χρόνο...

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Με χίλια ζόρια κρατιέμαι μην ξεκλείδωσω και μπω πάλι στο παιχνίδι των custom rom...

Απλα κουράστηκα δεν έχω χρόνο...

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Βάλε root μόνο χωρίς απαραίτητα twrp.

Και βάλε ένα θέμα να τελειώνεις.

 

Αλλά θέλει λίγο υπομονή να υποστηρίξουν Android 10 τα θέματα, σήμερα κανένα δεν δουλεύει σε 10, άρα τζάμπα αν βάλεις root τώρα.

 

Μονό xXx magisk rom υποστηρίζει 10 αλλά εκεί δεν έχει τέτοια δυνατότητα για customization notification /quick setting αλλά αλλού ειδικεύεται πχ memory, speed tweaks.,debloat κ.α τέτοια.

 

Και renovate ice magisk rom θα αργήσει να υποστηρίξει 10 που δίνει αρκετό customization και να βάλεις ότι χρώμα θες σε notification αλλά και ποσοστό διαφάνεια (transparent) που επιθυμείς.

 

Αυτά τα 2 δεν χρειάζεται καν twrp μόνο root αφού μέσω magisk τα εγκαθιστάς.

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταφέρει, τώρα που είμαι root, να εντοπίσω τα apps που θέλω να αφαιρέσω μέσω root explorer. Θυμάμαι πάντα τα έβγαζα από την διαδρομή root/system/ apps και απλά τα επέλεγα για διαγραφή. Τώρα ούτε το Google videos βρίσκω, ούτε τα Google pay και auto, duo και Google drive που δεν μου χρειάζονται. Έχουν αλλάξει διαδρομή όλα αυτά;

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταφέρει, τώρα που είμαι root, να εντοπίσω τα apps που θέλω να αφαιρέσω μέσω root explorer. Θυμάμαι πάντα τα έβγαζα από την διαδρομή root/system/ apps και απλά τα επέλεγα για διαγραφή. Τώρα ούτε το Google videos βρίσκω, ούτε τα Google pay και auto, duo και Google drive που δεν μου χρειάζονται. Έχουν αλλάξει διαδρομή όλα αυτά;

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Μα αν παρατήρησες σε titanium backup σου βγάζει αυτό το μήνυμα όταν πας αφαιρέσεις app συστήματος.

 

a9d63aa8b7ebb999d527928a71a839e2.jpg

 

Με Pie έτσι εγώ τα διεγραφα όσα δεν ήθελα.

 

Για αυτό το λόγο θέλω να βάλω xXx αλλά ακόμα το παλεύω έτσι ώστε βγάλω όλη τη σαβούρα με μιας και να φέρω debloat σε επίπεδο gapps nano με την 10 συν όλα τα tweaks,modules περάσω παράλληλα,αλλά τρώω bootloop συνέχεια και αναγκαστικά xXx Uninstaller φλασαρω. :D

 

Κάτι κάποια ρύθμιση στο profile του xXx μου κάνει τη βρωμιά,ζήτησα από xda σε έναν χρήστη να μου στείλει το profile του να συγκρίνω με το δικό μου μιας και εκείνος αφού έκανε μια τροποποίηση στο profile του και έτσι έλυσε τα bootloop που είχε και αυτός.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μα αν παρατήρησες σε titanium backup σου βγάζει αυτό το μήνυμα όταν πας αφαιρέσεις app συστήματος.

 

a9d63aa8b7ebb999d527928a71a839e2.jpg

 

Με Pie έτσι εγώ τα διεγραφα όσα δεν ήθελα.

 

Για αυτό το λόγο θέλω να βάλω xXx αλλά ακόμα το παλεύω έτσι ώστε βγάλω όλη τη σαβούρα με μιας και να φέρω debloat σε επίπεδο gapps nano με την 10 συν όλα τα tweaks,modules περάσω παράλληλα,αλλά τρώω bootloop συνέχεια και αναγκαστικά xXx Uninstaller φλασαρω. :D

 

Κάτι κάποια ρύθμιση στο profile του xXx μου κάνει τη βρωμιά,ζήτησα από xda σε έναν χρήστη να μου στείλει το profile του να συγκρίνω με το δικό μου μιας και εκείνος αφού έκανε μια τροποποίηση στο profile του και έτσι έλυσε τα bootloop που είχε και αυτός.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Δεν υπήρχε στο xda κάποιο debloater tool νομίζω που έκανε παρόμοια δουλειά; Η και αυτό δεν υποστηρίζεται από την 10;

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε system app remover απο playstore, θέλει root προφανώς.

 

Το είχα δοκιμάσει με developer beta 5 και στην επανεκκίνηση κόλλησα σε bootloop :lol:

Δεν το συνιστώ καν.

Πάρτε backup rom αν πάει στραβά επαναφορά κάνετε.

 

Δεν υπήρχε στο xda κάποιο debloater tool νομίζω που έκανε παρόμοια δουλειά; Η και αυτό δεν υποστηρίζεται από την 10;

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ μόνο xXx χρησιμοποιουσα για αυτή τη δουλειά

Δοκιμασα ένα τρικ μπας και πιάσει γυρνώντας σε 9.5.11 μέσω restore,έβαλα xXx επιτυχώς και μετά αναβάθμιση σε open beta και πάλι bootloop.

 

Ξανά πάλι xXx Uninstaller να συνέλθει και μπουταρει κανονικά.

 

Μάλλον θα το γυρίσουμε σε πατροπαραδοτο τρόπο μέσω adb για απεγκατασταση σαβούρα :D

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το είχα δοκιμάσει με developer beta 5 και στην επανεκκίνηση κόλλησα σε bootloop :lol:

Δεν το συνιστώ καν.

Πάρτε backup rom αν πάει στραβά επαναφορά κάνετε.

 

 

 

Εγώ μόνο xXx χρησιμοποιουσα για αυτή τη δουλειά

Δοκιμασα ένα τρικ μπας και πιάσει γυρνώντας σε 9.5.11 μέσω restore,έβαλα xXx επιτυχώς και μετά αναβάθμιση σε open beta και πάλι bootloop.

 

Ξανά πάλι xXx Uninstaller να συνέλθει και μπουταρει κανονικά.

 

Μάλλον θα το γυρίσουμε σε πατροπαραδοτο τρόπο μέσω adb για απεγκατασταση σαβούρα :D

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Υπάρχει κάποιος οδηγός για το τελευταίο; Με ADB δηλαδή.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος οδηγός για το τελευταίο; Με ADB δηλαδή.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

post 118 που ακολουθησα και σε Vivo

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=468615&page=8

Πχ για Google music/video/gallery βαζεις παρακατω.

com.google.android.music

com.google.android.videos

com.google.android.apps.photos

 

κανεις copy paste απο το κατεβατο της λιστας που σου βγαλει επιλεγοντας αντιστοιχο που θες αφαιρεσεις.

 

Εγω σουταρα καμια 20αρια που δεν ηθελα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 7 Pro] Τροποποιήσεις - Βελτιώσεις - ROM-Mod-Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...