Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Όλοκληρώθηκε πριν λίγο η αναβάθμιση λογισμικού του Sony Headset Pro. Πλέον διαβάζει μέχρι και 16GB που δοκίμασα!!! Διάβασε όλους τους φακέλους κανονικά και σχετικά γρήγορα μάλιστα!

 

Θα δω με τον καιρό πιθανές επιπλέον αλλαγές!

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εμένα πάντως το Μ1100 δεν κάνει τίποτα από αυτά που περιγράφετε, δεν ακούω κανέναν εξωτερικό ήχο, ούτε τη φωνή μου όταν μιλάω. Το έχω εδώ και 6 μήνες περίπου, για κοιτάξτε το καλύτερα..

 

Δηλαδή δεν σου κάνει τίποτα από αυτά που γράφω στο παραπάνω ποστ μου;

" Ειλικρινά είμαι εξοργισμένος. Περίμενα πως και πως να βγάλει κανα firmware update η SE μπας και βγάλω από το συρτάρι το MW1 και αρχίσω να το χρησιμοποιώ και αφού μετά από τόση αναμονή βγήκε το update δε λύθηκε κανένα από τα θέματα που με έκαιγε που ήταν 1. η διακοπή του ήχου του ραδιοφώνου κάθε φορά που πατάς κάτι στο κινητό και 2. η ειδοποίηση της 2ης γραμμής που καλύπτει την ομιλία της πρώτης... Σκατά @@ εταιρεία. Επιστροφή στο mw600 που τους έκατσε και δουλεύει..."

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν σου κάνει τίποτα από αυτά που γράφω στο παραπάνω ποστ μου; ..."

 

Όχι φίλε μου, αυτά που περιγράφεις δεν τα κάνει. Το Μ1100 είναι το καλύτερο Bluetooth που έχω πάρει, εξαιρετικό σε όλα, χωρίς αποσυνδέσεις και με πολύ καλή εφαρμογή στο αυτί.

Μόνο μειονέκτημα η μικρή αυτονομία. Στα 50 /60 € που το βρίσκεις στο Amazon θεωρώ ότι δεν έχει αντίπαλο.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πρόταση για bluetooth ακουστικό που να δουλεύει και με sony ericsson w550i, αλλά και γενικά με άλλα κινητά (γιατί μάλλον θα πάω για νέα συσκευή σύντομα).

 

Bluetooth v2.0 λέει ότι έχει το GSM arena

http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_w550-1245.php

MS βγάλε νέο lumia!
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, αυτά που περιγράφεις δεν τα κάνει. Το Μ1100 είναι το καλύτερο Bluetooth που έχω πάρει, εξαιρετικό σε όλα, χωρίς αποσυνδέσεις και με πολύ καλή εφαρμογή στο αυτί.

Μόνο μειονέκτημα η μικρή αυτονομία. Στα 50 /60 € που το βρίσκεις στο Amazon θεωρώ ότι δεν έχει αντίπαλο.

 

Δε σου τα κάνει; Με ποιο τηλέφωνο τα χρησιμοποιείς; Σε κανέναν άλλο εδώ μέσα ο ήχος του ραδιοφώνου διακόπτεται όταν χρησιμοποιεί το τηλέφωνο και ο ήχος της 2ης γραμμής σας εμποδίζει να ακούσετε το λέει ο συνομιλητής; Εμένα με το sgs3 μου τα κάνει κι έχω διαβάσει να συμβαίνουν και σε άλλους.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Το έχω χρησιμοποιήσει με Sony Ericsson Xperia Ray και Vivaz, με Nokia 701 και με BlackBerry Curve. Με όλα δεν είχα πρόβλημα!

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Αγόρασα το i-tech clip music 802 splash . Δυστιχώς ενώ είναι καλό bluetooth δεν είναι για δύο κινητά όπως το 801 . Υπάρχει κάποιο bluetooth που να είναι με καλώδιο και να υποστηρίζει δύο κινητά ταυτότχρονα ;

 

Ευχαριστώ

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Αγόρασα το i-tech clip music 802 splash . Δυστιχώς ενώ είναι καλό bluetooth δεν είναι για δύο κινητά όπως το 801 . Υπάρχει κάποιο bluetooth που να είναι με καλώδιο και να υποστηρίζει δύο κινητά ταυτότχρονα ;

 

Ευχαριστώ

 

κι εγώ κάτι τέτοιο θέλω. Ήμνουν έτοιμος για MW600αλλά διάβασα ότι δεν συνδέεται ταυτόχρονα με δύο συσκευές (ενεργά σαν τηλ τουλάχιστον). Τι προτείνετε ? Επίσης είδα και το nokia BH221. Αυτό συνδέεται με δύο κινητά ταυτόχρονα??

Edited by dimaxin70
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ κάτι τέτοιο θέλω. Ήμνουν έτοιμος για MW600αλλά διάβασα ότι δεν συνδέεται ταυτόχρονα με δύο συσκευές (ενεργά σαν τηλ τουλάχιστον). Τι προτείνετε ? Επίσης είδα και το nokia BH221. Αυτό συνδέεται με δύο κινητά ταυτόχρονα??

 

Καλημέρα. Το συγκεκριμένο ΝΟΚΙΑ μου αρέσει κι εμένα πάρα πολύ.

Μέσα στο User Guide γράφει (στη σελ.8):

 

"Σύνδεση των ακουστικών με μικρόφωνο με τη συσκευή σας

Όταν ενεργοποιείτε τα ακουστικά με μικρόφωνο, αυτά συνδέονται αυτόματα με τη

συσκευή με την οποία χρησιμοποιήθηκαν τελευταία. Εάν τα ακουστικά δεν μπορούν

να εντοπίσουν αυτήν τη συσκευή, δοκιμάζουν τη επόμενη συσκευή στη λίστα

αξιόπιστων συσκευών.

Εάν το τηλέφωνό σας δεν υποστηρίζει το προφίλ A2DP για ακρόαση μουσικής,

μπορείτε να κάνετε ξεχωριστά ζεύξη των ακουστικών με μια συσκευή αναπαραγωγής

μουσικής που υποστηρίζει αυτό το προφίλ.

Η λίστα αξιόπιστων συσκευών στα ακουστικά με μικρόφωνο μπορεί να περιέχει έως

και 8 συσκευές. Μπορείτε να συνδέσετε τα ακουστικά με 2 συμβατές συσκευές

ταυτόχρονα: μία (συνήθως τηλέφωνο) που υποστηρίζει το προφίλ HFP και μία άλλη

(συνήθως συσκευή αναπαραγωγής μουσικής) που υποστηρίζει το προφίλ A2DP.

Μη αυτόματη σύνδεση του σετ μικροφώνου-ακουστικού με τη συσκευή που

χρησιμοποιήθηκε την τελευταία φορά

Εάν δεν υπάρχει συνδεδεμένη άλλη συσκευή, πατήστε το , για να συνδεθείτε με την

τελευταία συσκευή HFP, ή το , για να συνδεθείτε με την τελευταία συσκευή A2DP.

Τα ακουστικά με μικρόφωνο εκπέμπουν ένα σύντομο ήχο μία φορά.

Εναλλαγή μεταξύ συσκευών για αλλαγή της πηγής μουσικής

Εάν τα ακουστικά με μικρόφωνο είναι συνδεδεμένα με μια συσκευή που

υποστηρίζει HFP και A2DP, για να μεταβείτε σε μια άλλη συσκευή που υποστηρίζει

A2DP, πατήστε παρατεταμένα .

Πολλά τηλέφωνα υποστηρίζουν τόσο HFP και A2DP."

 

Το User Guide μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ

Δεν λέει ξεκάθαρα αν μπορούν και τα δύο να είναι τηλέφωνα. Αν γνωρίζει κάποιο άλλο μέλος του forum, που πιθανώς να έχει και τη συσκευή, ας μας πει.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω το plantronics 975 και ξαφνικα σημερα δε φορτιζει,εγγυηση δεν υπαρχει,μηπως ξερει καποιος πως μπορω να το ανοιξω να αλλαξω μπαταρια?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δίαβασα πάρα πολλές απόψεις και ΔΕ κατέληξα κάπου.

 

Θέλω να πάρω ένα bluetooth (φορετό στο αυτό-χωρίς καλώδιο) που να είναι ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ και να έχει τα εξής:

1. ΚΑΛΟ μικρόφωνο & ακουστικό - σε θορυβώδες περιβάλλον και εξωτερικούς χώρους - να με ακούει ΆΨΟΓΑ ο συνομιλητής

2. να συνδέεται ταυτόχρονα με 2 συσκευές (έχω iphone4s & ένα παλίο sharp 903)

3. να μπορώ να ακούσω ήχο κλησης του εκάστοτε κινητού μέσα από το ακουστικό και να μη χρειάζεται να κοιτάω τα κινητά ποιος με καλεί κλπ

4. να μπορώ να ακούω τη μουσική από το κινητό στο ακουστικό καθώς και τις οδηγίες του gps του κινητού στο ακουστικό

5. να είναι βολικό στο αυτί! (να μη με πονάει το αυτί-το φοράω 6-7ώρες τη μέρα)

6. Υπολογίζω περίπου ως τα 100 ευρώ (αν είναι λιγότερα τόσο το καλύτερο-αν είναι λίγο πιο πάνω και είναι το super duper, οκ...)

7. Αν γίνεται να είναι κομψό και όχι γκουμούτσα, έχει καλώς- αν δε γίνεται, συμβιβάζομαι

 

Το πρώτο είναι το βασικότερο απ'όλα για μένα

Είμαι μεταξύ plantronics (τη θεωρώ τη καλύτερη), itech (εξίσου καλή) και jabra (αν και για τη τελευταία δεν έχω καθόλου άποψη)

Γενικά μου αρέσει που η itech έχει lifetime εγγύηση αλλά ακούω κάθε πρόταση.

Η αγορά νομίζω από ελληνικό κατάστημα θα πραγματοποιηθεί για να έχω εγγύηση-εκτός αν έχει τρελή διαφορά σε τιμή στο ebay

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by XalatsAs
.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ένα καινούριο της Sony. Στα 80 € περίπου.Sony Smart Wireless Headset Pro MW1.

Το έχει κανείς ?? είναι πραγματικό multipoint??

 

Κανε ενα search σε αυτο το topic και θα σου βγαλει πολλα σχετικα με αυτο. Ναι ειναι κανονικο multi

Link to comment
Share on other sites

Υποστηριζει 2 κινητα ταυτοχρονα ή 3?

 

το mw1 υποστηρίζει 2 ταυτόχρονα

Link to comment
Share on other sites

Υποστηριζει 2 κινητα ταυτοχρονα ή 3?

 

Ποιο? το Sony? Αν ναι, τοτε υποστηριζει μονο 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

δυστυχώς δεν έλαβα κάποια βοήθεια από καποιον απο τα παιδια εδω μεσα, οπότε κατέληξα στο Plantronics M55 το οποίο το βρήκα σε χαμηλή τιμή (36ευρώ με τα μεταφορικά)

Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή μιας και ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το Μ1100, το οποίο βέβαια είχε διπλάσια τιμή.

Επίσης θα θελα να εκθέσω την αποψή μου για τα Samsung HM1100 και ΗΜ1200 τα οποία επιεικέστατα τα θεωρώ απαράδεκτα και τραγικά. Σίγουρα είναι ο χειρότερος ήχος που έχω ακούσει ποτέ από bluetooth για να μη πω για το μικρόφωνο στο οποίο δεινοπαθεί ο συνομιλητης για να σε ακούσει. Σε σημείο που απλά κλείνεις το τηλέφωνο στο τέλος και έχει χάσει τη μισή συνομιλία τουλάχιστον. Μπαταρία έχουν πολλή καλή αλλά τί να το κάνεις...

Απογοήτευση... ΜΗ τα προτημήσετε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

δυστυχώς δεν έλαβα κάποια βοήθεια από καποιον απο τα παιδια εδω μεσα, οπότε κατέληξα στο Plantronics M55 το οποίο το βρήκα σε χαμηλή τιμή (36ευρώ με τα μεταφορικά)

Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή μιας και ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το Μ1100, το οποίο βέβαια είχε διπλάσια τιμή.

Επίσης θα θελα να εκθέσω την αποψή μου για τα Samsung HM1100 και ΗΜ1200 τα οποία επιεικέστατα τα θεωρώ απαράδεκτα και τραγικά. Σίγουρα είναι ο χειρότερος ήχος που έχω ακούσει ποτέ από bluetooth για να μη πω για το μικρόφωνο στο οποίο δεινοπαθεί ο συνομιλητης για να σε ακούσει. Σε σημείο που απλά κλείνεις το τηλέφωνο στο τέλος και έχει χάσει τη μισή συνομιλία τουλάχιστον. Μπαταρία έχουν πολλή καλή αλλά τί να το κάνεις...

Απογοήτευση... ΜΗ τα προτημήσετε

 

Έχουν αναφερθεί πολλές απόψεις για το Μ55 και το Μ1100. Μερικές σελίδες πιο πίσω και θα τις έβρισκες. Έστω και αργά, επειδή τα έχω και τα δύο, το Μ1100 με διαφορά είναι το καλύτερο. Άψογο σε όλα του.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αναφερθεί πολλές απόψεις για το Μ55 και το Μ1100. Μερικές σελίδες πιο πίσω και θα τις έβρισκες. Έστω και αργά, επειδή τα έχω και τα δύο, το Μ1100 με διαφορά είναι το καλύτερο. Άψογο σε όλα του.

Φίλε μου νομίζω ότι έγραψα εξ αρχής ότι επειδή δεν έβγαλα άκρη για το που να καταλήξω για αυτό ζήτησα και βοήθεια. Στις τελευταίες 40 σελίδες λέει πολλές διάσπαρτες πληροφορίες-δυστυχώς χωρίς συνοχή για μερικά plantronics και για το mw600. Συνήθως κάποιος που ζητάει μια γνώμη για κάτι, δεν έχει την ευχέρεια χρόνου να καθήσει να διαβάσει 100σελίδες topic ή και 276... οπότε πιο χρήσιμη θα ήταν η συμβουλή σου για το bluetooth αν είχε αναφερθεί πιο έγκαιρα για μένα. Βέβαια δεν έμαθα ποτέ αν κάποια από τις άλλες δύο μάρκες είχε κάτι καλύτερο τελικά.

Όπως και να χει, ευχαριστω έστω και εκ των υστέρων για την απάντηση, απλά ελπίζω να μη πέταξα άλλα 36 ευρώ στα σκουπίδια... και ο θεός βοηθός!

 

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

@XalatsAs Πιστεύω έκανες καλή επιλογή. Έχω το 1100 και δε μου δουλεύει και πάντα άψογα, ωστε να πω χαλάλι τα διπλάσια λεφτά. Σκέφτομαι να το δώσω για εγγύηση (μια που όλοι το λένε άψογο και το δικό μου έχει αρκετές φορές τις λόξες του) αλλά δε βρίσκω χρόνο να ασχοληθώ.

Πάντως αν ξαναέπαιρνα μάλλον με το Μ55 θα πήγαινα κιεγώ. Θυμάμαι οτι ένα παλικάρι που το είχε πάρει του είχε βγει πάρα πολύ καλό. Απλώς αν θυμάμαι καλά δεν έχει κάτι λίγα που έχει παραπάνω το 1100, όπως φωνητικές εντολές και έξτρα μικρόφωνα. Σε ποιότητα συνομιλίας πιστεύω θα είναι το ίδιο καλό, άντε να μην έχει τοσο καλό noise reduction που και σε εμένα δε δουλεύει και τόσο...

Μεγειά και ελπίζω να σου βγει όντως καλό!

Link to comment
Share on other sites

@XalatsAs Πιστεύω έκανες καλή επιλογή. Έχω το 1100 και δε μου δουλεύει και πάντα άψογα, ωστε να πω χαλάλι τα διπλάσια λεφτά. Σκέφτομαι να το δώσω για εγγύηση (μια που όλοι το λένε άψογο και το δικό μου έχει αρκετές φορές τις λόξες του) αλλά δε βρίσκω χρόνο να ασχοληθώ.

Πάντως αν ξαναέπαιρνα μάλλον με το Μ55 θα πήγαινα κιεγώ. Θυμάμαι οτι ένα παλικάρι που το είχε πάρει του είχε βγει πάρα πολύ καλό. Απλώς αν θυμάμαι καλά δεν έχει κάτι λίγα που έχει παραπάνω το 1100, όπως φωνητικές εντολές και έξτρα μικρόφωνα. Σε ποιότητα συνομιλίας πιστεύω θα είναι το ίδιο καλό, άντε να μην έχει τοσο καλό noise reduction που και σε εμένα δε δουλεύει και τόσο...

Μεγειά και ελπίζω να σου βγει όντως καλό!

 

Γεια σου ρε φιλε. Φωνητικές εντολές κλπ έχει. Ισως να μην έχει 3 μικρόφωνα αλλά να έχει 2. Η διαφορά ήταν ότι δεν έχει μια επιλογή για να σου διαβάζει τα mail,sms & facebook αν δε κάνω λάθος. Από την άλλη αυτό έχει μπαταρία 11 ώρες ομιλία αντί για 5 ώρες που έχει το Μ1100. και φυσικά μισή τιμή. Περιμένω να το παραλάβω και σας λέω εντυπώσεις

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε φιλε. Φωνητικές εντολές κλπ έχει. Ισως να μην έχει 3 μικρόφωνα αλλά να έχει 2. Η διαφορά ήταν ότι δεν έχει μια επιλογή για να σου διαβάζει τα mail,sms & facebook αν δε κάνω λάθος. Από την άλλη αυτό έχει μπαταρία 11 ώρες ομιλία αντί για 5 ώρες που έχει το Μ1100. και φυσικά μισή τιμή. Περιμένω να το παραλάβω και σας λέω εντυπώσεις

 

Αν όντως μόνο αυτές είναι οι διαφορές τους έκανες πολύ καλή επιλογή! Αυτά με τα διαβάσματα δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου και μάλλον ούτε πρόκειται στα κοντά. Άντε μεγειά και περιμένω εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει το Sony Smart Wireless Headset Pro MW1 ας γράψει παρακαλώ εντυπώσεις σχετικά με τον ήχο του, αν ανταποκρίνεται σωστά συνδεόμενο με 2 κινητά ταυτόχρονα, αν έχει καλή μπαταρία, από ένταση πως τα πάει κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...