Jump to content

Επιλογή συσκευής


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 350€

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 6+

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Ελλάδα

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Ναι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Θα προτιμούσα να έχει NFC

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Θα προτιμούσα να μην ασχοληθώ με "σκαλίσματα"

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd mono. Amoled δεν είχα ποτέ μου, θα ήθελα.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Αυτονομία-Κάμερα-Ταχύτητα-Gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή Honor 8

 

Δεν παίζω καθόλου παιχνίδια, μόνο internet-photo-video και δεν θέλω να φορτίζω κάθε βράδυ ( σχετικό είναι αυτό βέβαια).

Γλυκοκοιτάζω το Samsung A70, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει, δεν το έχω πιάσει και στα χέρια μου ακόμη να δω το μέγεθος.

Το Poco παραμένει vfm ή υπάρχει κάτι καλύτερο?

Αξίζει να πάω σε Mi8?

Αυτα και ελπίζω να μην κούρασα.

Edited by vagosofron
Link to comment
Share on other sites

Το να μην φορτίζεις κάθε βράδυ είναι σχετικό. Ανάλογα τη χρήση. Προσωπικά θα απέφευγα το a70. Θεωρώ ότι είναι καλύτερη επιλογή το redmi note 7. Σε σχέση με τη τιμή πάντα. Οθόνη θα χάσεις ουσιαστικά. Πολύ γρήγορη συσκευή και με καλή αυτονομία είναι το pocophone. Και με gcam έχει και καλή κάμερα. Δεν έχει βέβαια oked οθόνη που ζητάς αλλά είναι πολύ καλή για μένα. Το mi8 τώρα τελευταία έχει κάποια θέματα με τη μπαταρία κι από την οθόνη του δεν εντυπωσιάστηκα. Για να μη κουράζω, αν μπορείς με lcd χτυπα ένα pocophone

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να κοιτάξεις από κατάστημα της Κίνας με 365€(τελική τιμή μαζι με τα μεταφορικά) παίρνεις το Mi9 με κουπόνι,Global Version.Θα σε καλύψει πλήρως σε όλους τους τομείς από την στιγμή που έχεις το Honor 8.Απο κει και πέρα ρίξε μια ματιά και στο Honor Play αλλά και στο poco όπως γράφτηκε και παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

A70 πετάει το κινητό.το έχω πιάσει στα χέρια μου και πραγματικά είναι μια άριστη συσκευή.ανωτερη από πάρα πολλές.ακομα και ποιο ακριβές

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ψάχνω αποκλειστικά απο Ελλάδα γιατί υπάρχει πιθανότητα να το αγοράσω με τιμολόγιο. Θέλω σίγουρα μεγαλύτερη οθόνη απο του honor 8, αλλά δεν ξέρω αν η οθόνη του Α70 θα με βολέψει.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τι pocophone προτείνετε στον άνθρωπο; Αφού λέει θα προτιμούσε να έχει nfc. Δεν είναι η λύση για όλα το pocophone.

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 350€

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 6+

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Ελλάδα

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Ναι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Θα προτιμούσα να έχει NFC

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Θα προτιμούσα να μην ασχοληθώ με "σκαλίσματα"

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd mono. Amoled δεν είχα ποτέ μου, θα ήθελα.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Αυτονομία-Κάμερα-Ταχύτητα-Gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή Honor 8

 

Δεν παίζω καθόλου παιχνίδια, μόνο internet-photo-video και δεν θέλω να φορτίζω κάθε βράδυ ( σχετικό είναι αυτό βέβαια).

Γλυκοκοιτάζω το Samsung A70, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει, δεν το έχω πιάσει και στα χέρια μου ακόμη να δω το μέγεθος.

Το Poco παραμένει vfm ή υπάρχει κάτι καλύτερο?

Αξίζει να πάω σε Mi8?

Αυτα και ελπίζω να μην κούρασα.

 

Το pocophone δεν έχει nfc

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που αναφέρω το nfc είναι καθαρά για λόγους future proof συσκευής. Ισως στο μέλλον να το χρειαστώ. Αν όμως βρω κάτι που με καλύπτει σε όλα τα υπόλοιπα δε θα με πειραξει και τόσο.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τι pocophone προτείνετε στον άνθρωπο; Αφού λέει θα προτιμούσε να έχει nfc. Δεν είναι η λύση για όλα το pocophone.

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το pocophone δεν έχει nfc

 

Γιατί πολύ απλά, το θα προτιμούσα δεν είναι δεσμευτικό ούτε dealbreaker...

 

Στο δια ταύτα, αφού μπορεί να πάει μέχρι 350 εγώ θα κοιτούσα το Mi8 που έχει τον επεξεργαστή του Poco, αλλά Amoled οθόνη και NFC...

Kαι το Α70 φαίνεται ενδιαφέρον, όπως όλη καινούργια σειρά Α της Samsung που είναι VFM...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πολύ απλά, το θα προτιμούσα δεν είναι δεσμευτικό ούτε dealbreaker...

 

 

 

Στο δια ταύτα, αφού μπορεί να πάει μέχρι 350 εγώ θα κοιτούσα το Mi8 που έχει τον επεξεργαστή του Poco, αλλά Amoled οθόνη και NFC...

 

Kαι το Α70 φαίνεται ενδιαφέρον, όπως όλη καινούργια σειρά Α της Samsung που είναι VFM...

Πολύ καλό και το mi8 αλλά το παιδί έθεσε ως πρώτη απαίτηση την αυτονομία. Αν του φτάνουν οι 6+ ώρες του mi8 τότε συμφωνώ στο να το πάρει

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι κοιτάω και το mi8 αρκεί να ισχύουν αυτές οι sot μετρήσεις. Τι επόμενες μέρες θα πιάσω στα χέρια μου mi8 και A70 να συγκρίνω. Το poco το έχω δει εστω και λίγο. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Ναι κοιτάω και το mi8 αρκεί να ισχύουν αυτές οι sot μετρήσεις. Τι επόμενες μέρες θα πιάσω στα χέρια μου mi8 και A70 να συγκρίνω. Το poco το έχω δει εστω και λίγο. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Καλά θα κάνεις! Ότι και να λένε οι άλλοι, το design και αν μας αρέσει μια συσκευή, παίιζουν πολύ σημαντικό ρόλο, ανεξάρτητα από όλα τα άλλα... Δες τα από κοντα και αποφάσισε... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι κοιτάω και το mi8 αρκεί να ισχύουν αυτές οι sot μετρήσεις. Τι επόμενες μέρες θα πιάσω στα χέρια μου mi8 και A70 να συγκρίνω. Το poco το έχω δει εστω και λίγο. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Επιμένω ότι αν σε βολεύει η μπαταρία του mi8 τότε μη κοιτάς κάτι άλλο! Είναι κρίμα να πάρεις κάτι υποδεέστερο

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα Α70, mi8, poco και redmi note 7. Μπορώ να πω πως το Α70 δε μου φάνηκε όσο μεγάλο το περίμενα. Πίστευα πως θα είναι σαν το xiaomi mimax. Το mi8 δεν ανοιγε άρα δεν έχω άποψη για οθόνη. Το poco μου άρεσε μπορώ να πω και σαν οθόνη και σαν μέγεθος. Το note 7 μπορεί να θεωρείται καλό για την τιμή του, αλλά όταν το είδα δίπλα στα υπόλοιπα μου φάνηκε οτι είναι ενα κλικ πιο κάτω. Η οθοναρα του Α70 με το μικρό teardrop δεν παίζεται. Μάλλον εκεί θα καταλήξω. Edited by vagosofron
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα Α70, mi8, poco και redmi note 7. Μπορώ να πω πως το Α70 δε μου φάνηκε όσο μεγάλο το περίμενα. Πίστευα πως θα είναι σαν το xiaomi mimax. Το mi8 δεν ανοιγε άρα δεν έχω άποψη για οθόνη. Το poco μου άρεσε μπορώ να πω και σαν οθόνη και σαν μέγεθος. Το note 7 μπορεί να θεωρείται καλό για την τιμή του, αλλά όταν το είδα δίπλα στα υπόλοιπα μου φάνηκε οτι είναι ενα κλικ πιο κάτω. Η οθοναρα του Α70 με το μικρό teardrop δεν παίζεται. Μάλλον εκεί θα καταλήξω.

 

Eντάξει λογικό είναι το Νote 7 να σου φαίινεται χειρότερο από όλα τα υπόλοιπα, μιας και είναι το μόνο καθαρό midrange και μακράν το φθηνότερο... Για το μέγεθος του Α70 δε μου κάνει εντύπωση, καθώς δεν έχει σχεδόν καθόλου bezels... Για την οθόνη του ναι, φαντάζομαι και εγώ ότι θα είναι φοβερή σε τέτοιο μέγεθος και super amoled... Είναι και σε καλή τιμή για αυτό που δίνει... Αν σου άρεσε, χτύπα το, πιστεύω αξίζει αν δεν έχει βγάλει τίποτα παιδικές ασθένειες... Θα χάσεις σε ταχύτητα σε σχέση με Μi 8 κ Poco, αλλά προφανώς δε μετράει μόνο αυτό και σε καθημερινή χρήση ούτε διαφορά θα καταλάβεις και με τα benchmarks που είδα, είναι αρκετά δυνατό και το Α70....

Link to comment
Share on other sites

Σύγκριση Α70 με πόκο σχετικά με αυτονομία; Το Σάμμυ έχει μεγάλη οθόνη και μεγαλύτερη κατανάλωση. Ξέρουμε πόσο καλά τα πάει. Το πόκο από όσο διαβάζω μια χαρά τα πάει πάντως.

Το Α50 γτ δεν το κοιτάς;

Link to comment
Share on other sites

Σύγκριση Α70 με πόκο σχετικά με αυτονομία; Το Σάμμυ έχει μεγάλη οθόνη και μεγαλύτερη κατανάλωση. Ξέρουμε πόσο καλά τα πάει. Το πόκο από όσο διαβάζω μια χαρά τα πάει πάντως.

Το Α50 γτ δεν το κοιτάς;

Το Α50 έχει 4 ram όσο έχει και το honor 8 που έχω τώρα. Είπα να παω σε περισσότερη, αλλά και σε μεγάλη οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Είδα μόλις το review του gsmarena για το a70. Αυτονομία λίγο καλύτερη από το pocophone αλλά πολύ κακή κάμερα απ ότι φαίνεται. Και φαίνεται δυσχρηστο με τόσο μεγάλη οθόνη

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είδα μόλις το review του gsmarena για το a70. Αυτονομία λίγο καλύτερη από το pocophone αλλά πολύ κακή κάμερα απ ότι φαίνεται. Και φαίνεται δυσχρηστο με τόσο μεγάλη οθόνη

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Και γω είδα το review, σε αυτή τη κατηγορία θα πήγαινα με κλειστά μάτια στο pixel 3a μέσω amazom

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και γω είδα το review, σε αυτή τη κατηγορία θα πήγαινα με κλειστά μάτια στο pixel 3a μέσω amazom

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Ο φίλος θέλει μεγάλη οθόνη

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θελω μεγάλη οθόνη και από Ελλάδα. Με gcam η κατάσταση βελτιώνεται δραματικά.
Εγώ θα έπαιρνα mi8. Με μια έκπτωση στην αυτόνομια. Με τη τελευταία αναβάθμιση λένε πως βελτιώθηκε κιόλας

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και για όσους κράζουν miui, για δείτε τι καινούριο έχει το Android q. Πράγματα που η xiaomi τα δίνει εδώ και χρόνια

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Α50 έχει 4 ram όσο έχει και το honor 8 που έχω τώρα. Είπα να παω σε περισσότερη, αλλά και σε μεγάλη οθόνη.

 

Μη κοιτάτε τη Ram,δεν έχει σημασία αν είναι 4 η 6.Το μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει ο επεξεργαστής και η Gpu..

Link to comment
Share on other sites

Μη κοιτάτε τη Ram,δεν έχει σημασία αν είναι 4 η 6.Το μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει ο επεξεργαστής και η Gpu..

Ειδικά για απλή καθημερινή χρήση ισχύει αλλά μόνο και μόνο για ψυχολογικούς λόγους τα 6 είναι καλύτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, με gcam το poco έχει αξιοπρεπή κάμερα? Δεν με πειράζει το πλαστικό σώμα, έτσι και αλλιώς πάντα βάζω θήκη. Σαν μέτρο σύγκρισης εχω την τωρινή συσκευή honor 8. Επίσης, δεν θέλω να μπλέξω με roms. Σαν συσκευή ρολαρει καλά με την εργοστασιακή? Edited by vagosofron
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, με gcam το poco έχει αξιοπρεπή κάμερα? Δεν με πειράζει το πλαστικό σώμα, έτσι και αλλιώς πάντα βάζω θήκη. Σαν μέτρο σύγκρισης εχω την τωρινή συσκευή honor 8. Επίσης, δεν θέλω να μπλέξω με roms. Σαν συσκευή ρολαρει καλά με την εργοστασιακή?
Ναι σε όλα φίλε μου. Μην το φοβάσαι καθόλου

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...