Jump to content

Online αναβάθμιση του K750i: Προβλήματα, απορίες


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Είστε ευχαριστημένοι με την R1N;  

  1. 1. Είστε ευχαριστημένοι με την R1N;

    • ΝΑΙ
      0
    • ΟΧΙ
      0
    • Δεν ασχολούμαι με τα updates
      0


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω αναβαθμίσει στη τελευταία διαθέσιμη από την Sonyericsson. Παρ' όλα αυτά, τόσο πρίν όσο και τώρα το τηλέφωνο μου σβήνει (κατά καιρούς, όχι πάντοτε) κατά την διάρκεια της συνδιάλεξης. Εχει κανείς συναντήσει παρόμοιο πρόβλημα;

Σημ. Η μπαταρία είναι φορτισμένη..:mad:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αναβάθμισα το κινητό μου k750i στην τελευταία έκδοση και τώρα στα μενού αντί για ελληνικά μου βγάζει μόνο αριθμούς. Ειμαι σίγουρος ότι επέλεξα EMEA3 για Ελληνικα. Τι μπορεί να συμβαίνει και πως διορθώνεται???

Σημ. Εντάξει έφτιαξε! μόλις το έκλεισα έβγαλα την μπαταρία και το ξανα άνοιξα έφτιαξε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Καλησπέρα, είμαι κι εγώ κάτοχος του Κ750ι (έχω σύνδεση ΤΙΜ και το αγόρασα από αντίστοιχο κατάστημα)...η έκδοση του firmware που έχω είναι η R1CA021....Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής : Αν το αναβαθμίσω από το επίσημο site της Sony Ericsson...ποιά έκδοση θα μου περάσει...? Θα είναι αυτή που εμφανίζεται στο site του Danivci Team (R1DB001)?...Αν ναί, ποιές είναι οι διαφορές μεταξύ των δυο firmware που αναφέρω (R1CA021 Vs R1DB001)? Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, χθές θέλησα να αναβαθμίσω το firmware του Κ750i απο την εκδοση R1C004 στην τελευταία διαθέσιμη μεσω της SE. Η διαδικασία ξεκίνησε και έδειξε οτι ολοκληρώθηκε κανονικά. Αποσύνδεσα το τηλέφωνο το οποίο απο την ώρα εκείνη δεν ανοίγει, δεν αναγνωρίζεται από το PC και δεν φορτίζει.

Παρακαλώ βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χθές θέλησα να αναβαθμίσω το firmware του Κ750i απο την εκδοση R1C004 στην τελευταία διαθέσιμη μεσω της SE. Η διαδικασία ξεκίνησε και έδειξε οτι ολοκληρώθηκε κανονικά. Αποσύνδεσα το τηλέφωνο το οποίο απο την ώρα εκείνη δεν ανοίγει, δεν αναγνωρίζεται από το PC και δεν φορτίζει.

Παρακαλώ βοήθεια.

 

Μήπως έκανες την διαδικασία με μισοφορτισμένη μπαταρία.? Αν ναι την ξελίγωσες την μπαταρία σε σημείο που θέλει κλωτσιές για να πάρει μπρος :lol:

Μη αγχώνεσαι. Ακόμη και να μη φταίει η ματαρία πάντα υπάρχει λύση, έστω και αν αυτή είναι το service της SE. Πρώτα απ' όλα βγάλε την μπαταρία και ξαναβάλτην. Άφησε το τηλέφωνο στο φορτιστή λίγη ώρα και παρακολούθα αν σε κανά μισάωρο "πήρε εμπρός". Λογικά θα αρχίσει να φορτίζει.

Πρόσεξε όμως να το αφήσεις να φορτίσει τελείως γιατί σε περίπτωση που δεν σου ανοίγει τότε πρέπει να ξανακάνεις την διαδικασία με την online αναβάθμιση και ασφαλή αποκατάσταση και σε αυτή τη περίπτωση, όπως άλλωστε πιθανώς διαπίστωσες και μόνος σου απ' την πρώτη φορά που το έκανες, η διαδικασία είναι εξαιρετικά ενεργοβόρα και "τρώει" πολλή μπαταρία ενώ ταυτόχρονα ΔΕΝ φορτίζει, όπως θα περίμενε κανείς, το τηλέφωνο.

Καλή τύχη !!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έκανες την διαδικασία με μισοφορτισμένη μπαταρία.? Αν ναι την ξελίγωσες την μπαταρία σε σημείο που θέλει κλωτσιές για να πάρει μπρος :lol:

Μη αγχώνεσαι. Ακόμη και να μη φταίει η ματαρία πάντα υπάρχει λύση, έστω και αν αυτή είναι το service της SE. Πρώτα απ' όλα βγάλε την μπαταρία και ξαναβάλτην. Άφησε το τηλέφωνο στο φορτιστή λίγη ώρα και παρακολούθα αν σε κανά μισάωρο "πήρε εμπρός". Λογικά θα αρχίσει να φορτίζει.

Πρόσεξε όμως να το αφήσεις να φορτίσει τελείως γιατί σε περίπτωση που δεν σου ανοίγει τότε πρέπει να ξανακάνεις την διαδικασία με την online αναβάθμιση και ασφαλή αποκατάσταση και σε αυτή τη περίπτωση, όπως άλλωστε πιθανώς διαπίστωσες και μόνος σου απ' την πρώτη φορά που το έκανες, η διαδικασία είναι εξαιρετικά ενεργοβόρα και "τρώει" πολλή μπαταρία ενώ ταυτόχρονα ΔΕΝ φορτίζει, όπως θα περίμενε κανείς, το τηλέφωνο.

Καλή τύχη !!!

 

Η μπαταρία ήταν λίγο πιό πάνω από το μισό φορτισμένη.

Την άφησα να φορτίζει από χθές το βράδυ μέχρι σήμερα το πρωί, αλλά κανένα σημάδι ανάκαμψης...Πόσο παραπάνω να την αφήσω?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία ήταν λίγο πιό πάνω από το μισό φορτισμένη.

Την άφησα να φορτίζει από χθές το βράδυ μέχρι σήμερα το πρωί, αλλά κανένα σημάδι ανάκαμψης...Πόσο παραπάνω να την αφήσω?

Ευχαριστώ!

 

Το έχω πάθει και εγώ δις :O

Αν δείχνει φορτισμένη στην οθόνη τότε είναι ΟΚ και το τηλέφωνο έτοιμο.Αν το τηλέφωνό σου αρνείται να ανοίξει, τότε σίγουρα έχεις ένα κατεστραμμένο (αλλά όχι και μη αναστρέψιμο) software. Η σίγουρη λύση είναι το service της SΕ και η ΔΩΡΕΑΝ (Είσαι σίγουρα εντός εγγύησης) αναβάθμιση - επισκευή του. Εσύ θα τους το πας λέγοντάς τους πως απλά μια μέρα δεν άνοιγε.!!!

Αν θες πάντως (με γεμάτη μπαταρία αυτή τη φορά) δοκίμασε ξανά μέσω του online συστήματος της SE (βλέπε SEUS) να το αναβαθμίσεις κάνοντας προσεκτικά ένα-ένα τα βήματα που σου προτείνει. Αν αρνείται να το αναγνωρίσει με την πρώτη μη φοβηθείς. Με επιμονή και υπομονή είμαι σίγουρος πως θα το επαναφέρεις.

Αν παρά την υπομονή και την επιμονή σου αρνείται να φορτίσει την μπαταρία βρες έναν φίλο με παρόμοιο τηλέφωνο και αντάλλαξε μπαταρία για να επιβεβαιώσεις αν φταίει αυτή ή το τηλέφωνο ή και τα δύο. Και η λύση πλέον είναι ..... είπαμε....SE service

 

Καλή επιτυχία.!!!

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία ήταν λίγο πιό πάνω από το μισό φορτισμένη.

Την άφησα να φορτίζει από χθές το βράδυ μέχρι σήμερα το πρωί, αλλά κανένα σημάδι ανάκαμψης...Πόσο παραπάνω να την αφήσω?

Ευχαριστώ!

 

polles fores i syndesi me usb apofortizei plirws ti mpataria ki afto einai gnwsto.

twra an ontws einai provlima mpatarias kai oxi mias lathos diadikasias anavathmisis tote i mpataria thelei "ksypnima". afto pou xreiazesai einai mia idia mpataria apo enan filo kai enan filo giati monos sou einai dyskolo na to kaneis (oxi pws den mporeis). meta perneis ena kalodio revmatos kai apo tin kanoniki mpataria pou doulevei akoumpas ta + kai - kai meta stin mpataria pou den doulevei akoumpas to + sto + kai to - sto - (diladi vraxikyklwma). telos to vazeis na fortisei. omws min prospathiseis na anoikseis to kinito giati i mpataria einai plirws apofortismeni thes kapou ena 10lepto gia na arxisei i diadikasia apo moni tis kai i fortisi prepei na diarkisei 14 wres para to minima pliris fortisis. episis tin epomeni fora de tha fortizeis ti mpataria prin teleiwsei ektws ki an einai megali anangi kai tha epanalaveis tin 14wri fortisi. afti itan i dikia mou empeiria apo dyo fores pou to epatha. yparxei omws kai mia poio sygouri lysi na pareis mia kainouria mpataria dioti an den tireis ton kanona* tis fortisis tha to ksanapatheis. an ftaiei omws to software ysxioun afta pou eipe o xamurabi.

 

*fortizoume mono otan ksefortizei kai petaei proeidopoiisi.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Είπα να κάνω κι εγώ μια αναβάθμιση καθότι έχω ακόμη την έκδοση R1AA008.

Όμως αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

Όταν συνδέω το κινητό με το καλώδιο usb με πατημένο το C, δεν γίνεται τίποτε.

Απλά φορτώνει τα περιεχόμενα του κινητού.

Τι φταίει;:blink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα update για να βγάλω το vl αλλά διάλεξα λάθος πακέτο γλώσσας.Ξέρει κανείς κανέναν τρόπο να περάσω Ελληνικά?
No comment
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Είπα να κάνω κι εγώ μια αναβάθμιση καθότι έχω ακόμη την έκδοση R1AA008.

Όμως αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

Όταν συνδέω το κινητό με το καλώδιο usb με πατημένο το C, δεν γίνεται τίποτε.

Απλά φορτώνει τα περιεχόμενα του κινητού.

Τι φταίει;:blink:

 

1ον Δοκίμασε σε άλλη θύρα USB

2oν Βγάλε την μπαταρία - ξαναβάλτη και ξαναπροσπάθησε.

3ον Εγκατέστησε ξανά τα drivers. Προϋπόθεση να απεγκαταστήσεις τα προηγούμενα. Καλύτερα να το κάνεις σε safe mode.

4oν Να είσαι επίμονος και να βγάζεις και να ξαναβάζεις την μπαταρία πριν ξαναδοκιμάσεις. Το παθαίνω αρκετά συχνά και εγώ, απλά νομίζω πως η βλακία της SE με την προϋπόθεση εγκατάστασης των drivers κάνει τη ζημιά. Στα καινούργια κινητή της το πρόβλημα λύθηκε μια και καλή με την απευθείας υποστήριξη χωρίς drivers.

Καλή τύχη !!!

Link to comment
Share on other sites

To 1 το δοκίμασα ήδη αλλά δεν πέτυχε.

Anyway, βαριέμαι να δοκιμάσω τα υπόλοιπα :p και μιας και αύριο θα είμαι κοντά σε SE service θα τους το πάω να μου την κάνουν αυτοί την αναβάθμιση.

Thanks anyway.:)

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν χαιρετώ την όμορφη παρέα του φόρουμ... καθοτι νεο μέλος...

 

έχω πάρει εδώ και δύο βδομάδες μέσω σύνδεσης ένα Κ750i (ευτυχώς εντελώς δωρεάν:D ) και από χτες που παρουσιάζει ένα πολύ σημαντικό (για εμένα) προβλημα... η μπαταρία μετά την πλήρη φόρτισή της πέφτει στο 56% μέσα στο πρώτο 15-20λεπτο από την ώρα που αποσυνδέω το φορτιστή...

 

με το ζόρι βγάζει ένα 12ωρο και έτσι δεν μπορώ να βασιστώ στο κινητό αυτό...

 

υπάρχει περίπτωση να φταίει ο φορτιστής αυτοκινήτου...? (δεν είναι γνήσιος S.E. αλλά χρησιμοποιώ αυτή την μάρκα φορτιστών από το 99 χωρίς πρόβλημα...)

 

 

αρχίζω να νοσταλγώ το παλιό μου t39:cry: :cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν χαιρετώ την όμορφη παρέα του φόρουμ... καθοτι νεο μέλος...

 

έχω πάρει εδώ και δύο βδομάδες μέσω σύνδεσης ένα Κ750i (ευτυχώς εντελώς δωρεάν:D ) και από χτες που παρουσιάζει ένα πολύ σημαντικό (για εμένα) προβλημα... η μπαταρία μετά την πλήρη φόρτισή της πέφτει στο 56% μέσα στο πρώτο 15-20λεπτο από την ώρα που αποσυνδέω το φορτιστή...

 

με το ζόρι βγάζει ένα 12ωρο και έτσι δεν μπορώ να βασιστώ στο κινητό αυτό...

 

υπάρχει περίπτωση να φταίει ο φορτιστής αυτοκινήτου...? (δεν είναι γνήσιος S.E. αλλά χρησιμοποιώ αυτή την μάρκα φορτιστών από το 99 χωρίς πρόβλημα...)

 

 

αρχίζω να νοσταλγώ το παλιό μου t39:cry: :cry: :cry:

Αυτό σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό για ένα κινητό που χαλαρά σου βγάζει 3-5 ημέρες αυτονομία.

Πριν από χθες δηλαδή ήταν φυσιολογική η συμπεριφορά της μπαταρίας και φόρτιζε κανονικά;

Δεν το φορτίζεις σπίτι σου ή αλλού με τον αυθεντικό φορτιστή;

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν να πω ότι ο φορτιστής αυτοκινήτου είναι αγορασμένος πριν 4 μέρες και έχει πιστοποίηση για το συγκεκριμένο κινητό ...

 

και ναι το κινητό φόρτιζε μέχρι το 100% και κρατούσε περίπου 3 μέρες...

 

τώρα μπορείς να παρατηρείς πτώση του δείκτη της μπαταρίας ανα 10 λεπτο...

 

το κινητό φορτίζεται κανονικά με το δικό του φορτιστή... μόνο μια φορά χρησιμοποιήθηκε ο φορτιστής αυτοκινήτου...

 

 

πως όμως μπορεί τις πρώτες 8-9 φορτίσεις να λειτουργεί κανονικά???

και μετα να βγάζει πρόβλημα?

μπορεί κάποιος να αναφέρει ποια εκδοση λογισμικού χρησιμοποιεί και δεν του παρουσιάζει προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι, εχω δοκιμασει για αναβαθμισει παταω c αλλα τιποτα τι λαθος κανω?

 

Αν διάβάζες λίγο παραπάνω στην σελίδα θα έβλεπες πως έχει ξαναναφερθεί!!! :)

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν να πω ότι ο φορτιστής αυτοκινήτου είναι αγορασμένος πριν 4 μέρες και έχει πιστοποίηση για το συγκεκριμένο κινητό ...

 

και ναι το κινητό φόρτιζε μέχρι το 100% και κρατούσε περίπου 3 μέρες...

 

τώρα μπορείς να παρατηρείς πτώση του δείκτη της μπαταρίας ανα 10 λεπτο...

 

το κινητό φορτίζεται κανονικά με το δικό του φορτιστή... μόνο μια φορά χρησιμοποιήθηκε ο φορτιστής αυτοκινήτου...

 

 

πως όμως μπορεί τις πρώτες 8-9 φορτίσεις να λειτουργεί κανονικά???

και μετα να βγάζει πρόβλημα?

μπορεί κάποιος να αναφέρει ποια εκδοση λογισμικού χρησιμοποιεί και δεν του παρουσιάζει προβλήματα?

 

 

Αν έχεις φίλο με παρόμοιο τηλέφωνο K750, W800 αλλάξτε τις μπαταρίες και παρακολουθήστε τι θα γίνει όταν τις φορτίσετε. Εμένα μου μοιάζει με πρόβλημα της μπαταρίας

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις φίλο με παρόμοιο τηλέφωνο K750, W800 αλλάξτε τις μπαταρίες και παρακολουθήστε τι θα γίνει όταν τις φορτίσετε. Εμένα μου μοιάζει με πρόβλημα της μπαταρίας

 

μπααα το δοκίμασα και αυτό....

 

τώρα που προσπάθησα να συνδέσω με το καλώδιο και να αναβαθμίσω... βλέπω ότι τα windows δεν αναγνωρίζουν τη συσκευή μου.... "usb device malfunctioning"

 

ενώ πριν λίγες μέρες βάζοντας το καλώδιο στο κινητό και συνδέοντας το στο πισι μου άνοιγε τα περιεχόμενα του αποθηκευτικού χώρου του κινητού και τις κάρτας μνήμης.... από σήμερα παρουσιάζει πρόβλημα...

 

δοκιμάστηκε σε 3 πισι.... και σε πολλές μα πάρα πολλές usb θύρες....

 

υπάρχει καμιά περίπτωση να ζητήσω άμεση αντικατάσταση??? καθότι μόλις 10 ημερών....

 

έλεος... πρέπει να τα έπαιξε γενικώς...

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολους μηπως ξερει κανεις να μου πει γιατι ειναι κλειδωμενα τα Java games του κινητου απο την ημερα που το αγορασα???καθως και οτι παιχνιδι βαζω μεσω usb κλειδωνει μολιs το κανω εγκατασταση μηπως φταινε τα πιστοποιητικα η τα εχει κλειδωσει η vodafone???πηγα να κανω update απο το site της sony-ericsson αλλα λεει οτι δεν χρειαζεται.ευχαριστω πολυ!!
Link to comment
Share on other sites

μπααα το δοκίμασα και αυτό....

 

τώρα που προσπάθησα να συνδέσω με το καλώδιο και να αναβαθμίσω... βλέπω ότι τα windows δεν αναγνωρίζουν τη συσκευή μου.... "usb device malfunctioning"

 

ενώ πριν λίγες μέρες βάζοντας το καλώδιο στο κινητό και συνδέοντας το στο πισι μου άνοιγε τα περιεχόμενα του αποθηκευτικού χώρου του κινητού και τις κάρτας μνήμης.... από σήμερα παρουσιάζει πρόβλημα...

 

δοκιμάστηκε σε 3 πισι.... και σε πολλές μα πάρα πολλές usb θύρες....

 

υπάρχει καμιά περίπτωση να ζητήσω άμεση αντικατάσταση??? καθότι μόλις 10 ημερών....

 

έλεος... πρέπει να τα έπαιξε γενικώς...

 

 

Όταν το πιάνεις είναι ζεστό το τηλέφωνο?

Όπως και να έχει όμως, εφόσον παρουσιάζει όλα αυτά που λες, πακέτο χαλαρά στην SE. Μην το καθυστερείς!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολους μηπως ξερει κανεις να μου πει γιατι ειναι κλειδωμενα τα Java games του κινητου απο την ημερα που το αγορασα???καθως και οτι παιχνιδι βαζω μεσω usb κλειδωνει μολιs το κανω εγκατασταση μηπως φταινε τα πιστοποιητικα η τα εχει κλειδωσει η vodafone???πηγα να κανω update απο το site της sony-ericsson αλλα λεει οτι δεν χρειαζεται.ευχαριστω πολυ!!

 

Οσα παιχνίδια είναι εγκατεστημένα στο τηλέφωνο είναι όντως κλειδωμένα.

Αν εννοείς ότι δεν μπορείς να τα στείλεις με bluetooth σε άλλη συσκευή είναι γιατί προσπαθείς να στείλεις τις ρυθμίσεις της εγκατάστασης και όχι το αρχείο.

Τα παιχνίδια (.jar) θα τα αποθηκεύεις στο φάκελο others και από κει είτε επιλέγεις εγκατάσταση για τη συσκευή σου ή αποστολή σε οποιαδήποτε τρίτη συσκευή;)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...