Jump to content

Online αναβάθμιση του K750i: Προβλήματα, απορίες


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Είστε ευχαριστημένοι με την R1N;  

  1. 1. Είστε ευχαριστημένοι με την R1N;

    • ΝΑΙ
      0
    • ΟΧΙ
      0
    • Δεν ασχολούμαι με τα updates
      0


Recommended Posts

Ολα καλα με την αναβαθμιση αλλα εχω ενα προβληματακι.Οταν κανω ή μου κανει κληση μια επαφη με εικονα η εικονα αργει να εμφανιστει (περιπου 2 με 3 sec) ενω πριν το εκανε αμεσως!!!Φτιαχνεται με hard reset και αν ναι πως γινεται το hard reset?

 

Ευχαριστω

 

Και εμένα μου το κάνει αυτο!! :worry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν είναι ανάγκη να βγάλετε τον firefox. Δεν έχει καμία σημασία αν είναι εγκαταστημένος ή όχι. Απλά η αναβάθμιση από ότι φαίνεται πρέπει να γίνει μόνο μέσω του ΙΕ.

....συμφωνώ και ειδικότερα πρέπει να είναι εγατέστημένο το ActiveX στοιχείο του Macromedia Flash Player στον IE.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείτε όταν λέτε ότι κάνετε αναβάθμιση μέσω ΙΕ ή Firefox; Που χρειάζονται; Εγώ απλώς συνδέομαι στο internet χωρίς να ανοίξω IE ή Firefox (που έχω εγκατεστημένο), τρέχω το Update Service και ακολουθώ τις οδηγίες. Μάλιστα έχω ενεργοποιημένα και όλα τα προγράμματα προστασίας (firewall, antivirus, antispyware, κτλ.) και δεν παρουσιάζεται κανένα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείτε όταν λέτε ότι κάνετε αναβάθμιση μέσω ΙΕ ή Firefox; Που χρειάζονται; Εγώ απλώς συνδέομαι στο internet χωρίς να ανοίξω IE ή Firefox (που έχω εγκατεστημένο), τρέχω το Update Service και ακολουθώ τις οδηγίες. Μάλιστα έχω ενεργοποιημένα και όλα τα προγράμματα προστασίας (firewall, antivirus, antispyware, κτλ.) και δεν παρουσιάζεται κανένα πρόβλημα.

O IE τρέχει στο background όταν γίνεται η αναβάθμιση με τον SEUS client.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατέβασα το UpdateService_Inst_2.2.13.7d και πήγα να κάνω την αναβάθμιση. Ακολούθησα όλα τα βήματα και ενώ ήταν στην μέση του update μου έβγαλε error και μου είπε να ξαναδοκιμάσω. Το πρόβλημα είναι ότι τώρα δεν ανοίγει το κινητό και φυσικά δεν με αφήνει να ξαναεπαναλάβω την διαδικασία, γιατί απλά δεν το βρίσκει το κινητό, μου βγάζει uknown device. Ξέρει κανείς καμία λύση ή πρέπει να το πάω στην αντιπροσωπεία και να τους πω παραμυθία μπας και μου το φτιάξουν, γιατί δεν είμαι σίγουρος αν είναι υποχρεωμένοι, είναι?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με την καινούρια αναβάθμιση. Δοκίμασα να την κάνω πάνω απο 15 φορές και πάντα στο σημείο που λέει να αφήσω το "C" μου πετάει το μήνυμα "δεν είναι δυνατή η αναβάθμιση, δοκιμαστε ξανά". Έχω βάλει του σωστούς drivers για το update service, οι ακροδέκτες του usb καλωδίου είναι μια χαρά, το pc βλέπει το κινητό κανονικά και μπορω και μεταφέρω αρχεία, αλλα πάντα κολάει στο συγκεκριμένο σημείο. Είναι η πρωτη φορά που αντιμετωπίζω το συγκεκριμένο πρόβλημα, μιας και όλες οι προηγούμενες αναβαθμίσεις γίνονταν αμέσως.

Για τον φίλο που δεν ανάβει το κινητό του, δοκίμασε να βγάλεις και να ξαναβάλεις την μπαταρία, και κράτα πατημένο το power button λίγο παραπάνω. Και εμένα εκανε το ίδιο αλλα με αυτόν τον τρόπο λειτούργησε. :)

Link to comment
Share on other sites

...γιατί δεν είμαι σίγουρος αν είναι υποχρεωμένοι, είναι?

Ευχαριστώ

 

Αν χρησιμοποίησες το επίσημο πρόγραμμα αναβάθμισης που παρέχει η SE από τις σελίδες της, και βεβαια οφείλουν να στο φτιάξουνε!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εμένα πάλι το μόνο που κάνει είναι να επαναλαμβάνει ξανά και ξανά το animation που δείχνει στο ξεκίνημα του προγράματος, χωρίς να έχει καταφέρει να συνδεθεί με το server.:blink: Καμία βοήθεια?
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω κανει κανονικοτατα την αναβαθμιση και ολα κομπλε!!!

for all that know where this path will lead them

along the border we have tried to fight them

Link to comment
Share on other sites

Τυχεράκια.....:( Δοκίμασα και σε δύο διαφορετικά pc αλλά και εκεί το ίδιο πρόβλημα.Το πρόγραμμα επαναλαμβάνει ξανά και ξανά το animation που δείχνει στο ξεκίνημα του,χωρίς να προχωρά στο wizard για τη συνέχεια της διαδικασίας. Το παράδοξο είναι ότι στα pc έκανα format και πέρασα μόνο το πρόγραμα, τη java και το flash player ούτε firewall ούτε antivirus ούτε τίποτα.... Τι μου συμβαίνει?
Link to comment
Share on other sites

soularav κατεβασες την τελευταια εκδοση της αναβαθμισης UpdateService_Inst_2.2.13.7d.exe?Γιατι εαν εχεις οποιαδηποτε παλιοτερη σταματαει την οθονη που λεει εναρξη (αμεσως μετα απο εκει που διαλεγεις γλωσσα)

for all that know where this path will lead them

along the border we have tried to fight them

Link to comment
Share on other sites

soularav κατεβασες την τελευταια εκδοση της αναβαθμισης UpdateService_Inst_2.2.13.7d.exe?Γιατι εαν εχεις οποιαδηποτε παλιοτερη σταματαει την οθονη που λεει εναρξη (αμεσως μετα απο εκει που διαλεγεις γλωσσα)

Και γω το ίδιο πρόβλημα έχω εδώ και δύο μέρες....:( ένω όλα είναι οκ και το java και το flash player ξαναεγκατεστημένα προσφατα μετά από φορματ:wacko: και με την νέα έκδοση του updater παρ' όλα αυτά με κολλάει στο παράθυρο της έναρξης ή μου βγάζει το μύνημα ότι ο server είναι απασχολημένος.... τα νεύρα μου!:mad: :mad:

:love:
Link to comment
Share on other sites

ΕΛΥΣΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ CRASHΑΡΙΣΜΑΤΟΣ ΤΟΥ Κ750ι

 

Καλησπερα παιδια ! ειμαι νεος στο χωρο των κινητων, αλλα ισως να σας βοηθησω για να εχετε πολλες εφαρμογες μαζι στο κινητο σας χωρις να κολλαει και χωρις να αργαει οταν κανετε boot to κινητο σας! (Κ750ι).

Αγορασα το κινητο τα χριστουγεννα και συντομα καταλαβα οτι ειναι ενα καλο κινητο με πολλα δυνατα σημεια, αλλα το μονο που με χαλασε ηταν οτι οταν εβαλα καμμια 100 java εφαρμογες , το κινητο αργουσε τρομερα στην επανεκκινηση του, σε σημειο που να ηθελε εως και 10 λεπτα τη φορα, Επισης οταν εσβηνα μια εφαρμογη εκανε αρκετα δευτερα (καμμια 30 με 60sec ) καποιες φορες κολλουσε και το κινητο. Ρωτησα απο εδω και απο κει αλλα τιποτα. Μαλιστα οι εξυπνοι των site με παραπεμπανε λεει να σβησω τις εφαρμογες και να μην εχω πολλα πολλα στην chip memory.........Το δεχτηκα αυτο αλλα το μυαλο μου , ως ανησυχο πνευμα δεν ηθελε να τα παρατησει..... Ωσπου ΤΟ ΒΡΗΚΑ!!!!!!

 

Ακουστε προσεκτικα, τωρα εχω 300+ java , μνημη chip ελευθερη ~8ΜΒ αλλα και με 150 ΚΒ το κινητο δουλευε περιφημα , εβγαζα εως και φωτο στις αποκριες με κανενα προβλημα. Ολα οφειλονται (καθυστερησεις, κολληματα εφαρμογων στα σβησιματα κ.α.) στο οτι οταν μεταφερουμε μια εφαρμογη στο κινητο αυτο κανει την εφαρμογη εγκατασταση. Τι σημαινει αυτο???

 

Ξαφνικα το κινητο αποκταει γυρω στα 5-6 αρχεια στο file cache toy τα οποια πρεπει να εχει ανα πασα στιγμη ετοιμα. Φανταστειτε τωρα 200 java posa αρχεια στο καταλογο των ονοματων του ειναι (~1200). Αν εχετε ΒΤ θα τα δειτε τα αρχεια να ανοιγουν μεσα στον καταλογο του κινητου στην chip).

 

TI EKANA ΤΩΡΑ..?

 

Σκεφτηκα πως να γινει να μην γινετε εγκατασταση αμεσα, και βρηκα οτι αν τα εστελνα πρωτα στο φακελο Other του κινητου (Μemory Card) εβλεπα οτι εκει να κρατουσα συμπιεσμενα οπως ηταν αρχικα σε μορφη .jar. Αχα ειπα και το ωραιο τησ υποθεσης ειναι οτι οχι μονο τα κραταει εκει αλλα εκανα και φακελους εκει με το ειδος της εφαρμογης π.χ. 2d games, 3d games, mind, xxx, εφαρμογες κτ.λ.

 

Το συμπερασμα , το κινητο τρεχει ακαριαια τα παντα , εχω ολα τα java στο κινητο μου, και οποτε θελω να παιξω πχ κατι απλα παω στο φακελο Other παταω σε μια εφαρμογη και αυτο ΤΟΤΕ κανει την εγκατασταση. Ετσι αναλογως τα κεφια μου κανω εγκατασταση οποια θελω και μετα οταν τα τελειοσο απλα τα σβηνω απο τον φακελο Games ή Εφαρμογες οπου γινεται η εγκατασταση τους!!!!!

 

Αυτα και ελπιζω να βοηθησα!

 

ΥΓ> Τωρα μαλλον δεν θα λενε και πολυ οτι κολλαει το K750i !!!!!

--------------------

 

ALTUS

ALTUS
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου λύθηκε και πριν λίγο μόλις ολοκλήρωσα την διαδικασία με επιτυχία:D . Πως? Αφού δοκίμασα τα πάντα, λόυστηκα με ult*ex και είδα! Είδα ότι αλλάζοντας internet provider ως δια μαγείας το πρόγραμμα δού-λε-υε! και η αναβάθμιση έγινε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!, για αυτό λούσου με ult*ex και πού ξέρεις μπορεί και εσύ να δεις.......:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο δικό μου κινητό αφού έκανα αναβάθμιση και master reset, μου βγάζει:

 

έκδοση λογισμικού:

ITP

CXC 125 932 R1A038 (Αντί για R1B)

Στα υπόλοιπα λέει κανονικά R1BC002

 

Γιατί;;;;

Link to comment
Share on other sites

kalispera pedia neos stin se kai 8elw boi8ia!!!!exw to k750i kai 8elw na to kanw w800i!!!pws mporw na to kanw????

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

kalispera pedia neos stin se kai 8elw boi8ia!!!!exw to k750i kai 8elw na to kanw w800i!!!pws mporw na to kanw????

Καλως ήρθες. Και στην SE και στο forum.

Θα βρεις τα πάντα για την μετατροπή από Κ750 σε W800 εδώ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=74992

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Θα ήθελα να ρωτήσω όταν κάνω αναβαθμιση πρεπει να είμαι συνδεμένος στο ΙΕ:D

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι η BC002 εχει αποσυρθει , λογω προβληματος με το bluetooth . Απο μια γρηγορη αναζητηση στα φορουμ του εξωτερικου αυτο καταλαβα.

 

Επισης ... Εχω την Α002 και δε μου βρισκει νεοτερη . Οποτε , κατι παιζει ...

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι η BC002 εχει αποσυρθει , λογω προβληματος με το bluetooth . Απο μια γρηγορη αναζητηση στα φορουμ του εξωτερικου αυτο καταλαβα.

 

Επισης ... Εχω την Α002 και δε μου βρισκει νεοτερη . Οποτε , κατι παιζει ...

 

χτές έκανα update κ μου έβαλε την BC002

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το βρηκα τι εφταιγε ! Υπαρχει ενα bug ..

 

Αν εχεις γλωσσα μενου διαφορετικη απο της SIM (Ελληνικα) , τοτε δε σου βρισκει αναβαθμιση . Εγω παντα εχω Αγγλικα μενου.

Με το που το γυρισα στα Ελληνικα , βρηκε το update . Αμεσως , το ξαναγυρισα στα Αγγλικα για δοκιμη , και φυσικα δε βρηκε update.

Τελος , το ξαναγυρισα Ελληνικα και εκανα το update ... :)

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικό είναι. Από την στιγμή που ζητάς το "ελληνικό" update και βλέπει άλλη γλώσσα στο λειτουργικό να "κολλήσει".
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι φυσιολογικο . Απο τη στιγμη που εχω εγκατεστημενο το firmware το οποιο περιεχει Ελληνικα , Αγγλικα κλπ , γιατι να μην το αναγνωριζει ?

Τι σχεση εχει η γλωσσα των μενου ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...