Jump to content

Online αναβάθμιση του K750i: Προβλήματα, απορίες


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Είστε ευχαριστημένοι με την R1N;  

  1. 1. Είστε ευχαριστημένοι με την R1N;

    • ΝΑΙ
      0
    • ΟΧΙ
      0
    • Δεν ασχολούμαι με τα updates
      0


Recommended Posts

Κι εμένα το ίδιο μου απάντησαν από 9volto !!!! Είναι μάλλον πολυ δύσκολο να την κανουν όπως στο Davinci....
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

telika ti pezete re paidia me to teleutaio firmware? den mporo na to kano update me tpt to kinito tora einai h triti fora pou prospa8o mou kolaei sto 40% k petagete sta 100% k bgazei sfalma syndeshs

myi.gr

Φτιάξτε αυτό το "Τροποποίηση υπογραφής" ούτε εικόνα δεν μπορούμε να βάλουμε, έλεος 1 ώρα παλεύω" using safari.:mad:

iPhone 3G Pwned | Mac Pro 2.8 8core/6GB RAM/8 TB HDs/8800 NVIDIA | MacBook Pro 15 unibody |

Link to comment
Share on other sites

Απο το 1% μεχρι τα 37% ολα καλα

μετα κολαει για κανενα 3λεπτο περιπου και πηγαινει στο 40% οπου συνεχιζει μεχρι το 47% και μετα πεταγετε στα 100% και βγαινει το μηνυμα που λεει "Η αναβαθμιση ολοκληρώθηκε. Κάντε κλικ στο ΟΚ και συνεχιστε."

myi.gr

Φτιάξτε αυτό το "Τροποποίηση υπογραφής" ούτε εικόνα δεν μπορούμε να βάλουμε, έλεος 1 ώρα παλεύω" using safari.:mad:

iPhone 3G Pwned | Mac Pro 2.8 8core/6GB RAM/8 TB HDs/8800 NVIDIA | MacBook Pro 15 unibody |

Link to comment
Share on other sites

:blink:

Εγώ με μια μικρή έρευνα που έκανα διαπίστωσα ότι το 102286/8 δεν είnai banned από το SEUS. .. Μόνο που φοβάμαι ότι πρόκειται για customized ρώσικη έκδοση FW (102286/8 το 8 νομίζω υποννοεί ΕΜΕΑ8 δηλαδή Αγγλικά, Ρώσικα) που όπως λέει και το 9volto μπορεί να κάνει. Για καλό και για κακό ρώτα κατευθείαν το 9volto.

 

ναι αλλα μετα γραφει ΕΜΕΑ_3 καθαρα...

 

αυτο με τα ΙΜΕΙ παλι καινουργιο ειναι? λετε να τσεκαρει οτι το κινητο ειναι vodafone και να προκαλει προβληματα.. δεν νομιζω ρε παιδια απλα θα σου λεγε οτι δεν μπορει να προχωρησει στην αναβαθμιση..

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα μετα γραφει ΕΜΕΑ_3 καθαρα.../QUOTE]

 

Αυτό ακριβώς εννοώ. Ότι δηλαδή μια έκδοση FW για ρώσικα έχει γίνει μετατροπή για ελληνικά. Όμως το SEUS δεν καταλαβαίνει το EMEA3. Είναι πολύ πιθανό να σταματά στο γεγονός ότι ΔΕΝ είναι 102337/3 δηλαδή το Ελληνικό CDA αλλά 102286/8 δηλαδή Ρώσικο CDA και να προχωρά στην αναβάθμιση για ΕΜΕΑ3 για το πρωτο CDA και ΕΜΕΑ8 για το δεύτερο (πρόσεξε το νούμερο μετά το εξαψήφιο και την κάθετο) με αποτέλεσμα στην μεν πρώτη περίπτωση να επιτυγχάνεται πλήρης αναβάθμιση ενώ στην δεύτερη να περνά στο τηλ. άλλο FW.

Όπως και να έχει το γεγονός είναι ένα, ότι αναβάθμιση στα ελληνικά από SEUS γίνεται μόνο με το σωστό CDA. Τώρα για το ζήτημα του ΙΜΕΙ, νομίζω ότι δεν είναι τα πράγματα όπως αναφέρονται από το 9volto ή σε άλλα φόρα. Ως παράδειγμα φέρνω την επιτυχή αναβάθμιση του τηλεφώνου μου, ενός "καθαρόαιμου" VFL Κ750i , το οποίο χωρίς να αλλαχθεί το IMEI (πράξη παράνομη εξάλλου) αναβαθμίστηκε σε μη Live έκδοση και βέβαια αναβαθμίστηκε στη συνέχεια μέσω SEUS ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Άρα θέμα ελέγχου IMEI δεν υπάρχει. Εκτός και άν η Vodaphone GR δεν κρατά βάση δεδομένων με τα ΙΜΕΙ των branded Κ750i που έχει πουλήσει στην Ελλάδα ή αν υπάρχει δεν την έχει αποστείλει στην SE, με αποτέλεσμα να μην έχει βάλει ακόμη σε μαύρη λιστα τα IMEI των Ελληνικών VL K750i. Ποιός ξέρει ?

 

Υ.Γ.

Μήπως υπάρχει κάποιος φίλος με "ξηλωμένο" VL K750i από 9volto να μας πεί ποιές γλώσσες έχει το τηλεφωνό του αμέσως μετά το "ξήλωμα"?

Link to comment
Share on other sites

Εγω που το ξηλωσα μονος μου δουλευει αψογα το κινητο μου και τωρα εχει R1N003 k Κάμερα 4.5 κ δεν έχει φάει κανένα κόλλημα κ η φωτογραφική του είναι πάρα πολύ πιο γρήγορη απο πρίν!

myi.gr

Φτιάξτε αυτό το "Τροποποίηση υπογραφής" ούτε εικόνα δεν μπορούμε να βάλουμε, έλεος 1 ώρα παλεύω" using safari.:mad:

iPhone 3G Pwned | Mac Pro 2.8 8core/6GB RAM/8 TB HDs/8800 NVIDIA | MacBook Pro 15 unibody |

Link to comment
Share on other sites

Etoimos ki egw me thn R1N003 kai 4.5 kamera meta apo POLLA kanthlia...

mh me rwthsete pws apla DE 3erw!!1

evaza-3hlwna drivers kai kalwdia kamia wra!!!

kai sto PC kai sto laptop milame TA KANTHLIA

telika kapoia stigmh 3ekinhse h efarmogh...

katevhke se 10 leptakia me th DSL (ekana proseyxes mh pesei kamia syndesh h kanas OTE me thn kakokairia) kai meta ekane 15 lepta na to anava8misei!!

To anoi3a kai ola ok den eixe peirax8ei to paramikro...

To video pantws ta idia xalia mou fainetai emena...

(edit: to prwi pou to anoi3a kai 3anadokimasa KAMIA SXESH to video POLY KALYTERO)

Oi fwto poly kales...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια τελευταια βοήθεια, λιγο πριν το σπασω. Χθές, εκανα φλασαρισμα απο το DaVinci, με την έκδοση R1L002 (το κινητό non VL), επαιξαν, ολα κανονικά, με τις υποδείξεις του xamurabi (και τον ευχαριστώ γι αυτο), και δουλεψε αψογα. Μετά την εκατοστή περιπου προσπαθεια για αναβάθμιση μεσω του SEUS στην R1L035, συνεχίζει να βγάζει ΠΑΝΤΑ το ιδιο μηνυμα και ΠΑΝΤΑ στο ιδιο σημειο. Φορτωμα εως το 46%, κολλημα επειτα για 2 περιπου λεπτα, οπου μαλλον χάνει τη σύνδεση, μετα πετάγεται ξαφνικα στο 49% και "σφαλμα συνδεσης με τη συσκευη"... οπως ισως ειδατε και απο προηγουμενα posts, παντα, και πριν και μετα DaVinci, κολλαει στο ιδιο σημειο. Οποτε, να υποθέσω, εχω 2(?) λυσεις. 'Η να το σπάσω, ή να το στειλω στο service (εχουν αραγε την τελευταια version;), αν και θα προτιμουσα να το αποφύγω. Αν μπορεσετε να με βοηθησετε με καποια αλλη προταση, θα τα εκτιμουσα. Θα σας γραψω αναλυτικα τις πληροφορίες του λογισμικού, μήπως καποιος φιλος μπορέσει να εντοπίσει το προβλημα.

 

R1N035

prgCXC 125952_EU_1_CL

R1N035

 

LCD SW versions

Main display

Current: 0

 

Camera SW versions

Camera

Current: 4.4

 

ITP SW version

CXC 125 932 R1B

 

Customization

CDA 102337/3 R6A

cxc 125953 R1L002

1E0W

EMEA_3

 

Content version

PA19

 

Aν μπορεσει καποιος με αναβαθμισμενο FW, να διαπιστωσει διαφορές, ή να προτεινει λυση, θα το εκτιμουσα πολυ....

Link to comment
Share on other sites

Εγω που το ξηλωσα μονος μου δουλευει αψογα το κινητο μου και τωρα εχει R1N003 k Κάμερα 4.5 κ δεν έχει φάει κανένα κόλλημα κ η φωτογραφική του είναι πάρα πολύ πιο γρήγορη απο πρίν!

 

Μόνος σου το ξήλωσες ? Με τί ? Με ψαλιδάκι ραψίματος ? :lol:

Αν εννοείς Davinci στο σπίτι σου....πάσο. Αν υπάρχει άλλος τρόπος (τσάμπα) πες τον μας και μαααας ! :secret:

Link to comment
Share on other sites

Μόνος σου το ξήλωσες ? Με τί ? Με ψαλιδάκι ραψίματος ? :lol:

Αν εννοείς Davinci στο σπίτι σου....πάσο. Αν υπάρχει άλλος τρόπος (τσάμπα) πες τον μας και μαααας ! :secret:

Προφανώς το Davinci εννοεί. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.

Μήπως υπάρχει κάποιος φίλος με "ξηλωμένο" VL K750i από 9volto να μας πεί ποιές γλώσσες έχει το τηλεφωνό του αμέσως μετά το "ξήλωμα"?

 

εμενα ειναι ξηλωμενο το live απο το 9volto (αφου ετσι τα δινει ουτως η αλλως) και οπως είπα εχει CDA 102286/8 και διαθεσιμες γλωσσες: Γλωσσα SIM, English, Ελληνικα και Shqip

 

υπαρχει κανενας αλλος με ξηλωμενο το live απο το 9volto να διασταυρωσουμε τα CDA ή ακομα καλυτερα υπαρχει κανενας με ξηλωμενο το live απο το 9volto που να έκανε επιτυχη αναβάθμιση απο το SEUS??

Link to comment
Share on other sites

Οπου Shqip είναι τα Αλβανικά μιας και το έφερε η κουβέντα...

Ξέρουν τι κάνουν στο 9βολτο πίανουν ολες τις πελατείες !!

 

Μα και το κανονικό μου Κ750 από την στιγμή που το αγόρασα δεν το έχω αναβαθμίσει και έχει τα Αλβανικά ως γλώσσα.

Είναι θέμα ευρύτερης περιοχής και όχι του 9βολτου.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

παλικάρια εγώ τι έπαθα...

δοκίμασα να βάλω την τελευταία έκδοση από το site της sony.

Όλα δούλεψαν ρολόι μόνο που:

 

α) δεν έχω ελληνικά

β) στο κρυφό μενού αναφέρει ως συσκευή W800i....

Link to comment
Share on other sites

παλικάρια εγώ τι έπαθα...

δοκίμασα να βάλω την τελευταία έκδοση από το site της sony.

Όλα δούλεψαν ρολόι μόνο που:

 

α) δεν έχω ελληνικά

β) στο κρυφό μενού αναφέρει ως συσκευή W800i....

Προφανώς είχες περάσεις και εσύ από 9volto, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω το κανονικό κ750 (όχι VL). Το έκανα update σε R1N035 από το SEUS και έχασα τα ελληνικά μενού (Κανείς προηγούμενος πειραματισμός με 9volto).

Επίσης όταν κάνω browse στις φωτογραφίες που έχω στο memory stick (sandisk 1GB), με επιλογή sort by date, τις βγάζει τελείως ανάκατες. :( Για το δεύτερο πρόβλημα διάβασα στο esato forum ότι καλό είναι να έχουμε αφαιρέσει το memory stick κατά τη διάρκεια του update.

Κουφό, εεε;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είχες περάσεις και εσύ από 9volto, έτσι;

 

όχι, το έχω από το oteshop και δεν το είχα πειράξει ποτε μέχρι σήμερα. Είδα κάπου ένα link για update του firmware από το επίσημο site της sony-ericsson. έκανα τα πάντα σωστά και χάθηκαν τα ελληνικά και μετα πάω στο κρυφό μενού να δω τη εκδοση είναι αυτή που κατέβασα και βλέπω w800ι

Link to comment
Share on other sites

και μετα πάω στο κρυφό μενού να δω τη εκδοση είναι αυτή που κατέβασα και βλέπω w800ι

 

τουλαχιστον δουλευει το flight mode?? :D

 

απο οτι καταλαβα και αυτο με τις γλωσσες και αυτο με το setup μπορει να συμβει στον καθεναν και με το αυθεντικοτερο k750i... αρα φταιει το SEUS που κατι παθαινει και βαζει αλλα αντι αλλων οποτε του καπνισει..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, εγω δεν καταλαβαινω τι γινεται, πηγαινω στην Υπηρεσια Ενημερωσης στη σελιδα της se, κανω ολα τα κλασσικα και μετα μου λεει σφαλμα συβδεσης με το κινητο. plz βοηθηστε.
Link to comment
Share on other sites

ακούστε τι έπαθα να κουφαθείτε.

Έχω το Κ750i

Επειδή με την καινούργια έκδοση οι φωτογραφίες δεν ήταν και τόσο καλές όσο στην προηγουμενη αποφασίζω χθες να ξαναπεράσω την version, μπαίνω στο site ακολουθώ την διαδικασία μου εμφανίζει ότι η έκδοση υπάρχει ήδη και αν θέλω να συνεχίσω και δίνω εκεί NAI. Κατεβάζει ότι είναι σε δευτερόλεπτα (έχω dsl αλλά δεν έχει ξανακατεβάσει τόσο γρήγορα την version) και αρχίζει αναβάθμιση τελειώνει ξεσυνδεο το κινητό και με το που ανοίγω μου βγάζει μήνυμα εισάγετε PUK2,κουφενομε εγώ ψάχνω τα χαρτιά μου το δίνω – τίποτα τι το ένα τι το άλλο τελικά βάζω κάρτα sim που δεν είχε pin και μπαίνω στο αρχικό wizaard που έχει όταν το ανοίγεις για πρώτη φορά δίνω ελληνικά για γλώσσα κτλ και βλέπω πάνω πάνω να γράφει «δεν υπάρχει διαθέσιμη έκδοση» τα μενού όλα αλλά νταλον.

Με τα πολλά καταφέρνω και το γυρίζω στα αγγλικά (τουλάχιστον εκεί ήταν σωστά αντιστοιχισμένες οι επιλογές) και κάνω Master Reset.

Να αναφέρω πως σε αυτό το διάστημα όταν το συνδεα στον υπολογιστή για να προσπαθήσω να ξαναπεράσω version η να κάνω την διαδικασία επαναφοράς δεν είχα κανένα αποτέλεσμα (δεν το έβλεπε καθόλου σαν να μην το είχα συνδέσει).

Μετά το master reset έχω χάσει τα πάντα αλλά δουλεύει κανονικά στα αγγλικά βέβαια και με το που το συνδέω στον υπολογιστή μου βγάζει βρέθηκε νέα συσκευή “SONY ERICSSON W800i” sto phone status to model einai pali to W800i.

Είμαι σίγουρος πως είχα πάει στο σωστό Link όταν έκανα το update γιατί το είχα σε sortcut.

Θα δω μπας και βρω drivers toy w800 μήπως και κάνω Κανά σωστό update είτε του ενός μοντέλου είτε του άλλου και δουλέψει σωστά το κινητό μπας και γλιτώσω το service. Άσε που και να το πάω δεν νομίζω να πιστέψουν πως εγώ έκανα σωστά την διαδικασία και δεν ευθύνομαι για τον χαμό που έχει γίνει με το software του κινητού μου.

 

Τέλος θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά πιστεύω πως ήταν κάτι που έπρεπε να αναφερθεί.

Link to comment
Share on other sites

ακούστε τι έπαθα να κουφαθείτε.

Έχω το Κ750i

Επειδή με την καινούργια έκδοση οι φωτογραφίες δεν ήταν και τόσο καλές όσο στην προηγουμενη αποφασίζω χθες να ξαναπεράσω την version, μπαίνω στο site ακολουθώ την διαδικασία μου εμφανίζει ότι η έκδοση υπάρχει ήδη και αν θέλω να συνεχίσω και δίνω εκεί NAI. Κατεβάζει ότι είναι σε δευτερόλεπτα (έχω dsl αλλά δεν έχει ξανακατεβάσει τόσο γρήγορα την version) και αρχίζει αναβάθμιση τελειώνει ξεσυνδεο το κινητό και με το που ανοίγω μου βγάζει μήνυμα εισάγετε PUK2,κουφενομε εγώ ψάχνω τα χαρτιά μου το δίνω – τίποτα τι το ένα τι το άλλο τελικά βάζω κάρτα sim που δεν είχε pin και μπαίνω στο αρχικό wizaard που έχει όταν το ανοίγεις για πρώτη φορά δίνω ελληνικά για γλώσσα κτλ και βλέπω πάνω πάνω να γράφει «δεν υπάρχει διαθέσιμη έκδοση» τα μενού όλα αλλά νταλον.

Με τα πολλά καταφέρνω και το γυρίζω στα αγγλικά (τουλάχιστον εκεί ήταν σωστά αντιστοιχισμένες οι επιλογές) και κάνω Master Reset.

Να αναφέρω πως σε αυτό το διάστημα όταν το συνδεα στον υπολογιστή για να προσπαθήσω να ξαναπεράσω version η να κάνω την διαδικασία επαναφοράς δεν είχα κανένα αποτέλεσμα (δεν το έβλεπε καθόλου σαν να μην το είχα συνδέσει).

Μετά το master reset έχω χάσει τα πάντα αλλά δουλεύει κανονικά στα αγγλικά βέβαια και με το που το συνδέω στον υπολογιστή μου βγάζει βρέθηκε νέα συσκευή “SONY ERICSSON W800i” sto phone status to model einai pali to W800i.

Είμαι σίγουρος πως είχα πάει στο σωστό Link όταν έκανα το update γιατί το είχα σε sortcut.

Θα δω μπας και βρω drivers toy w800 μήπως και κάνω Κανά σωστό update είτε του ενός μοντέλου είτε του άλλου και δουλέψει σωστά το κινητό μπας και γλιτώσω το service. Άσε που και να το πάω δεν νομίζω να πιστέψουν πως εγώ έκανα σωστά την διαδικασία και δεν ευθύνομαι για τον χαμό που έχει γίνει με το software του κινητού μου.

 

Τέλος θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά πιστεύω πως ήταν κάτι που έπρεπε να αναφερθεί.

 

Αμάν πια ρε φίλε διάβασε δυο post πιο πάνω...

έτσι μπαίνεις στα φόρουμ και αρχίζεις να γράφεις κατεβατά;

όσοι έκαναν update χθες παρόμοιο πρόβλημα έχουν

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν κούρασα τα post πάνω στον πανικό μου τα διάβασα στα γρήγορα και νόμιζα πως τα παραπάνω προβλήματα ήταν για όσα είχαν γίνει upgrade σε w800 από τους χρήστες σε κάποια καταστήματα.

Παν τος και πάλι δεν βλέπω να είχε κάποιος τόσο σοβαρό πρόβλημα που να μην ξεκινά το κινητό και να μπλοκάρει κάρτες sim κτλ

Τέλος πα ντον συγνώμη αν κούρασα με την επανάληψη και ελπίζω να βρεθεί λύση για το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

sotirisl ηρέμησε,ο άνθρωπος καλά έκανε που έγραψε την άποψη του-και μάλιστα ευγενικότατα-πάντα είναι καλύτερα να ακούμε δύο απόψεις απ'ότι μία.

 

Συνέχεια στο θέμα μας. :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει πρόβλημα. απλά πολύς κόσμος δεν διαβάζει τα πιο πάνω post. η περίπτωση του dlyk είναι ελαφρώς διαφορετική. Απλά να επισημάνω όμως οτι για το ίδιο θέμα (k750i wrong update) γίνονται πολλά posts στο άλλο, "κανονικό" topic για το κινητό αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας μετά από δεκάδες αναφορές, χρήστες που έχουν κανονικό ή "ξηλωμένο brand" (Davinci, 9volto, Total server) K750i αρχίζουν να παραπονιούνται ότι μετά την αναβάθμιση που επιχειρούν από το SEUS για να αναβαθμίσουν το τηλέφωνό τους με την R1N (ομολογουμένως πονεμένη ιστορία αυτή η αναβάθμιση από SEUS!) το κινητό "μπασταρδεύεται" σε Κ750i με χάσιμο των Ελληνικών και πρόβλημα αναγνώρισης στην σύνδεση με τον υπολογιστή (το καταλαβαίνει σαν W800) ενώ χρειάζεται και τα drivers του W800 για να αναγνωριστεί πλέον. Βέβαια το τηλέφωνο ΔΕΝ έχει αλλάξει σε W800 (Δυστυχώς).

Από ότι παρακολουθώ όλα αυτά συμβαίνουν τις τελευταίες 2 ημέρες (Εγώ έκανα την αλλαγή και την αναβάθμιση χωρίς πρόβλημα εδώ και μια βδομάδα) Άρα πρέπει να συμπεράνουμε πως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με το SEUS αυτή τη δεδομένη στιγμή. Κατά την γνώμη μου να μην εκτελούμε αναβάθμιση μέσω SEUS μέχρι να διορθώσουν το πρόβλημα το οποίο βέβαια και πρέπει να τους γνωστοποιήσουμε γρήγορα.!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...