Jump to content

Online αναβάθμιση του K750i: Προβλήματα, απορίες


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Είστε ευχαριστημένοι με την R1N;  

  1. 1. Είστε ευχαριστημένοι με την R1N;

    • ΝΑΙ
      0
    • ΟΧΙ
      0
    • Δεν ασχολούμαι με τα updates
      0


Recommended Posts

Οσα παιχνίδια είναι εγκατεστημένα στο τηλέφωνο είναι όντως κλειδωμένα.

Αν εννοείς ότι δεν μπορείς να τα στείλεις με bluetooth σε άλλη συσκευή είναι γιατί προσπαθείς να στείλεις τις ρυθμίσεις της εγκατάστασης και όχι το αρχείο.

Τα παιχνίδια (.jar) θα τα αποθηκεύεις στο φάκελο others και από κει είτε επιλέγεις εγκατάσταση για τη συσκευή σου ή αποστολή σε οποιαδήποτε τρίτη συσκευή;)

Ευχαριστω Odytsak για το tip αλλα το θεμα ειναι οτι μπορω να στειλω παιχνιδια απλως οταν κανω εγκατασταση ενα .jar απο τον φακελο others (η οποια γινετε κανονικα) δεν μπορω να τρεξω το παιχνιδι βασικα δεν παιζει τιποτα .Ουτε αυτα που ειχε μεσα το κινητο ενω τα ιδια παιχνιδια εαν τα στειλω σε αλλους παιζουν και οταν παω να παιξω καποιο μου γραφει "Η ενεργεια απετυχε".Ευχαριστω για τον χρονο σου! :-)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ε τώρα μας τα λες καλά!

Λοιπόν είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα προ διμήνου με το Κ800.

Η λύση είναι μία και δοκιμασμένη, αναβάθμιση από το wotanserver.

To συγκεκριμένο site δεν κάνει απλά αναβάθμιση όπως το SEUS αλλά flashάρει το κινητό και γίνεται μαμά όπως το πήρες όταν το αγόρασες.

Γι' αυτό πριν ξεκινήσεις κάνε buck up όλα τα δεδομένα σου!

Χρειάζεται πιστωτική βέβαια και το αντίτιμο είναι 7 ευρώ.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

μπααα το δοκίμασα και αυτό....

 

τώρα που προσπάθησα να συνδέσω με το καλώδιο και να αναβαθμίσω... βλέπω ότι τα windows δεν αναγνωρίζουν τη συσκευή μου.... "usb device malfunctioning"

 

ενώ πριν λίγες μέρες βάζοντας το καλώδιο στο κινητό και συνδέοντας το στο πισι μου άνοιγε τα περιεχόμενα του αποθηκευτικού χώρου του κινητού και τις κάρτας μνήμης.... από σήμερα παρουσιάζει πρόβλημα...

 

δοκιμάστηκε σε 3 πισι.... και σε πολλές μα πάρα πολλές usb θύρες....

 

υπάρχει καμιά περίπτωση να ζητήσω άμεση αντικατάσταση??? καθότι μόλις 10 ημερών....

 

έλεος... πρέπει να τα έπαιξε γενικώς...

 

Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τι ενοοείς. Το δοκίμασες είπες αλλά τι παρατήρησες? Ας πούμε στο τηλέφωνο του φίλου σου τι συμπεριφορά είχε η μπαταρία σου? Και στο τηλέφωνό σου τι συμπεριφορά είχε η μπαταρία του.?

Και το πρόβλημα που αναφέρεις με την ξαφνική και περιστασιακή άρνηση επικοινωνίας είναι μάλλον κοινό (μου συμβαίνει και μένα μερικές φορές) μεταξύ των χρηστών και οφείλεται στους κακογραμμένους Usb drivers της SE.

Τώρα θα μου πεις: Τι ψάχνεις ? Κάνε μια αντικατάσταση ρε παιδί μου και τελείωνε μια και καλή !

Στην περίπτωση που στο αντικαταστήσουν χωρίς περιττές κουβέντες, έχει καλώς και τέρμα οι πολλές κουβέντες μεταξύ μας! Πως όμως θα τους περιγράψεις το πρόβλημα σου πειστικά αν αρχίζουν να στο συζητούν?

Link to comment
Share on other sites

Οdytsak

Το εχω αγορασει εδω και 3 μερες λες να το παω στην vodafone μηπως και το φτιαξουν γιατι πιστωτικη δεν εχω και ουτε παιζει να μπλεξω με τετοια πραματα.Βρηκα ενα guide για να το κανω w800i λες αν το κανω θα στρωσει? αν και φοβαμαι να το επιχειρησω παρολο που το guide ειναι πολυ καλο (το βρηκα εδω στο myphone)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι ότι αν είναι Vodafone live το Κ750 δεν μπορεί να γίνει W800.

Θα πρέπει πρώτα να κάνεις unbranded και μετά.

Αφού το έχεις όμως μόλις τρεις μέρες καλύτερα πήγαινέ το στη Vodafone και ίσως (λέω ίσως!!!) βγάλεις άκρη.

Καλή τύχη και καλώς ήρθες στο forum.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι ότι αν είναι Vodafone live το Κ750 δεν μπορεί να γίνει W800.

Θα πρέπει πρώτα να κάνεις unbranded και μετά.

Αφού το έχεις όμως μόλις τρεις μέρες καλύτερα πήγαινέ το στη Vodafone και ίσως (λέω ίσως!!!) βγάλεις άκρη.

Καλή τύχη και καλώς ήρθες στο forum.

Ευχαριστω πολυ να 'σαι καλα καλως σας βρηκα θα το παω αυριο το πρωι στην vodafone και το μεσημερι θα σας πω τα νεα :-)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι ότι αν είναι Vodafone live το Κ750 δεν μπορεί να γίνει W800.

Θα πρέπει πρώτα να κάνεις unbranded και μετά.

Αφού το έχεις όμως μόλις τρεις μέρες καλύτερα πήγαινέ το στη Vodafone και ίσως (λέω ίσως!!!) βγάλεις άκρη.

Καλή τύχη και καλώς ήρθες στο forum.

 

Έχει αναφερθεί πως η μετατροπή από K750i VL μπορεί να γίνει κατ'ευθείαν σε W800i μέσω FAR manager (τσάμπα, από σένα όμως) ή Online πληρωμένες υπηρεσίες τύπου davinci, κλπ. με κόστος 5-7€. Δεν ξέρω σίγουρα αν θα λύσει το πρόβλημά σου αλλά έχεις αρκετές ελπίδες μιας και τέτοια προβλήματα οφείλονται συνήθως σε "κακοπερασμένα" firmware. H όλη διαδικασία έχει όμως και μικρό ποσοστό ρίσκου το οποίο πρέπει να λάβεις υπ'οψη σου.

Τα παραπάνω όμως να τα κάνεις ΜΟΝΟ αν δεν βγάλεις άκρη (Δεν έχουν το δικαίωμα να αρνηθούν τη βοήθειά τους) μιας και είσαι τόσο "φρέσκος" κάτοχος του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί πως η μετατροπή από K750i VL μπορεί να γίνει κατ'ευθείαν σε W800i μέσω FAR manager (τσάμπα, από σένα όμως) ή Online πληρωμένες υπηρεσίες τύπου davinci, κλπ. με κόστος 5-7€. Δεν ξέρω σίγουρα αν θα λύσει το πρόβλημά σου αλλά έχεις αρκετές ελπίδες μιας και τέτοια προβλήματα οφείλονται συνήθως σε "κακοπερασμένα" firmware. H όλη διαδικασία έχει όμως και μικρό ποσοστό ρίσκου το οποίο πρέπει να λάβεις υπ'οψη σου.

Τα παραπάνω όμως να τα κάνεις ΜΟΝΟ αν δεν βγάλεις άκρη (Δεν έχουν το δικαίωμα να αρνηθούν τη βοήθειά τους) μιας και είσαι τόσο "φρέσκος" κάτοχος του τηλεφώνου.

 

Σωστός;) Ας το πάει στη Vodafone μια και είναι φρέσκο το κινητό κι αν δεν γίνει κάτι, εδώ είμαστε και τα ξαναλέμε για τις πιθανές λύσεις.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τι ενοοείς. Το δοκίμασες είπες αλλά τι παρατήρησες? Ας πούμε στο τηλέφωνο του φίλου σου τι συμπεριφορά είχε η μπαταρία σου? Και στο τηλέφωνό σου τι συμπεριφορά είχε η μπαταρία του.?

Και το πρόβλημα που αναφέρεις με την ξαφνική και περιστασιακή άρνηση επικοινωνίας είναι μάλλον κοινό (μου συμβαίνει και μένα μερικές φορές) μεταξύ των χρηστών και οφείλεται στους κακογραμμένους Usb drivers της SE.

Τώρα θα μου πεις: Τι ψάχνεις ? Κάνε μια αντικατάσταση ρε παιδί μου και τελείωνε μια και καλή !

Στην περίπτωση που στο αντικαταστήσουν χωρίς περιττές κουβέντες, έχει καλώς και τέρμα οι πολλές κουβέντες μεταξύ μας! Πως όμως θα τους περιγράψεις το πρόβλημα σου πειστικά αν αρχίζουν να στο συζητούν?

 

το κινητό μου ότι μπαταρία και να έβαλα κράτησε από 6 μέχρι 10 ώρες max.

 

η συνδεση μέσω usb.... δοκιμάστηκε άπειρες φορές...

ακόμη και σε υπολογιστές που δεν είχαν ξανά περασμένο το software και τους οδηγους της SE... η συνδεση δεν μπορεί να επιτευχθεί με κανένα τρόπο... δεν μπορεί να σου βγάζει πρόβλημα σε όλους τους υπολογιστές... και κάθε φορά που συνδέεις το κινητό....

 

σήμερα το έδωσα απο κει που το πήρα (δίκτυο καταστημάτων "αλοδαπός"... για να μην κάνουμε και διαφημηση... ) για αποστολή στην S.E. αλλά παράληλα εκανα αίτημα αντικατάστασης...

 

απότι έψαξα σε διαδικτυο υπήρχαν παρόμοια κρούσματα... αν και πολύ λίγα...

 

έχω την εντύπωση ότι το λογισμικό κρασάρισε.... δεν εξηγήται αλλιώς... εφόσον εντοπιστεί το πρόβλημα θα ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

το κινητό μου ότι μπαταρία και να έβαλα κράτησε από 6 μέχρι 10 ώρες max.

 

η συνδεση μέσω usb.... δοκιμάστηκε άπειρες φορές...

ακόμη και σε υπολογιστές που δεν είχαν ξανά περασμένο το software και τους οδηγους της SE... η συνδεση δεν μπορεί να επιτευχθεί με κανένα τρόπο... δεν μπορεί να σου βγάζει πρόβλημα σε όλους τους υπολογιστές... και κάθε φορά που συνδέεις το κινητό....

 

σήμερα το έδωσα απο κει που το πήρα (δίκτυο καταστημάτων "αλοδαπός"... για να μην κάνουμε και διαφημηση... ) για αποστολή στην S.E. αλλά παράληλα εκανα αίτημα αντικατάστασης...

 

απότι έψαξα σε διαδικτυο υπήρχαν παρόμοια κρούσματα... αν και πολύ λίγα...

 

έχω την εντύπωση ότι το λογισμικό κρασάρισε.... δεν εξηγήται αλλιώς... εφόσον εντοπιστεί το πρόβλημα θα ενημερώσω...

 

Άρα το πρόβλημά σου περιορίζεται σε δύο υπόπτους που πιθανότατα να είναι μόνο ένας : Την συσκευή και τον φορτιστή. Αλλά όπως είπες το φορτίζεις και μέσω USB και έχεις τα ίδια συμπτώματα. Άρα φταίει 99,9% η συσκευή σου.

Το ότι ΔΕΝ έχει σύνδεση με pc με τίποτα, δίνει ένα επιπλέον στοιχείο που οδηγεί στην πιθανότητα να υπάρχει πρόβλημα στο κύκλωμα που ελέγχει τις επαφές του fastport. Με λίγα λόγια άλλαξέ το χωρίς δεύτερη συζήτηση και επέμενε γι'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα από vl unbranded με online αναβάθμιση απο 9volto και έχω τα εξής προβλήματα:κρατάει πολύ λιγότερο η μπαταρία και επίσης (και πιο ενοχλητικό) έχει μειωθεί πάρα πολύ η ένταση όταν ακούω μουσική και ράδιο χρησιμοποιώντας handsfree.Ξέρει κάνεις τι πρέπει να κάνω για να το φτιάξω?Το far manager δεν μου λειτουργεί γιατί είναι καινούργια η συσκευή.
No comment
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα από vl unbranded με online αναβάθμιση απο 9volto και έχω τα εξής προβλήματα:κρατάει πολύ λιγότερο η μπαταρία και επίσης (και πιο ενοχλητικό) έχει μειωθεί πάρα πολύ η ένταση όταν ακούω μουσική και ράδιο χρησιμοποιώντας handsfree.Ξέρει κάνεις τι πρέπει να κάνω για να το φτιάξω?Το far manager δεν μου λειτουργεί γιατί είναι καινούργια η συσκευή.

 

To πρόβλημα της μειωμένης αυτονομίας της μπαταρίας έχει αναφερθεί από πολλούς κάτοχους του τηλεφώνου αλλά κυρίως από άτομα που το έχουν μετατρέψει σε W800. Εγώ πάντως δεν έχω διαπιστώσει κανένα προβλημα αν και ανήκω στην παραπάνω κατηγορία. Το πρόβλημα αναφέρεται ως battery bug και υπάρχει κάπου ένα patch που διορθώνει (όπως λένε τουλάχιστον) το πρόβλημα.

Θέλει λίγο ψάξιμο στο esato αν έχεις όρεξη για λύσεις, αλλά για CID49 συσκευή πρέπει να περιμένεις λίγο ακόμη. Η είδηση πως τελικά κατάφεραν να φλασάρουν CID49 συσκευή δεν έχει διασταυρωθεί πλήρως και σίγουρα αν έχει επιτευχθεί αφορά τελικά σπ@σμένο πρόγραμμα φλασαρίσματος (total server) και όχι πάντως το FAR.!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, οι τεχνικοί της S.E. υποστηρίζουν ότι με ένα update διρθώνεται το παραπάνω problem αλλα λόγω του ότι η συσκευή ήταν μόλις 10ημερών εγκρίνανε χορήγηση καινούριας συσκευής. Οπότε από βδομάδα με καινούριο τηλεφωνάκι.... ευχομαι μόνο μην αρχίσει τα χαζά του πάλι...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Ξερεί κανείς αν υπάρχει τρόπος να περάσω ξανά το λογισμικό στο κινητό μου,χωρίς να πληρώσω ,γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν πήγαν όλα καλά?Υπάρχει κανένας τρόπος να δυναμώσω την ένταση του media player όταν ακούω από handsfree γιατί πραγματικά η ένταση είναι πάρα πολύ χαμηλή.
No comment
Link to comment
Share on other sites

Ξερεί κανείς αν υπάρχει τρόπος να περάσω ξανά το λογισμικό στο κινητό μου,χωρίς να πληρώσω ,γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν πήγαν όλα καλά?Υπάρχει κανένας τρόπος να δυναμώσω την ένταση του media player όταν ακούω από handsfree γιατί πραγματικά η ένταση είναι πάρα πολύ χαμηλή.

 

Γιατί να πληρώσεις;

Το κινητό σου είναι ακόμα μέσα στην εγγύηση. Εκτός αν έχεις κάνει μετατροπές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έκανα χθες την αναβάθμιση σε R1DB001, CDA 102337/3 EMEA_3 και χάθηκαν τα ελληνικά από το μενού! Έκανα αναζητήση και οι λύσεις που βρήκα δε με βοηθούν (αφαίρεση μπαταρίας, master reset, ξανά αναβάθμιση)...

 

Πήρα στην εξυπηρέτηση και μου είπαν να πάω σε σέρβις... Καμιά ιδέα για να αποφύγω το τρέξιμο;

 

EDIT: Ήθελε τελικά τελείως master reset, αυτό που στα σβήνει όλα. Δυστυχώς όμως δεν έκανα backup και τώρα έχασα όλα τα ringtone/θέματα/εικόνες που δεν ήταν στην κάρτα. Μπορεί κανείς να μου τα στείλει;;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Εχω προβλημα με μια καινουρια stick που εχω παρει και σκεφτομαι να δοκιμασω να κανω ανανεωση στο καινουργιο λογισμικο..εχω την εκδοση r1n035..πιστευετε οτι επηρεαζει αυτο?Πηγα στην ιστοσελιδα της sony-ericsson αλλα δεν βρηκα τιποτα.Μπορειτε να μου δωσετε ενα λινκ να το κανω upgrade firmware και πως γινεται αυτο αληθεια?Εχω ηδη κανει back-up τις επαφες μου.Να σημειωσω οτι εχω εκδοση Vlive k750i
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους.Πριν απο μερικες μερες ειχα γραψει οτι το κινητο μου ειχε προλημα με τις java εφαρμογες δηλαδη δεν επαιζε τιποτα!!Μετα απο συμβουλη απο τα παιδια του φορουμ το πηγα στην Vodafone και μου το αντικατεστησαν σε περιπου 8 εργασιμες ημερες.Μαλιστα χωρις να με ζαλισουν με διαδικαστικα θεματα(το κινητο το ειχα παρει 3-5 μερες πριν το επιστρεψω.Το λεω αυτο για καποιους οπως εγω που δεν κατεχουν τις διαδικασιες για να το επισκευασουν μονοι τους(αν και τωρα τα προγραμματα ειναι πολυ απλα στην χρηση τους.Γι 'αυτο πριν αρχισετε τα "πειραματα" δοκιμαστε το καταστημα μπορει να βοηθησει.Και να μην ξεχνατε να ποσταρετε γιατι τα παιδια του καλυτερου φορουμ στην Ελλαδα ειναι προθυμα να βοηθησουν και να δωσουν λυσεις!!!:-)
Link to comment
Share on other sites

PAIDES HELP!!!!!den anoigei to kinito...Paw na to anoiksw...kanei tin donisi...anavosvinei i othoni...kai mexri ekei...sinexizei na anavosvinei synexeia!!!!!!!! :(
Link to comment
Share on other sites

μόλις γύρισα σπίτι με ένα καινούριο κ750 μιας και το παλιό αντικαταστήθηκε (επιτέλους)....

 

βλέπω το λογισμικό οτι είναι έκδοση R1DB001 λέει τπτ? Είχε κανείς πρόβλημα με αυτή τη βερσιόν?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλορίζικο! Πέρα απο τα προβλήματα που είχες,τι διαφορές βλέπεις με το κανούργιο λογισμικό; Ρωτάω γιατί εγώ έχω την R1CAO21 και σκέφτομαι να κάνω την αναβάθμιση σε R1DB001.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
μόλις γύρισα σπίτι με ένα καινούριο κ750 μιας και το παλιό αντικαταστήθηκε (επιτέλους)....

 

βλέπω το λογισμικό οτι είναι έκδοση R1DB001 λέει τπτ? Είχε κανείς πρόβλημα με αυτή τη βερσιόν?

 

Πακέτο! Μόλις πριν μια βδομάδα το πήρα, και δεν έχει καμία σχέση με της γυναίκας μου που της το πήρα πριν κανα 6μηνο.. Το κυριώτερο απ'ολα είναι ότι στην μεγάλη ανάλυση [φωτογραφίας] δεν κάνει ζοομ, σε αντίθεση με το παλιό firmware που κάνει 4χ... τι να πω.. επικοινώνησα με SE και καναν τις πάπιες... επίσης μου είπαν ότι δεν μπορώ να βάλω παλιότερο firmware ώστε να έχω τα πλεονεκτήματα της παλιάς έκδοσης. Πρέπει να υπάρχουν και κάποιες αλλαγές σε σχέση με το ημερολόγιο [ατζέντα] όπου στο δικό μου δεν μπορώ με τίποτα να βαλω υπενθυμίσεις γενεθλίων, και κάποιες που τις μετεφερα απο το παλιο μου κινητό τις έχει μέσα κρυφές και δεν "χτυπανε"... τι να πω.. μπορει να μην το έχω ψαξει καλά ακομα... Πάντω με την καμερα ειναι στανταρ και είναι απαραδεκτο, απογοητεύτικα τελείως γιατι το ήξερα το τηλέφωνο και γιαυτό το πήρα..

Λεπτομέρειες για το θέμα της κάμερας υπάρχουν στο αντίστοιχο μερος του φόρουμ που αφορά το κ750i, εγω πάντως ενοχλήθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...